Jump to content

gerijatrija? za nas matore...


zoran59

Recommended Posts

9 hours ago, C.F. said:

Možda forumašica @Sunshine Statezna više o tome?

 

U US je patent 20 god od trenutka kad je zahtev za patent predat.

 

Postoji i neki exclusivity period za specijalne slucajeve, koji je kraci od patenta, ali za vecinu novih lekova patent je 20 god.

 

Kad se samo setim cene cudesne purple pill, Nexium - kao da je od samog zlata.

Sad se u Srbiji kupuje za manje od $ 2 za 14 tableta, a pre 20-ak god u US se, uz osiguranje, placalo $ 35.

 

Bez osiguranja ga niko nije ni uzimao, a osuguranja trazila da lekari objasne zasto je bas on medically necessary, da bi pokrili.

 

No, obzirom da sam sad sa te strane struke, mogu da kazem (a vi me grdite koliko hocete 😄 ) da nijedan lek, koliko god da kosta tokom tog perioda patenta, nije skup!!

Koliko je ljudi ukljuceno u razvoj, kolike godine....neko to mora da plati. Ako je osiguravajucim kompanijama skupo, pa nek traze da drzave finansiraju klinicka ispitivanja lekova. Farma-kompanije nisu dobrotvorna drustva, rade za profit, kao i svi ostali.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

No, ovo bi trebalo da bude zabavna tema, a ne sumorna stvarnost, pa sam izbegavala da pišem...ali dobro.

Pisaću od početka, a ti uzmi od kog momenta ćeš računati.

 

Najpre moraš kod izabranog lekara da ti zakaže kod očnog, što je kod nas minimum mesec ili dva, jer katarakta se ne vodi kao hitna stvar, jer i nije.

Kad odeš u provincijsku bolnicu, taj očni treba da ti zakaže kod nekog od većih centara, opet kod očnog i opet na pregled, i opet čekaš mesec dana termin.minimum.

Onda te tamo stave na listu čekanja.

To sam prošla, a rečeno mi je ovako:

Kad  dođete na red, bićete pozvani od strane fonda i biraće te ustanovu, mogu i privatne koji imaju ugovor sa fondom.

Na moje pitanje koliko otprilike to čekanje traje, bio je vrlo neprijatan, spominjao da je početak godine i da tek treba da se raspišu tenderi sa dobavljačima i ostale ludorije.Rekls sam da mene ne zanima objašnjenje, nego da znam kako da se organizujemo, jer ću biti na bolovanje.

Tu je nešto ubacio i operaciji kuka, na šta sam planula i rekla da me to ne interesuje i šta ubacuje koji drek kukove, tendere i ostale stvari.

Ispratila me je sestra koja mi je rekla da mogu da me pozovu u aprilu, junu, a možda i u novembru, "jer znate kako"!?!

A cela igranka je počela 30.12. prošle godine kad sam uzela uput...pa ti vidi...

 

 

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Helena said:

No, ovo bi trebalo da bude zabavna tema, a ne sumorna stvarnost, pa sam izbegavala da pišem...ali dobro.

Pisaću od početka, a ti uzmi od kog momenta ćeš računati.

 

Najpre moraš kod izabranog lekara da ti zakaže kod očnog, što je kod nas minimum mesec ili dva, jer katarakta se ne vodi kao hitna stvar, jer i nije.

Kad odeš u provincijsku bolnicu, taj očni treba da ti zakaže kod nekog od većih centara, opet kod očnog i opet na pregled, i opet čekaš mesec dana termin.minimum.

Onda te tamo stave na listu čekanja.

To sam prošla, a rečeno mi je ovako:

Kad  dođete na red, bićete pozvani od strane fonda i biraće te ustanovu, mogu i privatne koji imaju ugovor sa fondom.

