Jump to content

Izbori 2022


Div

Izbori 2022  

135 members have voted

  1. 1. Za koga ćete glasati na predstojećim parlamentarnim izborima 2022 (anonimna anketa):

    • Zajedno možemo sve - Aleksandar Vučić
      5
    • Premijer Srbije - Ivica Dačić
      1
    • SRS - Dr. Vojislav Šešelj
      1
    • Ujedninjeni za pobedu Srbije (SSP, NS, DUVM - VMDK, & co.) - Marinika Tepić
      81
    • Nada za Srbiju (Nada, NDA, DSS, Monarhisti) - Dr. Miloš Jovanović
      3
    • Srpska stranka Zavetnici - Milica Đurđević Stamenkovski
      1
    • Moramo, Akcija, Ekološki ustanak, Ne Davimo Beograd - Ćuta i Nebojša Zelenović
      28
    • DJB, ZS, ŽZS - Suverenisti
      1
    • Srpski pokret Dveri, POKS, Patriotski blok - Boško Obradović
      0
    • Ajmo ljudi, SDS, NS & co. - Boris Tadić
      1
    • Neka od ostalih lista
      2
    • Izaći ću, ali ću poništiti listić
      1
    • Neću izaći na izbore
      10


Recommended Posts

I 2000. smo "zapušili nos i glasali za DOS" zato što to jeste bila nada u pomak na bolje. I ja se uopšte ne kajem jer je tih 12 godina Srbija napredovala po svim aspektima. Ovih zadnjih 10 godina po pitanju demokratizacije imamo žestoko nazadovanje. Svi aspekti demokratskog društva su svedeni na minimum, ljušturu čisto da ne može da se kaže da smo Severna Koreja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, major josip said:

Ok, za Mariniku sam prevideo, ali i dalje mislim da je to dosta nebitna pozicija da ni njoj moglo da se zamera da nije učinila ništa ili da je nešto zeznula. 

Za Jeremića sam već napisao da je bio na vlasti, a ni ja njega nešto mnogo ne volim. 

PSG spomineš Sergeja - ok, jeste radio gluposti, ali tu stranku ne čini samo Sergej, mislim da je glupo pričati samo o jednoj ličnosti. Onda bi bukvalno svakoj stranci mogao naći manu. 

Za Ne davimo Beograd mislim da si najnepravedniji. Imaš organizaciju koja jeste malo više levo, ok, ali oni su organizovali i učestvovali na raznim protestima, počevši od onih većih  preko onih gde se ljudi bore da ostanu parkići, pokretali razne peticije, davali rešenja kako bi se grad poboljšao, bili su aktivni tokom svih godina a ne samo pred izbore. 

I sad ti imaš vlast koja rastura Beograd, pravi besmislene projekte, vrši krađe preko raznih tendera, ne brine o ekologiji i čistoći grada itd. ne znam gde bi bio kraj nabrajanju i tebi sad smeta što Ne davimo Beograd neće kola u centru grada i praktično izjednačavaš to. Mislim da nisi fer. 

 

Kada spominjem pojedince na čelu stranaka, to radim iz prostog razloga što je na političkoj sceni uglavnom pravilo da je lider stranke = stranka. Jedina politička organizacija kod koje to nije važilo je bio Otpor, gde su se u javnosti smenjivali oni koji najavljuju akcije, daju izjave i slično. Imali su tu strategiju čak i namerno, a iz prostog razloga da ukoliko režim diskredituje ili uhapsi jednog, odmah nastupa drugi. To su i javno rekli tokom protesta, a za kratko vreme su pobrali dosta simpatija. Ne znam da li bi takva strategija bila dobra sada, ali smatram da bi valjalo pokušati. Što se tiče svih primera, ja sam naveo šta se ne sviđa meni kao pojedincu, a ne ono što misli biračko telo. Tu je i razlika. Svakako da ima onih kojima je blizak PSG, odnosno Sergej Trifunović, Jeremić, Marinika ili nekog drugi, a ja sam u celoj priči nebitan. Mogu da navedem svoju percepciju, da kažem šta meni odgovara ili ne odgovara, ali opet, ja sam samo jedan, a o tuđoj percepciji ili opredeljenju teško mogu da govorim. Mogu samo da konstatujem da ima malo ili mnogo onih koji hoće ili neće glasati za neku opciju, da neko može ili ne može da skupi glasove, bez obzira na kvalitete, na ciljeve za koje se zalaže ili na to šta nudi. Ukratko, može neko da se zalaže i za to da DJ_Vasa bude kralj, predsednik, premijer i slično, ali ako taj neko to ne ume da saopšti biračima, lično ću ga nazvati budalom.

