Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Ne znam sta se svi cude tome. Meni je sa psiholoske strane jasno. To se mozak bori protiv stresa, pokusava da unormali situaciju da ne kljokne u depresiju. Napravili su (politicari) svi gresku u kratkom vremenu u fazonu od nije nista do "zakopavaj" se u zemlju. Onaj Nemac je u pravu. Dok god ljudi drz distancu ne vidim problem u vezbanju. Cak naprotiv.

 

Maloprije sam vidio video kako murijas tjera ljude iz parka. Kaze, idite kuci, sta se suncate.

 

Nemam pojma sta da mislim. Drzim distancu i u kuci sam koliko mogu, pa onda izadjem da trcim. Nema leseva na ulicama.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, ciao said:

Ovde se sve vise prica i pishe po mrezama kako se namerno blokira chloroquine kao lek za koronu zato sto ako bi se to primenjivalo kao lek niko se tu ne bi posebno obogatio jer je to vec postojeci lek a  ako se plasira neki novi lek makar i minimalno razlicit tu neko moze da se obogati naravno zestoko i da se zato sve radi na visokom nivou da se ne prizna zvanicno kao lek - to je kazu uzrok razdora Raoult- vlada, Raoult smatra da je bar za sada otprilike zlocin ne koristiti chloroquin i od ovih koji se testiraju u njegovoj bolnici besplatno za one koji se ispostave pozitivnim daje se terapija na bazi cloroquine - ne ista za sve i u kombinaciji sa antibioticima i zavisno od stadijuma zavisi i doza, ali koliko sam shvatila on smatra da bi veliki broj slucaja mogao glatko da se izleci

Veceras je kod nas jedan profa Virolog govorio kratko o 3 leka koja se testiraju.

Po njegovim recima ovaj lek za malariju nije pokazao (dovoljno) potencijala da bi se pokazao kao deo resenja/terapije. Njegov kandidat je lek za Ebolu, kaze da su i Kinezi imali nekog uspeha s njim. Ali da u svakom slucaju on nije preterani optimista, tj. ne bi da stvara laznu nadu narodu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

FIL_0289-01-725x483.jpeg

 

Gledam ovu sliku i mislim se kako ce odrzavati higijenu ( pored toga sto je neuslovno preti i da bude leglo infekcije), kako ce se svi ti ljudi hraniti, kako zagrejati/rashladiti ceo taj prostor... ili, ne daj boze, da zatreba reanimacija onog sto lezi u sredini... moze 3 puta umreti dok se ekipa probije do njega.

 

Bolje da su studentski dom, koji je sad prazan, ili neki od hotela pretvorili u bolnicu a ne ovako... ovo je pre sabirni centar.

  • Like 13
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, wwww said:

Veceras je kod nas jedan profa Virolog govorio kratko o 3 leka koja se testiraju.

Po njegovim recima ovaj lek za malariju nije pokazao (dovoljno) potencijala da bi se pokazao kao deo resenja/terapije. Njegov kandidat je lek za Ebolu, kaze da su i Kinezi imali nekog uspeha s njim. Ali da u svakom slucaju on nije preterani optimista, tj. ne bi da stvara laznu nadu narodu.

A ovde pricaju kako su Kinezi rekli da su imali najvise uspeha sa chloroquine :wicked: malo smo mi svi naivni za njihovo drustvo izgleda

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Da ubacim sad ovde i sta je prof Drosten rekao danas u podcastu:

 

- pozdravio je uvodjenje specijalnih mera u UK, misli da je jako bitno da se u ovoj fazi nesto uradi jer propusteno vreme sada se ne moze nadoknaditi kasnije.

 

- pomenuo je da od inficiranja do smrtnog slucaja prodje 3 sedmice, tako da se efekti uvodjenja karantina odrazavaju na broj umrlih tek nakon 3 sedmice. ovo je komentarisao u kontekstu toga sto misli da Italijani sada definitivno ne testiraju dovoljno da ocene broj inficiranih, tako da promene u broju inficiranih koji se sada registruju u Italiji nisu odraz preduzetih mera karntina. mora se sacekati jos jedna sedmica da se vidi uticaj na broj preminulih (jer je to realisticnija brojka, tj. prebrojali su sve mrtve) - j... ga, gadno ali sta da se radi. Nemacka i dalje testira popriicno, sto znaci da je broj registrovanih inficiranih u Nemackoj blizi stvarnom broju inficiranih, pa se stoga na tom parametru pre mogu uociti neki efekti preduzetih mera 2 sedmice ranije.

