Jump to content

Kolonizacije, seobe i narodi regiona - split topik sa Kosova


ZnajJova

Recommended Posts

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

pa i za ošajdarene prevode. František (inače Čeh, a ne Poljak) napiše južnoslavenski narodi, a Ilija prevede kao narodi srpski.

čak su i prva pravila o četnikovanju stigla u Srbiju iz poljske emigracije. originalno dakle pravljena za oružanu borbu protiv Rusije (a ne Amerike).

 

341px-Pravila_o_cetnickoj_vojni_-_1848_-

 

https://www.docdroid.net/jF9hxDd/pravila-o-cetnickoj-vojni-matija-ban.pdf#page=4

 

misliti malo o tome kad se šeće Banovim brdom na Čukarici. 

:s_w:

Link to comment
Share on other sites

On ‎6‎/‎16‎/‎2019 at 10:45 AM, Vjekoslav said:

 

 

800px-Patriarchate_of_Pe%C4%87_in_the_16

 

teritorijalnom razvoju drzave prethodio je teritorijalni razvoj srpske nacije, a on u ovom danasnjem obimu ne bi bio moguc bez jurisdikcije Pecke patrijarsije nad pravoslavnom rajom u Osmanskom carstvu, i to na teritoriji prikazanoj na ovoj karti. posebno nakon sto je Pecka patrijarsija postala i zvanicna drzavna institucija Kraljevine Jugoslavije, a pravoslavlje i zvanicna drzavna religija.

 

 

 

 

@Vjekoslav...blagodarim na ovoj mapi vjeko...ja nisam nikakav poseban poznavalac istorijskih dogadjaja (meni  je kompletna “zvanicna” istorija prilicno suspektna)...citao sam koliko mi je bilo interesantno o balkanu  (lovrenovic, klaic, pilar), vise zainteresiran za socioloska kretanja i djelomicno istorijat muzike a manje ili nikako za takozvana nacionalna pitanja...pa mi je recimo ovaj aspect promakao...a posto sam agnostik nije mi ni na kraj pameti bila “sakralna pozadina”...do ove tvoje mape...a i ovu “tvoju” mapu sam zapravo primjetio naknadno a ne na prvo citanje ali mi je otvorila oci definitivno......otprilike kao kad se u slozenoj puzzle slici pronadje kljucni element pa onda odjednom vidis kompletnu sliku...

... van ovog foruma (izuzev muzike & informatike), teme koje se vrte po ovom forumu uglavnom nepostoje i nikad nisu ni postojale u mom RL pa mi kad sam dosao na ovaj forum nikako nije bilo jasno kako & zasto neki likovi koji ako je suditi  po njihovoj pismenosti  odaju solidnu civiliziranost imaju tako rigidne stavove, stavove koji su u potpunoj suprotnosti sa svjetom u kome zive?...dobro emocije al’ zivotima bi valjda trebao upravljati  racio...well, racio kod razumnih a aksiomi kod “manje razumnih”- jebiga, svakom svoje...a onda mapa... pa shvatis (bar ja) zasto tu racia nema i nikad ga nece ni biti...individue kojima zivot odredjuje grupa aksioma ne da nemogu nego nikad nece ni prihvatiti postojane RL bitno drukcijeg od njihovih izmastanih “nebeskih”realiteta...ne bih rekao da tu bilo ko moze bilo sta promjenit...pa je time bar sto se mene tice bilo kakav “dijalog” besmislen jednako kao i ucesce u ovom galijamatisu...cemu gubit vrjeme? ...greska je naravno moja sto sam se uopce javljao na vruce teme koje mene personalno ne tangiraju...ipak nije mi zao...htio sam kroz zajebanciju (svojstvenu nama bosancima vise nego bilo kome drugom) malo relaksirat pricu...to obicno pomaze da se ostrascena diskusija prizemlji...izgleda ne u ovom slucaju, ne na ovom forumu i ne na ovom topiku (inicijalnom kosovskom i ovom splitovanom podjednako)...

