Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

2 minutes ago, mrd said:

A, ne, ne! Mi smo tristaca izvozili u Egipat. 🙂 :lol_2::

"Tristać" je lično mercedes za golfa....✔️

 

5 minutes ago, DJORDJE said:

Jos da je dizel pa i nekako, ovako za benzinca 3500 eura, stvarno mnogo.:classic_biggrin:

...ili da bar ima ugrađen plin :smiley59:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:

"Tristać" je lično mercedes za golfa....✔️

 

...ili da bar ima ugrađen plin :smiley59:

Idi bre, naravno da je limuzina za Golfa, ali je i dalje to auto koji su u Zastavi pravili 18 godina ne promenjeni. U stvari lazem, spustili su menjac sa volana na pod. Licno sam voleo da ga vozim. Kad otvori drugu diznu je delovao kao turbo. :) Medjutim, stoji ono sto sam i rekao, sklapacka industrija, svuda. U momentu, kad je neko hteo da proizvede nesto autenticno,  funkcioneri bi ga ucutkali, da ih ne zezne za putovanja u inostranstvo, gde su kupovali ono sto razvijena prodajna mreza u SFRJ nije mogla da ponudi na exYU trizistu.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mrd said:

Jeste motanje kablova koristi 2 dela, a Golf 2+.

Sklapanje automobila nije industrija, vec montaza. Industrija je kad se ceo sklop napravi. Cela ex YU nije mogla da napravi motor SUS koji bi radio duze od 1500h.

Traktor nisu mogli ceo da naprave, da bi neko putovao do Londona. :)

 

Kakva gomila neistina.U SFRJ su se proizvodili traktori koji i dan danas besprekorno funkcionišu, sa isto tako izuzetno kvalitetnim motorima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mrd said:

Idi bre, naravno da je limuzina za Golfa, ali je i dalje to auto koji su u Zastavi pravili 18 godina ne promenjeni. U stvari lazem, spustili su menjac sa volana na pod. Licno sam voleo da ga vozim. Kad otvori drugu diznu je delovao kao turbo. 🙂 Medjutim, stoji ono sto sam i rekao, sklapacka industrija, svuda. U momentu, kad je neko hteo da proizvede nesto autenticno,  funkcioneri bi ga ucutkali, da ih ne zezne za putovanja u inostranstvo, gde su kupovali ono sto razvijena prodajna mreza u SFRJ nije mogla da ponudi na exYU trizistu.

 

Pa da. Pisao sam jednom i o LED ekranu u EI, isti slučaj. Onda, čini mi se, dolazimo do suštine...Jugoslaviju nije trebalo egzekutirati, imalo je šta da se spašava.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mrd said:

Jeste motanje kablova koristi 2 dela, a Golf 2+.

Sklapanje automobila nije industrija, vec montaza. Industrija je kad se ceo sklop napravi. Cela ex YU nije mogla da napravi motor SUS koji bi radio duze od 1500h.

Traktor nisu mogli ceo da naprave, da bi neko putovao do Londona. 🙂

 

To jednostavno nije tacno, kao sto nije tacno da ljudi u Americi imaju 6-7 sedmica godisnjeg odmora :classic_biggrin:

Kako si to lupio, tako i ovde lupas. :smiley5:

 

Edited by Amigo
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Yoyogi said:

 

Evo, baš preko puta moje kuće radi servis koji održava evropska kola. Fiat i Renault.

 

Sećam se reskog zvuka motora originalnih FIAT i Zastava automobila, velika razlika.

Vidis recimo, bas zbog tog zvuka Fiat ima klijentelu. Svi znaju da je Fiat i AlfaRome junk, ali ih ljudi cesto biraju ispred drugih bas zbog tog zvuka i osecaja neke slobode. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

To je bilo u sradanji sa italijanima, da bi neko mogao da putuje do Italije. 🙂

Ja ne znam zašto se bunite oko tih licenciranih vozila. Bolje je što smo sklapali Fiate, Golfove, Renoe nego da imamo Trabante i Zaporožce...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Constantin said:

Pa da. Pisao sam jednom i o LED ekranu u EI, isti slučaj. Onda, čini mi se, dolazimo do suštine...Jugoslaviju nije trebalo egzekutirati, imalo je šta da se spašava.

Nije ni trebalo da dodje do raspada, "ali" seti se sta smo uradili. :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:

Ja ne znam zašto se bunite oko tih licenciranih vozila. Bolje je što smo sklapali Fiate, Golfove, Renoe nego da imamo Trabante i Zaporožce...

