Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

3 hours ago, MeanMachine said:

 

 

 

I sad ti zamisljas npr da napalmom bombarduju Gazu i ceo svet bude okej, no problemo? Ne ide to tako. Sto se tice namere pa ni Tudjman javno nikad nije pricao da je oluja plan etnickog ciscenja, a iz transkripata se lepo videlo da jeste. Isto ko sto ni Sloba nije javno pricao da ce da cisti Kosovo a cak ni u transkriptima toga nema ali na terenu kad je krenulo bombardovanje rekao bih da se to radilo bez nekakvog tajnog plana ...Jednostavno docekali su razlog i to je to.

 

Ocekivati da ce neko u Izraelu da bude ko Ratko pa u kameru kaze sta ce da rade je glupo, doduse Bibi je imao neke izjave koje bi mogle se tumaciti slicno a verovatno ima jos nekih zvanicnika doduse niko od njih nije bio jasan ko Ratko. Ali sutra neki sud moze i te izjave da tumaci ko priznanje da je poenta operacije genocid...

 

Uopste se nije pricalo o napalmu, barem ja nisam. Jednostavno bombardovanje tunela I sklonista za Hamas, bi dovelo do mnogo veceg broja zrtava, a da nijedan vojnik ne pogine. Umesto toga, Izrael je izabrao tezu varijantu, borba od vrata do vrata, da smanji civilne zrtve I spasi taoce. Prakticno je dokazao nameru, da ostvari svoje ciljeve, a ne genocid. Obavestavanje civila da se sklone isto tako dokazuje da nema namere za genocid. 

Tako da nikakva akrobatika oko izjava nekih pojedinaca nece to promeniti. Pogotovo zato sto I sam Bibi priznaje da IDF nije uvek saglasan sa politickim odlukama. Oni su visoko profesionalna vojska, I sluze interesima drzave a ne politicara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da se ne moze i ne smije generalizovati - jednako kao sto nisu svi Palestinci teroristi, tako nisu ni svi Izraelci nevinasca - medju njima ima onih koij su pocinili zlocine, kao i onih koji zagovaraju pa mozda i provode neke radnje koje se mogu okarakterisati kao genocid i etnicko ciscenje. I takvih ima na svim nivioma, od obicnog vojnika do generala i politickih vodja - i ne treba im davati priliku da se sakriju od pravde i medjunarodnih sudova.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, ters said:

Mislim da se ne moze i ne smije generalizovati - jednako kao sto nisu svi Palestinci teroristi, tako nisu ni svi Izraelci nevinasca - medju njima ima onih koij su pocinili zlocine, kao i onih koji zagovaraju pa mozda i provode neke radnje koje se mogu okarakterisati kao genocid i etnicko ciscenje. I takvih ima na svim nivioma, od obicnog vojnika do generala i politickih vodja - i ne treba im davati priliku da se sakriju od pravde i medjunarodnih sudova.

Izrael ima dobar pravni sistem sto su dokazali decenijama. Nema sta tu da se mesa medjunarodni sud. Pogotovo ako je taj medjunarodni sud vec dokazao svoj antisemitizam. Tako da se to nece desiti, kao sto taj sud nece suditi americkim vojnicima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Izrael ima dobar pravni sistem sto su dokazali decenijama. Nema sta tu da se mesa medjunarodni sud. Pogotovo ako je taj medjunarodni sud vec dokazao svoj antisemitizam. Tako da se to nece desiti, kao sto taj sud nece suditi americkim vojnicima. 

 

E onda nista. Bezveze se trosi papir i disk space na serverima na koje se pohranjuju clanci o zatrazenoj saglasnosti za naloge za hapsenje osumnjicenih.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, tomas.hokenberi said:

 

Svako ko je rodjen do 1980-ih, u SFRJ, morao je da makar jednom cuje za Jasera Arafata i PLO.  

