Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

52 minutes ago, wrecktangle said:

Ja ne znam sta se iscudjavate...ja o ovim stvarima drvima godinama u razgovorima s ljudima...nusproizvod koristenja interneta. A taj internet lagano kreira generacije idiota umjesto da bude sjajan alat za ucenje. Nije to samo kod nas. Ljudi uglavnom mrze uspjesnije od njih samih..(i uvijek “bolje znaju” vise o tome sto ovi uspjesniji rade)..mrze bogate ljude i tako dalje..

Osim sto su ovo sve idioti sa preko 40 godina koji internet nisu videli do recimo pre 10 godina, a tesko da su u te 10 godine postali idioti pre je nesto 2 na strani.

Link to comment
Share on other sites

Budale si uvek postojale, samo što je njihov domet do pre dvadeset godina bio lokalna kafana i par ulica okolo. Onda je stigao Internet i da njim društvene mreže i budale su em postale dugodometne, em su saznale da ih ima i van lokalnog bircuza što im je ulilo snagu krda.

  • Like 6
  • Thanks 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Akiro said:

Dok su Grci neko vreme stajali barabar sa nama oko 4.000 novih slučajeva, mere su počele da deluju, tako da su oni sad na ispod 1.200, dok se mi šetamo na između 6 i 8 hiljada. Od oko 12.000 testiranih (vikendom testiraju manje, inače je preko 20.000 testova), to je nekih 9,68% a dobro je samo ispod 2%. U odnosu na procente između 15  i 20, kakvih je bilo neko vreme ipak je to pristojan napredak. Primirili su Atiku (region Atina) i Solun, koji su predstavljali potpuni desaster maltene na nivou Beograda, na 247 odnosno 235 novozaraženih. Izgleda da veoma visok broj izrečenih kazni u kombinaciji sa povremenom upotrebom vodenih topova i pendreka nad mlađanim slobodarskim druženja žednim pametnjakovićima daju dobar rezultat. Čak i ako subotu računamo kao upitnu zbog manjeg broja testova, ipak se vidi poboljšanje situacije. Broj mrtvih je sa 98 naravno užasan. Ali i to je palo obzirom da je bilo i preko 120.

 

Ako ti nije teško, napiši šta je mlađarija htela demonstracijama i zašto je došlo do pendreka i vodenih topova.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ras kass said:

Ja u petak izlazim iz karantina. U cetvrtak cu se privatno testirati, posto kontrolnog testa vise nema. Bice tada 3 nedelje od prvih simptoma. 

 

Sto bi se testirao 3 nedelje nakon pocetka simptoma?

Ako vise nemas simptome, i proslo 14 dana od pocetka, smatras se ok.

2 minutes ago, đubrivo. said:

jel ovo real life ili je just fanta sea

 

6KVxuYP.jpg

 

Imaju novi protokol - nema vise da se rade kontrolnih testova, ne samo za med. osoblje, vec za sve.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Who ima jos "labavije" kriterijume:

 

Criteria for discharging patients from isolation (i.e., discontinuing transmission-based precautions) without requiring retesting[1]:

For symptomatic patients: 10 days after symptom onset, plus at least 3 additional days without symptoms (including without fever [2] and without respiratory symptoms)[3]

For asymptomatic cases[4]: 10 days after positive test for SARS-CoV-2

3 minutes ago, đubrivo. said:

 

šta dobro donosi to ako zdravstveni radnik ne radi test?

stvarno pitam, ne razumem se mada mi izmiče zdravom razumu

 

Pa nakon 14 dana se smatra da vise nije pozitivan.

Stavih vec za WHO kriterijum.

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

Who ima jos "labavije" kriterijume:

 

Criteria for discharging patients from isolation (i.e., discontinuing transmission-based precautions) without requiring retesting[1]:

For symptomatic patients: 10 days after symptom onset, plus at least 3 additional days without symptoms (including without fever [2] and without respiratory symptoms)[3]

For asymptomatic cases[4]: 10 days after positive test for SARS-CoV-2

Ovde negde sam procitala da ce CDC ici na 7 dana....ne znam da li su, nisam stigla da pogledam. Ili 2 dana bez simptoma ako nakon 7 dana jos uvek imas simptome.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Ovde negde sam procitala da ce CDC ici na 7 dana....ne znam da li su, nisam stigla da pogledam. Ili 2 dana bez simptoma ako nakon 7 dana jos uvek imas simptome.

