Jump to content

Socijalno distanciranje za vrijeme koronavirusa - praksa iz dana u dan


laki pepe

Socijalno distanciranje - stavovi forumasa  

48 members have voted

  1. 1. Kako se ponasate za vreme epidemije:

    • Potpuno sam dispclinovan. Izuzev ukucana i kolega ne stupam u kontakt ni sa kim.
      38
    • Ne mogu u potpunosti da se odreknem socijalnog zivota. Postoji par osoba koje vidjam, a za koje znam da su odgovorne i minimalno se izlazu virusu.
      8
    • Apsolutno me ne zanima da se odreknem svog stila zivota. Nisam izmislio virus, pa tako ne osecam odgovornost, cak i u slucaju da budem potencijalni prenosilac.
      2


Recommended Posts

Kako je velika vecina svijeta zahvacenog pandemijom korone prihvatila socijalno distanciranje kao najbolji nacin preventive mislim da je potrebno da razmjenjujemo nasa iskustva sta to znaci na dnevnoj osnovi.

 

Moj slucaj. Trenutno sam oslobodjen dolaska na posao, supruga ne radi takodje, dijete ne ide u vrtic i moze se reci da imamo veoma strog "protokol" socijalnih interakcija, a svodi se na to da ja obavim minimum servisnih aktivnosti (prodavnica, pekara, bsnkomat) Kontakte sa prijateljima, porodicom smo maltene prekinuli, bar za pocetak.

Ali svjestan sam da cim krenem na posao ovaj protokol ce biti kompromitovan. Kako se onda ponasati? Bice izazovno odrzati higijenu ruku, drzati sigurnu distancu, uostalom koncentraciju sve vrijeme van kuce. 

 

Cijenim da uvom smislu ima i puno gorih poslova od mojih (radim u kancelariji bez stranaka). Kako ce salterski radnik, prodavac, dostavljac, postar, vozac,  fizicki radnik npr. uspjeti svemu navedenom, bez obzira koliku svijest o svemu ima.

 

Iz dosadasnje komunikacije zakljucio sam da ljudi nemaju isti stav po tom pitanju.  I ne govorim tu o nesvjesnim, vec osvjestenim ljudima, bilo da imaju starije u kuci za koje brinu, bilo da je rijec i veoma odgovornim licima. Cini mi se da u nekom trenutku svako mora da prihvati izvjestan rizik, neko nema kome drugom djecu nego starijem licu, neko mora doktoru jer je nevolja, nekome je posao takav da je izlozen i sl. 

 

Zato mislim da je dobro da na dnevnoj osnovi iznosimo situacije za koje smo mislili da su nezgodne i rizicne, pa da diskutujemo. Na glavnoj temi vec pitah za setnju sa prijateljem. Dobio sam samo negativan feedback, a ne mislim da svi imaju taj stav. Volio bih da cujem i neki glas za, cisto da vidimo kako se kalkulise neki dozvoljeni rizik.

 

Edited by Eddard
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja moram na posao, kada dodjem u office ne znam sta smem da pipam, sta je kolega dodirivao pre mene, gledam na koju stolicu da sednem, pazim gde ostavljam mobilni (uglavnom mi je u ruci ili dzepu). Trudim se da sedim/stojim na sto vecoj udaljenosti od kolega, a vidim da neki takodje o tome vode racuna, ali ima i onih koje bas zabole za to. Kad udjem u stan, izujem se I pravo na terasu ostavim cipele I jaknu, pa smugnem u kupatilo na pranje ruku, tek onda se pozdravljam sa klincem. 

Edited by djura.net
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Povecan nivo higijene i smanjenje socijalnih interakcija spada u ocekivano, normalno ponasanje homo sapiensa u ovakvoj situaciji. 

 

Razmisljanje da ce se na taj nacin zastiti od infekcije vise od 10-20% ukoliko niste u karantinu vec relativno sledite dnevnu rutinu kuca-pos'o-pos'o-kuca spada u domen naucne fantastike, potpunog nepoznavanja mikrobiologije i uvod u paranoju (psihoza koju karakterišu iracionalne ideje, veliki strah i nesposobnost razlikovanja mašte od stvarnosti ).

