Jump to content

All over the world


A sad

Recommended Posts

 
Evidentno je da ih niko neće prevaspitati, pa prema tome ne vidim problem. Lepo je rekla da sve to nije zdravo, ali da je u pitanju stvar izbora. Samo je konstatovala da je mleko belo i da je 2+2=4.


Hajde prvo Denisu : ne radi se o čitavom norveškom narodu (jer ovde Partija nije Narod; možda u nekoj alt- right viziji Donalda Trumpa koji sve vezuje za narod- prijatelje i neprijatelje) nego o najvernijim glasačima Frp- a koje, složićemo se, malo bolje poznajem od srpskog gajstarbajtera u Kanadi. Pre nego što je Sylvi izabrana za sledeću liderku te stranke zabeležen je pad popularnosti te partije a porasla (o užasa!!) ... komunistima tj. “Crvenima”. Otud i njihova žešća retorika usmerena prema komunistima ali i bedno populističko navođenje ljudi na štetne navike od strane one kojoj je upravo jedina uloga da promoviše zdravlje (to šta ona ili neki Kanađanin misli o pušenju i alkoholisanju, mogu da zadrže za sebe).

A sad odgovor i tebi:
Ne treba ona nikoga da podseća da je pušenje štetno. Norvežani su se odavno odvikli od pušenja na javnim mestima i svesni su posledica tog čina. Pre izvesnog vremena je čak zabranjeno i pušenje tokom radnog vremena u nekim delovima zemlje a pakovanja svih proizvoda na bazi duvana (osim cigareta tu je i snus, kesice duvana koje se stavljaju ispod usne na sluznicu usne duplje) potpuno demarkirano odnosno sva su pakovanja iste prljavo braon boje bez oznaka proizvođača i proizvoda.
Mislim, nekome ko živi u Srbiji a na populizam gleda kao na oslobađanje malog čoveka iz formalističkih okova se čini sve ovo kao nekakav paternalizam države ali je sve suprotno od toga. Uostalom, treba samo pogledati zdravstvenu statistiku Norveške i uporediti je sa zemljama gde se o svemu tome ne vodi računa.
Link to comment
Share on other sites

 
Blažena Belgija. Nema državnog monopola na prodaju alkoholnih pića, vino i pivo se uredno reklamiraju (doduše ne i žestice), a konzumacija i kupovanje alkohola i duhanskih proizvoda je dozvoljena od 16. godine.



Sve sami patrioti kada je u pitanju alkohol.
Zezam se. ;)
Ja ne primećujem neku razliku ni sa državnim monopolom. Doduše, nabavku novih zaliha alkoholnih pića moraš bolje planirati jer te prodavnice rade do 17 h radnim a subotom do 15 h (nedeljom zatvoreno) ali ljudi se i pored toga opijaju, slave i ostalo, kao da i nema nikakvog ograničenja. Očigledno da postoji razlog zašto se to radi.
Inače, ta ista Frp se s druge strane zalaže za uvođenje plaćanja kaucije (kao za staklene flaše) za snus što do sada nikome nije padalo na pamet.
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, melankolic said:

 


...
Mislim, nekome ko živi u Srbiji a na populizam gleda kao na oslobađanje malog čoveka iz formalističkih okova se čini sve ovo kao nekakav paternalizam države ali je sve suprotno od toga. Uostalom, treba samo pogledati zdravstvenu statistiku Norveške i uporediti je sa zemljama gde se o svemu tome ne vodi računa.

Ja sam u uvodnom postu lepo rekao da principijelno poštujem individualne slobode, što mi je bilo primarno, a da li je u pitanju duvan, alkohol, tetoviranje, duvanje lepka ili nešto desto, sasvim mi je svejedno.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam u uvodnom postu lepo rekao da principijelno poštujem individualne slobode, što mi je bilo primarno, a da li je u pitanju duvan, alkohol, tetoviranje, duvanje lepka ili nešto desto, sasvim mi je svejedno.


