Jump to content

gerijatrija? za nas matore...


zoran59

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
On 12/11/2023 at 11:47 PM, vilhelmina said:

18 strana topica, a niko da uoci da mu je naziv potpuno pogresan. Ono sto Zorana drma, a mi ostali se prikljucijemo jer nas drma to isto, ali ipak manje nego njega, to nije nikakva gerijatrija, starost, matorost…., vec kriza srednjih godina. U tekstu se odnosi na period od 40 do 65 godina, ali on se temelji na starijim istrazivanjima. Obzirom na sve duzi zivotni vek, pomeranje granice za odlazak u penziju i sl, sad bi i ovo trebalo pomeriti na bar 70 godina.

 

Pocela sam post u polu sali, da utesim Zorana, ali realno jeste tako. Znaci, da se topik preimenuje u ono sto je ovde stvarno tema 😁.

 

 

Kasnim s odgovorom. Nisam imao vremena za forum.

Imam izgovor. Dosla mi je u posetu cerka, jedino dete. 10-ak dana, jebote.

 

Ovo je bila jedinstvena prilika da budemo sami, da nas niko ne smeta. Treba da zapadne i fotka:

 

IzHq5ID.jpg

 

 

Olimpjiski park u Atlanti, a dete se bavi sportom.

Hocu da se hvalisem (nije mi obicaj pa neka bude iznimka), no cerka je trostruka univerzritetska sampionka u tenisu a njen decko je medju prvih 100 u svetu u macevanju (po meni glup sport, ali neka mu bude).

 

 Ovo je bila jedinstvena prilika da budemo sami i upoznamo se.

 

Ja sam radio tri posla. Danju, u bolnici, dijagnosticar. Uvece, u privatnoj klinici. Vikendom, dezurajuci u trecoj bolnici. To je bio jedini nacin (za koji sam znao) da dete i mama imaju para da putuju po teniskim turnirima (dete se opredelilo za taj sport). Logicno, zaradjivao sam vise nega zena. Nije mi zao, dete ima gomilu  trofeja sa juniorskih turnira. No ja sam sve to propustio, nisam video. A cerka ce se sledece godine udati, vec imaju dogovoreni datum.

Ja joj rekoh, ne d'o ti bog da u eventualnoj svadji tvog decka i mene stanes na moju stranu! Jer sa njim ima da zivis decenijama, a ja sam proslost i nebitan.

 

To je meni upropastilo zivot. Moja zena je ostala vise cerka nego zena. Uvek je bila na strani roditelja. A ja sam slabic i "podvijem rep" - neka drugima bude kako im odgovara. Necu da se svadjam, lakse mi je da cutim.

 

 

No, da se vratim na citirani post.

 

Vilhelmina, gresis tako sto vidis stvari statisticki, u skladu sa svojom profesijom. Medjutim, nije to sve isto.

 

Moji su imali decu oko 20-e. Kad sam rodjen, cale 20, deda 40, pradeda 60 a cukundeda 80.  Sve sam ih upamtio. Ja sam prva generacija koji sam "zajeb'o" - imao sam 36 kad je cerka rodjena. Ne namerno. Prvo smo selili po svetu, bilo bi neprakticno, a onda imali medicinske probleme - neplodnost. Ja sam relativno dobro prosao, ne racunajuci suze, a zena je prosla tri operacije  da dodjemo do deteta.

 

Starost...

 

Podsetila si me na jednu crticu iz Ludlumovog romana. U liftu, pricaju kolege. Ona oko 30 a on oko 50. Pita ona, kako su srednje godine. A on kaze, nekada sam mislio da je to 50, a sada vidim da su 30-e bile "srednje godine."

 

Strahovito i neizmerno sam voleo dedu i oca. Obojica su umrli od raka, pre 60. Stari, bolesni.

A ja sam u 65-oj. Bolestan jesam, ali necu umreti sutra. Kako da se ne osecam starim? Mozda jos dozivim i unucad, a dede su stari ljudi.

 

 

 

 

 

Edited by zoran59
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, zoran59 said:

a dede su stari ljudi.