Ne bunim se ja protiv licence, vec protiv velicanja licence u kvazi razvoj i industriju. Oni su bar to sami pravili.  Cela sustina je u tome da to nije bilo nista bolje od danasnje industrije. Pre SM revolucije imali Fiat u Zastavi, sad opet Fiat. Nikada se nece iskopati iz licenca, posto se lakse krade kroz tu vrstu napretka.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:

A jel baš moraš da me podsećaš. 

Ma to nase sr@nj# ide u paketu, sa ovom patetikom i pricama kako je eto exYu bila super, a nevaljalci je razbili. Niko ovde ne kaze ko su ti nevaljaci, svi upucuju na nekog drugog, a to smo mi. Sad nam je djavo kriv i eno tamo mi i Maltu pomenuli. :lol_2:

:roflmao:

Sve nas strani neprijatelj upropasti.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Golf II je najprecenjeniji auto na Ex-Yu prostorima. Bio i ostao.

Današnji oglas:

spacer.png

 

Treba prvo pregledati prodavca, a i onog ko je spreman da izdvoji ovolike pare za ovaj primerak star preko 30 godina i sa pređenih 310 000 km.

 

Ja se potpuno slazem da je precenjeno dati 3500 evra za auto star 30 godina i toliko kilometara, prosto nevjerovatno.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mrd said:

Ma to nase sr@nj# ide u paketu, sa ovom patetikom i pricama kako je eto exYu bila super, a nevaljalci je razbili. Niko ovde ne kaze ko su ti nevaljaci, svi upucuju na nekog drugog, a to smo mi. Sad nam je djavo kriv i eno tamo mi i Maltu pomenuli. :lol_2:

:roflmao:

Sve nas strani neprijatelj upropasti.

Pisah, obrisah. Odustajem. Ostajem pri tome da je YUgoslavia bila odlična zamisao, ali popovi, lopovi.....topovi (nebitan red).....su prihvatili bačenu kosku i dovršili posao. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/17/2019 at 10:17 PM, Kinik said:

...

 

 

:ranting:

 

...

giant rats.jpg

 

 

 

ne znam zasto toliko drvlje i kamenje na to sto se krale tehnologije ili sto su se stvari proizvodile po licencama ??

 

Zaboravljas istorijsko nasledje ...  Kraljevina SHS je uglavnom bila pooprilicno zaostala  industrijski , tehnoloski i po mnogo cemu... pogotovo krajevi koji pre nastanka SHS nisu pripadali AU monarhiji...  Da o polupismenom i poluskolovanom svetu da ne pricamo...

 

 U takvim uslovima napraviti da se nesto proizvodi i po licenci je veliki korak....  Uostalom, citao sam, ni veliki Americki konstruktori aviona tip Daglas , Kertis i drugi nisu poceli tako sto su napravili svoje nego su krenuli prvo sa proizvodnjom po licenci...  I sa time su sticali znanja za svoje projekte...

  Uostalom pogledaj danas Kinu....  Pa ona je ceo 20ti vek provela kopirajuci u svemu druge...  Danas su 2 svetska sila... Kako vojno tako i ekonomski i tehnoloski...

 

   To sto pominjes kao uzalud trosenje para na razvoj oruzja, delimicno bi se moglo diskutovati, mozda bi bilo bolje da su to oruzje kupili gotovo, ali zelja Tita i tadasnje vlasti je da sto vise toga proizvodimo mi sami ( makar i ukradeno i po licenci )..  A sto se milijardi utrosenih na naoruzanje tice...  tada je vladao hladni rat..  Ruske trupe su bile u Madjarskoj i Rumuniji..   U vise navrata je postojala pretnja i da napadnu...  i ma koliko joj se podsmevali danas, i makar i nije bila 4ta ili 5ta u svetu , ona je posluzila svrsi pre svega odvracanja tadasnjeg SSSRa od invazije...  

  ili bi vise voleo da su nas tada Staljin i njegovi okupirali ??     Sa danasnje distance i kunjenja u "rusku bracu " mozda bi i bilo bolje da su nas okupirali pa bi saznali kao sto su i madjari saznali kolika su rusi braca...
 

