Jump to content

Izbori 2022


Div

Izbori 2022  

135 members have voted

  1. 1. Za koga ćete glasati na predstojećim parlamentarnim izborima 2022 (anonimna anketa):

    • Zajedno možemo sve - Aleksandar Vučić
      5
    • Premijer Srbije - Ivica Dačić
      1
    • SRS - Dr. Vojislav Šešelj
      1
    • Ujedninjeni za pobedu Srbije (SSP, NS, DUVM - VMDK, & co.) - Marinika Tepić
      81
    • Nada za Srbiju (Nada, NDA, DSS, Monarhisti) - Dr. Miloš Jovanović
      3
    • Srpska stranka Zavetnici - Milica Đurđević Stamenkovski
      1
    • Moramo, Akcija, Ekološki ustanak, Ne Davimo Beograd - Ćuta i Nebojša Zelenović
      28
    • DJB, ZS, ŽZS - Suverenisti
      1
    • Srpski pokret Dveri, POKS, Patriotski blok - Boško Obradović
      0
    • Ajmo ljudi, SDS, NS & co. - Boris Tadić
      1
    • Neka od ostalih lista
      2
    • Izaći ću, ali ću poništiti listić
      1
    • Neću izaći na izbore
      10


Recommended Posts

19 minutes ago, Kooineeperk said:

Pa upravo to ce se desiti ako se sada formira ova "frankenstajn gradska vlast" = kratkorocno oboriti sistem, dugorocno imati demo-gradjansku vlast. 

 

Neki se secaju DOS-a... nekima je kratka pamet. 

Mislim da vredi rizikovati godinu-dve dana sa tim jazom, umesto cekati 4 godine na novu sansu. 

 

Ona sada mora veeeeeoma daleko da gleda. Ne mislim da bi joj rusenje gradske vlasti SNS+SPS donelo nesto negativno. Pogotovo sto zaista mislim da je to orocena vlast na kratak period. To je neki trade-off, istrpis malo desnicara u vlasti koja nije ustavotvorna (republicka) ali posle na republickim opet svako svojim putem. A Milici je benefit sto bi onda za 2 godine uzela jos veci desnicarski zalogaj SNS kolaca. 

 

Samo sam ukazala na terminološku nepreciznost, sve kul. 😄 Hm da, a gde će biti ta demo-građanska vlast? Šta je sa ostatkom Srbije? 

 

Sećamo se DOS-a, tj. neki ste uživo svedočili a neki smo učili istoriju. U tome i jeste problem.

 

Bold: Mora se voditi računa koliko prostora se takvim likovima daje da se razmašu svojim idejama, čak i zarad nekog višeg cilja.

 

Samo bih još jednom naglasila važnost toga šta je cilj a šta sredstvo. Upravo takva nekonkretnost opozicije ih košta rezultata. Voršipovanje demokratskih i vrednosti koje stoje u osnovi feminizma, ljudskih prava i sl. ne treba da bude konačni cilj samo po sebi (suviše je apstraktno) već pre sredstvo. Dakle (mi) kao neki obrazovaniji, informisaniji i pre svega osvešćeniji ljudi treba da pokažemo nekom ko to još uvek nije šta te vrednosti znače i pomognemo da ova država bude funkcionalnija za život svih nas (cilj).

 

Žao mi je što levica (ona prava, ne ova imitacija) nije ozbiljna u Srbiji, jer u tim idejama ne bi bilo elitizma koji ima trenutna građanska opcija. Samim tim bi doprli do više ljudi.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

ali bi bilo potpuno isto da li bi pravili "samo" koaliciju ili bi se utopili. Zasto bi se to razlikovalo?

Hajde prvo da razdvojimo o cemu pricamo - gradu ili republici. 

 

Svakako nikakvo utapanje na gradskom ne moze da se desi, nije logicno tako nesto ako se to ne uradi i na republickom. 

Republicki su za sada izgubljeni. Ostaje jedino grad kao opcija da se nesto uradi. Dakle pricamo o gradu. Pravis koaliciju zarad rusenja sistema, za godinu-dve koliko je potrebno.


A sta ce posle biti (kad opet bude prilika za republicke), da li ce se tada utapati, udruzivati, izlaziti zajedno ili odvojeno to je drugo pitanje, to je F4 EL i o tome mozemo da pricamo ako se plasiramo u play off. 

