Jump to content

Recommended Posts

postoje fosili iz Panonskog mora, postoje i neki racici. nema prirodnog ulaza, ili dodira vode sa zrakom vani. nije dakle kao na Dinaridima, u vapnenackom krsu, gdje imas ponornice. ovo su dolomitske stijene. morali su probiti tunel da bi dosli do prve spilje. dakle potpuno izolirani sustav (bio prije nego su ronioci usli unutra). ajd jos malo fotki. 

 

12718266-1131453283551933-87482109148834

 

12790971-1137995909564337-72109269131861

 

21992896-1687794461251143-67624294043807

 

12642730-1122708454426416-29364740506780

 

49164620-2260275580669692-73184298220346

 

62499357-2518851021478812-47191624554087

 

14612549-1320392194658040-65720188875625

 

64221594-2522618374435410-12739985224666

 

Clipboard03.jpg

 

25790974-1775317785832143-97471702471052

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Vjekoslav said:

vjerovali ili ne, u centru glavnog grada jedne nizinske / panonske drzave.

 

Prva asocijacija - Osijek, Republika Slavonija, Tita mi.

 

:lol_2:

 

Ovo spiljsko ronjenje nije mala zajebancija. Zna to biti prilicno opasno, pogotovo kada se ide na neke ludacke dubine kada u boce za kisik ide najmanje kisika, a pretezno je nitrogen ako se ne varam, radi pritiska na tim dubinama.

 

Citao sam jezive price, gdje ronilac roni jako duboko u jako skucenom prostoru i sa prilicno niskim zalihama kisika. Neki nisu nikada izronili, niti se moze otici po tijelo. Straobalno.

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2020 at 9:31 AM, Kolbas said:

Kao prekaljeni pecaroš koji je odrastao pecajući na DTD kanalima i sam više nisam siguran šta je Terpan, šta Manić šta američki patuljasti somić, a šta Cverglan...mi ga zovemo Terpeš (verovatno pozajmica iz madjarskog)... znam samo da su nekad bili lepi komadi i bili su vrlo ukusni, a onda 90-ih su krenuli da divljački seku one topole po bentovima, kanali su krenuli da se zamuljuju, neke ribe su počele da nestaju (zlatni karaš, linjak), kao i taj veliki terpan, ali se pojavio ovaj minijaturni...imalo ga je u jatima, uništavao je sve pred sobom i dolazio je na udicu bukvalno na sve što staviš... Terpan je pain in the butt kad se skida sa udice, uvek je proguta sve do stomaka, a mislim da bodlje imaju neku kiselinu pa iako se samo malo ubodeš, bol je popriličan. Som je kod nas Harča (opet madjarski uticaj), ovde je to Channel Catfish...ovu sam upecao prošlog leta u Ontariju, kod Hamiltona, ali ribu iz tog jezera ne bi jeo ni da mi plate, mada su mnogi likovi nosili ribu kući, božemesačuvaj :krstipd4:

spacer.png

 

Sto rece kolega sta god da stavis manjov (tako ga mi zvali) proguta sve.

Metnes kukuruz za sarana, rovca ma sta god on usisa jbt ne moz' udicu izvaditi. Zbog 1 malenog g*vnara sam zabio udicu ispod nokta.. Jbt koje je to mucenje bilo iscupati je.

 

 

Nisam nikakoav ribolovac to je sve bilo kad sam bio dete i po vojvodjanskim kanalima. Secam se da je bilo dosta Linjaka i Karasha, a onda postepeno sve manje i manje..
A tih nemani sve vishe i vishe.

Koliko samo boli kad se pecnes na bodlje, a manjov klizav u pm..

eeee kad se setim bombardovanja i pecanja svaki boziji dan. 

Edited by Squabbit
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

Prva asocijacija - Osijek, Republika Slavonija, Tita mi.