 

Sa novim podacima o sposobnoscu virusa da prezivi danima pa i nedeljama na raznim povrsinama .......... treba biti vrlo umeren u ocekivanju da mozemo uraditi mnogo, sto svakako nije razlog da to ne radimo.

 

Cuvajte se od virusa, a jos vise od virusnog ludila :classic_biggrin:

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Odoh malo u Frusku goru....Sedam u svoja kola ispred svoje kuce, vozim se do sume, setam, vracam se.

Nemoj niko da mi kaze da ugrozavam ikog, udisuci cist fruskogorski vazduh!

 

Razmisljam, koliko ce kancera ostati nedijagnostikovano tokom ovog perioda, koliko ce mozdanih i srcanih udara biti jer ljudi ne idu na redovne kontrole,....

Moja mama uzima warfarin zbog A-fib i mora redovno da kontrolise INR da bi moglo da se adjust-uje doza leka. Zvali danas, jer joj je sutra redovna kontrola, kaze ne moze. Ne daj boze da je INR van granica, moze da se stvori tromb tokom aritmije i da dobije mozdani udar.... 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Decko koji radi u magacinu kod nas od pocetka ovog sranja je u beli luk, rakija, nisu Srbi picke fazonu, kakve maske i kakva kurac distanca. Danas sav sjeban komsija mu iz zgrade dosao iz Austrije i to na njegovom spratu. Jebe majku komsiji, Vucicu, Austriji, Kinezima, apotekama sto nema maski, alkohola...

  • Ha-ha 12
Link to comment
Share on other sites

Ponajbolji frend renovira stan:od kupatila do PVC stolarije. Tu ima posla,pa se inace nismo vidjali ovih dana. Sad valjda radove polako privode kraju pa mi se danas javio pitanjem: Kad pijemo kafu? -Ne dok se ovo malo ne stabilizuje,dok ne vidim na cemu smo Ti si lud. Nisam znao sta da mu napisem zaista.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ponajbolji frend renovira stan:od kupatila do PVC stolarije. Tu ima posla,pa se inace nismo vidjali ovih dana. Sad valjda radove polako privode kraju pa mi se danas javio pitanjem: Kad pijemo kafu? -Ne dok se ovo malo ne stabilizuje,dok ne vidim na cemu smo Ti si lud. Nisam znao sta da mu napisem zaista.

 

 

ko god me zove na neko druzenje imam siptome, to prolazi najbole u odjebavanju ljudi sa fix idejama u ovom trenutku.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Crni Bombarder said:

Ponajbolji frend renovira stan:od kupatila do PVC stolarije. Tu ima posla,pa se inace nismo vidjali ovih dana. Sad valjda radove polako privode kraju pa mi se danas javio pitanjem: Kad pijemo kafu? -Ne dok se ovo malo ne stabilizuje,dok ne vidim na cemu smo Ti si lud. Nisam znao sta da mu napisem zaista.

Posaljes mu ovo

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja bez obzira na situaciju se slabo druzim ovde u Francuskoj. Nemam potrebu, ne idem do grada na pice jedino u samoposlugu jednom nedeljno. Kuca gde zivim se nalazu u zelenoj zoni. Ispred kuce do male ulicice imam 180m. Do prvog komsije levo imam oko 300m desno oko 270m. Iza oko 150.
Moz se reci da sam u karantinu stalno

Sent from my MI 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@John Dies at the Endkako ti je gospodja?

Ja sam zakacio neku malu prehladicu,grlobolju i cim kihnem kolege na poslu me pogledaju otprilike ovako
672.png

Bas je neprijatno i njima i meni. Tako da sam odlucio da uzmem ova dva dana slobodno i potpuno se izolujem. Prijace mi da se malo odmaknem od ljudi i njihovih prica,teorija,pametovanja kako je sve izmisljeno,naduvano,kako niko od virusa nije umro.. Sve bih ih najradije poslao u neki Bergamo da utovaraju one silne kovcege u kamione. Idioti!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kalistenika u rutini said:

reakcija je za fotku.

 

ja zbog prehladicetm ne izlazim iz kuce vec nedelju dana.

 

ali prehladica je takva da uprkos antibioticima imam simptome kao prvog dana ... lazem malo mi je bolje, al nesto sporo to sve ide. :smiley33:

Koji su simptomi? Zvao da proveris da li je korona?