 

(izvinjavam se ako neko ne kapira ove kosarkaske reference, lakse mi bilo tako Meku da objasnim 🙂

Link to comment
Share on other sites

Pricamo o gradu. Prvo, zasto bi iko prilazio SNSu u gradu, a da ne bude u vlasti i na republickom nivou? Jednostavno nema nikakve logike. Drugo, zasto bi iko prisao SNSu na prvom mestu, jer tako sebi pise smrtnu presudu? Ako je cilj da se uzme sto vise odmah sada odmah i da napravis cistu korist, da, ovo je verovatno najbolja sansa koju ce imati da pridju SNSu. Ali nekako ne verujem da cak i oni koji su napravljeni sa tim ciljem da SNS ostane na vlasti zaista mogu da ga podrze otvoreno u ovom trenutku.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DameTime said:

 

Samo sam ukazala na terminološku nepreciznost, sve kul. 😄 Hm da, a gde će biti ta demo-građanska vlast? Šta je sa ostatkom Srbije? 

 

Sećamo se DOS-a, tj. neki ste uživo svedočili a neki smo učili istoriju. U tome i jeste problem.

 

Bold: Mora se voditi računa koliko prostora se takvim likovima daje da se razmašu svojim idejama, čak i zarad nekog višeg cilja.

 

Samo bih još jednom naglasila važnost toga šta je cilj a šta sredstvo. Upravo takva nekonkretnost opozicije ih košta rezultata. Voršipovanje demokratskih i vrednosti koje stoje u osnovi feminizma, ljudskih prava i sl. ne treba da bude konačni cilj samo po sebi (suviše je apstraktno) već pre sredstvo. Dakle (mi) kao neki obrazovaniji, informisaniji i pre svega osvešćeniji ljudi treba da pokažemo nekom ko to još uvek nije šta te vrednosti znače i pomognemo da ova država bude funkcionalnija za život svih nas (cilj).

 

Žao mi je što levica (ona prava, ne ova imitacija) nije ozbiljna u Srbiji, jer u tim idejama ne bi bilo elitizma koji ima trenutna građanska opcija. Samim tim bi doprli do više ljudi.

 

 

Koga podrazumevas pod pravom levicom?Ja bih rekao d aje vucic ugasio i pristojnu desnicu, i pravu levicu, desnicu cak i vise, gle ironije..najoybiljnija prava desnica je faking jeremic, Kostunica za sirotinju, ej! Previse su i levica i desnica siroki pojmovi, po meni..niti desnica pdorazumeva Noz zica Srebrenica, niti je prava levica Natasa bljuc Kandic, po meni..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Harmonika said:

Koga podrazumevas pod pravom levicom?Ja bih rekao d aje vucic ugasio i pristojnu desnicu, i pravu levicu, desnicu cak i vise, gle ironije..najoybiljnija prava desnica je faking jeremic, Kostunica za sirotinju, ej! Previse su i levica i desnica siroki pojmovi, po meni..niti desnica pdorazumeva Noz zica Srebrenica, niti je prava levica Natasa bljuc Kandic, po meni..

 

Prava levica kao jedno od središnjih pitanja postavlja pitanje kapitalizma (opet ja o tome, jbg), tj. položaj radničke klase u Srbiji i klasne podele. Mi to trenutno nemamo. Ne znam koliko uopšte pratiš taj deo političke scene, Partija radikalne levice (PRL) je jedno vreme bila aktivna ali su takođe u raspadu zbog unutrašnjih previranja (rekoh već da je levica neozbiljna). Postoje i neke organizacije tipa Marks21 i sl. 

 

Bold: Apsolutno. Dimenzija levica-desnica je zapravo kontinuum i većina nas se može pozicionirati negde na njemu, a na osnovu te pozicije ćemo odabrati političku opciju kojoj dajemo podršku. Recimo Dveri, Zavetnici i NADA svakako jesu pozicionirani desno, ali nisu nikako na istoj tački. Onda imaš levicu, ali imaš i liberale koji bi da budu levičari, samo to ne mogu nikako biti po vokaciji sve dok prihvataju (liberalni) kapitalizam itd.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DameTime said:

Samo sam ukazala na terminološku nepreciznost, sve kul. 😄 Hm da, a gde će biti ta demo-građanska vlast? Šta je sa ostatkom Srbije? 

