Jump to content

ABA liga 2024/2025. - "Jer nama Bliski istok, nikad nije bio blize"


Kooineeperk

Recommended Posts

nisam siguran da li je 2024. jaz između ABA i nekog nacionalnog prvenstva toliko drastičan. 2019. se ne bih složio, 2024. može da se razmisli o tome.

za srbe, nb. za ostale je ABA izvesno short term beneficijalna, mada koliko čujem nisu ni cro/slo savezi nešto sad preludi da ginu za ABA.

realno jedine momentalno jebene strane u nekakvom raspadu ABA su Budućnost i Igokea. za ostale ne mislim da postoje momentalni pro/con, znali bi za par godina. ali klima u Srbiji je u posl. vreme definitivno takva da se razmišlja o izlasku a sada je to nikad ozbiljnije. čoveče u petak ujutru vozim ćerku u školu i na vestima play radija u 8AM spikerka priča o tome kako "večeras počinje aba liga, moguće i poslednja, sve više ljudi se pita čemu". ono, kratke vesti na muzičkom radiju...i to je neki indikator nečega.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, propolis said:

 

 

Mihajlovic je totalno nepozdan šuter i mnogo više tekmi će imati 1 od 4 nego li 3 od 4. Moraju da dovedu nekog jačeg pleja i uz Matu, koga cenim, može biti nešto ozbiljnije.

 

Sinoć je Zganec podelio pola asostencija kada je tekma već otišla u garbage time.

imaju i jan rebeca, dosao iz zlatibora

 

i prosle godine je jusup igrao sa lakicem od 2 metra na kecu

 

slazem se za mihailovica

prilican je on "divljak" za jusupuvu kosarku

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, propolis said:

 

Aba će uvek biti najbolje rešenje za regionalnu košarku jer ovo sada što se dešava u Srbiji sa Spartakom,Borcem,Vojvodinom je neodrživo na duže staze, verujem i Cz i KkP. Nerealno se ulaže i to mi liči na ruske klubove i trpanje para dve,tri sezone i posle vraćanje na staro.

 

Voleo bih da grešim, ali ne verujem u taj koncept trpanja para iz džepova tajkuna i države. 

 

Jedini zdrav koncept ima Mega sa razvojem igrača i ponekim iskusnim igračem koji je tu da usmeri mlade.

slazem se u potpunosti sa tvojim razmisljanjem, jedino ne moze borac nikako u isti kos sa spartakom i vojvodinom

to su dva instant projekta koji sutra mogu propasti ako onaj ko sipa pare zavrne slavinu

 

borac vecinu novca dobija od grada, ali ima i jake sponzore, godinama polako rastu

spartak i vojvodina su igrali nize rangove, bukvalno se gasili, pa volsebno ponovo nicali pod istim imenom

borac konstanto igra kls, nikad nisu tako tonuli ili se naopako gasili

na sasvim drugacijim osnovama pociva danasnji borac od danasnje vojvodine ili spartaka

Edited by hk1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Mairosu said:

nisam siguran da li je 2024. jaz između ABA i nekog nacionalnog prvenstva toliko drastičan. 2019. se ne bih složio, 2024. može da se razmisli o tome.

za srbe, nb. za ostale je ABA izvesno short term beneficijalna, mada koliko čujem nisu ni cro/slo savezi nešto sad preludi da ginu za ABA.

realno jedine momentalno jebene strane u nekakvom raspadu ABA su Budućnost i Igokea. za ostale ne mislim da postoje momentalni pro/con, znali bi za par godina. ali klima u Srbiji je u posl. vreme definitivno takva da se razmišlja o izlasku a sada je to nikad ozbiljnije. čoveče u petak ujutru vozim ćerku u školu i na vestima play radija u 8AM spikerka priča o tome kako "večeras počinje aba liga, moguće i poslednja, sve više ljudi se pita čemu". ono, kratke vesti na muzičkom radiju...i to je neki indikator nečega.

