Jump to content

Izbori 2022


Div

Izbori 2022  

135 members have voted

  1. 1. Za koga ćete glasati na predstojećim parlamentarnim izborima 2022 (anonimna anketa):

    • Zajedno možemo sve - Aleksandar Vučić
      5
    • Premijer Srbije - Ivica Dačić
      1
    • SRS - Dr. Vojislav Šešelj
      1
    • Ujedninjeni za pobedu Srbije (SSP, NS, DUVM - VMDK, & co.) - Marinika Tepić
      81
    • Nada za Srbiju (Nada, NDA, DSS, Monarhisti) - Dr. Miloš Jovanović
      3
    • Srpska stranka Zavetnici - Milica Đurđević Stamenkovski
      1
    • Moramo, Akcija, Ekološki ustanak, Ne Davimo Beograd - Ćuta i Nebojša Zelenović
      28
    • DJB, ZS, ŽZS - Suverenisti
      1
    • Srpski pokret Dveri, POKS, Patriotski blok - Boško Obradović
      0
    • Ajmo ljudi, SDS, NS & co. - Boris Tadić
      1
    • Neka od ostalih lista
      2
    • Izaći ću, ali ću poništiti listić
      1
    • Neću izaći na izbore
      10


Recommended Posts

8 hours ago, fancy said:

 

Disclaimer: Ovo što ću sad da napišem nema veze sa likovima i delima autora gornjih citata, sadržaj istih mi došao ko zgodan šlagvort...

 

Dakle... ako je sve to tako, predlažem da se svi lepo kolektivno jebemo i teramo u pizdu defetističku materinu ako se celo usrano kao-opoziciono delovanje svodi stalno na kukanje, zapomaganje "Nepravdaaaa, kme!" fatalizam i defetizam, umesto da se lepo zatvore gubice ne kenja previše i svako učini sve što može da što više ljudi oko sebe uveri da je ekstremno jebeno bitno da se na ponovljene izbore izađe po svaku cenu i glasa za pro-evropsku opoziciju, pa makar i pri tome lagali da će kontrola ovaj put biti čvrsta, spektakularna i da je psihu zavrnuta šija da ne može da krade kako god da je krao i falsifikuje izlaznost.

 

Ako svake izbore od sad pa nadalje ne shvatimo kao biti ili ne biti (i ako ne bude danas biće sutra, pa ako ne bude sutra biće prekosutra, pa ako ne bude prekosutra... shvatate...), dabogda se svi lepo podavili u govnima što SNS što pro-FSB brabonjaka.

 

I daj više da se zatvara ova tema pretvorila se u beskonačnu onaniju generatora postova na nivou proste deobe jednoćelijskih organizama mozga bez.

 

Hvala, dobro sam, sâm ću dizađem.

Opozicija je vec zaratila izmedju sebe na svim frontovima. sns i ove ''ruske'' stranke mogu samo da podignu procente, a te tkz evropske stranke ce biti sravljene sa zemljom.

 

 

Edited by A sad
Link to comment
Share on other sites

Opet iz politike, Jakšić, jedan od retkih normalnih tamo:

 

Srbija na zapadu

 

Quote

Не бих да пренагљујем, али сваки искрени проевропски поборник извлачења Србије из загрљаја „мајчице Русије” морао би да подржи Вучића. Без обзира на то да ли су, понављам, његови потези добровољни или изнуђени. И не би смео да се обрушава на Ђиласа.

 

Да игра на руску карту престаје да буде опција напредњака посредно је потврдила и Ана Брнабић у својству члана Председништва СНС-а. Она је неоубичајено директно критиковала социјалисте да су „неодговорном” политиком – изборним пласманом проруских ставова усред украјинске кризе – не само „издали тим”, већ и заступали политику која није добра за земљу.

 

Рационална одлука да се промени став о другом гласању у УН могла би да буде велика лекција одбране државног интереса и коначног повратка на пут који је давно трасиран: Србија на Западу.

 

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

"A međunarodna politika vam je kao priroda. Oluje, tornada, poplave, sve se to dešava i tu nema baš mnogo moralnih razmišljanja. Tu postoje odnosi snaga, sila i vi to treba da razumete i kroz sve to nekako da prođete, a da ne nastradate. Onaj ko moralizuje tu situaciju, na kraju dobije po glavi. On je ili naivan ili nesposoban."

