Jump to content

Kafane pod obrucima (od Tbilisija, Praga, Kelna i Milana, pa do Berlina)


Recommended Posts

Vozdra raja,

 

Evo stiglo se i do Berlina, pa moram da obavim svoju časnu dužnost i obavestim kafanu gde se ima šta za pojesti i popiti u gradu greha 🙂

 

U neposrednoj okolini hale su uglavnom poslovne zgrade, tako da je tu izbor pomalo sužen. Ispred same hale postoji pristojna pivnica Loretta an der Spree, 100m dalje, na obali reke je odlična (mada ne jeftina) pica Zola, a odmah pored hale je tržni centar East Side Mall gde ima još koješta.

 

Zatim, jedna mapica. Videćete halu u sredini i 3 oblasti koje sam obeležio:

- crno: Alexanderplatz

- crveno: Kreuzberg (Krojcberg)

- plavo: Friedrichshain (Fridrihshajn)

 

berlin.png

 

Aleksander plac je sam centar grada (istočnog Berlina, ja sam stari štazijevac :D) i dosta je turistički. Za šoping preporučujem TK Maxx, što se tiče hrane i pića tu su uglavnom veliki lanci, pa ko šta voli. Ali je udaljen samo 2 stanice vozom pa reko ajd da ispoštujem. Ali, fokusiraću se više na ova dva bliža hali.

 

Krojcberg je bio umetničko-radnički kvart zapadnog Berlina, tu ćete na malom prostoru videti interesantnu kombinaciju umetnika, anarhista, hipstera i (mahom) turskih hrana i prodavnica.

Može se otiži i na klopu / piće pre / posle tekme, jer je udaljen svega 10-15 min pešaka preko poznatog Oberbaum mosta.

Odmah posle mosta je poznat (malo i precenjen ali ipak solidan) Burgermeister.

Barova ima milion, ali evo odmah preko puta burgera možete sesti u pankerski bar Oberbaumeck.

Blizu je i solidna a ne previše skupa Pizza Toros. Odmah iza ugla je i imho najbolji doner u gradu: T'unas Gemüse Kebap. Pre tekme za bleju (ako je lepo vreme) preporučujem Gerlitzer park (gde se možete i adekvatno snabdeti, ako me razumete).

 

Fridrihshajn je zapravo mnogo veći od ovog dela koji sam obeležio, ali fokusiraću se na deo relativno blizu hale. To je deo uz ulicu Warsauer (Varšavska prim. aut.), zatim desno ka poznatom Boxhagener platzu. Broj što kafana što hrana je stvarno ogroman a ja ću dati par preporuka. 

U samoj Warsauer ulici Pizza Vira, odličan odnos cene i kvaliteta. Ulica Simon Dach je prepuna svega i svačega od italijanske do indijske hrane kao i prepuno barova.

A odmah iza ugla odlična libanska hrana Ali Baba. Isto vrlo solidna pica po niskim cenama je i Zeus.

Za lokanje, rupetine ali meni drage: Die Tagung, Bretterbude. Za finije (ove što piju zanacka piva): Protokoll i nezaobilazni Brew Dog.

Koga interesuje vajb starijih nemačkih pivnica, solidno mesto je i Jäger & Lustig.

 

Što se tiče cena, nema prevelikih razlika. Pivo je od 4 do 5 eura (kraft oko 6), Doner između 5 i 6, cela pica varira ali od recimo 7-8 pa do 15, parče pice 2.5 do 3.
Pivo se naravno može na svakom koraku kupiti u trafici (tzv. Spätkauf popularno špeti).

 

Za kraj, nemojte da se zajebete i torentujete nešto dok ste u Nemačkoj, naći će vas pre ili kasnije 🙂

Toliko za sada, pitajte ako treba još nešto.

 

 

  • Like 4
  • Love 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...