 

Cisto da cujem kako to funkcionise

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Sunshine State said:

Koji su simptomi? Zvao da proveris da li je korona?

 

Cisto da cujem kako to funkcionise

 

 

da, pisao sam o tome na glavnoj temi jos pre par dana.

 

ali evo ukratko u par crtica sto se tice procedure koju sam ja primenio.

 

nazvao sam svog pulmologa, ispricao mu kako se osecam i upitao za savet, zatim su mi njegove kolege iz lokalnog dz-a uzvratile poziv, i dale mi neke instrukcije sta i kako, u smislu gde i kome da se javim.

 

dosao do doma zdravlja, moj izabrani doktor me sacekao, pregledao i rekao da nemam ni jedan od simptoma koji ukazuje na covid.

prepisao mi amoksicilin, neke kapi za nos i paracetamol u slucju da se pojavi temperatura.

otvorio mi bolovanje i rekao da se javim iduce nedelje, a u slucaju pogorsanja tj osetim li neke od simptoma,

temperatura, glavobolja, kasalj da se javim odmah na njegov licni broj.

 

otvorio mi bolovanje do daljnjeg i to je to.

 

zvanicno je dijagnoza JO2.9, nezvanicno ... pa nemam pojma, ali sam cvrsto odlucio da ne izlazim nigde narednih koznakoliko dana za svaki slucaj.

 

pocetni simptomi su bili curenje iz nosa i onaj vrljavi osecaj kad si prehladjen, ne mogu tacno i precizno da ga definisem, ja to zovem da prostis sjebanost. :classic_biggrin:

 

naravno od tad tj od primene terapije, mi ne curi vise nos, ali ta sjebanost nije jos uvek nestala.

 

pio sam hladno pivo koje mi tradicionalno ne odgovara u ovom vremenskom periodu, uvek imam iste simptome - curenje iz nosa. to govori optimizam iz mene.

 

pezimizam govori da imam koronu samo blagi oblik, narocito jer sam ove godine vec bio prehladjen, a do sada mi se nikad nije desilo da u istoj sezoni budem dva puta gripozan.

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Zamolio bih da se napravi poll u vezi sa socijalnim distanciranjem. Zanima me kako forumasi razmisljaju. Anketa moze da bude anonimna, ako ce zbog toga vise ljudi glasati. Licno nemam problem i da bude javna.

 

Ovo su moje opcije za odgovore:

 

1. Potpuno sam dispclinovan. Izuzev ukucana i kolega ne stupam u kontakt ni sa kim.

2. Ne mogu u potpunosti da se odreknem socijalnog zivota. Postoji par osoba koje vidjam, a za koje znam da su odgovorne i minimalno se izlazu virusu.

3. Apsolutno me ne zanima da se odreknem svog stila zivota. Nisam izmislio virus, pa tako ne osecam odgovornost, cak i u slucaju da budem potencijalni prenosilac.

 

Napisao sam neka svoja razmisljanja. Otvoren sam da se dopise jos neki predlog.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

Koronu bar kako kažu karakteriše jako suv kašalj, bez sekreta iz nosa i u grlu. Ako je glavna karakteristika slinavost, skoro sigurno nije korona.

 

 

 view describe GIF

 

upravo si napravio veliki korak ka tome da dobijes oprost zbog glupiranja za vreme AO. :classic_biggrin:

 

a sad odoh tradicionalno u kafanu da proslavim, naravno u neku punu da svi vide moju radost. :classic_biggrin:

 

5 minutes ago, mr clutch said:

 

 

1. Potpuno sam dispclinovan. Izuzev ukucana i kolega ne stupam u kontakt ni sa kim.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, CLakiSH said:

Decko koji radi u magacinu kod nas od pocetka ovog sranja je u beli luk, rakija, nisu Srbi picke fazonu, kakve maske i kakva kurac distanca. Danas sav sjeban komsija mu iz zgrade dosao iz Austrije i to na njegovom spratu. Jebe majku komsiji, Vucicu, Austriji, Kinezima, apotekama sto nema maski, alkohola...

To su te dve faze Srba. Kurcenje i panika. Sredine nema

  • Like 3
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...