Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

...

 

9 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

... zato, jer su samo dzabalebarosi otisli da zive u grad, svi ostali vredni, su ostali na selu...

 

Ti znas koliko u razvijenom svetu postoji viskova hrane sa kojom skoro ne znaju sta se.

U nekim slucajevima prave od nje i bio-dizel.

 

Ne mogu da zamislim da neka parcela od 0,5 pa do 3 hektara svega i svacega moze da prehrani neku porodicu, ako ne koristi ropski rad domacih.

Sa druge strane zamisli hiljade hektara pod kukuruzom / psenicom ili nekom drugom kulturom, gde se rod ubira uz pomoc GPS. Ili vocnjak od par stotina hektara, koji vlasnik brani laserom od prica-stetocina.

Koliko kosta njihova, visokomehanizovana proizvodnja, plus primena najsavremenijih agrotehnickih mera i selekcija?

I, ne zaboravi, kad bi se u EU slobodno uvozila hrana - 80% evropskih farmera (a oni imaju i po 60, 100 ha) bi trenutno bankrotirali.

 

...

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, mrd said:

Tačno!Grad je od jednom počeo da drži cipele ispred vrata, pošto je napolju kaljuga!

Pridošlica je bilo mnogo više od građana.

Pitanje za kviska:

Koja je kultura pobedila?

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

Eoit:

Si bio u Parizu, Londonu, Berlinu, Beču?

Edit:

Typos.

 

 

 

 

Bio sam ja i u Parizu i Beču. Pariz, čim se izađe iz centra prljav i štrokav kao đavo a u Beču najmanje može Bečlija da vidiš. Ali Balkanaca i Turaka koliko hoćeš. Ali neka. I voleo bih da za 20-tak godina kebabi i pljeskavice preovlađuju Rathausplacom i da najčešća imena novorođenih bečkih beba budu Lazar, Janko, Ahmed,  Safet, Josip, Mustafa, Anka, Milica. To je multikulturalnost koju želimo i zašto da mi balkanci ne budemo većina tamo i da ne nametnemo našu kulturu i običaje?

Link to comment
Share on other sites

...

 

Ne tvoju zalost, a nasu srecu - necemo to docekati.

Zna se koliko puta je 'multikulturalnost' zavrsila pred beckim zidinama.

A da je prasnjava vukojebinska kasaba tako dobra & mila srcu - pa zar bi neko potezao za Bec?

Svako ko se dokopa Beca nece da bude 'mahaldzija', vec beclija!

:classic_tongue:

 

...

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Pricali su na pijaci izmedju ostalog i to da vise ljudi govori spanski  jezik kao maternji nego engleski. Bilo mi je odmah sumnjivo pa sam pitao google, google mi odgovorio: ajde ne lupetaj! Nije ni posle engleskog, vec iza arapskog.

 

The 10 Most Spoken Languages In The World
  1. Chinese — 1.3 Billion Native Speakers. ...
  2. Spanish — 460 Million Native Speakers. ...
  3. English — 379 Million Native Speakers. ...
  4. Hindi — 341 Million Native Speakers. ...
  5. Arabic — 315 Million Native Speakers. ...
  6. Bengali — 228 Million Native Speakers. ...
  7. Portuguese — 220 Million Native Speakers. ...
  8. Russian — 153 Million Native Speakers

 

Kud su Spanci prosli tu trava ne raste, npr koja je to dobra drzava, bivsa spanska kolonija, juzno od Rio Grande. Sica neka od 400 miliona ljudi.

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Kinik said:

...

 

 

Ti znas koliko u razvijenom svetu postoji viskova hrane sa kojom skoro ne znaju sta se.

U nekim slucajevima prave od nje i bio-dizel.

 

Ne mogu da zamislim da neka parcela od 0,5 pa do 3 hektara svega i svacega moze da prehrani neku porodicu, ako ne koristi ropski rad domacih.

Sa druge strane zamisli hiljade hektara pod kukuruzom / psenicom ili nekom drugom kulturom, gde se rod ubira uz pomoc GPS. Ili vocnjak od par stotina hektara, koji vlasnik brani laserom od prica-stetocina.