 

 

Pa verovatno je neko rekao da se gura ta priča jer očigledno je i da se trpa lova u Spa,Voj,Bor kako bi se napravila lažna slika o jačini tih klubova.

Meni ne deluje da ti klubovi mogu da opstanu sa trenutnim budžetima tj. da će i KLS ima iste kada bi se Aba ugasila.

 

Siguran sam da bi MNG,Cro i Slo napravili opet neku ligu zajedno. Takodje mi deluje kao moguće da bi Igokeu ubacili u KLS.

Edited by propolis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, propolis said:

Meni ne deluje da ti klubovi mogu da opstanu sa trenutnim budžetima tj. da će i KLS ima iste kada bi se Aba ugasila.


ja vidiš mislim da će imati i jače jer postoji neverovatan (trenutačni) elan da se nešto investira u domaću košarku.
 

4 minutes ago, propolis said:

Siguran sam da bi MNG,Cro i Slo napravili opet neku ligu zajedno. Takodje mi deluje kao moguće da bi Igokeu ubacili u KLS.


pa možda nešto slabije tipa bibl/alpe adria ali ta liga ne verujem da je ikome previše interesantna.

glede igokee, to je drugi par čarapa. nisam sigurno koliko je ovo izvodljivo. pitanje tu lako može postati i političke prirode, a to ne verujem da ikoga zanima trenutno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ali sta je uopste glavni razlog prelaska na nacionalno takmicenje?

koji benefit to konkretno donosi?

 

aba u odnosu na srpsku ligu donosi veci broj kvalitetnih klubova, daleko vece trziste, veci broj velikih gradova (koji su po pravilu u stanju dugorocnije drzati jak klub) veci broj kvalitetnih dvorana

Edited by hk1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Mairosu said:

Nemam ja baš ništa protiv ABA lige, bio sam štaviše veliki zagovornik iste. Ali u ovom trenutku, ABA je više egzotika nego potreba. 

kako to mislis?

domaca liga, sve i da dodji kari licno(a nece) da njom upravlja ne moze kvalitetom ni da pridje ABA ligi

ako pricamo o prolaznosti u EL, ako ABA ne garantuje, KLS je tek kilometrima daleko od tako necega

 

ne vidim stvarno ni jedan validan argument zasto bi neko navijao za povratak KLS

razvijanje srbijanskih mladih igraca je suplja prica

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, NikadProtivKaline said:

ako pricamo o prolaznosti u EL, ako ABA ne garantuje, KLS je tek kilometrima daleko od tako necega


kakva prolaznost, nije više 1998. nova nacionalna liga bi verovatno išla na FIBA prijem i izlaz u BCL/EC hibrid + večiti na (EL) licencama. 

nije uopšte bitno šta neko od nas vidi ovde da je validno ili nevalidno, ja vam kažem u kom smeru ide, pa sad, ako bude biće. 

Edited by Mairosu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

У моментима када сви иду ка неком укрупњавању и ширењу (није увек добро, али је тако), Србија ће да направи своју лигу у којој ће Звезда и Партизан да поново одлучују све, пошто је више свима у региону мука Човићевог и Остојиног надмудривања, да не будем вулгаран.

 

Иако постоји елан за велика улагања у кошарку, он је из сасвим погрешних побуда и ради се на погрешан начин, пуцају се паре у кров и прозоре, а нема ни темеља.

 

Мада су ми од вечитих који су политички инструменти можда и за нијансу гори ФМП, Спартак и Војводина, нека скандалозно велика улагања зарад неких осредњих инстант резултата.

 

 

*Молим вас пребаците ово у тему за АБА лигу, не знам којом магијом је завршило овде.

Edited by MV91
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mairosu said:


ja vidiš mislim da će imati i jače jer postoji neverovatan (trenutačni) elan da se nešto investira u domacu kosarku

 

To i jeste problem što je trenutačni jer kad trenutak prođe neće ništa ostati.

