Jump to content

Kosarkaska reprezentacija Srbije


Mile1

Recommended Posts

Dok se on isprzi za seniora, ova dvojica ce vec u penziju. Tim glupim pravilom nacionalne selekcije i takmicenja gube svrhu, ali sta da se radi. 

 

Kada smo pricali o odgovornosti pojedinaca da ne igraju za svoje nacionalne selekcije uticuci im tako na manju popularnost, ovakvi slucajevi mogu biti mnogo cesci, kao i obrnuto....

 

 

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

Sa ovakvim stavovima koji su kod nas dominantni oko igranja za reprezentaciju i ne treba da igraju.
Njima je košarka posao, klub za svakog pojedinačnog igrača izdvaja ogromne sume novca, nije to samo plata za koju igraju nego sve njihove potrebe 10 meseci godišnje.
Savezi, s druge strane, ne daju ni pišljivog boba, a igrač za to kratko vreme koliko su angažovani za FIBA takmičenja mogu da se povrede i sve izgube u sekundi.
Neki deo tereta i odgovornosti za igrače moraju i oni da preuzmu i da takmičenja naprave finansijski privlačnim inače neće biti svrhe da se uopšte održavaju.

Link to comment
Share on other sites

Gluposti, pa i Bodirogi, Divcu, Djinobiliju nije bio nista manje posao pa su igrali za nacionalne selekcije. Da ne pominjem Gasola.

 

Ako se tako gleda daj onda da se salju amateri iz pasteta lige.

Edited by Zvezdinho
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ono što postaje iritantno, jeste broj naše dece koja imaju mogućnost da se izjasne za igranje za još neku selekciju pored Srbije, listom ne izaberu Srbiju. Ajde Dončić je posebna priča koja se može razumeti, ali ovo sa Nakićem, Radončićem pa onda nejasna situacija sa Tristanom Vukčevićem i Lukom Tarlaćem (valjda je bar onaj Pokuševski prelomio za nas....). Kao da smo ..beni Azerbejdžan u košarci, pa beže od nas.

Link to comment
Share on other sites

Tada su sva takmičenja bila pod okriljem FIBA-e, manje utakmica se igralo i lakše se pravio raspored. Sada je potpuno drugačija situacija, igrači su nikad više opterećeni, a bord FIBA-e se ponaša kao da su još uvek devedesete.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, dekkard said:

Sa ovakvim stavovima koji su kod nas dominantni oko igranja za reprezentaciju i ne treba da igraju.
Njima je košarka posao, klub za svakog pojedinačnog igrača izdvaja ogromne sume novca, nije to samo plata za koju igraju nego sve njihove potrebe 10 meseci godišnje.
Savezi, s druge strane, ne daju ni pišljivog boba, a igrač za to kratko vreme koliko su angažovani za FIBA takmičenja mogu da se povrede i sve izgube u sekundi.
Neki deo tereta i odgovornosti za igrače moraju i oni da preuzmu i da takmičenja naprave finansijski privlačnim inače neće biti svrhe da se uopšte održavaju.

 

Ma u stvari treba da ih umotaju u celofan i odlože u vitrine do početka sledeće sezone. Zamisli samo to, košarkaš koji ne igra košarku zbog mogućnosti povrede. Onaj Ljulj je pre par godina sjebao ligamente kolena na pripremama reprezentacije i ove godine ćemo ga videti u dresu iste a Real mu neće ni reč reći u vezi nastupa na SP.

Link to comment
Share on other sites

za vreme 90ih igraci su mogli da igraju samo za svoju reprezentaciju a bili su manje placeni. Danas su mnogo vise placeni (bolje receno preplaceni), pa im to nije dosta nego bi da zarade i kroz reprezentaciju. Vrednosti su otisle u q. 

 

Zato Fiba treba da ukine ovo glupavo pravilo, ili da ga ostavi samo za timove koji su na zacelju FIBA rang liste sto bi im pomoglo u popularizaciji sporta, a ne u nezasluzenom osvajanju medalja. 

