Jump to content

A long time ago in a Galaxy far,far away... (Star Wars)


Drug Crni

Recommended Posts

On 9/22/2022 at 2:31 PM, Drug Crni said:

Hajde da najpre rascistimo dve stvari:
1) sta mislimo da Disney treba da snima

2) sta mislimo o onome sto su napravili

Sto se prve stvari tice,mislim da se svi ovde manje vise slazemo: zelimo nove stvari. Hocemo da vidimo do sada nevidjene planete, potpuno nove likove i nikada ispricane price. Bar je Star Wars univerzum jedan beskonacan prostor, koji pruza autorima priliku i po da se razmahnu u kreativnosti. Star Wars su pustinjske planete, ogromni ledenjaci, tropske sume i leteci gradovi..koji pri tome deluju vrlo stvarno i realisticno. Takodje, to su zanimljivi raznoliki likovi, neobicni specimeni koji ponekad lice na endemske vrste. To nam dajte! Stoga je djuras u pravu kada kaze da je serija o Andoru fail u startu: indeed,sta ce nam show o liku kojeg smo vec upoznali i sto je bitnije - ciju sudbinu znamo?

Kad smo to raskrstili,da vidimo sta smo ovde dobili?

Nakon samo tri epizode,mogu reci da smo dobili smo sta smo i ocekivali: spijunski triler,neo-noir smesten u Galaksiju. Tacno je da je uvod bio sporiji,ali sa aspekta celine price ne zameram. Prva sezona broji cak 12 epizoda i nema preteranog razloga za zurbu.
Treca epizoda je najbolja od ove tri. Donela je akciju, intenzitet i uzbudjenje. Dobili smo i odlican kontrast dve paralelne price,od kojih ona sa Andorovom "mamom" daje epizodi emotivnu dubinu. Iako je lik kojeg igra Stellan Skarsgard kljucan za Andora,nisam siguran da li mozemo da mu verujemo.

Gluma je odlicna,ali odlicna ovde. Nema nijedne lose role za sada. Muzika vrlo dobra. Potpuno razumem razocaranje temom serije,ali ovo deluje mnogo bolje od nesretnog Bobe. I ne mnogo losije od Manda.
 

 

Rešenje: ne gledamo ništa dok snime nešto novo (tema Andora nije nova). Sve dok gledamo to što snimaju, to će im biti znak da ne moraju da snimaju ništa novo, jer i ovo staro prolazi i gledano je.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drug Crni said:

Kad izlazi nova 'zoda? Kojim danom?


Sredom

 

1 hour ago, NikadProtivKaline said:

mene ovo i dalje ne vuce da gledam, odgleda prvu i nesto mi se ne da dalje

mozda sacekam celu sezonu i da date ovde neki konacni sud pa onda mozda bacim pogled


 

Ako si napravio pauzu posle prve epizode, sasvim je logicno da te ne vuce da gledas dalje… ni posle druge se nista nece promeniti, jos jedna patnja od 30+ minuta.

Racunam da ce nakon 5-6. epizode biti jasno vredi li gledati ovo… prve 2 su fail, 3. je ok i sad naredne 2-3 moraju biti pogodak kako bi ljudi nastavili sa gledanjem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Brian Setzer said:

 

Rešenje: ne gledamo ništa dok snime nešto novo (tema Andora nije nova). Sve dok gledamo to što snimaju, to će im biti znak da ne moraju da snimaju ništa novo, jer i ovo staro prolazi i gledano je.

 

Fer opservacija.

Medjutim...ja u privatnom zivotu imam jedan (od nekoliko) moto: svakome i svemu dajem sansu do kraja. U smislu da mi se pokaze tacno ko je,sta je,kakak/vo je.. Pa je onda logicno da se time rukovodim i kad su u pitanju i filmovi ili serije. Cak i kada mi se u startu nesto ne dopadne,velike su sanse da cu to ipak sesti da pogledam i/ili pogledati do kraja. Tako je i sa celim SW serijalom.

Mozda mi je princip pogresan,ali je moj i fino mi radi.

 

Link to comment
Share on other sites

Ovo je bila sporija epizoda za razliku od onih prosle nedelje koje su bile dosadne… definitivno nece ovo biti za svakoga.

I dalje je ovo uvod samo sada sa ubacenom Imperijom i Mon Mothmom pa tako imamo 3 price koje pratimo a koje ce vremenom kulminirati u jednu… OK epizoda, 6/10, sa dosta easter eggsa.