 

- pitali ga da li mozemo nesto primeniti od mera preduzetih u Juznoj Koreji i Tajvanu. Kaze da nije bas moguce: 1) koristili su licne podatke pojedinaca, GPS mobilnih (nije primenljivo u EU zbog zakona o zastiti podataka) 2) Korejanci su uspeli da iskontrolisu svoju epidemiju posto je manje-vise sve poteklo od jednog incidenta, onog pacajenta #31, cije kontakte su uspeli da ulove (za sta im je bilo potrebno dovoljno ljudi da ih sve detektuju, a toga ostale zemlje bas nemaju dovoljno)

 

- bilo je nekih  predloga da se sada inficiraju mladji lekari (i mladji ljudi generalno), koji ce da lakse prebole virus i postanu imuni, pa ce onda biti na raspolaganju (bez rizika) da se bace u akciju kad bude najveca frka. on smatra da to ne dolazi u obzir, ne moze se tek tako odluciti da se neka grupacija stanovnistva namerno inficira (i to bez da ih je iko pitao za misljenje). iako se smatra da je smrtnost kod mladjih osoba mala/zanemarljiva ipak nije jednaka nuli i ne zele da provociraju bilo koji smrtni slucaj nekakvim merama.

 

- smatra da mere koje se preduzimaju moraju s vremena na vreme da se revidiraju, da citv proces bude dinamican u smislu da se menja taktika prema situaciji. npr. da se posle izvesnog vremena (valjda kad se pohvataju konci ko je zarazen a ko nije) preduzmu mere da se rizicne grupe posebno zastite i izoluju, pa da se onda olabave opste mere u nekom stepenu da se ne blokira sasvimm zivot (jer ove mere kkve danas imamo ne mogu da se drze u nedogled)

 

- rekao je takodje da je Evropa u januaru slala Kini maske i ostali medicinski materijal kad je njima bilo potrebno. Sad Evropi fale te iste stvari i Kina sad uzvraca uslugu.

 

- smatra da bi bilo svrsishodno da se za koji mesec krene s testom za detektovanje antitela, cime bi se identifikovali oni koji su imuni (na nekim vestima rekose da Svajcarska sada namerava da pocne s ovim testovima, koji bi trebalo da su brzi i "izvodivi u kucnoj radinosti"). Ovo je posebno bitno kod medicinskog osoblja (sad je valjda jos uvek rano, racuna se da nema dovoljno imunih)

 

- pomenuo je da izgleda da registrovane(observed) vrednosti malcice odstupaju od ocekivanih(modelovanih), sto znaci da se moze odraditi fine tuning modela, sto ce pomoci u boljem prognoziranju toka epidemije, a time i boljem detektovanju poluga kojima se moze uticati na brzinu sirenja virusa.

 

  • Like 11
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

Bilo je pre 5 dana u novinama:

 

Shares of FUJIFILM spiked more than 26% Wednesday after reports its flu drug favipiravir proved effective in treating coronavirus cases in China.

FujiFilm’s favipiravir has only been approved in Japan for the treatment of new strains of influenza. The drug has been involved in clinical trials in China for the treatment of coronavirus and the results have been promising. Zhang Xinmin, an official at China’s science and technology ministry, told reporters that the drug “has a high degree of safety and is clearly effective in treatment,” according to The Guardian. Zhang said the medicine worked for coronavirus-related symptoms including pneumonia and had no obvious side effects.

Trial results showed that patients who received the influenza treatment tested negative for the novel coronavirus after four days. That was compared with a median of 11 days for those who were not treated with the drug. Following treatment, X-rays showed improvements in lung condition for about 91% of the favipiravir-treated patients, compared to 62% or those without the drug, the report showed. The drug tests were conducted in the Chinese cities of Wuhan and Shenzhen and involved 240 patients and 80 patients respectively, NHK World Japan reported.

