Jump to content

Trcanje


...

Recommended Posts

5 minutes ago, sasa965 said:

Holesterol u hrani nema nikakve veze sa holesterolom u krvi.Skoro da nema resorbcije u crevima.

Holesterol zapravo sintetiše svaka ćelija u telu.Bez njega  nebi moglo da se funkcioniše.

Ćelijska membrana ima molekule holesterola,transport energije iz jetre zavisi od istog.itd.

 

 

Citao sam i ja slicne textove i slusao ljude koji pricaju slicne stvari pa opet, puno manje je CVD kod kultura koje jedu manje hrane zivotinjskog porijekla od ljudi koji uglavnom jedu biljke. Naravno fda je vise faktora tu ali kako sam krenuo ovako i skinuo vise od 20kg viska za manje od godinu dana, ne pada mi na pamet da se vracam na staro. Svaka moja celija dobije dovoljno svega sto joj treba i ovako. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, sasa965 said:

 

Kako ovo znate?

 

 

2 minutes ago, sasa965 said:

Koje su to kulture?

 

De se malo saberi, formiraj te recenice malo kulturnije i uljudnije da me mislim da me isljedjujes ovdje. Ako imas nesto da kazes, izvoli, ne brani ti niko ali ako mislis da nastavimo nekakvu komunikaciju moraces se malo upristojiti.

 

Dajem ti benefit of a doubt da (jos) nisi vican forumasenju i da me ne podjebavas sa namjerom. Jos ovaj put. :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da probam ovako,

kakvo je vase znanje iz biohemije , fiziologije ?

Zbog lakse komunikacije pitam.

 

Ako nemate formalno obrazovanje iz ovih nauka nije problem.

 

Naravno nema nikakve  zelje za isledivanjem,

rado bih podelio sa vama neka saznanja I licna

iskustva.

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, sasa965 said:

Da probam ovako,

 

A da ipak opet probas jos malo drugacije:

 

Kako bi bilo da ti objasnis sta u stvari hoces da kazes, koje zamjerke imas na moj post i da obrazlozis razloge i ako imas jos nesto interesantno da dodas ili oduzmes, a?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

10 hours ago, Eddard said:

Nakon toga sam iznova i iznova pokušavao onako rekreativno radi održanja zdravlja da džogiram, uspevao ponekad da doguram do 5km/30 min, ali iznova i iznova uspevao da batalim... 

Zato iznova i iznova nije uspevalo... 

U februaru sam bio već jednom krenuo

Dakle, od ponedeljka (znam, znam, ali na odmoru sam do tada) krećem

od vas mi treba moralna podrška i kritika kad zapne... 

 

na odmoru?

 

druze moj stari, od mene dobijes moralnu podrsku tek kad se javis nakon prvog odradjenog treninga. da sam na tvom mjestu, odradio bih ga sad odmah. apsolutno me ne zanima koliko je kod tebe sati, i gdje se trenutno nalazis, i da li vani sija sunce ili je mrkla noc, ili padaju meteoriti, ili je smak svijeta. ako si na radnom mjestu, odi u neku praznu kancelariju i napravi 10 sklekova (na koljenima), ako nisi, ne postoji opravdanje da sad ne izletis van i ne krenes sa ubrzanim hodom i laganim trcanjem 1 sat.

 

nema opravdanja, i nema odustajanja, u tome je sustina.

jebes moralne podrske, to ti je ko s moralnim podrskama pusacima/ ovisnicima o nikotinu.

 

 

2 hours ago, Honey Badger said:

Predlozio sam i Eddardu da smanji meso ako misli da konzumira previse, a i ostalima ne bi skodilo da jedu manje zivotinjskog. 

 

bogami, moja kcerka vec jedno dvije godine ne jede meso. 

i jos je ziva & vesela. vidjet cemo sto ce biti ako i kad zatrudni.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vjekoslav said:

bogami, moja kcerka vec jedno dvije godine ne jede meso. 

i jos je ziva & vesela. vidjet cemo sto ce biti ako i kad zatrudni.

