Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Možda se tebi čini da su potcenjeni i oni i on zato što si mlađa pa si praktično propustila njihov aktivan period a posle se svašta nakalemilo na njegovo ime. Kao što je gore nunilo napisao, bili su ozbiljno priznat bend u SFRJ, koji bi, preneto u današnje vreme, na Balkanu izazvao euforiju sličnu Prijovićki. 

 

Bora je imao i nastup sa Arsenom, koji je tada imao kultni status kod, da kažem ozbiljne publike, pa sama činjenica da zajednički nastupaju je pokazivala da Borino pesništvo treba da bude prihvaćeno.

 

Kad prođe malo vremena, ispeglaju se i zaborave neke stvari, neka nova čitanja će ponovo priznati njegove tekstove i Čorbine pesme.

 

Što se tiče kontrasta, oni su upravo imali album Pišanje uz vetar. :classic_biggrin: i Smrtokapa je na muzici pisao na temu mračne strane i da prepričam,  upitao se da li je ona bila gorivo tog talenta. Ko zna, možda je to ta čaša žuči. 

 

Interesantno, i Borin jeftini nacionalizam je bio pišanje uz vetar. On nije ništa dobio time, nije jahao na tom talasu. Izgubio je veliki deo publike i uprljao ime. Dalje, isto to je uradio i lizanjem sa Vučićem. Opet je gubio publiku i ime a ništa nije dobio osim tih srebrnjaka. Nije on to sigurno namerno radio, niti radi provokacije, verujem, nego kao što kažu ljudi, tr suprotnosti u njemu su morale da izađu na površinu.

 

Btw, Rekla je nije ljubavna, pre je posleljubavna pesma, u kojoj se obe strane osećaju loše, na svoj način, jedna direktno a druga kroz oposivanje i pevanje o tome. Ne znam za pesmu sa sličnom porukom.

Link to comment
Share on other sites

Moguće da je do toga što nemam dovoljno godina. Stvarno sam imala utisak kako su se Bora i njegove pesme uzimali zdravo za gotovo, da nije bio dovoljno cenjen. Popularnost je već nešto drugo...

 

Što se tiče poslednjeg pasusa, loše sam se izrazila, nisam mislila na lovey-dovey tip ljubavne pesme. U samom tekstu je jasno kako je svemu već došao kraj, ali ispod svega toga "vreba" neki mrak i depresija koja izlazi izvan okvira žensko-muškog odnosa.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

Preskocio si

 

 

Au, Timo....

 

:ajme:


Jebi ga, lepi moj, dete sa sela... Budi srecan sto sam se i za to izborio!
 


PS. To je bilo, neko sasavo vreme... okopavamo kuruze, koljemo svinje, zivini vratove uvrcemo, a ja ne znam kako sam tu zapeo!

 

Spoiler

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Drug Crni said:

Šta mislim o Bori upravo sam napisao na RIP sekciji Muzika PDF.

Iako sam bliži onome što su ovde napisali TimO i Niklord,onako bez upliva politike,da vas pitam: kakav je po vama bend bio Riblja čorba?
(govorim o periodu dok su se još bavili muzikom..dakle do raspada Juge)

Evo,počeću.
Po meni osrednji..prilično precenjen. Onako zazatorski tip grupe..zezamo se sa sistemom..kvalitet osrednji uz poneki solidan ubod od pesme..

Često na internetu vode ljudi rasprave "razdvoji umetnost od umetnika" i ja sam shvatio da je kod mene taj prag kada mogu nešto da slušam/gledam/čitam mnogo viša kod nejugoslovenskih stvari. Amerikanci, Englezi, Rusi, Japanci, Nemci mogu da budu kakvi god ljudi (manje više) i mene baš briga 😄 

 

Ali onda kod domaćih autora, nema teorije da mogu da slušam nekog kao što je Riblja Čorba a da ne pomislim "fuj" sve vreme iako je objektivno gledano mnogo bolja osoba nego neko kao Jimmy Page

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Riblja čorba je uletela taman na vreme da popuni rupu u beogradskom rokenrolu, koji su krajem sedamdesetih jedva držali već izanđali Korni grupa i YU grupa. U Jugi se tih godina masovno slušao sarajevski pastirski rok (Bijelo dugme, Teška industrija, Cod), uz časne izuzetke (Smak, Parni valjak, Buldožer i još nekoliko bendova). Zajedno sa zagrebačkim bendovima koji su počeli u isto vreme (Azra, Kazalište, Film) plus Atomsko Sklonište Čorba je podigla Jugo rokenrol iz mrtvila.

 

Prva tri albuma  (Kost u grlu, Pokvarena mašta..., Mrtva priroda) i jesu nešto najbolje što je Čorba u karijeri snimila. Od buntovničkih pesama, brzih rokačina, ljubavnih balada, zafrkancija, bilo je tu svega. Od 1979. do 1982. su stvarno bili carevi. Sve sublimirano na "U ime naroda", live albumu koji pokriva te tri ploče. Najbolji bend Juge tih godina, tačka.

 

Već posle kreće pad. Buvlja pijaca prolazi kao dobar album "na inerciju", ali se vidi na prvo slušanje koliko je lošiji od prva tri. Publika se već okreće novom talasu, svi u Beogradu slušaju EKV, za Čorbu ima sve manje publike. Bora javno nudi opkladu da će se ošišati do glave ako ne napuni halu Beogradskog sajma, jedva je pola hale publike došlo. Dobro de, ispunio je obećanje i ošišao se.