 

Što se tiče patkara i njihove naplate ulaza u centar Beograda, evo ti najjednostavnijeg objašnjenja - to što Beograd na vodi postoji se ne može promeniti jer tu više nema nazad, stanovi i lokali su prodati, ugovori su potpisani i to je to. Kada bi sutra patkari došli na vlast i ispunili obećanje, imali bismo i Beograd na vodi i reket da odeš npr. od NBG do Karaburme, drali bi još više ako hoćeš da popiješ kafu u centru ili da se prošetaš Kalemegdanom, plus bi osudili mnoge na vožnju gradskim prevozom. Ne verujem ni da bi se išta promenilo oko ludačke gradnje po BG jer pare su ipak pare, ima ih više nego što je bilo za vreme SEKE, a te levičarske bajke o ekologiji grada, pri čemu ne mislim na prigradska naselja, mogu da se okače mačku o rep. Nije BG zagađen baš toliko zbog automobila, zagađenost je bila velika i kada su nas zaljučavali, već zato što su u blizini Pančevo, Smederevo, što se okolna naselja greju na ko zna kakvo đubre, a da sad i ti lično dođeš na vlast u BG, ne bi se pitao ni mrvicu za Smederevo ili Pančevo. A ne verujem ni da postoje kapaciteti da se sredi i ono sitno - bacanje đubreta sa balkona, mini-deponije po naseljima i slično.

 

1 hour ago, major josip said:

Što se tiče priče oko Srebrenice i ostalog. Reći ću ti iskreno - uopšte mi ne bi smetalo da pobedi opcija koja ne bi insistirala na tome da je Srebrenica genocid. I glasao bih za tu opciju kako bi smenila ovu vlast. Zašto? Zato što smatram da pitanje nečega što se desilo pre 30 godina i razlika u tome da li neko smatra da je to zločin ili genocid ne bi drastično uticalo na kvalitet mog života. Odnosno, smatram da bi ostanak ove vlasti više negativno uticao na to, nego što bi se potencijalno situacija poboljšala sa promenom tog stava. Na kraju krajeva i trenutna vlast ne priznaje da je bilo genocida, pa valjda prirodno treba da imaš neku želju da se ona smeni? Valjda je bolje imati manje korumpiranu vlast koja negira genocid nego više korumpiranu vlast koja negira genocid (pritom imaš članove mnogih opozicionih opcija koji govore da je bio genocid, počevši od Marinike i već je i po tome situacija drugačija). Mora se od nečega krenuti. I ti i ja smo napisali da u društvu generalno postoji problem i da se neće magičnim štapićem sve rešiti. Ne znam šta očekuješ da se pojavi opcija koja će reći sve ovo, plus ajmo u nato, ajmo u eu, Kosovo nezavisno i da će dobiti 50% glasova? Da neće morati da se udruži sa nekim iz ove, tebi izgleda mrske opozicije da dobije vlast? Da će moći da porastu za par godina? Nisam siguran koliko je to realno, a godine samo prolaze, situacija je sve gora, a radikali su sve duže na vlasti. 

 

Da ponovim - u celoj priči sam najmanje bitan ja. Da malo upotrebim i onaj skorašnji slogan - ja sam samo jedan od pet miliona, a šta žele onih 4.999.999 i šta im odgovara je stvar tih pojedinaca jer ih ne zastupam. Opet, mogu samo da konstatujem da za nekog hoće ili neće da glasaju. Mogu ja da pričam ovde do sutra šta očekujem, mada si to već spomenuo, ali opet - ja sam samo jedan.

 

1 hour ago, major josip said:

Za ovo što si me pitao da li postoji dokaz da nisu svi isti. Pa, naravno da ne mogu da ti tvrdim 100% da nisu, ali tom logikom onda nikad ne treba glasati ni za jednu novu opciju. Onda bih i ja tebe mogao pitati kada bi se pojavila opcija koja ima identične stavove tvojim zašto bi glasao za njih kada mogu biti isti kao ovi i promeniti stavove ako dođu na vlast? 

Vrlo rado ću odgovoriti - zato što bih u tom slučaju prihvatio rizik na osnovu kakve-takve procene i imali bi  jednu šansu koju bi mogli da opravdaju ili izgube. Nije nikakva tajna da sam mislio da LDP može nešto da uradi, ali sada o njima imam veoma loše mišljenje, tj. o jedinom preostalom članu i pošteno priznajem da mi je pretpostavka bila loša.

 

1 hour ago, major josip said:

Sve u svemu, ja sam mlad čovek, na početku sam poslovne karijere i želim da formiram svoj život u što boljoj zemlji i ne bih voleo da je napustim. Spreman sam da utičem na to da se načini makar i mali korak da ovde bude bolje i da pokušam da uradim makar nešto. Teško mi je da samo sedim, kažem kako je loše i ne probam to da promenim. Ja poštujem i tvoj stav i svačiji, samo ne mogu da ga razumem. Trudim se, ali ne uspevam.

 

Prostom logikom, čak i da je opozicija samo 1% bolja od ove vlasti, smatram da je bitno glasati i smeniti vlast i da bi promena na 4 godine pozitivno uticala da ovi što imaju funkcije malo više paze šta rade jer će znati da mogu biti smenjeni. Ovako će se svi osiliti sve više i više što duže imaju fotelju. 

