Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Goldberg bacio si glas, iluzorno je da prebacuješ odgovornost za to na ljude koji nikad ne bi glasali za tu stranku. Ti si taj koji treba da se preispita jer glasaš za opciju koja je daleko čak i od ovog bednog cenzusa. Prosto mi je neverovatno da očekuješ da 2% birača glasa za NS a nisu za tu stranku da vas 1% ne bi bacilo svoj glas u smeće, odnosno pola glasa si dao AV-u, doduše 0,23 će ići SPN. Pa onda smo krivi i što 2,9% nije glasalo za Čedu da tih 0,1% die hard njegovih fanova ne bace glas. To tako jednostavno ne funkcioniše. Odgovornost je pre svega na vama koji ste glasali i rukovodstvu te partije. Vi ste odgovorni što su protraćeni vaši glasov i ne mi ostali.

 

@all

 

Francuz se profilisao kao "najjača karika" na desnici i sada će on da bude "đilas" tamo i određuje ko i kako će moći sa njim. Ovi ostali su bili naivni i nedovoljno iskusni da znaju kako treba odraditi kampanju i ili nisu ništa porfitirali iz nje (NS) ili su krahirali neverovatno (ZAV-DVE). Pamet u glavu i neka menjaju pristup politici. Ako su već toliko glupi da nisu naučili na greškama ovih što su se konačno okupili u SPN unazad deset godina, ništa onda čekaćemo i njih 10 godina da se dogovore pa da srušimo Parizera.

 

Jedna dobra vest je da u maju kada budu opštinski izbori u BG možemo konačno očekivati pobedu u par opština nad ovim režimom. Ima ovih par opština gde bi SPN čak i sam pobedio da su sada bili opštinski a računam ako se i desnica bolje organizuje da bi mogli uzeti bar ovih 6 u kojima su dobro prošli i sada. NE znam da li će biti još negde izvan BG opštinskih.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Klotzen said:

...

Francuz se profilisao kao "najjača karika" na desnici i sada će on da bude "đilas" tamo i određuje ko i kako će moći sa njim. Ovi ostali su bili naivni i nedovoljno iskusni da znaju kako treba odraditi kampanju i ili nisu ništa porfitirali iz nje (NS) ili su krahirali neverovatno (ZAV-DVE). Pamet u glavu i neka menjaju pristup politici. Ako su već toliko glupi da nisu naučili na greškama ovih što su se konačno okupili u SPN unazad deset godina, ništa onda čekaćemo i njih 10 godina da se dogovore pa da srušimo Parizera.

 

Jedna dobra vest je da u maju kada budu opštinski izbori u BG možemo konačno očekivati pobedu u par opština nad ovim režimom. Ima ovih par opština gde bi SPN čak i sam pobedio da su sada bili opštinski a računam ako se i desnica bolje organizuje da bi mogli uzeti bar ovih 6 u kojima su dobro prošli i sada. NE znam da li će biti još negde izvan BG opštinskih.

Stalno spominjete tu "desnicu". Koliko pojmovi desnica i levica uopste imaju smisao u Srbiji ?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Dragan said:

Stalno spominjete tu "desnicu". Koliko pojmovi desnica i levica uopste imaju smisao u Srbiji ?

I ovo je tacno. Bukvalno kada su me ljudi (stranci) pitali vlast u Srbiji da li je lijeva ili desna. Ja u fazonu, kod nas se vlast ne dijeli tako, nego na SNS i ostale. To ko je gdje se preko noci moze promijeniti

Link to comment
Share on other sites

Ako se analiziraju ovi rezultati u poredjenju sa izborima u aprilu, cini se da su se glasovi koji su od SNSa otisli Zavetnicima, SPSu i drugima koji su isli sa rusofilijom na max samo vratili SNSu.

 

Zbog toga izgleda da je SNS u porastu, a zapravo je u padu, jer to jesu sustinski njihovi glasovi, koji, kako vidimo, mogu da idu nekoj drugoj idiotskoj opciji, ali tesko da mogu da idu direktnom konkurentu odnosno proevropskoj opoziciji, u ovom slucaju SPNu.