 

Sama firma Fujifilm nije dala nikakav komentar osim da oni nisu ništa nisu testirali na koronu i da taj lek prave kada im država naruči određenu količinu. Sve ostalo su iskustva drugih (Kineza) i oni sa time nemaju ništa.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Honey Badger said:

Nemam pojma sta da mislim. Drzim distancu i u kuci sam koliko mogu, pa onda izadjem da trcim. Nema leseva na ulicama.

Pa ti imas dvoriste, ne moras da budes sve vreme u kuci, mozes da smislis neke vezbe u dvoristu. Previse ti je rizicno izlagati se ostalima koji su neozbiljni.

Link to comment
Share on other sites

Francuzi su rekli da ce sada da pocnu sa ozbiljnijim testiranjem - do sada nisu mnogo testirali jer nisu imali dovoljno testova, dodati tome da nisu imali ni dovoljno maski cak ni za medicinsko osoblje da bi se dobila slika o francuskom zdravstvu u poslednje vreme a imajuci u vidu da je godinama vazilo za najbolje na svetu.

Sve u svemu za ocekivanje je sada da ce broj zarazenih u Francuskoj bitno porasti jer ce se najzad testirati veci broj ljudi a ne samo oni sa ozbiljnijim simptomima

Link to comment
Share on other sites

A ovde drvlje i kamenje na malenu i nepripremljenu Srbiju zbog mera i netestiranja (Francuska može da ne testira dovoljno jer joj nedostaju testovi, a Srbija ne može), a ispade da je svuda isto, pa čak i gore... I to u zemljama u koje se gleda kao u neki etalon uređenosti i demokratičnosti i nešto čemu i mi treba da težimo... Čitajući sve ovo što ste izneli iz raznih zemalja ispada da smo mi sa našim merama daleko ispred većine (iako i mi kasnimo) i da za sada ne grešimo, drugim rečima da je to otprilike jedini adekvatan pristup izlasku iz svega ovoga...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Gledam sad na CNN-u izvestaj o pandemiji. Kaze covek da i u Spaniji lekari skidaju s respiratora starije ljude da bi ih dali mladjima (s vecom sansom prezivljavanja). Pri tome reporter kaze da bi ti koje sada skidaju s respiratora teoretski jos uvek imali solidne sanse da prezive da im se nega pruzi do kraja. Na zalost, situacija je takva da su lekari primorani da odlucuju kome ce da daju sansu da prezivi, a kome ne. Strasno. 😰

 

A onaj debil od Trampa je najavio da ocekuje da ce za Uskrs crkve biti pune naroda jer ce do tada, naravno, Ameri pobediti coronu!!!! :twak::twak: Sprema se da uskoro olabavi mere (a kao da su i neke preduzeli na saveznom nivou), ako ja shvatih dobro pripretio je guvernerima koji ga ne slusaju da ce im zavrnuti slavinu, tj. dopremanje potrebnog medicinskog materijala. :furious::twak:  Ovi u studiju, kao i oni lekari oko njega, se maltene krste i levom i desnom rukom na ove budalastine (jednostavno ljudi zanemeli).

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Azazelkg said:

A ovde drvlje i kamenje na malenu i nepripremljenu Srbiju zbog mera i netestiranja (Francuska može da ne testira dovoljno jer joj nedostaju testovi, a Srbija ne može), a ispade da je svuda isto, pa čak i gore... I to u zemljama u koje se gleda kao u neki etalon uređenosti i demokratičnosti i nešto čemu i mi treba da težimo... Čitajući sve ovo što ste izneli iz raznih zemalja ispada da smo mi sa našim merama daleko ispred većine (iako i mi kasnimo) i da za sada ne grešimo, drugim rečima da je to otprilike jedini adekvatan pristup izlasku iz svega ovoga...

