Jump to content

Mediji- štampani i elektronski


Džudi

Recommended Posts

Na početku rada ovog foruma, neko od forumaša ( izvinjavam se što sam zaboravila nik ) predložio je da se otvori pdf posvećen medijima i novinarima..ali do danas niko nije otvorio temu o medijima, izuzev Utiska nedelje koji se našao na pdf-u "Politika". 

 

Na temi o Kosovu spontano se povela diskusija o Milomiru Mariću koji je direktor Happy televizije. Nije vlasnik te televizije.

 

Marića sam, htela ne htela, imala prilike da upoznam na jednoj sahrani, pa smo zajedno prisutvovali i parastosima...i naravno, pričali smo o svemu pomalo..

 

Bio je simpatizer nekada velike opozicione stranke. Danas promoviše na Happy TV Vođu i klanja mu se. 

 

Veza sa db, to pitanje je postavio @e4_guy....mislim da postoji ta veza jer se dugi niz godina družio i u svoje emisije dovodio ličnosti iz sveta kriminala koji su bili povezani sa tom i drugim službama.

 

Ipak, ovo moje mišljenje prihvatite sa zadrškom, jer nisam milion posto sigurna da čovek ima veze sa tim obaveštajnim službama.

 

Više ne gledam njegove emisije, a i TV ređe gledam...bilo mi je mučno da gledam emisiju u kojoj su gosti bili Miroljub Petrović i onaj vidovnjak Trgovčević...imam snimak te emisije jer mi se jedino dopalo kako je šarlatana Petrovića sredio pisac Igor Marojević.

 

Ali..ovde ne moramo da diskutujemo samo o tim televizijama koje svojim programskim konceptom grubo krše novinarski kodeks i prljaju tu profesiju.

 

Možemo i o medijima koji slobodno pišu i o novinarima koji časno obavljaju svoj posao.

Link to comment
Share on other sites

Uglavnom TV ne gledam, a ako i pogledam to može biti neki bitniji sportski događaj, nisam vatreni navijač (naravno grobar do groba :D).

Info kanale, N1 /AJB/RT/CNN/FOX i naravno ne postoji, već odavno, neka kuća koja nije biased i čiji program, gosti i "tone" nije pod uticajem neke politike ili ideologije.

N1 prednjači po lažima, nepotpunim i van konteksta informacijama. Ipak ih gledam jer imaju dosta profesionalnu produkciju i nije baš sve propaganda.

Nekad se dosta gledao B92, ali to su davna vremena, sad ni B92 portal nije za čitanja, od kad su uveli onaj adria exchange pa im je portal zatrpan žutilom kurira i alo.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Džudi said:

 

Ali..ovde ne moramo da diskutujemo samo o tim televizijama koje svojim programskim konceptom grubo krše novinarski kodeks i prljaju tu profesiju.

 

 

Mora da se šališ? Kakav kodeks i kako je moguce uprljati novinarsku "profesiju" u Srbiji? To zvuci kao kodeks drugarica iz parka kod ekonomskog fakulteta i prljanje njihove profesije. Cak im se ni cena ne razlikuje :classic_biggrin:.

Link to comment
Share on other sites

Ne vidim svrhu za pokretanje ove teme (da ne bude zabune, bez kritike za Džudi, koja ju je i postavila), kada u domaćem novinarstvu važe sledeći parametri:

- Cena prosečnog novinara: tanjir ćevapa

- Moralni integritet prosečnog novinara: 0 (nula), ali sa tendencijom prelaska u minus.

- Inteligencija prosečnog novinara: bliska spoljnoj temperaturi u Sibiru tokom veoma hladne zime

- Intelektualni domet prosečnog novinara: ofrlje prevođenje tekstova sa engleskog u koijma se domaćem čitaocu nudi da za samo 10.000 evra ode na nezaboravni safari, poseti Maldive ili da igra golf u Škotskoj; vesti tipa 'Pitali smo XY šta voli da jede i odgovor će vas zaprepastiti', gde se ispostavlja da XY voli da pojede misteriozno jelo zvano hamburger; najbitniji izvori informisanja za događaje u zemlji: Facebook, Twitter i Instagram čak i kada se nešto desi na 100 metara od redakcije.

