Jump to content

Star Trek


Kronostime

Recommended Posts

3 hours ago, Yi Sun Shin said:

"The Inner Light" je remek delo. "Tapestry" takođe. "Darmok" mi se takođe mnogo dopao. Ovih ostalih se nešto ne sećam. 

Ima ona dvodelna kad Kardasijanci uhvate Picard-a pa ga lik muči i ispituje. Mislim da je Sir Patrick Stewart apsolutno izdominirao u toj epizodi. 

Slažem se sa postom generalno. 

 

edit: U prvoj sezoni ima ona epizoda Symbiosis koju bih svrstao rame uz rame sa navedenim. 

 

"Yesterday's Enterprise" - epizoda u kojoj iz prostorno - vremenske anomalije izadje stari model Enterprisea koji je pobegao pobegao iz rata sa Romulancima i tako promenio tok istorije i pretvorio USS Enterprise u ratni brod.

"Cause and Effect" - epizoda u kojoj je USS Enterprise eksplodirao cak cetiri puta. Posada je sudarom sa jednim starim brodom uvucena u vremensku petlju i osudjena je da prolazi kroz jedne te iste dogadjaje iznova i iznova.

"Remember me" - doktorka Crusher po povratku na Enterprise dozivljava da ljudi nestaju sa broda i samo bivaju zaboravljeni, kao da nikada nisu postojali. Upecatljiv trenutak epizode je pred kraj, kad na brodu ostanu samo Picard i Beverly. Epizoda je dotakla pitanje smrti i koliko brzo ljudi mogu da budu zaboravljeni.

"All Good Things" je poslednja epizoda, iz dva dela. Veoma dobro podsecanje na sam pocetak TNG, Picard koji se prebacuje u tri vremenska razdoblja i mora da shvati zasto mu se to desava,

"Timescape" - opet Brannon Braga i opet podrucja svemira u kojim vreme moze da tece unazad, jako sporije ili jako brze od naseg vremena.

"Frame od Mind" - Riker koji ne zna koja realnost je prava - ona u kojoj je zatvoren u ludnici na jednoj planeti ili ona u kojoj je na Enterpriseu i vratio se sa misije sa te planete.

"Future imperfect" - Riker se budi 15 godina u buducnosti u kojoj je on kapetan, a Picard admiral.

 

Dodajem i "Ship in a Bottle" sa profesorom Moriartijem, likom iz holodeka koji postaje svestan svog postojanja i uspeva da izadje iz holodeka, a da zadrzi postojanje. Ne, on nije doctor pre doctora, ako je neko pomislio na tako nesto, a rasplet je zaista unikatan i neocekivan.

 

Lepo primeceno za "The Inner Light". TNG je najbolji show u svemiru kada se radi o tim epizodama koje mogu da stoje same za sebe. Ne samo da je fascinantno ono sto se desilo Picardu, nego se i TNG samo jednom osvrce na desavanja iz te epizode, kada Picard razgovara sa onom zenom i prica joj o fruli koju je dobio.

 

Star Trek TNG se samo u par epizoda dotice Borga. U "Q Who" Q prebacuje Enterprise u Delta kvadrant i tamo se oni susrecu sa Borg kolektivom, u dvodelnoj "The Best of Both Worlds" u kojoj Picard postaje glasnik Borga i, kasnije u "I, Borg" u kojem upoznajemo jednu Borg radilicu kao individuu.

Meni se iskreno ne svidja evolucija Borg kolektiva, ne svidja mi se uvodjenje kraljice, Borg je bio na vrhuncu slave kada je funkcionisao po samo jednom pravilu: "Nema razgovora, jer nema sa kim da se razgovara, nema pregovora jer kolektiv ne pregovara, otpor je uzaludan."

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Još jedna izuzetna tekovina ljudske civilizacije koja je poklekla pod naletima Ferengijske životne filozofije. Krenulo je to nizbrdo još sa Enterprise-om, kojeg sam odgledao samo iz poštovanja prema tome što je Star Trek, a i naivno se nadajući da će to biti bolje kako epizode budu odmicale. Doduše, ni Voyager nije bio nešto dok se nije pojavila Anika Hansen, Borg radilica 7of9, ali je bar bio uvijek pravi Star Trek.

Ovaj novi Discovery sam gledao do prve pauze u prvoj sezoni, od tada više nisam ni jednu epizodu pogledao.

Kad se sjetim Picarda i serije TNG, onog fenomenalnog 8. filma Star Trek: First Contact (1996), i uporedim sa ovim današnjim blokbasterima, samo kažem sebi, nemoj da se nerviraš, nije vrijedno toga.

Nema više one jasne poruke koja je nekad krasila staze među zvijezdama, poruke su postale prevaziđene, a samo je bilo bitno stvoriti vizualni spektakl.

Ne znam šta će biti sa ovom serijom o Picardu što je najavljuju, nadam se da se i Patrick Stewart nije samo polakomio za parama, pa je zažmurio na kvalitet.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
1 hour ago, Esc said:

joj totalno sam zaboravio na ovo 😂са''ранит

Ствар је толико генијална, да, кад хоћу да импресионирам друштво, кажем да ми је аутор добар јаран. :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

meni je isto ds9 ubedljivo najinteresantniji serijal sa odlicnom bekgraund pricom i razradom likova kroz celu seriju. bukvalno ima svega sto ljude cini ljudima a i svidja mi se ta mistika i tamna strana koja provejava kroz svih 7 sezona.