Quote

"Najbolji stručnjaci za jezik, kulturu, veru – pisci, pesnici, popovi – nisu baš najbolji predstavnici jednog modernog identiteta. Zašto? Zato što oni teže preterivanjima, teže isključivosti, teže poeziji, mitovima, jer je to njihov posao. I ako pogledate našu politiku u poslednjih sto-dvesta godina, vi ćete videti da u njoj ima više propovedi nego političkih programa. To se prikazuje kao politički program. Ali kada to pročitate, vidite da se tu nude neproverljive stvari, razne priče iz prošlosti, razni simboli, sve ono što nije loše kao deo neke opšte političke kulture, ali je vrlo loše ako treba da bude deo jedne operativne politike, u kojoj vam treba jasan plan, strategija, proverljiv plan."

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa,zato su,(pretpostavljam) izmedju ostalog,i doputovali bas ovi senatori.. Da kazu srpskom de Golu od Karlobaga da je neko "njihov" novi PM (mozda cak i Zorana M),a da Julina i ostale ruske pacove ne zele da vide ni da se sunjaju oko Nemanjine 11..inace ce biti po pic**

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Drug Crni said:

Pa,zato su,(pretpostavljam) izmedju ostalog,i doputovali bas ovi senatori.. Da kazu srpskom de Golu od Karlobaga da je neko "njihov" novi PM (mozda cak i Zorana M),a da Julina i ostale ruske pacove ne zele da vide ni da se sunjaju oko Nemanjine 11..inace ce biti po pic**

Daleko bilo..uspela je vecu stetu od Loncara da nanese kao ministarka energetike..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, major josip said:

Niko nikome ne brani da se učlani u postojeću partiju ili da napravi svoju ( eto recimo ja o tome razmišljam kako bih možda pomogao da se ovo zlo smeni). 

Dravot je svojevremeno predlagao da VoX P (starog foruma) postane politicki pokret..ozbiljno je predlagao..

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Harmonika said:

Daleko bilo.

Ja sam samo konstatovao kako mislim da su (izmedju ostaloga) zato i posetili De Gola od Karlobaga.

2 minutes ago, Harmonika said:

Bez uvrede, ali ne..

Sto bih se ja uvredio? :classic_biggrin:

Da je Dravot imao tu vizionarsku crtu u sebi - imao je..mnogo se puta to pokazivalo..za milion situacija..

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Drug Crni said:

Dravot je svojevremeno predlagao da VoX P (starog foruma) postane politicki pokret..ozbiljno je predlagao..

 

Da li si siguran da je to on predlagao? To je Free svojevremeno predlagao, ne secam se da je i Dravot imao takve ideje. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drug Crni said:

Pa,zato su,(pretpostavljam) izmedju ostalog,i doputovali bas ovi senatori.. 

 

„Ako Srbija namerava da bude deo EU, onda verovatno nije u njenom dugoročnom interesu da razvija bezbednosne odnose sa Kinom. Ako Srbija nastavi da se kreće ka EU, stvari mogu biti komplikovanije u zavisnosti odakle Srbija dobija neka (oružana) sredstva“, kazao je američki senator.

 

Ha ha ha ha, kao da se obraća retardiranima, TAKO TREBA, ha ha ha ha...

Link to comment
Share on other sites

On 4/18/2022 at 7:51 AM, Boy Named Sue said:

Zacrtali smo ekstremnu desnicu kao cilj izgleda. Da izvucemo ono najgore sto je ostalo od drustvenog taloga. SNS je vazio za stranku licnih interesa i za dzibersku organizaciju, ali sasvim sigurno na tlo potencijalno dolaze jos vece face, sa vrednostima srednjeg veka, ravne zemlje, antivaksera, pseudonauke, pseudomedicine, pseudoistorije i svega kontra od zdravog razuma. Sa prosecnim SNS glasacem se moglo polemisati o prostim cinjenicama, ali sa ovima razgovora nema. 
 

Tragedija je ove nacije da se spalo na to da ne da nismo jednim delom gradjanska nacija, vec nismo ni podanicka.