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

Ako se dobro sećam, to pravilo o naturalizaciji je i doneto sa idejom da popularizuje basket u košarkaški manje razvijenim zemljama. I to je dalo super rezultat u npr finskoj ili mkd. Ali onda dodju Španija ili Slovenija i sve razjebu

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Marvin said:

Ako se dobro sećam, to pravilo o naturalizaciji je i doneto sa idejom da popularizuje basket u košarkaški manje razvijenim zemljama. I to je dalo super rezultat u npr finskoj ili mkd. Ali onda dodju Španija ili Slovenija i sve razjebu


Ruku na srce svi ti finski "stranci" (Huff, Lee, Murphy) su mahom iz mešovitih brakova i/ili rođeni u Finskoj. Igrali bi po svakom pravilu. Jamar Wilson je jedini izuzetak, on je naturalizovan brakom, ali je išao redovnim putem, ne zaobilazno. U celoj toj svinjariji sa trgovinom pasošima Finci su još i najčistiji.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dekkard said:

Tada su sva takmičenja bila pod okriljem FIBA-e, manje utakmica se igralo i lakše se pravio raspored. Sada je potpuno drugačija situacija, igrači su nikad više opterećeni, a bord FIBA-e se ponaša kao da su još uvek devedesete.

 

U NBA u regularnoj sezoni se uvek igralo 82 utakmice. Jel igrao Divac, igrao. Djinobili, Nocioni , Skola igrali. Gasol igrao uz par opravdanih jednogodisnjih pauza.

Link to comment
Share on other sites



 
U NBA u regularnoj sezoni se uvek igralo 82 utakmice. Jel igrao Divac, igrao. Djinobili, Nocioni , Skola igrali. Gasol igrao uz par opravdanih jednogodisnjih pauza.


Ja sam spominjao FIBA takmičenja, sada je problematično angažovanje i EL igrača a kamoli NBA. Nijedan naš igrač nije imao toliko impact na NBA ekipu kao Jokić, i on treba da se upoređuje sa Curry-jem, LBJ-om, Hardenom i njihovim reprezentativnim angažovanjem. Razlika u novcu sada i pre 25 godina je drastična i ona takođe ne može da se zanemari.
Takođe, tada je manje više ista ekipa igrača igrala i u kvalifikacijama i u takmičenju. Danas se izmenja preko 30 igrača i glavni igrači i zbog toga ne osećaju pripadnost reprezentaciji.
Link to comment
Share on other sites



 
U NBA u regularnoj sezoni se uvek igralo 82 utakmice. Jel igrao Divac, igrao. Djinobili, Nocioni , Skola igrali. Gasol igrao uz par opravdanih jednogodisnjih pauza.


Ja sam spominjao FIBA takmičenja, sada je problematično angažovanje i EL igrača a kamoli NBA. Nijedan naš igrač nije imao toliko impact na NBA ekipu kao Jokić, i on treba da se upoređuje sa Curry-jem, LBJ-om, Hardenom i njihovim reprezentativnim angažovanjem. Razlika u novcu sada i pre 25 godina je drastična i ona takođe ne može da se zanemari.
Takođe, tada je manje više ista ekipa igrača igrala i u kvalifikacijama i u takmičenju. Danas se izmenja preko 30 igrača i glavni igrači i zbog toga ne osećaju pripadnost reprezentaciji.
Link to comment
Share on other sites

Ovo svetsko je kvalifikaciono za OI, ranije je to bilo EP i koliko se ja secam ta prvenstva veliki asovi iz Evrope koji su igrali u NBA nikad nisu preskakali osim ako nisu imali neke teske povrede.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, dekkard said:

Danas se izmenja preko 30 igrača i glavni igrači i zbog toga ne osećaju pripadnost reprezentaciji.


Pa sad. "Danas" je počelo pre godinu i po, pritom, ne vidim da je iko iz Španije ili Francuske odjavio reprezentaciju jer nije odigrao kvalifikacije. Da nije malo prerano da napravimo celu studiju samo zbog Jokića koji se premišlja?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, drgnk said:

Ono što postaje iritantno, jeste broj naše dece koja imaju mogućnost da se izjasne za igranje za još neku selekciju pored Srbije, listom ne izaberu Srbiju. Ajde Dončić je posebna priča koja se može razumeti, ali ovo sa Nakićem, Radončićem pa onda nejasna situacija sa Tristanom Vukčevićem i Lukom Tarlaćem (valjda je bar onaj Pokuševski prelomio za nas....). Kao da smo ..beni Azerbejdžan u košarci, pa beže od nas.

 

Nije razlog kavlitet kosarke to sto odbijaju sigurno, vec druge stvari. Nadrndana javnost, nerazjasnjeni odnosi i sumnjive rabote u srpskom sportu, pa i stanje u drzavi, verujem da motivisu roditelje ovih talenata da guraju svoju decu da igraju za druge reperezentacije ako imaju mogucnost a ne za Srbiju.  Narocito su mi razumljivi oni klinci koju su iz mesovitih brakova ili su druge nacionalnosti. U zemlji u kojoj moras i dalje da se dokazujes vise od drugih ako si druge nacionalnosti ili ako ti ime i prezime odudaraju od standardnih, i gde ce  drusvo stalno da te gleda sa podozrenjem, niko ne zeli da izabere tako nesto ako ima mogucnosti da igra za drugu drzavu. 

