Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

34 minutes ago, Betolingar Misdongard said:

Ja sam primio danas drugu dozu Fajzera. Osjećam se normalno, nema nikakvih problema. Nije bilo ni posle prve doze.

Javi se sutra, ni meni nije bilo nista ceo dan sve do uvece posle ponoci, drhtavica jedno pola sata. Sutradan kao da me neko isprebijao, i seldeci dan kao nov .

Link to comment
Share on other sites

Ja danas čitav dan imam temperaturu,  nemam ukus, miris imam. Vakcinisan sam. Mislim da sam pokupio od ćerkice, u školi  pola razreda ima simptome i ona je bila pod temperaturom jedan dan. 

 

Učiteljica je prilično ispizdela na jednu Rumunku jer je dovodila troje dece u različite razrede a muž joj je oboleo, verovatno i ona. 

 

Neka praksa i savet od avgusta još kako su krenuli bio je da se nešalju deca u školi ako su prehlađena ili neko u porodici ima test da je pozitivan. 

 

Ljudski bezobrazluk nema granica, pa to ti je.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Betolingar Misdongard said:

Ja sam primio danas drugu dozu Fajzera. Osjećam se normalno, nema nikakvih problema. Nije bilo ni posle prve doze.

 

Mogu samo da ponovim Slavišine reči. I posle druge doze i posle ove jučerašnje treće doze, bilo mi je dobro sve dok nisam htela da spavam.

 

U toku noći-jučerašnje dobila sam visoku temperaturu i imala sam jezu. Danas sam malaksala, temperatura je 38, i kasnije 38,2..još jednom ću je izmeriti pre spavanja.

 

Želim ti da prođeš bez ovih nuspojava..Nisu strašne, samo su neprijatne i traju dan, dva. 

 

@Haklberi Javljaj kako si..Da li si primio i treću buster dozu? 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Haklberi said:

Ja danas čitav dan imam temperaturu,  nemam ukus, miris imam. Vakcinisan sam. Mislim da sam pokupio od ćerkice, u školi  pola razreda ima simptome i ona je bila pod temperaturom jedan dan. 

 

Učiteljica je prilično ispizdela na jednu Rumunku jer je dovodila troje dece u različite razrede a muž joj je oboleo, verovatno i ona. 

 

Neka praksa i savet od avgusta još kako su krenuli bio je da se nešalju deca u školi ako su prehlađena ili neko u porodici ima test da je pozitivan. 

 

Ljudski bezobrazluk nema granica, pa to ti je.

 

Praksa i savet su neobavezni.

20k dinara x 1,5M penzionera = dovoljno para za redovno testiranje zaposlenih i učenika u svim (aj da tako otkucam većim) školama (recimo da nema potrebe to raditi u školama sa stvarno malim brojem učenika).

Ali, ovako, em će neki/mnogi pred izbore da imaju u glavi dao mi Šizoje 20 'iljade em se/će proces imunizacije na najgori mogući način izvoditi/biti izveden (što, moram tako da otkucam, i nije toliko loše).

 

Edit 🙂 nisam ukapirao gde živiš.

Edited by stray_cat
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je mnogo smesno kad se pravnici upinju da objasnjavaju krsenje osnovnih ljudskih prava i ogranicavanje sloboda.

 

Sloboda nije apsolutna. Sloboda se ogranicava onda kada sloboda jedne individue, u ovom slucaju antivaksera, zadire u slobode druge individue, u ovom slucaju homo sapiensa.

 

Ubica ne moze da se poziva na krsenje ljudskih prava i osnovnih sloboda posto ucini najteze krivicno delo.

 

Isto tako, antivakser svojim ponasanjem uzrokuje da se protiv njega primene mere koje mu ogranicavaju slobodu. Jednostavno, krajnje.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Letonija ima 62% potpuno vakcinisanih u odnosu na celu populaciju.

 

Po današnjim podacima od novozaraženih 38,5% je bilo potpuno vakcinisano, a od umrlih 15%.

 

Tj. kad okrenemo i izrazimo po nevakcinisanima, njih je 38% u celoj populaciji, među novozaraženima ih je 61,5%, a među umrlima 85%.

