Jump to content

Kolonizacije, seobe i narodi regiona - split topik sa Kosova


ZnajJova

Recommended Posts

16 minutes ago, Vjekoslav said:

 

Prema autoriziranim biografijama i vlastitim iskazima, Krleža je pred prvi i tijekom drugoga balkanskog rata bježao iz vojne akademije Ludovika u Budimpešti u Srbiju s namjerom da se kao dobrovoljac priključi srpskoj vojsci. Na srpskoj strani borilo se u tim ratovima više stotina srpskih i hrvatskih dobrovoljaca iz Austro-Ugarske, no srpske vlasti su u oba slučaja odbile Krležu kao sumnjivoga. Tako se u ljeto 1913. razočaran vratio u Zagreb, isključen iz svih vojnih učilišta. 

 

http://krlezijana.lzmk.hr/clanak.aspx?id=1271

 

p.s. drugi puta je stigao cak do Skoplja (gdje se nalazila srpska vojska),  medjutim, uhapsili su ga, optuzili da je K.u.K. spijun, i prebacili u Beograd. iz Beograda bjezi u Zemun, gdje ga pak hapse austrougarske vlasti, ovaj put pod optuzbom da je srpski spijun. i tu definitivno zavrsava njegova vojna karijera. a bio je odlican pitomac.

 

 

Nije on ovaj tekst pisao  1913. nego pola veka kasnije.Inace, tekst je "prepevan" na desetine puta u zadnjih 30 godina.Sluzi kao matrica kada god treba da se odgusla  nesto na temu hegemonije i ostalih cuda.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, e4_guy said:

Tema se polako pretvara u tipicnu splacinu sa starog foruma.

 

Brdo off topic postova, uvrede na ličnom nivou, ( ginkobiloba) provokativna pitanja i onelineri...

 

Trebamo li u stvari neku temu tipa “Srpska kolonijalna epoha and all the shits done” ?

 

 

ma u pravu si, malkic je otislo u sirinu. cek samo jos ovaj (zanimljivi) detalj na temu kolonizacija Kosova, i obecajem necu vise. dakle, Krlezu su 1912.-1913. dvaput hapsili i dvaput sutnuli iz Srbije. a el znate koga nisu sutnuli, vec ga prihvatili kao dobrovoljca?

 

enigma.jpg

 

kako se zvao ovaj mladic?
 

Spoiler

 

Maturirao je 28. lipnja 1916. u skraćenom školskom roku, nakon čega je mobiliziran u austrijsku vojsku. Nakon šestomjesečnog časničkog tečaja na Rijeci bio je poslan na talijanski front kod Gorice. U bitkama na rijeci Piavi, u srpnju 1918. pao je u talijansko zarobljeništvo odakle se, kao solunski dobrovoljac, oslobodio u prosincu 1918. U proljeće 1919. bio je demobiliziran.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, CLASH said:

Dajte sa ovim mapama, ozbiljni ste ljudi.

Gledanje na ovo iz danasnje perspektive, bez istoriijskog konteksta je level argumentacije nacosa kroz pesmicu

Mi necemo nista novo

Samo carstvo Dusanovo.

Sta fali Constantinovom ili Justinijanovom - vece, jace, bolje...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

Koncept nacije u srednjem veku je koncept pripadnosti religiji i zivotu na odredjenom prostoru.

Koncept naroda u danasnjem smislu nastaje tek nakon Francuske Revolucije i Napoleonovih osvajanja.

To nam govori...sta?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vjekoslav said:

 

ma u pravu si, malkic je otislo u sirinu. cek samo jos ovaj (zanimljivi) detalj na temu kolonizacija Kosova, i obecajem necu vise. dakle, Krlezu su 1912.-1913. dvaput hapsili i dvaput sutnuli iz Srbije. a el znate koga nisu sutnuli, vec ga prihvatili kao dobrovoljca?

 

enigma.jpg

 

kako se zvao ovaj mladic?
 

