Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

13 minutes ago, Accuphase said:

Ne činezi nego ćinezi.

Možda nije baš po direktivi centralnog komiteta ali je očito u dogovoru s ovdašnjim "nešto" koji ih je dočekao raširenih bratskih ruku.

Uzgred nisam im ja izmislio to ime tako ih odavno zove "narod"...

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Div said:

Par puta sam kupovao u kineskim radnjama i dobio fiskalni račun, da li da ih prijavim bratu Siju.

Blago tebi. Ja nijednom nisam dobio u kineskoj radnji nikakav racun, a kamoli fiskalni.

53 minutes ago, Tomiprunet said:

Pa sve je netacno.

U kojim kineskim radnjama ne izdaju fiskalne? U Subotici izdaju.

Npr. u  kineskim radnjama u "kineskom trznom centru" u bloku 70 na Novom Beogradu.

Link to comment
Share on other sites

Ma ok je valjda ta sirotilja sto se cima po bg-u kog je briga za fiskalni racun i kakve to sve veze ima sa bratom Sijem. 
 

Bolje da pricamo kako je nas bratijash Si

u Kini zabranio Vini Pu-a, jer su se pojavile fore kako lichi na dobrog medvedica. 
 

To je trenutak kad treba da se zamislimo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, KfJ said:

Ma ok je valjda ta sirotilja sto se cima po bg-u kog je briga za fiskalni racun i kakve to sve veze ima sa bratom Sijem. 
 

Bolje da pricamo kako je nas bratijash Si

u Kini zabranio Vini Pu-a, jer su se pojavile fore kako lichi na dobrog medvedica. 
 

To je trenutak kad treba da se zamislimo

Nega zovu "Veliki Panda" a Winnie-the-Pooh je običan evropski meda.

Link to comment
Share on other sites

Evropski meda sa restrilcijama u Kini

 

The issues around the character began when Chinese citizens began likening Winnie the Pooh to Chinese president Xi Jinping. The comparisons began as a meme all the way back in 2013, when the Chinese president was pictured in a meeting with then-U.S. president Barack Obama.

Edited by KfJ
Link to comment
Share on other sites

za te kineze koji su naseljavani  s kraja 90ih naovamo kako drzave tako i oni sami dobijaju pare od Kineske drzave.. da jednostavno odu...  I Madjarska ih je isto primila ko zna koliko..  mnogima je poznata Kineska pijaca u Budimpesti.  nedaleko od " Keleti PU "....  Ti kinezi imaju sasvim organizovanu strukturu..  poreze Srbiji ( i Madjarskoj ) placaju minimalno moguce, ali verovatno placaju svojoj strukturi... jer oni medjusobno resavaju svoje sporove i sukobe itd... takoreci imaju kao svoju drzavu..

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, tomas.hokenberi said:

Blago tebi. Ja nijednom nisam dobio u kineskoj radnji nikakav racun, a kamoli fiskalni.

Npr. u  kineskim radnjama u "kineskom trznom centru" u bloku 70 na Novom Beogradu.

 

Pre svega, to nisu kineske radnje, to su radnje osnovane u Srbiji i po zakonima Srbije, plaćanje poreya kontroliše Poreska uprava, obaveza je svakog kupca da zahteva od prodavca da mu izda fiskalni račun, ako ne uzme račun čini poreski prekršaj. Ovaj topic je otvoren da bi se pričalo o Kini, a ne ne o poreskoj upravi Srbije i građanima Srbije koji rado kupujeu jeftinije, svesni da pomažu utaju poreza.
Kina je zrmlja u velikom ekonomskom usponu, veoma značajna za svetsku ekonomiju i kao veliki proizvođač i kao veliki kupac. Kina jeste i zemlja u kojoj vlada jedna partija, u kojoj su ljudska prava i slobode na niskom nivou, ali, to će se menjati daljim razvojem ekonomije, sigurno je da se ljudska prava i slobode ne bi unapredili u uslovima od pre 60-70 godina kada se stanovništvo nije moglo ni prehraniti, kada je osnovno problem u Kini bila glad.

