Jump to content

Izbori 2022


Div

Izbori 2022  

135 members have voted

  1. 1. Za koga ćete glasati na predstojećim parlamentarnim izborima 2022 (anonimna anketa):

    • Zajedno možemo sve - Aleksandar Vučić
      5
    • Premijer Srbije - Ivica Dačić
      1
    • SRS - Dr. Vojislav Šešelj
      1
    • Ujedninjeni za pobedu Srbije (SSP, NS, DUVM - VMDK, & co.) - Marinika Tepić
      81
    • Nada za Srbiju (Nada, NDA, DSS, Monarhisti) - Dr. Miloš Jovanović
      3
    • Srpska stranka Zavetnici - Milica Đurđević Stamenkovski
      1
    • Moramo, Akcija, Ekološki ustanak, Ne Davimo Beograd - Ćuta i Nebojša Zelenović
      28
    • DJB, ZS, ŽZS - Suverenisti
      1
    • Srpski pokret Dveri, POKS, Patriotski blok - Boško Obradović
      0
    • Ajmo ljudi, SDS, NS & co. - Boris Tadić
      1
    • Neka od ostalih lista
      2
    • Izaći ću, ali ću poništiti listić
      1
    • Neću izaći na izbore
      10


Recommended Posts

15 minutes ago, McCarthy said:

 

Ja ne bih rekao da bi to bilo silom, najveći deo populacije nema ideje ni šta znači rusofilija, ali se smatraju takvim jer su indoktrinirani time da je patriotizam=rusofilija. Svi ti ljudi i dalje emigriraju na Zapad među te ljude "sa kojima nemaju ništa" i ništa im ne fali. Stvar je samo da li će odlaziti tamo sami ili sa teritorijom (zemljom/državom). Glasam za potonju opciju.

 

Nije to tako jednostavno. Neke ljude koji su izašli na podršku Rusiji koje poznajem zapravo žive u Nemačkoj, što znači da itekako mogu da prilagode svoje ponašanje i stavove, i da takva iživljavanja ne treniraju kada odu nazad. Dakle, do sistema je, tj. države i nametnutih vrednosti. I rusofilija je nametnuta koliko bi i evrofilija trebala da bude. 

 

Nista ne bi trebalo da bude nametano. Pogotovo ne u eri interneta i procvata marketinga svake vrste.

 

15 minutes ago, McCarthy said:

 

Osim što smo to već probali i što već decenijama to nikako ne ide. Dakle sami nismo sposobni da se civilizujemo, nažalost. 

 

Imali smo slobodne izbore od 2000. do 2012. Imali smo ovakve i onakve vlade (nijedna nije bila nesto posebno dobra, ali su se menjale).

 

E onda je napravljen jedan politicki monstrum koji je nazvan SNS u kojem mozes da budes i zagrizeni rusofil i zagrizeni evropejac i pobornik NATO pakta i da places zbog zapadnog zlocina 1999. Napravljeni su i mediji i izbori da taj monstrum postane jedina legitimna opcija.

 

Ne znam zasto, verovatno zbog straha sta ce Srbija da bira ako bude birala slobodno. Ako jedna UK moze da odabere da izadje u UK, slobodno, na referendumu, onda moze i Srbija da odabere da se ne civilizuje. Kome to smeta, taj neka pravi pokret, partiju, ulozi pare, objasni ljudima sta je istina, a sta laz ili moze i da ode iz zemlje.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, goldberg said:

Nista ne bi trebalo da bude nametano. Pogotovo ne u eri interneta i procvata marketinga svake vrste.

 

Slažem se s tobom, ali ovo je Srbija. Tužna stvarnost, ali nadam se ispravljiva. 

 

15 minutes ago, goldberg said:

Ako jedna UK moze da odabere da izadje u UK, slobodno, na referendumu, onda moze i Srbija da odabere da se ne civilizuje. Kome to smeta, taj neka pravi pokret, partiju, ulozi pare, objasni ljudima sta je istina, a sta laz ili moze i da ode iz zemlje.

 

To mi je linija manjeg otpora, odustajanje. Ja ne volim odustajanje i uvek sam izbegavao ljude koji odustaju. Ja mislim da treba probati sa emancipacijom, nijedan narod/država se nije stvorio civilizovan ex nihilo/ad null, to je dug proces (za nas malo previše dug, ali ok) od koga ne treba odustajati ako baš ne mora. Osećao bih se pobeđeno od nečega što smatram anahronim i lošijim.

 

Ako ipak baš ne krene - onda je odlazak rešenje svakako. 

Edited by McCarthy
autokorekt
Link to comment
Share on other sites

Napisao si da treba probati sa emancipacijom i ja se slazem - treba objasnjavati zasto Srbija moze imati samo koristi ako zalici na uredjeno drustvo poput Norveske ili Finske i zasto je vazno da Srbija bude na tom putu.

 

No, da li smo ikada imali takav pristup? Ne - umesto toga najpre nam je ponudjen princip "ili mi, ili grozni bezubi radikali" pa smo onda dobili diktatora koji moze da radi sta hoce, a EU vrednosti ce da nam uteruju listovi poput "Srpskog telegrafa".  

 

Isto je i sa Kosovom - niko nije ponudio razloge zasto treba odustati od dotadasnje politike, sve se svodi na to da je veliki Tata to odlucio za sve nas, a onda nam podelio cokolade i batine da bismo se svi slozili sa njegovom odlukom. Tako se ne gradi normalno drustvo.

Link to comment
Share on other sites

Ne postoji ni jedna tacka srpske spoljne politike u kojoj se Vucic bitno razlikuje 

od opozicije. Ovo je samo cinjenica, ne i razlog da se ne glasa za opoziciju.