Ja sam identično mislio tokom protesta zbog izborne krađe i kada su se dešavale petooktobarske promene, ali pogrešio sam. Tada nisam shvatao da su Domanović i Nušić odlični psiholozi i sociolozi i da se problem krije u društvu, a ne u političarima, koji su produkt tog društva, potiču iz njega i predstavljaju neraskidivu celinu. Ukoliko neko još u detinjstvu vidi od roditelja da se tehnički pregled može proći za jednu crvenu čaki ako nemaš točkove ili farove, da se za dobru ocenu učiteljici nose parfem, čokolada i cveće za 8. mart, da se ispit polaže sa puškica ili tako što platiš fakultet koji je na nivou obdaništa,  da se posao dobija tako što nekome tutneš evre u džep, da niko ništa ne može komšiji koji ti auto parkira ispred vrata, da možeš da voziš pijan i izvučeš se ako čiki u plavom daš nekoliko crvenih, da od poslodavca možeš da nekažnjeno ukradeš malo goriva, da struju ne moraš da platiš baš toliko ako staviš magnet na brojilo ili da poštara moraš da pojiš rakijom kako bi dobio svu poštu, onda možeš misliti kako će se taj neko ponašati na vlasti. Ne kažem da su svi takvi, ali brojke su neumoljive - ako stranka ima npr. hiljadu članova, broj onih koji će se upravo tako ponašati reflektuje procenat tzv. naroda koji se tako ponaša.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Postoji sve vise ljudi u ovoj zemlji koji su nezavisni od vlasti, nemaju nikakve veze sa njom, a zive solidno. U glavama tih ljudi glasanje protiv ovakve vlasti (a 90% ili su iskljuceni potpuno, ili im zaista svi ovi idu na zivce) to opet nije dovoljan razlog da se posebno angazuju kada vide opoziciju koja je glupa, nesnadjena, mlaka, kompromitovana, nikakva.

 

Devil pomenu skupstine saveta stanara. Mislim da je paralela sa drzavom u malom odlicna.

 

Trenutno se bakcem sa tri zgrade u kojima imamo stanove sestre i ja. One nece, jedna nije ni tu, a ja sam ionako dezurna budala, pa nema ko drugi.

 

Sa maksimalnom fleksibilnoscu i kooperativnoscu prema tim ljudima (mahom penzosi) sve manje imam strpljenja za njihove gluposti. U jednoj zgradi, na pocetku smo se dogovorili da cu da potpisem sve sto treba ako se svi ostali dogovore jer ionako ima 3 prazna stana (pored mog) i tehnicki da bi se bilo koja odluka donela svi moraju da se sloze.

 

E sad, jedan od stanova na poslednjem spratu hoce da mu damo da prisvoji tavan, sredi, taman se posle i krov sredjuje i zgrada ima koristi itd. Neki nece da mu to daju jer on njima nije dao nesto pre 20 godina, i takve price. Znaci od petka me zovu njih troje da mi objasnjavaju kako su mnogo voleli moju pokojnu babu (koja je zivela tu) i kako su se mnogo lepo druzili i kako bi ona sigurno potpisala (odnosno ne bi potpisala, po recima ove druge babe). Na mrvicu sam da ih oteram sve u materinu.

 

Zasto ovo pisem? Zato sto je i na makro nivou slicno. Ljudi koji nemaju vremena od njihovog posla i zivota koji uopste nije los objektivno da se smaraju sa glupostima onih kojima je navodno 100 puta losije, a ne mogu da se dogovore prosto dizu ruke.

 

Jer zasto bih se ja emotivno uplitao i resavao njihove probleme stare 20 godina? A izadjem otvoreno i kazem samo se dogovorite i imate moj glas. Tako velika vecina ljudi koji su protiv ove vlasti u principu i nastupa - samo se dogovorite oko najosnovnijih stvari, ujedinite se, i imate moj glas.

 

Sta oni rade? Svadjaju se i dalje rade jedni drugima iza ledja.

 

Ja cu u svakom slucaju glasati protiv ove vlasti, kao sto to radim svaki put. Ali potpuno razumem sentiment onih koji nece. Zasto bi? Ako njima nije lose, neka se ovi koji kukaju da im je lose prvo dogovore i angazuju na resavanju svojih problema.

 

Ja cu potpisati da se sredi krov zgrade i dati pare za to, iako mi je stan na prvom spratu. Jer nisam govnar. Ali ne ocekujte od mene da vama jurim majstore, trazim najbolju ponudu, sedim tamo s njima i kontrolisem ih - to je gospodo vas posao, jer vama taj mac visi nad glavom. Ja vam dajem podrsku.

 

A ako sami ne mozete da se dogovorite, ne pada mi na pamet da jos i taj problem resavam.

 

Mislim da je to potpuno logicno,razumno i posteno. Za stanje u drzavi je kriva vlast. Ali ma koliko da medijska masinerija radi na satanizaciji opozicije, za stanje u istoj nije primarna krivica na Vucicu, nego na toj opoziciji.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Postoji sve vise ljudi u ovoj zemlji koji su nezavisni od vlasti, nemaju nikakve veze sa njom, a zive solidno. U glavama tih ljudi glasanje protiv ovakve vlasti (a 90% ili su iskljuceni potpuno, ili im zaista svi ovi idu na zivce) to opet nije dovoljan razlog da se posebno angazuju kada vide opoziciju koja je glupa, nesnadjena, mlaka, kompromitovana, nikakva.

