Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

1 minute ago, Darth Bane said:

Ubed

Just now, Yoyogi said:

Eh, sad baš "najjači brend". Malo ga pretera.

 

Ćevapi su na mnogo višem mestu na toj skali.

ljivo najjaci "brend" bivse SFRJ je bila boza!!! Gde se jos pravi boza? A pravili su je Albanci!! 

Šta ćevapi_udaraste na gastronomiju, pa tu je konjukrencija jača nego bilo gde, pršut! sir!, čega sve nije bilo i tada i sada, to nije podleglo promenama sistema, to je tradicija domaće kuhinje jugoslovenske i srpske nema tu nekog prioriteta u najboljem brendu...dal je šljivovica il vino, narodi ovog podneblja su donosili sve najbolje iz svoje tradicije.

 

Koja boza, bljak...ko to pije?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Ova dodatna svetla....imaš dve vrste..."širokougaona" (kao i foto objektiv) specijalizovana za maglu i smanjene uslove vidljivosti i danas se ugrađaju kao standardna oprema kod mnogih automobila. Tehnologija i napredak su učinila svoje pa su sočiva i sami farovi daleko manji, ali delotvorniji. Korisna stvar. Imaš i onu drugu vrstu, koja su bila "podrška" za velika (duga) svetla i čija su sočiva pravljen atako da imaju "dobac" od preko 200 metara, a u sebi su ne retko imali i sijalice (sa jednim vlaknom) čija je jačina bila i preko 100 w čak i 200 w. Primera radi, klasične sijalice za farove H4, koje su puno delotvornije od običnih, su bile jačine 55/60 W. O farovima kod "amerikanaca" nećemo....gas-skupo itd...

 

Maglenke su da osvetle put kada je magla, koja je obično 30-50cm iznad puta. Da osvetle tlo, ispod, daje ti možda nekih 4-5 metara vidljivosti puta a ne vidljivost drugih kola. Ne vide te ni ti njih,  kola iz suprotnog smera. One, naravno ne probijaju maglu. Kako i mogu?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Yoyogi said:

 

Maglenke su da osvetle put kada je magla, koja je obično 30-50cm iznad puta. Da osvetle tlo, ispod, daje ti možda nekih 4-5 metara vidljivosti puta a ne vidljivost drugih kola. Ne vide te ni ti njih,  kola iz suprotnog smera. One, naravno ne probijaju maglu. Kako i mogu?

Tako je, to i jeste njihova svrha.

To ne važe samo za naše vazduplohovne ministre, oni kroz maglu vozi preko 200 na sat, 😉 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kronostime said:

Pravili su je i Makedonci, Srbi, Goranci, Bosnjaci....

Prave je i sada.

Najbolju bozu u Nišu pravi Velja Emona, a inače je napitak star preko 1000 godina, poprilično zdrav, bogat vitaminima. Tako da je vezivanje za Albance jedna poprilično nepotrebna i bezvezna generalizacija....da ne raspredam dalje.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

Najbolju bozu u Nišu pravi Velja Emona, a inače je napitak star preko 1000 godina, poprilično zdrav, bogat vitaminima. Tako da je vezivanje za Albance jedna poprilično nepotrebna i bezvezna generalizacija....da ne raspredam dalje.

Ako se pravi od kukuruza - ne moze biti star preko 1000 godina, jedino ako ga nisu Maje i Olmeci izmislili. :lol_2:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

...

 

Pravila se od prosa i psenice.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Boza

 

>> ... Fermented cereal flour (generally millet) drinks have been produced by native Anatoliansand Mesopotamians since the 9th or 8th millennia BC, and Xenophon mentioned in the 4th century BC how the locals preserved and cooled the preparations in earthen pots that were buried.[5] There are references mentioning boza-like "fermented (ground) millet drink" in Akkadian and Sumerian texts; the beverage is said to be respectively arsikkuand ar-zig.[6] In the 10th century the drink was called Boza and became common amongst Central Asian Turkic peoples.[7] Later it spread to the Caucasus and the Balkans. It enjoyed its golden age under the Ottomans, and boza making became one of the principal trades in towns and cities.

Until the 16th century, boza was drunk freely everywhere, but the custom of making the so-called Tartar boza laced with opium brought the wrath of the authorities down on the drink, and it was prohibited by sultan Selim II (1566–1574). He describes a type of non-alcoholic sweet boza of a milk white color usually made by Albanians.  ... <<

 

...

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Darth Bane said:

Za cevape mislim da su turski brend?! Boza - albanski i cicvara - to egzoticno jelo, srbski brend! 

 

Šta i da su turski i albanski i ne znam čiji ako ih ima u kuhinji to se konzumira ako je ok ako nije ko te pita u kantu i ćao...

 

Al ga ubode sa bozom i albanskim pićem samo tako, kao da Srbija nema svoje proizvode.

 

Svi koji to prave njihovo je, kakve veze ima da li su prvo ovi ili oni počeli i ko to i zašto da dokazuje to je  bezveze a kad je hrana u pitanju svi od nekog nešto preuzimaju menjaju i pričaju da je njihovo tradicionalno jelo a ima i onih koji jesu tradicionalna jela ili pića.

 

Neko drži baš do toga kao i nacionalnog porekla kao i pedigrea rasa pasa. Nisam taj!

 

Pio sam je par puta dal u Bombaju dal kod Pelikana...radije ne bih, pa ni te limunade iz poslatičarnica, retko pijem kao klinac jesam češće.