 

Trend je jasan, SNS je u padu, ali da bi to postalo opipljivo, mora nesto jos drasticnije da se desi ocigledno. Jer ovim tempom pasce za nekih 10 godina.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, DJ_Vasa said:

Ma dobra ti je ta filozofija, svaka čast, al' me zanima kakav je osećaj kad glasaš za gubitnika samo da bi glasao protiv SNS, a zbog prelivanja glasova zapravo daš glas SNS-u? Vidim da Sunđer Bob gorke suze lije i samog sebe okrivljuje dok priznaje da je na republičkom nivou dobio 0,88% i ne spominje krađu. Beograd je još i dobar, tu ima celih 2% i neki kusur za kafanu.

 

Pošto ipak verujem u demokratiju, mogu da ti čestitam kao glasaču partije koja je dobila najviše glasova.

 

Vec sam odgovorio na to pitanje, meni je savest cista jer sam svuda pokusavao da upozorim ljude sta ce se desiti ako i dalje glasaju za najvecu listu samo zato sto su najveci i zato sto su ideoloski bliski.

 

Inace, i neglasanje je tehnicki glasanje za najvecu listu ako je ne podrzavas pa se i za takve ljude moze reci da su iskazali stav da "nemaju nista protiv ovakvog rezima"

 

29 minutes ago, Klotzen said:

Goldberg bacio si glas, iluzorno je da prebacuješ odgovornost za to na ljude koji nikad ne bi glasali za tu stranku. Ti si taj koji treba da se preispita jer glasaš za opciju koja je daleko čak i od ovog bednog cenzusa. Prosto mi je neverovatno da očekuješ da 2% birača glasa za NS a nisu za tu stranku da vas 1% ne bi bacilo svoj glas u smeće, odnosno pola glasa si dao AV-u, doduše 0,23 će ići SPN. Pa onda smo krivi i što 2,9% nije glasalo za Čedu da tih 0,1% die hard njegovih fanova ne bace glas. To tako jednostavno ne funkcioniše. Odgovornost je pre svega na vama koji ste glasali i rukovodstvu te partije. Vi ste odgovorni što su protraćeni vaši glasov i ne mi ostali.

 

Ti znas da ja cenim vecinu tvojih stavova, ali ovde prosto nisi u pravu.

 

NS je u BG dobio izmedju 2,1 i 2,3 procenata, a to je i jedino bilo vazno na ovim izborima. Na republici smo svi bili svesni da ce SNS-SPS-manjine imati lagodnu vecinu i zasto je onda bitno sto je tu NS bio daleko ispod cenzusa?

 

Ako se secas, napisao sam da NS ima svojih 2% glasaca i da je potrebno da se takticki glasa za njih da bi mogli da racunamo na njihove glasove. Ovo sto smo svi mi uradili na izborima je porazno, da toliki broj ljudi glasa za SPN samo zbog ideologije i procena da ce vecina da glasa za tu listu, da samo mali broj nas razmisli zasto smo izgubili izbore 2022. i da opet ponavljaju iste greske. U eri drustvenih mreza, kad mozemo da se organizujemo i odredimo da svaki treci glas poklonimo NS mi smo vecinski glasali kao da smo u UK ili u USA i kao da imamo dvopartijski sistem.

 

Nista, sad cemo da uzivamo uz Sapica, Nikodijevica i Nestoroviceve trolove pa mozda neke 2038. dodjemo do smene vlasti u BG.

Edited by goldberg
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, McLeod said:

Ako se analiziraju ovi rezultati u poredjenju sa izborima u aprilu, cini se da su se glasovi koji su od SNSa otisli Zavetnicima, SPSu i drugima koji su isli sa rusofilijom na max samo vratili SNSu.

 

Zbog toga izgleda da je SNS u porastu, a zapravo je u padu, jer to jesu sustinski njihovi glasovi, koji, kako vidimo, mogu da idu nekoj drugoj idiotskoj opciji, ali tesko da mogu da idu direktnom konkurentu odnosno proevropskoj opoziciji, u ovom slucaju SPNu.

 

Trend je jasan, SNS je u padu, ali da bi to postalo opipljivo, mora nesto jos drasticnije da se desi ocigledno. Jer ovim tempom pasce za nekih 10 godina.

To sam ja pisao ovde pre mesec dana,iluzija je bila posle proslih da je SNS u nekom ogromnom padu nego je rusofilija tada bila na max na pocetku rata pa se tako rasporedilo,sada toga nema i vratilo se.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, McLeod said:

Ako se analiziraju ovi rezultati u poredjenju sa izborima u aprilu, cini se da su se glasovi koji su od SNSa otisli Zavetnicima, SPSu i drugima koji su isli sa rusofilijom na max samo vratili SNSu.