- Analitički dometi prosečnog novinara: trač partija uz prvu jutarnju kafu u periodu 12-13h, obavezno u krugu dvojke dok su oči još krmeljive; kod starijih važi i pravilo da se najbolje vesti saznaju posle dvadesetak vinjaka sa sagovornicima kojima je krajnji uspeh u životu preživljavanje uprkos cirozi jetre.

- Originalnost prosečnog novinara: ukoliko prvi prepiše status sa društvene mreže automatski dobija status novinara-istraživača.

- Plata prosečnog novinara: previsoka za ono što proizvodi; suma od 20.000 za mesec dana je bar sto puta veća od realne vrednosti proizvedenog.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DJ_Vasa

 

Možda i ima svrhu, vjerujem da svako od nas uz jutarnju kafu otvori par portala da pročita vijesti i možda poneku zanimljivost. 

Na primjer, moja rutina je klix.ba, nezavisne.com, b92.net, rt.com , cnn.com, index.hr . Nekad je na toj listi bio i blic, ali su postali odvratno žuti i to više ni u ludili ne otvaram.

 

Bilo bi super na ovu moju listu dodati još koji portal, ako uopšte postoji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@e4_guy

Ne sporim tvoju rutinu, jer ona je ljudska, uobičajena i spada pod ono što nazivamo sitnim zadovoljstvima i jutarnjim rutinama. Na nama je da odvojimo žito od kukolja i interpretiramo informacije koje ovi serviraju. Ja sam se osvrnuo na medije iz Srbije, koji su ionako dno dna.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Mora da se šališ? Kakav kodeks i kako je moguce uprljati novinarsku "profesiju" u Srbiji? To zvuci kao kodeks drugarica iz parka kod ekonomskog fakulteta i prljanje njihove profesije. Cak im se ni cena ne razlikuje :classic_biggrin:.

 

Postoje novinari koji poštuju svoju profesiju. Retki su, ali ih ima.

 

 

11 hours ago, DJ_Vasa said:

Ne vidim svrhu za pokretanje ove teme (da ne bude zabune, bez kritike za Džudi, koja ju je i postavila), kada u domaćem novinarstvu važe sledeći parametri:

- Cena prosečnog novinara: tanjir ćevapa

- Moralni integritet prosečnog novinara: 0 (nula), ali sa tendencijom prelaska u minus.

- Inteligencija prosečnog novinara: bliska spoljnoj temperaturi u Sibiru tokom veoma hladne zime

- Intelektualni domet prosečnog novinara: ofrlje prevođenje tekstova sa engleskog u koijma se domaćem čitaocu nudi da za samo 10.000 evra ode na nezaboravni safari, poseti Maldive ili da igra golf u Škotskoj; vesti tipa 'Pitali smo XY šta voli da jede i odgovor će vas zaprepastiti', gde se ispostavlja da XY voli da pojede misteriozno jelo zvano hamburger; najbitniji izvori informisanja za događaje u zemlji: Facebook, Twitter i Instagram čak i kada se nešto desi na 100 metara od redakcije.

- Analitički dometi prosečnog novinara: trač partija uz prvu jutarnju kafu u periodu 12-13h, obavezno u krugu dvojke dok su oči još krmeljive; kod starijih važi i pravilo da se najbolje vesti saznaju posle dvadesetak vinjaka sa sagovornicima kojima je krajnji uspeh u životu preživljavanje uprkos cirozi jetre.

- Originalnost prosečnog novinara: ukoliko prvi prepiše status sa društvene mreže automatski dobija status novinara-istraživača.

- Plata prosečnog novinara: previsoka za ono što proizvodi; suma od 20.000 za mesec dana je bar sto puta veća od realne vrednosti proizvedenog.

 

Ne slažem se. :classic_smile: Ti pišeš samo o "novinarima" koji rade u tabloidnim novinama i u tabloidnim televizijama koje, nažalost, imaju nacionalnu frekvenciju.

 

Delimično si u pravu u ovom delu:   " Originalnost prosečnog novinara: ukoliko prvi prepiše status sa društvene mreže automatski dobija status novinara-istraživača. "

 

Jednom mom dobrom poznaniku, novinaru,  neke "velike" novine su krale tekstove i nisu navodili izvor..čak su to uradili i pre manje od mesec dana.

 

Što se plate u medijima tiče, sramotno su male...mislim na prave novinare koji postoje.

