Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

To je bilo. Poznavao sam jednoga iz tog kruga, da mi on nije lično pričao ne bih zapamtio. Tadašnje hajke po novinama su bile dosadni socrealistički tekstovi koje su samo entuzijasti mogli da pročitaju u celini. Bile su i podsmevke na koje nije moglo da se odgovori, naslovljene kao "Njihove peticije, njihovi snovi" pa potpisi profesora kao što je Vučić nedavno imao svoju potpisanu podršku.

 

Jedan od poslednjih štrajkova glađu političkih zatvorenika bio je 1984, u vreme hapšenja grupe tzv. Kućnog, odnosno Otvorenog univerziteta, koji su po privatnim stanovima organizovali "šezdesetosmaši" i profesori Beogradskog univerziteta, izbačeni sa Univerziteta 1975. zbog neslaganja sa političkim jednoumljem.

Tada su u istražnom zatvoru štrajkovali Pavluško Imširović i Vlada Mijanović, poznat kao Vlada Revolucija. Pod pritiskom domaće intelektualne javnosti pušteni su da se brane sa slobode. Učesnici Otvorenog univerziteta pohapšeni su 20. aprila 1984, kada je policija upala na sesiju na kojoj je uvodničar bio Milovan Đilas, i privela 28 učesnika, uključujući i njega i njegovog brata Akima. Kasnije je održan "proces šestorici", koji se završio malobrojnim zatvorskim kaznama i misterioznom smrću Radomira Radovića Miraša, istaknutog sindikalnog aktiviste.

Link to comment
Share on other sites

On 11/21/2019 at 12:22 AM, Darth Bane said:

Ma nije poanta u kolima, vec se postavlja pianje - u cemu je to bilo  bolje? Jer , u materijalnom smislu - nije, u drustvenom - nije, u pogledu politickih sloboda i prava - nije? Pa sta je onda to sto - JESTE bilo bolje? 

 

Nemam pojma sta je bilo bolje, ali nije to samo slucaj kod nas u ex sfrj da se velicaju i zali za onim vremenima. Evo i ovde u FR svako ko je stariji od 60god kuka kako je bilo bolje u FR pre EU. Juce se vratio iz Berlina,  i tamo kukaju kako je sad mnogo gore u EU nego kad je bila Nemacka, i zele da se vrati Marka kao moneta. U FR stalno pricaju o Francu, i tako, znaci da ipak nesto ne stima u sadasnjem sistemu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/21/2019 at 6:37 AM, Darth Bane said:

@zoran59

To da nije bilo nacionalizma u bivsoj SFRJ to je veliko pitanje. Stvar diskusije. Tacno je da je bio suzbijan , pa i kaznjavan npr nacionalizam Hrvata prema Srbima i obrnuto , izmedju tih tzv. konstititivnih naorda ali bilo ga je prema nekim drugim etnickim/rasnim itd grupama. Recimo:

- nacionalizam prema kosovskim Albancima;

- asimilacija odredjenih nacionalnih manjina : dobar primer bi bio odnos prema Vlasima , etnickoj grupi koja je prakticno, manje-vise asimilirana u vecinski ( uglavnom srpski) etnicitet;

-nacionalizam prema(  ukljucujuci i masovna iseljavanja   depotacije): Nemcima iz Vojvodine, Talijanima iz Istre i Zadra; 

- moze se slobodno reci da je antisemitizam bio jos kako zivahan: malo pritajen, ne bas otvoren ali prisutan antisemitizam;

- da ne pomnjemo surov obracun sa disidentima i partijskim ne-istomisljenicima : Goli Otok, Pasja groblja, Leva Skretanja itd. Hiljade ljudi je tada izgubilo  zivote. 

- sa podozrenjem se gledalo prema strancima a posebno prema Nemcima;

Ima toga jos ali  i ovo je dovoljno za sada. 