 

Jedem meso, samo puno, puno manje nego ranije. Plava riba i piletina najcesce, jednom u 7 ili 10 dana, a crveno meso sam (ako ne racunam neke portugalske sunke prosle hefte) jeo krajem aprila. Nalazim da mi ovakav rezim jako prija i zadovoljan sam. 

 

Hindusi su vecinom vegetarijanci pa ih je milijarda. Osim toga, postoje i razni supplements za sve sto je potrebno, uopste se ne mora jesti meso da bi se doslo do svih tvari potrebnih ljudskom organizmu. Je li tvoja kcerka samo meso ne konzumira ili se odrekla i mlijecnih proizvoda i jaja? Ako je 100% vegan, B12 supplement je cinimise neophodan jer ga nema u biljkama. Ni to ne bi bilo neophodno da nismo ovako cisti u zadnjih 100tinjak godina, pa nemamo ni parazita, inace bi mogli sasvim dobro da funkcionisemo samo na biljnoj hrani.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Beonegro said:

I Imaju cak 23 olimpijske medalje u 18 olimpijskih ciklusa od osamostaljenja 😉

 

Utvrdio si da ne treba imati olimpijsku medalju ako zelis zatrudniti. :lol_2:

 

Ne bih ja rekao ni da je manjak olimpijskih medalja rezultat pretezno vegetarijanske dijete, prije ce biti siromastvo, nedovoljna ulaganja, nedostatak uslova, strucnog kadra, pa jos makar 20 drugih razloga i tek onda razmotriti nutrition kao za nepostizanje boljih rezultata na medjunarodnim takmicenjima. Bio sam u Indiji, proputovao je uzduz i poprijeko i stekao sam utisak da je tamosnji mentalitet dosta drugaciji i ne motivisu ih iste stvari kao nas.

 

Sto se konzumacije mesa i druge hrane zivotinjskog porijekla tice, iz vlastitog primjera zakljucujem da mi je performans bolji ako nisam trosio tu vrstu namirnica. Ostavljam mogucnost i da je psiholoske prirode, tj da sam samog sebe ubijedio da je tako ali takodje smatram da nikome od nas nece stetiti ako malo smanjimo potrosnju. Osim na krvne sudove i arterije, malo ce popustiti pritisak i na zivotni okolis ali to je diskusija za drugu temu.

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Honey Badger said:

stekao sam utisak da je tamosnji mentalitet dosta drugaciji i ne motivisu ih iste stvari kao nas

Koliko se loze na kriket (i kakav drustveni status imaju poznati igraci kriketa) nema sanse da su potpuno nekompetitivni i nezainteresovani za sport.

Sto se tice siromastva (mada u Indiji zapravo zivi veliki broj ljudi koji uopste nisu siromasni) i nedostatka uslova, bas smo na pravoj temi da utvrdimo kako to ne moze biti razlog za nedostatak rezultata.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Beonegro said:

Koliko se loze na kriket (i kakav drustveni status imaju poznati igraci kriketa) nema sanse da su potpuno nekompetitivni i nezainteresovani za sport.

Sto se tice siromastva (mada u Indiji zapravo zivi veliki broj ljudi koji uopste nisu siromasni) i nedostatka uslova, bas smo na pravoj temi da utvrdimo kako to ne moze biti razlog za nedostatak rezultata.

 

Respectfully, I beg to differ. :classic_smile:

 

Iako nemam problem da procaskamo i o razlozima zasto Indija ima samo 28 olimpijskih medalja, temu sam zamislio kao razmjenu licnih iskustava i savjeta iz sporta amaterskog i rekreativnog trcanja nas forumasa koji se time bavimo. Dio o pritisku uzgoja stoke na zivotni okolis sam pomenuo uzgredno i rekao da je za neku drugu temu, environmental issue. Razlog zasto sam smanjio hranu zivotinjskog porijekla sam naveo i uglavnom pisem vlastite utiske, koji ne moraju da vaze za svakoga.