Kineska preduzeća i pojedinci se u drugim zemljama ponašaju onako kako im te zemlje dozvole, tako i naš Bor i Smederevo, Zrenjanin i sve te male i velike radnje su rezultat rada državnih organa Srbije.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, tomas.hokenberi said:

Blago tebi. Ja nijednom nisam dobio u kineskoj radnji nikakav racun, a kamoli fiskalni.

Npr. u  kineskim radnjama u "kineskom trznom centru" u bloku 70 na Novom Beogradu.

 

Kada vam to toliko smeta, ne znam sto idete kod Kineza u shopping. :smiley33:

Ja da mrzim Kinu, ne bih nikada kupovao nista kinesko.

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Amigo said:

 

Kada vam to toliko smeta, ne znam sto idete kod Kineza u shopping. :smiley33:

Ja da mrzim Kinu, ne bih nikada kupovao nista kinesko.

Ne mrze ljudi niti Kinu Niti Kineze nego s pravom PREZIRU robovlasničku kleptokratiju sa kp prc na čelu.

 

Link to comment
Share on other sites

Kina i nije tema tih navodnih mrzitelja, nego kinezofili, koji to čak i nisu, nego su samo kao i uvek anticivilizacijski opredeljeni, i sad za promenu umesto o Rusiji, drndaju o Kini. A da je Kina kao Singapur pomenuli je ne bi, kao sto još uvek psuju Gorbacova. Ovi kinezofili. Antikinezofili bi je tada pominjali kao uzor, kad bi Kina bila kao Singapur. I u Singapuru zive Kinezi, pa ne vidim da je bilo ko nešto negativno o njima rekao, bas suprotno.

 

Evo ga kod perjanica srbstva još jedan degenerik i sisatelj iskoćen devedesetih, bunca o laznoj brizi izdajnika i stranih placenika za vijetnamske radnike. Kaze cilj tih odsrba koji se navodno brinu za te radnike je u stvari sirenje antikineskog raspolozenja. Nije tacno. Cilj su kinezofili tj anticivilizacijski elementi u Srbiji koji na primer dozvoljavaju neovlascenim licima oduzimaju ljudima pasoše, i degeni kao taj mislilac koji onda to spinuju samo da bi sebi punili dupe parama koje je neko drugi uplatio u zajednicku kasu.

 

Svakog dana novi mislioci patrijotske misli iskaču po tim sajtovima. Ako ništa drugo, tu nikad neće zafaliti tih sisatelja državne sise. Samo sto se ovome može uzeti kao olakšavajuća okolnost što je izgleda stvarno kao mali nošen pa ispušten, i sad mu je malo deformisana glava, pa nije baš u vinklu izgleda. Srbski Fineas Gejdz. A i deluje kao da je na nekim halucinogenima. Jedva mu se vidi boja očiju koliko su mu proširene zenice. Mada, mozda mu je jurnula krv u glavu od mnogo razmisljanja. I to je moguće. Mlad mozak srbstva. U njemu je buducnost.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sta to znaci kinezofil? Jel to neko ko kupi Xiaomi telefon ili neko ko ide kod Kineza da kupi jeftine naocare, jer nece da trosi mnogo na Gucci cvike?

Evo i po Americi, za sta se god uhvatis Made in China, od iPhona pa do gaca. Jesu li i to kinezofili?

 

Ne vole raja kakva su ljuCka prava u Kini, ali vole da kupe jeftino, tada sve zaborave i na Velikog brata i Tajvan i Dalaj Lamu i ovu teniserku, kako se ono zvase.

 

Prije dvije godine slijece kcerka direktora Huawei-a i uhapse je u Vankuveru, kao nesto Huawei krsio americke sankcije Iranu, prodavao opremu neku opremu, nesto bez veze, uglavnom trazili iz SAD da se izruci i sudi tamo. Za to vrijeme Kinezi uhapse dvojicu Kanadjana u Kini, spijunaza i slicno, nesto napakovali, isto kao i ovi drugi. 