...u svemu ovome ima i moderatorskog “masla”...cini se da to nisu ljudi bez iskustva u ovom poslu al’ se isto tako cini (bar se meni cini) da nikad nisu procitali nista od La Fontaine...pa bar onu pricu o zmiji i zabi...da jesu, valjda bi reagovali na vrjeme...

...jos jednom, tebi vjeko hvala...ustedio si mi vrjeme i zivce...

...svako dobro svima...i moderaciji naravno...  

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, bljax said:

 

@Vjekoslav...blagodarim na ovoj mapi vjeko...ja nisam nikakav poseban poznavalac istorijskih dogadjaja (meni  je kompletna “zvanicna” istorija prilicno suspektna)...citao sam koliko mi je bilo interesantno o balkanu  (lovrenovic, klaic, pilar), vise zainteresiran za socioloska kretanja i djelomicno istorijat muzike a manje ili nikako za takozvana nacionalna pitanja...pa mi je recimo ovaj aspect promakao...a posto sam agnostik nije mi ni na kraj pameti bila “sakralna pozadina”...do ove tvoje mape...a i ovu “tvoju” mapu sam zapravo primjetio naknadno a ne na prvo citanje ali mi je otvorila oci definitivno......otprilike kao kad se u slozenoj puzzle slici pronadje kljucni element pa onda odjednom vidis kompletnu sliku...

... van ovog foruma (izuzev muzike & informatike), teme koje se vrte po ovom forumu uglavnom nepostoje i nikad nisu ni postojale u mom RL pa mi kad sam dosao na ovaj forum nikako nije bilo jasno kako & zasto neki likovi koji ako je suditi  po njihovoj pismenosti  odaju solidnu civiliziranost imaju tako rigidne stavove, stavove koji su u potpunoj suprotnosti sa svjetom u kome zive?...dobro emocije al’ zivotima bi valjda trebao upravljati  racio...well, racio kod razumnih a aksiomi kod “manje razumnih”- jebiga, svakom svoje...a onda mapa... pa shvatis (bar ja) zasto tu racia nema i nikad ga nece ni biti...individue kojima zivot odredjuje grupa aksioma ne da nemogu nego nikad nece ni prihvatiti postojane RL bitno drukcijeg od njihovih izmastanih “nebeskih”realiteta...ne bih rekao da tu bilo ko moze bilo sta promjenit...pa je time bar sto se mene tice bilo kakav “dijalog” besmislen jednako kao i ucesce u ovom galijamatisu...cemu gubit vrjeme? ...greska je naravno moja sto sam se uopce javljao na vruce teme koje mene personalno ne tangiraju...ipak nije mi zao...htio sam kroz zajebanciju (svojstvenu nama bosancima vise nego bilo kome drugom) malo relaksirat pricu...to obicno pomaze da se ostrascena diskusija prizemlji...izgleda ne u ovom slucaju, ne na ovom forumu i ne na ovom topiku (inicijalnom kosovskom i ovom splitovanom podjednako)...

...u svemu ovome ima i moderatorskog “masla”...cini se da to nisu ljudi bez iskustva u ovom poslu al’ se isto tako cini (bar se meni cini) da nikad nisu procitali nista od La Fontaine...pa bar onu pricu o zmiji i zabi...da jesu, valjda bi reagovali na vrjeme...

...jos jednom, tebi vjeko hvala...ustedio si mi vrjeme i zivce...

...svako dobro svima...i moderaciji naravno...  

@bljax:

Ta karta ne znaci mnogo. U vreme Otomanske imperije to je bila teritorija pod jurisdikcijom Pecke patrijarsije. Pa niko normalan ne bi danas trazio "Srbiju do Budima"!??!? Ali je pokazatelj koliko je SPC u okviru Otomanske umperije bila mocna - u odredjenim vremenskim razdobljima, ne uvek. 