Pa o celoj Srbiji tu pricam. Demo-gradjanska vlast bi bila ovo nesto sto je blisko UZP/Moramo. Ko hoce da podrzi, otvorena su mu vrata.

 

6 minutes ago, DameTime said:

Bold: Mora se voditi računa koliko prostora se takvim likovima daje da se razmašu svojim idejama, čak i zarad nekog višeg cilja.

 

Tako je, ali bez njih ne moze, a opet i njima mislim da bi odgovaralo rusenje Vucica. 

 

4 minutes ago, McLeod said:

Pricamo o gradu. Prvo, zasto bi iko prilazio SNSu u gradu, a da ne bude u vlasti i na republickom nivou? Jednostavno nema nikakve logike. Drugo, zasto bi iko prisao SNSu na prvom mestu, jer tako sebi pise smrtnu presudu? Ako je cilj da se uzme sto vise odmah sada odmah i da napravis cistu korist, da, ovo je verovatno najbolja sansa koju ce imati da pridju SNSu. Ali nekako ne verujem da cak i oni koji su napravljeni sa tim ciljem da SNS ostane na vlasti zaista mogu da ga podrze otvoreno u ovom trenutku.

Slazem se. Ali to je outovanje onda. Bice usisani u SNS. A mi cemo cekati jos 4 godine na svim nivoima za novu sansu.

 

Mislim da je Zavetnicima i DSSu zapravo bolja opcija da sruse Vucica u Beogradu, da padne i u Srbiji i onda za 2 godine da opet samostalno izadju (mada ja ne bih imao nista protiv da DSS bude deo te demo-gradjanske inicijative). 

 

To je ako hoce quick win. Ako ne, cekacemo zajedno 4 godine. 

 

 

Dakle, imamo 4 opcije:

1. Da SNS+SPS formiraju vladu i na republickom i na gradskom nivou (uz pomoc neke desnicarske opcije samo u gradu, tipa Zavetnici, a mozda kao prilepak i na republickom)

2. Da SNS (bez SPSa!) formira vladu na republickom nivou uz novog partnera (tipa DSS, sumnjam da bi DSS pristao samo na grad) kao i u Beogradu (a onda im tu treba podrska Zavetnika a oni mozda ne bi hteli samo grad). 

3. Da se niko ne outuje i ostanemo da smrdimo jos 4 godine

4. Da se SNS i SPS formiraju republicku vladu a u Beogradu da vlast uzmu UZP+Moramo+DSS+Dveri+Zavetnici+Ajmo. Da se mnogo prljavog vesa izbaci pa da za 2 godine igramo pravedniju igru. 

 

 

Opcija 1 i 2 se mogu desiti i pozitivno iz nje je sto onda znamo ko se outovao. 

Opcija 3 je status quo, cekanje. 

Opcija 4 je promena. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da Moramo prilicno fino igraju, ne savrseno, ima im se sta zameriti, ali, okej su zasada..i cela eko prica, ako negde ideolsoki pronalazim sebe, tu pronalazim..Cuta fino gura pricu, koliko toliko..najvise su se, po meni zeznuli sa kanditovanjem Bilje..nista portiv zene, naprotiv, sad mi zao sto nece biti u Skupstini,a eto, mogla je biti, ali bas zato..niti su pogurali drugi krug, niti je ostvarila neki rezultat..ali, sta je, tu je..

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moramo jedino može da zezne elitizam koji se polako pomalja iz njihovih redova. Često ti pokreti krenu sa dobrim ciljem i dobrom pričom ali se dođe do tačke "mi obrazovani se borimo za prave vrednosti, krezubi birali SNS", što samo dalje produbljuje podele.

