Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Nisi napisao tako, ali mi je delovalo da se iščuđavaš. Mnogo šta i mnogi su specifični ovde. Hiphop je, ja bi rekao, samo umerena alternativa. Tj utiska sam, da je negde među prvim sledećim žanrovima po zastupljenosti posle ovih što su mainstream, ili da kažem da je jaka alternativa/slabiji mainstream

Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2023 at 12:28 PM, DameTime said:

Vidiš, nisam proverila facts 😂 Hvala! 

 

Ma da, kao što su i pesme na italijanskom osetno bolje. Baš se čuje da su tu 100% slobodni. Nakon prvog slušanja neki moj redosled je: 

1. Timezone

2. Il dono della vita

3. If not for you

4. Don't wanna sleep

5. Feel

6. Gasoline 

 

Od ovih novih:

 

1. Gossip

2. Mark Chapman 

3. If not for you

4. Own my mind

5. La Fine

6. Baby Said 

 

Edited by Jurgen
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DameTime said:

Pa ne baš, među najvećim i najkvalitetnijim rok hitovima su oni snimljeni 80ih. Da ne idem u druge žanrove, synth pop, alternative itd. 

 

hitovi, verovatno. to sam i napisao.

80e su napravile formulu kako da kuso & repato zavoli muziku i dobro plati za to. bilo je tu i dobrih stvari ali pre svega top of the pops, kao što rekoh.

već 20ak godina muzička industrija pokušava da imitira tih 7-8 godina 80ih, povremeno im uspe toliko da prevaziđu sve,

***

 

point being: 80e su potpuno u pop-formuli konzumacije, da svima ili velikoj većini nešto prija i da svi plate za to. bukvalno ideal-valhala današnje situacije.

Edited by uini
Link to comment
Share on other sites

Kao što rekoh, 80ih su snimljeni albumi u rok i metal (različitim podžanrovima) žanru u koje bi se i danas zakleli najveći poznavaoci muzike. Ja sam izlistala pop i synth pop stvari jer sam danas u takvom raspoloženju; to što je tada snimljeno i dosta mejnstrim stvari ne znači da to nije bilo i najkvalitetnije. Opet, ja govorim u svoje ime, za mene su najkvalitetnije stvari izašle u 80im (mahom prvoj polovini, zaključno sa 1986.). A taj talas je zapravo započeo 70ih pa je dostigao vrhunac u 80im. To što su uspeli da ih učine i mejnstrim muzikom i da prodaju svima je samo šlag na torti. Ono oko čega se slažem jeste da poslednjih godina traje agresivna kampanja da se 80te vrate i to ne samo u muzici, već i u modi, kinematografiji itd. Samo im slabo uspeva. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, DameTime said:

Kao što rekoh, 80ih su snimljeni albumi u rok i metal (različitim podžanrovima) žanru u koje bi se i danas zakleli najveći poznavaoci muzike. 

 

to možeš da kažeš za bilo koju dekadu, pod uslovom da je xy pravac muzike tada postojao;

 

ako se odmakneš malo od onoga što ti prija uhu & na brzinu čekiraš zeitgeist 80ih, videćeš da je tu sve zbog čega tužno ispaštamo danas; japi kultura, konzumerizam bez svesti o minusu na kartici, uništavanje prirodnih resursa jer je meni tako dobro, lak za kosu, roze boja i last but not the least - vrediš koliko zelembaća imaš.

 

tužna dekada, jovan krstitelj ljudske propasti, imho. takva je i muzika (pop provenijencije): zavodljiva ali plitka.

takav je i svet danas plus dark gotik vajb prvobitnog greha 80ih.

 

edit typos

Edited by uini
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Teška je to priča. Možda bi bilo interesantno, da se uzme na jednoj ogromnoj tabli i crta rodoslov pop i rok muzike po grupama i (pod)žanrovima, i šta je iz čega proizašlo, da podebljavamo i bojimo, ko se sa ovolike vremenske distance ispostavio kao jako bitan, a ko baš i ne, da poredimo čega i koga nije bilo onda u odnosu na tada i tada itd. Na prvi pogled '80-te imaju sveukupno najveću masu hitova i kvaliteta. Ukus je tu problematičan i fragmentisan: Ono što je nekome samo teenage himna, neko se na to loži i u srednjem dobu, što je nekome simpatično i hype u tom i tom momentu/filmu a nije nimalo danas, nekome drugom je i dalje deo kanona itd. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Marko said:

Teška je to priča. Možda bi bilo interesantno, da se uzme na jednoj ogromnoj tabli i crta rodoslov pop i rok muzike po grupama i (pod)žanrovima, i šta je iz čega proizašlo, da podebljavamo i bojimo, ko se sa ovolike vremenske distance ispostavio kao jako bitan, a ko baš i ne, da poredimo čega i koga nije bilo onda u odnosu na tada i tada itd. 

 

s'tim što ja pričam o sociološko-društvenom trenutku, gde je muzika samo logična posledica, koja se kod 80ih savršeno uklapa u ljudsku tugu & nevericu. pop-wise, ofc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...