Jump to content

Recommended Posts

8 hours ago, Sunshine State said:

Evo i ja gledam kod mame, izgledaju kao da samo sto nisu sazrele..... maj (svibanj), Srem

 

07. svibnja (maj), Slavonija

 

 

 

uz smokve idu i cvrccci, zar ne? 

(i pokoji fazan u pozadini) 

 

...

 

 

Stara se Slavonija opet

Otkriva ganutome srcu.

 

Slušam... U klasju pjeva cvrčak

Da dani žetve dohode,

I da će skoro smeđi hrčak

Žitu doć u pohode.

 

Po stazi, koja poljem vodi,

Dalekoj đermi žena hodi,

I pjeva za sebe, na putu,

Pjesmu široku, otegnutu,

Ko ova zemlja što je rodi.

 

(Dobriša Cesarić)

 

...

 

@Bushman

 

pa što nisi snimio (audio) Josipu Šojkić?

btw. ova ti je fotka

 

96234019_1625647770926314_21905849418954 

 

5+

Edited by Vjekoslav
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2020 at 8:38 AM, Vjekoslav said:

e pa da, moja bastica je velika ko i moja vusrana zupanija, a ako teta corona dozvoli, bit ce uskoro i veca. dogodine u Kninu! :wink2:

 

...

 

ali zanimljiva je ta prica u vezi makova. standardna jugoslavenska verzija glasi da su nas u vrticima tete napijale cajevima od makova da bi one mogle bezbrizno kafenisati dok mi pajkimo. medjutim, pazi sad dark side verziju, i to s BBC-a. u 18.-19. stoljecu, za vrijeme industrijske revolucije, i prije pojave bilo kakvih radnickih prava u Engleskoj, mak (opijum) je bio osnovno sredstvo zena koje su po cijele dane rintale u fabrikama, i morale ostavljati bebe kod kuce.

 

da se smrznes.

Ista praksa je postojala i u Banatu kod paora, bebama je davano mleko u kojem je kuvan mak da bi mlade zene mogle da rade na njivama. Imali smo jednu rodjaku koja je celog zivota nosila crnu odecu, navodno, zaleci brata stradalog u nemackom logoru. Medjutim, shuskalo se u familiji da je zalila svoju bebu, devojcicu, koja je zaspala i nije se probudila....od makovog mleka. 

  • Like 1
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Vjekoslav said:

nego, el vozio ko od vas kroz zito?

full gas?


1.jpg

5.jpg

 

(ak niste, to je jedna od onih 99 stvari koje se u zivotu moraju probat) :classic_happy:

Vererujem da je poseban dozivljaj.....imam knjizicu o samoizlecenju u kojoj se preporucuje setnja poljem zasadjenim zitom u ranu zoru, kazu da cuda cini za zdravlje i zivotnu snagu....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pletilja said:

Vererujem da je poseban dozivljaj.....imam knjizicu o samoizlecenju u kojoj se preporucuje setnja poljem zasadjenim zitom u ranu zoru, kazu da cuda cini za zdravlje i zivotnu snagu....

Jelena Djolovic, ti li ste?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dosta toga je precvjetalo i otislo u sjeme ali opet ima dosta lijepih cvjetica od kojih neki konstantno cvjetaju tokom cijele godine, osim najhladnijeg perioda...

 

Zna li neko koja je ovo biljka na prvoj slici (L)? Desno je neven u prvom planu, nezaboravci, buttercup i ko zna kakvog jos korova tu ima...

 

ntGplN9.jpg  DvDA8X5.jpg

 

 

Divlja ruza, samo sto nije, dok je komsijina vec duze vrijeme u punom cvatu...

 

X04wgOt.jpg NaFDKlu.jpg

 

Jabuke i jagode koje cuvam za vjeverice i ptice...

 

AFPfmOl.jpg TAcjWvW.jpg

 

Tratincice i nezaboravak uvijek lijepo izgledaju i basta je puna pcela, bumbara i drugih polinatora. 

 

r7mPNFx.jpg GurWUn0.jpg

 

Ovaj bijeli cvijet je sa grma koji sam kupio prije 6-7 godina i ovo je prvi puta da je procvjetao. Crveni je od ruze koja je davno podivljala i svake godine baci po 2-3 cvijeta ali je ne diram jer u tom cosku baste je prilicno mracno i to malo crvenila bas daje fokus i vuce oko na tu stranu...