 

Zbog toga izgleda da je SNS u porastu, a zapravo je u padu, jer to jesu sustinski njihovi glasovi, koji, kako vidimo, mogu da idu nekoj drugoj idiotskoj opciji, ali tesko da mogu da idu direktnom konkurentu odnosno proevropskoj opoziciji, u ovom slucaju SPNu.

 

To nisu njihovi glasovi. Jer, da jesu, zasto bi iko glasao za krajnje nepopularne Dveri koje SNS mediji cerece i zasto se samo ne bi pridruzio dvomilionskom stadu?

 

Mozda zato sto ti ljudi ne mogu da smatraju za nacionaliste i desnicare stranku u cijim redovima su Comic, Trivan, Krstic ili Vesic? To je po meni sasvim logican stav, ne mozes istovremeno da imas takve ljude u svojim redovima i da pricas kako si nekakva nacionalisticka stranka. Ne moze i jare i pare (mislim, moze, u drustvu kao sto je Srbija).

 

SNS je samo vratio glasove SPS, nije uzeo nista od Dveri i Zavetnika - to su uradili ovi iz Mi - GiN. A sto se tice proevropske opcije, pa kad se SNS bude raspao, stotine hiljada glasova ce se preliti proevropskoj opciji jer je stotine hiljada ljudi i inace glasalo za vlast i privilegije koje ona nosi.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, goldberg said:

Vec sam odgovorio na to pitanje, meni je savest cista jer sam svuda pokusavao da upozorim ljude sta ce se desiti ako i dalje glasaju za najvecu listu samo zato sto su najveci i zato sto su ideoloski bliski.

 

 

Ne razumem koga si upozoravao. Ako si to radio na forumu, čini se da ti je išlo slabo. A forum baš ne čita nekoliko miliona ljudi da bi se to pročulo, pa bi i glasanje celog foruma bilo na nivou statističke greške. Eto, glasao sam za SPN, mislim da je dobro što su na republičkom nivou dobili toliko koliko su dobili, da se muljanje na izborima mora isterati na čistac, a kako god okrenemo, ja svoje predstavnike imam. A imaš i ti svoje. Jes' da ih baš nisi direktno birao, ali jbg, prelivanje glasova je nezgodna stvar. I meni se sviđa program Srbija na zapadu, ali mi je racio govorio da olovka treba da ide na drugu stranu.

 

8 minutes ago, goldberg said:

Nista, sad cemo da uzivamo uz Sapica, Nikodijevica i Nestoroviceve trolove pa mozda neke 2038. dodjemo do smene vlasti u BG.

Sasvim moguć ishod, koji ne bih voleo, ali verujem da bi ti Šapić bio zahvalan čak i ako si protiv njega jer si ipak dao doprinos njegovoj fotelji.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Ne razumem koga si upozoravao. Ako si to radio na forumu, čini se da ti je išlo slabo. A forum baš ne čita nekoliko miliona ljudi da bi se to pročulo, pa bi i glasanje celog foruma bilo na nivou statističke greške. Eto, glasao sam za SPN, mislim da je dobro što su na republičkom nivou dobili toliko koliko su dobili, da se muljanje na izborima mora isterati na čistac, a kako god okrenemo, ja svoje predstavnike imam. A imaš i ti svoje. Jes' da ih baš nisi direktno birao, ali jbg, prelivanje glasova je nezgodna stvar. I meni se sviđa program Srbija na zapadu, ali mi je racio govorio da olovka treba da ide na drugu stranu.

 

Sasvim moguć ishod, koji ne bih voleo, ali verujem da bi ti Šapić bio zahvalan čak i ako si protiv njega jer si ipak dao doprinos njegovoj fotelji.

 

 

Glasao si sada. Za koga si glasao 2022.? Ili 2016.? Ili 2014.?

 

Koliko se secam, ti si sam pisao kako ne zelis da glasas i ja se nesto ne secam da ti je iko spocitavao da je to podrska SNS i Vucicu.