 

Dok srpska pozicija i opozicija zajedno sa narodom tone u tihi bedak povodom Putinovog

otkinuca s lanca, jos uvek ne kapiraju koliko ce morati da se pomeraju iz trenutnih pozicija.

 

U njima postoji jos uvek nada da ce Putin usetati u Kijev (kad je vec morao to, jbg) ispostaviti

par uslova, postaviti svog upravnika, naterati svet na kompromis, idemo dalje, Putko care.

 

Ali verovatno je ta nada tanka, neutemeljena, s obzirom na ono sto govori Putin,

i nacin na koji se predstavlja u javnosti u poslednje dve nedelje.

U Srbiji postoje pravi rusofili i to je cinjenica. Svako zna dosta pojedinaca koji se odusevljavaju

ruskom istorijom i kulturom. Ali biti Putinofil je ipak nesto drugo, tu je smestena sva borba 

protiv svetskog poretka, u pitanju je ideologija.

 

Da li ce srpski ljubitelji Putina biti spremni da idu za njim u ovaj rat po svaku cenu?

trijumfalno usetavanje u Kijev, izvodjenje Zelenskog umocenog u katran sve manje izgleda kao 

realna opcija za brzi kraj.

 

Oni svakako jesu dosli dovde da bi usli u Kijev i to ce i uraditi. 

 

Srpske ljubitelje Putinove politike najvise bi obradovalo da Ukrajinci kao razumni ljudi spasu goli 

zivot i zivot svoje dece, pristanu bez borbe na okupaciju, shvate da sila boga ne moli.

Bice im dobro fino i toplo, imace gas i psenicu, bratskog upravnika, sve ono sto mi Srbi pod Turcima nismo imali.

 

Ali ako se sve ne odvija brzo, da li ce srpski ljubitelj Putinove politike uspeti sebi da objasni neophodnost drzanja Kijeva u obrucu,

razaranja gradova, ubijanja civila, prekidanja snabdevanja strujom, morenja gladju?

Odgovor je verovatno da.

Srpski pogled na globalna pitanja nakon bombardovanja je dobio veoma cvrst i siroko prihvacen oblik.

po njemu, ucinjena nam je nepravda, i prema nama je izvrsen zlocin. Zbog toga, nasa nova globana platforma

ne ukljucuje pitanja pravde, zlocina i morala, vec je cilj samo ukazati na paradoks svetskog poretka.

 

Zato ce prosecan ljubitelj Putinove politike da krene za Putinom, makar i nevoljno u tu okupaciju i ravnanje Kijeva,

sta bude bilo potrebno.

 

+

 

Ali srpske politicke stranke i u vlasti i u opoziciji nece moci tako lagodno da sprovode tu nasu agendu, jer ce biti pod lupom.

One ce morati da igraju negde izmedju. Kako Putin bude dublje tonuo u sve ovo, kad dobije etiketu ratnog 

zlocinca i kad priredi jos malo ili mnogo nelagodnosti, gledace se svako slovo i svaki zarez, svaki mig.

Jer ako su Amerikanci i ostali zaista nemocni da bilo sta urade u Ukrajini i kako samo mogu da gledaju kako se 

zemlja rasparcava na 4 dela, 

na balkanu nije takva situacija i ako budu frustrirani Putinom, vrsice udar na njegove interese tamo gde budu mogli

a balkan je to mesto gde oni ulaze vojskom dok Putin i Rusi gledaju.

Dobro, sigurno nece ulaziti sa vojskom bukvalno, ali ce svakako raditi da

'obezbede vojnu i politicku stabilnost na Balkanu' verovatno nece predugo gledati kako Putin pumpa nekakve satelite tipa 

Dodik ili nedajboze Vucic.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, goldberg said:

Napisao si da treba probati sa emancipacijom i ja se slazem - treba objasnjavati zasto Srbija moze imati samo koristi ako zalici na uredjeno drustvo poput Norveske ili Finske i zasto je vazno da Srbija bude na tom putu.

 

Malopre si rekao da treba pustiti državu da se ne emancipuje ako to ne želi, a to je pogrešno po n parametara. 

 

Ovo oko objašnjavanja - pa probali smo i to i nije dovoljno. Dozvoli da ti objasnim zbog čega.

 

Srbija je specifična zemlja koja je imala isto tako specifičnu istoriju i koja je završila na duži period pod Otomanima. Nije imala sreću poput Hrvatske da bude deo zapadnih imperija (K&K), osim Vojvodine koja je baš zbog toga bila najevrofilniji deo zemlje dok im se nije promenila struktura stanovništva. Dakle, potreban je neposredan kontakt, odnosno iskustvo života u evropskim krugovima. Pri tome ne mislim na gastarbajterski život, već suživot na nivou nacije koja treba da se iskustveno oseti delom tog sveta, a to je teško objasniti kada Srbija nikada nije imala takvo iskustvo i često je bila na suprotstavljenim stranama u odnosu na narode koji su živeli u pomenutim krugovima. Srbija je dugo bila pod jednom dosta drugačijom čizmom u odnosu na Sloveniju, Austriju, Nemačku, Francusku...i ima problem s orijentacijom nakon toga, društvo je na interesantan način podeljeno na pro-zapadno i pro-istočno.

 

Nije kraj sveta ako emancipacija koja se tiče evropeizacije Srbije podrazumeva drugačije metode nego što su ih Slovenija i Hrvatska imale. Ako ne možemo sami, ni to nije kraj sveta, možda će EU uspeti u tome i zato je važno da država postane deo sveta kome civilizacijski pripada. Ako ni EU ne uspe, well, barem smo znali da smo pokušali. Sve je bolje od tapkanja u mestu ili vraćanja unazad.