 

Nek je bogata trpeza, nek je zdravo i svima na veselje štagod ko ponudi za dobar ručak i apetit treba malo i rakije, šljive ili dunje, viljamovke ili bilo koje...a može i bez iliti bRez.

 

Sok od zove moj omiljeni domaći proizvod, ne znam da su Maje, Inke, Olmeci ili potonji narodi koristili cvet te biljke al ja uživam leti da pijem baš to, a i tokom godine.

 

Evo ga dug post a nije traktat o društvu hahahaha. 😄

 

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Najbolju bozu u Nišu pravi Velja Emona, a inače je napitak star preko 1000 godina, poprilično zdrav, bogat vitaminima. Tako da je vezivanje za Albance jedna poprilično nepotrebna i bezvezna generalizacija....da ne raspredam dalje.

Ne bih o bozi pričao, jednom sam je popio i nije mi se svidela. Možda samo ja, ima ih koji je vole.

Mislim da to nije brend oko kojega imamo nešto.

 

Tamo gde imamo, ćevapi, u Norveškoj sam video pakovanja u supermarketima  "Originalni ćevapčići iz Dubrovnika", zamrznuti. Norveška firma za zamrznutu hranu.

Link to comment
Share on other sites

Изгледа да неки нису упознати са чињеницом да турбо-бензинци избацују класичне бензинце, чак и у Србији, тако да ова прича са кубикажом није више актуелна.

 

Шта мислите о турбо-бензинцима? Ко је возио моторе са турбином зна да је осећај потпуно другачији због већег обртног момента на нижим обртајима.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Splendini said:

Изгледа да неки нису упознати са чињеницом да турбо-бензинци избацују класичне бензинце, чак и у Србији, тако да ова прича са кубикажом није више актуелна.

 

Шта мислите о турбо-бензинцима? Ко је возио моторе са турбином зна да је осећај потпуно другачији због већег обртног момента на нижим обртајима.

Imao sam FIATA Cromu....kad mi najstariji sin položio za auto...skinuo sam  turbinu. :smiley2:

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Darth Bane said:

Ja pamtim jos kao dete albanske poslasticarnice sa bozom! 

Gde to ima dobra boza u Nisu danas???

Rekoh ti...najbolju pravi Velja Emona, a Velja očito nije Albanac. Makedonac je i mislim da je treća generacija poslastičara. Mada, iskreno rečeno ni jedna u poslastičara u Nišu nije promašaj, svejedno ko je drži, Nišlija, Makedonac, Albanac, Goranac...sve su to majstori svog posla.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Janne240 said:

 

Eh znam ja, ne pise se meni toliko uopste, cak mislim i to je bilo previse, nego kad gurate po svome ili se uhvatite za nesto sto ne znate ili treba objasniti, onda moram...naravno da ne volim da se ponavljam i pisem iz pocetka a ni da vam drzim neke osnovne lekcije sto vam ocigledno smeta. 😄 Vi kao da ne pisete anegdote i upadice, ili nedorecene postove...ima ih mali milion od starta topika preko prepucavanja i trolovanja.

 

Samo terajte, leto tek sto je pocelo...meni kako dodje.

 

Ti bi mogao da primetis da ovde ima izuzetno obrazovanih ljudi, tako da tvoje "osnovne lekcije" samo smore citace.

2 hours ago, ZnajJova said:

. Gradjani SFRJ vodili su sasvim pristojne živote, obzirom na situaciju u koju ih je gurnuo anglosaksonski elitistički ološ.

:smiley13: Sta picas ti? Pa parade se organizovale d se proslave tekovine revolucije, pesme se ispevale, a ti sad neko ih gurnuo...

2 hours ago, ZnajJova said:

 Niko ovde ne žali za "hovnjivom tvorevinom" . Komunjarski ološ (bez navodnika) je ovde instaliran direktno  sa nekog piknika  na obalama znamenite river Potomak. Nisu ga valjda ustoličili  Tita i Moše Pijade. O tome, i našoj slabijoj DNK se ovde "lome koplja". I uticaju gladi/slabijem rodu klompira/kompira/krompira u S.Irskoj na razvoj američkih industrija.

Ovo je stvarno nova teorija :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Yoyogi said:

Proizvodnja u Srbiji. Niko da pomene malinare.

, a sta u vezi sa tim? da li mislis generalno na njihove probleme oko proizvodnje i zastite otkupa ili sta, da li je to originalni proizvod Srbije? Dal je bilo bolje u vreme SFRJ ili danas?

 

Mislim da to ne spada u temu s tim da može da se pretresa...Cenim da se paralele izvlace oko industrijskih proizvoda.

Link to comment
Share on other sites

Sada znam ta kola. Niko na svetu ne pravi kola koja će biti dobra, pouzdana i bez kvarova na duže od 7 godina. Možda Rolls Royce, Bentley, Ferrari.

To što imaš su "consumer" kola koja se menjaju na 3 godine u Japanu, na 12 godina u Australiji.

Ako te toliko posluže, samo budi srećan. Nisu ta kola pravljena da traju doveka.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Janne240 said:

, a sta u vezi sa tim? da li mislis generalno na njihove probleme oko proizvodnje i zastite otkupa ili sta, da li je to originalni proizvod Srbije? Dal je bilo bolje u vreme SFRJ ili danas?

 

Mislim da to ne spada u temu s tim da može da se pretresa...Cenim da se paralele izvlace oko industrijskih proizvoda.

To je "proizvodnja" Srbije.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...