Jump to content

Abortus, retorički


Darth Bane

Recommended Posts

3 minutes ago, Angelia said:

:classic_biggrin: Ma ne - savrseno ok, nakon sto se deca rode ona su vlasnistvo roditelja, a dok su jos u fazi ideje (nezeljene), e onda treba da se zastite.

 

Hajde da zastitimo nerodjenu decu, za rodjenu, nek se brinu roditelji.

 

Ko drugi, nisu deca nas problem samo embrioni u utrobi majke. Kad se rode onda ako su musko, nek rade sta hoce, a zene stisnite noge.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Zakon je donesen, da bi se izazvao Roe vs. Wade, na saveznom nivou koji je do sada garantovao privatnost zeni da ima pravo da donosi odluku o svom telu. Ideja je bila ako se dodje do SC, konzervativni SC ce mozda glasati da obori presedan. Ja inace sumnjam, jer bi to znacilo ogromnu pobunu zenske populacije jer to uopste nema smisla, koliko god neki ovde podrzavali ideju :classic_smile:

Znaci, lepo nastavite da se lozite kako se abortus ukida, samo da znate da ste na strani "trampista". A ako bi i SC izglasao da obori Roe vs Wade - to bi za zenska prava bio povratak u pedesete, barem,. 

 

Znaci ispitali su ko bi ih podrzao, znaci - gender war :classic_smile:

 

A sto je problem biti na strani trampista? Za razliku od vas koji ste Trampa poceli da hvalite kad je postao predsednik dok ste u kamanji bacali drvlje i kamenje na njega, ja sam se jos tada izjasnio da ga podrzavam protiv Hilari. Tako da da, ja jesam na strani Trampa.

 

Nema potrebe da mi persiras niti da mi se obracasu mnozini. A ostalo ne bih komentarisao. 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, mrd said:

Ko drugi, nisu deca nas problem samo embrioni u utrobi majke. Kad se rode onda ako su musko, nek rade sta hoce, a zene stisnite noge.

Nije on izuzetak, svi pro-life generalno pricaju isto

 

 

3 minutes ago, A sad said:

 

A sto je problem biti na strani trampista? Za razliku od vas koji ste Trampa poceli da hvalite kad je postao predsednik dok ste u kamanji bacali drvlje i kamenje na njega, ja sam se jos tada izjasnio da ga podrzavam protiv Hilari. Tako da da, ja jesam na strani Trampa.

 

Nema potrebe da mi persiras niti da mi se obracasu mnozini. A ostalo ne bih komentarisao. 

Nisam ti persirala, nisam ti se obracala u mnozini, ti si samo bio quote. Nemoj da mi se obracas u mnozini, ja nisam bacala drvlje i kamenje, samo sam bila skepticna, nakon izbora svakog predsednika prihvatam sa umerenim optimizmom.

 

Samo sam se nasalila na generalno etiketiranje o trampistima, nista licno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, A sad said:

 

ja sam se jos tada izjasnio da ga podrzavam protiv Hilari.

Ja sam isto smatrala da je Tramp manje zlo od Hilari, tako da prihvati da neki komentar zvuci kao da je na tvoj racun, a nije.

 

Malo si me razocarao sa nivoom na kome podrzavas izbor zene, ali i to je legitimno misljenje.

 

kad hocu da prokomentarisem tvoj stav - reci cu "ti", nikad za to ne upotrebljavam mnozinu

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Angelia said:

Nije on izuzetak, svi pro-life generalno pricaju isto

 



Nisam ti persirala, nisam ti se obracala u mnozini, ti si samo bio quote. Nemoj da mi se obracas u mnozini, ja nisam bacala drvlje i kamenje, samo sam bila skepticna, nakon izbora svakog predsednika prihvatam sa umerenim optimizmom.

 

Samo sam se nasalila na generalno etiketiranje o trampistima, nista licno.

Ovde sam samo hteo da da budem provokativan, posto se ipak na kraju svede na to da je ipak krajnje vreme da zena pocne da vodi racuna o sebi i svojim problemima bez potrebe da im neko to pruzi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

Ja sam isto smatrala da je Tramp manje zlo od Hilari, tako da prihvati da neki komentar zvuci kao da je na tvoj racun, a nije.

 

Malo si me razocarao sa nivoom na kome podrzavas izbor zene, ali i to je legitimno misljenje.