 

 

Edited by McCarthy
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, goldberg said:

 

Mene uopste ne interesuje da li vlada, predsednik ili skupstina imaju prozapadnu retoriku ili ne, nego da ovo bude slobodna zemlja, sa slobodnim izborima i vladama koje ce moci da se menjaju na izborima.

 

Ako je proEU strankama program da Srbija bude na zapadnom putu, neka u kampanji i u medijima, recima i delima uvere birace da je to najbolji put. Neka povecavaju broj svojih pristalica, neka objasnjavaju sta su to prave vrednosti, neka ukazuju zasto drugi grese i u cemu grese.

 

Ova prica da ce Vucic na vlasti da nas na silu uvede u EU jer je to nama u interesu - sto se mene tice, ako ce ovakvi kao sto su SNS i Aleksandar Vucic i ljudi povezani sa njim da nas uvode u EU, onda bolje da nikada i ne udjemo tamo. Sta cemo sa ljudima koji nemaju problem da na silu nemecu drugima svoja uverenja i sta cemo zajedno sa ljudima koje bas briga sto neko na silu namece svoja uverenja?

 

Inace, ovo je potpuno isto kao i stav da Ukrajina nema sta da se pita i ne sme u EU jer je u ruskoj sferi interesa.

 

 

Pa on ce, kao i uvek da dobije 50+% sam, sta njega briga da li je u skupstini Moramo ili DJB?  

 

Vi ljudi kao da zivite u nekom svom svetu u kojem se u Srbiji odrzavaju posteni izbori i cveta demokratija - izbori samo i sluze da bi se Vucic nakon toga premisljao ko ce biti ministar, a SPS samo sluzi da sa SNS bude zajedno u vlasti (iako im ne trebaju).

Da je bas sve svejedno, ne bi ni bilo vanrednih izbora, podseticu da su parlamentarni vanredni..fazon je sto Vucic ipak ne moze sa jednom partijom da formira vladu, to cak ni on ne moze..ja licno ne verujem u ove teorije da su on i SPS u nekom sukobu, e sad, SPS nije bas najpouzdaniji saveznik, nepredvidivi su..jasno je nama ko dan da ce biti kradja..d ane komplikujem rpcu, imateopcije za glasanje, koalcija Moramo, i Ujedinjeni..nije mozda ba sne znam koliko divan izbor, ali, u ovim okolnostima, i vise nego da  mogu da  prodju..nismo ba sni u poziciji da cepidlacimo, i trazimo dlaku jajjaetu..ipak, ne zivim u iluziji da ce Vucic i SNS doziveti poptpuni slom odjednom..ipak, izgube li makar nesto, to ce biti dobar prvi korak..a ako necete, sedite brate kuci..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McCarthy said:

Ovo oko objašnjavanja - pa probali smo i to i nije dovoljno. Dozvoli da ti objasnim zbog čega.

 

Srbija je specifična zemlja koja je imala isto tako specifičnu istoriju i koja je završila na duži period pod Otomanima. Nije imala sreću poput Hrvatske da bude deo zapadnih imperija (K&K), osim Vojvodine koja je baš zbog toga bila najevrofilniji deo zemlje dok im se nije promenila struktura stanovništva. Dakle, potreban je neposredan kontakt, odnosno iskustvo života u evropskim krugovima. Pri tome ne mislim na gastarbajterski život, već suživot na nivou nacije koja treba da se iskustveno oseti delom tog sveta, a to je teško objasniti kada Srbija nikada nije imala takvo iskustvo i često je bila na suprotstavljenim stranama u odnosu na narode koji su živeli u pomenutim krugovima. Srbija je dugo bila pod jednom dosta drugačijom čizmom u odnosu na Sloveniju, Austriju, Nemačku, Francusku...i ima problem s orijentacijom nakon toga, društvo je na interesantan način podeljeno na pro-zapadno i pro-istočno.

 

Nije kraj sveta ako emancipacija koja se tiče evropeizacije Srbije podrazumeva drugačije metode nego što su ih Slovenija i Hrvatska imale. Ako ne možemo sami, ni to nije kraj sveta, možda će EU uspeti u tome i zato je važno da država postane deo sveta kome civilizacijski pripada. Ako ni EU ne uspe, well, barem smo znali da smo pokušali. Sve je bolje od tapkanja u mestu ili vraćanja unazad.

 

Srbija jeste bila deo Otomanskog carstva, kao i Grčka, Bugarska koje su deo EU i NATO, a i sama Turska kao centar carstva je članica NATO i decenijama pokušava da uđe u EU. Bila je Srbija deo komunističke Jugoslavije, zajedno sa Hrvatskom, Slovenijom, Makedonijom, CG, BIH, ali u vreme najtvrđe komunističke vlasti Jugoslavija je bila u lošim, čak neprijateljskim odnosima sa SSSR, Bila je bliža zapadu sve do pada komunizma, kad je pao komunizam u svetu (kao organizovani sistem, vojno i ekonomski) Srbija postaje višestranačka demokratija sa diktaturom koju zavodi komunističkim metodama, diktator koji obećava švedski standard, koji tu i tamo ima podršku zapada kao faktor mira, ima bolje odnose sa zapadom nego sa istokom, pado, diktatora dolazi demokratska vlast, istovremeno u Rusiji dolazi diktator na vlast i vrlo btzo se zbližavaju, Rusija postaje jedan od oslonaca spoljne politike Srbije.