Na moje pitanje koliko otprilike to čekanje traje, bio je vrlo neprijatan, spominjao da je početak godine i da tek treba da se raspišu tenderi sa dobavljačima i ostale ludorije.Rekls sam da mene ne zanima objašnjenje, nego da znam kako da se organizujemo, jer ću biti na bolovanje.

Tu je nešto ubacio i operaciji kuka, na šta sam planula i rekla da me to ne interesuje i šta ubacuje koji drek kukove, tendere i ostale stvari.

Ispratila me je sestra koja mi je rekla da mogu da me pozovu u aprilu, junu, a možda i u novembru, "jer znate kako"!?!

A cela igranka je počela 30.12. prošle godine kad sam uzela uput...pa ti vidi...

 

 

Boze, @Helena, kako ste tako nespremni usli u celu pricu?! Pa ne zivite u CH nego u Srbiji a tu vam stvari ovako stoje:

Kao prvo, napisete testament. Onda konsultujete astrologa da uradi natalnu kartu uspijuse na salteru lokalnog Doma Zdravlja. Kad joj Venera udje u Devicu, zakoljete crnu kokosku da umilostivite bogove podzemlja, pozdravite se sa familijom i ljupko, onako apstolski se presamitite pred salterusom i kazete zasto ste dosli i sta vam treba. Ako je kokoska bila debela i ne mnogo matora, mozda ce vas ubaciti na listu cekanja kod lekara opste prakse da mu sazeto,  u jednoj recenici kazete sta vas muci. Ako ga niste iznervirali vec samom svojom pojavom, ako mu sistem nije pao i ako je tog jutra nasao parking mesto blize od 2 km od radnog mesta, mozda, mozda ce da vam zakaze pregled kod specijaliste kroz 5 godina. 

Ako preteknete do tog datuma, da bi prosli pored kevcucvih Kerbera na salterima klinika potrazite pomoc sibirskih shamana, amazonskih vraceva, tibetanskih gurua mada je urbana legenda da dzak deviza moze da vam otvori sva vrata. Demoni se lepe na zelembace. 

Iz licnog iskustva lecenja nekih manje vise smrtonosnih bolesti a u Srbiji, mogu da vam preporucim svoju mantru: "Nije mi nista, nije mi nista, nije mi jista..".

Eto tako. Sta ste zapeli sa tim svojim kataraktama? Sta vam tesko da bauljate koju godinu tek malcice coravi dok se novac iz vaseg fonda za zdravstveno osiguranje ugradjuje u najmoderniji stadion na Balkanu? Poradite malo na svojim patriotskim osecanjima pa ce i zivot sa katarakatama da vam bude laksi. Ako cemo pravo, bice i mnogo lepsi jer necete videti sve "divote zivota u Srbiji". Kud cete vise?

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Pletilja said:

Boze, @Helena, kako ste tako nespremni usli u celu pricu?! Pa ne zivite u CH nego u Srbiji a tu vam stvari ovako stoje:

Kao prvo, napisete testament. Onda konsultujete astrologa da uradi natalnu kartu uspijuse na salteru lokalnog Doma Zdravlja. Kad joj Venera udje u Devicu, zakoljete crnu kokosku da umilostivite bogove podzemlja, pozdravite se sa familijom i ljupko, onako apstolski se presamitite pred salterusom i kazete zasto ste dosli i sta vam treba. Ako je kokoska bila debela i ne mnogo matora, mozda ce vas ubaciti na listu cekanja kod lekara opste prakse da mu sazeto,  u jednoj recenici kazete sta vas muci. Ako ga niste iznervirali vec samom svojom pojavom, ako mu sistem nije pao i ako je tog jutra nasao parking mesto blze od 2 km od radnog mesta, mozda, mozda ce da vam zakaze pregled kod specijaliste kroz 5 godina. 

Ako preteknete do tog datuma, da bi prosli pored kevcucvih Kerbera na salterima klinika potrazite pomoc sibirskih shamana, amazonskih vraceva, tibetanskih gurua mada je urbana legenda da dzak deviza moze da vam otvori sva vrata. Demoni se lepe na zelembace. 