Desiće se isto kao šta i sa Slogom, Ergonom, Zdravljem,BFCom.....

Edited by propolis
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NikadProtivKaline said:

nadam se da neces

 

prove-me-wrong-david-james-elliot.gif

 

Da vidimo koji su tvoji argumenti, hajde da diskutujemo... 

 

 

Moji su sledeci:

- Imati 16 timova u ABA ligi gde neki nisu ni KLS nivo je totalna glupost. Krka, Cibona, Mornar, donekle i Split (ali hajde njima na neku istoriju dajem prolaz) su totalni visak. Da je 12 ekipa pa jos nekako. 

- ABA liga malo vraca a mnogo trosi, i to mahom pare iz nase drzave (sponzori, tv prava...), klubovi malo toga imaju finansijski zauzvrat, a takodje trose jer treba organizovati putovanja i nocenja sirom ex-yu. 

- Da ne pominjemo sto nista sportski ne donosi - nema vise direktnog ugovora sa EL, videcemo sta ce biti sledece godine sa prohodnoscu i ka EC ako Cedevita i Buducnost ne budu (ili budu) u prve 4 ekipe. 

- Kakav legitimitet i renome moze imati liga koja dopusta da jedan juce formirani klub udje u prvi nivo takmicenja, dok neki godinama drljaju ABA2 ligu a nekima se i pored titule u ABA2 ne omoguci ulazak zbog nacionalnog kljuca?

- Kakav legitimitet i renome moze imati liga koja dopusta da shoplifter sudija i dalje sudi nakon sto je priveden? Vise od 5 meseci je sudio dok nije izaslo na videlo... propustio je polufinale i finale, to mu je bila (nezvanicna) kazna? Evo ga na spsiku za ovu sezonu... 

- Kakav legitimitet i renome moze imati liga koja dopusta kako navijacima tako i zvanicnicima klubova da divljaju, kako u hali tako i van nje, urusavajuci ugled iste?

 

 

Ne zaludjujem se ja da ce nasa liga biti mnogo bolja, ali poenta je u tome da valjda ABA bude mnogo bolja a ne puddle of mud kojom su je napravili. Ako cemo taj nivo i sve ovo da tolerisemo, onda to mozemo i u nasem blatu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Mairosu said:

ne postoji samoodrživi model razvoja košarke u ovim krajevima (ili ga makar ja nisam video) tako da, bolje daj te uspone i padove.

 

Jebiga ja sam za siguricu (Aba ligu) jer smatram da odavno bolji proizvod nije postojao na ovim prostorima. 

Problem je što ima previše sitnih interesa koji su se izdigli iznad lige i to je najveći problem Aba-e.

 

Nadam se da će biti još mudrih ljudi i da će uspeti da održe ligu u životu jer će uvek biti bolja,jača i zanimljivija od KLS lige.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mairosu said:


kakva prolaznost, nije više 1998. nova nacionalna liga bi verovatno išla na FIBA prijem i izlaz u BCL/EC hibrid + večiti na (EL) licencama. 

nije uopšte bitno šta neko od nas vidi ovde da je validno ili nevalidno, ja vam kažem u kom smeru ide, pa sad, ako bude biće. 

pa ti si rekao da nam ABA ne treba

ja mislim da nam treba, posto je i dalje najkvalitetnije takmicenje koje timovi sa ovih prostora mogu da igraju

ako veciti dobiju licence(sto je jos uvek bas SF prica), mozda se kontekst neznatno menja, ali ne za 180 stepeni

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kooineeperk said:

Da vidimo koji su tvoji argumenti, hajde da diskutujemo... 

napisao sam vec mnogo puta - i sa svim svojim manama, to je za 2 klase bolje takmicenje od bilo kakvog domaceg koje bi mogli da napravimo

ja, kao ljubitelj kosarke, zelim da gledam sto je kvalitetnije moguce takmicenje

 



- Imati 16 timova u ABA ligi gde neki nisu ni KLS nivo je totalna glupost. Krka, Cibona, Mornar, donekle i Split (ali hajde njima na neku istoriju dajem prolaz) su totalni visak. Da je 12 ekipa pa jos nekako. 

koliko timova bi domaca liga morala da ima da bi kvalitativno to imalo smisla?

