Jump to content

Kulinarstvo


Kronostime

Recommended Posts

On 10/13/2023 at 11:37 AM, Selina said:

Corba od bundeve ( moj recept koji nema veze sa klasicnim).

Kad vidim bundeve, da ne kazem tikve, od oktobra, pocinjem sa kuvanjem ove corbe koju mogu danima da jedem.

 

Prvo skuvam normalnu supu ( uvek govedina) sa zelenischem, dva struka praziluka i nekoliko sargarepa.

Ispecem u rerni tikvu, onda mikserom izmutim praziluk, shargarepu i tikvu sa tom supom ( meso i ne jedem, to

ostavljam muzu i psu), isprzim na maslinovom ulju ( ne mora maslinovo) krutone od belog hleba sa belim lukom

i semenkama tikve, drmnem to u tanjir ( ciniju), zacinim corbu ( na stolu) sa kasikom ulja od semenki bundeve

i nekoliko kasika pavlake ( nema veze da li je slatka ili slana). I toi jedem 3 dana, dok mi ne dosadi.

 

 

 

Unazad par godina sve češće se srećem sa ovom čorbom gde god u goste odem. Postaje sve popularnija. Do pre jedno pet godina nisam ni čuo za nju.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Klotzen said:

 

Unazad par godina sve češće se srećem sa ovom čorbom gde god u goste odem. Postaje sve popularnija. Do pre jedno pet godina nisam ni čuo za nju.

Isti slucaj, ali mi se mnogo dopala pa sam je sama modifikovala. Neki peku sa tikvom i sladak krompir, ali meni je taj sladak krompir

bzvze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
7 minutes ago, Eddard said:

Kad si kupio takav nar u prodavnici emoji16.png? Ja pokušao da ga ogulim na takav način, bullshit.

Probao to odavno i funkcionise. a nar moze solidni da se nadje po ovim prodavnicama, mada mi donose i iz Crne Gore i Hrvatske (da bude neka vajda i od njih- komsija, prijatelja i familije).

Sinak i hanuma kada ga ciste bude iza njih haos, pa uvaljuju meni da to odradim.

:classic_biggrin:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Za @zoran59 i za sve ostale koji zele da nesto spreme nesto novo. Sto se mene tice ovdje sam zavolio neke  za mene nove recepte. Posebno su mi se dopali pine skjøt, tynn ribbe, peceni jagnjeci but i bacalao. Posto me je @zoran59 pitao za neki recept , ovdje cu objasniti jedan veoma jednostavan recept tzv. pine skjøt mada sumnjam da ce neko uspjeti naci ovo sto je potrebno. Naime radi se o jagnjetini zestoko usoljenoj i osusenoj. Elem radi se o osusenij jagnjetini isjecenoj na stapice ( pine ). Poreda se u serpi i nalije se hladna voda( da ogrezne).Potrebno je da stoji u vodi cca 24 sata uz 3-4 puta promjene vode. U dublju serpu se poredjaju stapici drveca (ovdje je aktuelna brezovina, u svakom slucaju neko zdravo drvo bez nekog posebnog ukusa ili mirisa) u tri(3) reda da bi dobilo cca 3cm iznad dna serpe. Zatim se poredaju stapici jagnjetine (koja je stajala u vodi kako sam opisao). Zatim se naspe voda do mesa . Kuva se na pari oko 3 sata. Ovi jagnjeci stapici su gotovi kad se meso pocne odvajati od kostiju. Prilog je pire od mjesavine kelerabe,krompira i sargarepe. Ovo spremamo za Bozic 25.12. Bon apetit. Puno pozdrava.

  • Like 1
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2023 at 9:25 PM, koca popovic said:

Za @zoran59 i za sve ostale koji zele da nesto spreme nesto novo. Sto se mene tice ovdje sam zavolio neke  za mene nove recepte. Posebno su mi se dopali pine skjøt, tynn ribbe, peceni jagnjeci but i bacalao. Posto me je @zoran59 pitao za neki recept , ovdje cu objasniti jedan veoma jednostavan recept tzv. pine skjøt mada sumnjam da ce neko uspjeti naci ovo sto je potrebno. Naime radi se o jagnjetini zestoko usoljenoj i osusenoj. Elem radi se o osusenij jagnjetini isjecenoj na stapice ( pine ). Poreda se u serpi i nalije se hladna voda( da ogrezne).Potrebno je da stoji u vodi cca 24 sata uz 3-4 puta promjene vode. U dublju serpu se poredjaju stapici drveca (ovdje je aktuelna brezovina, u svakom slucaju neko zdravo drvo bez nekog posebnog ukusa ili mirisa) u tri(3) reda da bi dobilo cca 3cm iznad dna serpe. Zatim se poredaju stapici jagnjetine (koja je stajala u vodi kako sam opisao). Zatim se naspe voda do mesa . Kuva se na pari oko 3 sata. Ovi jagnjeci stapici su gotovi kad se meso pocne odvajati od kostiju. Prilog je pire od mjesavine kelerabe,krompira i sargarepe. Ovo spremamo za Bozic 25.12. Bon apetit. Puno pozdrava.