 

Izvini sto te stalno kvotujem 🙂

 

I trebalo je da se suzbija nacionalizam, i da se nacionalisti pozatvaraju dozivotno u zatvore . Jedan primer iz Berlina. Poznato je da je Berlin jako gay friendly. Isao sam na kosarkaski mec, i u metrou stojim, a pored mene na sedistu sede 3 coveka, pricaju na srpsko-hrvatskom ( ne znam iz koje ex-yu drzave su), a pored njih stoje dva mladica, zagrljeni, onako jedan prema drugom, i drze se za guzove i ljube . Ova trojica gledaju, ali ne smeju nista, naravno jer znaju da ce biti "osudjeni" .

Razmisljam se i smeskam u sebi, da su kojim slucajem u tim svojim ex-yu drzavama i da video ovako nesto, izubijali bi od batina ovu dvojicu. 🙂

Eto, prisilno suzbijanje nacionalizma, mrznje i tako, dobro dodje da se promeni svest i kod ostatka gradjana, da ni njima ne bi palo na pamet da to isto rade.

 

 

edit:

sto se tice zivota u SFRJ.

Ja sam sa severa Vojvodine, i verovatno je u tom delu SFRJ bilo bolje od nekih drugih delova drzave, alida opisem neko svoje detinjstvo, tj zivot.

Tata je sam radio, mama nije ( domacica), 3 dece, imali smo zemlje, stoku, ( svinje, krave, bikove). Tata je 70ih pored posla ( posto je bio elektricar) u veci kuca "uvlacio" struju, lepo zaradjivao (od jednog i drugog rada), sazidao dve kuce, nikad nije patio od nekog luxuza, mama ga je molila da kupi auto, on nije hteo, umesto toga ispunio joj je zelju da kupi novi namestaj u kucu. Kao deca isli smo na njivu da radimo, okopavamo kukuruz, i kasnije da beremo. Naravno nismo voleli to da radimo, pa nam je uvek bilo drago kad tata poseje zito, jer nema okopavanja. Ali onda ides kasnije da sadivas bale suve slame na traktorsku prikolicu. U skoli bilo je strogih nastavnika, secam se da kad smo otisli na 7 dana na Palic u skolu u prirodi, trebao sam da spavam u sobi od tog jednog ucitelja strogog, ja sam plakao jer sam ga se bojao, ali on mene nikad nije ni pipnu. Na more nisam hteo da idem jer nisam voleo da idem od kuce, npr brat je isao svuda. I tako, Auto je kupio prvo brat kad je polozio za vozacku. Pa sam ja onda kupio kad sam ja polozio. Bratu su auto kupili roditelji, a ja sam sam sebi kupio ficu, hteo sam bubu, ali je mama rekla da joj tu rugobu necu uvesti u avliju :).

i tako ne mogu reci da smo bili siromacni, a nismo bili ni bogati, i sav taj rad na njivi, ja to ne vidim kao nista lose. I uvek sam ponosan zbog toga. I ne samo rad na njivi, vec i sa stokom. 

Naravno da je sad drugacije, imam svoju kucu koja je mnogo bolja od one od roditelja, ili auto koji sad vozim, ali ja to ne gledam kao nesto lose, i da mislim da je bio los zivot.

 

 

Iz okoline, rodjaci, svi koji su otisli da rade u Nemacku, nisu pobegli, otisli su legalno, ali svi oni su bili bukvalno sirotinja, koja nije imala sta da jede. Roditelji su im imali po 6-7 dece, nisu zavrsavali skole, mozda max 8 razreda, i takvi su otisli na rad u inostranstvo. 

 

edit2: @Angelia koga briga za adidas patike? ili 15 dana mora? ja sam ih imao, na more nisam hteo da idem, a i sad kad imam mnogo vise, ne nosim adidas patike, na more kad idem 10 dana to je smaranje zadnjih par dana. Ne pati svako od markirane robe i 15 dana odlazka na more.

U vezi berbe kukuruza sam napisao gore, ne vidim nista lose u tome.

Edited by slavisa
Link to comment
Share on other sites

ma kako neki mrzeli to vreme  , standard zivota u SFRJ je bio daleko iznad svih zemalja varsavskog pakta, a bogami i nekih sa zapadne strane...  Bili smo negde na sredini evrope po standardu..   A treba li reci da su sad sem Slovenije , sve exYU republike na samom dnu u evropi sto se standarda tice....