I tako su se natezali 2 godine, na kraju SAD odustala, ko zna sta se desilo u pozadini, ali pare su sigurno tu sve odlucili, elem ovu Meng Wanzhou puste i bukvalno isti dan kada je to saopstenu su ovu dvojicu Kinezi strpali na avion i poslali kuci.

Sta je tu zakljucak, jebo sankcije i ljuCka prava kada je u pitanju lova, jer sada nije vise pitanje jeftine radne snage, nego je tu i trziste od miljardu i po ljudi, skoro 3 Evrope ili 5 Amerika.

Sta smo mi u toj igri, niko i nista, i sad da se mi nesto qurcimo i kritikujemo ljuCka prava u Kini, pa kada smo se qurcili uvijek smo najebali, da prostis.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma nema ovde na forumu pravih kinezofila. Takvi su na patrijotskim sajtovima, pisu tamo umne tekstove, kao ovaj sto je pao na glavu pa mu neravnomerno izrasla. Pa onda se obicno nalaze u raznim institutima i na nekim fakultetima, gde sisaju drzavnu sisu, puštaju bradu, huškaju protiv civilizacije, i kao što piše u onoj krivičnoj prijavi protiv takvih, sastavljaju tekstove koji su "klasični pamfleti, paraliterarno oslanjanje na epsko nasleđe, kvazisociološke montaže probranih poluistina, tendenciozna feljtonizacija istorijskih događaja i melodramski iskazi".

 

Sve je to lepo jedan opisao na bivsem forumu pre vise od 15 godina, a o takvima je pisao, iako je u pocetku bio u njihovom taboru, dok nije provalio kakva su to...

 

Quote

Kada se neko zbog svoje gluposti, neznanja i kaprica uvali u govna, obicno za to prvo okrivljuje Jevreje, zatim na red dolaze komunisti, pa onda socijalisti, pa socijal-demokrate, pa demokrate, pa demohriscani, pa levoruki, pa biciklisti, pa crnokosi,.... itd. Vec vidjeno i vec receno ranije, samo sto losi djaci nisu o tome naucili kad je trebalo, nego sada vitlaju restlovima svog nedavno stecenog "znanja", istrgnutim iz konteksta, kao toljagama, namazani pri tom ratnim bojama i ispustajuci bojne krike.

 

Sad su samo izgustirali sve navedene pa su presli na autosoviniste. A sve je to zato sto su inceli. Sto je isto ocigledno, kad ih covek vidi.

Link to comment
Share on other sites

Plus, ne kritikujemo bas ljucka prava u Kini, niti Kineze u Srbiji, jer iskreno, da nije tih kineskih radnji mnogi ovde ne bi ni znali da je 21 vek. Npr, kad je Nova godina, u tim radnjama pored ukrasa ima da se kupe plasticne kukice za kacenje tih ukrasa na jelku, dinar komad ili tako nesto, za sta ovi ovde nisu ni culi dok Kinezi nisu to doneli, a postoji vec decenijama. I ne bi videli gumeni qrtz, i slicnu opremu koju drze u nekim kineskim radnjama, ha ha ha ha... Istina, istina, prodaju te stvari pored gaća i čarapa, ha ha ha ha...

 

Kritikujemo to što se dozvoljava da neki od Kineza vrse krivicna dela bez posledica, kao sto je oduzimanje pasoša ljudima. I što kad se to provali, umesto da posalju nekog ko stvarno ume da spinuje, oni posalju kilave Radovane, kao ovog sa spljostenom glavom, koga na njihovom sajtu za deset minuta razbucaju gori kinezofili od njega. Oni pravi, okoreli.

 

Ovi poslednji su bar realni, pa u komentarima u kojima razbucavaju spljoštenog tvrde da je (njihova) mast već otišla u propast, zato sto tu ogromnu vecinu cine oni koje zabole za njihovu stvar, samo im je vazno da pune bulju, i da su autosovinisti samo dimna zavesa koja im se potura da se ne primeti ova cinjenica, ha ha ha ha...