 

Sledeća ploča, Muzičari koji piju, je zbog pesme "Mangupi nam kvare dete" i eksplicitnog teksta u njoj tako dočekana na nož od radija, televizije i štampe da je doživela ono što danas zovemo "kanselovanje", ispljuvana je u medijima na pasja kola. Iako su na njoj snimljeni i veliki hitovi "Kad hodaš" i "Ravnodušan prema plaču" niko živ nije smeo da je pusti javno, odgurana je u zaborav dok si rekao kukarača.

 

Onda iz benda odlaze Rajko i Bajaga, dolaze Džindžer i Čutura i Čorba odlučuje da snimi hevi metal ploču, "Istina". Umesto kao hevi metal ploča "Istina" zvuči kao prazna limena kanta, ali se završava sa pesmom "Pogledaj dom svoj anđele", koja sama izdiže ceo album i Čorbu s njom ponovo u vrh vrhova jugoslovenskog rokenrola. Poslednji boravak na vrhu velikog benda.

 

"Osmi nervni slom", "Ujed za dušu", "Priča o ljubavi..." su prosečni albumi koji se slušaju "jer je to Čorba", koji su iznedrili po par pesama kao neke hitove ali koji nisu ni prineti pesmama sa prva tri albuma. Sve se više skreće u političke vode, više nema "onog nečeg", a nema ni pesme poput "Anđela" da sama po sebi izvuče album.

 

Kreću i ratne godine, a kreće i konačno survavanje u provaliju. "Koza Nostra", "Labudova pesma", "Zbogom Srbijo", "Ostalo je ćutanje", "Nojeva barka"... sve albumi na isti kalup, red političkih pesama, red ljubavnih buljada, tu i tamo iskoči neki poluhit koliko da se čuje da su još živi, ali to je to. Kraj.

  • Like 9
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, uncletima said:

Mislim, muskarcu samo sto se ne vidi tamo gde ne sija sunce, ali zena mora da sakrije sisu, pa makar ponela celu hotelsku sobu sa sobom!
 


 

Gresis, Timo, gresis....

Nije Bora vezan samo za Riblju Corbu - ima i ranijeh radova....

 

 

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Just now, uncletima said:

Cekaj, bre, ja sad o sisama pricam... U, kvalitetnoj drami, ja niti jednu ne zelim da gledam, ali zasto me sile da muske gledam, a one koje ljubim ne? Se, zene stide istih? 

PS. Ako neko moze da pojasni, hvala.

Opsednutost zenskim grudima je normalna i vuce svoje korene iz najranijeg detinjstva i urodjenog instnkta za unos hranljivih supstanci kao i antitela na uobicajene bolesti preko mleko majke sto je, opet, vezano za fiziologiju sisara uopste, a ne samo humanoida.

Kroz umetnost drustava, pocev od paleolita, pa do, mozemo reci, srednjeg veka, odnos prema telu, bez obzira na polove,  i libidu koji uz to ide se vdio time da se reproduktivni atributi jasno iskazuju, sto mozemo videti na  Vilendorfskoj Veneri

 

Venus_von_Willendorf_01.jpg

 

 

kao i vecem broju umetnickih dela iz tog perioda gde se atributi poput nglasenih vecih grudi i zadnjice kod prikaza zenskih ideala i bozanstava predstavljaju kao simbol plodnosti i blagostanja.

Danas bi osobe zenskog pola sa tim karakteristikama bile podredjene kritici prvenstveno pripadnica sopstvenog pola, a zatim i bile podredjene u izboru kao potencijalni partner u produzenju vrste od strane pripadnika suprotnog pola kao neatraktivne i nepozeljne.

Mozemo zakljuciti da izbor partnera za parenje i produzetak vrste prvenstveno zavisi od misljenja okoline o izgledu partnera, a najmanje o kvalitetima partnera - fizioloskim i psiholoskim.

 

@DameTime i ostalo ratoborno zenskinje na Forumu - Udrite, motke castim.

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Just now, uncletima said:

Cekaj, bre, potrebna su dodatna pojasnjenja. Ja NISAM trazio u drami bilo koju sisu, ali, posto nema u istoj ovog tvog pojasnjnja treba musku da sisam? Mislim, jeb'o te, kam an! :lol_2:

Nisi se izjasnio ni protiv sto implicitno navodi na tvoje preferencije u pogledu istih, samo iz nedostatka relevantnih i eksplicitnih podataka je tesko odrediti:

1. Na kom uzorku si radio istrazivanje, u kojem obimu i kolicini - od toga zavisi relevatnost istrazivanja

2. Na osnovu kojih rezultata istrazivanja i primenjene metodologije istog si odredio priblizno  idealne parametre za kvalifikovanje, kao i rezultate naknadnog istrazivanja u cilju potvrde zakljucaka prvobitnog istrazivanja.

Naucni postupak zahteva dugotrajni rad, gomilu pokusaja i ispitivanja, i gomilu odricanja da i se doslo do trenutno vazece naucne istine koju ce, mozda, pobiti necije tudje istrazivanje u buducnosti.

Dragi kolega, zelim Vam da nastavite svoj rad na ovoj disertaciji i rado cu Vam biti mentor na istoj, a verujem i da ce veliki broj kolega iz ove akademske zajednice  zeleti i doprineti  da se ovo krucijalno naucno delo u domacoj i svetskoj nauci ostvari.

Spoiler

Serem, je l` da?  :classic_biggrin:

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...