 

 

Taj post o tome kako clanica foruma koja je istovremeno frekventna (ok mozda srednje ili nisko frekventna) ucesnica na ovoj temi nije cula za Arafata je toliko neverovatan da mi nije jasno kako mi je promakao juce dok sam ispisivala onaj moj carsaf..... cak mi dodje i da ostavim ha-ha smajli ali neumesno je u odnosu na temu iako je taj post mozda bio pisan iz ciste duhovitosti i zabavne namere....?

 

Ovo sada jos nesto, ne moras biti rodjen u doba ww1 ili ww2 ili u vreme ratova ruza da ne znas o tim ratovima, tako i oko Arafata i palestinskog pitanja, cini mi se da ne moras biti rodjen kad i Arafat da bi cuo za njega....no, tko zna....

 

Jesi ti recimo cuo za ljude koji su postojali i pre tebe ili samo od tebe pa nadalje.... Ja cak cula i za Vavilon....ali to je zato sto sam rodjena pre n.e. kad i Semiramida ....

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ters said:

 

E onda nista. Bezveze se trosi papir i disk space na serverima na koje se pohranjuju clanci o zatrazenoj saglasnosti za naloge za hapsenje osumnjicenih.

Naravno da je bezveze trosenje papira, radi se o politickom potezu, to je veoma jasno. Maltretiranje Izraela

Link to comment
Share on other sites

Jermenija priznaje Palestinu, kako kazu zbog mira u svetu i na BI. Svojim priznanjem Jermenija doprinosi nastanku drzave Palestine i prekidu vatre. Jermenija je drzava koja je neutralna i ne zauzima niciju stranu ali zeli da obzirom da je neutralna, ako vec postoji Izrael, mora postojati i Palestina i tada ce svima konacno svanuti.

 

Ipak mi se cini da nisu imali povratnu informaciju od palestinskih arapa da li oni zaista zele dve drzave ili samo jednu....svoju. Ponekad neinformisanost moze da bude smesna, cesto je sasvim beznacajna, ali retko moze biti i  fatalna sto je zapravo iako retka pojava - najopasnija vrsta neinformisanosti.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_mia said:

Ovo sada jos nesto, ne moras biti rodjen u doba ww1 ili ww2 ili u vreme ratova ruza da ne znas o tim ratovima, tako i oko Arafata i palestinskog pitanja, cini mi se da ne moras biti rodjen kad i Arafat da bi cuo za njega....no, tko zna

A,šta misliš o tome da pročitaš šta je stvarno pomenuta forumašica napisala?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Div said:

A,šta misliš o tome da pročitaš šta je stvarno pomenuta forumašica napisala?

 

oh, znaci preporucujes da ne verujem hokenberiju na rec? Ali mozes da prepricas svojim recima da se ne gnjavim s tim....razumecu ja ako objasnis.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

A,šta misliš o tome da pročitaš šta je stvarno pomenuta forumašica napisala?

 

Ja se sećam npr. ovoga

 

On 6/12/2024 at 12:46 AM, Helena said:

....

diskusije nisu uvek činjenice, nego se najčešće upliću i osećanja, 

...

 

Ok, može i tako.

Zato bismo se u diskusijama opterećivali činjenicama. 

 

Link to comment
Share on other sites

...ali evo jedan apdejt-neću podvlačiti-činjenica je da mi je žao mrtve palestinske dece, i kad to napišem, ne moram stalno isticati da mi je žao ubijenih Izraelaca i talaca, jer naravno da jeste.

 

Činjenica je da se ježim kako i u kom kontekstu se deca pominju, dokle to ide, "small arms" i slično.

Tih činjenica ima još a ja ih ne mogu dati u procentima, jer se takve stvari ne mogu izmeriti.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Helena said:

...ali evo jedan apdejt-neću podvlačiti-činjenica je da mi je žao mrtve palestinske dece, i kad to napišem, ne moram stalno isticati da mi je žao ubijenih Izraelaca i talaca, jer naravno da jeste.