 

Mislim da si savršeno odgovorio na ovaj deo MJ-ovog posta:

 

13 hours ago, major josip said:

Pa evo ja imam solidan broj prijatelja, programera, obrazovanih ljudi, koji su dakle tehnološki vrlo pismeni i nisu zatrovani samo Pinkom koji pričaju kako su svi isti, kako nema poente glasati, nemaju za koga, nisu čuli za pola opcija. 

 

Osim programera, koji su reper za nezavisne profesije, ima tu još mnogih. Ne mora svako da radi za državu da bi zaradio novac, niti da usluge usmerava ka njima. Ako programer iz primera živi npr. u Novom Sadu, njega zaista neće zanimati Beograd na vodi, tamo neki parkić u Bloku 70, ekološki problemi u Boru ili to što je Palma seksualni manijak. Isto tako, molera iz Leskovca zabole uvo za Rio Tinto, za lažni doktorat Siniše Malog ili za tamo neku Jovanjicu. Možemo mi do sutra da razglabamo i o Jovanjici, Siniši Malom, Boru ili nečem desetom, činjenica je da one koje to ne dotiče većinom zabole uvo i da se to ne može promeniti. Korumpiranost državnog aparata postoji u kontinuitetu još od ustoličenja prvog kneza, tako da su mnogi oguglali i na to jer je ionako u pitanju vekovna „tradicija”.

 

Percepcija da je svima loše i da svi žive teško postoji samo u nečijim glavama, a zasnovana je na neposrednom opažanju iz užeg ili šireg kruga prijatelja, poznanika ili porodice. Sećam se da sam nešto malo pre korone negde pročitao da je broj domaćih turista samo u Grčkoj bio oko milion. A gde su ostale okolne zemlje, Turska, Egipat, Španija ili čak egzotične destinacije? Ne bih ni spominjao i silne aranžmane koji su se nudili za skijanje, city break i ko zna šta još. Možda turizam nije toliko bitan segment, možda se ne putuje masovnije po dalekim destinacijama kao što to rade npr. Nemci ili Britanci, ali nije baš da svi letuju kod rođaka na selu, na Divčibarama ili da dvadeset godina nisu skoknuli dalje od prodavnica u Segedinu. Standard je takav kakav jeste, u skladu je sa onim što se može očekivati, a niti je skroz kao u Africi pre 30 godina, niti je kao u Švajcarskoj. I u bogatom svetu postoje oni koji rade za niske plate, koji žive na ulici i koji su u još većim problemima. Poskupljenja postoje i u razvijenijim zemljama, postoje isti problemi, a ne može baš uvek država nešto d'uradi kako bi se to sredilo.

 

Ovde smo spominjali i nedostatak demokratije i slobode medija, što je sasvim tačno. Da bi to postojalo, potrebno je da društvo to zatraži i da inicira promene. Mnogi su već navikli da državni mediji terciraju vlasti i tako ih i tretiraju, a što se tiče privatnih, mogu da imaju orijentaciju kakvu hoće, odnosno u zavisnosti od toga odakle stiže $$$. Ovde ne postoji zainteresovana finansijska elita koja bi to pomogla, Zapad ima pametnija posla nego da se bavi medijima na brdovitom Balkanu, a nema ni potencijala da to krene odozdo, tj. od pojedinaca ili društva. Pretpostavljam da će apsolutno svi koji čitaju ovu temu reći da su RTS, Pink ili B92 režimski mediji, ali ne verujem da je procenat onih koji će na pomenutim kanalima ipak pogledati neki film, emisiju ili utakmicu baš 100%. Isto tako, čak ni svi redovni gledaoci tih medija nisu za SNS, pa makar svakodnevno gledali kojekakve zadruge, slagalice i ostali krš. Da se gledanost bilo koga od takvih privatnih medija drastično smanji, propali bi u roku od odmah, ali broj njihovih gledalaca nije jednak broju glasova za SNS. Da se vratimo na medije i demokratiju - problemi koji tu postoje takođe ne tangiraju ove iz MJ-ovog posta jer stanje prihvataju kao takvo pošto nema načina da se tek tako promeni. Oni me podsećaju na zapadnjake koji rade po zemljama Zaliva - iako npr. u Saudijskoj Arabiji doslovno leti glava za sve i svašta, žene se šetaju upakovane kao salama i ni za šta se ne pitaju, oni svojevoljno odlaze tamo da zarade $$$, iako bi se za takve postupke u njihovim domicilnim zemljama digla i kuka i motika. Naprosto, shvatili su da tamo od promena nema 'leba, što važi i za domaće nezainteresovane.