 

Izvinjavam se ako je pretjerana pedanterija, samo zelim da se razumijemo. :classic_smile:

 

Sto se Indijaca tice, sigurno je da dijeta ima uticaja na sportske uspjehe ali takodje biti i do mentaliteta i motivacije generalne populacije. Postoje ogromne regije naseljene sa vise miliona stanovnika koje nemaju ni adekvatnu sanitaciju, kamoli uslove za razvoj sporta. Doduse, svi su uglavnom pismeni, skole se odrzavaju i pod vedrim nebom, pa i najsiromasnija djeca imaju priliku nauciti osnovne stvari. Tacno je da im je nacionalni sport cricket i izgleda kao da se osim kriketa, ni ne bave drugim sportovima. Kriket se igra po selendrama, u slamovima Delhija i Mumbaija ali i po uredjenim parkovima. Kriket igraju i bosonogi i obuceni u Nike i adidas. Nisu svi ni vegetarijanci, pa ni od Hindua, koji sacinjavaju 80% populacije ima ih dosta koji nisu religiozni i jedu meso (osim govedine), 18% je muslimana koji jedu meso (osim krmetine), a ostalih 2% su hriscani, zoroastrianci, jains i jos poneki, pozaboravljalo se. Zasto toliki narod i jedna tako stara civilizacija i kultura nisu ostavili veceg traga u modernom sportu meni nije najjasnije niti sam ikada o tome razmisljao. Neadekvatna ishrana moze da bude problem jer se moze jako nezdravo hraniti veganski i vegetarijanski, kao sto to moze biti i prekomjerno konzumiranje zivotinjskih proteina i masnoca. Skoro sam negdje naletio na nekog MMA borca koji je 100% vegan i ne cini se da ima problema sa postizanjem rezultata, naprotiv, lik je starsan tepac. 

 

Svakako me interesuje sta ti imas da dodas na ovo. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/21/2019 at 2:20 PM, Eddard said:

Smem li i ja stidljivo da pokucam na vrata ove teme? Onako početnički, od nule... 

 

Elem, znam šta je trčanje, davnih dana, dok sam trenirao košarku, a trajalo je to nekih 10 godina, u sklopu priprema sam uspevao da istrčim 12 km za sat, to mi je bio životni highlight... Ne težim više tome :D. 

 

Nakon toga sam iznova i iznova pokušavao onako rekreativno radi održanja zdravlja da džogiram, uspevao ponekad da doguram do 5km/30 min, ali iznova i iznova uspevao da batalim... 

 

Problem je što sam, za račun studija batalio I gore pomenutu košarku (mistake of my life...), pa prvih godina nabio 30 kg viška i usedeo se... Zato iznova i iznova nije uspevalo... 

 

Sad sam doterao cara do duvara, dalje ovako ne ide i ozbiljan sam u nameri da menjam stil života. Ne bih da dočekam stentove, pa da onda shvatim neke stvari. Trenutno sam u takvoj formi da se zadišem kad se popnem na sprat u kući... 😒 

 

Ciljevi su sledeći:

- gubitak težine, realno bih hteo 15 kg do Nove godine, trčanje je tu samo dodatak obaveznoj korekciji ishrane. 

- da za isti period dođem do 5km/30min i da to posle održavam, high end Honey Badger ciljevi su za sada wishful thinking, idem prvo baby steps. 

 

U februaru sam bio već jednom krenuo istim putem, uspeo za 2 meseca bez preteranog naprezanja da skinem 7kg, da istrčim na traci 20 min u kontinuitetu, ali su me prvo dvonedeljno odsustvo od kuće, a zatim i nesretan slučaj u porodici odvojili od svega, nisam do sad uspeo da se vratim. 

