Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

24 minutes ago, Stiletto said:

Još ne preslušah podkast pa izvinite ako lupam, ali lista najboljih vesterna bez High Noon i The Searchers?


Pa lupaš, High Noon je na listi kod mene. :D

Searchers je ispao jer sam išao 1 reditelj, 1 film a Liberty Valance je na listi.

Link to comment
Share on other sites

Apropo vesterna, nisam odslusao podkast pa tu ostavljam rezervu, ali zar nije dosadno insistirati stalno na istim naslovima?

Liberti, Sedam velicanstvenih, Tragaci...

Iako dobri, neki i odlicni, oni vecinom imaju mesto u srcu, da ne kazem na listi, zbog doba u kojima su ti vesterni otkriveni.

U realnosti i u nekim zrelijim godinama, valjda bi se trebalo voditi nekim sveobuhvatnijim kriterijumima, pa priznati kvalitet i onim filmovima koji zbog izvikanosti ovih prvih ne mogu da se probiju do vrha.

Tesko mi je da biram listu top 10 bilo cega, ali u top 20 greh je ne uvrstiti ove vesterne:

The Great Silence

Outlaw Josey Wales

Missouri Breaks

The Unforgiven

The Hateful Eight

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, djole said:

E, ima li ko iskustva sa online osnivanjem preduzetnika u APR?

 

Nešto naleteh na netu na informaciju da ako se to odradi online onda i rešenje stiže online koje jelte nema potpis ni pečat pa je posle sa bankama natezanje pri otvaranju računa i na kraju se svodi na to da svejedno mora da se ode do APR-a. Pa ako je tako onda bolje odmah tamo da odem.

 

vecina banaka ne bi trebalo da ti trazi resenje uopste, tj nije obavazen dokument kod otvaranja računa, NBS ga ne zahteva pri kontrolama. svi podaci su dostupni na sajtu APRa. neke kolege i dalje po inerciji traze resenje, godinama se tako radilo. ali uz malo insistiranja, mislim da neces da imas problema.

 

pisi na pm ako tu bude trebala pomoć

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, The Walking Dravot said:

Apropo vesterna, nisam odslusao podkast pa tu ostavljam rezervu, ali zar nije dosadno insistirati stalno na istim naslovima?

Liberti, Sedam velicanstvenih, Tragaci...

Iako dobri, neki i odlicni, oni vecinom imaju mesto u srcu, da ne kazem na listi, zbog doba u kojima su ti vesterni otkriveni.

U realnosti i u nekim zrelijim godinama, valjda bi se trebalo voditi nekim sveobuhvatnijim kriterijumima, pa priznati kvalitet i onim filmovima koji zbog izvikanosti ovih prvih ne mogu da se probiju do vrha.

Tesko mi je da biram listu top 10 bilo cega, ali u top 20 greh je ne uvrstiti ove vesterne:

The Great Silence

Outlaw Josey Wales

Missouri Breaks

The Unforgiven

The Hateful Eight


Na stranu implikacija da se isključivo nezrelo vodimo emocijom i mestom u srcu te da ja volim Liberty Valancea i Wild Bunch jer sam ih gledao kao malji dec, baš si otišao u dubok underground sa ovim nesrećnim, sirotim Unforgivenom npr. koji ne može se probije do vrha pa je morao da se zadovolji sa Best Picture i Director. Josey Wales je na svačijoj listi, Hateful Eight nisam gledao, The Great Silence je najbolji Corbucci (što ajd' samo po sebi nije mnogo). Missouri Breaks mi na papiru mnogo bolje zvuči nego u praksi.

Nego, možda si mislio na onaj Unforgiven iz '60 sa Burtom, a?

I grešan sam jer mi nijedan od tvojih nije ušao u top 20. Možda Great Silence. Možda.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Wild Bunch nisam pomenuo, on mora biti na svakoj top listi.

Hjustonov Unforgiven, da.

Vestern kao zanr se bavi jednim od najkrvavijih perioda u svetskoj istoriji, kada je trajao sveopsti rat svakog protiv svakoga, medju domorocima, medju naseljenicima i izmedju domorodaca i naseljenika, ukljucujuci i genocid nad Afrikancima, cija je Civil war bila samo kulminacija.

Zato imam problem sa svim ulickanim romanticnim vesternima u tehnikoloru koji ne prikazuju smrt i krv dovoljno ozbiljno. A u detinjstvu ti treba samo jasna distinkcija gud gaj-bed gaj i puskaranje da bi se zadovoljio. Zato mislim da mnogi vesterni vise vrede kad se osedi i odsedi.