 

I u NL je tako, u pismu koje sam dobila - ako su blagi simptomi, onda 7 dana (uz uslov da poslednjih 24 h nisam imala simptome); kod jacih simptoma, 14 dana, uz 24 h symptom-free

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Likvi said:

Ja bih je primio bez puno razmišljanja. Čisto da više ne moram da se osvrćem kad se neko nakašlje u blizini. Bacim maske, mogu da lunjam gde hoću, zabole me za koronu, distancu, antivaksere i antimaskere. Nažalost, tih dvadesetak doza su samo za laboratorijska ispitivanja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Objavili francuzi 5 faza vakcinisanja detaljno :

 

faza 1) Rezidenti starackih domova i oni koji dolaze tamo da ih neguju

 

faza 2) 75+ godina,  65-74 koji imaju pridruzenu bolest ( comorbidity ne znam kako drugacije da prevedem) i zdravstveni radnici 50+ koji imaju pridruzenu bolest

 

faza 3) 50+ godina, 50- uz pridruzennu bolest i svi zdravsteni radnici

 

faza 4) ljudi koji su vrlo izlozeni zbog posla koji obavljaju i pracarious people (ne znam kako da prevedem na srpski) kao naprimer : beskucnici, oni u psihijatriskim bolnicama

 

faza 5) 18+ godina bez pridruzene bolesti

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Likvi said:

 

Meni je nevažno da li će prvo stići Sputnjik 5 ili Fajzerova vakcina.

 

Nadam se da ćemo do kraja 2021. svi koji želimo da primimo vakcinu. 

 

33 minutes ago, mentalnodetoniran said:

Ima li igde statistika po gradovima? Vidim da nova rs objavljuje pobremeno, ali ne nalazim izvor.

 

I ja to isto tražim..a zanima me i statistika po beogradskim opštinama, nema je od 10.06.

Link to comment
Share on other sites

Moderna danas predala dokumentciju za dozvolu za EU, Pfizer&Biontech jos uvek nisu (i bilo je receno da ce im trebati malo vremena da pripreme svu dokumentaciju). Procedura odobrenja ce se sastojati od provere predatih podataka od strane strucnjaka iz vise evropskih zemalja. Za USA su i jedni i drugi predali dokumentaciju za hitnu upotrebnu dozvolu (kazu: ovde je u pitanju brza, a grublja provera podataka).

Ako se ne varam EU s Modernom ima neki predugovor na 160 miliona vakcina.

 

Link to comment
Share on other sites

Kada se ljudi pitaju zasto ima dosta skepticizma po pitanju mera, i zasto se ljudi bune, ovaj text daje samo primere totalno pogresnih odluka. Izmedju ostalog, i zasto se virus siri i medju onima koji postuju mere: zato sto su mere idiotske

 

There was no way for the general public to know, at first, that the recommendation to stay 6 feet apart originated in part from a 3-foot rule determined by decades-old studies of card-game players, and that the recommended spacing had been doubled on the basis of research into the spread of the original SARS virus through airplane cabins. And what about the widespread rule that each child in school should be allotted 44 square feet of space? WIRED’s David Zweig traced that back to a consultant who’d found it in an education magazine, which in turn had bungled what was already a faulty calculation by an educational nonprofit. Some pandemic guidelines are even stranger and more mysterious. In an effort to stop people from going out unnecessarily and spreading Covid-19 as winter approached in the southern hemisphere, the South African government prevented the sale of open-toed shoes and shorts (unless they were intended to be worn over leggings), on the grounds that any trip to purchase such articles of clothing would be inessential. In a seemingly backward move, the city of Madrid has closed parks but allows some indoor dining to continue. Meanwhile, Canada’s chief medical officer recommended that people engaged in sexual activity wear masks.

 

https://www.wired.com/story/a-lack-of-transparency-is-undermining-pandemic-policy/

 

Na pocetku texta

NEW YORKERS ARE still puzzling over a new, state-wide rule that bars, restaurants, and gyms must close at 10 pm to stop the spread of Covid. Was this based on some brand-new evidence that the virus mutates like a gremlin, getting worse at night? You wouldn’t know it from Governor Andrew Cuomo’s announcement, which did not cite any research whatsoever that might justify this policy. The announcement did claim, however, that New York uses “more science than any state in the nation.”

 

Mera koja je svakom razumnom - kontraproduktivna, ali bi rado cula nauku iza toga....