 

:lol_2:

 

Ovo spiljsko ronjenje nije mala zajebancija. Zna to biti prilicno opasno, pogotovo kada se ide na neke ludacke dubine kada u boce za kisik ide najmanje kisika, a pretezno je nitrogen ako se ne varam, radi pritiska na tim dubinama.

 

Citao sam jezive price, gdje ronilac roni jako duboko u jako skucenom prostoru i sa prilicno niskim zalihama kisika. Neki nisu nikada izronili, niti se moze otici po tijelo. Straobalno.

 

što manje kisika i što više nitrogena, naravno.  

 

 

vidiš kako su svi veseli i nasmijani. 

 

https://www.scubalife.hr/magazin/savjeti/dubinsko-pijanstvo-dusicna-narkoza/

 

...

 

koji si ti prašinar, pa to je za popizdit. :classic_biggrin:

 

...

 

 

1 hour ago, Squabbit said:

eeee kad se setim

 

 

:classic_biggrin:

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

Jako lepa tema. 
Steta sto je nisam otkrio ranije,ali valjda nikad nije kasno (koliko god otrcano zvucala ova fraza). Ja nemam bas entuzijazam za fotografiju,a bojim se ni oko,pa cu svoj kraj predstaviti jednim clankom i kratkim videom (makar za pocetak). 

 

Spoiler

Bačko Podunavlje novi UNESKO rezervat biosfere u Srbiji

Međunarodni koordinacioni savet Unesko programa „Čovek i biosfera“ odlučio je da rezervat prirode „Bačko Podunavlje“ bude upisan u Svetsku listu rezervata biosfere

OBJAVLJENO: 15. 06. 2017.
PODELI 
 
   
 
   
 
 
Bačko Podunavlje novi UNESKO rezervat biosfere u Srbiji Foto: Boris Erg
 
 

Rezervat biosfere Bačko Podunavlje se nalazi na severozapadu Vojvodine i deo je Evropskog Amazona, koje predstavlja jednu od najočuvanijih ritsko-močvarnih celina na čitavom toku Dunava. Ovaj jedinstveni rečni predeo područje je izuzetne biološke raznovrsnosti i centar retkih prirodnih staništa kao što su prostrane plavne šume, ade, rukavci i peščane rečne obale. 

„Veliko je zadovoljstvo i čast što je UNESKO prepoznao izuzetne vrednosti i potencijal „Bačkog Podunavlja“. Ovo je drugi rezervat biosfere u Srbiji pored rezervata „Golija-Studenica“, što je od velikog značaja za zemlju, jer program „Čovek i biosfera“ ne samo da promoviše koncept održivog razvoja, već i u praksi pokazuje da je on moguć. Ovo proglašenje će znatno pomoći očuvanju prirode Srbije, jedne od najraznovrsnijih u Evropi. „Bačko Podunavlje“ se isto tako odlikuje veoma bogatom kulturnom baštinom koja je dokaz žive prošlosti i susretanja brojnih naroda i kultura na ovom prostoru“, izjavio je profesor Darko Tanasković, ambasador Republike Srbije pri UNESKO-u.

U okviru rezervata biosfere “Bačko Podunavlje” koji se prostire na područjima opština Sombor, Apatin, Odžaci, Bač i Bačka Palanka na površini od 176.635 ha, nalaze se četiri zaštićena područja, među kojima su izuzetno vredni Specijalni rezervati prirode „Gornje Podunavlje“ i „Karađorđevo“. 