Ne razumeš. Norveška nije muslimanska zemlja u kojoj važe zakoni protiv upotrebe alkohola ili otkud znam nečeg drugog. Zato nema potrebe podsećati građane zemlje koja je na vrhu po svim parametrima svakojakih sloboda da li im treba nešto ili ne. Da si “oslobađao” svojim stavovima neke druge građane od stega strogih državnih zakona pa da i razumem ali Norvežane?!
Neozbiljno.

Nije “individualna sloboda” indirektno navođenje građana da svojim postupcima štete sopstvenom ali i zdravlju svog okruženja (to su i socijalne posledica alkoholisanja, recimo, ali i finansijsko osiromašenje građana kada se uzmu u obzir cene cigareta i proizvoda od duvana).
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, melankolic said:

 

 


Sve sami patrioti kada je u pitanju alkohol.
Zezam se. 😉
Ja ne primećujem neku razliku ni sa državnim monopolom. Doduše, nabavku novih zaliha alkoholnih pića moraš bolje planirati jer te prodavnice rade do 17 h radnim a subotom do 15 h (nedeljom zatvoreno) ali ljudi se i pored toga opijaju, slave i ostalo, kao da i nema nikakvog ograničenja. Očigledno da postoji razlog zašto se to radi.
Inače, ta ista Frp se s druge strane zalaže za uvođenje plaćanja kaucije (kao za staklene flaše) za snus što do sada nikome nije padalo na pamet.

 

 

 

Ne mogu govoriti za Norvešku, ipak Belgiju daleko bolje poznajem. Dakle, opet na alkohol i cigarete jer je to (uz illicit drugs i nezdrave prehrambene navike) glavni uzrok loše zdravstvene slike populacije. Prvo, država se ne petlja u radno vrijeme trgovina*; kad se zatvore glavni maloprodajni lanci tipa Delhaize ili Carrefour (rade od 8-20) uz svu silu manjih, obiteljskih dućana, koji rade kako im se svidi i prodaju šta žele i za čime postoji poražnja, na scenu u svakom kvartu (uključujući i najstroži, turistički centar) stupaju baterije Night shopova, koji rade do 3 - 4 ujutro, koji put kraće, koji put dulje, ovisno o zahtjevima kupaca.

Cigarete se, naravno, unatoč svim preporukama kojekakvih tijela Europske komisije i dalje prodaju u originalnim pakovanjima.

Nije ništa neobično vidjeti srednjoškolce kako sjede za pivom u estaminetima, ili bauštelce kako oko sebe imaju limenke Stelle ili Jupilera. Puši se posvuda.

Sjećam se da je na osnovnoškolskim zabavama (doduše samo roditeljima) prodavano ne samo pivo već i žestice i kokteli, od kojih je Caipirinha bila uvjerljivo najpopularnija.

Pa svejedno, unatoč restrikcijama i državnom guranju nosa u sve i svašta, public drunkenness je daleko prisutniji, ili bar vidljiviji u Skandinaviji nego u Belgiji ili Luksemburgu (koji je još liberalniji i puno jeftiniji od Belgije).

 

P.S. Zabrana ili ograničavanje prodaje frites pečenih u goveđem loju rezultirala bi revolucijom.

* Radno vrijeme je u nadležnosti općinskih trgovačkih komora, koje su u stvari klubovi uglednijih dućandžija

Edited by ironside
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, melankolic said:

 


Ne razumeš. Norveška nije muslimanska zemlja u kojoj važe zakoni protiv upotrebe alkohola ili otkud znam nečeg drugog. Zato nema potrebe podsećati građane zemlje koja je na vrhu po svim parametrima svakojakih sloboda da li im treba nešto ili ne. Da si “oslobađao” svojim stavovima neke druge građane od stega strogih državnih zakona pa da i razumem ali Norvežane?!
Neozbiljno.

Nije “individualna sloboda” indirektno navođenje građana da svojim postupcima štete sopstvenom ali i zdravlju svog okruženja (to su i socijalne posledica alkoholisanja, recimo, ali i finansijsko osiromašenje građana kada se uzmu u obzir cene cigareta i proizvoda od duvana).