 

Bez NS iznad cenzusa nema vecine, pa ako je narod tako odlucio, zasto su onda glasovi za NS krivi? Sto se mene tice, sasvim je svejedno da li ce SPN imati 10 ili 35 procenata u BG ako ce SNS nastaviti da jase.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, goldberg said:

Bez NS iznad cenzusa nema vecine,

 

"Ako želiš pobijediti ne smiješ izgubiti"

 

NewsFlash:

NS ne postoji više kao relevantna pojava na srpskoj političkoj sceni.

Većinu protiv sekte će da naprave SPN i Francuz.

 

Now sport...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, goldberg said:

Nista, sad cemo da uzivamo uz Sapica, Nikodijevica i Nestoroviceve trolove pa mozda neke 2038. dodjemo do smene vlasti u BG.

 

Verujem da im još nekoliko godina treba da zaista postanu toliko bogati i moćni da promena vlasti neće ništa značiti. To je ta nova bogata "elita" koja je počela da se formira dolaskom SNS-a na vlast. Postaće toliko bogati i moćni da će držati sve u privatnom vlasništvu, počev od (dela) EPS-a, Telekoma, medija, nekretnina, najvećih privatnih biznisa... Nažalost, kako stoje stvari, izgleda da će Vučić otići kada on to odluči, a ne na nekakvim demokratskim izborima. A on će otići kada sve bude već zapečaćeno, i kada svaka nova vlast ne bude smela da suviše talasa jer svo bogatstvo i moć pripada toj novoj "eliti".

 

Još malo vremena im je potrebno da "zapečate", verovatno nekoliko godina...

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, goldberg said:

 

Glasao si sada. Za koga si glasao 2022.? Ili 2016.? Ili 2014.?

 

Koliko se secam, ti si sam pisao kako ne zelis da glasas i ja se nesto ne secam da ti je iko spocitavao da je to podrska SNS i Vucicu.

 

Bez NS iznad cenzusa nema vecine, pa ako je narod tako odlucio, zasto su onda glasovi za NS krivi? Sto se mene tice, sasvim je svejedno da li ce SPN imati 10 ili 35 procenata u BG ako ce SNS nastaviti da jase.

 

Pisao sam sve javno, i to za iste 2022, pre toga zajednički bojkot, pre toga apstinencija, pre apstinencije za DOS, DS kad nije bilo DOS-a, jednom LDP dok je Čeda bio manje lud. Šta ćeš, ne volim da učestvujem u igri kad se ne znaju pravila ili da u restoranu biram između nekoliko jela koja ne volim.

 

Biće uskoro derbi, ali odmah da ti kažem da ne navijam ni za koga jer me fudbal ne zanima, ali to me ne svrstava ni u zvezdaše ni u partizanovce.

Link to comment
Share on other sites

Just now, fancy said:

 

"Ako želiš pobijediti ne smiješ izgubiti"

 

NewsFlash:

NS ne postoji više kao relevantna pojava na srpskoj političkoj sceni.

Većinu protiv sekte će da naprave SPN i Francuz.

 

Now sport...

 

Hoce, hoce, eno ide im jako dobro sa 50 od 110 mandata u BG.

 

SPN + NADA + NS + DJB/SDS na BG imali 45%, da su i Dveri presli to bi verovatno bila vecina odbornika koja ne bi saradjivala sa SNS i SPS. No, sto bi takticki glasali kad mozemo da pumpamo SPN kao da imamo dvopartijski sistem?

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Pisao sam sve javno, i to za iste 2022, pre toga zajednički bojkot, pre toga apstinencija, pre apstinencije za DOS, DS kad nije bilo DOS-a, jednom LDP dok je Čeda bio manje lud. Šta ćeš, ne volim da učestvujem u igri kad se ne znaju pravila ili da u restoranu biram između nekoliko jela koja ne volim.

 

Biće uskoro derbi, ali odmah da ti kažem da ne navijam ni za koga jer me fudbal ne zanima, ali to me ne svrstava ni u zvezdaše ni u partizanovce.

 

Dakle, 2016. nisi glasao? To je onda stav da nemas nista protiv SNS i Vucica iako se ti sa tim ne slazes.

 

Isto takvo je i glasanje za NS u BG (za parlament je nebitno, ali su definitivno bolji izbori bili Dveri/Zavetnici samo da bi se Sarumanu sto vise otezalo). Da, po sistemu koji se primenjuje, to je vecinski glas za SNS, ali taj pokusaj je bio jedina sansa da se obezbedi vecina u BG.