„Rezervat biosfere „Bačko Podunavlje“ se pridružio svetskoj mreži koju čine ukupno 669 rezervata biosfere priznatih od strane UNESKO-a, osmišljenih sa ciljem očuvanja prirodnog bogatstva od izuzetnog značaja, dok u isto vreme promovišu održivi razvoj lokalnih zajednica na tim područjima. Uspostavljanje rezervata biosfere „Bačko Podunavlje“ je veoma značajan korak ka formiranju prekograničnog rezervata biosfere „Mura-Drava-Dunav”, prvog zaštićenog područja u svetu koje se prostire u pet zemalja - Srbiji, Hrvatskoj, Mađarskoj, Sloveniji i Austriji. WWF već duži niz godina sarađuje sa partnerima iz ovih pet zemalja na zaštiti prirodnih i kulturnih vrednosti  “Evropskog Amazona”, trenutno u okviru projekta „coopMDD“ koji finansira Evropska unija“ izjavila je Duška Dimović, direktorka WWF programa u Srbiji. 

U „Evropskom Amazonu“, zahvaljujući očuvanoj dinamici plavnih područja, postojanju prirodnih aluvijalnih šuma i brojnih vlažnih staništa, utočište nalazi veliki broj zaštićenih vrsta životinja i biljaka. Među najznačajnijim retkim vrstama životinja ovog područja ističu se orao belorepan, crna roda, patka njorka, divlja mačka, vidra, jazavac, kao i najveća populacija evropskog jelena u Srbiji.

Fantastični video od 360 stepeni: Doživite lepotu Evropskog Amazona iz dnevne sobe

„Upisom „Bačkog Podunavlja“ na listu rezervata biosfere načinjen je presudan i odlučujući korak u daljem prožimanju zaštite prirode i njenog održivog korišćenja na područjima uz Dunav i Mostongu u Bačkoj. Izuzetno mi je drago što je nominacija koju je pripremio Pokrajinski zavod za zaštitu prirode pozitivno ocenjena od strane delegata Međunarodnog koordinacionog saveta UNESKO programa „Čovek i biosfera“. Pokrajinski zavod za zaštitu prirode je intenzivno radio sa WWF i ostalim partnerima na nominaciji ovog područja u proteklih pet godina. Izuzetan doprinos i podršku je pružila Komisija Republike Srbije za saradnju sa Uneskom. Sada predstoji veliki posao na mudrom upravljanju područjem kroz saradnju sa upravljačima zaštićenih područja, korisnicima prirodnih resursa, lokalnim upravama i zajednicama na području rezervata biosfere“, kaže dr Biljana Panjković, direktorka Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.

 


Ako vam se slike ucine poznato,znajte da nije slucajno jer je pejzaz vrlo slican onom kojeg je predstvio @Vjekoslav..gotovo istovetan zapravo. Samo je ovo sa vojvodjanske strane Dunava. Sto Vjeku cini mojim komsijom/susjedom s' one strane reke. :classic_biggrin:

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Backa i tacka! :classic_sleep:

pa ako zivis u Apatinu, ili Somboru, pa cak i ako zivis u Subotici, ili Novom Sadu, svakako da smo blizi (i to puno puno blizi) komsije nego su to Nislije i Beogradjani, ili Zagrepcani i Splitjani. od Osijeka do Apatina 21km, a do Sombora 35km. doduse, zracnom linijom, preko Kopackog rita i Podunavlja. rijekama, cestom, ili zeljeznicom, malkic je dalje. ali ne previse.

 

...

 

e kad sam vec kod zracnih, vodenih, cestovnih i zeljeznickih linija. sta radi Beogradjanin kad dodje u Novi Sad? pa ide u Zrenjanin. od Novog Sada do Zrenjanina bez kacige, s jednom rukom na volanu a drugom na mobitelu dok ga pretice sleper na uskom nadvoznjaku (dupla puna crta), s banatskim vjetrom u junacka prsa i mozgom na adrenalinu, sveukupno, uz puno srece i malo pameti, sporije biciklom nego vozom. pa ko prezivi, pricat ce. 

 

 

ah, ti Beogradjani :classic_rolleyes: :classic_biggrin:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

pa to ti kazem, samo pizdarije stvaraju.

 

...