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, medobrundo said:

 

Na nekom uzorku ljudi koje ja poznajem sa leve obale Dunava (a igrom slučaja baba i deda imaju neku kuću u toj zabiti) prosečan iq tamošnjeg stanovnika je verovatno 70-80. U principu ih zabole za kanalizaciju, jer su razvili sisteme u koji kanal će da sruče fekalije; za kanalizaciju bi zasigurno morali da plate priključak i više to vide kao trošak. Ne bi ih svakako to kupilo, ali neko finansijsko podmićivanje verovatno bi. Da im je do kanalizacije stalo, valjda bi ljudi jednom u životu organizovali neku pobunu. Bukvalno poslednje mesto na kojem bih odgajao svoje dete, naježim se i kada prođem. Ona ekipa koja je stasala tamo (Mare Mesar, braća Budimir i ostali iz Veljinog klana) jeste ekstremniji primer, ali su otprilike role modeli mlađim naraštajima. Kontam da je trocifrena cena kvadrata stana možda privlačna nekome, ali bolje biti beskućnik. Malo sam ekstreman i karikiram i naravno da ima izuzetaka, ali stvarno ne vidim kako je opozicija tamo mogla da namakne bilo šta. One tupave face kojima Đani Ćurčić drži zapaljivi govor bi zasigurno pala na priču o borbi protiv korupcije. Pričamo o opštini čiji predsednik iz SNS-a je uhapšen nedavno; i oni opet daju maksimalnu podršku SNS-u. Ne, stvarno me zanima kako bi izgledala ta kampanja tamo? Koliko su radikali dobijali tamo 2000ih? Koliko DS? E to koliko je dobijao DS je dobijao jer je mogao da kupi te glasove dok je bio na vlasti. 

 

EDIT: Naravno da je za stanje tih ljudi, uslove u kojima žive, način na koji se vaspitavaju i obrazuju, pa i kako rezonuju -- u mnogome odgovorna sama država, koja sopstveno društvo tako i oblikuje i ne radi na inkluziji. Ali, hajde da se u kraćem roku ne zaluđujemo da bi neka kampanja "obećanja" tamo nešto promenila. Ako su se ti ljudi nečega naslušali, to su prazna obećanja. I ne mislim tu samo na prigradske beogradske opštine. To što ćeš da odeš negde i slažeš da će neko da ima platu 4k EUR i penziju 1k EUR i da će da se napravi svemirska stanica u tom mestu, zaista ne znači da će taj neko glasati za tebe. Naš narod je pametan da prepozna gde je istinska ekonomska prilika koja odgovara njegovim potrebama i kapacitetima -- za nekoga je to posao u JP, za nekoga koverta na dan izbora, za nekoga posao za dete, za nekoga botovanje, itd.  Promena na lokalu neće doći kroz čuveno "pokucati na svaka vrata i pričati sa građanima pred izbore" nego kroz uspostavljanje saradnje sa lokalnim šerifima. Ako hoćeš Brus, adresa je Jutka. Ako hoćeš Jagodinu, adresa je Palma. Ako hoćeš jug, prvo kod braće Tončev. Hajde da ne budemo toliko naivni pa da mislimo da neki karavančić iz Beograda obiđe kuće i obeća svašta i taj čovek uveče legne i pomisli -- e, to je to, imaju moj glas.

 

Jasno je meni sve ovo što ti pišeš i slažem se sa većim delom. 

 

Ipak, to nije neko selo u okolini Vranja za 5 stanovnika, ovo su ljudi gde dosta njih radi u Beogradu, na 15-20 minuta od centra grada. 

 

Ne znam, meni deluje neverovatno da se tu nije moglo dobiti bar 15% posto, svaki sedmi glas. 

 

Kako je opozicija mislila da će dobiti izbore bez tih opština, na osnovu čega su davali one prognoze? 

 

Toliko su dobri rezultati u centru i opet je u najbolju ruku egal i to sa sve zavetnicima, dssom i dverima.

 

I Novi Beograd, kao ogromnu opštinu, je sns izgubio lagano gde je Šapić bio najjači. 

Edited by major josip
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Novi Sad rezultati :

 

SNS 36,85%

SPS 8,64%

UzS 20,17%

NADA 7%

Moramo 7,08%

 

Ostali 20% , Sabirao Miran Pogačar. 

 

Ako su ostali svi ispod cenzusa sad sam malo računao SNS+SPS bi bili na 54,69% mandata. Dakle NS mora da radi na ukrupnjavanju opozicije ako želi da ih obori na sledećim izborima.

 

Ova priča Đuke molera je dokaz da je neko hteo ovakvu skupštinu.