 

Da Jugoslav Ćosić nekim slučajem radi u "Novostima" da li bi ti, kao njegov šef, dao platu tom čoveku 20.000. dinara?

 

***

 

Tačno je da postoje tabloidne. šund novine i televizije, ali je tačno da u tom medijskom mraku ipak postoji i tračak svetlosti...

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, e4_guy said:

Na primjer, moja rutina je klix.ba, nezavisne.com, b92.net, rt.com , cnn.com, index.hr . Nekad je na toj listi bio i blic, ali su postali odvratno žuti i to više ni u ludili ne otvaram.

 

Bilo bi super na ovu moju listu dodati još koji portal, ako uopšte postoji.

 

I b92.net je postao teško žutilo. Probaj umesto njega recimo N1, daleko su od savršenih ali su svakako bolji...

 

https://ba.n1info.com/

https://hr.n1info.com/

https://rs.n1info.com/

 

Meni je i 021.rs podnošljiv...

 

Edited by lekoviti
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/17/2019 at 12:31 PM, Džudi said:

 

Postoje novinari koji poštuju svoju profesiju. Retki su, ali ih ima.

 

 

 

Ne slažem se. :classic_smile: Ti pišeš samo o "novinarima" koji rade u tabloidnim novinama i u tabloidnim televizijama koje, nažalost, imaju nacionalnu frekvenciju.

 

Delimično si u pravu u ovom delu:   " Originalnost prosečnog novinara: ukoliko prvi prepiše status sa društvene mreže automatski dobija status novinara-istraživača. "

 

Jednom mom dobrom poznaniku, novinaru,  neke "velike" novine su krale tekstove i nisu navodili izvor..čak su to uradili i pre manje od mesec dana.

 

Što se plate u medijima tiče, sramotno su male...mislim na prave novinare koji postoje.

 

Da Jugoslav Ćosić nekim slučajem radi u "Novostima" da li bi ti, kao njegov šef, dao platu tom čoveku 20.000. dinara?

 

***

 

Tačno je da postoje tabloidne. šund novine i televizije, ali je tačno da u tom medijskom mraku ipak postoji i tračak svetlosti...

 

Ja ne vidim neku veliku razliku između ovdašnjih mainstream medija i tabloida, bar ne onu suštinsku, vezanu za opšte informacije. Upravo si i sama navela kako i ti veliki kradu, mada bi ta redakcija ili novinar trebalo da ih tuže i opale po džepu. Znam za fotografe kojima je to nedavno uspelo (Tanjug i neki trgovinski lanac, zaboravio sam koji), pa računam da ako fotograf pojedinac može da izvuče svoj novac, može i novinar ili njegova redakcija.

 

Kada bi Jugoslav Ćosić prihvatio da radi za Novosti ovakve kakve jesu, ja ga onda ne bih ni nazivao novinarem, mada mi situacija koju spominješ deluje moguće isto koliko i da kraljica Elizabeta kupuje paradajz na Zelenom vencu i cenjka se.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DJ_Vasa said:

Kada bi Jugoslav Ćosić prihvatio da radi za Novosti ovakve kakve jesu, ja ga onda ne bih ni nazivao novinarem,

 

Dala sam samo primer. Naravno da Ćosić neće da radi u Novostima..ali verujem da tamo postoje još pravi novinari.

 

Kada je sloboda medija u pitanju, ništa bolja situacija nije bila neposredno posle 05.10.2000- godine. Jednog mog poznanika su smenili iako je bio samo muzički urednik na jednoj radio stanici..Čovek nije imao apsolutno nikakve veze sa politikom i profi je radio svoj posao...

 

Što se krađe tekstova tiče, tužene su novine. 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Džudi said:

Kada je sloboda medija u pitanju, ništa bolja situacija nije bila neposredno posle 05.10.2000- godine. Jednog mog poznanika su smenili iako je bio samo muzički urednik na jednoj radio stanici..Čovek nije imao apsolutno nikakve veze sa politikom i profi je radio svoj posao...

 

Ovo onda ne bih podveo pod slobodu medija već samo pod drugi problem - ako nisi član biblioteke, nemaš ni funkciju. Taj svakako nije mogao da promeni uređivačku politiku, nije imao mogućnosti da bira vesti ili da ih sastavlja i slično. Više podseća na situaciju u klasičnim državnim firmama i institucijama gde je članska karta najbitnija preporuka.

