Jump to content

Rusofilija u Srbiji


Technogod

Recommended Posts

Rusi u Srbiji, a ima ih ko pleve, su totalno nezainteresovani da se integrisu u drustvo, u smislu da nauce srpski jezik, da se druze sa nasim ljudima itd. Jednonstavno, boli ih uvo za srbe i Srbiju. Zasto smo mi toliki dupeuvlakaci u odnosu na njih?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Većina Rusa 80-90% po rezultatima izbora u Srbiju, a i u Crnu Goru došla je zato što nema alternativu u nekoj drugoj evropskoj zemlji. 

Pobjegli su od Putina u zemlje gdje 50-90% naroda svršava na Putina, jer nemaše đe drugo.

Jednostavno, preziru urođenike i uz to su oprezni da ih slučajno neki Voolin ne vrati u Rusiju. 

A naša rusofilija uzrokovana je činjenicom da nikad nismo bili pod Rusima, kao druga slovenska braća. Ima tu i SPC uticaj i još ponešto, ali to je to otprilike.

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo je to pitanje, taj izraz koji kukuruz koristi za ljude koji podržavaju Putina, a pri tom nose Luja Vitona.

Izvesni Miloš Jovanović, ne Francuz, mi redovno iskače na tviteru, a Vulinovog kalibra je, redovno piše hvalospeve o dotičnom, ali uvek ima Luja pod rukom.

Dirljiv momenat kad načelo dođe u sukob sa ličnim interesom.

Još nisam videla da je načelo pobedilo.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Helena said:

Zanimljivo je to pitanje, taj izraz koji kukuruz koristi za ljude koji podržavaju Putina, a pri tom nose Luja Vitona.

Izvesni Miloš Jovanović, ne Francuz, mi redovno iskače na tviteru, a Vulinovog kalibra je, redovno piše hvalospeve o dotičnom, ali uvek ima Luja pod rukom.

Dirljiv momenat kad načelo dođe u sukob sa ličnim interesom.

Još nisam videla da je načelo pobedilo.

Leskovcanin? Ono je neopevan komad budale.

:lol_2:

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Technogod said:

Rusi u Srbiji, a ima ih ko pleve, su totalno nezainteresovani da se integrisu u drustvo, u smislu da nauce srpski jezik, da se druze sa nasim ljudima itd. Jednonstavno, boli ih uvo za srbe i Srbiju. Zasto smo mi toliki dupeuvlakaci u odnosu na njih?

 

Zato sto se Rusija percipira kao najveci protivnik zapadne civilizacije/NATO/USA+EU, a ovi drugi se percipiraju kao jedan entitet koji nema dobre i prijateljske namere prema nama.

 

"Neprijatelj mog neprijatelja mi je prijatelj" je nesto sto je duboko usadjeno u ljudsku svest, sto je i evolutivno nekako logicno.

 

To isto vazi i za razne konzervativne i nacionalisticke krugove u USA, UK, Francuskoj, Nemackoj, svuda po zapadnoj Evropi osim u zemljama koje su bile bas blizu SSSR ili su bile sateliti SSSR. U sustini, niti je desnici po zapadnim zemljama mnogo stalo do Rusije, niti je Rusima koji podrzavaju Putina i Putinovom rezimu mnogo stalo do desnice na zapadu, samo ni jedni ni drugi ne mogu da smisle liberale i socijaldemokrate u Evropi i demokrate u USA, pa se tako razvio nekakav pakt o nenapadanju. Jer, setimo se samo da su bas americki desnicari bili i najveci protivnici SSSR.

 

Uostalom, koga nas narod podrzava u sukobu Izrael - Palestina? Odgovor uopste ne zavisi od toga koliko neko voli jedne ili druge, nego koga vise mrzi - siromasniji sloj stanovnistva koji je sklon da glasa za komunisticke/socijalisticke pokrete (kada bi ovi imali svoju ponudu na izborima, ako nemaju, onda SPS/SRS/SNS) je verovatno vise na strani Palestine jer mrze USA i mrze Izrael/zle Jevreje koji upravljaju tokovima novca. Oni koji su i socijalno i ekonomski desno (dakle, malo bogatiji sloj ljudi koji potencijalno glasaju za ekstremnije pokrete) verovatno vise vole Izrael jer mrze "muslimane koji su svi ludi i pokorice Evropu i nas ako nesto ne uradimo".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, goldberg said:

"Neprijatelj mog neprijatelja mi je prijatelj" je nesto sto je duboko usadjeno u ljudsku svest, sto je i evolutivno nekako logicno.