Link to comment
Share on other sites

Podsetio si me na onaj razgovor Peckinpaha i Forda u kojem Sam kaže Fordu "konjica nije imala onako lepo ispeglane i šljašteće uniforme". Na šta mu je Ford rekao "al' izgledaju sjajno u tehnikoloru zato".

Nemam ništa protiv revizionizma u westernu i imam ih dosta takvih na listi. Samo kažem, Liberty Valance je dobar i sa mojih 40 godina, valjda će i za 60. 

Link to comment
Share on other sites

Meni su Tragači verovatno najprehajpovaniji vestern ikada. Ne vidim tu ništa epohalno, osim količine patetike koja je epohalna. I inače mi Fordovi vesterni, osim ovih par navedenih + Jesen Čejena,  deluju nekako cenjeniji nego meni deluje da bi trebali da budu. Fort Apač, Rio Grande, Tragači, Nosila je žutu traku, sve manje više...meeeeh. Vestern je znači super, ali ima boljih.

 

@Dravot,  pa stavio sam u izbor dva filma za koje 95 posto ljudi ovde nikad nije čulo, ne možeš reći da sam baš gurnuo samo ono što svi guraju.

 

"Čovek zvani konj"...još jedan odličan koji ovde niko nije spomenuo. 

Edited by Yi Sun Shin
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Yi Sun Shin said:

@Dravot,  pa stavio sam u izbor dva filma za koje 95 posto ljudi ovde nikad nije čulo, ne možeš reći da sam baš gurnuo samo ono što svi guraju.

 

E da, sad pogledah sta ti je ovaj Dodge city i vidim da je to Big hand for the little lady, jedan od mojih omiljenih, ali je tu samo seting vestern, a prica moze u bilo koje doba, pa mi je onda skrajnut u ovakvim listama.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, The Walking Dravot said:

@Mairosu

Svaka cast za podkast. Jos si zanimljiviji kao sagovornik nego kao interogator. Dosta licnih iskustava i trivije za koju nisam znao. :thumbsup:


Prvo, hvala. Drugo, šta nisi znao, baš me zanima? Uglavnom smo ispaljivali la-di-da triviu da ne uđemo baš u anale...

Link to comment
Share on other sites

Mislim da nije bio feminizam per se. High Noon sam kao film je zamišljen kao alegorija na progon komunista u Hollywoodu, tj. konkretno deo kada niko ne želi da stane uz junaka nego svi ispadnu sline. Wayneu (i Hawksu, nb) je zasmetao taj ugao kako uz poštenog šerifa niko ne staje. Konkretno je Hawks valjda rekao kako nije muški od jednog šerifa da jurca po gradu i moli za pomoć a da ga na kraju spase miroljubiva supruga. Wayne je otišao čak i dalje i rekao kako je High Noon "un-American" i da mu je jako drago što je scenaristu dotičnog "izjurio iz zemlje" (Carl Foreman je fakat bio blacklistovan od strane HUAC i bio primoran da ode u Englesku da bi radio). Iz čisto tih razloga meni dodatno smeta Rio Bravo tj. njegov "patriotski" odgovor High Noonu (u Rio Bravu svi seljani, koliko god (ne)sposobni bili, stanu uz Dukea, Deana i Rickya).

Ulzana's Raid sa druge strane, Aldrich barem sam tvrdi da on to nije tako zamislio - štaviše, Ulzana is naslova je postojao i pravio jeste takva sranja. Ali tako ga je kritika primila. Inače, na listi tih Lancasterovih filmova 70tih koje je radio "iz ljubavi" su i takođe odlični VALDEZ IS COMING, te SCORPIO, možda jedan od najboljih špijunskih trilera te ere.

Russel i Cosmatos, iskreno mislim da Kurt jede govna ovde. Ima dovoljno rediteljskog potpisa Cosmatosa u tom filmu, ali evo, nek se čuje i njegova strana. Detalje imaš ovde https://truewestmagazine.com/the-western-godfather/

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Mairosu said:

u Rio Bravu svi seljani, koliko god (ne)sposobni bili, stanu uz Dukea, Deana i Rickya

 

Al' da nije bilo toga, ne bi bilo Tri amigosa i parodiranja te situacije sa sve replikom Sij, baba, sij! Sij kao vihor!  :classic_laugh:

 

Sto se tice Skorpija, od vaskolikog filmskog stvaralastva, spijunske filmove nisam nikad gledao, niti su me ikad privlacili do dan danas. A da mu nije i Plivac iz tog perioda, iako je kraj 60-ih?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...