6?

8?

 



 Kakav legitimitet i renome moze imati liga koja dopusta da jedan juce formirani klub udje u prvi nivo takmicenja, dok neki godinama drljaju ABA2 ligu a nekima se i pored titule u ABA2 ne omoguci ulazak zbog nacionalnog kljuca?

- Kakav legitimitet i renome moze imati liga koja dopusta da shoplifter sudija i dalje sudi nakon sto je priveden? Vise od 5 meseci je sudio dok nije izaslo na videlo... propustio je polufinale i finale, to mu je bila (nezvanicna) kazna? Evo ga na spsiku za ovu sezonu... 

- Kakav legitimitet i renome moze imati liga koja dopusta kako navijacima tako i zvanicnicima klubova da divljaju, kako u hali tako i van nje, urusavajuci ugled iste?

2-3x  veci nego bilo kakva KLS sklopocija koju bi sklepali

da ne pominjem da bi ta kupujmo domace liga imala sve iste problem kao ABA, plus jos neke nove 

Link to comment
Share on other sites

litvanija je pre 10ak godina izasla iz vtb

uostalom to je i jedan od pesicevih argumenata

 

od 2015 litvanija koja je do tad bila redovna sa medaljama nije uzela nijednu medalju, imaju svega dva cetvrtfinala

ovog leta su tri igraca lietkabitisa treceg litvanskog tima koji igra evrokup presla u borac koji je 5ti ili 6ti srpski tim i ne igra evropsko takmicenje 

toliko o tome 

jedino na cemu zavidim litvanskim klubovima su hale koje su napravili za manje klubove

neko od tih resenja bi bilo odlicno za borac

 

 

problem je druge prirode, kls jeste sprdcina, ali to nema veze sa aba ligom

suluda odluka naseg saveza, pa smo godinama bili valjda jedina kosarkaska drzava koja nije davala klubove za fiba takmcienja

predlazem svima da pogledaju kako su druge drzave u kojima je kosarka na visokom nivou popunjavali evrokup i ligu sampona

mislim da ce mnogi biti iznenadjeni, sa obzirom kako se na to gleda kod nas

 

i druga jako bitna stvar je cinjenica da se kls igra, a da se ne zna sistem takmicenja ne na pocetku sezone, vec mesec dana pre kraja

ozbiljne organizacije godinam unapred odrede takve stvari, kod nas se menja u hodu

 

i trecem prepucavanje blizanaca preko domace lige, sto je kulminiralo onim sramnim odustajanjem partizana unazad dve godine

 

pesic se zalio na neke vrlo konkretne stvari i potpuno je u pravu, jedino resenje koje je ponudio nije dobro

mada, vidim i da on u kasnijim intervjuima govori da nikad nije rekao da treba napustiti aba, vec unaprediti  domacu ligu, sa cim se apsolutno slazem

 

e:

inace koliko nasi klubovi, narocito blizanci misle o interesu srpske kosarke, narocito blizanci govori cinjenica da upravo zvezda i(li) partizan godinama koce "probijanje" nacionalnog kljuca po broju ucesnika i upis borca (i splita) u vlasnicku strukturu aba lige

 

da je srece da nasi klubovi zajedno stanu iza ukidanja nacionalnog kljuca, bilo bi mnogo bolje nego razjebavati aba

Edited by hk1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

i da, ubedljivo najvaznija stvar za aba, protiv nacionalne lige

 

koliko god blizanci bili dominantni u aba nisu oni jedini koji se pitaju

u nacionalnoj ligi bi se oni pitali apsolutno za sve

 

bez obzira za koga ko navijao, meni je potpuno strano kako neko ko voli kosarku, a znajuci sta se sve desava kad krenu finalne serije izmedju blizanca moze da prizeljkuje da se igra takmicenje u kojima bi se apsolutno sve svodilo na njihovo nadjebavanje

tu bi svega bilo osim kosarke

Edited by hk1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Hk1 svaka ti je kao u Njegoša. 