 

Ne, dede su ponovo mladi ljudi, ponovo se valjaju po podu, đuskaju, trče za loptom, skaču sa ivičnjaka. Ponovo su nekome potrebni, interesantno, ponovo se raduju i donose radost nekome. Živ bio pa video.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

Ne, dede su ponovo mladi ljudi, ponovo se valjaju po podu, đuskaju, trče za loptom, skaču sa ivičnjaka. Ponovo su nekome potrebni, interesantno, ponovo se raduju i donose radost nekome. Živ bio pa video.

Dodao bih i to da je deda starosna kategorija, a deka počasna funkcija, pa ti vidi...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nova frustracija na vidiku: moja deca su u 5 deceniji, oboje, cerka 43, sin 45. Secam se sebe u tim godinama, koliko nisam bila svesna da vreme prolazi i sad me hvata panika sto mi deca stare. Pa smaram savetima, koje oni kace macku o rep. Koliko nisam uticala na njihove izbore kad su bili mladi, toliko sad davim i gnjavim uspanicena pitanjima kakva ce im biti starost, sta treba ili ne treba da rade kako ne bi dosli u moje stanje. Znam da to nema nikakvog smisla i uredno vezbam drzanje jezika za zubima, gutanje knedli i slicne vestine osim kad puknem jer cerka pocinje dan ledenim sokom od djumbira. Cela planeta pije toplu vodu sa limunom, ona gricka kockice leda! Da zivi na Floridi pa i da razumem, ovako, mogu samo da pretim preplivavanjem Atlantika i pokoravanjem drzave Ilinois. 

Jedina svetla tacka moje starosti je unuk, jedno cudo od mastovitosti, nestasluka, ljupkosti. Juce sam, opet, pronasla njegove porukice sakrivene u mojim knjigama, ova je pisana pre 2 godine. On to ostavlja za mene i jako je srecan ako ih ja ne pronadjem bas brzo nego prodje neko vreme. Cuvam sve njegove crteze i ubedjujem ga da krenemo u malu slikarsku skolicu koju imamo u gradu. Necka se, kaze da nema gde da stavi tu skolicu, nedelja mu je pretrpana i zato ne navaljujem, zabavljamo se precrtavanjem pa dokle stignemo, ako je talenat u njemu, progovorice kad tad. 

Ovo je nacrtao pre 2 dana i ne mogu da prestanem da se divim, za dete od 9.5 godina ovo je jako dobro. Nije sto je moj!🤗

HborffH.jpg

Edited by Pletilja
  • Like 6
  • Love 4
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Pletilja said:

Cela planeta pije toplu vodu sa limunom, ona gricka kockice leda! Da zivi na Floridi pa i da razumem, ovako, mogu samo da pretim preplivavanjem Atlantika i pokoravanjem drzave Ilinois. 

:roflmao:

Inace, unuk ima veliki talenat i oko za detalje - terajte ga u tu slikarsku skolicu i po cenu svadje.

:thumbup:

 

 

3 minutes ago, Div said:

 

Ja za sve što lepo uradi ili smisli, kažem: Jeste što je moj, ali najpametniji je. 

 

Polako, bice i ovo, Kosta je jos mali.

:classic_biggrin:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

Jos jedna anegdota iz Atlante.

 

Setamo po centru grada, a u susret idu dva mlada Crnca. U prolasku, jedan mi kaze: "Sir, you have a beautiful daughter. Has she ever had a black man?"

Bilo to je to zajebantski, sa osmehom, nista lose. Nasmejali smo se i produzili.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, zoran59 said:

Jos jedna anegdota iz Atlante.

 

Setamo po centru grada, a u susret idu dva mlada Crnca. U prolasku, jedan mi kaze: "Sir, you have a beautiful daughter. Has she ever had a black man?"

Bilo to je to zajebantski, sa osmehom, nista lose. Nasmejali smo se i produzili.

thlAbcB.gif

Osmeh

:classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2023 at 3:39 AM, Dragan said:

 

........................

@zoran59Nemoj da nam manjkas pre nego sto procitamo tvoju autobiografiju, ovde na forumu.

.......................

 

Dragan me je ohrabrio. I neki drugi, mrzi me da nabrajam.

 

Elem, citavog zivota sam bio provokator i zajebant. Narocito sam voleo da "podhebavam" seksualnim alegorijama, znajuci da je to za druge sramota a meni je to bilo normalno. Seks i sve u vezi s njim mi je zabavno i zanimljivo. Pisem (i) o tome.