 

Činjenica je da se ježim kako i u kom kontekstu se deca pominju, dokle to ide, "small arms" i slično.

Tih činjenica ima još a ja ih ne mogu dati u procentima, jer se takve stvari ne mogu izmeriti.

 

 

Nadam se da je ovo u tvojim mislima imalo smisla sta si htela da kazes, jer kao citaocu ovo deluje kao salata od reci. Ili si htela nekom da odgovoris, ali ovako ...najozbiljnije, samo po sebi ne znaci nista. 

Zamisli ovakvu situaciju, osoba A, otvrdeli kriminalac, ima troje dece upadne u komsijsku kucu gde su roditelji sa dvoje male dece, siluje I ubije zenu, otme decu I pobegne u svoju porodicnu kucu sa dvoje dece (koje muci). Otac komsija, koji je samo ranjen krene za njim da oslobodi svoju decu, u procesu ubije osobu A I jedno dete osobe A. 

I ti kazes zao ti je deteta koje je poginulo I dvoje koje su preziveli I sad nemaju oca. A ne moras reci da ti je zao coveka kome je zena ubijena, I deca oteta. To se valjda podrazumeva? To je jako izvrnut nacin gledanja na uzroke I posledice. Umesto, prvo ti je zao komsijske porodice jer su oni zrtve zlocina, a onda ti je zao I deteta koje je poginulo kao kolateralna steta postupaka svog oca. 

Uproscen primer ali nadam se da ti ilustruje problem. A svi su zrtve osobe A I izbora te osobe, necemo valjda osudjivati oca koji hoce da oslobodi svoju decu od ubice I muchitelja?

I da preventivno kazem, nebitno da li u pitanju otac koji oslobadja svoju decu, ili neka policija. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Helena said:

A, ne, ne padam ja na te beskrajne besmislene rasprave.

Lično i doslovno tebi sam napisala da ja neću ponavljati svaki post koji ti nećeš/ne možeš da razumeš.

Ostalim "čitaocima" ostavi da sami procene da li shvataju ili ne.

 

 

Ok, mislim besmislen pristup, ja te pitam da objasnis, a ti kazes "necu", nije bas komunikacija, ali tvoj izbor. Moras da razumes da cu tvoje nerazumljive izjave ignorisati. Kao sto nisam skontala za sta me optuzujes za podmetanje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Mama_mia said:

 

Taj post o tome kako clanica foruma koja je istovremeno frekventna (ok mozda srednje ili nisko frekventna) ucesnica na ovoj temi nije cula za Arafata je toliko neverovatan da mi nije jasno kako mi je promakao juce dok sam ispisivala onaj moj carsaf..... cak mi dodje i da ostavim ha-ha smajli ali neumesno je u odnosu na temu iako je taj post mozda bio pisan iz ciste duhovitosti i zabavne namere....?

 

Ovo sada jos nesto, ne moras biti rodjen u doba ww1 ili ww2 ili u vreme ratova ruza da ne znas o tim ratovima, tako i oko Arafata i palestinskog pitanja, cini mi se da ne moras biti rodjen kad i Arafat da bi cuo za njega....no, tko zna....

 

Jesi ti recimo cuo za ljude koji su postojali i pre tebe ili samo od tebe pa nadalje.... Ja cak cula i za Vavilon....ali to je zato sto sam rodjena pre n.e. kad i Semiramida ....

 

Ja sam razumeo da ona tvrdi da u doba SFRJ nikada nije čula za Jasera Arafata. Ispostavilo se da je ona izgleda bukvalno shvatila forumasa koji upotrebio recenicu "nema bitke niti rata bez Jasera Arafata" u smislu da se ta recenica doslovno stalno ponavljala u SFRJ medijima ili koristila za propagandu, a ona je "nikad nije čula".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, tomas.hokenberi said:

Ja sam razumeo da ona tvrdi da u doba SFRJ nikada nije čula za Jasera Arafata. Ispostavilo se da je ona izgleda bukvalno shvatila forumasa koji upotrebio recenicu "nema bitke niti rata bez Jasera Arafata" u smislu da se ta recenica doslovno stalno ponavljala u SFRJ medijima ili koristila za propagandu, a ona je "nikad nije čula".

