Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Pre izvesnog vremena se ovde povela jedna diskusija o kultnoj tv seriji "Mucke" (Only Fools and Horses). Posto sam prosao kroz nju,primetio sam da je bilo nekih propusta u prici,pa da pokusam da popunim te rupe.
Pisem na ovom topiku jer mi sama serija ovom prilikom nije predmet interesovanja (inace bih postovao na "Serijama),vec taj jedan poseban segment "Mucki" - njihov fenomen i uticaj na nasim prostorima. 

8.septembra 1981. u Velikoj Britaniji je emitovana prva epizoda serije Only Fools and Horses koju smo mi u Jugoslaviji upamtili kao "Mucke". Tako je zapoceo sitkom koji je postao kulturni fenomen i izvan granica televizije. Prica o dva brata,pijacna preprodavca iz Pekama,toliko je bliska gledaocima iz bivse drzave da je postala i nasa,jer smo je odlicno razumeli i doziveli. Zasto smo se tako lako "primili" na "Mucke"? 
Slicnosti su bile ocigledne.

Vreme radnje - Britanija u vreme Margaret Tacer,kriza i besparica. U Jugi tih godina,nakon smrti J.B.Tita osecali smo pocetak krize kroz stabilizaciju i nestasicu deficitarnih proizvoda,ili skraceno DUSKO (deterdzent,ulje,secer,kafa i ostalo). Upoznali smo (ne bas kao rudari iz Velsa) sta je to ekonomska kriza ili propalo preduzece. 
Mesto radnje - Pekam,London,gde na lokalnoj pijaci i u pabu Ragina glava operise kompanija "Troterovo nezavisno trgovacko drustvo",koja ne placa porez i ne postavlja suvisna pitanja. Braca Troter zive u soliteru "Nelson Mandela",koji sastavom i izgledom mozete pomesati sa bilo kojim beogradskim stambenim blokom. 

Jugoslavija je bila jedna od prvih zemalja koja je kupila prava za emitovanje "Mucki" sto je verovatno bilo iznenadjenje i za same autore. U Makedoniji se zvala "Spletki", a u Sloveniji su se odlucili za bukvalan prevod "Samo bedaki in konji". Svojevrsno priznanje ovdasnjoj publici bile su povremene reference na nase prostore koje je Dzon Salivan (autor serije) diskretno prometao u scenariju. U jednoj od epizoda je tako Del Boj valjao lokalnom svesteniku "neko belo vino iz Jugoslavije" sto je bilo dovoljno da se osecamo kao ravnopravan deo svetskog auditorijuma. 

Fasciniranost serijom dovela je do naseg odgovora na Trotere u vidu shanerskog tandema Kiza i Komina,koje su glumili Ratko Tankosic i Boda Ninkovic u domacoj humoristickoj seriji "Dome slatki dome",ciji je scenarista bio Milutin Petrovic. Petrovic je cak komponovao muziku za seriju,bas kao sto je Dzon Saliven otpevao uvodnu pesmu za "Mucke" (a ne Rodni kako su mnogi verovali)

Kada smo je prvi put gledali,socijalizam nas je delio od shvatanja koncepta izbegavanja placanja poreza. Ta borba je u sebi imala neceg od tradicije Robina Huda koji se bori protiv sistema. Danas nam je ta prica mnogo jasnija. "Mucke" su u sebi imale jos jedan hrabar i ironican odnos prema konceptu aristokratije u britanskom drustvu. Ismevale su jednako ostro i novobogatase poput Bojsija,koji su cudnim spletom okolnosti uspeli da zarade kintu na prodaji polovnih automobila,ali su ocajnicki bili zeljni drustvenog priznanja. Bojsi bi danas sigurno pozeleo diplomu nekog privatnog fakulteta,galeriju umetnickih slika,clanstvo u masonskoj lozi,ili visoki polozaj u politickoj stranci. Sve kao kod nas,zar ne?

Za razliku od njih,Rodni i Del Boj ostaju "u kraju". Oni se tokom serije u jednom trenutku zaista i obogate,ali gle cuda - nakon nekoliko godina gube sve zbog krize na berzi. Ono sto ih odrzava zivim tokom svih godina nije,dakle,samo zelja za novcem,vec bliske porodicne veze i prijatelji sa kojima zive celog svog zivota. Mi smo u bivsoj Jugoslaviji zato lako mogli da se identifikujemo sa takvim gubitnicima koje duhovitost ne napusta ni u najtezim zivotnim okolnostima.

 

  • Like 18
Link to comment
Share on other sites

https://www.nme.com/news/music/red-hot-chili-peppers-nearly-done-with-new-album-with-john-frusciante-its-different-and-new-3070181

Totalno ocekujem da se sada @Nicklordjavi sa pricom tipa: "Ovaj,izviny batice,znas...nocas taman kad sam ukljucivao ves-masiny na jeftiny strujy,zvao me Chad Smith na vacap..bas raspalio rostilj u Santa Moniky..he-he vragolan..pa mi kaze da se malo zakomplikovalo to oko albyma..nece bas skoro..tako da..ne bih da ty srusim sneska,ali bice to okkk na kraju..poyyy.."

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Crni Bombarder said:

https://www.nme.com/news/music/red-hot-chili-peppers-nearly-done-with-new-album-with-john-frusciante-its-different-and-new-3070181

Totalno ocekujem da se sada @Nicklordjavi sa pricom tipa: "Ovaj,izviny batice,znas...nocas taman kad sam ukljucivao ves-masiny na jeftiny strujy,zvao me Chad Smith na vacap..bas raspalio rostilj u Santa Moniky..he-he vragolan..pa mi kaze da se malo zakomplikovalo to oko albyma..nece bas skoro..tako da..ne bih da ty srusim sneska,ali bice to okkk na kraju..poyyy.."

 

Jesi ti uzeo kartu za koncert u Budimpesti? 😄

 

non related

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kad sam poceo da radim u prvoj firmi, ustajao sam u 15 do 7 i katastrofa mi je to padalo. Danas sam ustao u 15 do 9 za posao, posto radim od kuce i ne zelim nikad da se vratim u kancelariju. 😕 Bukvalno mi se popravilo zdravlje, jer i da legnem u 22h uvece, nista ne moze da mi zameni jutarnji san. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...