 

Ukratko, problem je u društvu takvom kakvo jeste. Kao paralelu bih naveo slučaj jedne švedske ministarke bosanskog porekla o kome smo malo i pričali na starom forumu, a vest se može pročitati i ovde. Naime, uhvatili su je kako vozi sa 0,2 promila alkohola, naplatili joj kaznu od oko 5.000 dolara, a ona je odmah podnela ostavku. Nije vozila pijana k'o letva, nije se bahatila u saobraćaju, nije imala nikakav ministarski imunitet, nije se posle toga bunila, ali je ipak dala ostavku. Ima ovde ljudi iz Švedske, pa će bolje znati od mene da kažu kako je javnost percipirala njen prekršaj, ali evidentno je da bi kod nas bila vest i da je policija smela da zaustavi ministra. Kada ovdašnja javnost bude svim silama zagrizla da neki od ministara koji su pravili još veće probleme ode sa položaja, onda možemo o nečemu da pričamo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@McLeod

Za dobar deo se slažem sa onim što si napisao. Moja majka je predsednik stanara u zgradi i to zgradi gde svi ljudi dosta dobro žive i nema tih baba i deda koji zakeraju i nekad je strašno teško samo okupiti ljude i rešiti neki problem. Ona hoće da se povuče jer nema živce to da radi, a ne želi ni da troši više svoje vreme na to. Ni da joj plate. 

 

Razumem i ljude koji ne žele mnogo da se bakću sa politikom. Ipak, eto i ja trenutno živim, šta znam, da kažemo ok za srpske uslove, čak ta smena vlasti bi uticala negativno po poslovanje firme u kojoj radim, pa me opet to ne sprečava da se malo angažujem po ovom pitanju. Sve je stvar ličnog izbora, može opozicija biti i najbolja na svetu, neki ljudi jednostavno neće hteti da se cimaju, a vlast uvek ima svoju mašineriju. 

 

Ja sam samo iznenađen tolikom inertnošću tih ljudi. Ok druže, kapiram da ne želiš da trošiš svoje dragoceno vreme na to, ali treba da izdvojiš buklvano par sati svog života na svakih par godina da odabereš ljude koji će upravljati javnim životom zemlje u kojoj živiš. Kako može da te bude baš briga? Dobro imaš četvoricifrenu platu u evrima, živiš ok, ali sačekaćete ta država u zdravstvu, upravi, zeznuće ti neki posao, neko će te napasti ili ćeš nekom ćeš zasmetati. Imaćeš problem na sudu. I onda ćeš imati situaciju kao recimo sa frilenserima kada zaigra mečka pred tvojim vratima i sete se pravde. Koliko god se neki trudili ne može se živeti samo u nekom oblaku, ipak živimo u zajednici. 

 

No, i takvih je možda 5%, nije kao da je Srbija prosperitetna zemlja i da svi cepaju visoke plate. Ostali koji ne glasaju ili neće za ovu opoziciju su oni koji to rade jer su potpali pod propagandu medija ili nisu zadovoljni što opozicija ne vuče više na desno. 

 

Voleo bih da čujem od tebe/Vase šta to opozicija može da uradi da privuče više glasača, kada imaš situaciju u medijima, kao i celoj državi takvu kakva jeste. Pa i ovako ljudima koji nisu sns kada se pomene opozicija svi prvo pomisle na Đilasa, što znači da je ta mašinerija odradila posao kod svih i da je ušlo u glavu da je Đilas, zli i bogati Đilas taj koji se suprotstavlja vlasti. Nije laka početna pozicija (složiću se s tobom i da opozicija radi dosta toga pogrešnog, samo mislim da to ne utiče u tolikoj meri na njihove procente). 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@DJ_Vasa Naravno, ti nastupaš iz ugla DJ_Vase i imaš pravo na svoj stav i iznosiš ga, nisam to ni hteo da dovodim u pitanje. Nadam se da nisi stekao utisak da ja vršim neki pritisak ili da botujem za određenu opciju, to mi zaista nije bio cilj. 

 

Mene i zanima tvoj stav, kao DJ_Vase, jer, iako vidim da smo i ti i ja svesni da se ova država nalazi u velikom problemu imamo drugačija razmišljanja po pitanju toga kako te probleme rešiti. Mene, kao stanovnika ove zemlje zanima kako se situacija može poboljšati i pokušavam da shvatim problematiku kako bi našao najbolju soluciju. Zato ti i postavljam sva ta pitanja jer pokušavam da shvatim tvoj način razmišljanja, da uvidim da li ja možda grešim ili da probam da napišem zašto mislim da ti nisi u pravu. Diskutujemo, tome i forum služi. Znam i još neki broj ljudi koji slično razmišljaju kao ti i zato sam možda bacio par puta neke generalizacije, što možda nije trebalo da uradim.

 

Razumem što nisi zadovoljan nekim opcijama, ok, napisao si šta ti smeta u programu Ne davimo Beograda, samo, opet, ne znam kako ti to i dalje nije podnošljivija opcija u odnosu na ovo što imamo sada. Da li si ti zadovoljan životom u ovom gradu? Ako ne glasamo na izborima i ne smenimo ovu vlast, kako možemo da načinimo da ova zemlje krene na bolje? 

 

Tačno, problem je u stavu ljudi, mentalitetu, i? Može li se taj mentalitet promeniti samom promenom na izborima ili se promena na izborima dešava promenom u shvatanju i načinu razmišljanja samog naroda? Kako mi, kako ja, kao građanin mogu da utičem na svoju okolinu da to promenim? Da li jedino rešenje mora biti da se iselim iz ove zemlje da bih mogao biti u normalnijem okruženju? To su neka pitanja koja postavljam i sebi, ali i drugima. Znam da je ono što trenutno mogu uraditi da glasam i mislim da je to isto najlakša stvar, koju, za početak, svi mogu odraditi. 