 

 

Svaka zemlja može da ima zakon koji možemo smatrati dobrim ili lošim, a isto tako, svako ima pravo da piše o bilo kojoj zemlji. Norveška me nije interesovala u inicijalnom postu, mogla je ta ministarka da bude i iz Nemačke, Mongolije, Japana ili Argentine, ali da je rekla evidentnu činjenicu da je svako kovač svoje sreće (i svog zdravlja) - jeste. Eno na paklicama upozorenja, eno fotki raspadnutih pluća, a ako nekome još treba i ministarka da ukapira kako je to loše, onda to nije moj problem.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, melankolic said:

 


Hajde prvo Denisu : ne radi se o čitavom norveškom narodu (jer ovde Partija nije Narod; možda u nekoj alt- right viziji Donalda Trumpa koji sve vezuje za narod- prijatelje i neprijatelje) nego o najvernijim glasačima Frp- a koje, složićemo se, malo bolje poznajem od srpskog gajstarbajtera u Kanadi. Pre nego što je Sylvi izabrana za sledeću liderku te stranke zabeležen je pad popularnosti te partije a porasla (o užasa!!) ... komunistima tj. “Crvenima”. Otud i njihova žešća retorika usmerena prema komunistima ali i bedno populističko navođenje ljudi na štetne navike od strane one kojoj je upravo jedina uloga da promoviše zdravlje (to šta ona ili neki Kanađanin misli o pušenju i alkoholisanju, mogu da zadrže za sebe).

 

 

😂:classic_biggrin: …….. Hvala na "odgovoru", ali nisam pitao za pusenje, "pad popularnosti partije" koja vec drugi put formira vladu :classic_biggrin:, stetnim navikama odvratnih ljudi koji puse i piju, srpskim gastarbajterima, Trumpu, alt-rightu i nisam pitao za pogresno citanje/razumevanje, interpretaciju mog pitanja.

 

Ja sam prosto pitao koja od 3 desnicarske partije za koju je glasala vecina Norvezana nije dobra, a Hriscanska I Konzervativna su po tvom odgovoru dobre.

 

Zla Partija je FrP. Da vidimo za pocetak sta kaze Wiki:

 

Quote

The Progress Party, Framstegspartiet, commonly abbreviated as FrP is a right-wing libertarian[13] and classical liberal[14] political party in Norway. The party values are focused on civil liberties, individualism, and limited government. Its policies support market liberalism, law and order, and downsizing the bureaucracy and the public sector. It self-identifies as a economic liberal party. The party also seeks a more restrictive immigration policy and improved integration. In foreign policy it is Atlanticist and pro-globalization. the party is generally described as focusing on the free market and decentralization.

 

Classical liberal + libertarian, za NATO, globalizaciju, smanjenje drzavne administracije i regulacije, gradjanska prava, decentralizaciju, slobodno trziste, individualizam, protiv merkelizacije emigracije i za integraciju emigranata (kao Danska) umesto getoizacije (Kanada)  ……………………….

 

Pa ovo je partija mojih snova :classic_love: 

 

Sad razumem zasto su Norvezani dali poverenje njima. :thumbup:

Edited by Denis Jasharevic
da ne dižemo tenzije
Link to comment
Share on other sites

 
Classical liberal + libertarian, za NATO, globalizaciju, smanjenje drzavne administracije i regulacije, gradjanska prava, decentralizaciju, slobodno trziste, individualizam, protiv merkelizacije emigracije i za integraciju emigranata (kao Danska) umesto getoizacije (Kanada)  ……………………….
 
Pa ovo je partija mojih snova :classic_love: 
 
Sad razumem zasto su Norvezani dali poverenje njima.


Neki ljudi i dalje žive u partijama njihovih snova, kao da se još nisu probudili iz onog socijalističkog sna. :D

Nego, da vratimo se temi.