 

sto se tvrdnje da smo za garderobu isli u Trsti....  i to je samo delimicno tacno... Islo se za farmerke i  slicno... Ali u Jugoslaviji se proizvodila pooprilicno kvalitetna garderoba,  o obuci da i ne govorimo... bilo je tu i adidas patika po licenci itd..  danas kad odem u AVIV u Pancevu , ne mogu naci kvalitetne cipele... sve bofl teski a cene svemirske...  raspadnu se pre kraja sezone... nikakva razlika izmedju tih i onih iz kineskih radnji...   One nekadasnje, Borovo, Pancevacke fabrike obuce, Solid Subotica i mnogih drugih si mogao da nosis bezmalo i deceniju...

 

  I nemojte pricati o tome da smo imali taj standard zahvaljujuci kreditima....  jeste , kreditima....  Ali smo i sada zaduzeni , cak sta , i mnogo vise nego sto je to bila SFRJ...  a po standardu smo na dnu...   Uostalom i same SAD su najzaduzenija zemlja na planeti - pa sta...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vi se opet sprdate - ali zacini mogu biti vrlo lukrativan biznis. 

Elem, ja se secam redova za secer. Pa zatim za brasno. Pa kafu. Stalno su me slali kao dete da idem da cekam u red. I onda taman dodjem na red - a roba se rasproda. Pa sutradan ponovo!. 

Na more se islo. Isli smo ficama - moji roditelji sa prijateljima. Secam se reciju moje majke " ... kako me blam kada Svabe ( i drugi stranci iz Zapadne Evrope) prodju pored nas ..." .

Premda ne bi da potcenjujem ni ficu ni stojadina ali ....

Zatim, svake godine smo na oko 2 meseca pre 25- og maja poceli da vezbamo za slet! Koje je to maltretiranje bilo!? Sada se vec ne secam detalja  - ali cini mi se da se odvajao jedan dodatan cas - na kraju nastave , za vezbanje za slet. 

A u osmogodisnjoj skoli , posto tada nije bilo veronauke, a ni gradjanskog vaspitanja, ali zato smo imali jedan cudan predmet - Domacinstvo! Iz miloste smo ga zvali - Dosadjinstvo! 

Ni pod pretnjom smrcu ne bih mogao da se setim sta smo zapravo ucili na tim casovima . Ali dobra strana mu je bila - lako se dobijale petice i cetvorke - predmet dobar za popravljanje proseka ocena ( kao npr Zvezda u Ligi Sampiona - dobra drugim klubovima za popravljanje gol- razlike! ). I bilo je vrlo zabavno - predavac je bila neka smotana, Pirocanka, pa smo se svi na tim casovima zajebavali, niko to nije uzimao za ozbiljno. 

.... nastavak sledi...

Link to comment
Share on other sites

Brate, uspomene su lepe i kada su tuzne.

Bez ulazenja u detalje, ovde se place ne nad SFRJ, vec nad svojim zivotom kojeg vise nema, odnosno nad vremenom koje je proslo; ili

jos gore, sniva se ona bajka za nostalgicare koji otvaraju rane sa "Da mi sada ova pamet", ali umesto da gledaju napred i pocnu konacno da primenjuju to steceno iskustvo i stvaraju i neguju svoj (unutrasnji) jardin oni bi da promene datost i to ne sada, vec pre cetvrt veka.

 

Bivsa nam je drzava bila Ghetto, bilo da si imao 1000 ili 300DM pred njen raspad. Bilo je 'bolje' od ovih toreva u koje su se drugovi uterali, ali daleko od normalnog, slobodnoumnog i promisljenog/izabranog zivota. Kada gledate remek delo Florian Henckel von Donnersmarck-a  Das Leben der Anderen to vas ne podseca na te vase zivote? Mene najjezi...

 

Naravno, moze taj pathos da se upregne i u nesto opusteniju varijantu, ali text ostaje isti:

 

Yes, I FEEEEL it (but in another way / gotta get away)! :wink2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Darth Bane said:

...