Ono što znam, tj. u šta sam siguran je da se samo ponašanje naroda, sve ovo što si pisao neće sigurno poboljšati ostankom Vučića na vlasti. Može da bude samo gore. 

 

Da se izrazim matematički, mislim da je smena ove vlasti potreban, ali ne i dovoljan uslov da pokušamo da se razvijemo kao društvo. I da zato to treba da se uradi što pre. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, major josip said:

 

 

Da se izrazim matematički, mislim da je smena ove vlasti potreban, ali ne i dovoljan uslov da pokušamo da se razvijemo kao društvo. I da zato to treba da se uradi što pre. 

Bilo ko umesto Vođe mora biti dovoljan motiv. U stvari to bilo ko je odličan koncept depersonalizovanja problema. Ukoliko društvo može da se izdigne iznad potrebe da ima vođu onda super. Ako nije onda je ionako svejedno.
To ko je vođa nije odgovor na potrebe razvoja društva, da se ne zaboravi da je Vučić posledica a ne uzrok, a da je uzrok krajnje depersonalizovan.
Ukoliko ovo društvo uspe da preskoči tu dečju potrebu da pater familias uzme d`uradi i da će sve da bude u redu onda ima neke nade. Ako ne uspe, jbg onda sam krajnje ravnodušan ko je Vođa, mom bubble ne može ništa više da naškodi.

Društvo je imalo par godina od 2000. da Vučićeve zlatne ere da nauči da čak i kad nema vođe, kad ne personifikuje vlast jedan čovek da se planeta i dalje rotira, da sunce svako jutro izazi i da je moguće živeti i tako, što smatram napretkom. Korak unazad je da se to stanje bez personifikovanog vođe društvo ne dopada i prvi koji im zaliči na Tita počnu da ga obožavaju, avaj. Za ovaj život meni je dovoljno, imali smo nekoliko godina bez Vođe, dragocena lekcija, ima nade da nam se nekad i dopadne, da počnemo da živimo u društvu institucija ne ličnosti.

Potpisao sam listi oko Đilasa podršku i imaju moj glas, da napišem ovako javno. Na kredit pokojne Demokratske stranke koju smatram jedinom legitimnom političkom organizacijom ovde posle SKJ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, major josip said:

@McLeod

Za dobar deo se slažem sa onim što si napisao. Moja majka je predsednik stanara u zgradi i to zgradi gde svi ljudi dosta dobro žive i nema tih baba i deda koji zakeraju i nekad je strašno teško samo okupiti ljude i rešiti neki problem. Ona hoće da se povuče jer nema živce to da radi, a ne želi ni da troši više svoje vreme na to. Ni da joj plate. 

 

Razumem i ljude koji ne žele mnogo da se bakću sa politikom. Ipak, eto i ja trenutno živim, šta znam, da kažemo ok za srpske uslove, čak ta smena vlasti bi uticala negativno po poslovanje firme u kojoj radim, pa me opet to ne sprečava da se malo angažujem po ovom pitanju. Sve je stvar ličnog izbora, može opozicija biti i najbolja na svetu, neki ljudi jednostavno neće hteti da se cimaju, a vlast uvek ima svoju mašineriju. 

 

Ja sam samo iznenađen tolikom inertnošću tih ljudi. Ok druže, kapiram da ne želiš da trošiš svoje dragoceno vreme na to, ali treba da izdvojiš buklvano par sati svog života na svakih par godina da odabereš ljude koji će upravljati javnim životom zemlje u kojoj živiš. Kako može da te bude baš briga? Dobro imaš četvoricifrenu platu u evrima, živiš ok, ali sačekaćete ta država u zdravstvu, upravi, zeznuće ti neki posao, neko će te napasti ili ćeš nekom ćeš zasmetati. Imaćeš problem na sudu. I onda ćeš imati situaciju kao recimo sa frilenserima kada zaigra mečka pred tvojim vratima i sete se pravde. Koliko god se neki trudili ne može se živeti samo u nekom oblaku, ipak živimo u zajednici. 

 

No, i takvih je možda 5%, nije kao da je Srbija prosperitetna zemlja i da svi cepaju visoke plate. Ostali koji ne glasaju ili neće za ovu opoziciju su oni koji to rade jer su potpali pod propagandu medija ili nisu zadovoljni što opozicija ne vuče više na desno. 

 

Voleo bih da čujem od tebe/Vase šta to opozicija može da uradi da privuče više glasača, kada imaš situaciju u medijima, kao i celoj državi takvu kakva jeste. Pa i ovako ljudima koji nisu sns kada se pomene opozicija svi prvo pomisle na Đilasa, što znači da je ta mašinerija odradila posao kod svih i da je ušlo u glavu da je Đilas, zli i bogati Đilas taj koji se suprotstavlja vlasti. Nije laka početna pozicija (složiću se s tobom i da opozicija radi dosta toga pogrešnog, samo mislim da to ne utiče u tolikoj meri na njihove procente). 