Radi se o tome da nijedna od partija “građanske (plave) koalicije” nije osvojila više glasova od socijaldemokrata iz “Arbeider Partiet” (“crvene koalicije”) ali ipak su u ukupnom zbiru dobili još jedan mandat da formiraju vladu. Za one koji ne znaju, i među koalicionim partnerima “plavih” postoje znatne razlike po brojnim pitanjima. Tako da su se, recimo, “hrišćani” (KrF) i “naprednjaci” (Frp) žestoko zakačili oko imigrantskog pitanja, onda tu su neslaganja oko putarina (Frp je za ukidanje novih, čak su izašli na proteste građana protiv odluke vlade u kojoj sede, dok je najjača partija koalicije “Høyre” je uvela iste) i sl.
Po poslednjim istraživanjima javnog mnjenja “crveni” bi dobili većinu za formiranje vlade ako bi im se pridružili i (uslovno rečeno) komunisti.

Znam da su fake media privlačniji ali nije zgoreg da se čovek malo bolje informiše. Posebno kada govori o zemlji o kojoj nema blage veze.
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, melankolic said:

 

Neki ljudi i dalje žive u partijama njihovih snova, kao da se još nisu probudili iz onog socijalističkog sna. 😄

 

 

To mi kazes ti koji bukvalno u svakom postu moliš drzavu da te prevede preko ulice. :smiley33: Ja i socijalisticki san? :krstipd4: To je vec uvreda, posle pedofil, verovatno najgora kojom bi me neko mogao uvrediti 😂, ali necu te prijaviti.

 

"Partija snova" bi otprilike bila partija ciji se …… malo sam se zbunio ….. set of policies ….. najbolje poklapa sa onim sto ocekujem od onoga kome dajem glas. I to sam rekao zato sto recimo ja imam dosta problema da glasam za kanadske konzervativce (mnogo su meki), ali moram. Dok bih za ove Norvezane glasao vrlo, vrlo rado.

 

Da, zahvaljujem na odlicnoj zabavi i mozemo se vratiti na all around the world.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

 
To mi kazes ti koji bukvalno u svakom postu moliš drzavu da te prevede preko ulice. :smiley33: Ja i socijalisticki san? :krstipd4: To je vec uvreda, posle pedofil, verovatno najgora kojom bi me neko mogao uvrediti [emoji23], ali necu te prijaviti.
 
"Partija snova" bi otprilike bila partija ciji se …… malo sam se zbunio ….. set of policies ….. najbolje poklapa sa onim sto ocekujem od onoga kome dajem glas. I to sam rekao zato sto recimo ja imam dosta problema da glasam za kanadske konzervativce (mnogo su meki), ali moram. Dok bih za ove Norvezane glasao vrlo, vrlo rado.
 
Da, zahvaljujem na odlicnoj zabavi i mozemo se vratiti na all around the world.



Pazi samo kako glasaš jer možda tvoj glas bude doveo one koji te neće u zemlji na vlast.
A seći granu na kojoj sediš baš i nije mnogo pametno.
Ups, pa ti živiš u zemlji migranata. E pa onda ništa. Lakše je onako iz daleka ...
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, melankolic said:

 


Neki ljudi i dalje žive u partijama njihovih snova, kao da se još nisu probudili iz onog socijalističkog sna. 😄

Nego, da vratimo se temi.

Radi se o tome da nijedna od partija “građanske (plave) koalicije” nije osvojila više glasova od socijaldemokrata iz “Arbeider Partiet” (“crvene koalicije”) ali ipak su u ukupnom zbiru dobili još jedan mandat da formiraju vladu. Za one koji ne znaju, i među koalicionim partnerima “plavih” postoje znatne razlike po brojnim pitanjima. Tako da su se, recimo, “hrišćani” (KrF) i “naprednjaci” (Frp) žestoko zakačili oko imigrantskog pitanja, onda tu su neslaganja oko putarina (Frp je za ukidanje novih, čak su izašli na proteste građana protiv odluke vlade u kojoj sede, dok je najjača partija koalicije “Høyre” je uvela iste) i sl.
Po poslednjim istraživanjima javnog mnjenja “crveni” bi dobili većinu za formiranje vlade ako bi im se pridružili i (uslovno rečeno) komunisti.

Znam da su fake media privlačniji ali nije zgoreg da se čovek malo bolje informiše. Posebno kada govori o zemlji o kojoj nema blage veze.