A u osmogodisnjoj skoli , posto tada nije bilo veronauke, a ni gradjanskog vaspitanja, ali zato smo imali jedan cudan predmet - Domacinstvo! Iz miloste smo ga zvali - Dosadjinstvo! 

Ni pod pretnjom smrcu ne bih mogao da se setim sta smo zapravo ucili na tim casovima . Ali dobra strana mu je bila - lako se dobijale petice i cetvorke - predmet dobar za popravljanje proseka ocena

 

Ja sam taj predmet (domaćinstvo) voleo. Nastavnica ("Mica domaćica" smo je zvali) je bila dobra žena, tu smo čuli trikove kako se sa hranom postupa, šta raditi a šta ne. Moja majka je od mene prvi put čula da prvu vodu u kojoj pasulj provri, treba baciti. Na primer, to. To su bili dani pre teflona, plave šerpe na tufne, ako jelo zagori, ne mešaj, nego prespi u novu šerpu, neka zagorelo ostane u prethodnoj.

 

Onda, da je "Vegeta" monosodium glutaminat (MSG) koji daje ukus jelu ne popravkom nego otvaranjem pora na jeziku pa i nešto što ne bi bilo ukusno ili je bajato ispadne ukusno i da to treba izbegavati. Mnogo godina kasnije, viđao sam table na restoranima u Australiji "No MSG!".

Ponekad, kada natrapam na neki sajt za kuvanje, te stvari sa časova domaćinstva se ponavljaju, potpuno iste samo kao trikovi iskusnih domaćica.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, GlennGould said:

...

Bivsa nam je drzava bila Ghetto, bilo da si imao 1000 ili 300DM pred njen raspad. Bilo je 'bolje' od ovih toreva u koje su se drugovi uterali, ali daleko od normalnog, slobodnoumnog i promisljenog/izabranog zivota.

...

 

To i ja rekoh juče ili prekjuče. Mada ne tako drastično ("Ghetto"). Na vrhuncu zarade sam otišao da u inostranstvu budem prijavljen na birou za zapošljavanje. Istina, moja nezaposlenost je trajala 11 dana, ni jednu socijalu nikada nisam primio.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, GlennGould said:

Bivsa nam je drzava bila Ghetto

 

Bila je slobodnija od svih drzava pod cizmom SSSRa i  slobodoumnija od barem polovine Zapadnog sveta...ako treba da navedem primere, nije problem. Sve to bez visestranacja, demokratije i ostalih blagodeti druge polovine 20.veka. Sa sve redovima za secer i kafu, bila je ideal za narode koje su anglosaksonska djubrad prodala za tepsiju ribe drugu Staljinu. Veca je sloboda stajati u redu za secer jedne propale ekonomije, nego ulaziti na zadnja vrata autobusa zbog boje koze u zemljama gde je svaka druga cigla u svakom zidu zaradjena odsecanjem ruku i nogu po Afrikama, ropskim radom i ostalim bedastocama. Kada jednu grupu naroda prodas u roblje , moras da budes veliko govno od coveka da im se smejes za sve sto im se u tom ropstvu dogodilo. Kada to pricas kao covek koji je ziveo to vreme, onda si samo sitna dusa i licemer.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pun naziv predmeta je bio " Osnovi Domacinstva"! I zaista, sada mi se cini da je bio mozda i "najpametniji " predmet - ucilo se zaista puno prakticnih stvari koje vecina ljudi moze da primeni u svakodnevnom zivotu. U svakom slucaju mnogo korisniji od veronauke, a verujem i od gradjanskog vaspitanja. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, slavisa said:

 

Izvini sto te stalno kvotujem 🙂

 

I trebalo je da se suzbija nacionalizam, i da se nacionalisti pozatvaraju dozivotno u zatvore . Jedan primer iz Berlina. Poznato je da je Berlin jako gay friendly. Isao sam na kosarkaski mec, i u metrou stojim, a pored mene na sedistu sede 3 coveka, pricaju na srpsko-hrvatskom ( ne znam iz koje ex-yu drzave su), a pored njih stoje dva mladica, zagrljeni, onako jedan prema drugom, i drze se za guzove i ljube . Ova trojica gledaju, ali ne smeju nista, naravno jer znaju da ce biti "osudjeni" .