 

Quote

An additional 1,294 new cases of Covid-19 infection were added to Latvia's total on November 23, according to the latest figures from the Disease Prevention and Control Center (SPKC).
Of the new cases, 794 cases were unvaccinated persons, or persons not fully vaccinated, and 499 were fully vaccinated. The total number of cases detected since the start of the pandemic now stands at 247,758. 
Of the 13,477 tests carried out in the past 24 hours, 9.6% were positive. The 14-day cumulative morbidity rate per 100,000 population fell slightly from 751.0 Monday to 742.6 Tuesday.
Unfortunately, 40 more Covid-related deaths were also confirmed Tuesday. All of the victims were aged over 40 years. Six of the fatalities were fully vaccinated individuals. As a result of the latest deaths, the total death toll since the start of the pandemic has passed the 4,000 mark and now stands at 4,007.
Monday data show 1,106 patients being treated in hospital with 184 patients displaying serious symptoms.

https://eng.lsm.lv/article/society/health/latvias-covid-19-death-toll-passes-4000.a431288/

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, erwin said:

Letonija ima 62% potpuno vakcinisanih u odnosu na celu populaciju.

 

Po današnjim podacima od novozaraženih 38,5% je bilo potpuno vakcinisano, a od umrlih 15%.

 

Tj. kad okrenemo i izrazimo po nevakcinisanima, njih je 38% u celoj populaciji, među novozaraženima ih je 61,5%, a među umrlima 85%.

 

https://eng.lsm.lv/article/society/health/latvias-covid-19-death-toll-passes-4000.a431288/

Okay ali ako dobro vidim SI ima nešto manje vakcinisanih a drastično manje umrlih, kao i EE koja ima neznatno više vakcinisanih a značajnao manje umrlih.
LV značajno odudara od inače jasnog pattern-a što više vakcinisanih manje umrlih.
Devijacija je očigledna.

Link to comment
Share on other sites

11.11. je u oblasti oko Rajne pocelo tzv. karnevalsko vreme (to se ovde zove 5. godisnje doba). To je niz zurki koje se prave u periodu do tzv. Rosen Montaga (koji je 48 dana pre Uskrsa) kad se organizuju ogromne karnevalske povorke i prave ogromne ulicne zurke. To je doba kad se u Brazilu desava cuveni Karneval.

Elem, prosle godine u januaru-februaru je i doslo do prvih velikih eksplozija zarazavanja (cuveno karnevalsko okupljanje u jednom selu Heinsbergu), a pocev od 11.11.2020. do Rosenmontaga 2021 nisu se orgnizovala karnevalska okupljanja (zbogradi corone).

 

Ove godine je bilo dozvoljeno da se sve radi po starom pocev od 11.11.2021. i npr. u Kelnu je bila velika zurka. Od tog datuma do danas u Kelnu imamo skok inficiranih (medju 20-39 godina starim, koji su najcesce i bili medju "slavljenicima") za 90% (dok je u ostatku NRW oko 50%), mnogi su dobili upozorenje preko aplikacije za pracenje kontakata da su imali kontakt s nekim ko je zarazen i da je taj datum kontakta bio upravo 11.11. Za ovu starosnu grupu je i 7-dnevna incidenca u Kelnu najveca i bitno veca od ostatka pokrajine:

 

Keln:

20-39g - 454,7

0-19g - 449,2

ostatak NRW:

20-29g - 296,6

0-19g - 369,0

 

Zarazili su se i jedan tip iz karnevalskog benda (u solidnim godinama) i tip koji je otvorio karneval, ali posto su obojica vec vakcinisana duplom dozom, imaju samo blaze simptome.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

Verovatno imaju slabije zdravstvo, a možda je bio raspašoj sa merama.

 

Pritom treba imati u vidu da su se u Letoniji ljudi masovno vakcinisali u poslednjih mesec dana kad su imali ogroman broj slučajeva (rast udela potpuno vakcinisanih u celoj populaciji sa 52 na 62%), što u ostale dve pribaltičke države i Sloveniji nije bio slučaj - Litvanija je imala rast sa 64 na 66%, Estonija sa 56 na 59, a Slovenija sa 53 na 55.