 

Jedino što se može uzeti kao nekakav kontinuitet jeste da je retko kad propuštena šansa da se izabere pogrešni i kad je bilo izbora. Za dobar, ispravan izbor, potrebno je da imaš u ponudi dobru opciju, da umeš da je prepoznaš i da si svestan da je tvoj glas bitan, da ćeš snositi posledice i svog izbora i izbora drugih, potrebno je da razlikuješ uzroke i posledice, reči od dela, obećanja od mogućnosti i umeća onih koji obećavaju.


Mi nemamo ni dobru ponudu ni svesne i odgovorne birače, o uzrocima se može može pisati nadugo i naširoko, zasad neka ostane na konstataciji stanja, dakle, mi ovakvi kakvi smo, biramo iz ponude kakva jeste, nije bogznakakav izbor, ali ubeđen sam da princip, neću da biram manje zlo jer je i to zlo, ne donosi ništa osim pristanka na veće zlo, nije li bolje da napravimo pola koraka napred nego dva nazad. Svojevremeno, beli listići, posle bojkot izbora, prvo je dovelo Vučića na vlast, drugo ga učvrstilo i produžilo njegovu vladavinu, došli smo dotle da posle 10 godina ne znamo šta je alternativa, imamo 5-6 grupacija na izborima, ne znamo šta ko nudi, koliko ozbiljno, kakvim mogućnostima raspolaže, kakvim kadrovima, koalicionim potencijalom.

 

Odlučio sam, izlazim na izbore, glasam za najmanje lošeg, verovatno ću odlučiti na dan glasanja ko je to po mom mišljenju, znam da uvek postoji mogućnost i da bude lošije, iako izgleda da ne može, spreman sam na rizik.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Opozicija ima mali više problema u dosadašnjem delovanju, a koje nikako ne uspeva da prevaziđe. Počeo bih od onoga što navodi KfJ:

9 hours ago, KfJ said:

Ne postoji ni jedna tacka srpske spoljne politike u kojoj se Vucic bitno razlikuje  od opozicije.

 

Niko od njih nema jasno profilisanu spoljnu politiku prema Zapadu (Zapad korisitm u najširem smislu), osim da na Zapad gleda kao na kravu muzaru ili bankomat. Bilo da govorimo o njihovim javnim nastupima, bilo o aktivnostima, deklarativno zalaganje za evropske vrednosti nije dovoljno. Čak se i te deklarativne evropske vrednosti svode na mantru da treba suzbiti korupciju, ojačati pravosuđe i neka opšta mesta, a u praksi se to ne vidi ili se svodi samo na kritikovanje afera. To samo po sebi nije ni najmanje negativno, ali nije ni dovoljno. Ukoliko hoće da ih i Zapad i birači ozbiljno shvate, prave adrese su ambasade, strane institucije i poslovni krugovi, razgovori o tome šta bi ponudili i zatražili ako dođu na vlast, preuzimanje obaveza da to urade i slično.

 

Pošto je sada aktuelna i situacija u Ukrajini, nesumnjivo da su teme Putler i Rusija. Putler sam po sebi jeste neko od koga se treba jasno distancirati jer to je civilizacijsko pitanje. S druge strane, ne treba se distancirati od Tolstoja, Čajkovskog, Musorgskog ili Čehova. To što kod nas ima rusofila u kulturnom smislu nije nikakav problem. Rusofili u političkom smislu jesu problem, i to civilizacijski. Podrška režimu koji počiva na autokratiji, diktaturi, ratu koji je već stvorio preko milon izbeglica, ubijanju novinara, zabranjivanju medija ili opozicionog delovanja je takođe civilizacijsko pitanje oko koga ne bi trebalo imati spora. To što neko voli da npr. čita Tolstoja ne znači da treba podržavati diktatorski režim. Ostaje i pitanje trgovine sa Rusijom. Nije problem da trgovinske veze postoje, ali jeste problem da se preko njih ovde pravi niša za anticivilizacijsko delovanje. Naravno, ovde ne govorim o aktuelnom trenutku, već uopšteno.

 

Drugi problem opozicije je unutrašnja politika. I ovde se pojavio problem javnih nastupa i aktivnosti, a ponovio bih da se to uglavnom svodi na kritiku vlasti i afera, što nije dovoljno, a u nekim slučajevima deluje i licemerno. Ostaci bivše vlasti su se podelili na ko zna koliko mini-partija, nisu se mnogo obazirali na 'mangupe u sopstvenim redovima' dok su bili na vlasti i samim tim su izgubili veliki deo kredibiliteta. Kukanje za jedinstvom opozicije im je u ovoj konstelaciji odnosa takođe paradoks jer su potekli iz jedne ili dve stranke, uspeli da se podele na mali milion drugih, a sada zovu na nekakvo jedinstvo. To im slabo prolazi, ali za to su sami krivi jer svaka ekipica može sutra da napravi neku strančicu koja se, eto, ne slaže sa ostatkom, osamostaljuje se, ali se suštinski ne razlikuje od onih od kojih su potekli. Osim toga, između njih i SNS-a praktično ne postoje razlike oko nekih unutrašnjih stvari - uvlačenje u analni otvor SPC, kmečanje o Kosovu, NATO, sabornosti, ćirilici i ostalim qrcima-palcima. Niko od njih ne ume da kaže da je popovima mesto u crkvama, da državna institucija ne treba i ne sme da slavi slavu, da ne treba nikome nametati da piše ćirilicom, da je Kosovo završena priča, da Srbija jeste žmurela na ratne zločine, da Mladić i Karadžić nisu heroji već zločinci, da država ne treba da baca novac u kojekakve Zvezde i Partizane i slično. SPC treba postaviti tamo gde im i jeste mesto, da se bave slavama, krštenjima ili venčanjima, a ne da muze tuđ novac i da se ne pita oko državnih stvari. Za Kosovo treba jasno reći da je ono deo Srbije isto koliko i Grenland ili Sahara, a kome se ne sviđa neka plače ili neka povede onog četničuljka da zajedno osvajaju Kosovo. Ove što kmeče zbog NATO boNbardovanja bi trebalo podsetiti da je to posledica qrčenja i razorenog Vukovara, opsade Sarajeva, Srebrenice i mnogih drugih mesta, a neko bi i mogao da ode u tu Srebrenicu da se bar izvini ljudima. Nijedan od njih nije državnik koji bi pokrenuo pravo civilizovanje i redefinisao pojam patriotizma, tj. da si patriota ako bacaš smeće u kantu, pereš ruke, umeš da kažeš 'dobar dan', 'hvala' ili 'doviđenja', ako ustaneš nekom starijem u autobusu, ako se nepoznatim starijim osobama obraćaš sa 'gospodine' ili 'gospođo', ako automobil parkiraš na parkingu umesto ispred pekare, ako pošteno radiš svoj posao, i to od lekara do čistača i ako se generalno ponašaš normalno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Div said:

Srbija jeste bila deo Otomanskog carstva, kao i Grčka, Bugarska koje su deo EU i NATO, a i sama Turska kao centar carstva je članica NATO i decenijama pokušava da uđe u EU.

 

Osim što je Bugarska bila saveznica Nemačke i Dvojne Monarhije. Osim što je Turska članica NATOa ne zato što je civilizacijski kompatibilna sa Zapadom, već zbog svoje lokacije, veličine, dakle geopolitike. To se najbolje očitava u tome što nikada neće postati članica EU.

 

6 hours ago, Div said:

Bila je Srbija deo komunističke Jugoslavije, zajedno sa Hrvatskom, Slovenijom, Makedonijom, CG, BIH, ali u vreme najtvrđe komunističke vlasti Jugoslavija je bila u lošim, čak neprijateljskim odnosima sa SSSR, Bila je bliža zapadu sve do pada komunizma, kad je pao komunizam u svetu (kao organizovani sistem, vojno i ekonomski) Srbija postaje višestranačka demokratija sa diktaturom koju zavodi komunističkim metodama, diktator koji obećava švedski standard, koji tu i tamo ima podršku zapada kao faktor mira, ima bolje odnose sa zapadom nego sa istokom, pado, diktatora dolazi demokratska vlast, istovremeno u Rusiji dolazi diktator na vlast i vrlo btzo se zbližavaju, Rusija postaje jedan od oslonaca spoljne politike Srbije.

 

...u Jugoslaviji gde je bila - pazi sad - glavni konstituens u Kraljevini, odnosno kasnije najveća i najuticajnija republika u Brozovoj Jugoslaviji. Srbija je uticala na republike bivše AH monarhije, a ne one na nju. Nisi razumeo ono što sam hteo da kažem.

 

Srbija ponavljam nikada kao država nije bila deo zapadnog sveta, a sa najvećim delom istog je bila suprotstavljena kroz istoriju, pa nije imala ni iskustvo koje ima danas s Rusijom kada je reč o savezništvima. I to ju je podelilo geopolitički na dva legitimna dela. A takva podela se prosto ne rešava objašnjavanjem, nismo na fakultetu.

 

Srbija je kulturno deo Zapada, njemu pripada/mo i tamo treba politički da stigne/mo. Pase lo que pase.

 

Edited by McCarthy
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, McCarthy said:

...u Jugoslaviji gde je bila - pazi sad - glavni konstituens u Kraljevini, odnosno kasnije najveća i najuticajnija republika u Brozovoj Jugoslaviji. Srbija je uticala na republike bivše AH monarhije, a ne one na nju. Uopšte nisi razumeo ono što sam hteo da kažem.

 

Ajde, pošto nisam sposoban da razumem šta si hteo da kažeš, ne znam samo što nisi rekao ono što si hteo, da pokažem još jedno nerazumevanje, ok su dve tvrdnje, pozicija Srba u KJ, Srbija nije postojala u Kraljevini Jugoslaviji, u komunističkoj Jugoslaviji jeste Srbija najveća, Srbi pojedinačno najbrojniji narod, ali po čemu su bili najuticajniji, Srbi kao narod ili pojedinci srpske nacionalnosti, to neću razumeti, takođe.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Div said:

Ajde, pošto nisam sposoban da razumem šta si hteo da kažeš, ne znam samo što nisi rekao ono što si hteo,

 

Stvar je u tome što već jesam, ali nisi razumeo. Ne znam kako lakše da ti objasnim. Evo, pokušaću ponovo.

 

PS. Ne mislim da nisi sposoban, ne bih pisao da to mislim.

 

40 minutes ago, Div said:

pozicija Srba u KJ, Srbija nije postojala u Kraljevini

 

Samo zato što je bila podeljena/atomizirana na niže konstituense ne znači da nije postojala. Tačno se znalo šta je bila Kraljevina Srbija pre ulaska u zajedničku državu i koliko je ogroman bio uticaj Srba u njoj. Na kraju krajeva, Srbi su u nju uneli državnost. Prva Jugoslavija je komotno mogla da se nazove Srboslavija kada se uzme u obzir uticaj koji su teritorije bivše Kraljevine Srbije imale u njoj, ma kako da je kraljevina SHS/YU bila organizovana teritorijalno, odnosno kako su banovine bile nazivane. Mislio sam da barem oko te činjenice imamo konsenzus.