Inace, vec posle 4. epizode imam utisak da je mnogo bolje sacekati da izadje cela sezona i da se izbindzuje za vikend jer je realno patnja cekati po nedelju dana i onda dobiti spore epziode.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pogledao sam epizode 4 & 5.

Generalno..vrlo dosadne i spore. Ok,shvatam da Tony Gilroy zeli vreme da isprica svoju pricu i prilicno sam siguran da ce na kraju sezone sve ovo imati nekog smisla,ali komotno od dve ovakve epizode mogu da naprave jednu.

Sada je vec sasvim jasno da seriju nose likovi Andora, Mon Mothme i Luthena. Svako njihovo pojavljivanje malo daje na znacaju prici..posebno je impresivan Stellan Skarsgard kao Lutthen. Prva liga glumac. Mada,gluma u seriji je za sada vise nego pristojna. Kinematografija isto.

Ove dve epizode se najvise vrte oko grupe partizana. Te scene izgledaju isuvise realisticno,u nekom losijem smislu. Kao da zaista posmatram neku grupu ljudi na Zemlji.. E,sad.. takve "zemljasticne" scene su mi nekada ok,nekada nisu..sve dok su samo deo sireg SW univerzuma one prolaze..dakle,nisam a priori njihov protivnik,ali mora da se oseti da je to ipak Star Wars svet..srecom,nadletanje Imperijalnih letelica, s vremena na vreme,nas je podsecalo sta gledamo.

Obe epizode su ocito priprema za nesto akcije u sestom nastavku. Bacam se odmah na gledanje,pa cu dopisati utiske i o toj epizodi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Epizoda 6 je masterpiece :Hail:
Kakav nacin da se zaokruzi prva polovina sezone. :thumbup:

Tenzija,akcija,zabava,tragedije..svee,aaaa!!
Onaj debeli oficir/komadant garnizona Imperije je bas otelotvorenje onoga sto Imperija u ovom momentu jeste: nadmen,bezosecajan,beskrupulozan i nipodistavacki odnos prema slabijem. Sve to vidimo u njegovom odnosu prema lokalcima. Pohlepa i kompleks superiornosti. Imperija je debela i samozadovoljna,a ovaj komandant je bukvalno njeno otelotvorenje.
Prvi put vidimo i clanove porodice nekog Imperijalnog casnika..to je na tragu onoga sto je autor (Tony Gilroy) obecao: da cemo dobiti jednu ljudskiju SW pricu.

Takva je i epizoda sa nekim odlascima..Andor je u ovoj seriji prilicno drugaciji lik od onog kojeg smo upoznali u Rogue One filmu - ovde je komplikovan i nepredvidljiv lik. Vidimo ga kao begunca koji jos uvek veruje da mu je bolje da deluje sam i da mu niko drugi ne treba. U Rogue One je vise timski igrac. To je put koji ce,ocito,preci tokom ove serije i verujem da ce ga Luthen usmeriti u tom pravcu.

"Echo one"..super poveznica sa Lucasovim filmovima (epizode IV,V,VI) kada Luke na isti nacin komunicira sa drugim pripadnicima Pokreta otpora.

 

Link to comment
Share on other sites

Vrlo dobra epizoda 7.

Odlicna rezija. Reziser ove epizode je rezirao i dve zavrsne,tako da finis sezone obecava. Gluma i dalje izuzetna. Odlicna sekvenca na prijemu izmedju Mon Motme i njenog rodjaka..prava politicka tenzija.
I to nije jedina tenzija koju smo dobili. Imperija steze svoj stisak. Pominjanje Palpatina kroz epizodu unosi dozu ozbiljnosti,a mozda nagovestava i da cemo ga videti u Imperijalnom Senatu do kraja sezone..nagadjam samo..

U svakom slucaju jako epizoda koja je adekvatno otvorila drugi deo sezone i dala materijala da se prica dalje razvija na dobar nacin.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Epizoda 8 je malo smorila (mada je scena izmedju Skarsgarda i Whitakera vredna svakog kadra)..komotno su celu sezonu mogli spakovati u nekih 8 epizoda..iako zaista mislim da je serija jako dobro napisana,rezirana i da je gluma izuzetna. Jednostavno, radnju su isuvise i nepotrebno razvukli.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To bi bilo uber kul..spominjan je imenom u par navrata,pa je to mozda najava i da cemo ga videti..nisam siguran,ipak..
Ocekujem da vidim Andora u nekoj akciono/letackoj sekvenci npr. Kako bezi u nekom A-Wingu,a za repom su mu Imprerijalni lovci..tako neku scenu sa pucacinom..toga ipak fali u seriji..