 

TAKO TREBA! Ha, ha, ha, ha, ha...

Link to comment
Share on other sites

Meni je najjači deo hejta na Kinu kada on dolazi od država koje su decenijama sisale tu kinu i koristile njihovo, da se blago izrazim, odsustvo elementarnih radničkih prava ne bi li proizvod na lokalnom tržištu imali u većoj količini i po nižoj ceni, normalno.

 

Koliko svakog korisnika ajfona zabole za ljudska prava u Kini ako zna da se njegov telefon sklapa u Fokskonu gde postoje jebene mreže ispod spratova da zaustave radnike koji se bacaju kroz prozor zbog uslova rada i pritiska da se postigne radna norma? Verovatno nula. Tvitujemo sa ajfona o tome kako se u ZR gura jebeno moderno robovlasništvo a ovamo vam nam ne smeta što je telefon koji nam je u ruci napravljen u sličnom ambijentu. Licemerno, reklo bi se.

 

Decenijama su zapadne vlade i, još važnije, menadžment zapadnih korporacija jahali na jeftinoj radnoj snazi i još jeftinijim kineskim sirovinama. Važno da je profit visok, bonusi izdašni i redovni a za proizvodnju, jbg. Ne marimo mnogo. Napravi se Rust belt u Americi zbog seljenja svega u Kinu. Who cares. Važno da je masTan bonus. I kada je sve to (delom, ne u potpunosti) dovelo do ovolikog rasta i razvoja Kine, ajde malo da se bavimo poštenjem ljudskim pravima u Kini i kako izgledaju kineske investicije. Istim onim pravima za koje smo znali i znamo još uvek ali nam do skoro nisu bili pretnja pa nas bolela patka. 

 

Sad nek se zapad i istok krve oko svega toga, zabole me, kokice su tu. Znam svakako kako stvari treba da izgledaju i to svakako nije kineski pogled na biznis (btw, nemate pojma koliko je plitko i naivno gledati na svaku kinesku firmu iz iste perspektive). Samo mi se malo smeje brk kada vidim kako se protiv takvih pogleda najviše bune oni koji su do juče (ili još uvek, što je izvesnije) opušteno žmurili na to jer im je to savršeno odgovaralo.

 

 

  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Amigo said:

 

Kada vam to toliko smeta, ne znam sto idete kod Kineza u shopping. :smiley33:

Ja da mrzim Kinu, ne bih nikada kupovao nista kinesko.

Ja u principu vrlo retko sta kupujem tamo, zadnjs sto sam kupio je bila plasticna jelka. Medjutim ovo tvoje primer uobicajenog nacina kako diskutujes. Bez argumenata. Ukazivanje na to da Kina nije raj na zemlji i da ima puno nedostatka nije "mrznja prema kini".

Link to comment
Share on other sites

Ma ne radi se o kineskom pogledu na biznis, 

nego o zatvoru za ljude. 
 

To sto ja koristim ajfon ne znaci da treba da cutim na taj horor ljudskih prava koji se desava tamo, niti da sam se danas osvestio. 
A cak i da jesam danas, bolje i danas neko sutra ili nikad. 
 

Placacemo skuplje i kupovati manje djubreta, to je sve ok. 
 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/22/2021 at 5:55 AM, Div said:

 

Pre svega, to nisu kineske radnje, to su radnje osnovane u Srbiji i po zakonima Srbije, plaćanje poreya kontroliše Poreska uprava, obaveza je svakog kupca da zahteva od prodavca da mu izda fiskalni račun, ako ne uzme račun čini poreski prekršaj. Ovaj topic je otvoren da bi se pričalo o Kini, a ne ne o poreskoj upravi Srbije i građanima Srbije koji rado kupujeu jeftinije, svesni da pomažu utaju poreza.
Kina je zrmlja u velikom ekonomskom usponu, veoma značajna za svetsku ekonomiju i kao veliki proizvođač i kao veliki kupac. Kina jeste i zemlja u kojoj vlada jedna partija, u kojoj su ljudska prava i slobode na niskom nivou, ali, to će se menjati daljim razvojem ekonomije, sigurno je da se ljudska prava i slobode ne bi unapredili u uslovima od pre 60-70 godina kada se stanovništvo nije moglo ni prehraniti, kada je osnovno problem u Kini bila glad.

