Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

12 minutes ago, ciao said:

Jedna stvar je sigurna a to je da ce jevreji u svetu biti omrazeni mnogo vise nego sto su do sada bili, ovo unistenje Gaze i civila tamo kao osveta ostavlja tragove u ljudima , ja vidim po ovima oko mene koji su ranije bili ravnodusni ili vise naklonjeni jevrejima ako su uopste pravili neku razliku sada kazu da ne mogu da ih vide ocima niti da cuju za njih. Netanijahu ce da ode ali nisam sigurna koliko ce to da pomogne. Zlocin Hamasa je trajao nekih sedam sati a ubijanje civila tamo traje i traje.

A zbog cega i kod kojih to ljudi su bili do sada omrazeni?

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Klotzen said:

Jedna interesantna vesta je da je od 170 poginulih izraelskih vojnika 29 poginulo od "prijateljske vatre" a od toga 18 od direktne paljbe po njima.

 

Da, svaki šesti.

 

Tih 18 od prijateljske vatre i iz aviona, i iz tenkova i od pešadijske vatre. Dvojica su poginula u pucnjavi u kojoj oni nisu bili ciljevi, tj. našli su se na putu metaka, a devet u nesrećama, tj. zbog slučajnog opaljivanja oružja, toga što su bili pregaženi tenkom ili pogođeni/zatrpani delovima zgrada pri onome što je trebalo da bude kontrolisano rušenje.

 

https://www.timesofisrael.com/liveblog_entry/idf-says-29-of-170-soldiers-killed-in-gaza-were-from-so-called-friendly-fire-other-accidents/

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Selina said:

A zbog cega i kod kojih to ljudi su bili do sada omrazeni?

 

Nemam pojma pravo da ti kazem istorijski od kada i zbog cega, nisam strucnjak. Ali znam naprimer da jedan moj kolega i dobar drug jevrej kaze da ako se on bude pitao on nece dozvoliti svojoj deci da za bracnog druga izaberu nekog ko nije jevrej jer po njegovom iskustvu kod ogromne vecine nejevreja postoji otpor prema jevrejima koji se jednog dana ispolji cak i ako ga na povrsini nema. Sada kaze da ako je imao do sada i trunku sumnje (ja jesam imala tendenciju da mu objasnjavam da preteruje) vise ne sumnja

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ciao said:

Nemam pojma pravo da ti kazem istorijski od kada i zbog cega, nisam strucnjak. Ali znam naprimer da jedan moj kolega i dobar drug jevrej kaze da ako se on bude pitao on nece dozvoliti svojoj deci da za bracnog druga izaberu nekog ko nije jevrej jer po njegovom iskustvu kod ogromne vecine nejevreja postoji otpor prema jevrejima koji se jednog dana ispolji cak i ako ga na povrsini nema. Sada kaze da ako je imao do sada i trunku sumnje (ja jesam imala tendenciju da mu objasnjavam da preteruje) vise ne sumnja

Da li ti i ja ( a nas dve smo iz Srbije ili barem iz bivse YU) imamo bilo kakav otpor prema Jevrejima ili da li smo uopste i registrovale

da je neko Jevrjein ( isto vazi i za muslimane), ako on sam to nekako ne kaze? 

Link to comment
Share on other sites

Gotovo 400 hiljada Palestinaca (180 hiljada sa Zapadne obale i 210 hiljada iz Pojasa Gaze) izgubilo je posao u Izraelu posle Hamasovog napada 7.X jer su im oduzete radne dozvole i zatvorene granice. Procena ministarstva finansija je da Izrael zbog toga gubi 830 miliona dolara mesečno. 20. decembra je objavljeno da će se prva tura od desetak hiljada Palestinaca narednih dana vratiti na svoja radna mesta u Izraelu pošto nisu uspeli da ih uspešno nadomeste drugim uvoznim radnicima, naročito nakon što su se Tajlanđani i Filipinci razbežali nakon Hamasovih ubistava i otmica, čije žrtve su bile i njihovi sunarodnici.

