Jump to content

Holesterol - bauk ili žrtveno jagnje?


Tomiprunet

Recommended Posts

  • 2 months later...

Masivni srčani udar bez predhodnih znakova bolesti sa fatalnim završetkom.Češće se javlja kod muškaraca nego kod žena.

Jedna od metoda otkrivanja hroničnog zapaljenja srčanih arterija je kalcijum skor. On pokazuje kalcifikaciju vezivnotkivnih promena u zidu arterija.

Izražava se brojčano od 0-10000 i više.

U ovom ogledu su 10+ godina pratili sudbinu pacijenata kod kojih je rađen kalcijum skor.Našli su da je naprasna smrt skoro isključivo prisutna kod ljudi sa skorom od 100 i više .Kod onih sa skorom 0 skoro da i nije bilo 

umiranja.

Već nekoliko godina se pokušava da se kalcijum skor uvede kao zlatni standard za procenu stanja arterija srca.Procedura nije naročito skupa , u Njujorku je 2019 koštala oko 50 dolara.

Ograničenje ove procedure je što nam pokazuje kako smo živeli u prošlost jer su uočene promene nepovratne.Odnosno ako se vide promene , promenom ishrane i načina života proces može da se uspori ili zaustavi.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 3/22/2022 at 5:05 PM, sasa965 said:

Masivni srčani udar bez predhodnih znakova bolesti sa fatalnim završetkom.Češće se javlja kod muškaraca nego kod žena.

Jedna od metoda otkrivanja hroničnog zapaljenja srčanih arterija je kalcijum skor. On pokazuje kalcifikaciju vezivnotkivnih promena u zidu arterija.

Izražava se brojčano od 0-10000 i više.

U ovom ogledu su 10+ godina pratili sudbinu pacijenata kod kojih je rađen kalcijum skor.Našli su da je naprasna smrt skoro isključivo prisutna kod ljudi sa skorom od 100 i više .Kod onih sa skorom 0 skoro da i nije bilo 

umiranja.

Već nekoliko godina se pokušava da se kalcijum skor uvede kao zlatni standard za procenu stanja arterija srca.Procedura nije naročito skupa , u Njujorku je 2019 koštala oko 50 dolara.

Ograničenje ove procedure je što nam pokazuje kako smo živeli u prošlost jer su uočene promene nepovratne.Odnosno ako se vide promene , promenom ishrane i načina života proces može da se uspori ili zaustavi.

 

@sasa965 Sta je kalcijum skor? Pitam jer me kljukaju kalcijumom (u kombinaciji sa Mg i ZN) zbog osteopenije, diskus hernija, stabilne frakture VL2 prsljena. Jedan dr mi leci hronicni gastritis, drugi kicmu, treci srce i samo prepisuju lekove za svoj domen ne pitajuci da li koristim i druge lekove i kakva je interakcija medju njima. ....ne mogu da se saberem vec 2 godine, krvna slika mi se sva poremetila, secer na granici, holesterol divlja, trigliceridi takodje..dodje mi da sve lekove pobacam i.....odem u Mongoliju...

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Pletilja said:

@sasa965 Sta je kalcijum skor? Pitam jer me kljukaju kalcijumom (u kombinaciji sa Mg i ZN) zbog osteopenije, diskus hernija, stabilne frakture VL2 prsljena. Jedan dr mi leci hronicni gastritis, drugi kicmu, treci srce i samo prepisuju lekove za svoj domen ne pitajuci da li koristim i druge lekove i kakva je interakcija medju njima. ....ne mogu da se saberem vec 2 godine, krvna slika mi se sva poremetila, secer na granici, holesterol divlja, trigliceridi takodje..dodje mi da sve lekove pobacam i.....odem u Mongoliju...

To nema veze sa kalcijumom koji uzimas nego se ispituje u kojoj meri su zakreceni krvni sudovi.

Skener ili magnetna rezonanca, kosta 200-300 evra, ali to kardilog vidi vec na ultrazvuku i onda

ti savetuje da ne jedes, pijes, pusis, uzimas statine i obavezno jedan sat dnevno neka atletika.

 

Mene muci taj holesterol od kako znam za sebe, a tek sam nedavno pocela da uzimam statine i vidi cuda

spalo ( i to od najnize doze Rosuvastatina) na idealnu vrednost.

 

Inace je to sa lekovima katastrofa jer lekari uopste i ne pitaju kakve sve lekove uzimas, ne upozaravaju

da ako uzimas jedne ne smes druge nego prepisuju pa ne znaju za dosta.

 

Kad sledeci put dajes krv na analizu kazi im da ti ispitaju hormon DHEA  ( plati sama , a i tako verovatno sve placas sama).

 

Ja nisam znala da to uopste i postoji, neki endikrinolog mi je ispitao krv na vitamine, hormone, minerale ( hvala mu na tome

jer ta analiza kosta verovatno nekoliko stotina evra) i tu se pojavljuje ovaj DHEA cija je vrednost kod mene jako visoka

u smislu da je toliko visoka vrednost karakteristicna za mlade ljude i zato je taj hormon neki izvor mladosti. U USA, ali

i Evropi samo tu i tamo  ( taj je hormon i doping sredstvo) prepisuju lekari taj hormon, a zasto izvoli pa citaj😃

 

Najpopularniji je opis „hormona mladosti“, jer dugoročnu dinamiku nivoa DHEA karakteriše oštar pad u kasnoj odrasloj dobi i starosti. Procenjeno je da DHEA opada do 80% tokom odrasle dobi. Ovo nije relevantno samo za starije odrasle osobe, jer nivoi počinju da se smanjuju oko 30. godine.
Niski nivoi DHEA su, međutim, povezani ne samo sa procesom starenja već i sa dijabetesom, kardiovaskularnim bolestima i nekim neurološkim poremećajima, poput depresije.