 

Izvinjavam se sto sam ti skratio post, to sam uradio da bih naglasio samo ovo sto sam citirao, a ciji je smisao (kako ja citam) sledeci - nije SNS toliko los, nismo mi zbog SNS samo dno Evrope, nego zbog ovih sto glasaju za DSS, DJB i Dveri.

 

Prvo, stvarno ne vidim kako moze da se ukalupi prosecan birac bilo koje stranke? Ako kazes da se sa prosecnim biracem SNS moze razgovarati, na koga se to odnosi? Na zatucane desnicare koji i nakon deset godina misle da je Vucic radikal koji se pretvara da je za EU vrednosti? Na penzionere koji ce obozavati diktatora sta god da kaze, makar danas rekao da smo najbolji narod na svetu, a sutra da smo lenji i nepismeni? Na razne botove koji se ubise od obozavanja vodje jer ne zele da prestanu parazitirati na drzavnoj kasi? 

 

Srbija je, zapravo medju retkim zemljama koje nemaju jaku stranku koja je nativisticka/ultrakonzervativna/nacionalisticka/antiglobalisticka. Za razliku od toga, u EU na izborima itekako dobro prolaze Vox, RN, stranka Nigela Faraga (sa vremena na vreme), Lega, FdI, PVV, AfD, PiS, PS, Fidesz, Domovinski pokret, AUR, EKRE, L'SNS, Sme rodina, SPD, SD, DPP, Chega - lista je dugacka i neku partiju sam sigurno zaboravio.

 

Sad ces ti napisati, zar nije bolje da imamo ovakvu saradu od demokratije, eto kod nas SRS ispod cenzusa, sta je bolje SRS na 27% ili SNS na 50%? I bojim se da je odgovor jasan - ne, nije bolje. Ne mozes ljudima koji su iz ovoga ili onoga razloga ozlojedjeni, ljuti, skrajnuti, koji sebe ne vide u novom globalnom svetu samo odseci i reci - ma bolje i diktatura nego da 50%+ glasa za Brexit.

 

Postoji mozda neki razlog zasto u svim uredjenim zemljama postoje ovi koje pominjes i ljudi bi radije ziveli tamo nego u Belorusiji ili Srbiji gde krajnje desnice (kobajagi) nema ni u tragovima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, fancy said:

 

O, vidim da se primio novi narativ™, sličan onom da je Ukrajina mučki napala CCCP s leđa.... fino. :default_coffee:

 

Koliko sam shvatio biće novih izbora u Beogradu? (ako sam loše skapirao, zaboraviti na ceo ovaj post) 

I to je loše - kako??

Možda u paketu s novi izborima (ponavljam, ako sam dobro razumeo) idu i novi uslovi, pojačana kontrola, itd... možda čak i ovi Mapeti Tadić i sl. odluče da se ne glupiraju svojom listom nego pridruže jednoj od 2 (dve) jedine opo liet?!  Možda, možda i ne... ali to tek ostaje da se vidi.  Nije kao da je sve otišlo u q. krasni.

 

Lose je jer u Beogradu nema vecine bez neke od partija ekstremne desnice. To je onaj Stojanovic lepo uocio kada je pitao "zar su ovi iz gradjanske opozicije zaista mislili da ce imati vecinu bez ovih iz nacionalisticke opozicije i obrnuto".

 

Ako uzmemo beogradske izbore 2008. kao izbore gde postoji jasna podela prozapadne protiv antizapadnih stranaka imamo DS (40%) + LDP (7%) na 47% i SRS (35,5%) + DSS (11,2%) + SPS (5,3%) na 52%.

 

Dalje, imamo izbore 2012., na njima DS ima 37%, SNS 27%, SPS 9,5%, DSS 7,8%, LDP 5%, SRS i Dveri po 4%. Opet, za SNS+DSS+SPS+SRS+Dveri je glasalo 52% glasaca u glavnom gradu.

 

I onda dolaze ovakvi izbori gde je pola ovih sto su glasali za "gradjanske" opcije za iste glasalo je su itekako imali koristi od istih ili im je prosto stalo da se ima sta jesti, nesto kupiti i negde otputovati, a demokratija i slobodni izbori ih interesuju kao umetnicko klizanje u Kambodzi. Takvi su samo presli da glasaju (a neki i da botuju) za SNS umesto za DS i oni ce to raditi dok god je SNS na vlasti.