Razmisljam se i smeskam u sebi, da su kojim slucajem u tim svojim ex-yu drzavama i da video ovako nesto, izubijali bi od batina ovu dvojicu. 🙂

Eto, prisilno suzbijanje nacionalizma, mrznje i tako, dobro dodje da se promeni svest i kod ostatka gradjana, da ni njima ne bi palo na pamet da to isto rade.

 

 

edit:

sto se tice zivota u SFRJ.

Ja sam sa severa Vojvodine, i verovatno je u tom delu SFRJ bilo bolje od nekih drugih delova drzave, alida opisem neko svoje detinjstvo, tj zivot.

Tata je sam radio, mama nije ( domacica), 3 dece, imali smo zemlje, stoku, ( svinje, krave, bikove). Tata je 70ih pored posla ( posto je bio elektricar) u veci kuca "uvlacio" struju, lepo zaradjivao (od jednog i drugog rada), sazidao dve kuce, nikad nije patio od nekog luxuza, mama ga je molila da kupi auto, on nije hteo, umesto toga ispunio joj je zelju da kupi novi namestaj u kucu. Kao deca isli smo na njivu da radimo, okopavamo kukuruz, i kasnije da beremo. Naravno nismo voleli to da radimo, pa nam je uvek bilo drago kad tata poseje zito, jer nema okopavanja. Ali onda ides kasnije da sadivas bale suve slame na traktorsku prikolicu. U skoli bilo je strogih nastavnika, secam se da kad smo otisli na 7 dana na Palic u skolu u prirodi, trebao sam da spavam u sobi od tog jednog ucitelja strogog, ja sam plakao jer sam ga se bojao, ali on mene nikad nije ni pipnu. Na more nisam hteo da idem jer nisam voleo da idem od kuce, npr brat je isao svuda. I tako, Auto je kupio prvo brat kad je polozio za vozacku. Pa sam ja onda kupio kad sam ja polozio. Bratu su auto kupili roditelji, a ja sam sam sebi kupio ficu, hteo sam bubu, ali je mama rekla da joj tu rugobu necu uvesti u avliju :).

i tako ne mogu reci da smo bili siromacni, a nismo bili ni bogati, i sav taj rad na njivi, ja to ne vidim kao nista lose. I uvek sam ponosan zbog toga. I ne samo rad na njivi, vec i sa stokom. 

Naravno da je sad drugacije, imam svoju kucu koja je mnogo bolja od one od roditelja, ili auto koji sad vozim, ali ja to ne gledam kao nesto lose, i da mislim da je bio los zivot.

 

 

Iz okoline, rodjaci, svi koji su otisli da rade u Nemacku, nisu pobegli, otisli su legalno, ali svi oni su bili bukvalno sirotinja, koja nije imala sta da jede. Roditelji su im imali po 6-7 dece, nisu zavrsavali skole, mozda max 8 razreda, i takvi su otisli na rad u inostranstvo. 

 

edit2: @Angelia koga briga za adidas patike? ili 15 dana mora? ja sam ih imao, na more nisam hteo da idem, a i sad kad imam mnogo vise, ne nosim adidas patike, na more kad idem 10 dana to je smaranje zadnjih par dana. Ne pati svako od markirane robe i 15 dana odlazka na more.

U vezi berbe kukuruza sam napisao gore, ne vidim nista lose u tome.