Nemoj se zavaravati, zdravstveni sistem u Srbiji je ipak u mnogo gorem stanju nego po Evropi (uprkos svim nasim (samo)kritikama). Plus je zdravstveno stanje naroda u Srbiji mnogo gore nego prosecnog Engleza, Francuza, Nemca, pa i tog sirotog Italijana. Sto znaci da su rizici mnooogo veci, plus vlast kakva je (jedino ako ih sad malo Kinezi ne uteraju u red da odrade nesto kako treba). Tako da pamet u glavu. Mi (odnosno bar ja) i pisemo ovde o onome sto se kod nas desava da bismo makar vama koji ovo citate ovde na forumu dali makar neki koristan savet koji mozda moze pomoci nekome tamo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

Nemoj se zavaravati, zdravstveni sistem u Srbiji je ipak u mnogo gorem stanju nego po Evropi (uprkos svim nasim (samo)kritikama). Plus je zdravstveno stanje naroda u Srbiji mnogo gore nego prosecnog Engleza, Francuza, Nemca, pa i tog sirotog Italijana. Sto znaci da su rizici mnooogo veci, plus vlast kakva je (jedino ako ih sad malo Kinezi ne uteraju u red da odrade nesto kako treba). Tako da pamet u glavu. Mi (odnosno bar ja) i pisemo ovde o onome sto se kod nas desava da bismo makar vama koji ovo citate ovde na forumu dali makar neki koristan savet koji mozda moze pomoci nekome tamo.

Vidim kako prolaze i Italija i Španija i.....sa sve tim svojim zdravstvenim sistemom koji je daleko bolji od srpskog... Džabe sistem, ako je pristup nonšalantan, kombinovan sa krilaticom "lako ćemo" i začinjem brigom o zaradi, profitu i parama koje neće doći ako npr.turisti u dovoljnoj meri ne pohrle u određena područja (s tim u vezi se i kasnilo sa zatvaranjem granica i ograničavanjem kretanja ne bi li se još koji evro slio u kasu, novčanik ili džep...)...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, wwww said:

 

A onaj debil od Trampa je najavio da ocekuje da ce za Uskrs crkve biti pune naroda jer ce do tada, naravno, Ameri pobediti coronu!!!! :twak::twak: Sprema se da uskoro olabavi mere (a kao da su i neke preduzeli na saveznom nivou), ako ja shvatih dobro pripretio je guvernerima koji ga ne slusaju da ce im zavrnuti slavinu, tj. dopremanje potrebnog medicinskog materijala. :furious::twak:  Ovi u studiju, kao i oni lekari oko njega, se maltene krste i levom i desnom rukom na ove budalastine (jednostavno ljudi zanemeli).

 

 

Njega nista ne interesuje osim da on spasi svoje dupe i dobije izbore koje je gradio 3 i kusur godina na propagandi kako je skok berze = dobra ekonomija, a on cudotvorac. 

Ja imam napade totalne mirnoce i totalne panike. Uglavnom, cim on zine ja se zavijem u crno (berza ili ljuljne ili skoci). Za njih je 2% stanovnistva cista kolateralna steta za buducnost ekonomije, ne racunajuci tu da je to oko 6M stanovnistva, a da ni oni sami sto donose ove sulude ogluke nisu bas u cvetu mladosti, nego blizi da zaglave u tih 2%. Cak imam neki utisak da malo fingiraju brojeve zarazenih i umrlih. 

Ako pusti da se tu vrtimo u krug i pravimo kako nije nista, ima da virus leprsa planetom dok i poslednjeg ne potkaci. Pa, ko prezivi, pricace. 

 

Inace, htela sam vec da ti vec i pre napisem, hvala ti za sve ovo sto pises, sve objedinjene i sazete, korisne informacije koje si stavila na forum :23:

Edited by Baby
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ovo se specificno odnosi na US:

 

Jedna vest u medijima, "kreteni ne postuju self-isolation" i onda gomila slika ljudi koji setaju u parkovima.

Druga vest: "Slika se satelita kako su uobicajeno pretrpane ulice prazne, pozitivan uticaj na klimu, vazduh je cistiji, corona zaustavlja globalno zagrevanje"

 

Pa jel mozemo da se dogovorimo, ili su ulice prazne i vazduh cistiji, ili su svi izasli i ne postuju preporuke. Ne moze nikako da obe stvari budu tacne.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Ovo se specificno odnosi na US:

 

Jedna vest u medijima, "kreteni ne postuju self-isolation" i onda gomila slika ljudi koji setaju u parkovima.

Druga vest: "Slika se satelita kako su uobicajeno pretrpane ulice prazne, pozitivan uticaj na klimu, vazduh je cistiji, corona zaustavlja globalno zagrevanje"

 

Pa jel mozemo da se dogovorimo, ili su ulice prazne i vazduh cistiji, ili su svi izasli i ne postuju preporuke. Ne moze nikako da obe stvari budu tacne.