 

tng iako najizvikaniji meni nema nikakav koncept. nikakvu nit koja povezuje pocetak sa krajem. moze ladno da se gleda skroz rendom a efekat i zakljucak bi bio isti. slazem se da ima genijalnih epizoda koje nisu u blokbaster formatu a to je esencija treka.

 

vojadzer je bas naivan i dodje mi bas za mladju populaciju koja ocekuje hepi end i trijumf jednog broda nad borgom (a znamo sta je samo jedna borg sfera, ne kocka nego sfera koja je mnogo manja i slabija napravila federaciji)

 

za ent mi je zao sto je isecen i kratak ko filip covic jer su najinteresantnije stvari bile u planu (nastanak borg kraljice, romulanski ratovi) a umesto toga dobili smo holodek zavrsetak.

 

sad tos je veoma interesantan iz vise razloga. prvi je jer je rodonacelnik treka i jer je zapalio vatru zvanu star trek a drugi je nacin na koji je prikazan prvobitni svet u treku. nije tajna da je dzin rodenberi vukao inspiraciju iz hladnog rata (i sam bio pilot americke mornarice) pa je temelje treka postavio na osnovu sovjetske i americke konfrotacije. nato je zamisljen kao federacija dok su klingonci bili varsavski blok. idejna resenja koja je primenio u ekranizaciji svog dela su zaista impresivna. direktno je inspirisao pronalazak pokretnih vrata, videofonije, lcd monitora, tableta, univerzalnog prevodioca. teleportacija je implementirana jer su imali ogranicen budzet.  sletanje, poletanje bi povecali troskove pa je dosao do originalne ideje. teleportovacemo ih  😄 ima nekoliko dokumentaraca na jutubetu (jedan na hrvatskom) koji govore o tehnologiji nastaloj iz star treka.

 

ovaj najnoviji diskaveri je bas los u prvoj sezoni, u drugoj su se popravili ali generalno veliki odmak od inicijalno zamisljenog treka.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, HAMMER said:

meni je isto ds9 ubedljivo najinteresantniji serijal sa odlicnom bekgraund pricom i razradom likova kroz celu seriju. bukvalno ima svega sto ljude cini ljudima a i svidja mi se ta mistika i tamna strana koja provejava kroz svih 7 sezona.

 

tng iako najizvikaniji meni nema nikakav koncept. nikakvu nit koja povezuje pocetak sa krajem. moze ladno da se gleda skroz rendom a efekat i zakljucak bi bio isti. slazem se da ima genijalnih epizoda koje nisu u blokbaster formatu a to je esencija treka.

 

vojadzer je bas naivan i dodje mi bas za mladju populaciju koja ocekuje hepi end i trijumf jednog broda nad borgom (a znamo sta je samo jedna borg sfera, ne kocka nego sfera koja je mnogo manja i slabija napravila federaciji)

 

za ent mi je zao sto je isecen i kratak ko filip covic jer su najinteresantnije stvari bile u planu (nastanak borg kraljice, romulanski ratovi) a umesto toga dobili smo holodek zavrsetak.

 

sad tos je veoma interesantan iz vise razloga. prvi je jer je rodonacelnik treka i jer je zapalio vatru zvanu star trek a drugi je nacin na koji je prikazan prvobitni svet u treku. nije tajna da je dzin rodenberi vukao inspiraciju iz hladnog rata (i sam bio pilot americke mornarice) pa je temelje treka postavio na osnovu sovjetske i americke konfrotacije. nato je zamisljen kao federacija dok su klingonci bili varsavski blok. idejna resenja koja je primenio u ekranizaciji svog dela su zaista impresivna. direktno je inspirisao pronalazak pokretnih vrata, videofonije, lcd monitora, tableta, univerzalnog prevodioca. teleportacija je implementirana jer su imali ogranicen budzet.  sletanje, poletanje bi povecali troskove pa je dosao do originalne ideje. teleportovacemo ih  😄 ima nekoliko dokumentaraca na jutubetu (jedan na hrvatskom) koji govore o tehnologiji nastaloj iz star treka.

 

ovaj najnoviji diskaveri je bas los u prvoj sezoni, u drugoj su se popravili ali generalno veliki odmak od inicijalno zamisljenog treka.

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

1. DS9: moraću konačno da se nateram da odgledam sve do trenutka i epizode kad, kako neki kažu postaje odlično. Nekoliko puta sam bezuspešno pokušavao.

2.TNG: ne postoji reper na osnovu koga je loše ako nema koncepta i ako su epizode zaokružene same za sebe.

3. Discovery: glavna glumica i sve hetero i gej veze su mi vrlo iritantne i jedva sam odgledao prvi serijal.

4. Picard, prva epizoda: Patrik Stjuart previše omatorio, početne postavke radnje diskutabilne, ali s obzirom na tizer na kraju epizode, može da bude (vrlo) interesantno.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...