  Na zalost svih nas, nismo dosli do toga da se sa proizvodnje po licenci predje na proizvodnju sopstvenoga...  umesto toga nam se ratovalo izmedju sebe

 

  Sto se tice  toga da su Jastrebove Hrvati obarali sa LPA , oni su bili prvi nasi operativni avioni i trebali su biti i povuceni... Njihove performanse su bile skromne... max brzina je bila na nivou   Mustanga i Tanderbolta i FW190  iz drugog svetskog rata koji su imali cak i bolje naoruzanje od G-2  i J-21
 

   A sto se tice Orla i super galeba,  Jugoslavija je za njih dobila kao pomoc savezniku  od VB motor i licencu za slabiji RR...  a postojao je i jaci istih dimenzija  koje su oni ugradjivali u Jaguar jurisnike i Hawk skolske avione  i oni su zato i imali bolje performanse od Orla i G-4

 

   Uostalom  kakvu danas proizvodnju i cega imamo ??  Sem motanja kablova

Edited by Doc Holiday
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Doc Holiday said:

 

 

 

ne znam zasto toliko drvlje i kamenje na to sto se krale tehnologije ili sto su se stvari proizvodile po licencama ??

 

Zaboravljas istorijsko nasledje ...  Kraljevina SHS je uglavnom bila pooprilicno zaostala  industrijski , tehnoloski i po mnogo cemu... pogotovo krajevi koji pre nastanka SHS nisu pripadali AU monarhiji...  Da o polupismenom i poluskolovanom svetu da ne pricamo...

 

 U takvim uslovima napraviti da se nesto proizvodi i po licenci je veliki korak....  Uostalom, citao sam, ni veliki Americki konstruktori aviona tip Daglas , Kertis i drugi nisu poceli tako sto su napravili svoje nego su krenuli prvo sa proizvodnjom po licenci...  I sa time su sticali znanja za svoje projekte...

  Uostalom pogledaj danas Kinu....  Pa ona je ceo 20ti vek provela kopirajuci u svemu druge...  Danas su 2 svetska sila... Kako vojno tako i ekonomski i tehnoloski...

 

   To sto pominjes kao uzalud trosenje para na razvoj oruzja, delimicno bi se moglo diskutovati, mozda bi bilo bolje da su to oruzje kupili gotovo, ali zelja Tita i tadasnje vlasti je da sto vise toga proizvodimo mi sami ( makar i ukradeno i po licenci )..  A sto se milijardi utrosenih na naoruzanje tice...  tada je vladao hladni rat..  Ruske trupe su bile u Madjarskoj i Rumuniji..   U vise navrata je postojala pretnja i da napadnu...  i ma koliko joj se podsmevali danas, i makar i nije bila 4ta ili 5ta u svetu , ona je posluzila svrsi pre svega odvracanja tadasnjeg SSSRa od invazije...  

  ili bi vise voleo da su nas tada Staljin i njegovi okupirali ??     Sa danasnje distance i kunjenja u "rusku bracu " mozda bi i bilo bolje da su nas okupirali pa bi saznali kao sto su i madjari saznali kolika su rusi braca...
 

  Na zalost svih nas, nismo dosli do toga da se sa proizvodnje po licenci predje na proizvodnju sopstvenoga...  umesto toga nam se ratovalo izmedju sebe

Ti nisi citao nista sto sam ja napisao. Odakle ti da licence nisu dobre? Licenca nije industrija, to moze da bude za one koji nisu izasli iz haustora, ali seljani koji su imali sirine njiva, imaju mnogo sire vidike. Pogledaj malo o Suzukiju, Kawasakiju, Yamahi, to su sve sitne radnje koje su prerasle u industrijske gigante. Da se postovalo pravo vlasnistva, verovatno bi i exYU imala perspektivu, a ovako haustorci su sedeli u haustoru i pumpali putovanja u inostranstvo, da satro nauce kako da naprave traktorsku kabinu, ili kako da se na tristacu menjac s'volana spusti na kardanski kanal.

Tu je sustina, zemlja je opljackana, a mi ovde kukamo za lopuzama. Da je valjalo ne bi se zakrvilo.

Samo izrazito "slep", "glup" i "pokvaren" mogu da velicaju ono sto je bilo izmedju 45-91god.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mrd said:

Ti nisi citao nista sto sam ja napisao. Odakle ti da licence nisu dobre? Licenca nije industrija, to moze da bude za one koji nisu izasli iz haustora, ali seljani koji su imali sirine njiva, imaju mnogo sire vidike. Pogledaj malo o Suzukiju, Kawasakiju, Yamahi, to su sve sitne radnje koje su prerasle u industrijske gigante. Da se postovalo pravo vlasnistva, verovatno bi i exYU imala perspektivu, a ovako haustorci su sedeli u haustoru i pumpali putovanja u inostranstvo, da satro nauce kako da naprave traktorsku kabinu, ili kako da se na tristacu menjac s'volana spusti na kardanski kanal.