 

Logicno je samo u slucaju da neprijatelj tvog neprijatelja nije u isto vreme i tvoj neprijatelj, kao sto jeste tvoj neprijatelj u ovom slucaju (Rusija).

I ne samo u ovom slucaju, ali da ostanemo kod datog primera.

 

Ergo, Srbija i logika ne idu u istu recenicu, ne samo danas vec u celoj modernoj istoriji unazad 200 godina, prakticno od formiranja nezavisne drzave, minus u nekim retkim situacijama koje se mogu nabrojati na prste jedne ruke.

Edited by Jezebel
  • Like 7
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, goldberg said:

 

Zato sto se Rusija percipira kao najveci protivnik zapadne civilizacije/NATO/USA+EU, a ovi drugi se percipiraju kao jedan entitet koji nema dobre i prijateljske namere prema nama...

...i to zato što je u tom entitetu kul ponašati se i razmišljati normalno, što je svakom pravom The Srbinu i strano, i odbojno, jer on mnogo voli da bude prirodan, a ovi su (po njemu) svi izveštačeni. Eto kao ti Rusi što neće da se druže sa takvima kao što je The Srbin.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Malo ste krenuli pored teme, ili sam ja pogrešno razumeo. Rusofilija je nešto drugo, a integracija Rusa u srpsko društvo, opet nešto drugo. Nisu Rusi u Srbiji "posebna fela" koja "ne jebava" domaće stanovništvo i to nije ništa novo. Za to treba da prodje vreme, da se utope i integrišu na domaći teren. Kod nas je, nakon rata na Kosovu, više od 10 000 ljudi doseljeno iz Južne Pokrajine. Nisu ni oni krenuli od prvog dana u tzv integraciju. Normalno je da se u početku druže izmedju sebe. Ima tu dosta familije, rodjaka, koji su zajedno doselili i normalno je da u početku njihova zona kretanja bude izmedju rodjaka i zemljaka. Vremenom počinju da imaju svoje kafiće, gde se okupljaju, razmenjuju vesti iz domaje i slično. Ne valja kad reše da to bude "samo za njih" kafić i da ne dozvoljavaju "domaćima" da isti koriste. Vremenom će krenuti i taj mešoviti život, da ga tako nazovem.

 

Rusofilija, kako je ja doživljavam, je veličanje svega vezano za Rusiju, a toga ima popriličan broj u Srbiji, i nema veze sa doseljenim Rusima. Uzroke i posledice toga ne retko pogrešno percipiramo i u skladu s tim se izvestan broj ljudi poprilično loše ponaša. Normalniji pristup i objektivnije sagledavanje situacije bio bi svima od koristi.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Od svih slovenskih naroda u Evropi, u Srbiji se verovatno najgore zivi. Ta prica zli zapad, dobri rusi i obrnuto, su bajke za malu decu. Ono sto mi nikada nismo imali, to je politicka zrelost i pragmaticnost u medjunarodnim odnosima. Mi smo bukvalno okruzeni Natom, i pored toga flertujemo sa Rusijom, i to kao jedna mala i slabasna zemlja. Ne mogu da verujem u kojoj meri smo operisani od realnosti. Nije slucajno to sto smo jedna od najsiromasnijih zemalja u Evropi. Cesi, Poljaci itd zive daleko bolje od nas. Kod nas izgleda jos uvek nije pao berlinski zid.

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Technogod said:

Rusi u Srbiji, a ima ih ko pleve, su totalno nezainteresovani da se integrisu u drustvo, u smislu da nauce srpski jezik, da se druze sa nasim ljudima itd. Jednonstavno, boli ih uvo za srbe i Srbiju. Zasto smo mi toliki dupeuvlakaci u odnosu na njih?

Oni nece ostati u Srbiji, Srbija je za njih samo prolazna stanica, zasto bi se cimali sa integracijama?

To "druzenje" druga je prica, ne druzim se ni ja sa svojim komsijama ili ljidima koje sretnem u kafani.

Link to comment
Share on other sites

Po Kragujevcu ima dosta Rusa i Indijaca u poslednjih par meseci. Indijci se generalno mnogo bolje ponasaju.

 

Prisustvovao sam sceni u autobusu gde Ruskinja vuce dva mala obesna deteta, koja sedaju bukvalno na jedno sediste pored jednog starijeg lika. I on je bio u fazonu ne mozete oboje, ili ja treba da vam ustanem? Deca bulje u telefon ne reaguju. On krene da se okrece i pita ko vam je roditelj gde je, i tu se pojavljuje majka koja je sela tipa tri sedista iza i pocinje da se dere na njega na ruskom.