 

kad hocu da prokomentarisem tvoj stav - reci cu "ti", nikad za to ne upotrebljavam mnozinu

 

Ok, kvotovala si me, pa sam pomislio da se odnosi na mene.

 

Pa ja nisam protiv abortusa, samo sam za to da se ogranici rok u kojem moze da se obavi. Mislim da je to potpuno legitiman stav i da ne ugrozava nicija licna prava. Trenutno sam stava da to treba da bude momenat prelaza iz embrionalne u fetusnu fazu, a to je 8-9 nedelja, plus duzi rokovi za specificne slucajeve (zrtve silovanja, incesta, i neogranicen rok kada je u pitanju opasnost po zivot majke ili degeneracija ploda). Vilhelmina je iznela podatke da se u tom periodu izvrsi 85% abortusa, tako da mislim da je to sasvim korektan stav. Naravno, otvoren sam za to da me neko argumentima ubedi da taj rok treba da bude duzi. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, A sad said:

 

Ok, kvotovala si me, pa sam pomislio da se odnosi na mene.

 

Pa ja nisam protiv abortusa, samo sam za to da se ogranici rok u kojem moze da se obavi. Mislim da je to potpuno legitiman stav i da ne ugrozava nicija licna prava. Trenutno sam stava da to treba da bude momenat prelaza iz embrionalne u fetusnu fazu, a to je 8-9 nedelja, plus duzi rokovi za specificne slucajeve (zrtve silovanja, incesta, i neogranicen rok kada je u pitanju opasnost po zivot majke ili degeneracija ploda). Vilhelmina je iznela podatke da se u tom periodu izvrsi 85% abortusa, tako da mislim da je to sasvim korektan stav. Naravno, otvoren sam za to da me neko argumentima ubedi da taj rok treba da bude duzi. 

Ne slazemo oko rokova, i to govorim sa pozicije zene koja zna sta je u pitanju.

 

Nije vili iznela podatke nego ja - da se u roku do 13te nedelje sprovede 89% abortusa u US, tako da je za mene sve sto se ogranicava pre 13te nedelje, bukvalno zabrana, nakon toga treba da ostane izbor za specijalne medicinske slucajeve, i ne samo za one koje ugrozavaju zivot majke. Ako realno majka ima fizicki ili mentalni poremecaj, ocekujem da se period produzi do 22-24 nedelje.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

Ne slazemo oko rokova, i to govorim sa pozicije zene koja zna sta je u pitanju.

 

Nije vili iznela podatke nego ja - da se u roku do 13te nedelje sprovede 89% abortusa u US, tako da je za mene sve sto se ogranicava pre 13te nedelje, bukvalno zabrana, nakon toga treba da ostane izbor za specijalne medicinske slucajeve, i ne samo za one koje ugrozavaju zivot majke. Ako realno majka ima fizicki ili mentalni poremecaj, ocekujem da se period produzi do 22-24 nedelje.

 

Vilhelmina je iznela podatak koji sam ja naveo.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

ok, ali njeni podaci nisu relavantni za US.

 

Pa tema je abortus generalno, a ne abortus u USA. 

Ne verujem ni da je tamo mnogo drugacije, intresantno bi bilo videti koliko je od tih 89% izvrsilo abortus do devete nedelje. Ako se neko vec odluci za abortus, najbolje je da to bude u sto ranijoj fazi trudnoce. 

A i ne moze sa vama Amerikancima da se diskutuje. Kad vi pisete, meni se vec spava, pada koncentracija... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hm, pa ne bih ja rekao da ovde ima toliko velikih neslaganja kada je zakonska regulativa u pitanju. Ono oko čega nastaje konflikt je sama argumentacija.

Možda da se zakači neki poll, čisto da vidimo gde stojimo? Potpuna zabrana abortusa (okej, ovakve kapiram da nemamo), heartbeat, nastanak fetusa, 12. nedelja, 24. nedelja, dozvoljeno u svim fazama, itd. Podrazumeva se ako je ugrožen život majke ili postoji degeneracija ploda.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, A sad said:

 

Pa tema je abortus generalno, a ne abortus u USA. 

Ne verujem ni da je tamo mnogo drugacije, intresantno bi bilo videti koliko je od tih 89% izvrsilo abortus do devete nedelje. Ako se neko vec odluci za abortus, najbolje je da to bude u sto ranijoj fazi trudnoce. 