 

https://www.theguardian.com/global-development/2023/dec/03/almost-400000-palestinians-have-lost-jobs-due-to-war-report-says
https://www.timesofisrael.com/finance-ministry-says-ban-on-palestinian-workers-could-cost-economy-billions/

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, erwin said:

Gotovo 400 hiljada Palestinaca (180 hiljada sa Zapadne obale i 210 hiljada iz Pojasa Gaze) izgubilo je posao u Izraelu posle Hamasovog napada 7.X jer su im oduzete radne dozvole i zatvorene granice. Procena ministarstva finansija je da Izrael zbog toga gubi 830 miliona dolara mesečno. 20. decembra je objavljeno da će se prva tura od desetak hiljada Palestinaca narednih dana vratiti na svoja radna mesta u Izraelu pošto nisu uspeli da ih uspešno nadomeste drugim uvoznim radnicima, naročito nakon što su se Tajlanđani i Filipinci razbežali nakon Hamasovih ubistava i otmica, čije žrtve su bile i njihovi sunarodnici.

 

https://www.theguardian.com/global-development/2023/dec/03/almost-400000-palestinians-have-lost-jobs-due-to-war-report-says
https://www.timesofisrael.com/finance-ministry-says-ban-on-palestinian-workers-could-cost-economy-billions/

nije 210 nego 21 ( hilada) radnika iz Gaze imalo je dozvole za rad u Izraelu, a taj rad svakakao nije bio u institutima za ispitivanje

meseceve svetlosti nego su ljudi radili jednostavne poslove tipa gradjevinski ili ugostiteljski radnici.

Ti podaci o dvadeset hiljada stoje tako svuda, pre toga ke bilo 40 hiljada.

BIP Izraela (2021) je 488 milijardi ( 9 miliona stanovnika). BIP Irana je 390 milijardi a stanovnika 10x vise.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na ispravci, nisu baš najjasnije preneli izveštaj Međunarodne organizacije rada u Gardijanu.

 

Quote

This estimate reflects an assumed reduction of private sector employment in Gaza by 85 per cent, a reduction in public sector employment by 15 per cent and the loss of employment for the 20,000 Gazans previously employed in Israel.

https://www.ilo.org/wcmsp5/groups/public/---arabstates/---ro-beirut/documents/publication/wcms_901136.pdf

 

P. S. BIP je nekadašnja pivara u Beogradu. Pretpostavljam da misliš na godišnji BDP.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Selina said:

Da li ti i ja ( a nas dve smo iz Srbije ili barem iz bivse YU) imamo bilo kakav otpor prema Jevrejima ili da li smo uopste i registrovale

da je neko Jevrjein ( isto vazi i za muslimane), ako on sam to nekako ne kaze? 

Ja sasvim sigurno nemam otpor prema jevrejima, niti prema muslimanima, za tebe ne znam.

U Beogradu ne znam ko je od ljudi koje znam jevrej ili musliman, sem par njih koji su se izjasnili poodavno i ne secam se zbog cega ali ovde u Francuskoj se zna jer se jevreji bar u mom okruzenju deklarisu kao sto ja kada me neko pita odakle sam kazem koje mi je poreklo, oni se jos eksplicitnije deklarisu bez ikakvih problema i dilema cesto imenom i/ili prezimenom, kao i odlasku ili ne u restorane koji nisu kaser itd itd, ovde ima toliko stranaca da je pitati i biti pitan odakle si je nesto sasvim normalno i prirodno. Isto vazi i za muslimane kojih ima jos vise. A znam za dosta ljudi i sta misle o drugima, mogu da kazem generalno da ljudi koji ne vole muslimane - rekla bih arape ili crnce ili zute, tj ne belu rasu ima ih poprilicno i odavno, ljudi koji nisu voleli jevreje medju ljudima sa kojima sam u kontaktu nije bilo mnogo mada ih je bilo i uglavnom ih je nerviralo to sto se oni nekako samoinicijativno izdvajaju i isticu da su raziciti, ali u poslednje vreme tj kad je pocelo "ovo" zaziru ljudi od jevreja izuzev ako se jevreji sami ne izraze jasno protiv Netanjahua i ovog unistavanja Gaze i ljudi, a ima i takvih i to poprilicno