 

1280px-Kingdom_of_Yugoslavia_banovinas.s

 

 

 

40 minutes ago, Div said:

ali po čemu su bili najuticajniji, Srbi kao narod ili pojedinci srpske nacionalnosti, to neću razumeti, takođe.

 

Sada ne znam da li me zezaš ili me stvarno ovo pitaš.

 

Uf, pa ne znam, možda zato što su sve federalne institucije bile na njenoj teritoriji? Zato što je njen glavni grad ostao ujedno i glavni grad Jugoslavije? Možda zbog toga što su u SR Crnoj Gori sve vreme bili saveznici SR Srbije i najveći deo crnogorske populacije se smatrao Srbima? Zato što su imali čak i istu zastavu unutar Eseferjota? Zato što su Srbi bili drugi najbrojniji narod u SR Hrvatskoj i SR BiH? Zato što su Srbi bili sve vreme najbrojniji narod u vojsci, zato što je Beograd bio sedište ambasada, mesto poreske akumulacije, mesto gde se kreirala spoljna politika, i tako dalje, i tako dalje 

 

 

 

Edited by McCarthy
Link to comment
Share on other sites

Ako se opozicija oko Ponosa nije setila da se jasno ogradi od agresije na Ukrajinu ili da organizuje neki protest, koja je svrha glasati za njih ?! Sta bicemo neutralni, necemo u nato, cuvamo Kosovo.....vau kakva razlika u odnosu na Vucica, citav jedan zarez vise.

Ne shvataju da je rat broj 1 tema i da jedino sa antiratnim pristupom mogu da dobiju vecu medijsku paznju. 

Link to comment
Share on other sites

Samo ne glasajte za amatere, jer ako neki amater dodje na vlast, nista se dobro ne moze ocekivati.

To kazem jer su amateri dosli na vlast u BiH 1991 godine i nisu znali da stvore jednu normalnu vlast i od prvog dana je krenulo naopako, sto je i logicno kada se posla uhvati neko ko to nije nikada radio, treba vremena da se to nauci, kao i svaki drugi posao.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McCarthy said:

 

Osim što je Bugarska bila saveznica Nemačke i Dvojne Monarhije. Osim što je Turska članica NATOa ne zato što je civilizacijski kompatibilna sa Zapadom, već zbog svoje lokacije, veličine, dakle geopolitike. To se najbolje očitava u tome što nikada neće postati članica EU.

 

 

...u Jugoslaviji gde je bila - pazi sad - glavni konstituens u Kraljevini, odnosno kasnije najveća i najuticajnija republika u Brozovoj Jugoslaviji. Srbija je uticala na republike bivše AH monarhije, a ne one na nju. Nisi razumeo ono što sam hteo da kažem.

 

Srbija ponavljam nikada kao država nije bila deo zapadnog sveta, a sa najvećim delom istog je bila suprotstavljena kroz istoriju, pa nije imala ni iskustvo koje ima danas s Rusijom kada je reč o savezništvima. I to ju je podelilo geopolitički na dva legitimna dela. A takva podela se prosto ne rešava objašnjavanjem, nismo na fakultetu.

 

Srbija je kulturno deo Zapada, njemu pripada/mo i tamo treba politički da stigne/mo. Pase lo que pase.

 

Ovo sto se desava Srbiji je izmedju ostalog naplata za sve gluposti i promasaje tokom vekova. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, goldberg said:

Ako jedna UK moze da odabere da izadje u UK, slobodno, na referendumu, onda moze i Srbija da odabere da se ne civilizuje. 

Znam da nisi ozbiljan, ali nema veze. Moguce, ali samo ako se humano preseli kod svoje duhovne brace u razne Avganistane ili Jemene koji se isto ponose time sto se nisu promenili 1000 godina. Tu gde je, na kraju (koji je izgleda dosao) ako sama nece, ima da je silom civilizuju, i to je to. Što se mene tice, to sam ocekivao da se desi kad padne Milosevic, da ono sto ga zameni pored ostalog vrati u rupe sve sto je taj iz njih izvukao, bičem. Jer ko ih... i njih i takvu slobodu da se bude divalj i primitivan. To je travestija.

 

Dosta je bilo zajebavanja sa sedenjem na sto stolica, na svakom planu, ukljucujuci i ovaj. Dosta je toga da se poziva na navodnu povezanost sa "narodnom kulturom" itd, a u stvari je vecina tu narodnu kulturu uspesno zaboravila, ali onu urbanu nikad nije naucila, i onda su ostali samo polutani koji ne znaju da u gradu nije preporucljivo gledati u svakoga i biti preterano otvoren, ama kad sretnes nekoga na zemljanim putevima u sumi i slicno, osnovna kultura nalaze da kazes dobar dan, iako ga nikada u zivotu nisi video. I te stvari. Svega je toga dosta. Gotovo je.

 

Poenta je, nema pravo "Srbija" sta god to bilo, jer ja ne znam sta je to nego samo znam za pojedince, da izabere da ostane necivilizovana, zato sto je u Evropi, i to je to.

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Div said:

 

 


Mi nemamo ni dobru ponudu ni svesne i odgovorne birače, o uzrocima se može može pisati nadugo i naširoko, zasad neka ostane na konstataciji stanja, dakle, mi ovakvi kakvi smo, biramo iz ponude kakva jeste, nije bogznakakav izbor, ali ubeđen sam da princip, neću da biram manje zlo jer je i to zlo, ne donosi ništa osim pristanka na veće zlo, nije li bolje da napravimo pola koraka napred nego dva nazad. Svojevremeno, beli listići, posle bojkot izbora, prvo je dovelo Vučića na vlast, drugo ga učvrstilo i produžilo njegovu vladavinu, došli smo dotle da posle 10 godina ne znamo šta je alternativa, imamo 5-6 grupacija na izborima, ne znamo šta ko nudi, koliko ozbiljno, kakvim mogućnostima raspolaže, kakvim kadrovima, koalicionim potencijalom.