Ja nisam bila sigurna da li sam razumela, a nisam ni sad sigurna, narocito posle njenog citiranja tvog posta na drugom topiku

u kome kaze:

( Ne znam zasto nije citirala post ovde nego ga je prenela na forumas forumasu)

 

Ovo je upuceno tebi:

Sad mi je jasno od koga prepisuju tri upitne stavke ostali.

No, (hej) čula jesam za Arafata, nisam čula za rata i Arafata, jedine od tih budalastih klepanica se sećam Minimaksove iz "Tup-tupa" , danas u Avganistanu, sutra u vašem stanu.

Legenda kaže da je to odrobijao.

A bila sam pametna, jer sam živela onako kako dolikuje nekome ko ima 18 + - godina, i ne mogu sebe da zamislim u to vreme da čitam o ratu i Arafatu, da bih jednog dana nekome držala slovo na forumu i bila "kvalitetna forumašica".

Ali sam naučila nešto drugo, da ne dajem pet para na umišljene likove i onima koji im se dive, da budem svoja , i da se ne plašim da nešto kažem, pa i da li sam, ili nisam čitala ljubiće-i gle, jesam, pročitala sam dva.

Mogu i tebe da naučim da uvrediš kao čovek, kad to želiš, a ne da zujiš kao komarac.

Dakle, da, bila sam pametna, živela sam mladost.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, tomas.hokenberi said:

Ja sam razumeo da ona tvrdi da u doba SFRJ nikada nije čula za Jasera Arafata. Ispostavilo se da je ona izgleda bukvalno shvatila forumasa koji upotrebio recenicu "nema bitke niti rata bez Jasera Arafata" u smislu da se ta recenica doslovno stalno ponavljala u SFRJ medijima ili koristila za propagandu, a ona je "nikad nije čula".

 

... pa i ja sam tako shvatila kao to sto kazes u boldu, ali ispalo je daleko komplikovanije :lol_2:

 

Nego, kako tebi izgleda situacija sa hezbolasima? Biti rata ili ne biti....Sa svoje strane mogu da kazem da naginjem tome da zesceg rata nece biti zato sto koliko ispratih, hezbe namerno nisu pogodile ni jedan cilj u Izraelu a koji bi podigao nivo idf odmazde na visi stepen....Ukratko verujem da ne zele razaranje Libana. Ali verbalno su puni pretnji...sada prete Kipru...

Kako taj svet nije umoran od Irana...razmileo se po celom BI i lovi zgadjen na svaku naznaku civilizacije ....

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Selina said:

Ja nisam bila sigurna da li sam razumela, a nisam ni sad sigurna, narocito posle njenog citiranja tvog posta na drugom topiku

u kome kaze:

( Ne znam zasto nije citirala post ovde nego ga je prenela na forumas forumasu)

 

Ovo je upuceno tebi:

Sad mi je jasno od koga prepisuju tri upitne stavke ostali.

No, (hej) čula jesam za Arafata, nisam čula za rata i Arafata, jedine od tih budalastih klepanica se sećam Minimaksove iz "Tup-tupa" , danas u Avganistanu, sutra u vašem stanu.

Legenda kaže da je to odrobijao.

A bila sam pametna, jer sam živela onako kako dolikuje nekome ko ima 18 + - godina, i ne mogu sebe da zamislim u to vreme da čitam o ratu i Arafatu, da bih jednog dana nekome držala slovo na forumu i bila "kvalitetna forumašica".

Ali sam naučila nešto drugo, da ne dajem pet para na umišljene likove i onima koji im se dive, da budem svoja , i da se ne plašim da nešto kažem, pa i da li sam, ili nisam čitala ljubiće-i gle, jesam, pročitala sam dva.