 

FJ4QO9f.jpg   rSQ4OpO.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Bushman said:

96797363_234315334518258_196840026212925

 

Meni je ovo izgledalo kao neko kamenje i granje, sa nesto zelenog rastinja. Pitao sam se sto li je Bushman uopste slikao ovaj prizor ali nisam imao odgovora... Onda je Vjeko ostavio ovaj komentar: 

4 hours ago, Vjekoslav said:

 

looks like we got us a convoy...

 

 

 

 

Sto me je zacudilo i jos vise zbunilo, pa sam se vratio na sliku trazeci neke mrave ili druge insekte koje prave konvoj ali nisam nasao. Pa sam postavio one moje slike cvijeca i tek sad, prije 5 minuta vidim jednu kornjacu na lijevoj strani i skontam da konvoj znaci da ih treba biti jos i sad ih vidim tri. Ima li ih vise od 3? :classic_blink:

 

Majku im, kako su kamuflirane, ne bih nikada primijetio. Onaj pozadi izgleda namjerava neki sexy time, vragolan. :lol_2:

Edited by Honey Badger
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Honey Badger said:

 

Meni je ovo izgledalo kao neko kamenje i granje, sa nesto zelenog rastinja. Pitao sam se sto li je Bushman uopste slikao ovaj prizor ali nisam imao odgovora... Onda je Vjeko ostavio ovaj komentar: 

 

Sto me je zacudilo, pa sam se vratio na sliku trazeci neke mrave ili druge insekte ali nisam nasao, pa sam postavio one moje slike cvijeca i tek sad, prije 5 minuta vidim jednu kornjacu na lijevoj strani i skontam da konvoj znaci da ih treba biti jos i sad ih vidim tri. Ima li ih vise od 3? :classic_blink:

 

Majku im, kako su kamuflirane, ne bih nikada primijetio. Onaj pozadi izgleda namjerava neki sexy time, vragolan. :lol_2:

Nema, ali bit će dogodine ako vragolan uspije u svom naumu. 

 

I ako je na slici bar jedna ženka. 😁

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Bushman said:

Nema, ali bit će dogodine ako vragolan uspije u svom naumu. 

 

I ako je na slici bar jedna ženka. 😁

 

Kornjacama, kao i ribama uostalom, je vrlo lako i jednostavno odrediti pol. Potrebno je da im ponudis nesto da pojedu, recimo komadic jabuke ili mrkve, pa ako je poje-O, onda je musko, a ako je poje-LA, onda je zensko.

 

Nego stvarno, otkud tolike kornjace da moras gledat gdje stajes? 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

Hercegovina - zemlja cuda, tamo me ni dinosaurusi ne bi iznenadili.:lol_2:

 

Ti uglavnom pogadjas pa nekad utrefis, nekad ne. Lan je bio promasaj, mozda si Hercegovinu pogodio? :lol_2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Honey Badger said:

 

Kornjacama, kao i ribama uostalom, je vrlo lako i jednostavno odrediti pol. Potrebno je da im ponudis nesto da pojedu, recimo komadic jabuke ili mrkve, pa ako je poje-O, onda je musko, a ako je poje-LA, onda je zensko.

 

Nego stvarno, otkud tolike kornjace da moras gledat gdje stajes? 

Ma lako je prepoznati, kod ove vrste(čančara) ženke su u pravilu puno krupnije od mužjaka. Imaju i duži rep.

 

Ne znam odakle ih ovoliko, odgovara im  stanište, imaju izobilje hrane(lišće, višak voća koji opadne itd.) a nemaju prirodnih neprijatelja. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Bushman said:

Ma lako je prepoznati, kod ove vrste(čančara) ženke su u pravilu puno krupnije od mužjaka. Imaju i duži rep.

 

Ne znam odakle ih ovoliko, odgovara im  stanište, imaju izobilje hrane(lišće, višak voća koji opadne itd.) a nemaju prirodnih neprijatelja. 

 

Kako bi odredio pol jedne kornjace?

 

Kad nemas njih nekoliko kao referentne za poredjenje repova i krupnoce? Morao bi posegnuti za komadicem jabuke, men' se cini, a?

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Honey Badger said:

 

Kako bi odredio pol jedne kornjace?

 

Kad nemas njih nekoliko kao referentne za poredjenje repova i krupnoce? Morao bi posegnuti za komadicem jabuke, men' se cini, a?

 

 

Može i po morfologiji oklopa ali to nije 100% pouzdano tako da jabuka ili mrkva su definitivno prvi izbor 😂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bushman said:

Može i po morfologiji oklopa ali to nije 100% pouzdano tako da jabuka ili mrkva su definitivno prvi izbor 😂

 

Kazem ja. 

 

 

 

 

 

 

:lol_2:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...