 

 

 

Ne mogu da se složim sa Vama kada je reč o ovim boldovanim delovima Vašeg posta. 

 

Na ovim izborima zaista imamo široku ponudu što se tiče stranaka-koalicija. Ovde ne računam na "Vučićeve opozicionare"-Zavetnike, Vacića...

 

Imamo stranke-koaliciju desnice, koaliciju levice, koaliciju stranaka centra.

 

Svako može da se informiše o programima stranaka, kadrovima i sl. Tu su televizije N1, Nova rs, ko nema SBB kao kablovskog operatera ima internet i u svakom trenutku na sajtovima stranke, na društvenim mrežama -Instagram, Tviter, Fejsbuk može da čuje govore opozicionih političara koji obilaze manje i veće gradove i sela u Srbiji.

Ko nema internet, može od komšija, rođaka, prijatelja da dobije flajere političkih stranaka u kojima tačno piše šta je ono šta te stranke nude.

 

SSP i koalicija oko nje nudi dobar ekonomski program, zalaže se za ulazak u EU, imaju dobre kadrove. To je koalicija centra.

 

Ne davimo Beograd+ekološke stranke zalažu se između ostalog i za ulazak u EU i NATO. Levičarski su orijentisani.

 

Koalicija oko Dveri su desničarski orijentisani, zalažu se za Referendum o povratku monarhije.    

 

Slažem se sa Vama kada su birači u pitanju. Na prvom mestu, kada se glasa, većina birača glasa emotivno ( naklonjeni SAD, NATO, Rusiji ili im se dopada izgled nekog političara )..

 

Drugo..stalno se kuka što je birački spisak takav kakav je. Nerado se odlazi u opštinu da se vidi da li je u biračkom spisku neki preminuli član porodice..Da li je neko, posle preseljenja upisan u birački spisak.

 

Za 12 godina koliko sam radila na poslovima vođenja biračkog spiska u jednoj bg opštini, retko su dolazile žene koje su posle razvoda menjale prezime.

 

Ta svest naših ljudi, da sami mogu da utiču na birački spisak, gotovo da ne postoji kod nas. 

 

Uvid u birački spisak, promene u biračkom spisku, upisi i brisanja mogući su i u godini u kojoj nemamo izbora, jer birački spisak se ažurira stalno, ne samo pred neke izbore.

 

 

7 hours ago, DJ_Vasa said:

 

 

Niko od njih ne ume da kaže da je popovima mesto u crkvama, da državna institucija ne treba i ne sme da slavi slavu, da ne treba nikome nametati da piše ćirilicom, da je Kosovo završena priča, da Srbija jeste žmurela na ratne zločine, da Mladić i Karadžić nisu heroji već zločinci, da država ne treba da baca novac u kojekakve Zvezde i Partizane i slično. 

 

Ima ko ume..Da li pratiš šta Zelenović govori i za šta se zalaže ta koalicija? 

 

6 hours ago, ras kass said:

Ako se opozicija oko Ponosa nije setila da se jasno ogradi od agresije na Ukrajinu ili da organizuje neki protest, koja je svrha glasati za njih 

 

Koalicija koja je predložila Zdravka Ponoša za kandidata za predsednika Srbije osudila je agresiju u Ukrajini -konkretno mislim na SSP. U tom saopštenju za javnost takođe stoji i da je potrebno da se Ukrajini uputi humanitarna pomoć.

 

***

 

Često se pitam da li ovdašnji forumaši još nešto prate na internetu, osim ovog foruma, kada je politika u pitanju.

 

Ne znam da li DSS i SRS obilaze Srbiju  ali za sve ostale znam.

 

Širom Srbije možete da vidite štandove stranaka, organizuju se i tribine. Razgovara se sa građanima. Objašnjavaju političari i funkcioneri stranaka kako će ekonomski da poprave stanje u Srbiji. 

 

Tačno je da svi akcenat stavljaju na Srbiju, a ne na SAD, Rusiju i Ukrajinu. Razlog je jednostavan.

 

03.04. biramo kako ćemo živeti u Srbiji..Ovo su izbori u Srbiji, a ne u Americi, Rusiji ili Ukrajini.  

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Znam da nisi ozbiljan, ali nema veze. Moguce, ali samo ako se humano preseli kod svoje duhovne brace u razne Avganistane ili Jemene koji se isto ponose time sto se nisu promenili 1000 godina. Tu gde je, na kraju (koji je izgleda dosao) ako sama nece, ima da je silom civilizuju, i to je to. Što se mene tice, to sam ocekivao da se desi kad padne Milosevic, da ono sto ga zameni pored ostalog vrati u rupe sve sto je taj iz njih izvukao, bičem. Jer ko ih... i njih i takvu slobodu da se bude divalj i primitivan. To je travestija.

 

Dosta je bilo zajebavanja sa sedenjem na sto stolica, na svakom planu, ukljucujuci i ovaj. Dosta je toga da se poziva na navodnu povezanost sa "narodnom kulturom" itd, a u stvari je vecina tu narodnu kulturu uspesno zaboravila, ali onu urbanu nikad nije naucila, i onda su ostali samo polutani koji ne znaju da u gradu nije preporucljivo gledati u svakoga i biti preterano otvoren, ama kad sretnes nekoga na zemljanim putevima u sumi i slicno, osnovna kultura nalaze da kazes dobar dan, iako ga nikada u zivotu nisi video. I te stvari. Svega je toga dosta. Gotovo je.