 

Dakle, od ponedeljka (znam, znam, ali na odmoru sam do tada) krećem, trenutno stanje:

0 km

-0 kg

 

Opremu imam, traku za trčanje kod kuće za početak jer je voljni momenat ovde kritičan, mrzi me da izlazim iz kuće, pa sam to rešio tako da nemam više izgovora, našao sam program C25K koji mi odgovara i sa kojim sam već dogurao do 20 min, od vas mi treba moralna podrška i kritika kad zapne... 

Ja bih ti savetovao da batalis tu traku za trcanje i nateras se da izadjes napolje kako znas i umes.

Trcanje kao trcanje, samo po sebi, kada pogledas je zesce smaranje. Svez vazduh, priroda, sunce, muzika kroz slusalice ili bez muzike i slusanje zvukova oko sebe, krivine, penjanje, spustanje...su stvari koje cete navuci na trcanje. Bez toga, u 99 posto slucajeva, ljudi zacrtaju neki cilj, uglavnom skidanje kilaze, i kada to ostvare, batale trcanje i onda opet u krug sve.

U stvari, oblacenje za izlazak na trcanje je vise od pola posla. Kada si se naterao da se obuces i spremis i izasao napolje, nema sanse da neces odraditi trening koji si zacrtao.

Ako u kuci u gacama trcis, voljni momenat je daleko manji.

Ako recimo odlucis da trcis krug oko Ade, kada dodjes do okretnice tj. sredine puta, moras da trcis nazad, hteo ne hteo. Mozes eventualno da hodas nazad, sto je opet neki trening.

Kad si kuci, oko tebe je toliko stvari koje mogu da ti odvuku paznju i nateraju te da prekines trening: kompjuter, telefon, televizor, frizider...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/21/2019 at 2:20 PM, Eddard said:

Ciljevi su sledeći:

- gubitak težine, realno bih hteo 15 kg do Nove godine, trčanje je tu samo dodatak obaveznoj korekciji ishrane. 

Kako mislite da korigujete ishranu ?

Napisite kako ste planirali?

Link to comment
Share on other sites

On 7/21/2019 at 11:43 PM, Honey Badger said:

Kako bi bilo da ti objasnis sta u stvari hoces da kazes, koje zamjerke imas na moj post i da obrazlozis razloge i ako imas jos nesto interesantno da dodas ili oduzmes, a?

Nisam odustao, samo razmiljam ima li smisla.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bek said:

Ja bih ti savetovao da batalis tu traku za trcanje i nateras se da izadjes napolje kako znas i umes.

 

I ja.

 

Sve sto je Bek naveo mogu da potvrdim iz ranijeg iskustva. Ulica je zakon. 

 

1 hour ago, sasa965 said:

Nisam odustao, samo razmiljam ima li smisla.

 

Sad bi ti Jashar na ovo rekao, tesno mi ga skroji nane. 

 

Whatever dude. :smiley13:

Link to comment
Share on other sites

On 7/21/2019 at 10:53 PM, Honey Badger said:

Dajem ti benefit of a doubt

Da ne ostanem dužan.

Probao sam da vam ukažem na neke greške i netačne informacije

koje ste iznosili(niko ne trči 150- 180 km nedeljno itd)

Kratka pitanja su po meni bolja no čaršavi od postova.

Pomenuo sam vam  dužinu i srtukturu maratonskog treninga,

načeo malo fiziologiju , pomenuo aerobni trening (nisam siguran da sam 

pisao o anaerobnom pragu).

Onda Jack Daniels , da ste malo pročačkali došli bi i do VO2 max i zašto je taj dekica 

naj značajniji trkački trener u savremenoj istoriji.

Na kraju sam ispao i neuljudan.

No dobro.

Sve je bilo jasno kad ste najavili maraton od 4 sata.

U svakom slučaju pratiću vaš trkački poduhvat i navijati za vas.