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, erwin said:

Hvala na ispravci, nisu baš najjasnije preneli izveštaj Međunarodne organizacije rada u Gardijanu.

 

https://www.ilo.org/wcmsp5/groups/public/---arabstates/---ro-beirut/documents/publication/wcms_901136.pdf

 

P. S. BIP je nekadašnja pivara u Beogradu. Pretpostavljam da misliš na godišnji BDP.

Archim nemacke statistike pa zaboravim da nije tako na engleskom ili srpskom.

Nego ako nije 210.000 koliko onda gubi Izrael zbog nedostatka radnika iz Gaze?

 

17 minutes ago, ciao said:

Ja sasvim sigurno nemam otpor prema jevrejima, niti prema muslimanima, za tebe ne znam.

 

Ja te pitam:

 

Da li ti i ja ( a nas dve smo iz Srbije ili barem iz bivse YU) imamo bilo kakav otpor prema Jevrejima ili da li smo uopste i registrovale

da je neko Jevrjein ( isto vazi i za muslimane), ako on sam to nekako ne kaze? 

 

Moje pitanje vec implicira odgovor.

Inace je za mene vrlo nepristojno pitati nekoga odakle je, a pravo da ti kazem ja na takva pitanja i ne odgovaram.

 

 

Edited by Selina
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Nisi pažljivo gledala, to su dve odvojene vesti.

 

Dakle, ostaje procena da će, ako se značajno ne promeni ta politika, izgubiti reda 10 milijardi dolara na godišnjem nivou, tj. 2% BDP-a.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, erwin said:

Nisi pažljivo gledala, to su dve odvojene vesti.

Pazljivo ja to sve pratim, na gubitku su ljudi iz Gaze i sa Zapadne obale , Izrael nadomesta tu radnu snagu

ljudima iz drugih arapskih, a narocito nearpaskih drzava.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da su najveći gubitnici oni koji sad nemaju nikakve prihode, što se Izraela tiče, ovaj znači nema pojma po tvom cenjenom mišljenju? Ne zna kakvo je stanje u industrijskoj grani koju predstavlja?

 

Quote

“We are in very dire straits,” Raul Sargo, president of the Israel Builders Association, told the committee on Monday. “The industry is at a complete standstill and is only 30 percent productive. Fifty percent of the sites are closed and there is an impact on Israel’s economy and the housing market.”

https://www.timesofisrael.com/finance-ministry-says-ban-on-palestinian-workers-could-cost-economy-billions/

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Selina said:

Inace je za mene vrlo nepristojno pitati nekoga odakle je, a pravo da ti kazem ja na takva pitanja i ne odgovaram.

 

 

Ne vidim u cemu je problem, verovatno zavisi od posla kojim se bavis, u mom poslu gde postoji jako mnogo interakcija i saradnji je najnormalnije znati odakle si, konkretnije koje si skole zavrsio, koje jezike govoris itd

Link to comment
Share on other sites

120 novinara ubijeno je u svetu u 2023, od toga 82 tj. 68% u Gazi - 75 Palestinaca, četvoro Izraelaca i troje Libanaca, kaže Međunarodna federacija novinara. U Ukrajini je u istom periodu ubijeno troje novinara.