 

Lik kapira da su stranci i kaze do you speak English? Ova ne reaguje i nastavlja da  prica na ruskom. Javi se neko iza i kaze - kaze ti da je sediste dovoljno veliko za troje (jeste eventualno jer su deca relativno mala, ali nije predvidjeno za troje) i sta je tvoj problem. Na kraju se zavrsilo tako sto je covek ustao, deca ostala da sede, majka iza njih 3 reda prica sama sa sobom, a ovaj sa vozacem koji ga ignorise u fazonu koji je ovo nacin na sta ovo lici.

 

Generalno vrlo bahati i bezobrazni, bez ikakvog osecaja interakcije, ako im se obratis odgovaraju ti na ruskom kao da ti moras da znas ruski.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Jezebel said:

Logicno je samo u slucaju da neprijatelj tvog neprijatelja nije u isto vreme i tvoj neprijatelj, kao sto jeste tvoj neprijatelj u ovom slucaju (Rusija).

I ne samo u ovom slucaju, ali da ostanemo kod datog primera.

 

Secanja postoje samo na dogadjaje koji su se dogodili u bliskoj proslosti, a u toj bliskoj proslosti postoji percepcija da su zapadne zemlje neprijatelji pa su zato Rusi proglaseni spasiteljima od tih istih neprijatelja.

 

5 hours ago, Technogod said:

Od svih slovenskih naroda u Evropi, u Srbiji se verovatno najgore zivi. Ta prica zli zapad, dobri rusi i obrnuto, su bajke za malu decu. Ono sto mi nikada nismo imali, to je politicka zrelost i pragmaticnost u medjunarodnim odnosima. Mi smo bukvalno okruzeni Natom, i pored toga flertujemo sa Rusijom, i to kao jedna mala i slabasna zemlja. Ne mogu da verujem u kojoj meri smo operisani od realnosti. Nije slucajno to sto smo jedna od najsiromasnijih zemalja u Evropi. Cesi, Poljaci itd zive daleko bolje od nas. Kod nas izgleda jos uvek nije pao berlinski zid.

 

Moze li da se kaze za Ukrajinu isto tako da su blizu Rusije i da ne treba da se povezuju sa NATO ili EU?

 

@McLeod Problem je sto zbog jednog ili deset slucajeva pravis generalizaciju koja se odnosi na celu populaciju. To moze neko da prihvati kada se radi o Rusima u Srbiji, ali sta cemo kada neko isto tako pocne da prica o Srbima na zapadu, o Arapima na zapadu, o Romima u Srbiji ili o Rumunima u Italiji?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nije ovo generalizacija, vec iskustvo sa tim ljudima. Generalizacije su stetne, ali cesto imaju osnova, a nekad su i potpuno tacne.

 

Recimo Srbi su dokazano kolokvijalno glup narod, jer da nisu ne bi pravili ovakve kolektivne odluke.

  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Problem je sto ce mnogo ljudi da kazu da imaju izuzetno losa iskustva sa Romima ovde ili ce mnogo ljudi u USA da kazu da imaju losa iskustva sa ljudima odredjene rase.

 

Te price imaju osnova jer su, kao sto si sam napisao, deo iskustva sa tim ljudima, ali je problem sta je cilj tih prica? Da li da neko uradi nesto i pomogne da se problemi sa ljudima resavaju ili da samo obeleze neku etnicku grupaciju kao losu?

 

Evo, recimo, sta je cilj price da su neki Rusi bili bahati u gradskom prevozu? Da nam poruci da su Rusi kao narod bahati, samo sto mi imamo neke iluzije o njima kao prijateljima? To prosto ne mozemo da zakljucimo, ima Rusa koji stvarno smatraju Srbe za najvece prijatelje i ne ponasaju se bahato, ima onih koji nemaju stav o Srbiji i Srbima, ima trecih, ima cetvrtih.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, goldberg said:

Evo, recimo, sta je cilj price da su neki Rusi bili bahati u gradskom prevozu? Da nam poruci da su Rusi kao narod bahati, samo sto mi imamo neke iluzije o njima kao prijateljima? To prosto ne mozemo da zakljucimo, ima Rusa koji stvarno smatraju Srbe za najvece prijatelje i ne ponasaju se bahato, ima onih koji nemaju stav o Srbiji i Srbima, ima trecih, ima cetvrtih.