Ne dao Bog nikom da se bakce sa skupstinom stanara. Ljudi su takva govna i najglasniji su oni sto su protiv,ovi sto hoce cute i u fazonu super sto ti to hoces ja nemam vremena i reci tamo da sam ja za. Naravno kad dodjes 5-6 penzionera, juc sam se suzdrzo da ih sve ne prebijem, ali bukvalno. Znaci jbni dinar ne bi dali, a pre pola godine sam im rekaoda nece nista uraditi do NG, sad je kraj februara i opet nista. Maono slusati je neverovatno jos im ja uradim jednu krupnu i jednu sitnu stvar i ovaj dodje i lupeta da taster ne radi,odem proverima ono radi. Znaci pritisak 200-150..i negde se slazem da ih treba bukvalno makljati jer drugog resenja nema. Kakavi ljudi, verujte na rec da je psihopata odlican..sve stari novosadjani radili po drzavnim firmama i dzaba..evo digaomi se i sad pritisak.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Sta da opozicija uradi, pinkova propaganda, ispran mozak, 619 miliona... pa nije bas tako. Evo samo ovaj poslednji slucaj oko kandidature Ponosa, koliko su epski zasrali. Tu nista Vucic nije fabrikovao pink nafilovao, sami su to napravili i sami otvorili to u medijima koji su nezavisni od Vucica. Ako pricamo o medijima, ta jedna stvar je stetnija od visegodisnje kampanje pinka i informera

Link to comment
Share on other sites

@major josip

 

Delimično jesam provukao odgovor šta treba da izmene, ali evo ukratko – neka uče od onih koji su već nešto uradili, ali neka nastave kako šta bude rešeno ili izgubi aktuelnost. Najsvežiji konkretan primer su eko-aktivisti, koji su do juče bili totalni anonimusi, ali su maltene u roku od odmah izveli dosta ljudi na ulice.

 

Onaj prvi protest u BG je bio toliko masovan ne zato što Beograđani vole ekologiju, već zato što su mislili da su počeli neki protesti protiv režima, da će se nafilovati zahtevima i da će biti neke inicijalne kapisle za promene. Ako ekologija nema toliku podršku, onda teraj dalje. Nedavno je poskupelo gorivo, a to utiče i na poskupljenje svega što kupujemo. Evo jedne ideje – poskupi gorivo, odmah izvol’te pozvati na ulice jer nisu u pitanju samo vozači privatnih automobila, već svačiji džep, to je u interesu celokupne privrede, plus sitnijih segmenata kao što su taksisti, prevoznici, turističke agencije i ko zna ko još.

 

Sledeća bitna stavka je poverenje građana, koje bi mogli da blago podignu ukoliko iz stranke izbace likove sa puterom na glavi ili im kvare imidž. DS je svojevremeno izgubio dosta glasova zbog Pajtića i ostalih iz afere Bodrum, a takvih repova ima koliko hoćeš. Ako su takvi likovi problem, rešenje je noga u dupe, tj. da na sopstvenom primeru pokažu kako treba raditi. Postoje i marketinške agencije koje mogu da pomognu u građenju imidža, a bolje je utrošiti pare na njih nego na štampanje letaka ili deljenje upaljača i olovaka.

 

Uz uklanjanje „mangupa iz sopstvenih redova” sledi i uklanjanje odgovorih za loše poteze i izbegavanje istih koliko je to god moguće. Mek je lepo naveo primer Ponoša, koji zaista nije kriv za cirkus oko sopstvene kandidature, niti je AV za to kriv. To je zeznula njegova ekipa. Mislim da je preterana i priča oko samog Đilasa. Tačno je da za njega samo vrte da je lopov, ali to treba ismejati. Korisno bi bilo papagajski ponavljati priče o tetki iz Kanade, koja još nije zaboravljena, o Jovanjici i još nekim stvarima, pa da vidimo. Vezana za Đilasa, Ponoša, Mariniku ili nekog desetog je i liderska struktura partija. Čak ni prosečan birač opozicije ne ume da navede više od 5-6 članova stranke za koju bi glasao, ali ne zato što je neiformisan, već zato što su stranke liderske. Jedini primer koji mi pada na pamet, a koji sam već naveo, jeste Otpor, koji nije imao jednog glavnog, već su se smenjivali, a imali su podosta simpatija upravo zbog toga. Znam da je to nemoguće u slučaju bilo kog predsedničkog kandidata, ali za stranke bi bilo korisno da imaju „rezervoar” aktivista koji će ih predstavljati u javnosti. Lako je napasti jednog Đilasa, Ponoša ili Mariniku, ali nije lako napasti 20-30 ili čak stotinak ljudi.