A i ne moze sa vama Amerikancima da se diskutuje. Kad vi pisete, meni se vec spava, pada koncentracija... 

Uostalom ovi zakoni se donose u US tako da neka statistika van US nije bas relevatna za njih, a ako cemo samo retoricki i dalje smatram da je 13 nedelja najbolji period. Svako skracenje na 8 nedelja bukvalno postaje zabrana za vecinu, sto ovi podaci dokazuju:

 

The majority of abortions in 2015 took place early in gestation: 91.1% of abortions were performed at ≤13 weeks’ gestation; a smaller number of abortions (7.6%) were performed at 14–20 weeks’ gestation, and even fewer (1.3%) were performed at ≥21 weeks’ gestation. In 2015, 24.6% of all abortions were early medical abortions (a non-surgical abortion at ≤8 weeks’ gestation). 

 

Znaci da prestanemo sa pricom o ubijanju nerodjene dece

Link to comment
Share on other sites

Neki to rade i namerno. Drop-out iz srednje škole, ko zna na čemu su (alkohol, droge) dobiju državne pare za decu veće nego što bi sa svojim znanjima i strukom (obe stvari nepostojeće) dobili od nisko plaćenog posla koji bi, ako uopšte imaju nameru da nađu posao i da rade.

 

Nije mi jasno šta zabranjivači abortusa u stvari hoće. Svako može da ode u susednu državu i da tamo ima abortus. Jedino ako sve ili većina država donese te iste odluke. Pa i onda ništa, "abortus turizam" kao što su u SFRJ dolazile ture žena sa Zapada 1970-ih da u Ljubljani ili Zagrebu urade abortus. 

 

Što je neko uopšte dirao i propitivao tu situaciju?

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, srbija do tokija said:

Nije mi jasno šta zabranjivači abortusa u stvari hoće. Svako može da ode u susednu državu i da tamo ima abortus. Jedino ako sve ili većina država donese te iste odluke. Pa i onda ništa, "abortus turizam" kao što su u SFRJ dolazile ture žena sa Zapada 1970-ih da u Ljubljani ili Zagrebu urade abortus.

 

Prema novodonetom zakonu u Alabami, ako se dokaze da je zena otisla u drugu jurisdikciju da uradi abortus njoj sleduju iste sankcije kao da ga je izvrsila u Alabami. 99 godina robije.

 

Ne razumem se u problematiku pa ne znam kako se dokazuje da li je neko imao abortus ili ne (da li to lekarski pregled moze da utvrdi, da li ce se prihvatiti svedocanstvo komsiluka da je bla trudna pa sad vise nije, or whatever) ali u zakonu tako stoji.

 

No taj zakon svakako nije pisan s namerom da se sprovodi tako kako je napisan sto i njegovi autori priznaju nego da izazove debatu pred vrhovnim sudom koja ce da ponisti ranije sudske presedane kojima je pravo na abortus stavljeno pod zastitu Ustava.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Kao veliki ljubitelj eutanazije 😁 necu ni ja da otvorim topik pa da me tera maler, nisam lud.

 

Ali steta, mozda bi ipak trebalo ovde jer se u oba slucaja radi o necijem zivotu, posredno ili neposredno, pravom ili onom koji bi to postao, o rodjenju i smrti, sto je nerazdvojno.

 

Ovaj topik je ideoloski vestak, jer 90% ucesnika ne bi znalo da kaze nijedan grad u yebenoj Alabami i kao takav ce da izumre tako da ...... Ikebana uopste nije losa ideja, da se ja nesto pitam :s_w:

Ma možete da pričate do sutra.

 

Ako me neko pita, rekao bih da sam život dao, da , baš tako,  da imam dete. I to baš ćerku kao što sam uvek želeo. Što se mene tiče, abortusi su za one koji to razmatraju, njihovi razlozi.

Ne bi država trebala u to da se petlja.

Pa to je već tako, što to neko ukida?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Politika i religija uglavnom, tu i tamo neki "humanista".

 

To je već bilo postignuto, decenijama unazad, sada neki to propituju., verovatno ni sami lično ne znaju zašto i gde bi stigli sa time.