 

Generalizacija 1/1....

Takvi ljudi obično vide svako nepropisno i bahato parkirano vozilo sa tabalama koje nije iz njegovog grada, ali mu "promaknu" 10 sugradjana koji se još gore naparkiraju. Jedan od primera.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, goldberg said:

Problem je sto ce mnogo ljudi da kazu da imaju izuzetno losa iskustva sa Romima ovde ili ce mnogo ljudi u USA da kazu da imaju losa iskustva sa ljudima odredjene rase.

 

Te price imaju osnova jer su, kao sto si sam napisao, deo iskustva sa tim ljudima, ali je problem sta je cilj tih prica? Da li da neko uradi nesto i pomogne da se problemi sa ljudima resavaju ili da samo obeleze neku etnicku grupaciju kao losu?

 

Evo, recimo, sta je cilj price da su neki Rusi bili bahati u gradskom prevozu? Da nam poruci da su Rusi kao narod bahati, samo sto mi imamo neke iluzije o njima kao prijateljima? To prosto ne mozemo da zakljucimo, ima Rusa koji stvarno smatraju Srbe za najvece prijatelje i ne ponasaju se bahato, ima onih koji nemaju stav o Srbiji i Srbima, ima trecih, ima cetvrtih.

Taj je primer totalno bzvze, nevaspitanog sveta ima sve vise i vise i to nema veze sa Rusima, Englezima ili Nemcima.

Konkretno to ponasanje po gradskom prevozu svuda je strava i uzas, za to su krivi roditelji, a u medjuvremenu i

babe i dede te uzasno samozive i razmazene dece. Oni ne znaju, niko im nije rekao da bi trebalo da ustanu ili da propuste

starog coveka. Ne znaju ni njihove majke i ocevi.

Juce citam da je engleski fudbaler Bellingham vezivao pertle dok je svirana slovenacka himna. ispljuvao zvaku na travu, ali

to nema veze sa njegovim nepostovanjem himne, on i ne zna znacenje himne jer je i on generacija koja je socijalizovana 

na tik-toku.

 

Link to comment
Share on other sites

Zasto li mene ova tema asocira na ono kada mlada na vencanju ima preporuku da nosi nesto novo-nesto staro-nesto pozajmljeno-nesto plavo....

 

... ova tema je `nesto staro`  jer je stara decenijama da ne ulazim u vekove....Nesto novo je dolazak Rusa zbog politicke situacije i zbog rata i zbog regrutacije...nesto pozajmljeno je sto je sa politike tema pozajmljena na drustvo. A nesto plavo. To sam rekla samo onako, a sigurno ima i za to neko obrazlozenje, ako se potrudim :lol_2:

 

...Steta sto Kinik nije ovde da nam plasticno priblizi, dok sada ponavljamo stvari koje se tacno dvestaosamdesetisedamhiljada puta vec izrecene u vezi sa rusofilijama po srbijama. 

 

Bahatost to je kada si bezobziran, delujes nevaspitano i arogantno? Stvarno moguce je da su neki Rusi kad izadju iz Rusije takvi, ja sam neke srela po ruskim zemljama tamo nisu bahati vec samo sumorni i nenasmejani. Ako delujes kao nasmejani stranac, obicno te gledaju sa zaviscu u fazonu - lako je tebi da se smejes kad si plitak i nemas dubinu jednog nesrecno ozbiljnog Rusa :lol_2:

(ne uzimati zdravo za gotovo bas svako preterivanje, ali okvir stoji)

 

Uslovno receno - komunjare, su narodski ljudi, nema tu neke specijalne finoce, laznih `zapadnjackih`osmeha i uljudnosti ili brige oko lepog ponasanja i bontona. Zar to nekoga cudi sto su Rusi takvi...Mnogo je loseg istorijski sto su prevalili preko svojih glava nego dobrog. Uvek ima opravdanja za biti neuskladjen i svoj na putu u nistavilo.

 

A zasto mislim da je tema za politiku pa zato sto je to stara prica o rusofiliji i samo je nastavak beskrajne ljubavi prema rusiji od strane bracnog para milosevic-markovic....Nemoguce da se niko ne seca da je uoci Atentata ova porodica pobegla u Rusiju? Spomenik u Rusiji? Apanaza....bankovni racuni...zastita. Sve. Posle svega pranje i revitalizacija SPS-a. Ko ne zna sta je revitalizacija sps-a,  to je vracanje zivota espesovcima.