 

Moram prokomentarisati dogadjaj iz metroa. Koliko je dobra stvar sto je svaka vrsta diskriminacije po polnoj, rasnoj, nacionalnoj i bilo kojoj drugoj strogo kaznjiva, toliko nisam pristalica i ljubitelj intimiziranja na javnom mestu. Pored vrhunske nekulture, koja je u rangu sa tim da je neko u tom istom metrou izvadio peceno pile i mladi luk i poceo da jede mislim da je u Srbiji to cak i kaznjivo (do 100000 dinara). Ranije sam, dok sam se vozio autobusom video par puta da se par opusti previse. I hajde kad su u pitanju srednjoskolci, pa i studenti. To nekako dodje i simpaticno. Ali kad sam jednom video u busu matorog magarca od 60 i kusur godina i matoru magaricu od 50 i kusur kako se ljube, hvataju i sta sve ne rade, nije mi prijatna scena bila. 

Nisam pobornik intimnosti na javnim mestima, bilo da su heteroseksualni ili gay parovi u pitanju. 

Za mene nema razlike da li se neko ljubi u autobusu ili jede sarmu. Jednako me nervira. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Pun naziv predmeta je bio " Osnovi Domacinstva"! I zaista, sada mi se cini da je bio mozda i "najpametniji " predmet - ucilo se zaista puno prakticnih stvari koje vecina ljudi moze da primeni u svakodnevnom zivotu. U svakom slucaju mnogo korisniji od veronauke, a verujem i od gradjanskog vaspitanja. 

 

 

Koji je to razred bio kada je taj predmet ušao u nastavu? 7-mi?
Bilo je da se kupi, preko škole, lepo ukoričen "Moj mali kuvar", možda 40 strana sa slikama u boji,  sa jednostavnim jelima (pržena jaja, omleti, pudinzi) koje deca tog uzrasta mogu sama da naprave, bez nadzora odraslih.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ZnajJova said:

 

Sa sve redovima za secer i kafu, bila je ideal za narode koje su anglosaksonska djubrad prodala za tepsiju ribe drugu Staljinu. Veca je sloboda stajati u redu za secer jedne propale ekonomije, nego ulaziti na zadnja vrata autobusa zbog boje koze u zemljama gde je svaka druga cigla u svakom zidu zaradjena odsecanjem ruku i nogu po Afrikama, ropskim radom i ostalim bedastocama. Kada jednu grupu naroda prodas u roblje , moras da budes veliko govno od coveka da im se smejes za sve sto im se u tom ropstvu dogodilo. Kada to pricas kao covek koji je ziveo to vreme, onda si samo sitna dusa i licemer.

 

:roflmao:

 

Eto, pa posle da se pitamo zasto nam nije bilo dobro da delimo zivotni prostor sa doticnim i njemu slicnim.

On je, BTW verovatno neka 'elita', tog drustva. On ti presudi i strelja na licu mesta - pa ti imas pravo na drugacije misljenje, ali jedino ako si spreman da se sibas na ulici ili imas doboku zaledjinu. I kad vise narodna Milicija nije smela da ih bije i zavodi red (ne slobodu) - onda je pocelo "zavadjenje". Mene, nikada nisu drzali vezanih ruku, polivali hladnom vodom, suzavcem i jurili pendrecima na ulicima BGD-a nikakvi drugi narodi & narodnosti, ali Srbi mi nikada nisu oprostili sto nisam kao oni nikada bio, a koliko vidim ni ostao. Tako treba.

 

Hajde, banuj se sam...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Yoyogi said:

 

Koji je to razred bio kada je taj predmet ušao u nastavu? 7-mi?
Bilo je da se kupi, preko škole, lepo ukoričen "Moj mali kuvar", možda 40 strana sa slikama u boji,  sa jednostavnim jelima (pržena jaja, omleti, pudinzi) koje deca tog uzrasta mogu sama da naprave, bez nadzora odraslih.

Mislim da se ucio jos od 5-og razreda. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ZnajJova said:

 

Bila je slobodnija od svih drzava pod cizmom SSSRa i  slobodoumnija od barem polovine Zapadnog sveta...ako treba da navedem primere, nije problem. Sve to bez visestranacja, demokratije i ostalih blagodeti druge polovine 20.veka. Sa sve redovima za secer i kafu, bila je ideal za narode koje su anglosaksonska djubrad prodala za tepsiju ribe drugu Staljinu. Veca je sloboda stajati u redu za secer jedne propale ekonomije, nego ulaziti na zadnja vrata autobusa zbog boje koze u zemljama gde je svaka druga cigla u svakom zidu zaradjena odsecanjem ruku i nogu po Afrikama, ropskim radom i ostalim bedastocama. Kada jednu grupu naroda prodas u roblje , moras da budes veliko govno od coveka da im se smejes za sve sto im se u tom ropstvu dogodilo. Kada to pricas kao covek koji je ziveo to vreme, onda si samo sitna dusa i licemer.


