Jump to content

Investicije na Balkanu


Amigo

Recommended Posts

Da vratimo ovo na temu "Investicije na Balkanu".

 

U Srbiji nema penzionog fonda, penzije idu iz budžeta.

 

U Australiji ih ima na desetine (svaka banka i finansijska institucija ih ima). Oni te pare koriste za investiranje. Korisnicima daju tri mogućnosti u koji deo da stave pare.

 

High risk, high return, 10-14% godišnje.

Medium risk, medium return , 6-10% godišnje.

Low risk, low return, 4-6% godišnje.

 

Taj low risk je recimo da Penzijski fond finansira izgradnju autoputa koji će se naplaćivati, sigurna dobit ali relativno mala (kao kamata u banci) a mali i rizik.

 

Japanski penzioni fond sedi na tim parama, trilioni dolara), nigde ih ne investira, ne sme. Bila je kampanja da se privatizuje i natera u akciju ali se stanovništvo pobunilo pa im tako pare sede bez kamate.

Link to comment
Share on other sites

Zato vam niko ne brani da sami sebe obezbedite za stare dane,ako racunate samo na PIO fond onda mrka kapa .

 

Ulaganje u obveznice Srbije donosi dobar profit - 6 % godisnja kupon-kamata na dinarske 10-godisnje obveznice i 4 % na evro obveznice ( sto je vise od npr devizne stednje u bankama ) .

 

Da ne ispadne da reklamiram nekoga ima i privatnih penzionih fondova koji imaju 8-9 % godisnje prinose,sto vam dok odete u penziju moze napraviti lepu svotu .

 

Ja sam uvek govorio Srbija je super zemlja da se penzionises ( ako si radni vek proveo napolju ),ali ako ovde radis i cekas penziju .... nemas cemu da se nadas .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Popara said:

...

Ja sam uvek govorio Srbija je super zemlja da se penzionises ( ako si radni vek proveo napolju ),ali ako ovde radis i cekas penziju .... nemas cemu da se nadas .

 

Ma baš je to tako lako? Samo daš broj računa pa ti penzija stiže u Srbiju. Može i to, samo treba da imaš lokalnu adresu (Kanada, Australia, Amerika, Japan) gde potvrđuješ svoje prisustvo, ma kako bilo retko.

Nemačke penzije, naši bivši gastarbajteri, moraju tamo da se pojave jednom godišnje za nastavak isplate penzija.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, A sad said:

 

Ne moraju. 

A ja  znam neke koji kažu da moraju.

 

Nije ni neka velika igra. Čak je i intuitivno jasno: isplata penzija nekome ko je umro, kada će primaoci da kažu da se sa isplatama prestane? Nikada.

Ne mora Srbija, Kamboža, i tamo ih ima koji žive dok žive.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yoyogi said:

A ja  znam neke koji kažu da moraju.

 

Nije ni neka velika igra. Čak je i intuitivno jasno: isplata penzija nekome ko je umro, kada će primaoci da kažu da se sa isplatama prestane? Nikada.

Ne mora Srbija, Kamboža, i tamo ih ima koji žive dok žive.

 

Ma mogu oni da kazu sta hoce, imam u kuci nemacke penzionere. 

 

Svake godine se salje potvrda o zivotu, ne moraju da idu u Nemacku. Potvrdu overava nas PIO fond i ona se salje u Nemacku. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, A sad said:

 

Ma mogu oni da kazu sta hoce, imam u kuci nemacke penzionere. 

 

Svake godine se salje potvrda o zivotu, ne moraju da idu u Nemacku. Potvrdu overava nas PIO fond i ona se salje u Nemacku. 

 

Ti si onda u pravu, ja sam u krivu. Onda je tako kako ti kažeš.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Yoyogi said:

 

Ti si onda u pravu, ja sam u krivu. Onda je tako kako ti kažeš.

 

I to Nemci posalju sve papire, samo treba da se overi i posalje nazad.

 

Kada je deda umro, baba je preuzela njegovu penziju, a da nije otisla u Nemacku. Sve papire Nemci posalju i to trojezicno na nemackom, hrvatskom i srpskom. Ovde se samo popune, overe i posalju. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, A sad said:

 

I to Nemci posalju sve papire, samo treba da se overi i posalje nazad.

 

Kada je deda umro, baba je preuzela njegovu penziju, a da nije otisla u Nemacku. Sve papire Nemci posalju i to trojezicno na nemackom, hrvatskom i srpskom. Ovde se samo popune, overe i posalju. 

Pa opet, da ti kažem da si u pravu.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 2 months later...
  • 1 year later...
31 minutes ago, Amigo said:

Sta se desava sa fabrikom Brose u Pancevu, da li je iko poceo da raditi?

 

https://www.rts.rs/page/stories/sr/story/13/ekonomija/4526517/fabrika-brose-pancevo-.html

 

Ima li kakvih vijesti iz prve ruke sa terena?

@Doc Holiday?

 

slabo se krecem u zadnje vreme napolju. Sa pijace , gde se inace cuje za sve, sam poslovanje prebacio na kripto i drugo online pa nisam mnogo u toku..

  Za Brose je jos verovatno i rano za sve...  Za ZF sam slusao da ima vise zaposlenih iz BG nego odavde iz PA... ali da ima..  Da su bili otvorili odeljenje za njih u masinskoj skoli itd..  Cak je bila i afera sa jednom lokalnom ketering sluzbom , koja valjda obezbedjuje TO u ZFu..  A taj keternig je naravno u vlasnistvu nekog lokalnog guzonje...  Afera je isla oko toga da su zakidali radnicima na bonovima za TO  i slicno...  neka muljacina koja nema veze sa Svabama, kolko sa nasom bagrom... Takodje postoje i carsijske price  o kupovini posla u ZF-u kao sto je to bilo svih godina unazad sa  juznom hemijskom zonom.. 

 

 Vise , po meni, ce te fabrike napraviti potpuni kolaps u saobracaju u pravcu ka Beogradu...  Raskrsnica kod "Grge" ce postati neprohodna.. jer je ona jedina  u pravcu ka BG za teretni saobracaj...  Gde se slivaju i iz Juzne zone, Kovina , Vrsca, pa sad i iz te Severne zone kamioni...  A umeju cesto da popravljaju puteve tu tako da ce biti zanimljivo...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...