 

 

Ima i cetvrta partija u koaliciji Liberalna (V). Jos je rano za predizborne ankete, ako se secas slicno je bilo i pred prosle izbore, pa se do izbora dosta izmenilo, cak smo o tome i raspravljali. Ne znam kako mislis uslovno receno komunisti, pa Crvena partija (R) i jesu komunisti, oni to ne kriju. U opoziciji je i Partija Centra, nekada deo Stoltenbergove crveno-zelene koalicije, ali istorijski gledano dosta vise je saradjivala sa konzarvatvcima. Oni su ideoloski blizi vladajucoj koaliciji nego Radnickoj partiji, cak blizi nego liberali koji su deo te koalicije. Ne kazem da ce se to desiti, ali nije iskljuceno ako bude trebalo da konzervativci naprave koaliciju sa partijom Centra. U toj opciji ni po sadasnjim anketama crveni ne bi imali vecinu, a pre dva tri meseca u anketama su Konzervativci imali vise procenata od Radnicke partije, daleko su izbori, ne treba jos uvek toliko gledati ankete. 

 

A sto se tice izgleda glasaca FrP, pa to je ista baza iz koje glasove vuku leve partije, radnicka klasa. Kakvi su jedni, takvi su i drugi. 

Edited by A sad
Link to comment
Share on other sites

 

Ima i cetvrta partija u koaliciji Liberalna (V), koja je ranije bila deo crveno-zelene koalicije, pa je presla na drugu stranu. Jos je rano za predizborne ankete, ako se secas slicno je bilo i pred prosle izbore, pa se do izbora dosta izmenilo, cak smo o tome i raspravljali. Ne znam kako mislis uslovno receno komunisti, pa Crvena partija [emoji2400] i jesu komunisti, oni to ne kriju. U opoziciji je i Partija Centra, nekada takodje deo Stoltenbergove crveno-zelene koalicije, ali istorijski gledano dosta vise je saradjivala sa konzarvatvcima. Oni su ideoloski blizi vladajucoj koaliciji nego Radnickoj partiji, cak blizi nego liberali koji su deo te koalicije. Ne kazem da ce se to desiti, ali nije iskljuceno ako bude trebalo da konzervativci naprave koaliciju sa partijom Centra. U toj opciji ni po sadasnjim anketama crveni ne bi imali vecinu, a pre dva tri meseca u anketama su Konzervativci imali vise procenata od Radnicke partije, daleko su izbori, ne treba jos uvek toliko gledati ankete. 

 

A sto se tice izgleda glasaca FrP, pa to je ista baza iz koje glasove vuku leve partije, radnicka klasa. Kakvi su jedni, takvi su i drugi. 

 

Konzervativci (Høyre) nikada nisu imali više glasova od Radničke partije (Arbeider Partiet). Možda si mislio na koalicije, to da jer je bio onaj skandal sa mobingom u AP (Giske, čini mi se da se zove političar), kao što su i “plavi” pali kada je Sylvi na Fb nazvala Jonasa podržavaocem terorizma, pa u tom međuperiodu dok je Erna ćutala.

Ide to gore- dole, teško je predvideti ali stoji da bi “crveni” formirali vladu uz podršku “Rødt” sem što liče na komuniste i što su nastali od njih, po programu nisu zapravo to.

Svuda stoji da su socijalisti.

 

https://snl.no/Rødt

 

ili ovde

 

https://rødt.no/politikken

 

(prevešću ako treba)

 

Govore o pravima radnika, solidarnosti, životnoj sredini, feminizmu. Pre bi se moglo reći da današnji alt- right konzervativci vode politiku sličnu komunističkoj ali drugačijeg predznaka.

 

I da ne zaboravim: glasovi “Rødt” se prilivaju iz AP- a a ne iz iste baze kao Frp- u. Frp dobija glasove nezadovoljnika iz “Høyre”.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, A sad said:

MOLBA

 

2 hours ago, melankolic said:

Pazi samo kako glasaš jer možda tvoj glas bude doveo one koji te neće u zemlji na vlast.