Koliko kosta njihova, visokomehanizovana proizvodnja, plus primena najsavremenijih agrotehnickih mera i selekcija?

I, ne zaboravi, kad bi se u EU slobodno uvozila hrana - 80% evropskih farmera (a oni imaju i po 60, 100 ha) bi trenutno bankrotirali.

 

...

 

Da, i onda imamo slucejeve sa Monsantom. Nemoj samo da mi kazes da je to teorija zavere. Mnogo slucajeva u FR protiv monsanta je bilo. 

Sto se tice tvoje opaske oko prehranjivanja itekako je moglo da se prehrani i zivi od 3 hektara. Jedan deo letine prodas, pa kupis sta ti treba a drugi deo letine sacuvas za stoku od koje si koristio meso, mleko i preradjevine ( svinje, junad, piletina,..) , i deo stoke prodas da bi od prodaje kupio auto, traktor ili neku prikljucnu masinu. Tako je bilo u moje vreme, 70-80 godine.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Kinik said:

Ili vocnjak od par stotina hektara, koji vlasnik brani laserom od prica-stetocina.

 

Daj da vidimo to cudo, strasilo sa laserom 🤪

 

Quote

Koliko kosta njihova, visokomehanizovana proizvodnja, plus primena najsavremenijih agrotehnickih mera i selekcija?

I, ne zaboravi, kad bi se u EU slobodno uvozila hrana - 80% evropskih farmera (a oni imaju i po 60, 100 ha) bi trenutno bankrotirali....

 

Ako je to tako, sta onda zameriti nasim seljacima, kad nemaju lasere :roflmao:

Edited by Amigo
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 
Bio sam ja i u Parizu i Beču. Pariz, čim se izađe iz centra prljav i štrokav kao đavo a u Beču najmanje može Bečlija da vidiš. Ali Balkanaca i Turaka koliko hoćeš. Ali neka. I voleo bih da za 20-tak godina kebabi i pljeskavice preovlađuju Rathausplacom i da najčešća imena novorođenih bečkih beba budu Lazar, Janko, Ahmed,  Safet, Josip, Mustafa, Anka, Milica. To je multikulturalnost koju želimo i zašto da mi balkanci ne budemo većina tamo i da ne nametnemo našu kulturu i običaje?
London, Berlin(istočni/zapadni) promašio si fudbal.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[mention=778]Amigo[/mention] i @I, Ja Sam Laki

Nisam nikad vid'o, znači ne postoji!

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

 

Pomenuta su i ova dva (Pariz, Beč). A u Londonu i Berlinu nisam bio. Ne znam kako je tamo. 

Dobar 3!

 

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mrd said:

@Amigo i @I, Ja Sam Laki

Nisam nikad vid'o, znači ne postoji!

 

Dobar 3!

 

Sjedi 1🤪

 

  • "There are districts where immigrant gangs are taking over entire metro trains for themselves. Native residents and business people are being intimidated and silenced... The reasons for this: the high rate of unemployment, the lack of job prospects for immigrants without qualifications for the German labor market and ethnic tensions among migrants." — Der Spiegel.

  •  

  • "Every police commissioner and interior minister will deny it. But of course we know where we can go with the police car....[O]ur colleagues can no longer feel safe there in twos, and have to fear becoming the victim of a crime themselves. We know that these areas exist. Even worse: in these areas, crimes no longer result in charges. They are left to themselves. Only in the worst cases do we in the police learn anything about it. The power of the state is completely out of the picture." — Bernhard Witthaut, Chief Police Commissioner of Germany.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

...  onda imamo slucejeve sa Monsantom. Nemoj samo da mi kazes da je to teorija zavere ...

 

... sto se tice tvoje opaske oko prehranjivanja itekako je moglo da se prehrani i zivi od 3 hektara. Jedan deo letine prodas, pa kupis sta ti treba a drugi deo letine sacuvas za stoku od koje si koristio meso, mleko i preradjevine ( svinje, junad, piletina,..) , i deo stoke prodas da bi od prodaje kupio auto, traktor ili neku prikljucnu masinu. Tako je bilo u moje vreme, 70-80 godine.