 

Dakle ne beze oni od srpske kosarke i njenog kvaliteta, vec od Srbije kao drzave. 

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

U ovoj reprezentaciji se bore za medalju, a u ostalima se bore za kikiriki. Da li treba jos nesto dodati?

 

Pritom ovde igraju za svoje a tamo za tudje. Ne vidim nikakvu vezu izmedju reprezentacije i drzavnog aparata, kao i menadzerskim rabotama koje su mnogo prisutnije u klupskom takmicenju. Nadrndana javnost je svuda gde se cilja veliki rezultat. Sve su to jalova opravdanja. 

Edited by mmajstor
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mmajstor said:

U ovoj reprezentaciji se bore za medalju, a u ostalima se bore za kikiriki. Da li treba jos nesto dodati?

 

Pritom ovde igraju za svoje a tamo za tudje. Ne vidim nikakvu vezu izmedju reprezentacije i drzavnog aparata, kao i menadzerskim rabotama koje su mnogo prisutnije u klupskom takmicenju. Nadrndana javnost je svuda gde se cilja veliki rezultat. Sve su to jalova opravdanja. 

 

Kolko znam Doncic je osvojio zlato sa Slovenijom a ne kikiriki. A za medalju mogu da se bore i sa Grckom i sa Spanijom, a ne samo sa Srbijom.

 

To koliko dozivljavaju kao svojima ljude koji psuju i progasavaju izdajnicima sportiste koji otkazu jedno takmicenje, moraces njih da pitas. Ali ocigledno, ne mnogo. 

 

I to nije javnost koja cilja veliki rezultat, vec isfrustrirana i iskompleksirana nacija, koja je navukla teske frustracije tokom zadnjih 27 godina, pa sad te frustracije leci kroz sport. 

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Opasno preteruješ. Ne možeš akcije radikalne i glasne manjine da poistovećuješ sa svima.

 

Drugo, cenim da, kao ni ja, ne pratiš nacionalne forume i portale u drugim državama na kojima se raspravlja o njihovim reprezentacijama i istaknutim pojedincima, pa da možeš da sa sigurnošću daš ocenu o isfrustriranoj naciji kao našem fenomenu. Hejt nismo mi izmislili. Pun je internet maltene takmičenja ko će da baci kreativniji hejt prema nekoj poznatoj ličnosti, u svetu sporta, muzike, filma...  Milion priča o publici koja prati NBA, sve u fazonu šećer-med, a nije mi dobro kad se setim šta sam sve pročitao na jednom forumu Kingsa i to u sezoni u kojoj su debelo premašili sva očekivanja.

 

Dakle, takvih ljudi imaš svuda. Što je neki sport značajniji a igrač bolji, primaće i više otrovnih strelica i to je to. To treba kontrolisati koliko god je moguće ali je iluzorno očekivati da ga neće biti.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Skyglider said:

 

To koliko dozivljavaju kao svojima ljude koji psuju i progasavaju izdajnicima sportiste koji otkazu jedno takmicenje, moraces njih da pitas. Ali ocigledno, ne mnogo. 

 

I to nije javnost koja cilja veliki rezultat, vec isfrustrirana i iskompleksirana nacija, koja je navukla teske frustracije tokom zadnjih 27 godina, pa sad te frustracije leci kroz sport. 

 

Ovo je opasno generalizovanje koje je jednako sovinizmu. Stavljanje negativnih karakteristika celoj jednoj naciji ne znam kako bih drugacije nazvao, niti kakve to veze ima sa temom sto je reprezentacija Srbije. Jedino ako je autor hteo da kaze da svi koji navijamo za reprezentaciju i ovde pisemo na forumu smo iskompleksirani i isfrustrirani. 

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, 34Barkley said:

Opasno preteruješ. Ne možeš akcije radikalne i glasne manjine da poistovećuješ sa svima.