Ja sam ovaj "recept" ( zapravo sam slucajno nabasala na to Bozicno jelo citajuci Knausgora) vec detaljno videla u predmetnoj knjizi

i nisam mogla da verujem da Norvezani nekako za moj ukus tako "primitivno" kuvaju, jedu, uzivaju u tim susenim ovcjim rebrima

i pireu od kelerabe, sargarepe i krompira. Radnja u ovoj knjizi je iz sedamdesetih.  Zanimljivo mi je da u Norveskoj nije bilo

svinja ( danas naravno verovatno ima svega i svacega), ali je po celoj Evropi, narocito severnije, svinja i kiseo kupus oduvek

bila zakon.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Slicno jelo imas i na ovim prostorima - ja sam ga jeo kod Goranaca sa Sar Planine i na Staroj Planini.

Razlikuje se u par detalja oko pripreme, ali je u sustini isto.

Mene je zacudilo da Norvezani to i dan danas jedu za Bozic. Usoljeno i dimljeno meso jede se i jelo se svuda,

uostalom i kod nas u Srbiji jela se ovcetina ( koju iz miloste nazivaju jagnjetinom) sa kiselim kupusom cele zime.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Selina said:

Mene je zacudilo da Norvezani to i dan danas jedu za Bozic. Usoljeno i dimljeno meso jede se i jelo se svuda,

uostalom i kod nas u Srbiji jela se ovcetina ( koju iz miloste nazivaju jagnjetinom) sa kiselim kupusom cele zime.

 

U odnosu na usoljenu i fermentisanu ribu - sve je ok.

 

Roda-Ulven-Surstromming-File-Fermented-H

Za ovo treba zestoka kijavica da ga ne omirises, mada ukus i nije los.

Ali miris....

A Skandinavci ga obozavaju.

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kronostime said:

U odnosu na usoljenu i fermentisanu ribu - sve je ok.

 

Roda-Ulven-Surstromming-File-Fermented-H

Za ovo treba zestoka kijavica da ga ne omirises, mada ukus i nije los.

Ali miris....

A Skandinavci ga obozavaju.

:classic_biggrin:

 Ja sam se uvek cudila obozavanju bakalara ( a sve mediteranske kuhinje ga obozavaju, a sad cujem od Koce i Norvezani),

a svi ispred nosa cele godine imaju svezu ribu. Em smrducka, em ga moras ispirati tri dana u nekoj kofi sa vodom i onda kao

kuvas sa kojecime i to je onda specijalitet. Ali u Dalmaciji i Portugaliji ( to znam sigurno) je Bozicni plezir.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Selina said:

 Ja sam se uvek cudila obozavanju bakalara ( a sve mediteranske kuhinje ga obozavaju, a sad cujem od Koce i Norvezani),

a svi ispred nosa cele godine imaju svezu ribu. Em smrducka, em ga moras ispirati tri dana u nekoj kofi sa vodom i onda kao

kuvas sa kojecime i to je onda specijalitet. Ali u Dalmaciji i Portugaliji ( to znam sigurno) je Bozicni plezir.

Ima sveze ribe ali po buri zimi se ne ide u ribolov camcem.

Zato se i soli, dimi, konzervira...

1 minute ago, Div said:

 

 

Stelja.jpg

 

MAQhhPa.jpg

Zimnica.

:s_d:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kronostime said:

Za takav red i poredak nisam izbirljiv po poreklu mesa - samo da je dobro odimljeno.:s_d:

PS. Je l` interesuje nekog recept za pihtije od ribe?

:wicked:

Samo da nije mnogo slano, ubijaju solju.

Pihtije od ribe? Tu mora da ide zelatin?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Selina said:

Samo da nije mnogo slano, ubijaju solju.

Pihtije od ribe? Tu mora da ide zelatin?

Gustin ako hoces bas da nudu posne, ali sa zelatinom je bolje i vrlo lepo izgledaju....

 

 

Idealno za novootkrivene tradicionaliste i verujuce - uzivas dok gledas kako se grabe za jos jedan zalogaj.

:s_d:

Edited by Kronostime
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Smej se koliko god hoces ali par puta mi se desilo da mi banu takvi na slavu i prikukaju na pragnjetm sredom i petkom, ako slava pada u te dane.

Bas cu na Sv.Petku da przim ribu za goste koji poste - suv leba i vodu za tak`e uvek ima.

E, pa imam i ja lek za takve,  samo domacu rakiju i vino ne odbijaju - ne valja se...

:lol_2:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...