 

Edited by Klotzen
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DameTime said:

Sećamo se DOS-a, tj. neki ste uživo svedočili a neki smo učili istoriju. U tome i jeste problem.

Koji problem? Jedinih 12 godina koliko toliko pristojnog društva u poslednjih 34 godine? Izlazak iz sankcija, srušene zemlje, ratova?

6 hours ago, DameTime said:

Bold: Mora se voditi računa koliko prostora se takvim likovima daje da se razmašu svojim idejama, čak i zarad nekog višeg cilja.

Ponavljam: Velja Ilić, Momčilo Perišić, Vuk Obradović, Nebojša Čović, Dušan Mihajlović, Dragan Veselinov, Dragan Milosavljević, Jožef Kasa, Branislav Kovačević, Mile Isakov. Ne vidim da su današnji izvođači moronskih političkih radova nešto gori od pređašnjih, a pogotovo da su manje fleksibilni...

6 hours ago, DameTime said:

Samo bih još jednom naglasila važnost toga šta je cilj a šta sredstvo. Upravo takva nekonkretnost opozicije ih košta rezultata. Voršipovanje demokratskih i vrednosti koje stoje u osnovi feminizma, ljudskih prava i sl. ne treba da bude konačni cilj samo po sebi (suviše je apstraktno) već pre sredstvo. Dakle (mi) kao neki obrazovaniji, informisaniji i pre svega osvešćeniji ljudi treba da pokažemo nekom ko to još uvek nije šta te vrednosti znače i pomognemo da ova država bude funkcionalnija za život svih nas (cilj).

Ovo nisam shvatio.

6 hours ago, DameTime said:

Žao mi je što levica (ona prava, ne ova imitacija) nije ozbiljna u Srbiji, jer u tim idejama ne bi bilo elitizma koji ima trenutna građanska opcija. Samim tim bi doprli do više ljudi.

Ponovo, teško je imati bilo kakvu realnu i profilisanu političku opciju u državi u kojoj se vrše politička ubistva, prebijanja, mafija itd. Jako, jako teško. Što se tiče nekog elitizma, leve obale Dunava i ostalih stvari, ovde pričamo manje više o situaciji u kojoj opozicija ima sličan zadatak kao vozač autobusa psihijatrijske ustanove kojem su greškom pobegli pacijenti i rastrčali se po gradu. Sada ih treba pokupiti, ali imajući u vidu da ne odgovaraju na racionalne poruke.

 

6 hours ago, Kooineeperk said:

Republicki su za sada izgubljeni. Ostaje jedino grad kao opcija da se nesto uradi. Dakle pricamo o gradu. Pravis koaliciju zarad rusenja sistema, za godinu-dve koliko je potrebno.

Upravo: prilika da se uzme grad, pa čak i sa Dačićem ukoliko je potrebno, bi bilo odlično jer bi grad mogao da se iskoristi kao političko oruđe i pitanje je koliko bi sns mogao da izdrži bez Beograda. Dovoljno je samo da se u prva tri meseca objave papiri za par gradilišta i da konstrukcija počne da puca.

 

6 hours ago, Harmonika said:

Koga podrazumevas pod pravom levicom?Ja bih rekao d aje vucic ugasio i pristojnu desnicu, i pravu levicu, desnicu cak i vise, gle ironije..najoybiljnija prava desnica je faking jeremic, Kostunica za sirotinju, ej! Previse su i levica i desnica siroki pojmovi, po meni..niti desnica pdorazumeva Noz zica Srebrenica, niti je prava levica Natasa bljuc Kandic, po meni..

 

Ne bih se složio da je sns nekim manevrima ugasio pristojnu levicu i desnicu, koliko je ovo što je uspostavljeno kao sistem u Srbiji poslednjih 10 godina mekana diktatura sa osnovama mafije, bazirana - a rezultati izbora to dokazuju - na ucenama poslom ili inteligencijom i glađu. Onog trenutka kada se očisti scena i na njoj ostanu samo političke organizacije, istog trenutka će se ponovo vratiti priča levo desno ili ko kako voli da je zove. Priča o profilisanju je jako teška, takoreći nemoguća u uslovima diktature.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, freethrow said:

Koji problem? Jedinih 12 godina koliko toliko pristojnog društva u poslednjih 34 godine? Izlazak iz sankcija, srušene zemlje, ratova?