Tu je sustina, zemlja je opljackana, a mi ovde kukamo za lopuzama. Da je valjalo ne bi se zakrvilo.

Samo izrazito "slep", "glup" i "pokvaren" mogu da velicaju ono sto je bilo izmedju 45-91god.

 

 nisam bio procitao tvoj post vec replicirao kiniku... nebitno...

 

licenca je dobra... ona nije losa za razvoj ... pogotovo za zemlju kakva je bila SFRJ i kakvo nasledje je imala...

 U sustinski ni ovo danas sa motanjem kablova nije lose za stanje u kakvom smo trenutno...  mada je to motanje kablova na znatno nizem tehnoloskom nivou nego proizvodnja aviona i automobila po licenci...

 

  sto se tice tog perioda 45-91  niko ne spominje okolnosti pod kojim smo ziveli ... Hladni rat , u vise navrata neposredna pretnja od sovjetske invazije...

 

 sto se lopova tice... oni su se uglavnom poceli siriti nakon 1980te , to jest nakon smrti JBT...   Stim sto su tadasnji lopovi krali mozda na milione ,  a ovi danasnji na 100tine miliona i milijarde   Tako da taj lopovluk i nije produkt perioda 45-91  vec vise naseg mentaliteta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Doc Holiday said:

 

 nisam bio procitao tvoj post vec replicirao kiniku... nebitno...

 

licenca je dobra... ona nije losa za razvoj ... pogotovo za zemlju kakva je bila SFRJ i kakvo nasledje je imala...

 U sustinski ni ovo danas sa motanjem kablova nije lose za stanje u kakvom smo trenutno...  mada je to motanje kablova na znatno nizem tehnoloskom nivou nego proizvodnja aviona i automobila po licenci...

 

  sto se tice tog perioda 45-91  niko ne spominje okolnosti pod kojim smo ziveli ... Hladni rat , u vise navrata neposredna pretnja od sovjetske invazije...

 

 sto se lopova tice... oni su se uglavnom poceli siriti nakon 1980te , to jest nakon smrti JBT...   Stim sto su tadasnji lopovi krali mozda na milione ,  a ovi danasnji na 100tine miliona i milijarde   Tako da taj lopovluk i nije produkt perioda 45-91  vec vise naseg mentaliteta

Ti si, ili mnogo mlad, ili smo ti i ja ziveli u razlicitim zemljama. :)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mrd said:

Ti si, ili mnogo mlad, ili smo ti i ja ziveli u razlicitim zemljama. 🙂

 

nisam mlad... Tito je umro kada sam ja krenuo u skolu...

 

 i tokom 80ih sam mnogo putovao... barem po Vojvodini a nesto i dalje do Hrvatskog dela Jadrana i Ohrida...

 

Dovoljno sam video i iako tad to nisam shvatao , sad shvatam da je ipak tada , barem za nas , nas narod bilo bolje nego danas

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Doc Holiday said:

... 

 

 

Nemoj podmetati i pogresno ucitavati. (ovo poslednje ti je standard)

Niko ne baca 'drvlje i kamenje na kradju licenci'. Vlasnici su bili cool - znali su da ce to kad-tad doci na naplatu, ili ces moci da izvezes simpurak! (a devize ti ocajnicki trebale)
I u toj kr.ju. si imao industrijsku proizvodnju, pa cak i aviona. (srchi malo po netu)
Kao i obicno preskaces neke stvari, ponavljas floskule o 'hladnom ratu / ruskim trupama u komsiluku' - a kupovali ... sovjetsko oruzje? Da im nisu mozda ameri nesto dali? JBT je senilno naprdjivao 'o opasnosti po socijalizam u CSSR, kapitalizmu & revansizmu koji dize glavu'? To je radio i tokom 'Madjarskih dogadjaja'. Pa su nas i madjari, i cesi i slovaci prezreli, i danas nam serbez dozvoljavaju da kod njih argatujemo za sicu.
No, - mi smo imali proizvodnju!
:ajme:
Praske visoke skole, industrija, bile su pojam i za poljoprivrednu austriju, a ne za tezacku sVrBiju. A mi bili neke velicine?
Pogledaj samo predratne 'skode', pre rata '41., pogledaj rally sampionate po Africi. Normalno, da je i kod njih 'period socijalizma' bio katastrofa - umalo nisu propali. A vidi ih danas! Kako su bili gospoda / panove - takvi su i danas. Za razliku od ovdasnjih opancara. Gde su najgori sitne neznalice, ostrasceni ideoloski skojevci pogubljeni u vremenu i prostoru. Pa, secam se kad bih dosao u neku bosansku kasabu sa 'spec.proizvodnjom' (nesto bio zakasnio sa 'delegacijom', pa me docekaju na autob. stanici i dritto u 'vojno odmaraliste'). Dok su me vozili kroz prasnjavu kasabu - samo sam mogao da se (krisom) prekrstim. Mislim, fini ljudi, ljubazni ... i preplaseni. Ne sme da te pogleda u oci. Kad ga nesto pitas (prenosis pitanje nekog iz delegacije), uvek se javi sef da palamudi. Pa ga secnem - sacekajte druze da neposredni rukovalac kaze. 'Sefici' me mrzeli, a oni nasi iz delegacije uzivali. A lokalci ne znaju ni ko si, ni kakav ti je 'background'. Uvece, u slobodno vreme, izadjes, da te malo mine 'jagnjetina i ostalo) odvezu te do varosi, prosetas malo, sednes u neku kafanu, posascit vozaca (pa nece valjda da me ceka u autu) pogledas onaj svet i pitas se - hebote, pa gde sam to dospeo!?