 

Kretanje udela vakcinisanih u celokupnoj populaciji u ove 4 države u zadnjih mesec dana:

 

JlIAAQg.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&time=2021-10-22..latest&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=People+fully+vaccinated&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=LVA~LTU~EST~SVN

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, erwin said:

Verovatno imaju slabije zdravstvo, a možda je bio raspašoj sa merama.

 

Pritom treba imati u vidu da su se u Letoniji ljudi masovno vakcinisali u poslednjih mesec dana kad su imali ogroman broj slučajeva (rast udela potpuno vakcinisanih u celoj populaciji sa 52 na 62%), što u ostale dve pribaltičke države i Sloveniji nije bio slučaj - Litvanija je imala rast sa 64 na 66%, Estonija sa 56 na 59, a Slovenija sa 53 na 55.

 

Kretanje udela vakcinisanih u celokupnoj populaciji u ove 4 države u zadnjih mesec dana:

 

JlIAAQg.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&time=2021-10-22..latest&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=People+fully+vaccinated&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=LVA~LTU~EST~SVN

Devijacija je još očiglednija ako uporediš SK sa bednih 54% i 29 sa Letonskih 66% i 266. 12% manje vakcinisanih i skoro 10x manje umrlih. Devijacija školski primer.

Bode oči ništa drugo.

Link to comment
Share on other sites

12 pp, ne 12%. To nije isto.

 

Broj umrlih u zadnjih 14 dana nije baš dobar pokazatelj pošto zavisi od broja slučajeva, ako je neka zemlja debelo van pika, a druga u piku, onda ova druga uprkos boljoj vakcinaciji može imati daleko veći broj umrlih.

 

Evo poređenja zemalja EU po trenutnom CFR-u i ukupnom broju datih doza - Letonija je treća po stopi smrtnosti, a sedma odozdo po ukupnom broju doza, reklo bi se da nije veliko odstupanje.

 

Od zemalja sa smrtnošću većom od 1% sve su u donjoj polovini tabele, osim Mađarske (koja je koristila i Sinofarm i Sputnjik), koja je tačno na sredini.

 

yqHpKN7.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&time=latest&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=Case+fatality+rate&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=LTU~LVA~EST~POL~CZE~SVK~HUN~ROU~BGR~CYP~MLT~GRC~HRV~SVN~AUT~ITA~FRA~ESP~PRT~NLD~BEL~LUX~DNK~SWE~FIN~IRL~DEU

 

fXFtTEP.png

 

https://ourworldindata.org/explorers/coronavirus-data-explorer?zoomToSelection=true&time=latest&facet=none&pickerSort=asc&pickerMetric=location&Metric=Vaccine+doses+(by+type)&Interval=7-day+rolling+average&Relative+to+Population=true&Align+outbreaks=false&country=LTU~LVA~EST~POL~CZE~SVK~HUN~ROU~BGR~CYP~MLT~GRC~HRV~SVN~AUT~ITA~FRA~ESP~PRT~NLD~BEL~LUX~DNK~SWE~FIN~IRL~DEU

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, erwin said:

 

Broj umrlih u zadnjih 14 dana nije baš dobar pokazatelj pošto zavisi od broja slučajeva, ako je neka zemlja debelo van pika, a druga u piku, onda ova druga uprkos boljoj vakcinaciji može imati daleko veći broj umrlih.

Nije dobar pokazatelj, slažem se. Mada ga koriste mediji, vidim sad ista tabela kod komšija na Indexu.

 

7 minutes ago, erwin said:

Evo poređenja zemalja EU po trenutnom CFR-u i ukupnom broju datih doza - Letonija je treća po stopi smrtnosti, a sedma odozdo po ukupnom broju doza, reklo bi se da nije veliko odstupanje.