Ponavljam: Velja Ilić, Momčilo Perišić, Vuk Obradović, Nebojša Čović, Dušan Mihajlović, Dragan Veselinov, Dragan Milosavljević, Jožef Kasa, Branislav Kovačević, Mile Isakov. Ne vidim da su današnji izvođači moronskih političkih radova nešto gori od pređašnjih, a pogotovo da su manje fleksibilni...

Ovo nisam shvatio.

Ponovo, teško je imati bilo kakvu realnu i profilisanu političku opciju u državi u kojoj se vrše politička ubistva, prebijanja, mafija itd. Jako, jako teško. Što se tiče nekog elitizma, leve obale Dunava i ostalih stvari, ovde pričamo manje više o situaciji u kojoj opozicija ima sličan zadatak kao vozač autobusa psihijatrijske ustanove kojem su greškom pobegli pacijenti i rastrčali se po gradu. Sada ih treba pokupiti, ali imajući u vidu da ne odgovaraju na racionalne poruke.

 

Upravo: prilika da se uzme grad, pa čak i sa Dačićem ukoliko je potrebno, bi bilo odlično jer bi grad mogao da se iskoristi kao političko oruđe i pitanje je koliko bi sns mogao da izdrži bez Beograda. Dovoljno je samo da se u prva tri meseca objave papiri za par gradilišta i da konstrukcija počne da puca.

 

 

Ne bih se složio da je sns nekim manevrima ugasio pristojnu levicu i desnicu, koliko je ovo što je uspostavljeno kao sistem u Srbiji poslednjih 10 godina mekana diktatura sa osnovama mafije, bazirana - a rezultati izbora to dokazuju - na ucenama poslom ili inteligencijom i glađu. Onog trenutka kada se očisti scena i na njoj ostanu samo političke organizacije, istog trenutka će se ponovo vratiti priča levo desno ili ko kako voli da je zove. Priča o profilisanju je jako teška, takoreći nemoguća u uslovima diktature.

 

Meni je naprosto sumanuto da se 2000-2012 uzimaju u nekom vakuumu i prica o razocarenju. Razocarao se samo onaj ko nije bio svestan gde zivi. Mozda je gledao po vazdan Minimaksa i slusao Kosavu pa je mislio da je super.

Pa mi smo bili prakticno suspendovani iz UN! Nismo se racunali kao zemlja. Da li su plate bile mozda 50 maraka. Rast od 2000 do 2012 je enormno veci od rasta 2012-2022. U sta su se ljudi tacno razocarali? Koliko je bolje moglo od onog jada? I otkud Dacicu i Vucicu prilika da vladaju, a imali su u 90im daleko prominentniju ulogu nego sadanja opozicija u kasnijem periodu. I mi pricamo da opoziciji trebaju novi ljudi, a biraci sve lepo oprostili ovoj dvojici + julinu.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Klotzen said:

Novi Sad rezultati :

 

SNS 36,85%

SPS 8,64%

UzS 20,17%

NADA 7%

Moramo 7,08%

 

Ostali 20% , Sabirao Miran Pogačar. 

 

Ako su ostali svi ispod cenzusa sad sam malo računao SNS+SPS bi bili na 54,69% mandata. Dakle NS mora da radi na ukrupnjavanju opozicije ako želi da ih obori na sledećim izborima.

Sa tim koliko kupuju,potplacuju,ovo je dobar rezultat. Mozda se eto u tom Jovanovicu javi novi Kostunica jer on jedini ima potencijal da osvoji vise. Gradjanstvo je izaslo i to je maksimum njihov,mozda sa Moramo moze do 25-30% Jovanovic bi mogao da ide rapidno gore i verovatno jedini koji sns moze uzeti glasove,samo oni u startu imaju 1m glasova.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

Sa tim koliko kupuju,potplacuju,ovo je dobar rezultat. Mozda se eto u tom Jovanovicu javi novi Kostunica jer on jedini ima potencijal da osvoji vise. Gradjanstvo je izaslo i to je maksimum njihov,mozda sa Moramo moze do 25-30% Jovanovic bi mogao da ide rapidno gore i verovatno jedini koji sns moze uzeti glasove,samo oni u startu imaju 1m glasova.

