Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ili recimo, za 2 ili 3 meseca, sve zemlje karantinom suzbiju kovid19, a u UK, Holandiji i Švedskoj razvijanje "imuniteta krda" u najvećem jeku, pa njima će biti zatvorene granice godinama.

 

Takođe, ako skoro sve bitne zemlje prođu kroz karantin, je l' onda mogu svi da naštampaju novac i sve OK? 😁

Link to comment
Share on other sites

U Nemackoj su vec nekoliko puta demantovali da ibuprofen utice negativno na razvoj bolesti. Kao je sve poteklo od nekog ko ima nekog na Univerzitetu u Becu ko mu je to kao rekao. Pa je onda Univerzitet u Becu to sve demantovao (da ibuprofen izaziva dramaticniji razvoj bolesti).

 

Sto se vakcine tice, kazu da moraju da prvo odrade ispitivanja /zna se procedura) jer ne moze da se dozvoli neka vakcina koja ce pogorsati citavu stvar. Procene su da ce tek za godinu- godinu i po vakcina biti dostupna.

Takode kazu da se ne zna koliko dugo se antitela, koja se formiraju kod onih koji preleze bolest, biti aktivna: da li nekoliko meseci, godinu dana ili 3 godine. Virus je nov i ne zna se mnogo.

 

Ovo sa imunitetom krda mozda moze da prodje u Svedskoj i Holandiji jer su te nacije relativno disciplinovane (moj utisak), pa ce se samoizolovati, ali u UK malo teze. U Francuskoj su i pored svih upozorenja i preporuka mamlazi dosli pred stadion da "daju podrsku" i slave pobedu svog tima. :twak:

Zato su sada mere poostrene.

Inace, Angela je (kaze) u kontaktu s Makronom i u koordinaciji su odradili zatvaranje granice FRA-D. Sve ovo se radi da se spreci svrckanje ljudi okolo (danas su zaustavljali neke na granicama koji su tako malo krenuli u turisticki obilazak okoline, u sred pandemije!). Kazu da se spremaju da i na nivou EU ujednace pravila (sve se odvija prilicno brzo poslednjih dana - mada su nepotrebno izgubili par meseci prednosti koju su imali u odnosu na desavanja u Kini).

Od danas je u celoj Nemackoj obustavljeno sve sto nema veze sa bazicnim zivotom (prvo je Bavarska to odradila, onda su imali sastanak i prosirili sve to na celu zemlju). Elem, zatvaranje se odnosi i na bordele (ako ste se pitali).

 

Zemlja - Populacija - Umrlo od Corone - broj umrlih na milion stanovnika

Italija - 60,3 miliona - 2158 - 35,8

Spanija - 46,7 miliona - 342 - 7,3

Francuska - 67 miliona  - 148 - 2,2

Svajcarska - 8,57 miliona - 19 - 2,2

Holandija - 17,4 miliona - 24 - 1,4

UK - 67,5 miliona - 55 - 0,8

Svedska - 10,3 miliona  - 7 - 0,68

Nemacka - 83,2 miliona  - 17 - 0,204

J. Koreja - 51,7 miliona - 75 - 1,45

 

Ne nalaze se sve zemlje u istoj fazi, ali interesantno za uporediti.

 

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mail od jutros:

 

Team members who need it between now and May 31, 2020, will be able to take advantage of 15 days of paid crisis sick leave. This is in addition to your current allocation of paid time off.

Team members qualify for this additional benefit if they:

·       Are sick,

·       Need to stay home to care for a dependent requiring care due to illness or required quarantine, or

·       Are not yet sick, but must stay home to quarantine

 

Ne kaže da mora biti korona virus. Interesantno, 31. maj stoji kao granica. Kao da neko zna ili ne znam na osnovu čega, očekuje da do tada bude gotovo. Ili su morali nešto da stave pa će produžiti kada dođe vreme.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, wwww said:

U Nemackoj su vec nekoliko puta demantovali da ibuprofen utice negativno na razvoj bolesti. Kao je sve poteklo od nekog ko ima nekog na Univerzitetu u Becu ko mu je to kao rekao. Pa je onda Univerzitet u Becu to sve demantovao (da ibuprofen izaziva dramaticniji razvoj bolesti).

 

 

(CNN) France's health ministry has suggested that popular anti-inflammatory painkillers such as ibuprofen could worsen the effects of the coronavirus, raising questions over which over-the-counter drugs people should be taking to treat the symptoms of the disease.