Kineska preduzeća i pojedinci se u drugim zemljama ponašaju onako kako im te zemlje dozvole, tako i naš Bor i Smederevo, Zrenjanin i sve te male i velike radnje su rezultat rada državnih organa Srbije.

 

 

1. Te radnje drže kinezi te u tom smislu je sasvim ok da ih zovemo "kineskim" svi znamo šta to znači.

2. Poreska jako slabo kontroliše te radnje inače bi oni mnogo revnosnije izdavali fiskalne. 

3. Kinezi u Srbiji su državljani Kine pa je sasvim ok da se ovde komentariše i o tome.

4. Ako je ideja ove teme da se tu pišu hvalospevi Kini i bratu Siju onda ok sve stoji.

Edited by tomas.hokenberi
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Ja u principu vrlo retko sta kupujem tamo, zadnjs sto sam kupio je bila plasticna jelka. Medjutim ovo tvoje primer uobicajenog nacina kako diskutujes. Bez argumenata.

 

Ne bih se slozio. Take it easy.

 

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Ukazivanje na to da Kina nije raj na zemlji i da ima puno nedostatka nije "mrznja prema kini".

 

 

Ko to tvrdi da je Kina raj na zemlji? Ovo je obicna diskusija i mnogo je interesantnije vidjeti koliko se to drustvo promijenilo, sta su sve u stanju da urade, nego bezvezno drvljenje i botovanje kako u Kini vlada komunisticka partija. Pa to svi znamo, niko to ne hvali, niti je rekao da to uredjenje treba da se kopira bilo gdje.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nisu Kinezofili tolko za Kineze , niti Rusofili za ruse....  jer uglavnom i ne znaju stanje u tim zemljama , ili ne zele da znaju...  Nego su oni za sve koji su protiv amera i zapada generalno...  Pa makar to bio i Iran i Severna Koreja....   Otud tolke zelje za ozdravljenjem brata Kim-a....

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Doc Holiday said:

nisu Kinezofili tolko za Kineze , niti Rusofili za ruse....  jer uglavnom i ne znaju stanje u tim zemljama , ili ne zele da znaju...  Nego su oni za sve koji su protiv amera i zapada generalno...  Pa makar to bio i Iran i Severna Koreja....   Otud tolke zelje za ozdravljenjem brata Kim-a....

 

Ovo ti je kolega ukratko nidje veze. Kao papagaj jedno te isto ponavljas i optuzujes ljude bez ikakvog razloga da podrzavaju Iran i Sjevernu Koreju.

Dakle ako ne mozes da citiras ko to podrzava Iran i Sjevernu Koreju, onda bi bio red da se izvinis, onako javno.

Tvoj cilj nije uopste rasprava o Kini, nego neki imaginarni rat protiv imaginarnih ljudi.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Amigo said:

 

Ovo ti je kolega ukratko nidje veze. Kao papagaj jedno te isto ponavljas i optuzujes ljude bez ikakvog razloga da podrzavaju Iran i Sjevernu Koreju.

Dakle ako ne mozes da citiras ko to podrzava Iran i Sjevernu Koreju, onda bi bio red da se izvinis, onako javno.

Tvoj cilj nije uopste rasprava o Kini, nego neki imaginarni rat protiv imaginarnih ljudi.

 

kao ne secas se gomila komentara po drustvenim mrezama kad je bila vest da je Kim bio bolestan

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Doc Holiday said:

 

kao ne secas se gomila komentara po drustvenim mrezama kad je bila vest da je Kim bio bolestan

 

Ne pratim ti to ja drugar, jer pola toga, a mozda i vise, su botovi.

Moji frendovi su uglavnom normalni ljudi, tu i tamo po neki anti-vakser, sta cu im ja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...