Pa i danas imamo episkopa australijsko- novozelandskog pa niko ne poteze pitanje teritorijalnih pretenzija prema Australiji ili Novom Zelandu!?!!????! 

Link to comment
Share on other sites

 

On 6/17/2019 at 11:23 AM, ironside said:

 

 

https://goo.gl/maps/3aCYSWnKqGTaJGFm8

 

fertilia.jpg

 

via Zara (zadarska ulica), via Parenzo (porečka ulica), via Orsera (vrsarska ulica), via Dalmazia (dalmatinska ulica), via Spalato (splitska ulica), via Fiume (riječka ulica), via Pola (pulska ulica), via dell'Istria (istarska ulica), via Cherso (creska ulica), lungomare Rovigno (rovinjska promenada), ...

 

Spoiler

671px-Pfo_Toscana_a_Pola2.jpg

 

fertilia3.jpg

 

sardegna.jpg

 

 

 

...

 

 

 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

ne mogu djeca biti fasisti. te ulice nisu spomenik fasizmu, vec sjecanju na krajeve odakle su ti ljudi dosli. Fertilia je kao jedno od Mussolinijevih "novih gradova" zamisljena u doba talijanskog fasizma (gdje je predvidjena kolonizacija Talijana iz Ferrare), medjutim 1947. godine talijanski fasizam je bio porazen, fasisti su bili ili streljani ili pobacani u fojbe ili osudjeni na robije, a u Fertiliu, tada pustu i malaricnu, stizu izbjeglice pokupljene duz jadranske obale, od Istre do Zadra i Splita. ovo je topic o kolonizacijama i seobama, i na njemu treba biti mjesta i za talijanske esule, svidjalo se to tebi ili ne.

Storia[modifica | modifica wikitesto]

La trasformazione del territorio paludoso della Nurra inizia già verso la fine dell'Ottocento con la bonifica della laguna costiera del Calich grazie all'opera dei detenuti del vicino carcere di Alghero e della colonia penale di Cuguttu. L'opera prosegue nel 1927 con la costruzione del Villaggio Calik su progetto di Pier Luigi Carloni.

Il borgo di Fertilia nasce ufficialmente l'8 marzo 1936 con la posa della prima pietra della chiesa parrocchiale, ad opera dell'Ente Ferrarese di Colonizzazione, istituito dal presidente del Consiglio Benito Mussolini il 7 ottobre 1933 per dare una risposta alla popolazione in eccesso della Provincia di Ferrara e diminuire le tensioni sociali.

Dopo i primi arrivi di emigrati ferraresi, lo scoppio della Seconda guerra mondiale paralizzò di fatto l'opera di colonizzazione, tanto che la maggior parte degli edifici rimase di fatto inutilizzata. Nel dopoguerra sarebbero invece stati gli esuli di Istria e Dalmazia a popolare la borgata, diventando un microcosmo vicino a quello catalanofono di Alghero.[1]  Ereditando la tradizione veneta dei nuovi arrivati, la borgata è stata dedicata a San Marco e ivi campeggia un leone alato suo simbolo, proprio al centro del belvedere. Particolarità della borgata è che tutte le vie e le piazze richiamano luoghi o avvenimenti storici del Veneto e della Venezia Giulia.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Darth Bane said:

@bljax:

Ta karta ne znaci mnogo. U vreme Otomanske imperije to je bila teritorija pod jurisdikcijom Pecke patrijarsije. Pa niko normalan ne bi danas trazio "Srbiju do Budima"!??!? Ali je pokazatelj koliko je SPC u okviru Otomanske umperije bila mocna - u odredjenim vremenskim razdobljima, ne uvek. 

Pa i danas imamo episkopa australijsko- novozelandskog pa niko ne poteze pitanje teritorijalnih pretenzija prema Australiji ili Novom Zelandu!?!!????! 