Health Minister Olivier Veran, who has also worked as a neurologist, tweeted on Saturday that "taking anti-inflammatory drugs (ibuprofen, cortisone...) could be an aggravating factor of the infection. If you have a fever, take paracetamol. If you are already on anti-inflammatory drugs or in doubt, ask your doctor for advice."
His suggestion was criticized by some health experts, who cited the lack of publicly available evidence suggesting a link between ibuprofen and adverse effects of the coronavirus.
Veran's recommendation came on the same day that the French government reported that "grave adverse effects" linked to the use of non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAID) -- the family of drugs that includes ibuprofen -- have "been identified with patients affected by COVID-19, in potential or confirmed cases."
 
 
"We repeat that the treatment of a fever or of pain linked to COVID-19 or to any other respiratory viral disease should be paracetamol," the ministry's new guidelines added. Paracetamol is typically known in the US as acetaminophen.
Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imam par pitanja u vezi situacije sa povratkom u zemlju, pa se nadam da ima mudrijih i obaveštenijih da mi eventualno reše neke dileme. 

Trenutno sam u Sloveniji (privatni razlozi), pre toga bio poslovno u Holandiji (nisam Kokeza, M. Pantelić, niti bivši dečko Anastasije Ražnatović). Prijavljen sam u BG, nemam EU papire.

U medjuvremenu:
- u Srbiji uvedeno vanredno stanje, čeka me karantin od 28 dana kad se vratim
- ukinut sav avionski, autobuski i železnički saobraćaj sa Slovenijom, auto nemam, sajtovi za prevoz putnika blokirani ili prazni
- Šengen navodno od utorka u 12h potpuno zatvara granice... rekoše mi da na belgijskoj televiziji javljalju da neće biti zabranjen samo ulazak u Šengen na 30 dana, već i izlazak iz istog?!? (ovo poslednje zvuči malo neverovatno)

Pitanja:
- ima li kreativnih ideja kako se u ovim okolnostima do kraja meseca dovući do Srbije? 
- da li Hrvatska uopšte dozvoljava prelaz preko svoje teritorije za državljane Srbije i/ili putnike iz pravca Slovenije? 
- ili je pametnije do srpske granice doći preko Madjarske? mada sumnjam da SLO-HUN granica nema kontrolu, kao što je let NED-SLO bio bez ikakve kontrole.

Ako zbog EU odluke o totalnom zatvaranju granica moram da ostanem ovde još 30 dana, računa li se to u ukupni boravak u Šengen zoni (90 dana u 6 meseci) ili ta odluka čini da se ti dani ne računaju? (odloženo plaćanje računa a la Brnabić)

Nije hitno da putujem i mogu da ostanem ovde neko vreme, ali me zanimaju opcije... a verujem da bar neko ima bar neki odgovor na bar neko pitanje.

A ako niko nema nijedan odgovor - šta da se radi. Moraću da počnem da se družim sa Asterionom.  😄
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mozda da probas sa prevoznicima robe, to sljaka uz propisano maksimalno zadrzavanje u Srbiji od xy sati. 

 

Verujem da oko ovoga 90dana u 6 meseci stvarno nema nikakvih problema. Vanredna situacija je i za vanredno "gledanje kroz prste". Pa prva ti tvoja zemlja savetuje da ne dolazis, na sajtu Ministarstva spoljnih poslova to stoji, zvanicno. Kao i verujem velika vecina zemalja svojim ljudima u ino.

 

Pasosi se recimo automatski produzavaju do kraja vanrednog stanja, onima kojima isticu u tom periodu, to je Brnabic rekla. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

(CNN) France's health ministry has suggested that popular anti-inflammatory painkillers such as ibuprofen could worsen the effects of the coronavirus, raising questions over which over-the-counter drugs people should be taking to treat the symptoms of the disease.

Health Minister Olivier Veran, who has also worked as a neurologist, tweeted on Saturday that "taking anti-inflammatory drugs (ibuprofen, cortisone...) could be an aggravating factor of the infection. If you have a fever, take paracetamol. If you are already on anti-inflammatory drugs or in doubt, ask your doctor for advice."
His suggestion was criticized by some health experts, who cited the lack of publicly available evidence suggesting a link between ibuprofen and adverse effects of the coronavirus.
Veran's recommendation came on the same day that the French government reported that "grave adverse effects" linked to the use of non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAID) -- the family of drugs that includes ibuprofen -- have "been identified with patients affected by COVID-19, in potential or confirmed cases."
 