 

Sto znaci da imamo sledecu situaciju: ex DS/LDP/G17+ glasaci koji i dalje glasaju za gradjansku opciju oko 25-30%, nacionalisti koji glasaju protiv SNS (za koga god, da li za Dveri, DSS, Zavetnike ili DJB) maksimum oko 20% i SNS + SPS tu negde izmedju 40% i 50%.

 

Svidjalo se to nekome ili ne, postoje samo tri opcije: gradjanska opozicija + nacionalisticka opozicija, gradjanska opozicija + SNS ili SNS + nacionalisticka opozicija. Paradoks je da ako neko zeli da izbaci nacionaliste iz parlamenta treba da glasa za SNS, a ako neko zeli da skine SNS bilo gde mora da glasa za neke nacionaliste (jer inace odose ispod cenzusa, pa nista od vecine sa njima).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Opet iz politike, Jakšić, jedan od retkih normalnih tamo:

 

Srbija na zapadu

 

 

Čak i da SePSa ne uđe u vladu, sumnjam da će biti išta od toga.

 

Naime, Vučler je ipak stari radikal, lik od malih nogu odgajan na Duginovim i Kalajićevim kvaziintelektualnim budalaštinama. Razume se i rusofil, a prva ljubav zaborava nema.

Plus, ekstremno je nestabilan, lud i više se plaši gubitka (apsolutne) vlasti i podrške (što mu ne gine ako zaista odj*be Rusiju) čak i od smrti. 

 

Dakle, to konačno odvezivanje Srbije od ruske parija-države je ipak daleko iznad kapaciteta jednog radikala. Nemoguće, sem u teoriji. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Don Juan said:

Ne. Ne znam odakle ti ova ideja. Možda su u nekim Ruskim krugovima želeli da bude ovakav rasplet stvari, ali panslavizam je pre svega nastao kao pokret, ne nužnog ujedinjenja Slovena, ali njihovog oslobođenja da. To je odprilike nastalo u trenutku kada je Monarhija bila na laganom silasku sa scene, pa su uglavnom narodi koji su bili obuhvaćeni ovom državom, polako dizali glave i tražili svoja prava, a upravo su pravo na očuvanje identiteta, i na kraju sloboda odlučivanja bili među glavnim pokretačima panslavizma.

Da li su Rusi želeli da ovo iskoriste i prošire uticaj svoje monarhije na teritorije koje su bile tada bod Hazburzbima, svakako da, ali to nije suština i poenta.

 

Na kraju krajeva kao podskup je nastala i ideja o ujedinjenju svih južnih slovena.

Kako god, motivi su jasni: ruska dominacija nad svim ostalim Slovenima.

 

Ali je ipak konačni metak u tu mrcinu od ideologije ispaljen ovim ratom u Ukrajini. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Drug Crni said:

Dravot je svojevremeno predlagao da VoX P (starog foruma) postane politicki pokret..ozbiljno je predlagao..

 

Ako mi verujes i ja sam pre par godina dao taj predlog nekim forumasima. 

 

Ideja mozda deluje glupo i malo naivno, ali nekad razmisljam/sam razmisljao da umesto sto samo pisem pokusam da uradim i neku konkretnu stvar, u skladu sa svojim mogucnostima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, major josip said:

 

Ako mi verujes i ja sam pre par godina dao taj predlog nekim forumasima. 

 

Ideja mozda deluje glupo i malo naivno, ali nekad razmisljam/sam razmisljao da umesto sto samo pisem pokusam da uradim i neku konkretnu stvar, u skladu sa svojim mogucnostima.

 

Sve je to lepo, i nije glupo, ali uraditi "nesto konkretno" i formirati "politicki pokret" je prilicno velika razlika. Tako da mislim da je naivno ocekivati da par virtuelnih likova moze da formira tako nesto. 


Nesto konkretno (i ne tako malo) je uradio recimo Savo Manojlovic a (jos uvek) nije formirao nikakav politicki pokret. 

Politicki pokret zahteva konstantno konkretno angazovanje. To nije nesto sto moze pojedinac da iznese na svojim ledjima. 