  Reveal hidden contents

 

Maturirao je 28. lipnja 1916. u skraćenom školskom roku, nakon čega je mobiliziran u austrijsku vojsku. Nakon šestomjesečnog časničkog tečaja na Rijeci bio je poslan na talijanski front kod Gorice. U bitkama na rijeci Piavi, u srpnju 1918. pao je u talijansko zarobljeništvo odakle se, kao solunski dobrovoljac, oslobodio u prosincu 1918. U proljeće 1919. bio je demobiliziran.

 

 

 

 

Znaci kolonizacija Kosova je istorijska cinjenica?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Koncept nacije u srednjem veku je koncept pripadnosti religiji i zivotu na odredjenom prostoru.

Koncept naroda u danasnjem smislu nastaje tek nakon Francuske Revolucije i Napoleonovih osvajanja.

Dobro, i? Srbija kolonizovala teritorije na kojima su živeli oni koji su u to vreme imali jedan koncept nacije koji se kasnije promenio. Sigurno ti i takvi preci imaju vise veze sa danasnjim Srbima nego sa Kadrijem.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kronostime said:

Da Srbi iz doba Nemanjica i ovi savremeni imaju vrlo malo dodirnih tacaka zbog raznoraznih seoba koje su se desavale u medjuvremenu., a i mesanja stanovnistva.

Ali imaju više veze nego sa Jašarijem i ostalim Haradinajima.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, berti said:

Dobro, i? Srbija kolonizovala teritorije na kojima su živeli oni koji su u to vreme imali jedan koncept nacije koji se kasnije promenio. Sigurno ti i takvi preci imaju vise veze sa danasnjim Srbima nego sa Kadrijem.

Mesanje naroda je sasvim normalna stvar na prostorima gde dolazi do migracija stanovnistva.

Balkan je pogotovo bio plodno tlo za to: ratovi, bezanije, naseljavanja upraznjenih teritorija....

Ko je kome nadzgao babu pored ovaca - samo babe znaju.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Vjekoslav said:

 

 

kako se zvao ovaj mladic?
 

 

Blaženi i zamalo svetac ?

Sve će to Papa Franja pozlatiti :) Komisijski.

 

--

Dajte ljudi pls (moderatori) napravite split, prebacite ove kolonijalne postove u novu temu,  pa ko želi čitati/pisati na tu troll temu neka izvoli.

 

Ništa kontra splita !

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Mesanje naroda je sasvim normalna stvar na prostorima gde dolazi do migracija stanovnistva.

Balkan je pogotovo bio plodno tlo za to: ratovi, bezanije, naseljavanja upraznjenih teritorija....

Ko je kome nadzgao babu pored ovaca - samo babe znaju.

Znaju i unuci. I unuci unuka. I njihovi praunuci. Zna se sve a da je mesanja stanovnistva bilo bilo je. Taj argument je irelevantan i nebitan.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, e4_guy said:

Blaženi i zamalo svetac ?

Sve će to Papa Franja pozlatiti :) Komisijski.

 

bogami nece. odbio Papa Franjo pozlatiti solunskog dobrovoljca.

ma Franjo je cool, pravi drug i komunista. 

 

https://www.index.hr/vijesti/clanak/papa-franjo-je-izjavom-o-stepincu-izazvao-bujicu-mrznje-hrvata-katolika/2084022.aspx

 

 

35 minutes ago, ZnajJova said:

Znaci kolonizacija Kosova je istorijska cinjenica?

 

sto si ti toliko neurozan? 

pa naravno da je istorijska cinjenica.

 

https://sh.wikipedia.org/wiki/Kolonizacija_Kosova

Edited by Vjekoslav
link
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Kronostime said:

Da Srbi iz doba Nemanjica i ovi savremeni imaju vrlo malo dodirnih tacaka zbog raznoraznih seoba koje su se desavale u medjuvremenu., a i mesanja stanovnistva.

Isto vazi i za Engleze,Spance,Francuze i ostale...ili ne? Treba da se odreknemo konekcije sa sopstvenom istorijom zbog mesanja stanovnistva? Ja ne znam da je i jedan Evropski narod to uradio, a ne mogu da se setim ni takvog primera na planeti Zemlji.