 
"We repeat that the treatment of a fever or of pain linked to COVID-19 or to any other respiratory viral disease should be paracetamol," the ministry's new guidelines added. Paracetamol is typically known in the US as acetaminophen.

Ja samo prenosim sta je nama receno (i to vise puta). (evo upravo sad u jutarnjem programu su jos jednom ovo ponovili).

 

Takodje nam je receno da ako neko ima kijavicu, kad nos curi, zacepljen je itd. , to nije Corona vec obican grip/nazeb. Kazu da Corona virus ne napada gornje respiratorne organe (nos/sinusi).

 

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

Sinoc Lidl u Somboru prazan. Smrznute hrane uopste nije bilo, mesa isto. Brasna takodje, plus brasno nisam mogao da nadjem ni u prodavnicama u mom mestu. Mleka je bilo, ali malo. Nekih pelena uopste nije bilo nigde. Sredstava za higijenu je bilo, ali u malim kolicinama.

 

Ali zato je toalet papira bilo koliko hoces, jaci smo od Amerike. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bob McAdoo said:

Imam par pitanja u vezi situacije sa povratkom u zemlju, pa se nadam da ima mudrijih i obaveštenijih da mi eventualno reše neke dileme. 

Trenutno sam u Sloveniji (privatni razlozi), pre toga bio poslovno u Holandiji (nisam Kokeza, M. Pantelić, niti bivši dečko Anastasije Ražnatović). Prijavljen sam u BG, nemam EU papire.

U medjuvremenu:
- u Srbiji uvedeno vanredno stanje, čeka me karantin od 28 dana kad se vratim
- ukinut sav avionski, autobuski i železnički saobraćaj sa Slovenijom, auto nemam, sajtovi za prevoz putnika blokirani ili prazni
- Šengen navodno od utorka u 12h potpuno zatvara granice... rekoše mi da na belgijskoj televiziji javljalju da neće biti zabranjen samo ulazak u Šengen na 30 dana, već i izlazak iz istog?!? (ovo poslednje zvuči malo neverovatno)

Pitanja:
- ima li kreativnih ideja kako se u ovim okolnostima do kraja meseca dovući do Srbije? 
- da li Hrvatska uopšte dozvoljava prelaz preko svoje teritorije za državljane Srbije i/ili putnike iz pravca Slovenije? 
- ili je pametnije do srpske granice doći preko Madjarske? mada sumnjam da SLO-HUN granica nema kontrolu, kao što je let NED-SLO bio bez ikakve kontrole.

Ako zbog EU odluke o totalnom zatvaranju granica moram da ostanem ovde još 30 dana, računa li se to u ukupni boravak u Šengen zoni (90 dana u 6 meseci) ili ta odluka čini da se ti dani ne računaju? (odloženo plaćanje računa a la Brnabić)

Nije hitno da putujem i mogu da ostanem ovde neko vreme, ali me zanimaju opcije... a verujem da bar neko ima bar neki odgovor na bar neko pitanje.

A ako niko nema nijedan odgovor - šta da se radi. Moraću da počnem da se družim sa Asterionom.  😄
 

 

Nadji na internetu broj nase ambasade u Sloveniji pa ih zovi i pitaj sta da radis. 

 

Ove preporuke drzave da ljudi ne dolaze se odnose na one koji zive i rade u inostranstvu. Ako ti je boraviste u Srbiji, a samo si se nasao napolju tokom ovoga logicno je da zelis da se vratis. 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Organizacija u domacinstvu mome:

1. Naslednik kod kuce uci onlajn i zaduzen je za logisticku pomoc ostalim ukucanima.

2. Supruga ce sedeti kuci i ici na posao po potrebi.

3. Majka pod pretnjom zabrane pristupa drustvenim mrezama naterana da se smiri u oviru dvorista i da ne ide nigde u posete.

Ostavih im jutros kola, karticu i gotovinu da kupe ono najneophodnije i mirno krenuh na posao taksijem da se bakcem ostalim problemima.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Izvinite na trolu, da malo razvedrimo (aktuelnu) temu:

 

Ušla baka u prodavnicu, razgleda cene, pakuje u korpu. Prilazi joj komunalni policajac:

-Bako, da li ste čuli da stariji od 65 ne smeju da izlaze, koliko imate godina?

-Sinko, 64,99!