Link to comment
Share on other sites

Pogledao sam i pretposlednju epizodu Andora. Konacno malo vise akcije i onoga sto zelimo da vidimo..posebno u scenama sa Luthenom ciji brod presrece Imperijalni "avaks", da ga tako nazovem.

Veoma su intrigantni likovi Luthen i ona njegova pomocnica,Kleya. Kad malo bolje razmislim, o njima dvoje smo najmanje saznali u prvoj sezoni. O Kleyi ne znamo maltene nista.. Mogla bi biti neko znacajniji od obicne saradnice u prodavnici antikviteta i memorabilija.

Luthena smo vise upoznali,ali do sada nismo uopste dobili odgovor na jedno pitanje: sta ga je motivisalo da se prikljuci pobuni? Zasto uzima ucesce kao mastermind koji deluje u pozadini i toliko rizikuje? Zasto je toliko posvecen cilju?

U epizodi 11 smo videli da koristi neki stap..zanimljivog dizajna..da to nije neki light saber? Ili nesto slicno..? Ne mislim da je Luthen Jedi,niti Sith..verovatno je fasciniran Silom..ali posto u epizodi 10 spominje da je "pre 15 godina dosao do jednacine koja ima samo jedno resenje" (to je period iz "Osvete Sita", kada Order 66 uzima stvari u svoje ruke), mislim da zna nesto o ovom Orderu, nesto sto Imperija zeli da prikrije..

 

Spoiler

a to je da Imperijom vlada Sith. Mislim da je,na neki nacin, Luthen saznao da je Palpatin Darth Sidius. Naravno, problem ove teorije je sto bi Palpatin dao da ga ubiju. Medjutim, Luthen odaje utisak nekoga ko se odlicno krije..
"Osudjen sam da koristim orudja svojih neprijatelja",to takodje kaze onom svom spijunu.. Veoma indikativno,u najmanju ruku


Luthen je obavijen misterijom i ako ne u poslednjoj epizodi prve sezone,onda u drugoj sezoni ocekujem da se cela prica oko njega,njegovog porekla i motiva rasplete.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zavrsih "Andor".
Odmah da napisem - poslednju epizodu (12) pogledajte do samog kraja,dakle do iza cele odjavne spice. Nista kolosalno vas tamo ne ceka,ali nije za baciti.

Ne bih da se ponavljam o seriji.
Svi oni 'plusevi' koje sam vec pominjao su ostali tu do kraja. Medjutim,nesto fali..a to nesto za mene je taj SW osecaj..akcija..ako vec nema svetlecih maceva,mogli su dati vise pucacine, vise akcionih scena sa letelicama..bar da cujemo prepoznatljivi zvuk kad neki od lovaca preleti ekranom..

Mislim da mom utisku svedoci i neki opsti trend koji prati seriju - kvalitet je tu,ali niko maltene ne prica o njoj. Mozda pauza od dve godine do druge sezone bude delovala blagotvorno na autore da malo poprave kvalitet. Bar u granicama ovoga sto su nam odlucili servirati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

U danima pauze tokom Mundijala,pogledah jos jednom celu sezonu "Andora".
Moram malo da korigujem ocenu..ovo je za neku 8.5/10 ocenu..jako dobro osmisljena i realizovana serija..posebno sa tzv.zanatske strane. A bas je proletela ispod radara..skoro da se uopste i ne diskutuje o njoj..pogledajte je..(posebno bi trebala biti poucna nama u Srbiji..ali sa naglaskom na "bi trebala")

Mandalorian sezona 3 startuje 01.03.2023.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daaamn Crni, ti si bas bio zaludan :D 

 

Ko nije gledao, moja je preporuka da ne gleda ni sada... bolje da saceka godinu-dve da izadje i druga sezona pa onda u cugu odgledati celu seriju jer ovako apsolutno nista ne dobijas jer se cela prva sezona moze posmatrati kao dosadni uvod u pricu koja krece u drugoj sezoni.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...