 

Zapanjen sam  danas bio kada mi je ćerka (8. razred) rekla da je u home room bila debata o abortusima. Eeej, 8. razred, nije fakultet. Ne baš u njenoj ali u drugoj home room, došlo je maltene do tučnjave oko iste teme i da neki studenti treba da budu suspendovani na bar 7 dana.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, srbija do tokija said:

 

To je već bilo postignuto, decenijama unazad, sada neki to propituju., verovatno ni sami lično ne znaju zašto i gde bi stigli sa time.

 

Pa oni bi da se preispita to sto je postignuto, a misle da imaju povoljnu politicku situaciju. Mislim da se previse fame diglo, sto je i bila poenta.

Da se otvori diskusija pa da se vidi ko ima vecu podrsku.

Sve je jasno kad pogledas da je to probalo 7 states, znaci ne postoji dovoljno podrske.

Radi se o civilizacijskoj promeni koja je unapredila prava zena, vracanje unazad bilo kakvo smanjivanje tog prava, bi znacilo korak unazad.

 

I zato je to crno/bela tema

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Angelia said:

Mislim da se previse fame diglo, sto je i bila poenta.

Da se otvori diskusija pa da se vidi ko ima vecu podrsku.

 

 

to i ja mislim

inace bi ova ne bas privlacna tema za javno razvlacenje i diskusiju, bila intimna i individualna stvar zene i eventualno

direktnog saucesnika.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mama_mia said:

 

to i ja mislim

inace bi ova ne bas privlacna tema za javno razvlacenje i diskusiju, bila intimna i individualna stvar zene i eventualno

direktnog saucesnika.

 

Naravno da treba da bude intimna stvar, ali se mora, izgleda, javno dići glas da bi se obezbedilo ptavo na intimu jer ako je sistemski ugrožena intima, samo javna reakcija može da vrati stvari na svoje mesto.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vilhelmina said:

 

Odgovaram ovde, jer gornji topic nije mesto za raspravu.

Ako se s necim ne slazem, to jos ne znaci da mi to nesto vredja osecanja. Znaci ono sto pise - da se ne slazem. Ako gore nisam bila dovoljno jasna, ja uopste ne mislim da je abortus moralna dilema o zivotu i smrti. Mozda nekome ta tvrdnja vredja osecanja, ne znam i ne tice me se. Ako ima takvih, neka se sami izjasne.

Sto se mene tice, zene koje se odlucuju na abortus i medicinsko osoblje koje im u tome pomaze, ne ucestvuju u oduzimanju zivota. Bar ne dok govorimo o abortusu, tj do 24 nedelje trudnoce. Sve posle toga nije abortus, vec prevremeni porodjaj. Ako je taj porodjaj izazvan, pa pri tome namerno oduzet zivot plodu, zato sto je npr hendikepiran, tek onda to mozes stavljati u istu ravan s iskljucivanjem aparata ili eutanazijom. Tu onda nedvosmisleno govorimo o zivotu. A bez zivota nema ni smrti, pa ni moralne dileme.

Da nacrtam, u slucaju abortusa protivnici pro-life pokreta nisu pro-death, vec pro-choice. Dakle, radi se o neslobodi, prinudi, nasuprot pravu na slobodu raspolaganja sopstvenim telom.Ne znam kako bolje da objasnim koliko su to razliciti konteksti. A ja smatram da je pogresno da se sustinski razlicite stvari stavljaju pod isti kisobran, jer smo im time dali isti smisao.

 

Samo da dodam - tvoja recenica:"Dakle, radi se o neslobodi, prinudi, nasuprot pravu na slobodu raspolaganja sopstvenim telom."

 

Hoces reci da upravo ovo, verbatim, nije primenjivo i na eutanaziju? Po cemu se, u tom slucaju, razlikuju abortus i eutanazija? I u jednom i u drugom slucaju se radi o tome da zelis nesto da uradis s sopstvenim telom.... 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

 

Samo da dodam - tvoja recenica:"Dakle, radi se o neslobodi, prinudi, nasuprot pravu na slobodu raspolaganja sopstvenim telom."

 

Hoces reci da upravo ovo, verbatim, nije primenjivo i na eutanaziju? Po cemu se, u tom slucaju, razlikuju abortus i eutanazija? I u jednom i u drugom slucaju se radi o tome da zelis nesto da uradis s sopstvenim telom.... 

 

Mozda zato sto kada neko nad nekim treba da izvrsi eutanaziju, taj nije svesan da ima telo, zato ga i eutanaziraju.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...