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Mogućnost (političkog) ostrva
Ovo što sledi je skup nekih razmišljanja i posmatranja funkcionisanja određenih političkih aktivnosti u zemlji, ali i u nekim zemljama zapadne Evrope. Bliža istorija srpske demokratije i uloga “službenika” u istoj deluje kao matematički potpuno nerešiv problem. Pri tome, mislim na čitav niz događaja koji su obeležili, na primer, samo period od 9. marta 1991. pa do danas (cepanja DS na komadiće tokom svoje istorije, kompromise, pomaganja u sklapanju većina na lokalnim nivoima i više, fenomene “omiljenih opozicionara”, pojavljivanje “ekonomskih eksperata” i “iskusnih privrednika” na ministarskim mestima itd). Ponavljam, ovo su neka moja hipotetička razmišljanja na temu odnosa konkretne politike, softvera, aktivizma, društvenih mreža u kontekstu balkanskih krutih stranačkih i državnih aparata.

 

 Razmišljanja koja nisu inicirana samo ovim nesrećnim događajima u Srbiji poslednjih godina, ali koja su svakako intenzivirana u tom periodu. Zapravo, hipotetički vid organizacije aktivističko/političke grupe u 2019 godini, u državi koja pruža izuzetno limitirane mogućnosti normalnog i zdravog angažmana.

 

1. Organizacija bi morala da funkcioniše nezavisno od dejstva svakog pojedinačnog člana,  te da nastavi da postoji u svom neizmenjenom obliku i u slučaju napuštanja bilo kojeg člana ili grupe članova.


2. Organizacija bi morala da poseduje mehanizam regulacije - određeni izabrani podskup članstva bi morao da ima sposobnost da reaguje i blagovremeno eliminiše grupe ili pojedince koji svesno ili nesvesno, planski ili ne, narušavaju osnovne postulate delovanja organizacije.


3. Organizacija bi se svojim dobrim delom bazirala na softveru, odnosno konkretnoj implementaciji odgovarajućih algoritama koji obezbeđuju transparentnost odlučivanja, reprezentativnost uzorka (digitalni kvorum, primenom osnovnih statističkih formula), detekciju anomalija pri aktivnostima, dostupnost celokupnog delovanja organizacije 24/7 (uptime), mogućnost predlaganja problematike, odgovaranja na postavljene problematike i komunikaciju između članova, uz obezbeđivanje “relativne” anonimnosti. Softver bi morao da bude open-source i podložan proverama i modifikacijama (videti iskustva Nemačke i Italije)


4. Osnovni postulati organizacije bi bili neka vrsta osnovne povelje, kriterijumi pripadnosti uopšte, zdravorazumski principi koji se ne dovode u pitanje i koji bi bili doneti u užem krugu članstva - inicijativnom odboru - i odnosili bi se, pre svega, na demokratičnost unutar i van Organizacije, uvažavanje mišljenja unutar Organizacije, borbu protiv diskriminacije unutar Organizacije, ali i uz polaganje najosnovnijih smernica Organizacije: demokratičnost, ljudska prava, efikasnost, socijalna pravda, beskompromisnost u tačno definisanim situacijama i pitanjima, bez ulaženja u konkretna političko društvena pitanja.  Ovi postulati, nekakav pandan “statutu” klasičnih stranaka, bi zapravo trebalo da budu garant očuvanja pravca delovanja, ali i batina za isterivanje onih grupa i pojedinaca koje, svesno ili nesvesno, deluju protivno istima.


5. Jedna od osnovnih funkcija Organizacije bi bilo uspostavljanje, održavanje i zaštita Platforme: skupa logičkih, etičkih, organizacionih i sistemskih pravila koji bi omogućavali članovima da direktno, transparentno i “relativno anonimno” putem izjašnjavanja o pojedinačnim problemima kreiraju politiku Organizacije.