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Angelia said:

Kada se ljudi pitaju zasto ima dosta skepticizma po pitanju mera, i zasto se ljudi bune, ovaj text daje samo primere totalno pogresnih odluka. Izmedju ostalog, i zasto se virus siri i medju onima koji postuju mere: zato sto su mere idiotske

 

There was no way for the general public to know, at first, that the recommendation to stay 6 feet apart originated in part from a 3-foot rule determined by decades-old studies of card-game players, and that the recommended spacing had been doubled on the basis of research into the spread of the original SARS virus through airplane cabins. And what about the widespread rule that each child in school should be allotted 44 square feet of space? WIRED’s David Zweig traced that back to a consultant who’d found it in an education magazine, which in turn had bungled what was already a faulty calculation by an educational nonprofit. Some pandemic guidelines are even stranger and more mysterious. In an effort to stop people from going out unnecessarily and spreading Covid-19 as winter approached in the southern hemisphere, the South African government prevented the sale of open-toed shoes and shorts (unless they were intended to be worn over leggings), on the grounds that any trip to purchase such articles of clothing would be inessential. In a seemingly backward move, the city of Madrid has closed parks but allows some indoor dining to continue. Meanwhile, Canada’s chief medical officer recommended that people engaged in sexual activity wear masks.

 

https://www.wired.com/story/a-lack-of-transparency-is-undermining-pandemic-policy/

 

Na pocetku texta

NEW YORKERS ARE still puzzling over a new, state-wide rule that bars, restaurants, and gyms must close at 10 pm to stop the spread of Covid. Was this based on some brand-new evidence that the virus mutates like a gremlin, getting worse at night? You wouldn’t know it from Governor Andrew Cuomo’s announcement, which did not cite any research whatsoever that might justify this policy. The announcement did claim, however, that New York uses “more science than any state in the nation.”

 

Mera koja je svakom razumnom - kontraproduktivna, ali bi rado cula nauku iza toga....

Nauka iza toga (a koje se tice ponasanja masa) je da se posle 9-10-11 uvece (zavisi kako koja zajednica proceni) narod napije toliko da vise ni malo ne vodi racuna, ne drzi distancu, te se virus siri intenzivnije. I da se klincadija u Kelnu skuplja nocu po parkovima, u Dizeldorfu na keju ili u Bohumu u tzv. Bermuda trouglu (deo za izlazenje) i partija ne postujuci nikakve eidemioloske mere.

Druge nauke - virologija i epidemiologija, kazu da sto su ljudi na blizem rastojanju to je veca verovatnoca da ih zarazena osoba pored koje su ili s kojom pricaju - zarazi. Opasnost opada s odstojanjem. E sad, u nekim zajednicama su odlucili (politicari, kad su im naucnici objasnili kako virus finkcionise) da odstojanje bude 1,5m, u drugim 2m, a u trecim 1m (koliko je to u stopama nek preracunaju oni koji ne koriste SI sistem jedinica).

 

A postoje i neke druge nauke koje se bave kretanjem fluida, ponasanjem aerozola, tehnikom ventilacije prostorija i svim ostalim fenomenima koji su vezani za ovu pandemiju, a koje bravar Hans/Dzo ne razume, pa smislja sve moguce nacine da se ponasa kao idiot i da "nece da ga cipuju".

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

meni uopste nije jasno do kad ce ljudi da se ponasaju kao da nikad nisu bili uvece u nekom kaficu, baru, pabu etc...

svako ko je makar jedanput u zivotu bio u "sitnim" satima na tim mestima sasvim dobro razume u cemu je poenta, tako da je ovakvo podsmevanje "gremlin virusu" postalo iritantno jos prvi put kad je neko postavio takvo pitanje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, wwww said:

Nauka iza toga (a koje se tice ponasanja masa) je da se posle 9-10-11 uvece (zavisi kako koja zajednica proceni) narod napije toliko da vise ni malo ne vodi racuna, ne drzi distancu, te se virus siri intenzivnije.

 

3 minutes ago, djura.net said:

meni uopste nije jasno do kad ce ljudi da se ponasaju kao da nikad nisu bili uvece u nekom kaficu, baru, pabu etc...

svako ko je makar jedanput u zivotu bio u "sitnim" satima na tim mestima sasvim dobro razume u cemu je poenta, tako da je ovakvo podsmevanje "gremlin virusu" postalo iritantno jos prvi put kad je neko postavio takvo pitanje.

Veoma sam prijatno iznenadjena da ima mesta na kojima se ljudi napijaju u teretani :classic_biggrin:

To mi je stvarno novost. Kod nas u US u teretanama ne nude alkohol...... Imamo cak i restorane koji ne nude alkohol, i generalno restorani ne sluze za napijanje, za to budes izbacen iz restorana.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...