 

i sta sad? niko se ne seca zbog cega je ubijen Djindjic? Pa zato da bi se rusofilija ustolicila kao prirodna stvar. Da bi Seselj imao svoja mala glupa zadovoljstva. 

 

 

ps. ovo je sada kao deja vu, ali i nije, danas sam vec pisala o ruskoj nenasmejanosti pa ne mogu da verujem da mi se u istom danu ponovo ukazala prilika....

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Selina said:

Taj je primer totalno bzvze, nevaspitanog sveta ima sve vise i vise i to nema veze sa Rusima, Englezima ili Nemcima.

Konkretno to ponasanje po gradskom prevozu svuda je strava i uzas, za to su krivi roditelji, a u medjuvremenu i

babe i dede te uzasno samozive i razmazene dece. Oni ne znaju, niko im nije rekao da bi trebalo da ustanu ili da propuste

starog coveka. Ne znaju ni njihove majke i ocevi.

Juce citam da je engleski fudbaler Bellingham vezivao pertle dok je svirana slovenacka himna. ispljuvao zvaku na travu, ali

to nema veze sa njegovim nepostovanjem himne, on i ne zna znacenje himne jer je i on generacija koja je socijalizovana 

na tik-toku.

 

A kakvo to značenje himna ima ili treba da ima?

Šta uopšte znači srpska himna i koje je njeno značenje?

Bože pravde, bože pravde, spasi srpske zemlje, srpski rod?

Sećam se kad je fudbaler Asim, Adil, zaboravila sam ime, nije pevao našu himnu, razapeli su ga.

Pa ja je ne bih pevala.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Helena said:

A kakvo to značenje himna ima ili treba da ima?

Šta uopšte znači srpska himna i koje je njeno značenje?

Bože pravde, bože pravde, spasi srpske zemlje, srpski rod?

Sećam se kad je fudbaler Asim, Adil, zaboravila sam ime, nije pevao našu himnu, razapeli su ga.

Pa ja je ne bih pevala.

Meni nije jasno samo kako onaj Japanac peva našu himnu (Piksijev pomoćnik) :smiley13:

Afudbaler koji nije hteo da peva himnu je Adem.....Ljajić.

Link to comment
Share on other sites

Naši ljudi ne poznaju Rusiju niti žele da je upoznaju. Za njih je Rusija ono što su iz propagande naučili o njoj. Čak kad dođu u kontakt sa ovim novim Rusima koji su većinom protiv Putina ne veruju svojim ušima kako ga ovi pljuju pa ide komentar "ruski soroševac" 🙂

 

Kad je počeo građanski rat u Libiji ovde su ljudi iskreno verovali u one gluposti sa naših medija kako se u Libiji živelo bolje nego na zapadu, kako im je sve besplatno i da su zato zapadnjaci organizovali tamo građanski rat. Totalno odsustvo realizma je prisutno a razlog je jedan. Mržnja prema zapadu zbog bombardovanja i Vlast koja to koristi da to pospešuje. Taj što mrzi zapad je spreman da poveruje u sve što je protiv istog pa će tako da poveruje i u demokratsku Rusiju koja se bori protiv zapadnog nacizma.

 

Ukratko žive ljudi u imaginarnom svetu i tako će biti dok god ne dobijemo slobodne medije da može da se vidi malo i druga strana Putina i Rusije.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Klotzen said:

...Mržnja prema zapadu zbog bombardovanja i Vlast koja to koristi da to pospešuje.

I ovo je takođe zabluda. Taj mentalni sklop onih skoro dva miliona koji su glasali za Miloševića i posle deset godina sankcija, inflacije, i četiri izgubljena rata (plus progon drugačijih, mada takvima to nije nikad smetalo) je postojao i pre njega, i uvek je bio anticivilizacijski orijentisan. Za vreme SFRJ samo nije bilo košer javno se izjašnjavati kao takav, a neko vreme nije bilo ni poželjno, iz praktičnih razloga, pa su ćutali. I sad takvih ima oko dva miliona, i to među ovima koji uvek izlaze na izbore. Ukupno ih ima još više, verovatno dosta više od tri miliona, još verovatnije preko četiri, jer ni glasači "opozicije" nisu suštinski drugačiji, samo misle da jesu. Ali kad se dođe do suštinskih tema, koje se uglavnom tiču raznih vrsta lične slobode, i odnosa prema drugačijem, vidi se da se ni oni ne razlikuju od otvorenih simpatizera autoritarnog mentaliteta palanke.

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...