 

Oko Monsanta ne bih - ta mi je drljavina je vec dojadila.

A ovo drugo - pola krave prodas, a od pola do iduce godine israste cela - to je nesto novo!

:lol_2:

I sta kazes - bilo '70-'80-ih?

Pa zato smo tako i zavrsili.

 

witz

Pronadju naucnici piramidu, udju u nju - kad ono kamila i faraon - zivi!

Pitaju faraona - pa kako ste to uspeli kroz vekove?

Jednostavno - moje hovno jede kamila, kamilino hovno jedem ja.

Auu, pa vi ste izmislili komunizam!

 

3 minutes ago, Amigo said:

... daj da vidimo to cudo, strasilo sa laserom 🤪

... ako je to tako, sta onda zameriti nasim seljacima, kad nemaju lasere

 

Ne zameram ja seljacima nista - jer su glupi i siromasni.

Siromasni jer su glupi, a glupi jer su siromasni.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Naravno da ne prodas pola krave 🤣 Ne mogu da verujem da bas toliko nemas pojma oko poljoprivrede i stocarstva.

Krava ti daje mleko, od koji pravis mlecne proizvode, a ista ta krava ti da i jedno tele. To tele mozes prodati dok malo odraste, ali je jos uvek tele, ili ako zelis mozes da ga zadrzis (pogotovo ako je muskog roda), onda kad to tele naraste i postane Ferdinand, prodas to tele i od tog kupis 3 nova teleta, mala teleta muskog roda. Od krave uvek imas jedno besplatno tele, od jednog od 3 koja su narasla kupis nova 3, od drugog koji je naraslo, platis ili kupis nesto od prehrane koja je njima potrebna, ali ako imas svoju onda ne kupujes, i od treceg teleta koje je naraslo imas cistu zaradu. Nije uopste tesko skapirati kako to ide.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Evo doprinosa seljakluka 'urbanom zivotu & multikulturalizmu'.

:puke:

.

>> ... "Stvarno morbidno"; bizaran spor stanara zgrade u Kuršumliji
Stanari u Kuršumliji u zavadi su zbog izbora namene zajedničke prostorije za izlaganje pokojnika.
Izvor: O2 ponedeljak, 25.11.2019.

Između stanara jedne zgrade u Kuršumliji - većina je za to da se zajednička prostorija i dalje koristi za izlaganje pokojnika, a vlasnica stana ispod koje se nalazi improvizovana kapela je, i posle dugotrajne borbe nemoćna - takoreći, "sama protiv svih".

Upravnik zgrade Radovan Đorđević kaže da će on tu prvi biti izložen kad umre, za njim i druga komšinica dodaje: "I ja, isto".
Jedina stanarka koja se usprotivila ovom običaju kaže da je "stvarno morbidno". ... <<

 

...

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Amigo said:

 

The 10 Most Spoken Languages In The World
  1. Chinese — 1.3 Billion Native Speakers. ...
  2. Spanish — 460 Million Native Speakers. ...
  3. English — 379 Million Native Speakers. ...
  4. Hindi — 341 Million Native Speakers. ...
  5. Arabic — 315 Million Native Speakers. ...
  6. Bengali — 228 Million Native Speakers. ...
  7. Portuguese — 220 Million Native Speakers. ...
  8. Russian — 153 Million Native Speakers

 

Kud su Spanci prosli tu trava ne raste, npr koja je to dobra drzava, bivsa spanska kolonija, juzno od Rio Grande. Sica neka od 400 miliona ljudi.

 

 

Drzava od 400 miliona stanovnika, a nije na slovo Kina i Indija ....... ne znam. Kazi. 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

 

Zemlja od 400 miliona stanovnika, a nije na slovo Kina i Indija ....... ne znam. Kazi. 

 

Saberi broj stanovnika u drzavama spanskog govornog podrucja u Srednjoj i Juznoj Americi. Citaj malo pazljivije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

... prodas to tele i od tog kupis 3 nova teleta ... 

 

Moram da priznam da te najsikrenijew zalim!