Link to comment
Share on other sites

Rekao sam pre izbora da ce ih Vucic oduvati i rezultat ne bi nikome trebalo da bude iznenadjenje. Dveri i SPS su losije prosli, jer su im mediji bili manje naklonjeni nego na proslim izborima. U Beogradu je SPN dobio vise nego sto sam ocekivao, nisam mislo da mogu da osvoje Zvezdaru.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, goldberg said:

 

...

 

Dakle, 2016. nisi glasao? To je onda stav da nemas nista protiv SNS i Vucica iako se ti sa tim ne slazes.

 

Isto takvo je i glasanje za NS u BG (za parlament je nebitno, ali su definitivno bolji izbori bili Dveri/Zavetnici samo da bi se Sarumanu sto vise otezalo). Da, po sistemu koji se primenjuje, to je vecinski glas za SNS, ali taj pokusaj je bio jedina sansa da se obezbedi vecina u BG.

 

Ma pusti ti mene i izbore od pre sedam godina, tada sam izneo svoj stav koji jeste bio protivan. Probaj da čitaš misli onima koji organizuju igre na sreću, možda ti se i posreći.

 

Koliko znam, tema su ovi izbori, a pošto si rešio da učestvuješ u igri, prihvatio si i pravila. Ne može da bude kriv neko drugi ako se ne ostvare tvoje želje. Eto, ja bih da sada pojedem parče čokolade, ali pošto je nisam kupio kad sam išao u prodavnicu, nije mi kriva supruga i moraću na spavanje bez doze šećera.

Link to comment
Share on other sites

Inace, malo oko nesaradnje "desne" opozicije.

 

Prvo, jasno je bilo da su Zavetnici SNS, ali oni donose neke glasove i na to je moralo da se racuna. Problem je sto ti isti Zavetnici nisu hteli jednu kolonu i sta onda? Ovi uz NADA nisu zeleli ni Dveri ni NS jer prosto i nisu toliko kompatibilni (prvi su previse konzervativni i ne donose nista, a drugi su ranije bili deo DS). Dakle, da su izasli svi zajedno to je moglo nekako da se proguta, ali mislim da ovi iz NADA nisu toliko ocajni kao Radulovic i Obradovic da ne biraju partnera samo da bi prosli cenzus.

 

Po meni je ludilo sto SDS nije isao na listi SPN. Tadic je morao da se izjasnjava protiv sakcija Rusiji, sta ce njemu to i kakve on veze ima sa tom pricom? NS bi takodje bio sa SPN da nije bilo onog cepanja stranke, ali razum odavno ne stanuje u opoziciji u ovoj zemlji.

1 minute ago, DJ_Vasa said:

Ma pusti ti mene i izbore od pre sedam godina, tada sam izneo svoj stav koji jeste bio protivan. Probaj da čitaš misli onima koji organizuju igre na sreću, možda ti se i posreći.

 

Koliko znam, tema su ovi izbori, a pošto si rešio da učestvuješ u igri, prihvatio si i pravila. Ne može da bude kriv neko drugi ako se ne ostvare tvoje želje. Eto, ja bih da sada pojedem parče čokolade, ali pošto je nisam kupio kad sam išao u prodavnicu, nije mi kriva supruga i moraću na spavanje bez doze šećera.

 

Zasto bih pustio ako si sam radio ono sto sad prigovaras drugima? Pritom, da su i Dveri ili NS bili u SPN da li bi glasao za takvu listu? Dakle, opet se vracamo na to da je besmisleno pricati da neko ko nije glasao za SNS zapravo jeste glasao za SNS.

 

Sto se tice primera, evo ti jedan koji mnogo bolje odgovara realnosti na ovim izborima - juri te razjareni medved, dosao si do ivice provalije i jedini nacin da prezivis je da preskocis na drugu stranu (male sanse su da uspes, ali to ti je jedini izbor). Ti skocis, ne uspes i razbijes se dole. Da li to znaci da si izvrsio samoubistvo?

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, goldberg said:

Zasto bih pustio ako si sam radio ono sto sad prigovaras drugima? Pritom, da su i Dveri ili NS bili u SPN da li bi glasao za takvu listu? Dakle, opet se vracamo na to da je besmisleno pricati da neko ko nije glasao za SNS zapravo jeste glasao za SNS.