Komunisti i fasisti,diljem sveta, imali su razne ideje na tu temu,ali sve su to bile budalastine.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vjekoslav said:

Janjevci na Kosovu ili Bosnjaci katolici u Bosni i Hercegovini postaju Hrvati na identican nacin na koji pravoslavci postaju Srbi na prostoru koji je pod Osmanskim carstvom drzala Pecka patrijarsija. to mozda jeste bio cirkus, ali tako je bilo. kako bi uopce izgledala karta etnickih nacija na ovim prostorima bez visestoljetnog djelovanja Vatikana s jedne i Vizantije / Carigrada sa druge? vrag ce ga znati. ali posve sigurno ne ovako kako izgleda danas.

 

...bosnjaci katolici?...bosanci katolici, bosanci pravoslavci, bosanci muslimani, bosanci ostali (a ima i nesto nas bosanaca agnostika...malo al’ nas ima) je u ovom trenutku, u bosni primjernije...bosnjaci je trebao biti neutralan naziv, prihvatljiv bas svima...kolko’ znam, smislili su ga neki pametni ljudi jos u doba K.u.K. (hahali vjeko)...al’ jebiga nije sto je smisljeno neg’ ono sto je sudjeno...i bi sta bi, u zadnjem ratu ispade vako...da ne zaboravim i hercegovci su isto bosanci al’ prva rezerva (pricuva)...iz vizure (ako mogu tako reci) bosanskog agnostika a nakon onako krvavih ratova i jos evo vec trideset godina verbalnog hrkljusa, tesko mi je je razumjeti ova srpsko-srpska nadgornjavanja...sto bi reko’ moj rahmetli dedo: ...”ah moje djete, najduzi je put od guzice do glave” (halali zorane)...pa da i ja ovde dam mali doprinos, mozda vam ipak nekako dopre do glave...

0w0thmU.jpg

...po mome skromnom misljenju mozda bi bilo najbolje da svi vi tamo na tom kosovu krenete od zajednickog naziva “kosovari” (...kosovci nemore, zvuci prilicno zlokobno)...mozda se preko tog naziva nekako premoste drugi uobicajeno ne-premostivi problemi?...mozda...

...svako dobro svima...

PS

...bio sam tvrdo odlucio da ni u ludilu ne zalazim na ovaj topc al’ neda djavo mira...a ljepo je meni govorila moja rahmetli punica:...”zubi su granica jeziku & svaka rjec sto je ostala je zlatna”...jebiga kad si bosanac sklon zajebanciji, progovorio bi’ makar i na guzicu...al’ casna titova, necu vise pa makar puko’...  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ZnajJova said:

Isto vazi i za Engleze,Spance,Francuze i ostale...ili ne? Treba da se odreknemo konekcije sa sopstvenom istorijom zbog mesanja stanovnistva? Ja ne znam da je i jedan Evropski narod to uradio, a ne mogu da se setim ni takvog primera na planeti Zemlji.

Komunisti i fasisti,diljem sveta, imali su razne ideje na tu temu,ali sve su to bile budalastine.

Usa, Indija, Australija su srce Britanije.

Mexico,Texas, California su srce Spanije

Alaska je srce majcice Rusije

Brazil je srce Portugalije.

Kongo je srce Belgije.

Daj, bre....

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bljax said:

 

...bosnjaci katolici?...bosanci katolici, bosanci pravoslavci, bosanci muslimani, bosanci ostali (a ima i nesto nas bosanaca agnostika...malo al’ nas ima) je u ovom trenutku, u bosni primjernije...bosnjaci je trebao biti neutralan naziv, prihvatljiv bas svima...kolko’ znam, smislili su ga neki pametni ljudi jos u doba K.u.K. (hahali vjeko)...al’ jebiga nije sto je smisljeno neg’ ono sto je sudjeno...i bi sta bi, u zadnjem ratu ispade vako...da ne zaboravim i hercegovci su isto bosanci al’ prva rezerva (pricuva)...iz vizure (ako mogu tako reci) bosanskog agnostika a nakon onako krvavih ratova i jos evo vec trideset godina verbalnog hrkljusa, tesko mi je je razumjeti ova srpsko-srpska nadgornjavanja...sto bi reko’ moj rahmetli dedo: ...”ah moje djete, najduzi je put od guzice do glave” (halali zorane)...pa da i ja ovde dam mali doprinos, mozda vam ipak nekako dopre do glave...