 

Poenta je, nema pravo "Srbija" sta god to bilo, jer ja ne znam sta je to nego samo znam za pojedince, da izabere da ostane necivilizovana, zato sto je u Evropi, i to je to.

Eto odgovora zasto EU non-stop podrzava SNS.

Jedino on, tj. AV-AV moze izaci na kraj sa najvecim rusokolonasima na planeti. Da ih prevede zedne preko vode. 

 

Surovo ali istinito. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Ima ko ume..Da li pratiš šta Zelenović govori i za šta se zalaže ta koalicija? 

 

Je l' to onaj što se spajtašio sa komunjarama-patkarima i izgubio u sopstvenom gradu kad je izašao na izbore koje je ista ekipa smatrala nelegitimnim? Čujem da su rekli da taj nije opozicija, a sad jeste. I šta kaže taj za Deda Mraza?

 

Daj da se ne zajebavamo, pa rezultati izbora će biti dostupni u kladionicama nekoliko dana pred izbore.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, FrediB said:

Eto odgovora zasto EU non-stop podrzava SNS.

Jedino on, tj. AV-AV moze izaci na kraj sa najvecim rusokolonasima na planeti. Da ih prevede zedne preko vode. 

 

Surovo ali istinito. 

Nije to AV AV nego DB . Njegovo lice/nastup je najprivlačnije lice DB za široke mase.

Edited by JohnnyDragon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DJ_Vasa Za mene lično je Zelenović opozicija. To isto mislim i za Pokret Ne davimo Beograd.

 

Nisam levičar, ali ne vidim ništa loše ako je neko levičar. Tolerancija je osnova kulture dijaloga. 

 

Tebi nijedna, baš nijedna od stranaka koje izlaze na izbore ne odgovara. Ako misliš da AV treba da vlada još 10 godina, ako je tebi dobro u ovakvoj Srbiji, onda ok. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@DJ_Vasa Za mene lično je Zelenović opozicija. To isto mislim i za Pokret Ne davimo Beograd.

 

Nisam levičar, ali ne vidim ništa loše ako je neko levičar. Tolerancija je osnova kulture dijaloga. 

 

Tebi nijedna, baš nijedna od stranaka koje izlaze na izbore ne odgovara. Ako misliš da AV treba da vlada još 10 godina, ako je tebi dobro u ovakvoj Srbiji, onda ok. 

 

 

Ma isti đavo i sa njima i bez njih. Nema 'leba dok se tzv. narod ne civilizuje. Ko hoće da se igra na izborima i veruje u Deda Mraza, neka samo izvoli, ja nemam ništa protiv. Rezultati će ionako biti dostupni u kladionicama, a ko očekuje da se išta bitno promeni na ovim izborima bolje da veruje u Petra Pana.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Harmonika said:

Da je bas sve svejedno, ne bi ni bilo vanrednih izbora, podseticu da su parlamentarni vanredni..fazon je sto Vucic ipak ne moze sa jednom partijom da formira vladu, to cak ni on ne moze

 

Zasto mislis da ne moze ako je mogao i 2014. i 2016. i 2020. i 2018. u Beogradu - bukvalno na svim izborima je imao takav rezultat da mu nije trebao ni SPS u vladi?

 

Mislim, hajde da pogledamo maksimalni domet (nazovimo je tako) gradjanske opozicije u Srbiji:

 

2014. 6%+6%+3,5%+3%+2% = 20,5%

2016. 6%+6%+5%+2% svi ostali = 18%

2017. Jankovic 16%

2018. Beograd, 19% + 3% + 2% = 23%

 

Dakle, u Beogradu kao uporistu proEU opcije, progradjanskih snaga, SNS+SPS su na 51%, SRS 2%, Dveri - DJB 4%, SPAS 9% (oni su sve samo ne gradjanska opcija), pa Beli 2,3%, to je zajedno preko 70%.

 

I onda to sve nije dovoljno nego se masta kako ce Moramo + Ujedinjeni imati vecinu u BG. Da pevaju ako budu imali vecinu sa DJB, Dverima i DSS pa da se nekako napravi neprirodna koalicija i posalje SNS u opoziciju.

 

6 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Poenta je, nema pravo "Srbija" sta god to bilo, jer ja ne znam sta je to nego samo znam za pojedince, da izabere da ostane necivilizovana, zato sto je u Evropi, i to je to.

 

Eno i Moldavije u Evropi, totalno im je svejedno da li su za EU ili Rusiju, bili su raspad od drzave i ostace raspad od drzave.

 

Eno Poljske i Madjarske koji su sampioni ljudskih prava, pa onda Grcka kao ekonomski gigant, pa Rumunija i Bugarska u kojoj uopste nema korupcije.

 

Mislim, neko izgleda ocekuje da ce EU da se ponasa kao roditelj koji ce vecno da kaznjava i nagradjuje svoje dete - ma bas ih briga, cak ni za priznanje nezavisnosti Kosova ih nije briga. Kad smo vec kod tog Kosova, verovatno je u pitanju neki tigar u regionu i u ekonomiji i u liberalnim pogledima, mogli bi da se preselimo tamo?

 

Sustina je da EU bas briga za nas osim ako je u pitanju geopolitika, a ni tu svakako nece da nas izdrzavaju nego gledaju samo da smo u liniji sa svima i to je to. Ko je zadovoljan i time - postujem, ali dozvolite i da se ne slozim sa takvim stavom.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard pinned this topic
  • A sad unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...