Sve je bolje nego sedenje na dvosedu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala neizmerno na opširnom postu i na podršci, odgovoriću na ovo najvažnije:

 

On 7/21/2019 at 6:17 PM, Honey Badger said:

1. Nabavi fitbit/smartwatch/neki app da skupljas data sa treninga i da se takmicis protiv sebe. Vagaj se cesto i biljezi rezultate. Moze to sve na neki app.

 

Done. Imam Gear S3 kao tvoj, bez njega ne radim fizički ništa, sve se beleži. Vagu takođe, smart one, takođe ide u app.

 

On 7/21/2019 at 6:17 PM, Honey Badger said:

2.  Informisi se o intermittent fasting. Ispocetka nije bilo lako ali sad ne mogu da vjerujem da sam zdrao cim ustanem. Odvratno.

 

No way Jose! Ne diraj mi u doručak. Ja sam kao onaj iz Snickers reklame, kad ne doručkujem, ne prilazi mi, ne mogu da funkcionišem. Nije to mnogo, ali nešto moram da jedem. Fasting takođe ne dolazi u obzir, ne mogu i ne želim ja to. Ja sam više zagovornik teorije o 6 obroka dnevno (3 veća, tri manja), sa takvom, medicinski prepisanom dijetom od 2500 kcal/d sam već uspeo da izgubim bez ikakve fizičke aktivnosti 16 kg za 4 meseca. 

 

On 7/21/2019 at 6:17 PM, Honey Badger said:

3. Pocni da trckaras. Odredi si 30 minuta dnevno za pocetak. Ne pretjeruj. Pogledaj kako se pravilno trci, Vjekoslav je postavljao neki video o chi running, to je dobro da izbjegnes povrede.

 

To je i plan. Sa C25K programom sam bez velike muke uspeo, kao što već rekoh, da dođem do 20 minuta kontinuiranog trčanja, uspeću i ovaj put, samo nadam se da ga i završim. Kreće se od brzog hodanja, preko intervala, do 5 km kontinuiranog trčanja. Videćemo za 10 nedelja. 

 

On 7/21/2019 at 6:17 PM, Honey Badger said:

4. Smanji/izbaci alkohol, hranu zivotinjskog porijekla, izbaci sve simple carbs (peciva, kolace, secere, gazirana pica), jedi neprocesuiranu hranu, braon pastu, braon rizu, puno zelenog povrca, jedi voce.

 

Alkohol ne pijem svakako, a u meso mi ne diraj :D! Ovo ostalo stoji, meni je upravo CocaCola bila najveći problem, 1L/dnevno... to mogu da izbacim bez većih problema. Što se mesa tiče, gore pomenuta dijeta je bila sa nekih 70-ak grama mesa za ručak, 30ak za doručak i večeru, mislim da to nije mnogo i uravnoteženo je. Za mene je bilo koji vid ishrane koji podrazumeva potpuno izbacivanje jedne od osnovnih vrste namirnica neprihvatljiv. A planiram da 2-3 dana nedeljno jedem umesto mesa ribu ili nešto veggie. 

 

 

On 7/22/2019 at 1:18 AM, Vjekoslav said:

na odmoru?

 

druze moj stari, od mene dobijes moralnu podrsku tek kad se javis nakon prvog odradjenog treninga. da sam na tvom mjestu, odradio bih ga sad odmah. apsolutno me ne zanima koliko je kod tebe sati, i gdje se trenutno nalazis, i da li vani sija sunce ili je mrkla noc, ili padaju meteoriti, ili je smak svijeta.

 

Vjeko, nemoj mi te vojničke drillove, nisam bio u vojsci 😁. Elem, ja volim stvari da planiram.

 

19 hours ago, Bek said:

Ja bih ti savetovao da batalis tu traku za trcanje i nateras se da izadjes napolje kako znas i umes.