 

https://www.ifj.org/media-centre/news/detail/category/press-freedom/article/one-hundred-and-twenty-journalists-and-media-workers-killed-in-2023-says-ifj

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, erwin said:

120 novinara ubijeno je u svetu u 2023, od toga 82 tj. 68% u Gazi - 75 Palestinaca, četvoro Izraelaca i troje Libanaca, kaže Međunarodna federacija novinara. U Ukrajini je u istom periodu ubijeno troje novinara.

 

https://www.ifj.org/media-centre/news/detail/category/press-freedom/article/one-hundred-and-twenty-journalists-and-media-workers-killed-in-2023-says-ifj

 

Targetiranje novinara u Gazi kao jedan od načina da se osigura isključivo prisustvo izraelskog narativa u javnosti. Takodje i vid zastrašivanja ostalih novinara koji se usude da izveštavaju suprotno od izraelske propagande. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ciao said:

Ja sasvim sigurno nemam otpor prema jevrejima, niti prema muslimanima, za tebe ne znam.

U Beogradu ne znam ko je od ljudi koje znam jevrej ili musliman, sem par njih koji su se izjasnili poodavno i ne secam se zbog cega ali ovde u Francuskoj se zna jer se jevreji bar u mom okruzenju deklarisu kao sto ja kada me neko pita odakle sam kazem koje mi je poreklo, oni se jos eksplicitnije deklarisu bez ikakvih problema i dilema cesto imenom i/ili prezimenom, kao i odlasku ili ne u restorane koji nisu kaser itd itd, ovde ima toliko stranaca da je pitati i biti pitan odakle si je nesto sasvim normalno i prirodno. Isto vazi i za muslimane kojih ima jos vise. A znam za dosta ljudi i sta misle o drugima, mogu da kazem generalno da ljudi koji ne vole muslimane - rekla bih arape ili crnce ili zute, tj ne belu rasu ima ih poprilicno i odavno, ljudi koji nisu voleli jevreje medju ljudima sa kojima sam u kontaktu nije bilo mnogo mada ih je bilo i uglavnom ih je nerviralo to sto se oni nekako samoinicijativno izdvajaju i isticu da su raziciti, ali u poslednje vreme tj kad je pocelo "ovo" zaziru ljudi od jevreja izuzev ako se jevreji sami ne izraze jasno protiv Netanjahua i ovog unistavanja Gaze i ljudi, a ima i takvih i to poprilicno

Wow, kod tebe je uobicajeno da pitas nekog koje mu je religijsko pripadanje? Ili koji mu je politicki stav o Netanyahu I stanju u Gazi? Nemam pojma, dok sam bila u Filiju to se smatralo za jako nepristojno, ako neko primeti akcenat, pita te mozda odakle si poreklom, ali nista o religiji. Evo, ovde u Majamiju vidim da je "zemlja porekla" uobicajen small talk. Bas pre par dana, zena htela da mi pozeli srecne praznike pa usput kaze "ne znam dal slavis Xmas ili Hanuku", ja joj rekla nijedno ni drugo, Novu Godinu. Nije me pitala pa koje si religije jbte. Kako se to jevreji samoinicijativno izdvajaju i isticu da su razliciti? 

Znas ti kakva je to generalizacija, da ne pominjem da je kompletno netacna, posto mogu samo da predpostavim da to govoris zbog nekog broja ortodoksnih jevreja, koji svoju religiju nose u oblacenju. Posto pominjes kosher restorane. Jel ti ono sekularnog jevrejina nisi videla u zivotu?

 

Ili da zakljucim da svaka muslimanka ide okolo u hijabu? Praviti generalne zakljucke na osnovu nasih limitiranih iskustava je izuzetno pogresno. A pogotovo da se jevreji nekako samoinicijativno izdvajaju, kod jevreja koji mogu biti bilo koje rase, ili bilo kog religijskog ubedjenja. 

 

Ti razumes da recenica "ja sam iz Srbije" ne znaci "ja sam srpkinja pravoslavnog ubedjenja".

 

Neverovatno....

