Jump to content

KK Partizan 19/20


Cooper

Recommended Posts

Ali partizani, kako djordiju ne kazete da treba da se igra po unapred utvrdjenim pravilima, kao sto hocete u ABA? Sa publikom, kako je pocelo ili da se dodeli titula odmah. Dajte slican ultimatum i za Ec. Dvostruki arsini...

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Cooper said:

Koliko god bio besan što nas miniraju evo već 8 punih godina, toliko će mi biti lakše u budućnosti što smo u ovim vremenima bili sa one druge strane.

 

 

Ostoja-Mijailovic-Septembar-18-2.jpg

 

 

P.S.  Samo zbog ovakvih primeraka  cu biti neizmerno srecan kad vam "Corona band" odsvira himnu "Cipiripi kupa"

 

Edited by Laki_Plant
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Kronostime said:

Koji nece ucestvovati na tom F4.:default_coffee:

Ja kako sam pročitao da bi se trebao odigrati kraj regularnog dijela pa final eight.

 

 

Quote

Po zadnjim informacijama glavni kandidati za završni turnir Eurolige su Beograd, Kaunas i Atena. U Euroligi žele da se odigra šest preostalih kola, plus "Final eight" turnir.

 

Link to comment
Share on other sites

@uini

 

I dalje se uglavnom ne slažemo, u nekim stvarima baš, a za druge mislim da ne govorimo o istoj stvari, tj. složio bih se kada bismo pričali o istom. Zbog toga ću da bačim još neku lajnu.

 
 
0
 Advanced issue found
 
 
Spoiler

 

  

Quote

 

naravno, slažem se. sport je naš forte, a taman i da nije, neophodno je za psiho-fizičko zdravlje jedne države da postoji. daklem, tu stojimo na istoj ploči-temeljcu sa jednom bitnom razlikom koju mi je neophodno da istaknem = gde je po meni nastao problem već u delu "sfrj bball: the origins"

 

-> sport je u sfrj vreme postavljan ovako: imaš likove u malim klubovima, bilo po manjim mestima  ili krajevima većih gradova, koje sfrj država dotira a oni za tu donaciju pronalaze mlade talente, formiraju od njih početnu verziju proizvoda sportiste i, ukoliko se ispostave kao vrhunski, prosleđuju ih u neki od 4-5 većih sistema koji se bore za titulu u državi i nastupaju na međunarodnoj sceni.

 

u startu je to nekako logično za komunizam - manja jedinka radi svoje za veći entitet a sve u službi grejtnesa države. 

to paradoksalno rade i najveći protivnici komunizma ali na koledž nivou (usa usa!!): pronađu talente, razviju ih koliko mogu, i sa 19 do 23 godine pošalju u veliki usa svet.

 

e sad, glavna razlika i caka nastaje na sledećem koraku; u sfrj, taj talenat ide "po ključu" ili preko veze u bosnu, partizan, cibonu, eventualno olimpiju, zvezdu ili gde već.

u americi postoje određene šanse za veći pool klubova da ugrabi igrača koji je "ničiji", dok su ujedno inkubatori tj srednje škole i/ili  univerziteti obezbeđeni, tj ne brinu da li će njihov sistem funkcionisati (bar do ove godine. možda u usa sada srednja škola ostane jedina baza pre odlaska igrača u profesionalizam)

 

sunovrat države i ratovi su doveli do toga da te igrače izvesni preprodavci iznose na bulevar i prodaju na kartonima kao pljuge i milka čokolade onomad - a da par lokalnih moćnika aka partizan, zvezda i fmp ili neko treći, može da ih se priušti.

 

daklem, šta je outcome, bez obzira na nameru u koju ne mogu sa sigurnošću da proniknem: imamo narodne favorite, popularne klubove, koji su u povlašćenom položaju u odnosu na sve druge i u svakom mogućem smislu. ako rade dobro ili ako rade loše. ili ako rade čas dobro, čas loše (što je najčešći outcome).