Vidis li, citavu istocnu evropu je dzugasvili okupirao - pa ih ujedinio, posluzio im kao najveci neprijatelj protiv koga su se svi zbili. Zato sto su bili skoro 'monoetnicne nacije'. A ovde? Ovde je balkanski zagorski staljincic nastavio da jase svetinu na 'partizanstini', izigravajuci borbu protiv ruskog staljina, a u sustini se malo razlikovao. One cuvene '68. kukao pred Bakaricem - da odem u sssr ili da dam ostavku? Pa su ga 'sedirali'. asnije su radili implanti kose i operske pevaljke. Sve to je neminovno moralo da se zavrsi u krvavom piru. Gde im je sada ta famozna 'proizvodnja'? 
Ne bih im je dao onoliko godina koliko su prosrali u medjusobnom krljanju. 
Da shvate da je sve jako skupo i da mora da se plati.
Witz i JNA - 'propalica nosi motalicu!'

 

Danasnje 'kunjenje u rusku bracu' je nastavak 'titisanja'. Vrlo neuspesnog, sto aktuelni i sami priznaju, ali im se ponekad otme.

 

>> ... Brnabić: Ništa loše nisam rekla o Rusiji, to je izvukao iz konteksta jedan čovek
Beograd -- Predsednica Vlade Srbije, Ana Brnabić, negirala je danas da je tokom boravka u Londonu rekla bilo šta što bi moglo da ugrozi odnose Srbije i Rusije.
Izvor: Tanjug, cetvrtak, 20.06.2019.

    Kritike na njen racun, tim povodom, kazala je, zapravo su izvučene iz konteksta. Brnabić je za Politiku precizirala da je to uradio, kako je kazala, jedan čovek koji voli da tendenciozno izvlači stvari iz konteksta i da onda tvituje o njima. Premijerka precizira da je u Londonu govorila o tome da je naš odnos sa Rusijom blizak, da se bazira na tradiciji, veri, jeziku, bliskosti između dva naroda, ali da se bazira i na današnjim ekonomskim odnosima, koji su jaki i dobri, te dodala da, nažalost, danas ljudi pojednostavljuju stvari. ... <<

I ostalo tc-prc.

(a i taj sto je izvukao iz konteksta - da nije mozda bio Kinik?)

Lepo kaze ruska poslovica - ne mozes šilo sakriti u džaku.

 

A 'proizvodnja' - ajde, nemoj me zasmejavati.

Svakih par meseci 'novi modni detalj na autu' - hromirani retrovizori, hromirana rucka menjaca ... i cena neprestano raste.

 

PS.
Bila je neka vrlo tuzna novinska prica o liku koji je s mukom kupio namestaj, pa naredio zeni da zakljuca sobu, Kad ono trogodisnji sincic nekako se usunja, i malim decijim cekicicem polupa one pozlacene 'leptirice / andjelcice'. Gde se zena prestravi, zaista zakljuca sobu! No, papmur, lik dosao da posla i pre odmora naredi - otvaraj! Kad je video - nacisto poludi, zgrabi taj cekicic i za kaznu, polupa malome prstice na rukama. Kad je video sta je uradio - ode u shupu i presudi sebi.
:smiley5:

 

Kojom 'proizvodnjom' se ovde neki hvale kad se radi o elementarnoj sirotinji, jadu i bedi!?
(ne ponovilo se!)