 

Opisacu jednu epizodu koju sam pomenuo u svojoj jos nedovrsenoj knjizi. 

Vratio sam se iz USA u Yu da ozenim ljubav svog zivota (jos uvek je volim, 40 godina kasnije). Prvo vreme smo koristili kontracepciju, selili smo po svetu i dete bi bilo neprakticno. Onda smo, skrasivsi se,odlucili da imamo dete - i videli da imamo problem. Neplodnost. Nismo znali zasto, pa smo posecivali lekare. Kasnije se uspostavilo da je zena imala endometriozu, menstruacije su joj bile bolne, a uz to su joj jajovodi isli levo a jajnici bili desno (pojednostavljujem).

U pocetku procesa, trebalo je videti da li i ja imam problem.

Jos gore, u USA je neplodnost "stanje" a ne "bolest," pa zdravstveno osiguranje placa resavanje bolesti a resavanje stanja ide iz dzepa. Trebalo je da uzmem dodatni posao da to pokrijem.

 

Tako se desilo da navrati zenina drugarica bas na dan kad sam imao zakazano prebrojavanje spermica. Ja u kupatilu onanisem, izadjem da flasicu odnesem u kliniku, a ove dve se smeju. U stvari, smejale su se celo vreme, cuo sam ih uprkos zatvorenim vratima, pa mi je je trebalo vise vremena nego inace. Majku mu, ja se bavim ozbiljnim poslom, a one se zahebavaju.

 

Svejedno, vredilo je. Cerka je ispala najbolje dete na svetu. Bavi se sportom, ne pusi, izbegava alkohol, a izabrala je decka toliko dobrog da joj ni ja ne bih izabrao boljeg. Samo studira duze nego je normalno. No kad je ostalo u redu, podnescu i to.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DJORDJE said:

Zoki, cerka verovatno jugonostalgicar, povukla na oca, a ti znas kako se studiralo u Jugi.

 

Eh, kako se studiralo.

 

Opet malo autobiografije.

 

Lud za motorima, upisao sam FSB (fakuktet strojarstva i brododogradnje, u Zagrebu). No upoznao sam curu sa ETF-a (elektrotehnicki fakultet), poceo da zalazim u KSET (klub studenata elektrotehnike") i zezao se. Majko mila, kako su bila lepa druzenja zagrebackog KSET-a i beogradskog KST-a. I Elektrijade - druzenja studenata elektrotehnike iz citave Jugoslavije. Pa sam ostavio FSB i upisaao ETF. 

 

Previse sam se zajebavao i i nista nisam zavrsio. Vozio sam trke motociklima i autima, nikada nisam pobedio, samo sam se zajebavao. Onda me je otac, ugledni lekar, nagovorio da upisem visu skolu, za radiologiju. Nasao sam se u tome, zavrsio i dogurao do doktorata. Ipak, radije se secam trka nego profesije.

 

Zenu sam upoznao slucajno, u kafani. Usjebalo me to. Mogao sam da izbegnem sluzenje vojske, JNA pre raspada Juge, samo nisam znao kako da kazem njenom ocu, pukovniku, da sam zajeb'o njegovu firmu. Odguslao sam godinu i kusur dana, samo zbog ljubavi - i ne zalim. Njena lepota, i nakon 40 godina, nadoknadjuje sva sranja.

 

Sad, u svojoj zapocetoj autobiografiji, opisujem pizdarije koje sam doizveo. Volim da nasmejem ljude, a doziveo sam, avantirusta, vise nego mnogi.

 

Sta bi rekao moj nekadasnji komsija - lud, a ipak zivi.

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

MA odma' si mi bio sumnjiv. Upisao ili te regrutovali...?   :s_w:   Zoća Nikita :wink2:

 Advokatu, pravnice, ti si nikakav. Mi tehnicari smo pametniji. Vi ne znate ni da opravite ni kotlic u toaletu, a mi znamo sve. :classic_biggrin:

 

edit: jebacu ti sve  po spisku kad dodjem u Nis.