Litva nije izašla iz VTBa radi košarke već radi politike, isto kao što ovdje odluka o izlasku iz ABA lige ne bi bila iz sportskih već političkih razloga. Radi jedne šnicle zaklati cijelu kravu nikad nije bila dobra ideja, srećom ljudi na ovim prostorima nikad nisu bili skloni donošenju naglih nepromišljenih odluka... :smiley33:

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NikadProtivKaline said:

napisao sam vec mnogo puta - i sa svim svojim manama, to je za 2 klase bolje takmicenje od bilo kakvog domaceg koje bi mogli da napravimo

ja, kao ljubitelj kosarke, zelim da gledam sto je kvalitetnije moguce takmicenje

Pa nije 2 klase bolje. Jeste 2 klase bolja ABA liga u odnosu na KLS dok se ne spoji sa ABA ligasima. 

Ali ne znam odakle ti ideja da je sadasnja ABA liga 2 klase bolja od lige u kojoj bi bili Zvezda, Partizan, Mega, Spartak, Borac, FMP, Vojvodina, Zlatibor, Vrsac, pa na to dodaj jos i neki Dinamik, OKK Beograd, evo ga i Joker je dobro finansijski ispracen... eto ti 12. I da ABA skratis na 12 to opet ne bi bilo 2 klase bolja liga. Bila bi ABA kvalitetnija svakako, pa nisam debila da to ne vidim, ali ne 2 klase, ne cak ni celu klasu. 

  

58 minutes ago, NikadProtivKaline said:

koliko timova bi domaca liga morala da ima da bi kvalitativno to imalo smisla?

6?

8?

Pa vec sada u ABA imas 6 timova iz Srbije koji su definitivno iznad Krke, Cibone, i sad zamisli da i ovi iz ABA2 budu tu, pa da onda svi oni ne trose pare na putovanja van Srbije i nocenja, i da imaju bolji udeo u sponzorskim i TV pravima, imali bi jos bolje igrace. Pa i ovi iz ABA2 bi malo vise ulozili jer bi bile atraktivnije utakmice jer im dolaze ABA ligasi (da ne kazem Zvezda i Partizan), vise prihoda od karata, njihovih sponzora (postaju atraktivniji sponzorima i van nekog lokalnog nivoa, na drzavnom nivou), automatski su i oni dosta bolji. Eno naveo sam ti primer 12 ekipa iz Srbije u prethodnom odgovoru. Oni bi bili bolji nego sto su sada. 

 

1 hour ago, NikadProtivKaline said:

2-3x  veci nego bilo kakva KLS sklopocija koju bi sklepali

da ne pominjem da bi ta kupujmo domace liga imala sve iste problem kao ABA, plus jos neke nove 

Ovo je diskutabilno. A i moze se urediti. Pogotovo ako veciti dobiju licence pa tenzije budu manje. 

ABA liga ne vidim da ista radi po tom pitanju. Naprotiv. Ili se prave mrtvi ili donose okasnele ili lose odluke. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Samo da se razumemo, ja bih najradije da imamo ABA ligu, profesionalno uredjenu u kojoj ni jedan klub ili dva nemaju neku prednost ili da im se kao nesto tolerise, kao i dosta kracu, 12 klubova max. U kojoj se znaju i postuju i primenjuju pravila od starta do kraja. Gde se zna kako se u ligu ulazi a kako ispada. U kojoj klubovi imaju mnogo vise finansijskih benefita, jasnu prohodnost ka ostalim evro takmicenjima (cak i ako veciti dobiju licence, mora se znati sta ostali dobijaju prema plasmanu u ligi).  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, hk1 said:
1 hour ago, hk1 said:

da je srece da nasi klubovi zajedno stanu iza ukidanja nacionalnog kljuca, bilo bi mnogo bolje nego razjebavati aba

koliko god blizanci bili dominantni u aba nisu oni jedini koji se pitaju


u poslednjih 10 godina tj. od uvođenja plej-ofa od dotičnih su bili jači samo covid-19 i budućnost, oboje po jednom. bukvalno se jedini pitaju trenutno.

ne bih previše poredio naše scenarije sa litvanskim iskreno, nekako mi nije isto.