Iz licnog iskustva lecenja nekih manje vise smrtonosnih bolesti a u Srbiji, mogu da vam preporucim svoju mantru: "Nije mi nista, nije mi nista, nije mi jista..".

Eto tako. Sta ste zapeli sa tim svojim kataraktama? Sta vam tesko da bauljate koju godinu tek malcice coravi dok se novac iz vaseg fonda za zdravstveno osiguranje ugradjuje u najmoderniji stadion na Balkanu? Poradite malo na svojim patriotskim osecanjima pa ce i zivot sa katarakatama da vam bude laksi. Ako cemo pravo, bice i mnogo lepsi jer necete videti sve "divote zivota u Srbiji". Kud cete vise?

 

Mene salteruse ni na telefon ne zele da cuju, a ni da me vide - bice da je zbog toga sto se cesto proderem.

Da nije zbog mene i nacina kako ih "ispostujem po zasluzi"?

I doktorka mi pobegla na zamenu 30km od Beograda.

:smiley33:

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Pletilja said:

Boze, @Helena, kako ste tako nespremni usli u celu pricu?! Pa ne zivite u CH nego u Srbiji a tu vam stvari ovako stoje:

Kao prvo, napisete testament. Onda konsultujete astrologa da uradi natalnu kartu uspijuse na salteru lokalnog Doma Zdravlja. Kad joj Venera udje u Devicu, zakoljete crnu kokosku da umilostivite bogove podzemlja, pozdravite se sa familijom i ljupko, onako apstolski se presamitite pred salterusom i kazete zasto ste dosli i sta vam treba. Ako je kokoska bila debela i ne mnogo matora, mozda ce vas ubaciti na listu cekanja kod lekara opste prakse da mu sazeto,  u jednoj recenici kazete sta vas muci. Ako ga niste iznervirali vec samom svojom pojavom, ako mu sistem nije pao i ako je tog jutra nasao parking mesto blize od 2 km od radnog mesta, mozda, mozda ce da vam zakaze pregled kod specijaliste kroz 5 godina. 

Ako preteknete do tog datuma, da bi prosli pored kevcucvih Kerbera na salterima klinika potrazite pomoc sibirskih shamana, amazonskih vraceva, tibetanskih gurua mada je urbana legenda da dzak deviza moze da vam otvori sva vrata. Demoni se lepe na zelembace. 

Iz licnog iskustva lecenja nekih manje vise smrtonosnih bolesti a u Srbiji, mogu da vam preporucim svoju mantru: "Nije mi nista, nije mi nista, nije mi jista..".

Eto tako. Sta ste zapeli sa tim svojim kataraktama? Sta vam tesko da bauljate koju godinu tek malcice coravi dok se novac iz vaseg fonda za zdravstveno osiguranje ugradjuje u najmoderniji stadion na Balkanu? Poradite malo na svojim patriotskim osecanjima pa ce i zivot sa katarakatama da vam bude laksi. Ako cemo pravo, bice i mnogo lepsi jer necete videti sve "divote zivota u Srbiji". Kud cete vise?

 

Imamo prijatelje, nešto i oni oko tih pravnih strana moraju, ni tu ništa ni jeftinije nije-me i zapravo nije jasna svrha notara,Bali su nam pričali da svako malo moraju kod notara da "overe", pa su lepe novce i tamo spucali.

Onda mi je pametnije da to dam na operaciju, ionako ću završiti u mentalnoj ustanovi posle svega ovog :classic_biggrin:

Jel neko ima bilo kakvu ideju gde bih mogla istinski pomoći dok sam nesposobna za posao, neko volontiranje i slično?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Helena said:

Jel neko ima bilo kakvu ideju gde bih mogla istinski pomoći dok sam nesposobna za posao, neko volontiranje i slično?