 

Čak i ako uzmemo CFR opet se vidi odstupanje, pogotovo na zemlje oko Litvaniju i Estoniju. Ali to je devijacija, u početku kada smo se nadali da će statistika dati odgovor kakav takav previše devijacija nam nije dalo da zatvorimo zaključak. Sličnih, neobjašnjivih devijacija.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Haklberi said:

Ja danas čitav dan imam temperaturu,  nemam ukus, miris imam. Vakcinisan sam. Mislim da sam pokupio od ćerkice, u školi  pola razreda ima simptome i ona je bila pod temperaturom jedan dan. 

 

Učiteljica je prilično ispizdela na jednu Rumunku jer je dovodila troje dece u različite razrede a muž joj je oboleo, verovatno i ona. 

 

Neka praksa i savet od avgusta još kako su krenuli bio je da se nešalju deca u školi ako su prehlađena ili neko u porodici ima test da je pozitivan. 

 

Ljudski bezobrazluk nema granica, pa to ti je.

Srećno i piši nam kako ti je. Vakcinisan si tako ne verujem da će biti poteškoća. 

Link to comment
Share on other sites

  

Quote

A new Covid-19 vaccine tailored towards the creation of T-cells produces a better immune response than the jabs currently being used, trial data shows.

The CoVac-1 jab, which is being developed at the University of Tubingen in Germany, has successfully undergone its first human trial.

Both antibodies and the T-cells are factors in the body's immune response to a virus.

The body's immediate response is driven by antibodies, while the T-cells take longer to react but respond for longer and are key to longer-lasting protection.

This is because while antibody levels fall over time, T-cells can remain in the bloodstream for a number of years.

The CoVac-1 jab was shown to produce a strong T-cell response in all 36 of its Phase 1 trial participants.

It could be especially useful for people with weaker immune systems, for example transplant recipients or cancer patients, for whom the current vaccines do not work quite as well.

The researchers also said the T-cell response was unaffected by current new variants.

They added: "Together, CoVac-1 showed a favourable safety profile and induced broad, potent and VOC-independent T- cell responses, supporting the presently ongoing evaluation in a phase II trial for patients with B cell/antibody deficiency."

https://www.lbc.co.uk/news/t-cell-covid-vaccine-germany-better-immune-response/

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Haklberi said:

Ja danas čitav dan imam temperaturu,  nemam ukus, miris imam. Vakcinisan sam. Mislim da sam pokupio od ćerkice, u školi  pola razreda ima simptome i ona je bila pod temperaturom jedan dan. 

 

Učiteljica je prilično ispizdela na jednu Rumunku jer je dovodila troje dece u različite razrede a muž joj je oboleo, verovatno i ona. 

 

Neka praksa i savet od avgusta još kako su krenuli bio je da se nešalju deca u školi ako su prehlađena ili neko u porodici ima test da je pozitivan. 

 

Ljudski bezobrazluk nema granica, pa to ti je.

 

Bas sam danas citala ovo:

 

"Broj pozitivnih testova veći je za više od 39 odsto nego prošle nedelje. Ovo je sedma nedelja zaredom da je broj novih slučajeva povećan za otprilike 40 odsto. Od početka oktobra broj pozitivnih testova porastao je deset puta.

Koronavirus se brzo proširio među dve grupe: malom decom i njihovim roditeljima. Najveći broj pozitivnih testova prošle nedelje imala je starosna grupa od 5 do 14 godina, kao i oni uzrasta od 35 do 44 godine. Reč je o deci školskog uzrasta i njihovim roditeljima, potvrđuju iz RIVM-a."

 

https://nltimes.nl/2021/11/23/weekly-covid-infections-40-154000-schoolchildren-parents-infected-often

 

A ono, kao malo nam covida, sto ne bi i legionela udarila:

 

https://www.dutchnews.nl/news/2021/11/legionnaires-disease-outbreak-in-brabant-town-one-person-has-died/

 

"Jedna osoba je umrla, a nekoliko drugih je hospitalizovano nakon izbijanja legionarske bolesti u gradu Šijndel u severnom Brabantu. Ukupno je najmanje 10 ljudi, svi starosti od 60 do 90 godina, pogođeno epidemijom, kažu lokalni zvaničnici. Izvor izbijanja još nije utvrđen. Istraživanja u dva staračka doma, u kojima žive neki od onih koji su bili pogođeni,  sugerišu da bi to moglo biti na otvorenom. Zbog toga su fontane u centru grada isključene. Prema regionalnom zdravstvenom odboru, dosadašnjih 10 infekcija samo je vrh ledenog brega, a novi slučajevi se prijavljuju svakodnevno."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo i u Holandiji se antivakseri namerno zaražavaju da bi došli do važećih kovid propusnica.