 

glede ključa, nisam siguran da li hrvate i slovence zanima da se on ukine. 
 

1 hour ago, NikadProtivKaline said:

pa ti si rekao da nam ABA ne treba


nisam mislio da nam ne treba već da nam nije esencijalna za egzistenciju. u ovom trenutku, nisam siguran da li je value added ako igraš sa krkom, zadrom, splitom, mornarom i cibonom 2x preko, ne znam, više utakmica sa megom, borcem i spartakom. 

zvezdi i partizanu mislim da se isto hvata iskreno, čak im srpska liga verovatno više odgovara zbog logistike.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Mairosu said:


u poslednjih 10 godina tj. od uvođenja plej-ofa od dotičnih su bili jači samo covid-19 i budućnost, oboje po jednom. bukvalno se jedini pitaju trenutno.

ne bih previše poredio naše scenarije sa litvanskim iskreno, nekako mi nije isto.

 

glede ključa, nisam siguran da li hrvate i slovence zanima da se on ukine. 
 


nisam mislio da nam ne treba već da nam nije esencijalna za egzistenciju. u ovom trenutku, nisam siguran da li je value added ako igraš sa krkom, zadrom, splitom, mornarom i cibonom 2x preko, ne znam, više utakmica sa megom, borcem i spartakom. 

zvezdi i partizanu mislim da se isto hvata iskreno, čak im srpska liga verovatno više odgovara zbog logistike.

ama naravno da se samo oni pitaju rezultatski, mislio sam generalno da ne odlucuju o svemu u vezi lige

u srpskoj nacionalnoj apsolutno niko ne bi smeo da digne glas, sve bi se svelo na prejebavanje ova dva kluba, a to znamo kako izgleda

jako ruzno, a bilo bi samo gore

 

mozda bi najbolje bilo da blizanci osnuju svoju ligu pa nek igraju medjusobno svako kolo

mogu i fmp povesti

 

nabrojao si najslabije jadranske klubove

sa druge strane  buducnost, cedevita, igokea, pa evo i dubai, nijedan srpski klub (osim blizanaca naravno) nije na tom nivou

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, hk1 said:

nabrojao si najslabije jadranske klubove


pa njih je najviše. budućnost i igokea donekle su jedini value added. dubai svakako ali ko zna koliko oni ostaju. tako da ne znam koliko su oni snažan argument za ostanak.
cedevitu ne vidim kao neki faktor za kojim bi plakali. pogotovo ove godine ih nema nigde.

 

Link to comment
Share on other sites

Kakvi god da jesu, Cibona, Zadar i Split su u posljednje dvije sezone (otkako i Partizan i Zvezda igraju EL i imaju nikad veće budžete) više puta skinuli skalp vječitima (i bili još nekoliko puta jako blizu), nekad i čak usred Beograda. Da ne spominjem da je Partizan izgubio superkup te umalo ispao od SC Derbya u playoffu. 

Za usporedbu, FMP i Borac imaju ravno 0 pobjeda, a nisu imali ništa manje budžete ili slabije ekipe od tri tima iz Hrvatske. Ako oni nisu to uspijevali ne znam odakle nekome pomisao da bi to mogla Vojvodina, Vršac ili netko drugi od ovih srpskih timova iz kls-a i da bi ta liga Srbije bila konkurentna i zanimljiva. 

 

 

Edited by Sharp
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...