 

Izvini ako nisam dobro razumela, ali mislim da si pricala o operaciji katarakte...

Ako je to u pitanju, oporavak je vrlo brz, ne znam kad ces stici da volontiras.

 

Ako je nesto drugo u pitanju, ignorisi moj upis

Link to comment
Share on other sites

No, ovo bi trebalo da bude zabavna tema, a ne sumorna stvarnost, pa sam izbegavala da pišem...ali dobro.
Pisaću od početka, a ti uzmi od kog momenta ćeš računati.
 
Najpre moraš kod izabranog lekara da ti zakaže kod očnog, što je kod nas minimum mesec ili dva, jer katarakta se ne vodi kao hitna stvar, jer i nije.
Kad odeš u provincijsku bolnicu, taj očni treba da ti zakaže kod nekog od većih centara, opet kod očnog i opet na pregled, i opet čekaš mesec dana termin.minimum.
Onda te tamo stave na listu čekanja.
To sam prošla, a rečeno mi je ovako:
Kad  dođete na red, bićete pozvani od strane fonda i biraće te ustanovu, mogu i privatne koji imaju ugovor sa fondom.
Na moje pitanje koliko otprilike to čekanje traje, bio je vrlo neprijatan, spominjao da je početak godine i da tek treba da se raspišu tenderi sa dobavljačima i ostale ludorije.Rekls sam da mene ne zanima objašnjenje, nego da znam kako da se organizujemo, jer ću biti na bolovanje.
Tu je nešto ubacio i operaciji kuka, na šta sam planula i rekla da me to ne interesuje i šta ubacuje koji drek kukove, tendere i ostale stvari.
Ispratila me je sestra koja mi je rekla da mogu da me pozovu u aprilu, junu, a možda i u novembru, "jer znate kako"!?!
A cela igranka je počela 30.12. prošle godine kad sam uzela uput...pa ti vidi...
 
 
Hvala. Znaci za 14 godina od ka dje moja majka to operisala, ama baš ništa ze nije promenilo osim tog dela za privatne klinike.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Helena said:

 

 

Moja tetka je bila na listi cekanja u nasem gradu, pa su je pozvali da ide u privatnu kliniku o trosku RFZO - po ovom programu:

 

https://eklinika.telegraf.rs/moja-prica/98124-ispovest-beogradjanke-brze-sam-stigla-na-red-za-operaciju-katarakte-nego-sto-sam-kupila-lek

 

Inace, originalno je bilo zakazano u nasoj bolnici za 3 godine 😞

Link to comment
Share on other sites

Da, znam, napisala sam u onom dugom postu  shonke-u- u obzir dolaze i privatne klinike koje imaju ugovor sa fondom, a neku prednost bih trebala imati kao zaposlena.

 

A inače postoje nelogičnosti koje ja i uz najbolju volju ne mogu da razumem.Kad sam prošla pregled kod očnog u našoj bolnici, rekla je da će mi ona zakazati termin na klinici i da će mi javiti.

To je i uradila, ALI sad moraš po običan uput od izabranog lekara za tu istu kliniku, jer fond overava uput izabranog lekara, a ne očnog-pa nema smajlija za to.

Srećom radim u toj ambulanti, pa prvo po taj uput, pa u bolnicu, pa u fond.

Pa viseeeee, viseeeee (by moja unuka 😀)

 

A sad čitam na hrvatskom indexu, ženi zakazali MR glave za 2026. :ajme:

Edited by Helena
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

A postoji opcija i bez čekanja. Operacija katarakte je između 1000 i 2000 eur privatno, zavisno od toga kako se i šta radi plus stotinak evra pregledi. 
Tada je bilo oko 700eur po oku (na VMA je bila tako neka cena a u nekim privatnim slično ili nešto iznad toga). Moja majka je čekala oko 6 meseci na prvu a posle još 2 godine na drugu operaciju. Tu drugu je čekala jer je neki tender za nabavku sočiva oboren i tako...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

On 1/21/2024 at 11:14 PM, Helena said:

Jel znate kako je u zemljama u kojima živite?