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Wow, kod tebe je uobicajeno da pitas nekog koje mu je religijsko pripadanje? Ili koji mu je politicki stav o Netanyahu I stanju u Gazi? Nemam pojma, dok sam bila u Filiju to se smatralo za jako nepristojno, ako neko primeti akcenat, pita te mozda odakle si poreklom, ali nista o religiji. Evo, ovde u Majamiju vidim da je "zemlja porekla" uobicajen small talk. Bas pre par dana, zena htela da mi pozeli srecne praznike pa usput kaze "ne znam dal slavis Xmas ili Hanuku", ja joj rekla nijedno ni drugo, Novu Godinu. Nije me pitala pa koje si religije jbte. Kako se to jevreji samoinicijativno izdvajaju i isticu da su razliciti? 

Znas ti kakva je to generalizacija, da ne pominjem da je kompletno netacna, posto mogu samo da predpostavim da to govoris zbog nekog broja ortodoksnih jevreja, koji svoju religiju nose u oblacenju. Posto pominjes kosher restorane. Jel ti ono sekularnog jevrejina nisi videla u zivotu?

 

Ili da zakljucim da svaka muslimanka ide okolo u hijabu? Praviti generalne zakljucke na osnovu nasih limitiranih iskustava je izuzetno pogresno. A pogotovo da se jevreji nekako samoinicijativno izdvajaju, kod jevreja koji mogu biti bilo koje rase, ili bilo kog religijskog ubedjenja. 

 

Ti razumes da recenica "ja sam iz Srbije" ne znaci "ja sam srpkinja pravoslavnog ubedjenja".

 

Neverovatno....

Sa prijateljima i ljudima sa kojima radim vec godinama i vidjam na poslu takoreci svakog dana dosta pricam na pauzama, rucku gde idemo vrlo cesto dosta nas zajedno itd. pricamo o svemu, znamo dosta jedni o drugima jer se znamo i radimo i druzimo godinama. Takav mi je i karakter i kolege i atmosfera na poslu, a medju tim ljudima sa kojima radim ima i jevreja a takodje i medju mojim prijateljima van posla ima jevreja. O tim ljudima pricam, ne o nekom random nepoznatom kog sam srela na ulici pa pravila anketu kao sto si izgleda shvatila

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ciao said:

a medju tim ljudima sa kojima radim ima i jevreja a takodje i medju mojim prijateljima van posla ima jevreja.

 

Da li u komunikaciji sa njima, sa drugima, na forumu, itd... daješ i Jevrejima koji podržavaju borbu Izraela protiv terorizma isti kredit kao onomad Hebdo ekipi:

 

 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, fancy said:

 

Da li u komunikaciji sa njima, sa drugima, na forumu, itd... daješ i Jevrejima koji podržavaju borbu Izraela protiv terorizma isti kredit kao onomad Hebdo ekipi:

 

 

Pravo da ti kazem nisam cula nikog od mojih poznanika, kolega ni jevreja ni nejevreja da podrzava ovo sto Izrael radi sada. Ako bi neko od njih i podrzavao (mozda i podrzava ali se nisu izjasnili tako bar ne za sada i naglas) mislim da ne bih komentarisala niti se upustala direktno u diskusiju ako bi u pitanju bio jevrej jer su to suvise osetljive stvari kad si na neki nacin emotivno vezan porodicno ili sl, znam koliko nerava me kostalo da diskutujem sa francuzima naprimer dok se ratovalo u jugi (nikakav problem nisam imala da diskutujem sa bilo kim iz bilo kog dela juge)