 

Mislim da je to bilo za vikend u NY, kada su mnogi pohrlili da prosetaju po parku i pokazali pun central park, a inace je grad pust. Tako da nekako obe vesti su tacne, samo zavisi kada i gde se posmatraju. https://nypost.com/2020/03/22/cuomo-gives-city-24-hours-to-address-crowding-in-parks-amid-coronavirus/

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

Nisam za 24 - casovni karantin.

 

Da li ste svesni kolikom broju ljudi ce se pogorsati zdrastveno stanje ako se ne budu mogli kretati? Imacemo gomile slucajeva za bolnicu po kucama kada se sve ovo zavrsi.

 

Najvaznije od svega je uterati strah u ljude - mozes da setas sam koliko god zelis, 24 sata, ali ako bilo koga primetimo da se krecu u blizini jedni drugih, ako bilo koga primetimo bez maske ili rukavice, ides u zatvor i ostaces dok sve ovo ne prodje.

Da li si siguran da je to dovoljno? Mozda privremeno vratiti Dusanov zakonik umesto Krivicnog zakonika, da se izvadi i poneko oko, odsece jezik? Ipak je nenosenje maske i rukavica toliko monstruozan cin za koji covecanstvo trenutno nema adekvatnu krivicnu sankciju.

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Belgrade said:

FIL_0289-01-725x483.jpeg

 

Gledam ovu sliku i mislim se kako ce odrzavati higijenu ( pored toga sto je neuslovno preti i da bude leglo infekcije), kako ce se svi ti ljudi hraniti, kako zagrejati/rashladiti ceo taj prostor... ili, ne daj boze, da zatreba reanimacija onog sto lezi u sredini... moze 3 puta umreti dok se ekipa probije do njega.

 

Bolje da su studentski dom, koji je sad prazan, ili neki od hotela pretvorili u bolnicu a ne ovako... ovo je pre sabirni centar.

KOliko sam ja razumeo, Sjam je odredjen za one laske slucajeve. Jer ako krene masovnije teestiranje - naci ce na hiljade slucajeva, vecina njih laksi. Te ljude ce , medjutim, izolovati da ne bi dalje sirili zarazu. Nece tamo da stavljaju slucajeve koji su na samrti. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Azazelkg said:

A ovde drvlje i kamenje na malenu i nepripremljenu Srbiju zbog mera i netestiranja (Francuska može da ne testira dovoljno jer joj nedostaju testovi, a Srbija ne može), a ispade da je svuda isto, pa čak i gore... I to u zemljama u koje se gleda kao u neki etalon uređenosti i demokratičnosti i nešto čemu i mi treba da težimo... Čitajući sve ovo što ste izneli iz raznih zemalja ispada da smo mi sa našim merama daleko ispred većine (iako i mi kasnimo) i da za sada ne grešimo, drugim rečima da je to otprilike jedini adekvatan pristup izlasku iz svega ovoga...

 

Isto tako u vezi ove hale na sajmu. Pa i u Parizu i u Madridu su napravili ovakve hale za prihvat pacijenata. Samo kod nas ce to biti ne higijenski. Ljudi vole da lupaju gluposti.

 

U Fr moze dzoging ali samo 1km od kuce i uz papir.

Na TV upozoravaju ljude da ne rade kuci ( renoviranje stana, kuce, pilanje drva, i tako te neke poslove) jer se mogu povrediti, a nece ih primiti ni u kakvu zdravstvenu ustanovu .

Svuda je kriza i treba biti malo odmereniji u kritikama.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Azazelkg said:

A ovde drvlje i kamenje na malenu i nepripremljenu Srbiju zbog mera i netestiranja (Francuska može da ne testira dovoljno jer joj nedostaju testovi, a Srbija ne može), a ispade da je svuda isto, pa čak i gore... I to u zemljama u koje se gleda kao u neki etalon uređenosti i demokratičnosti i nešto čemu i mi treba da težimo... Čitajući sve ovo što ste izneli iz raznih zemalja ispada da smo mi sa našim merama daleko ispred većine (iako i mi kasnimo) i da za sada ne grešimo, drugim rečima da je to otprilike jedini adekvatan pristup izlasku iz svega ovoga...