0w0thmU.jpg

...po mome skromnom misljenju mozda bi bilo najbolje da svi vi tamo na tom kosovu krenete od zajednickog naziva “kosovari” (...kosovci nemore, zvuci prilicno zlokobno)...mozda se preko tog naziva nekako premoste drugi uobicajeno ne-premostivi problemi?...mozda...

...svako dobro svima...

PS

...bio sam tvrdo odlucio da ni u ludilu ne zalazim na ovaj topc al’ neda djavo mira...a ljepo je meni govorila moja rahmetli punica:...”zubi su granica jeziku & svaka rjec sto je ostala je zlatna”...jebiga kad si bosanac sklon zajebanciji, progovorio bi’ makar i na guzicu...al’ casna titova, necu vise pa makar puko’...  

E ovo je bio glas razuma! Da se svi pomalo priupitamo i urazumimo i uljudimo! Da vise ne pravimo gluposti! Bravo!!!! 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, bljax said:

 

...bosnjaci katolici?...bosanci katolici, bosanci pravoslavci, bosanci muslimani, bosanci ostali (a ima i nesto nas bosanaca agnostika...malo al’ nas ima) je u ovom trenutku, u bosni primjernije...bosnjaci je trebao biti neutralan naziv, prihvatljiv bas svima...kolko’ znam, smislili su ga neki pametni ljudi jos u doba K.u.K. (hahali vjeko)...al’ jebiga nije sto je smisljeno neg’ ono sto je sudjeno...i bi sta bi, u zadnjem ratu ispade vako...da ne zaboravim i hercegovci su isto bosanci al’ prva rezerva (pricuva)...iz vizure (ako mogu tako reci) bosanskog agnostika a nakon onako krvavih ratova i jos evo vec trideset godina verbalnog hrkljusa, tesko mi je je razumjeti ova srpsko-srpska nadgornjavanja...sto bi reko’ moj rahmetli dedo: ...”ah moje djete, najduzi je put od guzice do glave” (halali zorane)...pa da i ja ovde dam mali doprinos, mozda vam ipak nekako dopre do glave...

0w0thmU.jpg

...po mome skromnom misljenju mozda bi bilo najbolje da svi vi tamo na tom kosovu krenete od zajednickog naziva “kosovari” (...kosovci nemore, zvuci prilicno zlokobno)...mozda se preko tog naziva nekako premoste drugi uobicajeno ne-premostivi problemi?...mozda...

...svako dobro svima...

PS

...bio sam tvrdo odlucio da ni u ludilu ne zalazim na ovaj topc al’ neda djavo mira...a ljepo je meni govorila moja rahmetli punica:...”zubi su granica jeziku & svaka rjec sto je ostala je zlatna”...jebiga kad si bosanac sklon zajebanciji, progovorio bi’ makar i na guzicu...al’ casna titova, necu vise pa makar puko’...  

Za mene je svako izBosne Bosanac i nek` tamo ostvaruje svoja prava.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kronostime said:

Usa, Indija, Australija su srce Britanije.

Mexico,Texas, California su srce Spanije

Alaska je srce majcice Rusije

Brazil je srce Portugalije.

Kongo je srce Belgije.

Daj, bre....

Nisam te to pitao...pitao sam da li Englezi treba da zaborave svoju istoriju zbog mesanja stanovnistva?

Ovi komunisticki pamfleti o kolonizaciji...ne znam stabih ti rekao?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Lobotomija changed the title to Kolonizacije, seobe i narodi regiona - split topik sa Kosova

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...