Hebdo jeste prica za sebe, oni su samo pisali nikog nisu ni ubijali ni imali bilo kakav uticaj a ubili su ih kao zeceve, to je tek ludilo. I i dalje pisu i samo pisu. Dusa me boli i danas kad se setim naprimer Wolinskog mog omiljenog pisca stripova koji najcesce nisu ni imali bilo kakve veze sa politikom ni religijom, ali bio je u urednistvu Hebdoa i bio je i na tom sastanku. Imali smo i druga ludila tog tipa jos ludja ovde i sa koncertom u Bataklanu i bombama u metrou itd, pominjali smo to i na forumu. Nema dileme da su to uzasne stvari isto kao sto su uzasni Daech i Al Kaida i Hamas itd ima ih ali  jos mi je gori ovaj "odgovor" Izraela gde ubijas uzasno mnogo civila i neduznih ljudi, dece a nije jasno sta uopste postizes ni kratkorocno ni dugorocno, a spadas u civilizovane demokratske drzave. Nemam odgovor na pitanje sta uraditi ali sasvim sam sigurna da je ovo najgore za sve. Francuzi su uspeli da stave pod kontrolu uhapse i sl jako veliki broj ucesnika, organizatora i sl a na civilizovan nacin, nisu unistavali predgradja gde oni zive naprimer niti dzamije ni bilo sta tog tipa. Uostalom i zvanicno i Francuska i druge zemlje masovno ne odobravaju "ponasanje" Izraela , naravno da svi osudjuju teroristicki napad hamasa

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Selina said:

 

 

Ja te pitam:

 

Da li ti i ja ( a nas dve smo iz Srbije ili barem iz bivse YU) imamo bilo kakav otpor prema Jevrejima ili da li smo uopste i registrovale

da je neko Jevrjein ( isto vazi i za muslimane), ako on sam to nekako ne kaze? 

 

 

Pa zar onomad nisi pisala kako su Jevreji diskriminisani u Srbiji? Kako, ako niko ne pita sta su ili oni ne kazu sta su? 

 

12 hours ago, Selina said:

A zbog cega i kod kojih to ljudi su bili do sada omrazeni?

 

 

Antisemita? 

 

10 hours ago, Selina said:

 

Moje pitanje vec implicira odgovor.

Inace je za mene vrlo nepristojno pitati nekoga odakle je, a pravo da ti kazem ja na takva pitanja i ne odgovaram.

 

 

Multikulturalne drzave/gradovi... jako cesto dovedu do razgovora ko je odakle i to nije nista nenormalno, posto je vecina - od negde. Postoje mnogo gora pitanja od toga. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ciao said:

Sa prijateljima i ljudima sa kojima radim vec godinama i vidjam na poslu takoreci svakog dana dosta pricam na pauzama, rucku gde idemo vrlo cesto dosta nas zajedno itd. pricamo o svemu, znamo dosta jedni o drugima jer se znamo i radimo i druzimo godinama. Takav mi je i karakter i kolege i atmosfera na poslu, a medju tim ljudima sa kojima radim ima i jevreja a takodje i medju mojim prijateljima van posla ima jevreja. O tim ljudima pricam, ne o nekom random nepoznatom kog sam srela na ulici pa pravila anketu kao sto si izgleda shvatila

 

2 hours ago, ciao said:

Pravo da ti kazem nisam cula nikog od mojih poznanika, kolega ni jevreja ni nejevreja da podrzava ovo sto Izrael radi sada. Ako bi neko od njih i podrzavao (mozda i podrzava ali se nisu izjasnili tako bar ne za sada i naglas) mislim da ne bih komentarisala niti se upustala direktno u diskusiju ako bi u pitanju bio jevrej jer su to suvise osetljive stvari kad si na neki nacin emotivno vezan porodicno ili sl, znam koliko nerava me kostalo da diskutujem sa francuzima naprimer dok se ratovalo u jugi (nikakav problem nisam imala da diskutujem sa bilo kim iz bilo kog dela juge)