Link to comment
Share on other sites

On 6/17/2019 at 7:31 PM, Džudi said:

...

Da Jugoslav Ćosić nekim slučajem radi u "Novostima" da li bi ti, kao njegov šef, dao platu tom čoveku 20.000. dinara?

 

***

 

Tačno je da postoje tabloidne. šund novine i televizije, ali je tačno da u tom medijskom mraku ipak postoji i tračak svetlosti...

 

Ovo je nešto afirmativno za Jugu? Odličan novinar, dobar je i kao čovek, mislim.

 

Znam ga lično, iz Australije i on ima australijski pasoš.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Ovo onda ne bih podveo pod slobodu medija već samo pod drugi problem - ako nisi član biblioteke, nemaš ni funkciju. Taj svakako nije mogao da promeni uređivačku politiku, nije imao mogućnosti da bira vesti ili da ih sastavlja i slično. Više podseća na situaciju u klasičnim državnim firmama i institucijama gde je članska karta najbitnija preporuka.

 

U pravu si. I bilo je to jako ružno tada..poznajem čoveka i nikada se nije politički izjašnjavao, a dugi niz godina je radio i kao novinar i kao urednik..Hmm..možda bih mogla da razumem smenu da je bio urednik info redakcije, ali nije.

 

3 hours ago, Yoyogi said:

 

Ovo je nešto afirmativno za Jugu? Odličan novinar, dobar je i kao čovek, mislim.

 

Znam ga lično, iz Australije i on ima australijski pasoš.

 

Ne poznajem ga, ali je odličan novinar a iz nekih intervjua koje je dao kolegama iz štampanih medija može da se vidi da je dobar čovek.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Amigo said:

Ne razumem samo zasto CNN baca pare na N1, koji je to njihov ekonomski interes u svemu tome.:smiley33:

Daleko vise informativnih kanala, ima u Bosni nego u Kanadi.

Zato što ne baca svoje.

Link to comment
Share on other sites

N1 je regionalna televizija i program se emituje u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu. 

 

U Beogradu možemo da gledamo N1 samo mi koji imamo SBB provajdera, a ne znam kakva je situacija u Sarajevu i Zagrebu-ko prenosi program ove TV. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, e4_guy said:

Zato što ne baca svoje.

 

Cije pare onda trose, Sorosove :smiley33:

 

2 hours ago, Džudi said:

N1 je regionalna televizija i program se emituje u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu. 

 

U Beogradu možemo da gledamo N1 samo mi koji imamo SBB provajdera, a ne znam kakva je situacija u Sarajevu i Zagrebu-ko prenosi program ove TV. 

 

Ma ima na njihovom sajtu, direktno emituju u HD, koji hoces verziju, Beograd, Zagreb, Sarajevo, potpuno besplatno.

 

Pored N1, postoji u Sarajevu jos, TV1, Face TV, Al Dzazira, Federalna TV, BHRT, OBN, Hayat i ko zna koliko jos lokalnih, kao TV SA, Vogosca, Igman, qurac-palac, da izvines.

U RS je tu RTRS, BN TV,  TV K1, OSM, ATV, Herceg Televizija i na to sve jos Pink BiH :smiley5:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Džudi said:

N1 je regionalna televizija i program se emituje u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu. 

 

U Beogradu možemo da gledamo N1 samo mi koji imamo SBB provajdera, a ne znam kakva je situacija u Sarajevu i Zagrebu-ko prenosi program ove TV. 

 

Ima programa N1 i na Kopernikusu, ne znam kod drugih operatera kako je.

Link to comment
Share on other sites

On 6/19/2019 at 1:59 AM, Džudi said:

N1 je regionalna televizija i program se emituje u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu. 

 

U Beogradu možemo da gledamo N1 samo mi koji imamo SBB provajdera, a ne znam kakva je situacija u Sarajevu i Zagrebu-ko prenosi program ove TV. 

 

Netačno. Imaju ga i PTT KDS i Kopernikus, a za ostale ne znam.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DJ_Vasa said:

Imaju ga i PTT KDS i Kopernikus, a za ostale ne znam.

 

Pa..sad ne razumem..moja tetka ima PTT KDS i nema N1 Info..

Ne emituje ga ni MTS..znam jer sestra i zet imaju MTS box i kukaju što su potpisali ugovor sa njima..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...