 

Sledeći problem je i komunikacija sa građanima. Svako sa tri grama mozga ko čuje da će stranka X ili Y tek tako da poveća plate ili penzije dobija želju da ih pljune u lice ili ih automatski smatra običnim kokošarima. Naime, ako obećaš nekome višu platu, standard i slično, moraš da kažeš i otkud novac za to, inače će te smatrati lažovom. Isto tako, ako nekome obećaš viši standard za samo godinu dana, nećeš imati mnogo uspeha jer takve stvari može da obeća jedino Deda Mraz. Pred jedne izbore sam čak i probao da stupim u kontakt sa nekom od stranaka opozicije, zaboravio koja to beše, a koja je na FB stranici obećavala direktnu komunikaciju sa građanima. Odgovor na pitanje, naravno, nisam dobio. Ako izuzmemo ovaj moj slučaj, mnoge stranke ne uspevaju da ažuriraju ni web-stranice ili bar one na FB jer ih generalno za to zabole uvo. Pa kako će onda komunicirati sa građanima koji treba da im daju glas? Ovde mogu da dam i jednu veoma opštu konstataciju vezanu za etabliranu opoziciju – oni i dalje žive u iluziji da se od stare slave može živeti. Stara slava ne samo da je gotova, već im i ono što je ostalo od nje ne ide u prilog.

 

Ne znam da li sam dovoljno odgovorio na sva pitanja, ali bolje ne umem i znam da nisam rekao ni 10% onoga što bi stranke trebalo da izmene. Naprosto, bolji odgovor nemam, ma koliko da se trudim.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da ne razumete narod sa kojim živite.

Narod Srbije NE ZANIMA STANDARD , oni nece da budu Lihtenštajn, Slovenija, itd, oni hoće VELIKE TEME, oni idu na ulice samo za teme oko RATOVA i GENERALA i to ti je to na šta može da se skupi kritična masa.

I kao da svi zaboravljaju koje su to dve najveće partije bile ovde od 89 do evo 22.

SPS i SR/NS

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, deez nuts. said:

 

Zasto je nemoguce kad Kosovo ne dozvoljava izbore dole?

 

Pa su upisali 100 hiljada biraca u cetiri opstine? 

Ako ce ljudi sa Kosova glasati u centralnoj Srbiji oni moraju da se vode u posebnom birackom spisku, a to ne utice na porast broja biraca po opstinama. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Teodorović: Nisam više član Skupštine slobodne Srbije


 

Quote

 

“Ja sam jedan od ljudi koji je osnivao Skupštinu slobodne Srbije i ideja je bila da objedinimo srpsku opoziciju, da budemo moderator, da pomognemo opozicionim strankama u definisanju izborne platforme i uslova, kao i stvaranju jedne široke koalicije, odnosno fronta koji bi mogao da pobedi Aleksandra Vučića”, rekao je Teodorović u “Utisku nedelje”.

Prema njegovim rečima, Skupštine slobodne Srbija je uradila mnoge dobrih stvari, organizovali su demonstracije ispred Centralnog zatvora kada je hapšen Aleksandar Obradović, štrajk poljoprovrednika, pomogli u donošenju pojedinih dokumenata.

Međutim, kako je rekao, u poslednje vreme preovladala je ideja da bi SSS trebalo da učestvuje na izborima kao jedan politički entitet.

“Ja i neki ljudi smo bili strašno protiv toga zato što sam smatrao da se time ubija suština SSS. Ostao sam u manjini tako da se o svemu onome što se dešava sa opozicijom i finalnim dogovorima sa strankama ja ne znam ništa”, rekao je Teodorović, prenosi Nova.rs.

 

 

Ne ulazeći u to ko je u pravu, evo ilustracije kako se uspešno puca u sopstvenu nogu. Nije tu potreban AV, dovoljno je pustiti ih same da se istrebe.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, McLeod said:

Ne pisemo o istim stvarima ocigledno. Ja pisem o aferi i podmetanju noge, grupisanju, pregrupisavanju, podrska skupstine slobodne Srbije, pa povlacenje iste. Nista od toga nije Vucic zamesio

 

Dobro, da, slažem se da ima i opozicija velikih propusta. Samo želim reći da i da ih nije bilo ne bi imali 16% nego možda 23%. U finalnom skoru nebitno, vlast uspešno radi na tome da su tu samo da uveličaju njenu pobedu. 

 

@DJ_Vasa hvala na odgovoru. Razumeo sam i slažem se sa velikim delom. Ipak, kao što sam napisao i Meku, sa svim tim bi opet teško privukli dovoljan broj glasača, mnogo je velika mašinerija sa ove druge strane. Imaš snsovce koji će glasati za crvenu i par kratkoročnih benefita, a mi kao protivnici toga često smo previše kritični prema svakom potezu koji opozicija radi u situaciji kada imamo ozbiljan problem i kada ne možemo ni doći do toga da počnu da se razvijaju normalne političke opcije i dijalog. 

 

Eventualna razuđenost i potencijalne greške opozicije doduše mogu uticati na rezultate u Beogradu. 

Link to comment
Share on other sites

Ja se najviše plašim ovih koji bi da ruše vlast a stav o politici će izreći tek ako bude drugog kruga, lako je tada biti protiv Vučića ali danas mesec ipo dana pred izbore oni koji treba da daju glas eventualno Ponošu ne znaju ništa o njemu niti se opozicija trudi a nije da ih baš osuđujem što ne mogu da dođu do medijskog prostora ali ipak mislim da je to moglo bolje.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...