  • Like 1
  • Ha-ha 18
Link to comment
Share on other sites

 

ne moze Vojvodina ostat bez brasna. a ni Slavonija. jucer ga nije bilo u jednoj trgovinici Konzuma na Vukovarskoj, ali ga je bilo u drugim trgovinama. Lidl mi uopce ne pada na pamet kao lokacija gdje bih mogao traziti brasno. vlada RH zabranila je podizanje cijene brasna (i jos nekih esencijalnih proizvoda).

 

...

 

ljekarne su ostale bez alkohola. dakle apoteke ne mogu vise raditi pripravke za higijenu. medjutim, sto se higijene prostora tice, klor dokazano ubija viruse. a gdje ima klora, osim u vodi koju pijemo, i u plivackim bazenima koje su :classic_dry: nazalost zatvorili? pa u varikini. 

 

http://k007.kiwi6.com/hotlink/2ix0hu1max/environmental-cleaning-and-disinfection-principles-for-covid-19604187230.pdf

 

varikine u trgovinama ima. npr. u Hrvatskoj pod trgovackim imenom Cekina. konkretno, dakle, za Cekinu, u kojoj je postotak klora 26,67 uputstvo je sljedece (za konacni udio klora od 0.1%): napunis bocu litrom vode, iz nje spricom izvuces 4ml (4 mililitra), ispraznis spricu, napunis je sa 4ml varikine, i to stavis u bocu. voilà!

 

...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Vjekoslav said:

 

ne moze Vojvodina ostat bez brasna. a ni Slavonija. jucer ga nije bilo u jednoj trgovinici Konzuma na Vukovarskoj, ali ga je bilo u drugim trgovinama. Lidl mi uopce ne pada na pamet kao lokacija gdje bih mogao traziti brasno. vlada RH zabranila je podizanje cijene brasna (i jos nekih esencijalnih proizvoda).

 

...

 

ljekarne su ostale bez alkohola. dakle apoteke ne mogu vise raditi pripravke za higijenu. medjutim, sto se higijene prostora tice, klor dokazano ubija viruse. a gdje ima klora, osim u vodi koju pijemo, i u plivackim bazenima koje su :classic_dry: nazalost zatvorili? pa u varikini. 

 

http://k007.kiwi6.com/hotlink/2ix0hu1max/environmental-cleaning-and-disinfection-principles-for-covid-19604187230.pdf

 

varikine u trgovinama ima. npr. u Hrvatskoj pod trgovackim imenom Cekina. konkretno, dakle, za Cekinu, u kojoj je postotak klora 26,67 uputstvo je sljedece (za konacni udio klora od 0.1%): napunis bocu litrom vode, iz nje spricom izvuces 4ml (4 mililitra), ispraznis spricu, napunis je sa 4ml varikine, i to stavis u bocu. voilà!

 

...

Mozes naruciti i one tablete za odrzavanje vode u montaznim bazenima, a gomila ih je kupila zadnjih godina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kronostime said:

Mozes naruciti i one tablete za odrzavanje vode u montaznim bazenima, a gomila ih je kupila zadnjih godina.

 

pa ne znam bas, koliki je postotak klora u tim tabletama? 80-90%? a treba mi otopina s 0.1% klora. hajde da trebam cistiti komplet Novi Beograd, ali ja cistim samo moj stan. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

S onog  worldometer site gde se prati brojka zarazenih-umrlih:

 

101,691  Seasonal flu deaths this year
Quick facts:
  • Every year an estimated 290,000 to 650,000 people die in the world due to complications from seasonal influenza (flu) viruses.
  • This figure corresponds to 795 to 1,781 deaths per day due to the seasonal flu.

Sources and info:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Proci ce ovo sve, ali se postavlja pitanje da li ce svet da izvuce pouke iz svega ovoga. Sutra ce da se pojavi virus sa smrtnoscu od mozda preko 50 posto, ko zna kakav, kako ce se prenositi... Da li ce posle ovoga nesto da se uradi sa povecanjem svih kapaciteta u vezi sa zdravljem ljudi, od bolnica, uredjaja, opreme, strucnog kadra... Da li ce se na globalnom nivou povecati ulaganja u ove svrhe, osnivati i opremati instituti, laboratorije... Da li ce se raditi na bezbednosti svih mesta na kojima se cuvaju virusi, eksperimentalni, iskorenjeni u svetu...

Bojim se da ce se nastaviti po starom i da ce biti vaznije izgradjivati nacionalne stadione po svetu nego neke druge, po opstanak ljudske vrste, bitnije stvari.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...