6. “Relativna anonimnost” bi morao da bude jedan od ključnih koncepata Organizacije - jedna organizacija ovakvog tipa bi bila izložena pritiscima, dok bi članovi mogli biti ugroženi na najrazličitije načine, danas ili sutra. Platforma/softver sa te strane bi morao da zadovoljava izrazito suprotstavljene i sofisticirane tehničko-softverske zahteve: sa jedne strane neophodna bi bila bezuslovna, precizna i jedinstvena identifikacija članova koji učestvuju u radu same platforme, te kreiraju i definišu njenu Politiku, dok bi se istovremeno onemogućavalo “curenje” podataka o članovima van platforme. Polazilo bi se od činjenice da se svi članovi nalaze u različitim situacijama i da nisu svi niti spremni, niti u mogućnosti za isti nivo izloženosti sopstvenih političkih pogleda, ali da zbog toga ne treba da budu sprečeni da politički deluju kroz istu. Polazeći od činjenice da je praktično nemoguće obezbediti idealnu anonimnost, odnosno savršenu bezbednost bilo kakve online platforme, neophodno bi bilo pronaći balans između tehnologije i konkretne akcije.


7. Pripadnost Organizaciji bi povlačila i obaveze, od kojih bi najznačajnije bilo poštovanje donetih odluka i politika Organizacije, izlazak na konkretne eventualne izbore, podrška inicijativama i aktivnostima Organizacije koje usvoji većna i slično. Članovi ne bi trebalo da imaju obavezu eksponiranja  (u slučajevima da to sami ne žele ili postoje objektivni ili subjektivni razlozi), ali bi imali obavezu da implementiraju odluke Organizacije.


8. Članovi Organizacije koji bi želeli da implementiraju politike Organizacije u skupštinama, u slučaju da se izlazi iz sfere aktivizma i ulazi u pravu politiku, odnosno kandidati na eventualnim izborima, birali bi se unutar organizacije, na osnovu kompetentnosti, aktivnosti unutar Organizacije, sposobnosti komunikacije i slično.


9. Organizacija bi, pre svega, bila okrenuta lokalnim pitanjima i konkretnim problemima, ali je osnovna ideja da koristi mehanizam umrežavanja i, posledično, efekat mreže, kako bi implementirala rešenja koja uveliko prevazilaze mogućnosti jedne lokalne grupe.


10. Organizacija bi se bazirala dobrim delom na poverenju, altruizmu, aktivizmu, empatiji i dobroj volji članstva, kao osnovnim ljudskim vrednostima, ali bi morala da raspolaže i softverskim i proceduralnim mehanizmima detekcije i reagovanja na potencijalne anomalije u ponašanju članova (videti tačku 1).


11. Problem “infiltracije” je, praktično, nerešiv. Jedini način koji mi deluje smisleno u ovom trenutku je korišćenje “kritične mase”, odnosno “zdravog jezgra” koje bi bilo u stanju da svojom brojnošću amputira neminovne pojave kanceroznog tkiva.

 

Kako bi u praksi ovo moglo da izgleda? Pa, na primer, član X postavlja na “board” nekakav problem, rušenje parka u gradu… Valjevu, sečenje stabala, lupetam. Nakon kraće diskusije - da li je vredno pažnje, neophodno, opravdano, izvodljivo učiniti nešto po tom pitanju, definisalo bi se šta je moguće uraditi, kakvu konkretnu akciju, kakvo oglašavanje, ukoliko je neko grafički dizajner napravio bi se nekakav baner, uradila bi se kampanja na društvenim mrežama, kontaktirali bi se nadležni (opština…), poslali bi se dopisi novinama, organizovalo bi se nešto u samom gradu. Ukoliko bi bilo odziva, deo zainteresovanih bi mogao da dođe da *flashmobuje* park, itd, dodajući vidljivost problemu i gurajući ga pod oko javnosti. Osnovna ideja je da se ljudima omogući da podrže ono za šta negde u dubini duše znaju da je ispravno, ali nemaju alata, volje, snage, mogućnosti da sami istupaju. Sve ovo bi moglo da bude organizovano neuporedivo brže nego preko klasičnih fejsbuk grupa, zato što bi bilo mikrotargetirano celom skupinom ljudi koja se zato i organizovala na prvom mestu. Na široj skali je slično - kod eventualnih izbora, organizacija bi, nakon interne diskusije, odlučila koje je “manje zlo” i da li želi ili ne želi da podrži nekog od postojećih kandidata. Suština bi svakako bila u činjenici da bi svako mogao (teoretski, ali i suštinski) da učestvuje u donošenju odluka, te na taj način, valjda bio više motivisan za učešće u političkom životu - a ono počinje od rasporeda i broja kontejnera u naselju, preko borbe za zelene površine, pa do osvajanja osnovnih sloboda, ukazivanja na nasilje, kriminal, diskriminaciju i slično.