 

 

 

A sad-e, postoji li neka mogucnost da mu se objasni da konzervativne partije ne isteravaju svoje drzavljane iz zemlje na osnovu "pogresne" nacionalne pripadnosti koju su imali pre dolaska u njihovu zemlju? Zapravo da nikada nisu isterali bilo koje drzavljane, zbog bilo cega, osim skidanja drzavljanstva zbog terorizma (ISIS) u Engleskoj I evo sada USA izgleda.

 

Nije za report, samo uzasno smara, ovo je vec 176. put da to radi, niti je uvreda, 😂 ….. ustvari vredja sam sebe takvom infantilnoscu, blamira se i generalno steti imidzu foruma. 

 

Ti imas strpljenja, a i mnogo bolje poznajes politiku od mene, pa bi mu mozda …. tesko, ali mozda ……… mogao pomoci da shvati.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, melankolic said:

 


Konzervativci (Høyre) nikada nisu imali više glasova od Radničke partije (Arbeider Partiet). Možda si mislio na koalicije, to da jer je bio onaj skandal sa mobingom u AP (Giske, čini mi se da se zove političar), kao što su i “plavi” pali kada je Sylvi na Fb nazvala Jonasa podržavaocem terorizma, pa u tom međuperiodu dok je Erna ćutala.
Ide to gore- dole, teško je predvideti ali stoji da bi “crveni” formirali vladu uz podršku “Rødt” sem što liče na komuniste i što su nastali od njih, po programu nisu zapravo to.
Svuda stoji da su socijalisti.

https://snl.no/Rødt

ili ovde

https://rødt.no/politikken

(prevešću ako treba)

Govore o pravima radnika, solidarnosti, životnoj sredini, feminizmu. Pre bi se moglo reći da današnji alt- right konzervativci vode politiku sličnu komunističkoj ali drugačijeg predznaka.

 

 

Mislio sam na neke ankete od pre tri meseca, ali nije ni bitno. Konzervativci nisu imali vise glasova od Radnicke parije mislim jos od 1924 godine, ali ni to nije bitno.

 

Ne znam norveski, a iskreno da ti kazem mrzi me sad da idem na tranlate. O njima ne znam mnogo. Nastali su spajanjem dve komunisticke partije. Svi clanci koji se bave ideologijom,a koje sam citao ih definisu kao komuniste. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

 

A sad-e, postoji li neka mogucnost da mu se objasni da konzervativne partije ne isteravaju svoje drzavljane iz zemlje na osnovu "pogresne" nacionalne pripadnosti koju su imali pre dolaska u Kanadu? Zapravo da nikada nisu isterali bilo koje drzavljane, zbog bilo cega, osim skidanja drzavljanstva zbog terorizma (ISIS) u Engleskoj I evo sada USA izgleda.

 

Nije za report, samo uzasno smara, ovo je vec 176. put da to radi, niti je uvreda, 😂 ….. ustvari vredja sam sebe takvom infantilnoscu, blamira se i generalno steti imidzu foruma. 

 

Ti imas strpljenja, a i mnogo bolje poznajes politiku od mene, pa bi mu mozda …. tesko, ali mozda ……… mogao pomoci da shvati.

 

Zna on to, pa i u Norveskoj su na vlasti konzervativci.  🙂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Mislio sam na neke ankete od pre tri meseca, ali nije ni bitno. Konzervativci nisu imali vise glasova od Radnicke parije mislim jos od 1924 godine, ali ni to nije bitno.

 

Ne znam norveski, a iskreno da ti kazem mrzi me sad da idem na tranlate. O njima ne znam mnogo. Nastali su spajanjem dve komunisticke partije. Svi clanci koji se bave ideologijom,a koje sam citao ih definisu kao komuniste. 

 

Nekako više verujem “Velikom norveškom leksikonu” nego člancima iz ideologije.

Uglavnom, da ne prevodim, po programu su moderni socijalisti. Nikakva revolucija radničke klase i slične gluposti. Pre liče na razočarane AP- ovce.