 

Quote

Some Dutchies are intentionally infecting themselves with COVID-19

Yep, you read that right. Some Nederlanders are getting COVID-19 on purpose by attending “contamination parties” which uh…we don’t really get. 

According to the NOS, certain groups of people are intentionally getting themselves sick to receive a recovery certificate which will allow them entry into public venues for a year.

Meaning that some people would much rather go to the trouble of actually getting COVID-19 than getting the free vaccine. 

Contamination parties

“Contamination parties” were being hosted on websites like jaikwilcorona.com, where people could meet each other to get infected with the virus.

The site was taken down by the host company (thank God) and — in a power-move by the Dutch government — if you type in the link you get re-directed to the Dutch government’s page for making a vaccination appointment.

However, this isn’t the only tactic people are resorting to. Others will simply meet up with someone they know who has the virus in order to kiss them or drink out of their glass — ew! 

According to Bas van den Putte, Professor of Health Communication at the University of Amsterdam, people aren’t always going to agree with what the government wants and will look for “shortcuts.”
“A slap in the face”

“It is a slap in the face for everyone who has been committed to fighting the pandemic for more than a year and a half,” said Inspector General Marina Eckenhausen of the Health and Youth Inspectorate.

Health Minister Hugo de Jonge also disapproves of the intentional infections and says that the Inspectorate is considering what actions to take against this.

“We will use every opportunity and legal means to do something about this,” said de Jonge.

https://dutchreview.com/news/intentional-infections-coronavirus/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  
A new Covid-19 vaccine tailored towards the creation of T-cells produces a better immune response than the jabs currently being used, trial data shows.
The CoVac-1 jab, which is being developed at the University of Tubingen in Germany, has successfully undergone its first human trial.
Both antibodies and the T-cells are factors in the body's immune response to a virus. The body's immediate response is driven by antibodies, while the T-cells take longer to react but respond for longer and are key to longer-lasting protection.
This is because while antibody levels fall over time, T-cells can remain in the bloodstream for a number of years.
The CoVac-1 jab was shown to produce a strong T-cell response in all 36 of its Phase 1 trial participants.
It could be especially useful for people with weaker immune systems, for example transplant recipients or cancer patients, for whom the current vaccines do not work quite as well.
The researchers also said the T-cell response was unaffected by current new variants.
They added: "Together, CoVac-1 showed a favourable safety profile and induced broad, potent and VOC-independent T- cell responses, supporting the presently ongoing evaluation in a phase II trial for patients with B cell/antibody deficiency."
https://www.lbc.co.uk/news/t-cell-covid-vaccine-germany-better-immune-response/
 
Kako nađu volontere koji učestvuju u ovim studijama u ovom trenutku kada je ogroman broj osoba vakcinisan/preležao sto znaci da veliki broj ljudi ima neka antitela i/ili T-ćelije od pre ove studije?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Kako nađu volontere koji učestvuju u ovim studijama u ovom trenutku kada je ogroman broj osoba vakcinisan/preležao sto znaci da veliki broj ljudi ima neka antitela i/ili T-ćelije od pre ove studije?

to sam i ja razmisljao, pretpostavljam da se oslanjaju na africke zemlje, njihove gradove gde je veca gustina naseljenosti.

nemam drugo objasnjenje.

 

11 hours ago, Devojka Luke Razića said:

U toku noći-jučerašnje dobila sam visoku temperaturu i imala sam jezu. Danas sam malaksala, temperatura je 38, i kasnije 38,2..još jednom ću je izmeriti pre spavanja.

jel bolja situacija od jutros?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...