 

nego, zaboravih (a bitno je)

 

bic-vlak.jpg

 

ovoga nema u Slavoniji & Baranji. :thumbdown: ako hoces, moze samo ovako (srecom pa su vlakovi prazni).

 

IMG-4045.jpg

 

sto ne znaci da ti ne naplacuju posebnu kartu za bicikl (koja je skuplja nego putnicka).

 

bickarta.jpg

 

dakle,

 

bic-vlak2.jpg

 

bravo Vojvodina! :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Auh :classic_biggrin:

Inace,volim bajsom da se popnem gore na spomenik u Batini. Vrlo lep i ugodan put za voznju na relaciji Batina-Suza-Zmajevac-Knezevi Vinogradi-Grabovac.. U Zmajevcu za preporuku vinarija/restoran "Josic". Uzivanje za sva cula uz autenticne delicije ovog kraja.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

bogami, ako mozes bajsom s Dunava skroz gore do spomenika, svaka ti cast, to je gadan uspon. lakse je tzv. Tenkovskom cestom uz jugozapadne  obronke Baranjske planine, plus imas biciklisticku traku. ima sad izmedju Zmajevca i Suze novi kamp za cikloturiste, morat cu to provjerit ovog proljeca / ljeta, izgleda super na fotkama. medjutim, ako govorimo o crnim vinima, postoje bolje vinarije i ljepse bordoske kupaze od Josica koji je marketinski razvikan i preskup za kvalitet koji nudi. ako zelis probati najbolja baranjska vina, umjesto za Grabovac lijevo skrenes u Knezevim vinogradima desno prema Planini, i dodjes do sela Karanac i Kamenac. u Kamencu npr. vinarija Szabo.

Link to comment
Share on other sites

Znam da je "Josic" isfuran..i da,prilicno je skup. U Karancu sam bio..sramota me reci - pre nekih 20-ak godina. Od tada nijednom. Cuo sam da se lepo razvija..u Kamencu npr.nisam ni bio. Jedan drugar se zeni u avgustu pa namerava doneti vina "od preka". Eto prilike da posetimo vinariju Szabo :thumbsup:

Generalno je ista prica kao i ovde. Jako lepi krajolici,vredni ljudi koji imaju sta ponuditi..izuzetna gastro ponuda..samo sto nema ljudi. Sa obe strane reke sela su potpuno opustela.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

da, to je tocno, i tuzno. osim ako nisi neki stranac pao s Marsa, ili daleke Nizozemske, nemoguce je (turisticki) prolaziti tim selima i biti (duhom) 100% u sadasnjosti. medjutim moze se fokusirati na Prirodu, ili pak, uz dobro vino i ugodno drustvo, otploviti u neka stara, bolja vremena. dugorocno gledano, vratit ce se ljudi u ta sela, ipak je to evropska zitnica u koju se uvijek doseljavalo, ali kratkorocno (sto znaci za tvog i mog zivota) mrka kapa. ja nisam o toj problematici razmisljao kada je Hrvatska koncem 90-ih konacno krenula prema Evropskoj uniji, medjutim posljednjih nekoliko godina definitivno se pokazalo da ulazak u EU = svodjenje racuna / spustanje na zemlju. ergo, mora prvo biti gore, da bi bilo bolje.

 

...

 

aj malo da prosirimo ovu depresiju (depra virus) i na ostale regije. ajmo, primjera radi, skociti do Rijeke. :classic_biggrin:

 

 

...

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2020 at 8:18 PM, Crni Bombarder said:

Jako lepa tema. Steta sto je nisam otkrio ranije,ali valjda nikad nije kasno (koliko god otrcano zvucala ova fraza).