 

Opšti utisak mi je da si upao u zamku dogmatizma, što nije karakteristično za tebe, pa po svaku cenu pokušavaš da istakneš prednosti jednog pristupa u odnosu na drugi, potcenjujući neke efekte koji prosto bodu u oko svojim značajem. Par puta sam podvukao a mogu još jednom - ja ne pravim komparativnu analizu niti šbbkbb nego samo predstavljam rezultate onog što je bilo.

 

Elem, koliko god da su se sistemi razlikovali, posebno u tom načinu alokacije talenata, na kraju to ispadne dosta slično. U SFRJ je to bio ''ključ''/veza/otimanje, a u USA je famozni faktor tržišta/značaj franšize/pravljenje supertima. Zar na NBA temi vi bolji poznavaoci ne pričate o tome kako neki igrači ili rukiji jednostavno neće da idu u neki Denver, Memfis ili Sotu, koji onda moraju da preplaćuju igrače? Koja je razlika u odnosu na Šibenku ili Zadar u SFRJ nekad? Isto tako, kao što se danas desi da neki Denver pokupi MVP kandidata u drugom krugu drafta i odjednom dođe u krug favorita za titulu, i u SFRJ se poterfilo da se u jednom gradu pojavi par budućih članova HoF, to pametni ljudi upare sa genijalnim profom i ostatkom stafa potrebnim za veliki uspeh i ostatak je istorija. Dakle, koliko god da su ključevi bili bitni, postojala su iskakanja od istih, a sposobnost i znanje su nalazili put do vrha. Čak četiri SFRJ kluba su uspela da postanu prvaci Evrope, to nije mala stvar.

 

To se dešavalo i u drugim sportovima, čak i u fudbalu koji je bio u centru pažnje, sipale su se velike pare i potezan sam vrh države, DB i vojske, po potrebi. Pa su tako osamdesetih šampioni bivali i timovi van velike četvorke - Sarajevo, Vojvodina, uslovno Vardar, dok je Velež bio pri samom vrhu, a Željo i Real sa Nišave su ostvarili fantastične uspehe u Evropi. Značjana disperzija, zar ne.

 

Sistemu SRFJ može se uputiti mnogo opravdanih kritika, ali kad se sve podvuče, takav sistem je postao institucija na svetskom nivou, a pred sam kraj postojanja te države, klubovi i reprezentacija su suvereno i brutalno vladali svetskom košarkom (van NBA) i spremali se za sudar sa najvećim NBA zvezdama. Videli smo kako je naša reprezentacija, kao produkt te velike SFRJ škole i sistema, vladala košarkom u periodu '95-02, a da je stara država preživela, mislim da bi u toj deceniji evropska košarka bukvalno bila dovedena do besmisla. Malo li je od jednog sistema? Sa njegovog dna grebemo čak i danas (Duda, Žoc, Dule, Sale, Radonja... su produkti te osovine).

 

Ako je cena svega toga bila postojanje tih povlašćenih klubova i ostalog što kritikuješ, mislim da je vredelo, pa taman da moj Partizan nije bio ni delić toga.

 

E, sad, kao što rekoh, mislim da si skliznuo u dogmu, po svaku cenu braneći sve u vezi Cedevite kontra državnih projekata, da ne pominjem ono da si bio srećan kada FMP čukne neki od povlašćenih timova. Koliko god da se ne slažem sa tim kako ispoljavaš kritiku, mislim da razmišljaš u dobrom pravcu, ukazuješ na problem i osećaj ti je bio dobar i pre desetak godina. Apsolutno je jasno da je ovaj frankeštajn sistem neodrživ, što se posebno vidi poslednjih godina kada se sipaju neverovatne pare u KKP i KKCZ radi merenja patke, dok s druge strane igrači van njih primaju po 500 evra, a mlađe kategorije i manji centri se raspadaju.