...   

Link to comment
Share on other sites

 

nisam mlad... Tito je umro kada sam ja krenuo u skolu...

 

 i tokom 80ih sam mnogo putovao... barem po Vojvodini a nesto i dalje do Hrvatskog dela Jadrana i Ohrida...

 

Dovoljno sam video i iako tad to nisam shvatao , sad shvatam da je ipak tada , barem za nas , nas narod bilo bolje nego danas

Meni je mnogo bolje bilo dok su mi roditelji plaćali račune i ako sada bolje živim. Mojim klincima je sada sigurno bolje, pošto mi plaćamo njihove račune. I ako mi možemo više da im pružimo njima je bolje, pošto ne mora da zarade. Isto tako je i exYU živela bolje, pošto su drugi davali pare. Sad mora da se zaradi.

 

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mrd said:

Meni je mnogo bolje bilo dok su mi roditelji plaćali račune i ako sada bolje živim. Mojim klincima je sada sigurno bolje, pošto mi plaćamo njihove račune. I ako mi možemo više da im pružimo. Njima je sada bolje, poto ne mora da zarade. Isto taho je i exYU živela bolje, pošto su drugi davali pare.


Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

 

jooj stalno o tim kreditima....   pa danas je svaka od ovih eks yu drzava vise zaduzena nego sto je bila cela SFRJ... i to po svim parametrima- mislim vrednosnim..

 Ajde Hrvatska je bar za te dugove napravila autoputeve , Slovenija je svemirski brod za sve nas...

 A Srbija ?  Od svega toga sto je nekad imala , sto je od tih kredita napravljeno  , ne postoji nista...  danasnji pojam za "fabriku" u srbiji je motanje kablova...

 A krediti se uzimaju u daleko vecoj meri nego sto su se uzimali u ono vreme...  a ne gradi se uglavnom nista...  A i to sto se gradi je kvalitet u qcu...

Nekad su nasi isli da grade po svetu mostove... danas nama kinezi grade mostove

 

o cemu vi pricate

 

 da nije bilo onog sto nam dala EU nakon 5 oktobra  , od cega su barem pola pokrali nasi hohstopleri,   ziveli bi na nivou  Engleske  -1066te

 

@Kinik Kojom 'proizvodnjom' se ovde neki hvale kad se radi o elementarnoj sirotinji, jadu i bedi!?
(ne ponovilo se!)

 

koju danas imamo proizvodnju?   elementarna sirotinja i beda i jad veci nego ikad...

nekad je barem bilo nade za bolje sutra....  danas nema vise ni nade

Edited by Doc Holiday
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 
jooj stalno o tim kreditima....   pa danas je svaka od ovih eks yu drzava vise zaduzena nego sto je bila cela SFRJ... i to po svim parametrima- mislim vrednosnim..
 Ajde Hrvatska je bar za te dugove napravila autoputeve , Slovenija je svemirski brod za sve nas...
 A Srbija ?  Od svega toga sto je nekad imala , sto je od tih kredita napravljeno  , ne postoji nista...  danasnji pojam za "fabriku" u srbiji je motanje kablova...
 A krediti se uzimaju u daleko vecoj meri nego sto su se uzimali u ono vreme...  a ne gradi se uglavnom nista...  A i to sto se gradi je kvalitet u qcu...
Nekad su nasi isli da grade po svetu mostove... danas nama kinezi grade mostove
 
o cemu vi pricate
 
 da nije bilo onog sto nam dala EU nakon 5 oktobra  , od cega su barem pola pokrali nasi hohstopleri,   ziveli bi na nivou  Engleske  -1066te
 
[mention=862]Kinik[/mention] Kojom 'proizvodnjom' se ovde neki hvale kad se radi o elementarnoj sirotinji, jadu i bedi!?
(ne ponovilo se!)

 
koju danas imamo proizvodnju?   elementarna sirotinja i beda i jad veci nego ikad...
nekad je barem bilo nade za bolje sutra....  danas nema vise ni nade
O čemu ti pričaš? Ja sam ti jasno rekao, zašto je tada bilo bolje, a ti me pitaš o čemu pišem. Došlo vreme za naplatu, pa po vrh svega i izgubljene ratove treba platiti.
Naravno da je bilo bolje. Zamisli kako je tek dobro bilo kad se poštovalo privatno vlasnitvo. Pre rata, pre 1941, je poštar mogao da kupi motorcikl.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...