Mogu i tebe da naučim da uvrediš kao čovek, kad to želiš, a ne da zujiš kao komarac.

Dakle, da, bila sam pametna, živela sam mladost.

 

 

 

Video sam taj odgovor na toj temi, ali nisam odgovarao ništa. Zaključio sam da je svaki pokušaj  racionalne diskusije sa Helenom gubljenje vremena. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_mia said:

 

... pa i ja sam tako shvatila kao to sto kazes u boldu, ali ispalo je daleko komplikovanije :lol_2:

 

Nego, kako tebi izgleda situacija sa hezbolasima? Biti rata ili ne biti....Sa svoje strane mogu da kazem da naginjem tome da zesceg rata nece biti zato sto koliko ispratih, hezbe namerno nisu pogodile ni jedan cilj u Izraelu a koji bi podigao nivo idf odmazde na visi stepen....Ukratko verujem da ne zele razaranje Libana. Ali verbalno su puni pretnji...sada prete Kipru...

Kako taj svet nije umoran od Irana...razmileo se po celom BI i lovi zgadjen na svaku naznaku civilizacije ....

 

 

Teško je reći. Ni Izraelu, u ovom trenutku, verovatno nije potreban veći sukob na dva fronta, pri tome ne mislim samo na angažovanje vojnih resursa, već i na dodatne političke probleme ako dođe do eskalacije sukoba sa Hezbolahom u Libanu.

Sa druge strane ne verujem ni da je Hezbolah dovoljno lud da započne akcije u Kipru. Ako to učine izazvaće direktnu intervenciju SAD protiv njih. Sa druge strane možda im to i jeste plan, da vide do koje mere može da ide ludilo woke ekipe koja bi verovatno pojačala aktivnosti i proteste. Kao neka vrsta probe da li mogu da parališu zapadne vlade zbog strahavda će izgubiti glasove woke ekipe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Teško je reći. Ni Izraelu, u ovom trenutku, verovatno nije potreban veći sukob na dva fronta, pri tome ne mislim samo na angažovanje vojnih resursa, već i na dodatne političke probleme ako dođe do eskalacije sukoba sa Hezbolahom u Libanu.

Sa druge strane ne verujem ni da je Hezbolah dovoljno lud da započne akcije u Kipru. Ako to učine izazvaće direktnu intervenciju SAD protiv njih. Sa druge strane možda im to i jeste plan, da vide do koje mere može da ide ludilo woke ekipe koja bi verovatno pojačala aktivnosti i proteste. Kao neka vrsta probe da li mogu da parališu zapadne vlade zbog strahavda će izgubiti glasove woke ekipe.

 

Cuo si da je Izrael bez histerije, tj. stalozeno izjavio da se godinama unazad sprema za njih, tako da bi se moglo reci da su spremni i cekaju ih. Onda ovi odgovore nekom pretnjom, recimo prete Kipru da ce, znaci, napasti EU ako bi se neki vojni objekat otvorio Izraelu. To jos nisu uradili, da napadnu eu. Glupa uslovljavanja i pretnje dok Iran povlaci konce i diriguje: sad reci to, sad se pravi da nisi rekao, sada ih gadjaj, sada idi ispred kamera i pravi se da si u pravu i da nisi terorista, sada pregovaraj sa izaslanicima...uglavnom budi namrsten i spreman da se naljutis u svakom trenutku.

 

A Izrael:

Israel, by finalizing its plans for an all-out-war, is signaling its determination to alter the current balance of power in the north, stem the rocket fire from Hezbollah, and to possibly set up a de facto buffer zone several miles deep into Lebanese territory. Even if that means a major show of force.