 

Ti si se bas primio na Vucicevu propagandu...

  • Like 5
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, goldberg said:

Nisam za 24 - casovni karantin.

 

Da li ste svesni kolikom broju ljudi ce se pogorsati zdrastveno stanje ako se ne budu mogli kretati? Imacemo gomile slucajeva za bolnicu po kucama kada se sve ovo zavrsi.

 

Najvaznije od svega je uterati strah u ljude - mozes da setas sam koliko god zelis, 24 sata, ali ako bilo koga primetimo da se krecu u blizini jedni drugih, ako bilo koga primetimo bez maske ili rukavice, ides u zatvor i ostaces dok sve ovo ne prodje.

 

Takodje je ludilo da se razmislja o strpavanju 3000 ljudi u veliku halu bez ikakvih higijenskih ni bilo kojih drugih uslova. Da li su oni upoznati da korona nije jedina bolest od koje covek moze da oboli?

 

Primetno je da u svetu sada dnevno oboljeva 40 000 ljudi, to je tempo vec dva dana i ocekuje se da vrlo brzo dodjemo do 50 000 dnevno. Takodje je broj umrlih danas dostigao maksimum jer je preko dve hiljade ljudi umrlo. Ovo ne treba da bude uzrok za paniku jer je najverovatnije posledica rasta broja testiranja, sto je i bolje nego da se tesimo da imamo pola miliona zarazenih u svetu i 500 u zemlji, a situacija je mnogo losija.

 

Zao mi je Bergama, grada koji mi je uvek bio simpatican i citave te regije. Nadam se da ce da prodju sa sto manje zrtava.

 

 

da li si ti svestan da maske i rukavice danima nemaju da se kupe, a ljudi moraju da idu na posao i rade?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, NMX said:

 

Naravno da mora da se pomogne, samo pomogneš koliko možeš. Lako je Kini da pomogne kada su im ta dva aviona ko meni i tebi šibice na trafici. EU gori cela, jbg, nisu Italijani izuzeti. 

 

Ne kapiram to sa zastavom, stvarno. 

 

To su gluposti i senzacionalisticko izvestavanje medija. Neki lik skinuo zastavu EU i stavio kinesku i od toga se napravi da je to masovna pojava po Italiji. Ima snimak gde isto neki lik menja zastavu EU sa ruskom, ali izgleda da Rusi sad ovde nisu u modi pa je to proslo nezapazeno. To ne znaci ama bas nista. Ekvivalent tome bi bilo da npr ja kod nas negde zamenim rusku zastavu, sa zastavom USA i to objavim na drustvenim mrezama.

 

U Italiji je uvek bilo mnogo komunista i fasista i nije cudo da neko od njih uradi tako nesto, ali to ne znaci apsolutno nista. Sa druge strane EU je pomogla Italiji finansijski, sasvim je jasno da zbog problema u svim drzavama ne mogu da pomognu na drugi nacin. Ista situacija kao i kod nas. Vodja na konferencijama pljuje po EU kako nam ne pomazu, dok hvali Kineze, a pomoc koju je EU dala je veca od one koju su dali Kinezi, i pomoc od Norveske je veca od kineske, plus nikada do kraja nece biti jasno sta su Kinezi poslali kao pomoc, a sta smo kupili od njih. Ne pratim dovoljno, pa ne znam tacne brojke, ali pretpostavljam da je pomoc koju je Italija dobila od EU veca od one koju su dobili od Kineza i Rusa.

 

Pokret pet zvezdica, koji je deo koalicione vlade u Italiji je prilicno prokineski orjentisan i ima odlicne odnose sa Kinom, od svih politickih organizacija u EU oni su najvise prokineski orjentisani, pa je i kineska pomoc Italiji razumljiva. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kad je o pomoći reč, Drosten je juče u podcastu pomenuo da je EU u prvim fazama epidemije slala Kini pomoć u maskama i materijalu i da Kina sad uzvraća uslugu. Takođe, Kina je poslala pomoć celoj EU, koju je onda EU prosledila Italiji.

https://www.euractiv.com/section/coronavirus/news/eu-allocates-chinese-aid-to-italy-to-fight-against-the-pandemic/

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...