Hebdo jeste prica za sebe, oni su samo pisali nikog nisu ni ubijali ni imali bilo kakav uticaj a ubili su ih kao zeceve, to je tek ludilo. I i dalje pisu i samo pisu. Dusa me boli i danas kad se setim naprimer Wolinskog mog omiljenog pisca stripova koji najcesce nisu ni imali bilo kakve veze sa politikom ni religijom, ali bio je u urednistvu Hebdoa i bio je i na tom sastanku. Imali smo i druga ludila tog tipa jos ludja ovde i sa koncertom u Bataklanu i bombama u metrou itd, pominjali smo to i na forumu. Nema dileme da su to uzasne stvari isto kao sto su uzasni Daech i Al Kaida i Hamas itd ima ih ali  jos mi je gori ovaj "odgovor" Izraela gde ubijas uzasno mnogo civila i neduznih ljudi, dece a nije jasno sta uopste postizes ni kratkorocno ni dugorocno, a spadas u civilizovane demokratske drzave. Nemam odgovor na pitanje sta uraditi ali sasvim sam sigurna da je ovo najgore za sve. Francuzi su uspeli da stave pod kontrolu uhapse i sl jako veliki broj ucesnika, organizatora i sl a na civilizovan nacin, nisu unistavali predgradja gde oni zive naprimer niti dzamije ni bilo sta tog tipa. Uostalom i zvanicno i Francuska i druge zemlje masovno ne odobravaju "ponasanje" Izraela , naravno da svi osudjuju teroristicki napad hamasa

Ako sam te pravilno razumela, ti bukvalno ne poznajes nijednog sekulrarnog jevrejina. Na stranu da ne poznajes Izraelce. Ako nosi kepu  on je jevrejin, a ako ne nosi, on je protiv Netanyahu.osim ako nosi i ako eclxplicitno ne kaze da je protiv intervencije u Gazi. 

 

U prevodu, ako ne nosis hijab onda nisi musliman, a ako nosis hijab onda podrzavas Isis. Tvoj etnicki ili religiozni background odredjuje tvoje politicko misljenje.  

 

Wtf? Mozda to u tvom subjektivnom svetu radi, u vecini slucajeva, u to ne ulazim, ali to je tvoj svet.

 

I nisi mi odgovorila, kako se to jevreji "samoinicijativno odvajaju". Katolici se samoinicijativno ne odvajaju, muslimani arapskog porekla se samoinicijativno ne odvajaju?

 

Sta to uopste znaci?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

 

 

Multikulturalne drzave/gradovi... jako cesto dovedu do razgovora ko je odakle i to nije nista nenormalno, posto je vecina - od negde. Postoje mnogo gora pitanja od toga. 

Ko je, odakle je dodje tako u razgovoru, ali  da neko kome su preci pre 100 godina dosli recimo u USA iz Rusije uopste i zna

da je Jevrejin ili da to tebe kao sagovornika uopste i zanima, jeste malo cudno. Ja sam imala koleginicu sa kojom sam  cesto

isla i u provod, a koja se preziva Klajn, jeste me zanimalo da li je u srodstvu sa cuvenim filologom, ali je nekada i sama ispricala

da su u srodstvu, ali nije pominjala Jevrejstvo. Jevreje mozes da prepoznas po kipi, ali ja takve nikada ne srecem.

Ciao prica kao da u Francuskoj zive neki silni ultraortodoksni Jevreji, a u celoj Francuskoj ih ima jedva 300.000.

Link to comment
Share on other sites

  

23 minutes ago, Selina said:

nema naznaka da izraelska vojska cini ratne zlocine

 

Ma gde bi bilo, to je najmoralnija vojska usvijet.

 

Quote

Israel reportedly executes elderly Gaza man after using him for propaganda

https://www.newarab.com/news/israel-executes-elderly-gaza-man-after-propaganda-photo (tvit sa fotografijama je u članku)

 

Quote

Security footage shows Israeli forces killing 2 Palestinians at close range. The army opens a probe

https://www.pbs.org/newshour/politics/security-footage-shows-israeli-forces-killing-2-palestinians-at-close-range-the-army-opens-a-probe

 

Snimak je dostupan na početku ovog niza:

 

twitter.com/btselem/status/1735629445363364029

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, erwin said:

  

 

Ma gde bi bilo, to je najmoralnija vojska usvijet.

