Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Spoiler

 

10 minutes ago, erwin said:

Salcburg nedeljna incidenca 1600 na 100.000, Međimurska županija u Hrvatskoj 1500, Posavski region u Sloveniji 1400, Olomucki region u Češkoj 1100, Pilva u Estoniji 1000...

 

klOGrSz.png

 

YmUSLuf.png

 

HUHHBLa.png

 

https://datawrapper.dwcdn.net/5JTxB/84/

 

 

 

 

 

Izgleda da ide ciklicno, a da je kod nas krenulo ranije, a da je sad vrhunac kod komsija. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, feanorlfc said:

Ne znam sta da ti kazem. U mestu iz koga sam u Srbiji, postoji Covid bolnica i trenutno je u sistemu. Moja rodjaka radi u laboratoriji. Tako da je ovo informacija iz prve ruke. Bukvalno nema sanse da neko bude hospitalizovan bez potrebe. Svi tamo su na kiseoniku. Ko je iole stabilno, sedi kuci. Od pre mesec dana, ljudi kojima je potreban antibiotik i.v. ali su generalno dobro, dolaze samo da im se da terapija pa idu kuci. 

 

Mozda je u drugim bolnicama drugacije.

 

Imam poznanika, pre par meseci je bio bolestan, privatno je radio CT sken gde je utvrđena obostrana upala pluća. Ima para pa je sve radio privatno da ne bi čekao satima po kovid ambulantama itd. Sedeo je kući pa kad je otišao da uzme doznake za bolovanje (bio je 4 nedelje kod kuće), morao je u kovid ambulantu i tamo mu rekli da bi sa ovim nalazima (on doneo na uvid i da uđe u evidenciju) njega strpali u bolnicu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, shonke said:

 

Imam poznanika, pre par meseci je bio bolestan, privatno je radio CT sken gde je utvrđena obostrana upala pluća. Ima para pa je sve radio privatno da ne bi čekao satima po kovid ambulantama itd. Sedeo je kući pa kad je otišao da uzme doznake za bolovanje (bio je 4 nedelje kod kuće), morao je u kovid ambulantu i tamo mu rekli da bi sa ovim nalazima (on doneo na uvid i da uđe u evidenciju) njega strpali u bolnicu. 

 

O tome i pricam - po zapadnoj EU se ne rade snimanja pluca pozitivnim na covid (samo zato sto su pozitivni), pa je pitanje koliko takvih upala pluca nije ni tretirano po bolnicama u EU.

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, shonke said:

 

Imam poznanika, pre par meseci je bio bolestan, privatno je radio CT sken gde je utvrđena obostrana upala pluća. Ima para pa je sve radio privatno da ne bi čekao satima po kovid ambulantama itd. Sedeo je kući pa kad je otišao da uzme doznake za bolovanje (bio je 4 nedelje kod kuće), morao je u kovid ambulantu i tamo mu rekli da bi sa ovim nalazima (on doneo na uvid i da uđe u evidenciju) njega strpali u bolnicu. 

Ja imam drugaciji primer druga iz Beograda - redovno 2x vakcinisan (Pfizer) pre nekih mesec dana poceo da kaslje, privatne ambulante svi pregledi - nije mu nista posebno rekli mu sta god to znacilo i po njihovoj sugestiji fajzerovao se i treci put, kasalj nikako da prestane, poceo da trazi da ode u bolnicu, nigde mesta, pre nekih pet dana jedva dise, smestili ga u Batajnicu, odmah na respirator i covek umro posle dva dana :classic_blink:  Ja ne mogu da se otmem osecaju da u Bg ljudi masovno umiru zbog respiratora

  • Tuzno 6
Link to comment
Share on other sites

Tako kako si napisao ispada da nije umro zbog respiratora nego to što je sistem bio prebukiran, a on im je prekasno postao vidljiv kao slučaj za hospitalizaciju jer se lečio privatno te iz ta dva razloga nije na vreme stigao u bolnicu da se pod lekarskim nadzorom iščupa sam bez respiratora.

 

Ljudi se stavljaju na respirator kad više nisu u stanju sami da dišu, tj. kad bi sigurno umrli da nije njega, svako koga je respirator izvukao može da slavi novi rođendan.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

...........................

  Ja ne mogu da se otmem osecaju da u Bg ljudi masovno umiru zbog respiratora

 

Dozvoli, molim te, da se kao (bivsi, penzionisani) zdravstveni radnik ne slozim.