Trcanje kao trcanje, samo po sebi, kada pogledas je zesce smaranje. Svez vazduh, priroda, sunce, muzika kroz slusalice ili bez muzike i slusanje zvukova oko sebe, krivine, penjanje, spustanje...su stvari koje cete navuci na trcanje. Bez toga, u 99 posto slucajeva, ljudi zacrtaju neki cilj, uglavnom skidanje kilaze, i kada to ostvare, batale trcanje i onda opet u krug sve.

U stvari, oblacenje za izlazak na trcanje je vise od pola posla. Kada si se naterao da se obuces i spremis i izasao napolje, nema sanse da neces odraditi trening koji si zacrtao.

Ako u kuci u gacama trcis, voljni momenat je daleko manji.

 

Generalno se slažem, ali sam primetio da je taj voljni momenat kod mene problematičan i obrnut ovome što si opisao. Dok nisam imao traku, uspeo sam ravno jednom, prošlog avgusta, da se nateram da krenem, imam 300 metara od kuće jednu sjajnu stazu za trčanje oko jezera, sve u hladu, milina. I mnogo je lepše nego na traci, naravno. Ali, to je trajalo 2 nedelje. Kako sam kupio traku, bio sam u fazonu - e sad nemaš nikakav izgovor, pa ni taj da te mrzi da se presvlačiš. I to je radilo kao što rekoh 2 meseca, velikim delom i zbog toga što C25K program mogu bolje da upravljam trakom, samo podesim tj. menjam brzinu na intervalima i vozi. Napolju me smara da sam održavam tempo, pa tracker kaže ajd sad malo sporije, ajd sad malo brže... previše me to opterećuje. Možda kad budem izvozio program, pa se svede samo na trčanje u kontinuitetu.

 

Ideja je da počnem na traci, naravno, upravo zbog blizine pomenute staze, ako me ne mrzi izaći ću svakom prilikom napolje. A kad smršam, cilj mi je da se vrnem na basket. Ima ovde jedna ekipica s kojom sam već igrao, i sa kojom mogu da igram, treniraju 2 puta nedeljno. Već sam pokušao, ali sam primetio, da što zbog težine, što zbog manjka kondicije, jednostavno ne mogu, nije zdravo. A onda će trčanje da mi bude samo 1-2 puta nedeljno samo dopuna. Jer jeste generalno, samo po sebi smaranje 😁.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:

Vjeko, nemoj mi te vojničke drillove, nisam bio u vojsci 😁. Elem, ja volim stvari da planiram.

Ideja je da počnem

 

nema to veze s vojnickim drilom. upravo obrnuto, kod vojnickog drila volja dolazi izvana, a ne iznutra. btw. dobro si me podsjetio, o vojnickom drilu cu nesto napisati na onom drugom, "core topicu". 

 

...

 

ne planiraj. kreni.

o planovima cemo usput.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Eddard said:

Hvala neizmerno na opširnom postu i na podršci, odgovoriću na ovo najvažnije:

 

 

Done. Imam Gear S3 kao tvoj, bez njega ne radim fizički ništa, sve se beleži. Vagu takođe, smart one, takođe ide u app.

 

:thumbsup:

5 hours ago, Eddard said:

 

No way Jose! Ne diraj mi u doručak. Ja sam kao onaj iz Snickers reklame, kad ne doručkujem, ne prilazi mi, ne mogu da funkcionišem. Nije to mnogo, ali nešto moram da jedem. Fasting takođe ne dolazi u obzir, ne mogu i ne želim ja to. Ja sam više zagovornik teorije o 6 obroka dnevno (3 veća, tri manja), sa takvom, medicinski prepisanom dijetom od 2500 kcal/d sam već uspeo da izgubim bez ikakve fizičke aktivnosti 16 kg za 4 meseca. 