 

Ja ne bih znala sta je i kako uopste izgleda neka moralna vojska.

A za ratne zlocine odgovara se individualno, ne optuzuje se i ne osudjuje drzava ili narod.

Uostalom i sami smo prosli kroz te procese sudjenja i sudskih odluka.

Link to comment
Share on other sites

Tvrditi da "nema naznaka" da Izrael čini ratne zločine dok se gomilaju optužbe ne samo za njih, već i za najveći mogući - genocid, može samo osoba koja namerno ne čuje i ne vidi ništa što joj ne odgovara.

 

Quote

The Israeli government is using starvation of civilians as a method of warfare in the Gaza Strip, which is a war crime.

Israeli officials have made public statements expressing their aim to deprive civilians in Gaza of food, water, and fuel – statements reflected in Israeli forces’ military operations.

https://www.hrw.org/news/2023/12/18/israel-starvation-used-weapon-war-gaza

 

Quote

“In their stated intent to use all means to destroy Hamas, Israeli forces have shown a shocking disregard for civilian lives. They have pulverized street after street of residential buildings killing civilians on a mass scale and destroying essential infrastructure, while new restrictions mean Gaza is fast running out of water, medicine, fuel and electricity. Testimonies from eyewitness and survivors highlighted, again and again, how Israeli attacks decimated Palestinian families, causing such destruction that surviving relatives have little but rubble to remember their loved ones by,” said Agnès Callamard, Amnesty International’s Secretary General.

https://www.amnesty.org/en/latest/news/2023/10/damning-evidence-of-war-crimes-as-israeli-attacks-wipe-out-entire-families-in-gaza/

 

Quote

The UN also said that Israel may be committing the war crime of collective punishment through its siege of the Gaza territory. The International Committee of the Red Cross agreed.

“The instructions issued by the Israeli authorities for the population of Gaza City to immediately leave their homes, coupled with the complete siege, explicitly denying them food, water and electricity are not compatible with international humanitarian law,” it said.

https://www.theguardian.com/world/2023/oct/31/have-war-crimes-been-committed-in-israel-and-gaza-and-what-international-laws-apply

 

Quote

Analyses by CNN, The New York Times, and Sky News all found that Israel had bombed areas it had previously told civilians to evacuate to. The Sky News investigation also concluded that Israel's evacuation orders had been "chaotic and contradictory",[135] NYT found that Israel had dropped 2,000-pound bombs in those areas,[136] while CNN stated it had verified at least three locations Israel bombed after telling civilians it was safe to go there.[137]

https://en.wikipedia.org/wiki/War_crimes_in_the_2023_Israel–Hamas_war#Indiscriminate_attacks

 

Podsećam da je i predsednik SAD, najvećeg izraelskog saveznika koji je samo ove godine odobrio 18 milijardi dolara pomoći u naoružanju da radi to što radi, indirektno optužio tu zemlju da čini ratni zločin rekavši da neselektivno bombarduje Palestince.

 

Quote

“Israel’s security can rest on the United States, but right now it has more than the United States. It has the European Union, it has Europe, it has most of the world supporting them,” Biden said to donors during a fundraiser Tuesday.

“They’re starting to lose that support by indiscriminate bombing that takes place,” he said.

https://apnews.com/article/biden-israel-hamas-oct-7-44c4229d4c1270d9cfa484b664a22071

 

Quote

The U.S. House of Representatives on Thursday passed a Republican plan to provide $14.3 billion in aid to Israel (...)
Israel already receives $3.8 billion per year in U.S. military assistance under a 10-year plan that began in 2016.

https://www.reuters.com/world/us/us-house-passes-republicans-israel-aid-bill-faces-dead-end-senate-2023-11-02/

Edited by erwin
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...