 

Koliko znam, onda kad oftalmolog postavi indikaciju za operaciju, a to je najčešće kada smeta u normalnom funkcionisanju i kao profilaksa od pada, nema nikakvih procenata. 

 

On 1/22/2024 at 11:03 PM, Helena said:

na primer fraxiparin, antikoagulant se indikuje  kod preloma, operacija žuči etc I ti ljudi moraju da ga kupe (jedan injektor je oko 450 dinara od 0,6)-fond plaća kod operacija kuka, dubokih tromboflebitisa i slično.

Čak i njima se plaća maksimalno 35, ako treba više, i on kupuju.

 

Stvarno?? 

Link to comment
Share on other sites

Eh, pokrenuo sam temu. I nekako me na moment zasmetalo da je presla/skrenula u zdravstvo.

A onda sam se setio da me je kao mladica smetalo da tokom porodicnih/familijarnih druzenja ovi stariji samo pricaju o bolestinama dok sam ja mislio na umetnost, literaturu, muziku i sport.

 

Potrudicu se da izbalansiram. Mozda upadne neka lamentacija o zdravstvenom stanju, ali lepse je da pamtimo lepe epizode iz zivota ili planiramo (tj. sugerisemo) buducnost potomstvu. A mozda i sebi - koliko nam je buducnosti ostalo.

 

Trenutno, plan zelja je da zavrsim preuredjenje kuce. Hteo sam sve sam, ali fizicki ne mogu. I balansiram financije, mogu li da platim majstore. Sta je bolje, da ostavim detetu bankovni racun ili vredniju kucu?

 

Nekako i potpuno bezvezno vracam se na slogan iz '68: ne znam sta hocu, ali hocu to odmah!

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eh, pokrenuo sam temu. I nekako me na moment zasmetalo da je presla/skrenula u zdravstvo.
A onda sam se setio da me je kao mladica smetalo da tokom porodicnih/familijarnih druzenja ovi stariji samo pricaju o bolestinama dok sam ja mislio na umetnost, literaturu, muziku i sport.
 
Potrudicu se da izbalansiram. Mozda upadne neka lamentacija o zdravstvenom stanju, ali lepse je da pamtimo lepe epizode iz zivota ili planiramo (tj. sugerisemo) buducnost potomstvu. A mozda i sebi - koliko nam je buducnosti ostalo.
 
Trenutno, plan zelja je da zavrsim preuredjenje kuce. Hteo sam sve sam, ali fizicki ne mogu. I balansiram financije, mogu li da platim majstore. Sta je bolje, da ostavim detetu bankovni racun ili vredniju kucu?
 
Nekako i potpuno bezvezno vracam se na slogan iz '68: ne znam sta hocu, ali hocu to odmah!
 
 
 
 
A što moraš da ostavljaš "zadužbine" ?    Veliki je dobitak, da ne ostaviš dugove...i to je to.
 
 
"Prodje mi zivot izmedju "Štedi pare!" i "Ko ga yebe, jednom se živi"!"
 
Vala baš....zato mene poodavno svrbe pare. Čim dodjem do njih, potrošim- Podelim deci, a i uplatim ponegde da se neko poraduje malo ili mu ublažim muku.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zoran59 said:

Eh, pokrenuo sam temu. I nekako me na moment zasmetalo da je presla/skrenula u zdravstvo.

A onda sam se setio da me je kao mladica smetalo da tokom porodicnih/familijarnih druzenja ovi stariji samo pricaju o bolestinama dok sam ja mislio na umetnost, literaturu, muziku i sport.

 

Potrudicu se da izbalansiram. Mozda upadne neka lamentacija o zdravstvenom stanju, ali lepse je da pamtimo lepe epizode iz zivota ili planiramo (tj. sugerisemo) buducnost potomstvu. A mozda i sebi - koliko nam je buducnosti ostalo.