 

Ta karta ne znaci mnogo...Pa niko normalan ne bi danas trazio...ama jel to ti ozbiljno?...a da probas da to vako‘ ko nama rastumacis i onim anamo seselju & cetnicima?...pa znas kako bi se proveo, solidan degenek te nebi obiso‘...a ja sam se vazda pito‘ (sve do ove vjekine mape) a sto su oni cetnici onako krvnicki zavrli bas za liniju karlobag-karlovac-virovitica (il‘ tako nekako...nisam siguran jel ovaj treci bas virovitica)?...sto nisu zavrli sve do beca? Il‘ naprimjer samo do pala?...nego bas do te linije...nakon vjekine mape meni se “upalise lampice”...vidim tebi jos nisu...ako, ako...strpljen-spasen...doces i ti tobe...

...a jesil‘ razmisljo da to tvoje uvjerenje probas nekako da preneses/podjelis sa  seseljevim istomisljenicima na ovom forumu?...pa da nam poslije javis kako si proso‘?...ja nekako mislim da bi proso‘ isto ko‘ i sa pravim seseljom ama bi ti degenek bio samo virtalan...

...moj jarane da ja tebi kazem, sa insanima koji zive u prezentu a sav zivotni kredo, aksiome i sve zivotne norme iz pluskvamperfekta bi da implementiraju u prezentu, a sve to zaradi nedosanjane nebeske pozicije u futuru nemoze se racionalno diskutovati...ko‘ ni sa bilo kojim vjernikom...cist gubitak vremena & zivaca...i nemislim ja samo na srbe kao pluskvamperfekticare...svi su „vjernici“ taki‘...bez razlike...da nebude zabune sta sve tacno mislim, samo da kazem da i polpotove komunjare su isto tako vjernici samo sto oni misle da to nisu...

...jebo ovu pricu...vakat je zaklopit dok je vakta...mene ce svakako popljuvat (ma to ce me pravo nasekirat...) al’ ono sto tebi hocu da kazem je isto ono sto sam na ovom topiku otprilike vec reko‘: ...nije vrjeme otvarat ovu pricu, bar ne na ovom forumu/topiku jer kad na kosovu i ubosni krene drugo pouvrjeme hrkljusa (...a krenut ce siguran budi) bice krvi do koljena a je ne zelim da (a i tebi bih to savjetovao) doprinesem ma nijednom krivo izgovorenom rjeci...bice‘ sta ce bit...bezmene svakako...

...svako dobro...            

Link to comment
Share on other sites

Zadar, Govor zadarskih Arbanasa (Arbanaški govor)

Oznaka dobra: Z-4845

Pravni status: zaštićeno kulturno dobro
Vrsta: nematerijalno kulturno dobro
Klasifikacija: usmena predaja, izričaji i jezik
UNESCO zaštita: ne

Smještaj

Adresa: -
Mjesto: Zadar
Općina/grad: ZADAR
Županija: Zadarska

Nadležni konzervatorski odjel

Naziv: Konzervatorski odjel u Zadru
Adresa: I. Smiljanića 3, 23000 Zadar
Telefon: 023/ 211-129
Email: [email protected]
Vrijeme nastanka: -
Autori: -

Opis dobra

Govor zadarskih Arbanasa (Arbanaški govor) pripada gegskom narječu albanskog jezika, samostalne grane indoeuropske jezične porodice. Osobite jezične crte, koje ga odvajaju od ostalih govora toga narječja, duguje svojoj izoliranosti od matičnog narječja te jezičnom okolišu u kojem se razvija skoro tri stoljeća. Predci današnjih govornika arbanaškoga govora preselili su se u 18. stoljeću s obala Skadarskog jezera u zadarsku okolicu gdje ih je dočekao hrvatski, čakavski i romanski jezični utjecaj. Unutarnji razvoj i izvanjski utjecaj doprinjeli su posebnosti arbanaškog govora. Arbanasi su naselje u jugoistočnom dijelu zadarskog poluotoka, danas dio Zadra.

arb2.jpg arb1.jpg

 

...