 

Pacijenti koje prikljuce na respirator su vec kriticni. Oni ne umiru zbog respiratora nego zbog onih problema zbog kojih su stavljeni na respirator, kao deo terapije u pokusaju da ih izlecimo - i nisu svi takvi pokusaji uspesni...

 

edit: pretek'o me erwin...

Edited by zoran59
  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Da se vratimo kolektivnom imunitetu - ministar zdravlja Holandije smatra da nije moguce postici kolektivni imunitet (herd immunity) zbog delta varijante; 

 

"Ne možete stvoriti grupni imunitet ako virus nanese veliku štetu", rekao je De Jonge. Zdravstvo ne može da se nosi sa toliko pacijenata, zbog čega se zaštita mora izgraditi vakcinacijom, rekao je on.

Trenutna stopa vakcinacije od 85 odsto verovatno nije dovoljna da pruži potrebnu zaštitu, zaključio je De Jonge."

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ciao said:

po njihovoj sugestiji fajzerovao se i treci put, kasalj nikako da prestane, poceo da trazi da ode u bolnicu, nigde mesta, pre nekih pet dana jedva dise, smestili ga u Batajnicu, odmah na respirator i covek umro posle dva dana :classic_blink:  Ja ne mogu da se otmem osecaju da u Bg ljudi masovno umiru zbog respiratora

ovo iz bolda, moze li to da bude fatalna greska?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sunshine State said:

Jesam li sanjala ili se ovde pisalo o tom da nama, kojima je proslo 6 meseci od druge doze, covid sertifikati se "crvene"?

 

Jesu li vazeci i posle 6 meseci?

Posle 7 meseci ne vaze, tj. 210 dana od druge doze.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

I dok sam jos tu - sta je Indija uradila od maja, pa sad ima ca. 10k slucajeva dnevno (vs. 400k u maju)?
 
Mislim, mozda nesto naucimo od njih....
 
 
Ima nekoliko mogućih odgovora, biraj:
-ivermektin
-masovna vakcinacija
-batalili testriranje
-kosilica
-prirodni tok
-svi nose maske ffp2 i većeg nivoa...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sunshine State said:

I dok sam jos tu - sta je Indija uradila od maja, pa sad ima ca. 10k slucajeva dnevno (vs. 400k u maju)?

 

Mislim, mozda nesto naucimo od njih....

 

 

 

Verovatno su imali milione bolesnih dnevno i stekli su 80%+ prebolelih. 😕

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, shonke said:

Ima nekoliko mogućih odgovora, biraj:
-ivermektin
-masovna vakcinacija
-batalili testriranje
-kosilica
-prirodni tok
-svi nose maske ffp2 i većeg nivoa...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

 

Cenim da je fizicka distanca presudila!

 

Ne, ozbiljno - nema sanse da su vakcinisali vise nego neke EU drzave; da imaju pomor kao proletos - culo bi se, kao i onda; oni vec 6-7 meseci odolevaju novom talasu.... oni, kao rasadnik delta varijante!

Link to comment
Share on other sites

 
Hvala! [emoji846]
 
Priznaju li nasi  sertifikate is Nemacke ili mora test?
 
Nemacki sertifikati vaze godinu dana od trenutka izdavanja sertifikata (mislim, "zelene" se, kad skeniras kod)
Juče bila vest da smo se upodobili sa eu u pogledu Green pass i da ćemo valjda i mi početi da priznajemo eu sertifikat pa tako i nemački.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

pre mozda oko pola godine (+-) sam (povrsno) citala neki clanak o tome kako po onim vrlo gusto naseljenim "favelama" (kako god se to zove u Indiji) rade poprilicno sistematicno pronalazenje i izolovanje zarazenih (koje je kao dalo uspeha). Mozda je to u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

 
 
Cenim da je fizicka distanca presudila!
 
Ne, ozbiljno - nema sanse da su vakcinisali vise nego neke EU drzave; da imaju pomor kao proletos - culo bi se, kao i onda; oni vec 6-7 meseci odolevaju novom talasu.... oni, kao rasadnik delta varijante!
Zanimljivo je to, kinezi rasejali wuhan varijantu pa posle rešili epidemiju. Englezi rasirili svoj soj pa ih letos do delte ništa nije ni taklox indijci svoj soj "napravili" i vidi ih sad...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...