 

Drugo, cenim da, kao ni ja, ne pratiš nacionalne forume i portale u drugim državama na kojima se raspravlja o njihovim reprezentacijama i istaknutim pojedincima, pa da možeš da sa sigurnošću daš ocenu o isfrustriranoj naciji kao našem fenomenu. Hejt nismo mi izmislili. Pun je internet maltene takmičenja ko će da baci kreativniji hejt prema nekoj poznatoj ličnosti, u svetu sporta, muzike, filma...  Milion priča o publici koja prati NBA, sve u fazonu šećer-med, a nije mi dobro kad se setim šta sam sve pročitao na jednom forumu Kingsa i to u sezoni u kojoj su debelo premašili sva očekivanja.

 

Dakle, takvih ljudi imaš svuda. Što je neki sport značajniji a igrač bolji, primaće i više otrovnih strelica i to je to. To treba kontrolisati koliko god je moguće ali je iluzorno očekivati da ga neće biti.

 

Naravno da ima svuda, samo sto mi deluje da je to kod nas malo vise izrazeno nego u nekim pristojnijim drzavama. Uostalom, nisam to naveo  kao jedini razlog. Vrlo je upadljivo da svaki mladi talenat ako ima izbora izmedju Srbije i neke druge drzave, u vecini slucajeva izabere neku drugu drzavu. Zbog cega mislis da je to tako ? Ili mislis da su im drzave kao Spanija, Grcka, itd mnogo draze od Srbije ?

 

 

 

7 hours ago, mmajstor said:

 

Ovo je opasno generalizovanje koje je jednako sovinizmu. Stavljanje negativnih karakteristika celoj jednoj naciji ne znam kako bih drugacije nazvao, niti kakve to veze ima sa temom sto je reprezentacija Srbije. Jedino ako je autor hteo da kaze da svi koji navijamo za reprezentaciju i ovde pisemo na forumu smo iskompleksirani i isfrustrirani. 

 

Iksompleksirani su i isfrustriani oni koji recimo idu na Jokicev instagram profil da bi ga psovali i vredjali jer je odbio da igra na EP.  A takvih nije malo. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Srećom u pristojnijim državama navijači ne idu na mreže da prete smrću profesionalnim sportistima kad ih "iznevere". Kao npr. ovde, šta znam, ovo mi pade napamet ovako na prvu loptu https://bleacherreport.com/articles/2521761-raheem-sterling-death-threats-investigated-by-police-as-liverpool-transfer-looms

 

As Strange notes, one user sent a tweet to Sterling stating he would “hunt your daughter down and lock her up.” 

 

Da ga jebeš, nije baš isti rang kao idi prevrći gume debeli xexe ili jebali te konji pičko mađarska.

 

Da ne bude samo klupski sentiment, evo ima i malo nacionalnog. Npr. James McClean koji ne nosi cvetić maka 11. novembra.  https://www.thesun.ie/sport/football/3351555/james-mccleans-wife-online-abuse-poppy/ "Get the fuck out of England you sick IRA rat", eto malo pristojnosti. A kad smo kod IRA, Neil Lennon je dobijao metke u kovertama pa je bio primoran da odustane od reprezentacije.

 

Ja se lično sećam da su belgijski dnevni listovi sproveli doslovno hejt kampanju protiv Ondera Turacija, dečka turskog porekla koji je rođen u Belgiji, odigrao juniorski staž za Belgiju i onda otišao da igra za Turke. Tada nije bilo twittera i fejsa ali u rubrikama tipa "Među nama" je bilo ono "oduzmite mu pasoš jebem mu seme izdajničko".

Šale i ironije na stranu, idiota koji pišu po mrežama koliko hoćeš u ovome veku. Nije to baš intrasrpski fenomen, niti su Srbi izmislili virtuelno vešanje za sportsku neposlušnost.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Skyglider said:

Vrlo je upadljivo da svaki mladi talenat ako ima izbora izmedju Srbije i neke druge drzave, u vecini slucajeva izabere neku drugu drzavu.

 

Pre 25 godina smo imali celu koloniju dece sa grčkim pasošima koji nisu hteli ni da vide njihov nacionalni dres, a nije da nisu bili izloženi pritiscima. Pritom, znaš i sam na šta nam je zemlja ličila u to vreme. Mislim da je danas više prisutan upliv roditelja, stričeva i ostalih koji prime pare od federacija pa onda okrenu ćurak. Nije da nije bilo slučajeva u minulih pet-šest godina da se nečija obećanja flipuju preko noći jer je neko uleteo sa šakom evra. Trgovina košarkaškim državljanstvima je dosta ozbiljna stvar ovih dana i počinje bukvalno od osnovne škole.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Manu locked this topic
  • Don Dusko unlocked and locked this topic
  • Don Dusko unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...