Jump to content

Klasika


Borko

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • Don Dusko locked this topic
  • Don Juan unlocked this topic
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Nije tu toliko do sigurnosnih standarda (ako cemo pravo, sama staza ne izgleda puno drugacije od onih na kojima danas vozi IndyCar) nego zbog tehnologije. Manje efikasne kocnice zahtevaju duze putanje pri kocenju sto povecava sansu za preticanje uz kasnije kocenje. Manje aero-prianjanja omogucava bolidima da ostanu blizu jedan drugom tokom citavog kruga i daje sansu za preticanja na kocenju, a generalno manje prianjanja plus ogromne zadnje gume dozvoljavaju vozacima driftovanje kroz krivine sto daje utisak "zivahnosti" bolida nasuprot danasnjim koji voze kao po sinama. I naravno generalno manji i kraci bolidi, laksi, okretniji. A 70-tak km/h manje nego danasnji bolidi sto razvijaju se bez stoperice zapravo i ne da primetiti.

Ali ono sto je meni ovde najlepse je koliko je svaki bolid razlicit i momentalno prepoznatljiv, koliko je tu inovativnih i originalnih tehnickih resenja a ne kao danas sve stancano na isti kalup. Druga polovina 70-tih pa do kraja 80-tih definitivno moja omiljena era u F1.

Link to comment
Share on other sites

Moj komentar i kritika današnje F1, a koja se na najnegativniji način ugledala na iskustva iz Amerike i Indikara, nije vezan za akciju na stazi, već za činjenicu da je na startu ovde bio udes i da su bar dva bolida ostala van staze, jedan na izlazu iz boksa, a drugi u šljunku sa desne strane gledano iz pozicije vozača i nije bilo SC i sličnih besmislica, već se trka vozila, a iz današnje perspektive je to nemoguće. Prosto su danas postavljeni takvi standardi koji ugrožavajau integritet samog takmičenja, jer nije najbolji onaj koji je zaista najbolji na toj trci, ne možeš više stvoriti kritičnu prednost u nekom delu trke, pogotovo ne u početnom, a koja će da traje jer ti direkecija trke to može uvek oduzeti, i time se stvara Naskar akcija, a to je uvek u suprotnosti sa zaslugama i fer vrednostima.

Link to comment
Share on other sites

Ovo ne bi bio SC ni u Indikaru, sve je sklonjeno dok su okrenuli krug.

 

A inace promakao ti je jedan detalj koji se definitivno ne bi desio u Indikaru i zbog kog je ova trka usla u legendu, naime dok su redari bili zauzeti sklanjanjem ostecenog bolida sa izlaska iz boksa nemacki nacionalni turing sampion Hans Hajer koji je za ovu priliku angazovan za vozi za ATS i koji nije uspeo da se kvalifikuje za trku iskoristio je guzvu i izasao na stazu. Zabava je trajala 9 krugova pre nego sto je zbog kvara odustao, da bi nakon trke kad je provaljeno sta je uradio bio i diskvalifikovan. Tako je on na svom jedinom ucescu na F1 granpri vikendu uspeo da zabelezi DNQ, DNF i DSQ. :18:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...