 

S druge strane, ne bi ti se svidela istorija Frp- a odnosno kako su se oni formirali a ko im je bio član pre nego što je uradio ono što je uradio.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, melankolic said:

 


Nekako više verujem “Velikom norveškom leksikonu” nego člancima iz ideologije.
Uglavnom, da ne prevodim, po programu su moderni socijalisti. Nikakva revolucija radničke klase i slične gluposti. Pre liče na razočarane AP- ovce.

 

 

Jbg meni ne lice. Oni su levlje od SV, a i oni su po nekim definicijama komunisti. 

 

O njima nema mnogo informacija van Norveske zato sto su do skora bila nebitni. Ostavljam mogucnost da gresim, procitacu tekstove sa linkova koje si ostavio, pa cu napisati svoj stav o njima, ali tek sutra, prekosutra.  

 

Quote

Rødt er et sosialistisk parti og mener at kapitalismen er hindringen for et rettferdig og solidarisk samfunn. Rødts mål er et samfunn uten utbytting og undertrykking, og reell likestilling mellom kjønnene er viktig her. De vil avskaffe den private eiendomsretten til felles naturressurser. Partiet jobber for å endre maktforholdene i samfunnet fundamentalt. Bak dette ligger det en klassetenkning, som går ut på at de ønsker at det arbeidende folket tar over makten, og at det etableres nye folkevalgorganer. Partiet er for en dominerende offentlig sektor. Rødt er et revolusjonært parti og henter mye av sin ideologi og politikk fra marxistisk teori.

 

Edited by A sad
Link to comment
Share on other sites

  Jbg meni ne lice. Oni su levlje od SV, a i oni su po nekim definicijama komunisti. 

 

O njima nema mnogo informacija van Norveske zato sto su do skora bila nebitni. Ostavljam mogucnost da gresim, procitacu tekstove sa linkova koje si ostavio, pa cu napisati svoj stav o njima, ali tek sutra, prekosutra.  

 

 

 

Jbg, to sad da li oni imaju neke komunističke ćelije gde štampaju pamflete ili članove koji intimno vole Lenjina i Staljina, ja zaista ne znam ali ono što stoji u zvaničnom programu nije program KPN.

Jesu levlje od SV zato što se i politička orijentacija stranaka izmenila kako su “plavi” došli na vlast 2014. AP se malo tu gubi što se tiče poznate skandinavske države blagostanja i privatizacije javnog sektora pa su njihove glasove u izvesnoj meri preuzeli SV i Rødt.

U toj velikoj koaliciji, Rødt bi mogao da izboksuje veću zaštitu radnika čija moć osetno slabi (pre svega mislim na smanjenu mogućnost dobijanja stalnog zaposlenja u javnom sektoru ali i silna otpuštanja u naftnom sektoru) dolaskom “plavih” na vlast.

Link to comment
Share on other sites

  Zna on to, pa i u Norveskoj su na vlasti konzervativci.  [emoji846] 

 

 

 

Norveška je, pre svega, zemlja regiona. To se najbolje vidi kroz mnogobrojne dijalekte. Tako isto i politika. Dosta toga zavisi u kom regionu, okrugu, pa čak i gradu živiš odnosno ko je gde osvojio većinu. To se prosto oseti u odnosima među ljudima. Nemamo mi 11 miliona stanovnika sa ne znam koliko političkih opcija i frakcija.

Zato ne razumem to vaše poentiranje na tome šta znam a šta ne znam. Obojica ne znate to šta ja znam. Barem po ovom pitanju. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, melankolic said:

 

 


Norveška je, pre svega, zemlja regiona. To se najbolje vidi kroz mnogobrojn dijalekte. Tako isto i politika. Zavisi u kom regionu, okrugu, pa čak i gradu živiš.
Zato ne razumem to vaše poentiranje na tome šta znam a šta ne znam. Obojica ne znate to šta ja znam. Barem po ovom pitanju. 🙂

 

 

 

Sala jbt.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Denis Jasharevic said:

osim skidanja drzavljanstva zbog terorizma (ISIS) u Engleskoj

 

Troll on...