 

Kome sam ja kada prigovorio za apstiniranje na izborima? Za potrošene glasove jesam, kao npr. za Raduleta kada je osnovao DJB. Za nepostojeću listu ne bih mogao da glasam, a ne bavim se nadrealnim pretpostavkama.

 

Uzgred, samoubistvo je svesno izvšen čin. Pošto nemam šećera i ne bih da se bavimo bajkama, odoh na spavanje, a ti uživaj ako se neko pojavi u ove sitne sate.

Link to comment
Share on other sites

Just now, DJ_Vasa said:

Kome sam ja kada prigovorio za apstiniranje na izborima? Za potrošene glasove jesam, kao npr. za Raduleta kada je osnovao DJB. Za nepostojeću listu ne bih mogao da glasam, a ne bavim se nadrealnim pretpostavkama.

 

Uzgred, samoubistvo je svesno izvšen čin. Pošto nemam šećera i ne bih da se bavimo bajkama, odoh na spavanje, a ti uživaj ako se neko pojavi u ove sitne sate.

 

Apstiniranje je isto sto i glasanje za listu koja nije presla cenzus - protiv si Vucica, ali nisi dao svoj glas opozicionoj listi koja je presla cenzus i protiv je Vucica.

 

A glasanje za SPN i slicne velike proEU ideoloske liste i nadanje da ce desnicarske liste da ostanu ispod cenzusa je samo ucestvovanje u naprednjackom igrokazu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dragan said:

Stalno spominjete tu "desnicu". Koliko pojmovi desnica i levica uopste imaju smisao u Srbiji ?

 

Ovo je dobro pitanje. Levo i desno u Srbiji nemaju isto znacenje kao u Francuskoj, ali ni kao u Poljskoj npr. Kod nas je cela politicka scena odredjena sa dve stvari: Kosovo i Rusija. I sva ta srpska sizofrenija se vidi da imas stranku koju jedino mozemo i definisati kao levu (SPS) koja je za to da budemo Ruska gubernija, ali isto tako i strane desno (Zavetnici, Dveri) koji su za isto to. Ideologija jos manje postoji kod SNS i SPN (koji i nije stranka) gde je osnova benefiti koji idu uz vlast. Ustvari samo postojanje SNP ti je dokaz koliko smo mi beznadezno zaglibljeni u neshvatanju da SSSR vise ne postoji: mi se i dalje borimo za neku demokratizaciju drustva... 35 godina kasnije. 

Tamo neke 2001/2 su o tome pricati Saint Protic i rahmetli Batic gde se od njih ocekivalo da povedu/naprave tu desnicu koja bi licila na svaku drugu desnicu: konzervativna i tradicionalna. Medjutim iz ovih i onih razloga, to se nikad nije desilo i tako smo dobili ovu brlog desnicu. 

Ista stvar vazi za levicu: nikad nije nastala. Kod nas se levica mesa sa SPS koji bi, da je bilo srece, nastavio da postoji kao statisticka greska kao i u svim postkom zemljama. Naravno ovo su sve price iz alt-realnosti, zivimo ono sto imamo

 

Inace mislim da su jako dobre vesti ovo sto se dobija iz EU. Ako se nesrecna US probudi pa  kaze psihu koju, mozda dobijemo nove izbore u BGD. Mada je i pitanje koliko bi slusao kad je Grenel vec cekirao kartu za BGD. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

SPN je sada na mozda i maksimumu. Najveci problem je to sto se desnica nije ujedinilia pre podnosenja listi, makar bez Zavetnika. Da su to uradili verovatno bi imali vecinu za BG sa SPN. 
To sto NS nije presao cenzus, iskljucivo je krivica njihovih lidera. 
Svakako bilo ko u opoziciji treba da bude svestan da odmah u startu cim se izbori raspisu oni su i pokradeni i da je on uvek korak ispred njih ako ovako nastave. Neka se preispitaju i presaberu do narednih. SNS mogu da sruse dve liste: ujedinjene leve i ujedinjene desne opcije. Uvek ce biti tu nekih Vacica i Nestorovica i slicnih. NADA se postavlja kao stozer desnicara. Nestorovic je znak pitanja, on moze da ide i ovamo i onamo. 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...