 

naravno da nikada nije kasno. mozda nije naodmet spomenuti, ova interreg tema postoji od maja 2004. godine. prvi Predsjednik je bio Vojvodjanin (iz Zrenjanina), inace prof. filozofije, i potpuno otkacen i drag nick Kosmarac. a prva Predsjednica je bila gospodja Elle iz Pariza. njen moto, koji je postao i moto ovog topika (inace ne bi prezivio), je da se na zlurade komentare ne odgovara, vec ih se zatrpa dobrom voljom. dakle kao sa djecom, usmjeris ih na nesto pozitivno. a trebali bi svakako spomenuti i naseg vukovarskog Novosadjanina Chilija, cije smo biciklisticke putopise rado citali, medjutim, koji se u medjuvremenu, negdje (na putu :classic_unsure:) zagubio. ili se zagubio, ili ga je za dorucak pojeo onaj (gladni) macic sto ga je Chili primio u svoju vikendicu na Fruskoj gori. dakle macic koji je u meduvremenu izrastao u tigra. macic btw. ima kuma u Londonu, tako da su tu svakakvi (horor) scenariji moguci. :classic_biggrin: Chili, javi se! 

 

jos kad bi neko za nas na ovom velikom internet nebu cuo da uopce postojimo, javio bi se vjerujem i pokoji novi forumas / forumasica iz Hrvatske ili Bosne. no to je stvar administracije, odnosno politike ovog boarda, dakle nesto na cega ne mogu utjecati.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sjeca li se neko Alfa? Bio je americki sitcom kraj 1989/90, sa vanzemaljcem sa planete Melmac i bio je smisan za popizdit. Porodica Turner, kod kojih je Alf zavrsio, su imali macka Lakija (ili Lakog?), kojeg je Alf stalno pokusavao da pojede. 

 

Bojim se da je Chilijev Laki mozda pao kao plijen nekom slicnom vanzenaljskom predatoru?

 

To bi bilo strasno.

 

Siguran sam da je Laki i dalje negdje u Vojvodini, veoma zauzeta jedinka na macjem jebistu.

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

sta smo rekli, salata od mladog maslacka? evo ga mladi maslacak.

 

8.jpg

 

primjetio sam da se vecina slavonsko-baranjskih maslacaka nalazi u gradskim parkovima, ili u neposrednoj blizini grada. ako dakle zelis nezasrane, nezapisane, te olovom i pesticidima nezaspricane maslacke, moras potegnit dobrano van grada, u prirodu.

 

15.jpg

 

a tamo na svakih 400-500 metara raste po jedan, dva ili maksimalno tri maslacka. :classic_dry: ko da su runolisti! :classic_biggrin:

 

...

 

naletih usput na indijansko selo juznobaranjskog plemena Blatfoot

 

3.jpg

13.jpg

 

14.jpg
 

5.jpg

 

6.jpg

 

...

 

Blatfootovci su prvi naselili ovaj dio Parka prirode koji je (nota bene) jos prosle jeseni bio pod minama. decki (i cure) iz HCR-a ove su zime bili iznimno vrijedni, i ocistili jedan poveci prostor i sjeverno i juzno od glavnog dravsko-dunavskog nasipa. bas kao sto su i obecali koncem proslog ljeta kad sam ih sreo nedaleko od usca (link). tako da je sad uz obalu Drave cisto od Osijeka skroz do kraja baranjskog trokuta, odnosno usca Drave u Dunav. :classic_smile:

 

dakle ovako je to izgledalo koncem proslog ljeta, kad su krenuli odmah kod usca, i prvo ocistili maleni pravokutnik preko puta Prudnjaka

 

prudnjak1.jpg

 

danas to izgleda ovako:

 

prudnjak2020.jpg

 

odnosno ovako:

 

Spoiler

minska-karta-baranjski-trokut-2020.jpg

 

...

 

novac za razminiranje (41.4 milijuna eura) stigao je iz EU

 

1.jpg


2.jpg

 

...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sikskout1.jpg

 

sikskout.jpg

 

sikskout5.jpg


sikskout6.jpg

 

sikskout7.jpg

 

sikskout8.jpg

 

sikskout11.jpg


sikskout12.jpg

 

sikskout13.jpg

 

sikskout2.jpg

 

sikskout3.jpg

 

sikskout4.jpg

 

sikskout10.jpg

 

...