 

Nije se u Engleskoj UK  nikome skinulo drzavljanstvo, na svu srecu. Ovdje se vec duze vrijeme ne zna ko kosi, pa je Home Secretary Sajid Javid pokusao da se dopadne krajnje desnima u svojoj partiji tako sto ce napraviti (ovaj) presedan ali je morao odustati jer je ona rodjena u UK i nema rezervno drzavljanstvo. Po zenevskoj* konvenciji, ne mozes nekoga ostaviti bez drzavljanstva. Da ne bude da branim ISISovku, da je bace iz aviona ili u tamnicu, zasluzila je ali ovim cinom se obezvrijedjuje drzavljanstvo. Sutra ce ga ukinuti i za druge stvari, a to je opasno.

 

Off.

 

*Nisam 100% je li zenevska ili neka druga, ne hvatajte se tehnikalija.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Honey Badger said:

 

Troll on...

 

Nije se u Engleskoj UK  nikome skinulo drzavljanstvo, na svu srecu. Ovdje se vec duze vrijeme ne zna ko kosi, pa je Home Secretary Sajid Javid pokusao da se dopadne krajnje desnima u svojoj partiji tako sto ce napraviti (ovaj) presedan ali je morao odustati jer je ona rodjena u UK i nema rezervno drzavljanstvo. Po zenevskoj* konvenciji, ne mozes nekoga ostaviti bez drzavljanstva. Da ne bude da branim ISISovku, da je bace iz aviona ili u tamnicu, zasluzila je ali ovim cinom se obezvrijedjuje drzavljanstvo. Sutra ce ga ukinuti i za druge stvari, a to je opasno.

 

Off.

 

*Nisam 100% je li zenevska ili neka druga, ne hvatajte se tehnikalija.

 

U pitanju je Konvencija o smanjenju broja lica bez drzavljanstva. 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Honey Badger said:

 

Troll on...

 

Nije se u Engleskoj UK  nikome skinulo drzavljanstvo, na svu srecu. Ovdje se vec duze vrijeme ne zna ko kosi, pa je Home Secretary Sajid Javid pokusao da se dopadne krajnje desnima u svojoj partiji tako sto ce napraviti (ovaj) presedan ali je morao odustati jer je ona rodjena u UK i nema rezervno drzavljanstvo. Po zenevskoj* konvenciji, ne mozes nekoga ostaviti bez drzavljanstva. Da ne bude da branim ISISovku, da je bace iz aviona ili u tamnicu, zasluzila je ali ovim cinom se obezvrijedjuje drzavljanstvo. Sutra ce ga ukinuti i za druge stvari, a to je opasno.

 

Off.

 

*Nisam 100% je li zenevska ili neka druga, ne hvatajte se tehnikalija.

 

Verovatno znas bolje, tamo si …...

 

Ali …..

 

1. zakonski uslovi su stvoreni odavno da se drzavljanstvo oduzme. Mozes to lako pronaci. Oduzeli su i jednom pedofilu Indijcu.

 

2. Cesto koristim NPR kao izvor informacija, jesu malo ulevo, ali jos uvek im se moze verovati, ako skines 20-30% propagande. Trump je zamolio celu Evropu da primi svih 800 zarobljenih isis majmuna i da im sude, ali kaze NPR da Evropa bes nesto i nije odusevljena njegovim predlogom. I to bas u tekstu gde je ovoj nevesti po njima ipak oduzeto drzavljanstvo pre nego dodje u UK da se ponovo okoti.

 

Proveri ti to.

 

https://www.npr.org/2019/02/20/696155300/british-woman-who-joined-isis-in-syria-as-teen-is-stripped-of-u-k-citizenship

 

EDIT: U svakom slucaju, sad proverio, ona u UK nije, a najnovija dostupna vest kaze da su advokat i roditelji ulozili zalbu zbog oduzimanja drzavljanstva.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ima mnogo tema , ali ova mi je onako najprikladnija za ovaj post.

 

Moderni Hitler-i, u Juznoj Africi su namerno zarazivali crnce sa virusom HIV, kako bi bela rasa bila vecina.

 

https://www.theguardian.com/world/2019/jan/27/south-african-intelligence-officers-spread-aids-black-communities?CMP=share_btn_tw

 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2019&mm=06&dd=05&nav_category=78&nav_id=1550939

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...