 

I ja sam bio takav, svako jutro doruckovao ali kada sam malo istrazio o intermittent fasting, odlucio sam da probam i nakon nekog vremena sam se skroz navikao. Sada mi je najnormalnije i osjecam da mi dosta pomaze da se bolje osjecam jer nemam u trbuhu konstantno nesto sto se vari, dajem tijelu i malo pauze da se zabavi i o drugim stvarima. Koga zanima vise, ima dosta informacija o intermittent fasting. Najbolje od svega je sto si ne zakidam kalorije, sto ne pojedem za dorucak, nadoknadim za veceru i umjesto da sam svaki dan non-stop gladan, ovako malo istrpim u pocetku, poslije se hranim do sitosti bez ikakve grize savjesti. Ja bih svakome preporucio da barem proba istrajati 15 dana 16:8, pa ako ne osjeti boljitak, nastavi po starom. Naravno, uz disclaimer da nikoga na internetu ne treba uzimati previse ozbiljno i da je najbolje sve provjeriti sa ljekarom. Ja sam sa svojim ljekarom o ovome pricao i on mi je dao zeleno svjetlo.

 

5 hours ago, Eddard said:

 

To je i plan. Sa C25K programom sam bez velike muke uspeo, kao što već rekoh, da dođem do 20 minuta kontinuiranog trčanja, uspeću i ovaj put, samo nadam se da ga i završim. Kreće se od brzog hodanja, preko intervala, do 5 km kontinuiranog trčanja. Videćemo za 10 nedelja. 

 

 

Svakome njegovo, prijavi nam ovdje nakon svakog treninga koji odradis pa da te virtualno potapsemo po ramenu. :classic_smile:

 

5 hours ago, Eddard said:

Alkohol ne pijem svakako, a u meso mi ne diraj :D! Ovo ostalo stoji, meni je upravo CocaCola bila najveći problem, 1L/dnevno... to mogu da izbacim bez većih problema. Što se mesa tiče, gore pomenuta dijeta je bila sa nekih 70-ak grama mesa za ručak, 30ak za doručak i večeru, mislim da to nije mnogo i uravnoteženo je. Za mene je bilo koji vid ishrane koji podrazumeva potpuno izbacivanje jedne od osnovnih vrste namirnica neprihvatljiv. A planiram da 2-3 dana nedeljno jedem umesto mesa ribu ili nešto veggie. 

 

 

Ni za jedan od mojih prijedloga ne mora da bude bas krajnost, odnosno da sad naprasno postanes vegan. Dovoljno je da pocnes da primjecujes koliko toga unosis u sebe i eventualno da probas malo smanjiti. Juce i danas sam palio rostilj i pekao i naravno jeo, meso sa rostilja i to je sasvim OK. Sljedecih nekoliko dana cu napraviti pauzu od mesa jer vec osjecam da sam nekako tezi i umorniji nego sto sam bio prije dva dana u ponedeljak, iako sam u nedelju istrcao 18km, subotu 11km, a petak 8km. Taj ponedeljak sam trckarao gore-dole, sigurno jos 6-7km, a bio mi je dan za odmaranje i nisam ni osjetio umor. Mozda meso nije uzrok but if it looks like a duck...

 

Svakako nam raportiraj kako napreduju treninzi, mozda bud nekih korisnih opservacija i za nas. 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eddard, ako ti je krajnji cilj pocetka neke redovne fizicke aktivnosti gubitak kilograma - zaboravi odmah. Fizicka aktivnost samo moze da prati dijetu, ali dijeta je ta koja topi kilograme, trcanje (ili bilo sta drugo) - grame. 

Slazem se sa HB, ako mislimo na isto (16h bez hrane ili OMAD dijete?), meni to strasno prija. U ovo hrana zivotinjskog porekla da/ne, ja ne ulazim: svako treba da se hrani onako kako mu telo kaze da najvise odgovara... Ja recimo sam primetio da me zitarice nadimaju, izbacio ih i onaj osecaj naduvenosti je skroz nestao. 

Meni na primer nikada nije bila jasna pomama za lokanjem vode. Pijem kad sam zedan i koliko sam zedan, nekad je to 1.5, nekad 3l dnevno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...