 

Udruga izviđača "Slavonski hrast" na Sajmu izviđača kolekcionara u Beogradu

10.03.2020. 11:39
 

Na Sajam izviđača kolekcionara u Beogradu se uputila mala četveročlana ekipa iz Udruge izviđača "Slavonski hrast" iz Osijeka kako bi predstavila svoje kolekcije izviđačkih uspomena. Kolekcije smo upotpunjavali godinama, a zadnjih godinu dana smo počeli intenzivnije prikupljati izviđačke značke koje se nose na uniformi povodom 105. godišnjice osnivanja prve skautske jedinice u Osijeku.

Bili smo dobro ugošćeni od strane organizatora, Odreda izviđača "Mihajlovac" iz Beograda, a ujedno smo bili i jedina ekipa iz Republike Hrvatske. Stekli smo nove izviđačke prijatelje, razmijenili iskustva u prikupljanju kolekcija, a neke stvari i zamijenili. Posebnost ove manifestacije je i ta što je bilo puno mlađih izviđača koji su predstavili svoje kolekcije: legiće, peziće, igračke, salvete, bedževe, fotografije,… te na taj način osvojili značku sakupljača.

Jedna naša kolekcija je osvojila drugo mjesto u kategoriji najstarijih članova izviđačke organizacije, brđana. Ta kolekcija se razlikuje u sasvim malom detalju od ostalih kolekcija istog tipa, skoro pa istih značaka, naime uz svaku značku je točno naznačeno tko ju je poklonio i što predstavlja te što će se ta kolekcija, nakon svog predstavljanja, pokloniti "našem" Muzej Slavonije pa je najvjerojatnije to bio detalj koji nam je donio malu, ali ukusnu plaketu. 

Želimo i ovom prilikom potaknuti naše sugrađane, a koji imaju neku skautsku ili izviđačku građu, uspomene, da se jave u Muzej Slavonije i poklone te stvari jer ćemo samo na taj način sačuvati dio izviđačke povijesti za buduće generacije.


2020_03_10_slavonski_hrast_490-1.jpg2020_03_10_slavonski_hrast_490.jpg

Tekst i foto: Igor Miklavčić Lija

...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

el stigla u vaš kraj, pazi sad...

 

 

ili, ako nije Ona, el stiglo barem Ono? proljeće, pomlad, protuletje, pramaljeće?

kod mene jeste. :smiley2:

 

IMG-20200316-155410.jpg

 

IMG-20200316-155544.jpg

 

IMG-20200316-155538.jpg


IMG-20200316-155443.jpg


IMG-20200316-155502.jpg


IMG-20200316-155526.jpg


...


IMG-20200316-151115.jpg


IMG-20200316-151150.jpg


IMG-20200316-151501.jpg


IMG-20200316-151512.jpg


IMG-20200316-151531.jpg


IMG-20200316-151548.jpg

 

...

 

ajmo se razgibat uz Protuletje! jutarnja proljetna gimnastika. :classic_biggrin:

 

 

Protuletje se otpira

 

Protuletje se otpira,
Moje srce nema mira.

Nema mira nit spokoja,
Dok ne rečeš da buš moja.

Da boš rekla, kaj boš rekla,
Daj ti v grobu Bog pokoja.

Cveti, cveti fijolica,
Brala bu te devojčica.

Devojčica bu te brala,
Pak te bude meni dala.

Da več nebom devojčica,
Nabo zame fijolica.

Cveti meni šipek roža,
Dok ja tožna nemam moža.

Da bom tožna mela moža,
Nabo zame šipek roža.

Cveti meni modro cvetje,
Dok ja tožna nemam dete.

Da bom tožna mela dete,
Nabo za me modro cvetje.

(međimurska)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...