 

Podrijetlo i prve dvije seobe

Zadarski Arbanasi doselili su se iz svog zavičaja u okolici Skadarskog jezera u grad Zadar 1726. godine, kada je nastalo današnje naselje. Iako se zasluga za doseljenje Arbanasa u Zadar danas uglavnom pripisuje tadašnjem zadarskom nadbiskupu Vicku Zmajeviću, njihovo doseljavanje uvelike je planirala i pomagala Mletačka Republika s namjerom oživljavanja Dalmacije, posebice opustošenog zadarskog zaleđa. Prema predaji Arbanasi potječu iz regije Šestana[1] i to iz tri različita sela: Šestani, Briska i Livari/Dobreci. Prvi sačuvani zapis o seobi arbanaških obitelji s ukupno 56 osoba, koje su izbjegle pred Turcima, nastao je dana 23. ožujka 1726. godine. Prva skupina izbjeglica stigla je u Kaštel Lastvu (današnji Petrovac na Moru), pa potom prebačena u Kaštel Novi (današnji Herceg Novi). Pored njih, svoj zavičaj napustilo je još 28 obitelji koje je u zbijegu spriječilo nevrijeme, no i one su desetak dana kasnije uspješno prebačene u Kaštel Novi. Pretpostavlja se da su prva i druga skupina Arbanasa stigle u Zadar od 10.-31. svibnja 1726.godine. Prvu seobu Arbanasa u Zadar predvodila su dva brata Petani. Obitelji koje su u Zadar doseljene u prvoj seobi su: Luca d'Andrea Gezghenovich, Nicolo di Luca Marghicevich, Nicolo d'Andrea Gasparovich, Giovanni d'Andrea Gezghenovich, Pere di Marco, Prem Vuca Marghicevich, Paolo Giech Marghicevich, Giech Prend Marghicevich, Giech Pepa Marghicevich, Marco Discialo Marghicevich, Prenz Prema Marghicevich, Petar Vuca Gianova, Nico Matessich, Luca Prend, Boso Nico Smira, Stanica Gielencovich, Visco Gielencovich, Lech Pero Marghicevich i Luca LucichMletačka Republika novim je doseljenicima dodijelila zemlju na području današnjeg Zemunika, gdje se trebalo oformiti novo naselje s već sagrađenih 15-tak kuća, hrvatskog naziva Erizzovo selo po tadašnjem mletačkom providuru Nicoli Erizzu. Međutim, zadarski kanonik i veleposjednik don Ivan Grisogono par je mjeseci kasnije za izgradnju novog naselja ustupio svoju zemlju u blizini lazareta Svetog Marka. Tako je na mjestu današnjeg naselja Arbanasi osnovano novo naselje Borgo Erizzo ili «Erizzovo predgrađe», o čemu svjedoči najstariji zapis od 15. kolovoza 1726. godine. Zemlja u Zemuniku ostala je i dalje u posjedu Arbanasa.