Zašto je važan DHEA hormon?

1. Gustina kostiju

Niski nivoi DHEA povezani su sa nižom gustinom kostiju, koja se smanjuje starenjem. Štaviše, povezani su i sa povećanim rizikom od fraktura kostiju.

Shodno tome, nekoliko studija je ispitalo može li DHEA hormon poboljšati gustinu kostiju kod starijih odraslih osoba. Neka istraživanja pokazala su da uzimanje DHEA suplemenata tokom jedne do dve godine može poboljšati gustinu kostiju kod starijih žena, ali ne i muškaraca.

2. Depresija

Iako veza između nivoa DHEA i depresije nije sasvim jasna, istraživači su proučavali da li uzimanje DHEA kao suplementa može poboljšati simptome depresije. Neka istraživanja pokazala su da može, posebno kod osoba sa blagom depresijom ili kod onih koji ne reaguju na uobičajeno lečenje.

Međutim, neki istraživači se čak zalažu za to da se suplement DHEA ne upotrebljava u slučaju depresije, jer su viši nivoi DHEA u telu povezani sa pojačanim simptomima depresije kod žena srednjih godina.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Srce si @Selina, hvala ti....procitacu mada, po prirodi stvari, vec sam upala naglavacke u "drugu mladost", podetinjila sam nacisto ako znas na sta mislim, samo mi jos pelene fale...

Elem, berem ja jasmin pre 5 dana, mirise kao da mu je zadnje, nesto mi probije patiku, carapu, palac na levom stopalu.....neka dascica na posljuncenoj stazi, dezinfikujem ja to (nije bilo ni kap krvi) kad, nakon 5 sati, otok, crvenilo, bol...na opstpj praksi dobijem recept za antibiotik i probiotik, ono protiv tetanusa,  uputstvo sta da radim sledeca. 2 dana.....u apoteci dam recepte, porucim jod i gazu, apotekarka kaze - da platim 1865 dinara. Kazem da sam joj dala 2 recepta, odgovara mi da je to sve tako ali da dr nije napisao da rc idu na teret osiguranja. Kako, molim? Tako lepo.

Naravoucenije: kod lekara opsteprakse da se ide prljav, krezub, zarozan, sa nekim blagim krvoliptanjem, nekom zjapecom ranom, uznapredovalom malarijom.....pa ce lek, mozda, ici na teret Fonda. Hvala doci na komplimentu, evo dokaza da sam ja jedna dobro situirana penzionerka, mogu da platim cak i 1 kutiju antibiotika. Ili da umrem od tetanusa. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Pletilja said:

Srce si @Selina, hvala ti....procitacu mada, po prirodi stvari, vec sam upala naglavacke u "drugu mladost", podetinjila sam nacisto ako znas na sta mislim, samo mi jos pelene fale...

Elem, berem ja jasmin pre 5 dana, mirise kao da mu je zadnje, nesto mi probije patiku, carapu, palac na levom stopalu.....neka dascica na posljuncenoj stazi, dezinfikujem ja to (nije bilo ni kap krvi) kad, nakon 5 sati, otok, crvenilo, bol...na opstpj praksi dobijem recept za antibiotik i probiotik, ono protiv tetanusa,  uputstvo sta da radim sledeca. 2 dana.....u apoteci dam recepte, porucim jod i gazu, apotekarka kaze - da platim 1865 dinara. Kazem da sam joj dala 2 recepta, odgovara mi da je to sve tako ali da dr nije napisao da rc idu na teret osiguranja. Kako, molim? Tako lepo.

Naravoucenije: kod lekara opsteprakse da se ide prljav, krezub, zarozan, sa nekim blagim krvoliptanjem, nekom zjapecom ranom, uznapredovalom malarijom.....pa ce lek, mozda, ici na teret Fonda. Hvala doci na komplimentu, evo dokaza da sam ja jedna dobro situirana penzionerka, mogu da platim cak i 1 kutiju antibiotika. Ili da umrem od tetanusa. 

 

 

 

 

Vodi ti racuna o tom kalcijumu jer lekari preporucuju razne suplemente bez da upozore pacijenta da je vrlo opasno

ako se predoziraju. Ja to nikada nisam uzimala, a u ovim analizama i kalcijum i gvozdje i razni seleni i cinkovi su

iedalni. Uzimala sam dodatno vitamin b12 i sada se ispostavilo da sam se "predozirala" i na pamet mi vise ne padaju

nikakvi suplementi. Kod uzimanja tih suplemenata je veliki zayeb da se mora na svakih 4-5 meseci na kontrole krvi

jer su ta predoziravanja u nekim slucajevima opasnija od nedostataka.

Link to comment
Share on other sites

Vitamini i ostali suplementi su dobri u onoj kolicini koliko je potrebno.Sve preko toga je veoma opasno. Gledao sam na tv emisiju o vitaminima. Strucnjaci kazu bez vitamina se ne moze zivjeti ali isto tako (bukvalno) i sa viskom vitamina. Jedini izuzetak u svoj toj prici je C vitamin i jos jedan (ne mogu da se sjetim koji). Organizam uzima C vitamina koliko mu treba, visak ide wc solju. Svi ostali se zadrzavaju u organizmu i poslije nastaju ozbiljni problemi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...