 

Kad izađem iz onog da Partizan bude uvek prvi, uvek ispred svih i malo šire i dugoročnije razmišljam, meni je žao što projekat Cedevita (ili neki drugi, njemu sličan) nije bio pravi projekat koji bi uspostavio novi sistem, razvio mlade kategorije, pametno kupovao i gradio tim i tako u potpunosti razbio sve balone u kojima žive državni projekti. Na taj način bi podstakao prave kritike i pojavu pravih alterantiva i ovde. Ovako, oni, kao i FMP nekad, deluju kao antipropaganda promene sistema, svako iz različitih razloga. To jeste održiva budućnost , ali pod određenim uslovima. Inače će se desiti kao sa fudbalom u nekim zemljama, kada je privatizovan, a klubovi iskorišćeni za mahinacije slične ovim koje imamo u našoj državi. 

 

Quote

ovde si tebratore, u velikoj zabludi. nije stvorena nikakva čvrsta osnova, već prilično labilna, koja se urušila zato što nikada nije ni bila tema teritorija-srbija za napredak košarke, već partizan, zvezda i ostali koji nose popularnost u džepu. to se jasno vidi u trenutku kada sve kreće da se raspada ali i 10-20 GODINA kasnije = kada ne postoji nikakva inicijativa da se sistem ponovo uspostavi, već se zadovoljavamo brend-imenima partizana i zvezde. 

 

Ne slažem se. Kao što napisah iznad, od te osnove smo imali uspehe u devedesetim i nultim godinama. Tu osnovu čine ljudi, stručnjaci, modeli treniranja, nagomilano znanje... Kao što rekoh iznad, to ne može da traje večno (malo li je dvadesetak godina), odavno zvoni na uzbunu da to nije održivo (iako je delić toga bio održiv na specifičan način, pod Duletom, možda i pod Radonjom).

 

Quote

 

uffff pa izvin'te molim vas - šta je onda sa svim onim našim pojedincima / ljudima koji nikada nisu videli zvezde i partizana, možda ni sporta videli nisu = kako se to uklapa u konstrukciju? čiji su oni u celoj toj priči, jer, i ti ljudi ulažu u srbiju zato što imaju para - kao i što neki pametni košarkaši potekli iz partizana, ulažu u kuvajtu ili velikoj britaniji i americi i panami.

 

to nema nikakve veze sa principom u košarci jer onda moraš da ga primeniš na sve grane industrije i sve uspešne pojedince u tim granama

 

 

Mislim da sam bio dovoljno precizan kada sam rekao da to ne smatram poželjnim modelom ulaganja/razvoja, niti mislim da je rađeno sa takvim svesnim ciljem. Pišem samo o efektima, kao svojevrsnom fenomenu. Nemamo egzaktne podatke ali mislim da oni nadilaze ulaganja, čisto novčano posmatrano. Takvih primera da ponekad dobiješ efekte koje nisi ni očekivao, imaš koliko hoćeš, u svakoj ljudskoj aktivnosti. Igrom slučaja, karijera sportiste traje relativno kratko i dobar njih se vraća u Srbiju i živim devizama makar kupi stan ili uloži u nešto. Uostalom, to predstavlja svojevrsne doznake, a dobar deo ekonomije ove zemlje se nažalost zasniva na stalnom prilivu istih.

 

Dakle, ne pričam o principima, nego si me pitao za efekte/rezultate - eve ih.

 

Quote

 

isto i ja tj moja priča o preživljavanju iako nisam trenirao. ali to isto možeš da projektuješ na denisa rodmana, dina rađu ili sergeja trifunovića. 

važno je, korisno je ali nije nešto što se da opisati kao presudan efekat.

 

Hiljade klinaca su trenirale u tom sistemu devedesetih. Šta god da ih je vozilo, izgradili su se u bolje ličnosti i preskočili su razne zamke a ko zna šta bi bilo da nije bilo toga. 

 

Drugo, brendiranje nacije/grada ima značajne efekte, cenim da o tome znaš više od mene.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Daleko je zanimljivije izabrati recimo non-obvious 1st team aka diskretni heroji shkvadra

Vujanić, Vesa Petrović, DMBO, Mačvan, Air Slavkan što se tiče domaćih.

Leo, Haus, Berta, Lazme, Žofri od stranaca.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...