Treća seoba

U međuvremenu u Zadar pristižu manje skupine novih doseljenika, koje se počinju nazivati po zanimanju njihovog starješine (kotlari), pa tako nastaje i prezime Kotlar. Treća velika seoba uslijedila je sedam godina kasnije 1733. godine, a glavni organizator zbijega ponovno je nadbiskup Vicko Zmajević. Skupina Arbanasa napustila je svoj zavičaj i preko Kotora, kopnom ili morem, stigla do današnjeg Herceg Novog. Tu su se privremeno nastanili dok ih mletački providur nije otpremio u Zadar. Isprava od 11. ožujka 1735. govori o 199 «duša», prezimena Vlagdan, Nichin, Luco, Prendi, Tamartinovich, Mazia, Andre, Popovich,Bitri ... Mletačka Republika primila ih je pod svoje okrilje i nastanila ih u predgrađu Zadra. Obitelji iz treće seobe su: Nicolo Andre, Crasto Covac, Marco Giocca, Giocca Gionon, Giocca Giuchin, Stjepo Gjuri, Stiepo Luco, Prento Kneunichi, Lecca Marco, Prento Marcov, Paolo Marussich, Mar Mazia, Marco Nicadobrez, Pema Nichin, Nicolo Pantov, Marco Pertu, Frane Popovich, Paolo Prendi, Nicola Rose, Rado Ruco, Gen Sperc, Prento Stani, Vuco Tamartinovich, Vuksa Tancovich, Pietro Tioba, Andrea Toma, Capitano Nicolo Vlagdan i Jovan Vucin.

 

200px-Gospe_Loretske_church%2C_Croatia.j

 
Crkva Gospe Loretske u Arbanasima

 

Nadbiskup Vicko Zmajević o svom trošku gradi i crkvu Gospe Loretske te župni dvor. Crkva se počela graditi 1734., a dovršena je 1737. godine. Od naseljenja u Zadru Arbanasi štuju Majku Božju Loretsku – Gospu Loretsku, Zonja Jon kako je zovu, koja je njihova nebeska zaštitnica. Don Mijo Ćurković, župnik u Diklu, u brošuri tiskanoj 1922. godine piše: »Po nekim znakovima, treba držati da nijesu živjeli pri morskom kraju, jer ni dandanas, iako ih more oplakuje sa svih strana, nemaju riječi da označe arbanaškim jezikom ma kakovu ribu. Sve je hrvatski: manula, špar, glavoč, agač, tunjevina ... Dakle, došli su iz slatkovodnog podneblja, u kraj koji je obilovao vrsnim ribarima. Po predaji, uzrok seljenja bio je taj što bi Turci bili oskrvnuli kršćanskih djevojaka, a Arbanasi da se osvete ovom obeščašćenju, bili bi ih poklali noću, zapalili im sela, te pred strahom novoga, a i gorega zla, pobjegli iz svoje postojbine.« Uglavnom, već 1749. Arbanasi su u Zadru radili kao zidari, otvarali su krčme i preprodavali hranu kupljenu od stanovništva zadarskog zaleđa. Mletački providur Michelli izdao je strogu naredbu protiv kupovine i preprodaje, prijeteći Arbanasima globama, zatvorom i gubitkom robe. Ipak, Mletačka Republika je s namjerom daljnjeg poticanja gospodarstva mjesta osnovala tvornicu za tkanje vreća u koje se zamatao duhan koji se u to doba uzgajao u Grbama kod Nina. Zanimljivo je i to što prije dolaska Arbanasa, u okolici Zadra nije bilo kukuruznih polja. Arbanasi su prvi uveli sijanje kukuruza, velike površine u kršu su pretvarali u vinograde, oranice i maslinike. Čak dvije trećine njihove zemlje bile su pod vinogradima. Kasnije su u karavanama prodavali vino u unutrašnjosti mletačke Dalmacije.

 

...

 

 

 

 

...

 

p.s.

 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bljax said:

@e4_guy...navlakusa?...mislio sam (pogresno) da si pametniji...moderacija mi netreba, ignore je prakticniji...

Naravno da nije, moze i na pm.

Osjecam da si nesto pogresno shvatio, pa je bolje da to razjasnimo sto prije.

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

@Vjekoslav...Ivo Andric...vjecita tacka prjepora medj’ insanima sto zive ubosni...a svaki onaj sto pise, pise uvjek vodjen svojim licnim, intimnim senzibilitetom...taj se senzibilitet nemore naucit, kupit, isfolirat...on se ima il’ se nema...ima ga ivo, itekako ga ima...onaj fini, onaj tanani bosanski senzibilitet ko’ kad sarajka djevojka na djerdjefu siten vez veze a sve misli na svog dragog...pa onda ivo toci rjec po’ rjec, rjec po’ rjec...i tako nastaju velika djela u kome se svi insani sto zive ubosni mogu ogledat...ko’ i ivo uostalom, a i on je bosanac...jednom kad ti bosna u dusu udje vise te nikad ostavit nece...