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Mama_mia said:

 

Cuo si da je Izrael bez histerije, tj. stalozeno izjavio da se godinama unazad sprema za njih, tako da bi se moglo reci da su spremni i cekaju ih. Onda ovi odgovore nekom pretnjom, recimo prete Kipru da ce, znaci, napasti EU ako bi se neki vojni objekat otvorio Izraelu. To jos nisu uradili, da napadnu eu. Glupa uslovljavanja i pretnje dok Iran povlaci konce i diriguje: sad reci to, sad se pravi da nisi rekao, sada ih gadjaj, sada idi ispred kamera i pravi se da si u pravu i da nisi terorista, sada pregovaraj sa izaslanicima...uglavnom budi namrsten i spreman da se naljutis u svakom trenutku.

 

A Izrael:

Israel, by finalizing its plans for an all-out-war, is signaling its determination to alter the current balance of power in the north, stem the rocket fire from Hezbollah, and to possibly set up a de facto buffer zone several miles deep into Lebanese territory. Even if that means a major show of force.

 

 

Meni se cini, a znam da nisi pitala mene, nego @tomas.hokenberi , da se Izrael sprema da u povoljnom trenutku napravi parking od juznog Libana. Dali su im dovoljno upozorenja. Izrael moze da vodi bitku na dva fronta, ali u trenutnoj politickoj situaciji u Izraelu to nije najbolji potez. Ljudi su vise zabrinuti da spasu taoce. Jednom kad spasu sve koje mogu, a slucaj Gilada Shalita je pokazao da znaju da cekaju, Hezbollah je sledeca na meniju.

Po trenutnim procenama mozda oko 50-60 taoca su zivi. 

U ko zna kakvom stanju. Ali to je prioritet. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Angelia said:

Meni se cini, a znam da nisi pitala mene, nego @tomas.hokenberi , da se Izrael sprema da u povoljnom trenutku napravi parking od juznog Libana. Dali su im dovoljno upozorenja. Izrael moze da vodi bitku na dva fronta, ali u trenutnoj politickoj situaciji u Izraelu to nije najbolji potez. Ljudi su vise zabrinuti da spasu taoce. Jednom kad spasu sve koje mogu, a slucaj Gilada Shalita je pokazao da znaju da cekaju, Hezbollah je sledeca na meniju.

Po trenutnim procenama mozda oko 50-60 taoca su zivi. 

U ko zna kakvom stanju. Ali to je prioritet. 

Izrael je napravio planove, ali je izvesno da nikako ne zele da sa vojskom ulaze u Liban jer bi tu poginulo  hiljade i hiljade sopstvenih

vojnika. Trenutna politicka situacija je vrlo komplikovana ( mada je uvek i bila takva) jer i na Severu Izraela zive ljudi koji su morali

da napuste svoje kibuce i naselja, gradice jer im Hizbola ne dozvoljava normalan zivot, besni su na Tel Aviv, imaju utisak da kao da ne

postoje i da nikoga nije briga za njihovu egzistenciju.  Izrael se nada da ce se Iran urazumiti i bataliti huskanje iz Libana.

 

3f49700a-7d5b-4a2b-80c1-01845bdae2cf.jpg

c4224b3e-8d0b-4d64-888e-28f97b15e245.jpg

 

 

Koliko sam razumela iz jednog intervjua sa glavnim i odgovornim oficirom za akciju spasavanja, to se vise u ovom obliku nece

ponoviti jer je suvise riskantno, cak moze da se nazove i avanturistickim potezom kod koga uopste i nije bilo izvesno da li

ce i spasiti nekoliko taoca, a kako vidimo uspeh je samo spasavanje ovih ljudi, ali je prema izralelskim medijima ubijeno 100,

a prema palestinskim i 200 ljudi jer akcija na kraju nije uspela pa su morali da bacaju bombe.

Link to comment
Share on other sites

@Selina Naravno da nece u Liban ulaziti kopneno. A za taoce tesko da su ovakve akcije moguce ponovo, znamo da taoce pomeraju. A neki su u tunelima. Isto tako se zna da oni koji ih cuvaju imaju nalog da ih ubiju ako se pokusa spasavanje. I ovo je bila herojska akcija. Jedino ako imaju informacije koje mi nemamo a ovde se pokazalo da su imali.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...