Jump to content

Recommended Posts

...

 

On 4/1/2020 at 3:08 PM, ironside said:

Portugalci su, neskloni eksperimentu, u isto vrijeme angažirali kapetana Vasca da Gamu da pronađe morski put do Indija. Ovome je to 1497. i uspjelo, kad je oplovio Rt dobre nade, omogućivši tako čistu pomorsku komunikaciju između Europe i Indije, dok je dotadašnji Put začina bio skupa i opasna kombinacija pomorskog i kopnenog transporta, pri čemu su od srednjeazijskih divljih plemena, asasina, perzijskih i turskih vladara (kojima je svima odreda trebalo plaćati danak) opasniji bili kineski i arapski trgovci, s vlastitim flotama, koji su često opsjedali portugalske trgovačke ispostave. Portugalski kralj se nije opametio, ali španjolski je odlučio 1519. poslati portugalskog kapetana Magellana (Fernão de Magalhães) da krene na zapad i dođe do Indije: Success! samo što nije išao ravno kao bik, Kolumbovim putem, nego oko najjužnijeg rta Južne Amerike, pa preplovio Pacifik i postao prvim čovjekom koji je oplovio svijet.

 

:classic_smile:

 

 

...

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vjekoslav said:

 

najvecu gradsku pijacu su odavno otvorili (po meni prerano), 

 

Kad ce otvarati ustanove kulture i jos bitnije - granicu?

Ovog aprila sam trebao po prvi put pohoditi HNK Osijek da pogledam jednu predstavu. Hebena epidemija.:ranting:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vjekoslav said:

el miriše šta? ovdje kod mene mraz potamanio mirise voćki i cvijeća, baš tužno.

 

Iako je pre par dana bio mraz, -2 jutarnja temperatura, ovi jorgovani mirišu kao da im ništa ne smeta, posebno, sa prve slike, ovaj što nije ni beli ni plavi, neke je roze boje, naiintenzivniji miris ima. Inače, nije ranijih godina bilo te boje, bilo je ili belog ili plavog (tako se barem zove), ovaj je nešto izmutirao.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Div said:

ovaj je nešto izmutirao.

 

 

Novo proleće je otpočelo s čudima
kada sam se spustio u grad
i odmah se susreo sa ljudima
koje nisam videl tristo godina

Iznenada nešto nas obuzima
ko da nije nikada do sad
razlila se toplina po grudima
duša beznadna, a srce nema dna

I andjeli su raširili krila
i cure su se obukle za bal
i moja nikad nije lepša bila
a na reveru tamni jorgovan

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Div said:

Kod tebe znatno ranije cveta, moja je puna, ali još se nije rascvetava.

 

IMG-20200418-132947.jpg

 

Biće soka i džema.

Sok od bazge je odličan, pogotovo ljeti. 

 

Ja sam nedavno kupio nekoliko sadnica stevie pa cu pokusati bez secera, ali tek sljedece godine.

 

Džem praviš od ploda ili... nabaci recept. 

Link to comment
Share on other sites

@Bushman: 
 
Pisali smo na Baštovanstvu prošle godine o tome:

Mi smo radili najjednostavniju varijantu, oprali bobice, zrele, dodali šećer i kuvali. Može se pasirati, mogu neki još dodaci, meni je ovako bilo savršeno, da bi se održalo neophodan je  šećer, ali ako koristiš neku zamenu ni to nije problem. Ja sam stavljao oko kilogram šećera na 3-4 kilograma bobica.

Edited by Div
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Div said:

Pisali smo na Baštovanstvu prošle godine o tome:

Mi smo radili najjednostavniju varijantu, oprali bobice, zrele, dodali šećer i kuvali. Može se pasirati, mogu neki još dodaci, meni je ovako bilo savršeno, da bi se održalo neophodan je  šećer, ali ako koristiš neku zamenu ni to nije problem. Ja sam stavljao oko kilogram šećera na 3-4 kilograma bobica.

Nisam ja pitao, no Bushman.:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Kronostime said:

North

 

@Sunshine State

 

Clipboard04.jpg

 

 

Clipboard05.jpg

 

Clipboard03.jpg

 

Sanšajn (obzirom da je tebi u ovoj karanteni od svih nas najteže :wink2:) stiže ti iznenađenje večeras, otvori prozor i gledaj na sjeverozapad / sjever u 20h i 53min

 

...

 

za ostale interreg drugare (& drugarice)

 

https://www.satflare.com/track.asp?q=starlink#LIST

 

locirajte (double click) svoju poziciju na karti, kliknite "Predict Passes", očitajte točno vrijeme prolaska satelita, i uživajte :classic_smile:

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Sunshine State said:

@Vjekoslav

Ma i nije tako tesko, navikne covek na sve 😄

 

tocno je to, nama koji smo sluzili JNA pricali su na poligonima o (vojnim) mulama i vojnicima u 1. svj. ratu, gdje je (da odmah predjem na poentu) covjek mogao izdrzati ono sto konj nije. medjutim da ti nije palo napamet! :classic_biggrin: nema navikavanja, brisi odavde prvim aviJonom! ✈️

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

27 minutes ago, Angelia said:

Nikad nisam htela da se kupam u tim rekama znajuci da su otpadne.

 

e pa kad si ti fina cura koja nije upoznala cari dravskog i dunavskog pijeska. 

necu sada, ali na ljeto planiram. 

 

...

 

nego, vezano za pecanje... jucer zovem starog pitam sta mu treba, ne treba mu nista sve ima, bio je na protestu. kakvom protestu, on (sam) organizirao pecaroski protest u zimskoj luci, zasto, zato sto do Stare Drave (gdje inace ide pecat) ne moze (druga opcina), a ovdje na Dravi nema dozvolu pa je pazljivo isplanirao protest koji ce odjeknuti u javnosti, kako, tako sto je zabacio pecaljku, a na silku umjesto udice kamen, pa kad dodje ribocuvar do njega i pita za dozvolu on ce reci nemam idite po policiju i kad se ovaj vrati s policijom onda ce on demonstrativno, ali polako, vaditi pecaljku iz vode i govoriti: pecaljka se sastoji od staaaaaapa, uziiiiiiiiiice, i... udice! a posto nema udice onda to nije pecaljka i on ne peca. majko isusova mila.

 

nitko nije dosao, bio je tamo cijelo prijepodne.

 

p.s. kaze moja supruga - pa mogao je onda i pecati! :classic_biggrin:

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...