...a opet kad se pogleda kako je ivo zivio i kakav je insan bio nemores oci zatvarat...govno jedno preispoljno, vazda bolesno ambiciozan, popeo se na ledja kome se je god mogo’ popet...latentni nacista, nije ni krio odusevljene njima sve dok ga tito & komunci nisu uzeli pod svoje (zbog svojih interesa naravno)...a onda je dobio naknadnu pamet...evidentan soven, tezak pretezak...vala tesko je razumit kako u jednom umnom insanu more bit zapretena tolka’ mrznja...a i zbog cega?

...kako bilo, citam danas ovaj clanak, prvi put vidim ovo (a mislio sam da sam dosad od ive sve procito’)...ivina dosanjana bajka iz 1920...pa sam se zadevero:

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/118071/ko_u_sarajevu_provodi_noc_budan_u_krevetu_taj_moze_da_chuje_kad_prochitate_pismo_ivi_andricu_iz_1920_godine_sve_ce_vam_biti_jasno.html

...sjedim evo sad kad sam procito’ i dumam u koju bih sad fijoku strpo’ ivu? Ne samo da more u obadvije podjednako nego MORA u obadvije...a opet kako ces odjednom strpat insana u dvije odvojene a tako udaljene fijoke?...izgleda da na ovom dunjaluku sem drvene peci more sve!...ubosni posebno...pa reko’ kad vec neumijem sam, da podjelim ovo sa vama, morebit neko pametniji odmene zna kako...

...dok nisam zaboravio: sjetio sam se ja i onih anamo ublehasa i njihove suplje price: ...”treba odvoji umjetnikovo djelo od njegove licnosti”...ama jasta, kako da ne...pa da im vako jalijaski a virtuelno odgovorim: ...mojne suplje zivota ti...nego dedera uzmider to govno, presjeci ga napola, pomiruhi obadvije polovine pa mi onda ispricaj koja plovina miruhi a koja “tukne”?

...a zasto bas na ovaj topik?...pa naziv ovog topika je Kolonizacije, seobe i narodi regiona a to i jeste sustina ovog “ivinog pisma”....imal’ na ovom dunjaluku ikakva ordija (a o komsijama da i nepricamo) da u zadnjih hiljadu-dvije godina nije posla bosnu pregazit...pa nikom vala od njih na duze staze nije bas nesto islo...jedino sto im je islo je da iza sebe (kad ih iznogiramo) ostave jos po jedan layer mrznje & tjeskobe (ko da i ovo sto imamo nije previse) a o tome upravo i pise Maks Levenfeld (aka ivo andric)....   

...svako dobro...

PS

...A kad bih ipak morao jednom riječju da kažem šta je to što me goni iz Bosne, ja bih rekao: mržnja....

...A u zemlji kao što je sadašnja Bosna, onaj koji ne ume ili, što je još više i teže, onaj koji svesno neće da mrzi, uvek je pomalo tuđin i izrod, a često mučenik....

Link to comment
Share on other sites

On 6/16/2019 at 10:15 PM, lekoviti said:

@McCarthy

 

Da ne ostane nedorečeno, odgovorio sam ti, moderacija je obrisala post. Fair enough.

 

Što se mene tiče, time je naš razgovor završen.

 

Želim ti sve najbolje.

 

 

Nisam video, ali mora da je bilo u duhu devedesetih, kao i sve tvoje prethodne poruke, cim su je uklonili.

 

Ali da uzvratim zelje -- takodje sve najbolje.

 

-Mc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...