Zbogom.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Jonnhy Clash said:

 

Moram prokomentarisati dogadjaj iz metroa. Koliko je dobra stvar sto je svaka vrsta diskriminacije po polnoj, rasnoj, nacionalnoj i bilo kojoj drugoj strogo kaznjiva, toliko nisam pristalica i ljubitelj intimiziranja na javnom mestu. Pored vrhunske nekulture, koja je u rangu sa tim da je neko u tom istom metrou izvadio peceno pile i mladi luk i poceo da jede mislim da je u Srbiji to cak i kaznjivo (do 100000 dinara). Ranije sam, dok sam se vozio autobusom video par puta da se par opusti previse. I hajde kad su u pitanju srednjoskolci, pa i studenti. To nekako dodje i simpaticno. Ali kad sam jednom video u busu matorog magarca od 60 i kusur godina i matoru magaricu od 50 i kusur kako se ljube, hvataju i sta sve ne rade, nije mi prijatna scena bila. 

Nisam pobornik intimnosti na javnim mestima, bilo da su heteroseksualni ili gay parovi u pitanju. 

Za mene nema razlike da li se neko ljubi u autobusu ili jede sarmu. Jednako me nervira. 

 

Nije ovo bilo tako "zvaljenje" vec su se drzali za dupe, jedan drugog, i nesto pricali nasmejao, i poljubili se par puta, sve onako kulturnu, a pored toga su i oni mladici, oko 25god. 

Ni ja ne volim da gledam kad se dvoje ljube na javnom mestu, ali vec ako se ljube onda nek se ljube i musko/zensko, musko/musko, zensko/zensko. Meni sve to isto.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

Mislim da se ucio jos od 5-og razreda. 

 

Onda se ti bolje sećaš. Mada mislim da nije bilo svih 5-8 razreda ali ajde. Ako je i bilo, toliko sam više naučio baš u osnovnoj školi. To te posle niko nigde ne uči.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Yoyogi said:

 

Onda se ti bolje sećaš. Mada mislim da nije bilo svih 5-8 razreda ali ajde. Ako je i bilo, toliko sam više naučio baš u osnovnoj školi. To te posle niko nigde ne uči.

Nisam siguran. Pocinjem da se prisecam nekih detalja - eto sad se secam da smo , izmedju ostalog, imali za domaci da uradimo po jednu - tapiseriju! 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, slavisa said:

 

Nije ovo bilo tako "zvaljenje" vec su se drzali za dupe, jedan drugog, i nesto pricali nasmejao, i poljubili se par puta, sve onako kulturnu, a pored toga su i oni mladici, oko 25god. 

Ni ja ne volim da gledam kad se dvoje ljube na javnom mestu, ali vec ako se ljube onda nek se ljube i musko/zensko, musko/musko, zensko/zensko. Meni sve to isto.

 

Naravno da za sve treba da budu isti arsini. Nije sporno. 

 

A dobro. Ako je "zvaljenje" uporedivo sa jedenjem piletine u metrou, onda je ovo uporedivo sa uzimanjem kocke cokolade povremeno. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Jonnhy Clash said:

...

 toliko nisam pristalica i ljubitelj intimiziranja na javnom mestu.

 

Pa dobro, to retko ko voli da vidi.

 

Keith Richards, The Rolling Stones, izjavio (1969) je da bez njih, te rock grupe,  mi danas (tada) ne bi smeli da poljubimo svoju devojku na ulici. To je omogućeno tada, postalo socijalno prihvatljivo, danas retko (nikada nisam video za zadnjih 30 godina).

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...