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

 Advokatu, pravnice, ti si nikakav. Mi tehnicari smo pametniji. Vi ne znate ni da opravite ni kotlic u toaletu, a mi znamo sve. :classic_biggrin:
 
Brate, više ništa ne pipam po kući....stigle mlade snage. Ja samo rukovodim. Kažu da sam Crnogorac...Najstariji sin zna sve, od vodokotlića do automobila. Preuzeo j sve, čak i FAZERA :
 
e0Hxmgs.jpg
 
 
Drugi sin se premestio iz Kine u Saudijsku Arabiju, evo treća godina. On mi služi da upoznam nove destinacije. Za neke sam se i pokajao.
 
Treći sin je IT-vac....ne brinem za mobilne i računare. Samo me zanavlja s nečim...
 
Što se tiče advokature, pravnih stvari...ostao mi je još nadimak "Paja trošak"...evo, upravo sam dobio spor protiv bivše firme, vodio sam ga 5 godina i 2 meseca. Da sačekam da se žale, ako su glupi, a jesu, i naplatim 60-70 plata...od njih zavisi. A i te pravne stvari, stigla zamena. Četvrti sin je pošao mojim stopama :smiley2: ali ne samo da je završio Prava, već je odradio i master, a još manje od polovine je ostalo pa su i doktorske studije  gotove. Primili su ga na PF u Nišu, trenutno je saradnik u nastavi i skoro je sa svojom ekipom, u takmičenju u simulacijama sudjenja, u Strazburu, pre par meseci u finalu dobio PF iz Osla, pa bi se moglo reći da su evropski prvaci. Znači i za pravo ne brinem, a kamo li za vodokotlić. Njega ostavljam Labusu...
 
 
SiMsy2D.jpg
 
Ovo sam morao da zacrnim zbog dušmani, a tebi mogu da pokažem, ako hoćeš.
 
P.S. Razmišljam, da sam imao još dece, šta bi bili.....mogao sam još neku oblast da pokrijem :smiley33:

  • Like 2
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Constantin said:

 
Brate, više ništa ne pipam po kući....stigle mlade snage. Ja samo rukovodim. Kažu da sam Crnogorac...Najstariji sin zna sve, od vodokotlića do automobila. Preuzeo j sve, čak i FAZERA :
 .....................

 

Koco, brate, slomio si mi srce. Nije ni to dosta. Ako dozivim da opet navratim u Nis, slomices mi i stomak. Ima u Nisu vise mlevenog mesa nego ja mogu da probavim/proceuisem. To vredi i za onog Kronosa negde u centralnoj Srbiji. Vredelo bi i za Pletilju, ali ona je fina gospodja i ne bi htela da se druzi sa nama meraklijama, pa cemo je postedeti nalagode.

 

Kronos i ja cemo svirati gitare, koliko god nespretno, a ti pevaj.

 

Nego, da odgovorim na tvoj post. Ne mogu da nadjem fotke. Uslikao sam ih, htejuci da stavim oglas na internet, a sada ne znam da nadjem "fajl."

Imam dva BMW-a. Jedan je iz '78. (R100 RS Motorsport Edirion) i cista klasika, redak, model proizveden u samo par sto primeraka. Drugi je R1150 RS iz 2001. A ja sam iz '59. i bolestan, ne mogu da ih vozim jer su preteski. Ma, mogu da ih vozim, samo ne mogu da stanem. Noge ne osecam, pascu na mestu. Uzasna glupost: krivine mogu da izvezem bolje nego mnogi, a slomicu nogu na raskrsnici, na crvenom svetlu.

 

Tesko mi pada, umire mi dusa. Razmisljam da prodam oba motora i kupim nesto lakse, ispod 130 kg. Nesto malo bih jos mozda mogao da vozim, a ove grdosije od 200 i 300 kila ne mogu.

 

Eto, to ti je starost.

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, zoran59 said:

 

 

 

Tesko mi pada, umire mi dusa. Razmisljam da prodam oba motora i kupim nesto lakse, ispod 130 kg. Nesto malo bih jos mozda mogao da vozim, a ove grdosije od 200 i 300 kila ne mogu.

 

Eto, to ti je starost.

 

 

 

 

 

A šta misliš, što ja dado ovu bebicu. Prvo je bila neverica, pa duboko razmišljanje i na kraju je pobedio razum....

Inače vozačku dozvolu nisam produžio, evo će dve godine i debelo razmišljam da li da to učinim.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...