 

Trenutno, plan zelja je da zavrsim preuredjenje kuce. Hteo sam sve sam, ali fizicki ne mogu. I balansiram financije, mogu li da platim majstore. Sta je bolje, da ostavim detetu bankovni racun ili vredniju kucu?

 

Nekako i potpuno bezvezno vracam se na slogan iz '68: ne znam sta hocu, ali hocu to odmah!

 

 

 

Moja krivica, primiču izvinje gorkom magnolije :classic_biggrin:

Što se pak kuće tiče, ja ne bih, a ti kako želiš-svakinsledeći će rediti po svom ćeifu .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/29/2024 at 11:45 PM, Helena said:

Da, znam, napisala sam u onom dugom postu  shonke-u- u obzir dolaze i privatne klinike koje imaju ugovor sa fondom, a neku prednost bih trebala imati kao zaposlena.

 

A inače postoje nelogičnosti koje ja i uz najbolju volju ne mogu da razumem.Kad sam prošla pregled kod očnog u našoj bolnici, rekla je da će mi ona zakazati termin na klinici i da će mi javiti.

To je i uradila, ALI sad moraš po običan uput od izabranog lekara za tu istu kliniku, jer fond overava uput izabranog lekara, a ne očnog-pa nema smajlija za to.

Srećom radim u toj ambulanti, pa prvo po taj uput, pa u bolnicu, pa u fond.

Pa viseeeee, viseeeee (by moja unuka 😀)

 

A sad čitam na hrvatskom indexu, ženi zakazali MR glave za 2026. :ajme:

Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) zaključio je ugovore sa privatnim zdravstvenim ustanovama za pružanje usluga vantelesne oplodnje i operacije katarakte za 2024. godinu, saopštio je juče Republički fond za zadravstveno osiguranje.

Link to comment
Share on other sites

On 1/31/2024 at 9:20 AM, zoran59 said:

Eh, pokrenuo sam temu. I nekako me na moment zasmetalo da je presla/skrenula u zdravstvo.

A onda sam se setio da me je kao mladica smetalo da tokom porodicnih/familijarnih druzenja ovi stariji samo pricaju o bolestinama dok sam ja mislio na umetnost, literaturu, muziku i sport.

 

Potrudicu se da izbalansiram. Mozda upadne neka lamentacija o zdravstvenom stanju, ali lepse je da pamtimo lepe epizode iz zivota ili planiramo (tj. sugerisemo) buducnost potomstvu. A mozda i sebi - koliko nam je buducnosti ostalo.

 

Trenutno, plan zelja je da zavrsim preuredjenje kuce. Hteo sam sve sam, ali fizicki ne mogu. I balansiram financije, mogu li da platim majstore. Sta je bolje, da ostavim detetu bankovni racun ili vredniju kucu?

 

Nekako i potpuno bezvezno vracam se na slogan iz '68: ne znam sta hocu, ali hocu to odmah!

 

 

 

 

Bogami, sada, ako to što hoću ne postignem odmah, kasnije, ne da neću moći nego neću ni znati šta sam hteo.

 

Šta otaviti deci, nema pravog odgovora, moda jedino ono što se dogovorite, porazgovaraj sa ćerom i postupi po njenom. Mislim da bi svaka mlada osoba kada bi birala da u ovom momentu dobije kuću ili odgovarajuću vrednost u novcu izabrala novac, ima više mogućnosti, međutim, ako današnju sumu dolara sa kojom možeš kupiti ili renovirati kuču ostaviš na računu, za deset godina neće vredeti, realno, ni polovinu iste kuće ili radova. Veoma udobna kuća za tebe ne mora da znači da bi imala istu vrednost za nju, sigurno da ni sam ne zna gde će živeti za 5-10-15 godina.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...