 

Do izražaja bi ovakav sistem došao posebno u ovakvim situacijama, kada ili vlast ili sama heterogenost i dezorganizovanost opozicije čine da se različiti (opozicioni) faktori svađaju, upiru prstom jedni u druge i slično. Ukoliko Organizacija, većinom (digitalnih) glasova svoga članstva odluči - neko je prihvatljiv za sve ili nije uopšte prihvatljiv. Ovo je neka, blago seljačka, interpretacija koncepta direktne demokratije u kojoj svakako pojedinac, član, ima mnogo veći uticaj na sam proces donošenja odluka, a sa druge strane nije previše skrajnut kada su u pitanju konkretna i lokalna pitanja - kao što je na primer ovo - ko je prihvatljiv govornik, ko nije, koja akcija je svrsishodna, a koja kontraproduktivna i slično. Vox, na primer, je pokazao mnogo puta do sada taj stabilizujući efekat povratne sprege i meni samom, vraćajući neka moja razmišljanja i rezone koji su otišli u pogrešnom pravcu, na neku prihvatljiviju i, što je važnije, koherentniju liniju.

Ako ste na ovo mislili, ovo sam kačio na forum 2019te...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, freethrow said:

Ako ste na ovo mislili, ovo sam kačio na forum 2019te...

E ovo je nesto drugo i vrlo zanimljiva ideja, moram priznati. 

 

Malo lici na Anonimuse, zar ne? S tim sto se oni nikada ili retko pojavljuju kao Anonimusi u nekom fizickom prisustvu u stvarnom svetu. Njihov aktivizam je uglavnom online, dok bi ovakva jedna organizacija zapravo bila fizicki prisutna i organizovala javna okupljanja. 

 

Ipak, ovo ne moze biti totalno anonimno jer to javno okupljanje mora neko da vodi. 

Link to comment
Share on other sites

Srbija je na tankom ledu. Energetski je zavisna od Rusije. I da hoce, ne moze tek tako da udari sankcije (pre svega zbog NIS-a). 

Eto, sto Nemacka ne prestaje da uvozi gas iz Rusije???

Drugo, oko Kine tu se ne slazem sa Amerima. Od kineskih investicija Srbija ima I te kako koristi. A npr americka firma je prodala leziste Cukaru Peki kod Bora kineskoj firmi!!??! Onda nek uvedu sankcije kompaniji Freeport!!! 

Srbija ima veliku korist od saradnje sa Kinezima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Srbija je na tankom ledu. Energetski je zavisna od Rusije. I da hoce, ne moze tek tako da udari sankcije (pre svega zbog NIS-a). 

Eto, sto Nemacka ne prestaje da uvozi gas iz Rusije???

Drugo, oko Kine tu se ne slazem sa Amerima. Od kineskih investicija Srbija ima I te kako koristi. A npr americka firma je prodala leziste Cukaru Peki kod Bora kineskoj firmi!!??! Onda nek uvedu sankcije kompaniji Freeport!!! 

Srbija ima veliku korist od saradnje sa Kinezima.

 

Naravno, Srbija nije Nemačka pa da može da ravnopravno razgovara sa Rusijom, ali ni sa zapadom, zato ne treba da čeka zadnji momenat da se izjasni kad oni od kojih zavisi izgube strpljenjey. Ko ih bije po ušima da izjavljuju kako nikad neće uvesti sankcije Rusiji, umesto da odmah krenu u konsultacije sa EU i USA.
Što se Kine tiče , nisam ni zanao to za Čukaru Peki, ali železara u Smederevu je bila u vlasništvu Američke firmr koja je napustila Srbiju pa su došli Kinezi, Zato u zadnje vreme Amerikanci i govore da treba da pokažu Srbije da je korisnije da sarađuju sa zapadom nego sa Kinom i Rusijom ali mi ćemo opet da bežimo još dva kruga pa ćemo onda prihvatiti sve što nam kažu.

Link to comment
Share on other sites

  • A sad unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...