Toliko neko da hvali mizernu sirotinju - to je porazavajuce.

 

Pa nemas ti farmu kunica, nego 'krupne rogate stoke'! To jede kao mecava.

I sta - svi da se prehranjujete od 3ha?

Vecu drljavinu nisam odavno citao - prevazisao si i 'pecinara'!

:smiley5:

 

PS.

>>  ... Ovo je tema o zivotu i standardu  u SFRJ, ne o sadasnjim aktuelnostima. trulujes  ... <<

 

Nije tacno!

Naveo sam primer 'izuvanja cipela na kucnom pragu', tj. palanackog seljakluka.

A koliko vidim i citava tema je o tome. Kad su se neki likovi uskopistili sto im vise ne daju da 'pljuju u zapecak' ko Pepo Bandic.

 

 

24 minutes ago, Amigo said:

SFRJ je propala zbog ptica grabljivica ... 

 

Zaobidji me sa papanskim  segama. Ja sa takvima nista u zivotu nisam imao.

Btw, Ex_Yu je propala zbog papana, koji sustinski i jesu grabljivice sto otimaju tudje.

 

...

Edited by Kinik
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Kinik said:

 

Oko Monsanta ne bih - ta mi je drljavina je vec dojadila.

A ovo drugo - pola krave prodas, a od pola do iduce godine israste cela - to je nesto novo!

:lol_2:

I sta kazes - bilo '70-'80-ih?

Pa zato smo tako i zavrsili.

 

witz

Pronadju naucnici piramidu, udju u nju - kad ono kamila i faraon - zivi!

Pitaju faraona - pa kako ste to uspeli kroz vekove?

Jednostavno - moje hovno jede kamila, kamilino hovno jedem ja.

Auu, pa vi ste izmislili komunizam!

 

 

Ne zameram ja seljacima nista - jer su glupi i siromasni.

Siromasni jer su glupi, a glupi jer su siromasni.

 

 

Cena ovog sistema u USA i koliko je prodato do sada?

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Kinik said:

 

 

Pa nemas ti farmu kunica, nego 'krupne rogate stoke'! To jede kao mecava.

I sta - svi da se prehranjujete od 3ha?

 

 

Ne pratis na casu. 🙂 nije to sada, vise ne drzimo stoku, i nemamo vise zemlju. To je bilo tamo 80ih.

Ma , nista lepse nego iz Apatinske pivare naruciti nekoliko tona jecmenog slada, i sa time hraniti bikove. Jest da su malo pijani u pocetku ali kasnije se naviknu, a i kilaza im brzo raste. 🙂

Stvarno ne znas nista o poljoprivredi i stocarstvu.

Edited by I, Ja Sam Laki
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mrd said:

 

Si bio u Parizu, Londonu, Berlinu, Beču?

Vidi se da ti u Parizu nisi bio 😉

 

Paris, city of romance, rues new image as the dirty man of Europe

 

Quote

City Hall spends €550m a year to get rid of the estimated 16 tonnes of dog dirt produced each day by the city’s 200,000 pets, 350 tonnes of cigarette ends, and empty 30,000 bins.

 

😄

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

... ne pratis na casu. 🙂 nije to sada, vise ne drzimo stoku, i nemamo vise zemlju. To je bilo tamo 80ih... 

 

Nemam sta da pratim.

Taman posla da sam isao na sasove u tu uzaludnu skolu, koja je sve sa polaznicima propala odavno.

(zato i beskrajno kukate :lol_2:)

 

A u poljoprivredu se odlicno razumem - zato sam se uvek drzao daleko od blata i seljakluka.

Sasvim mi je dovoljno da u prodavnici pridjem rashladnoj vitrini i izaberem komad, ne brinuci se jel se 'navikavo' ili ne!'

Pa i ne vodeci brigu oko tendencija u stocarskoj proizvodnji - gde vec tridesetak godina postoji totalni haos!

 

Oduvek je postojao - cak i kad se Ex_Yu hvalila damping 'baby beefom', sto je devastiralo stocni fond a na tome zaradjivali samo drzavni izvoznici, dok je raja glodala koske.

 

...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...