 

Ja sam juče na poslu gledao izborna mesta od 10 tak kolega i ono što je rak rana za opoziciju u NS su okolna sela. Na tim mestima Vučić dobija od 60-80%. Takođe na novom naselju sam našao jedno "urbano" mesto gde je pobedio Vučić. Opozicija mora malo da se pozabavi pitanjima koja su tamo aktuelna da ga  makar na 50% spusti tamo. Onda on ide ispod 30% i gubi izbore.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

 

Ja sam juče na poslu gledao izborna mesta od 10 tak kolega i ono što je rak rana za opoziciju u NS su okolna sela. Na tim mestima Vučić dobija od 60-80%. Takođe na novom naselju sam našao jedno "urbano" mesto gde je pobedio Vučić. Opozicija mora malo da se pozabavi pitanjima koja su tamo aktuelna da ga  makar na 50% spusti tamo. Onda on ide ispod 30% i gubi izbore.

Tesko je to uraditi. Mala mesta su extremno potkupljiva. Njihova shema je da lokalnim mangupima daju dosta para, onda oni organizuju te klince po mestu i to je u startu ogroman broj ljudi. Zaposle,obecavaju..itd. Na naselju vrv gde je neka navijacka grupa jaka.Njih u principu drze navijaci po gradu jer im oni namaknu bar 10-15% inace imni selane bi pomogla. Budisava,Salajka,Begec,Veternik, Rumenka,,Kac,Klisa..pa i Kamenica su tesko osvojivi..Zalosno da ih bukvalno navijaci drze na vlasti,po gradu a je regulare,pitanje je da li bi imali 20%

 

Mislim covek oslobadja dilere droge i brani ih,sta dalje da pricamo. Negde pred neke izbore mora biti malo tuce sa pandurima i navijacima..malopozvati i srskog seljaka,dati mu na znacaju..kljuc izbora je bio kad je uvalio onom Savi da je dobio sta je trazio...masa se digla i onda qrac..on je glavni trojanac ovih izbora a da mozda i nije bio trojanac.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ljudi imaju tendenciju da za jednostavne ishode žele da pronalaze kompleksne uzroke, da za sve postoji neka spletka ili zavera iza, vole da čuju tračeve, poverljive informacije, da kao u filmovima imaju glavne negativce, nedodirljive..

 

Zbog prirode svog posla, imao sam priliku da radim sa državom - uključujući i potpredsednike Vlade, ministre, itd, i da imam uvid u razne podatke, registre, dogovore.. iskreno, ljudi su najčešće lenji, nesposobni ili jednostavno pogreše - a svedočio sam tome kakve se sve teorije zavere kasnije u medijima mogu pročitati.

 

Ne kažem da nema nikakvih spletki ili nameštanja, ali te teorije da je Vučić ne znam zbog čega sebi otkinuo petinu birača i bacio 10-15 posto glasova desnici, da bi on sad ne znam šta pričao Evropljanima - zaista su mi smešne i bez bilo kakvog logičkog utemeljenja. U prethodne dve godine smo videli da Vučiću apsolutno ne smeta da ima 200 poslanika, niti je pretrpeo bog zna kakvu štetu zbog toga. Naročito pretpostsvka da Vučić takvu kontrolu nad glasačima ima i da u SNSu na stotinama biračkih mesta rade surovi profesionalci koji organizuju takvo preusmeravanje glasova a da za njima maltene nikakav materijalni dokaz ne ostane.

 

Potencira se tema Ukrajine kao ona koja je preusmerila glasove, i to mi jeste logično. Međutim, ovo su i prvi izbori nakon vakcinacije. S obzirom na kakvo smo ludilo naišli tokom vakcinacije, kovid propusnica, ne bi me čudilo da je i to ozbiljan faktor.

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Novi Sad rezultati :

 

SNS 36,85%

SPS 8,64%

UzS 20,17%

NADA 7%

Moramo 7,08%

 

Ostali 20% , Sabirao Miran Pogačar. 

 

Ako su ostali svi ispod cenzusa sad sam malo računao SNS+SPS bi bili na 54,69% mandata. Dakle NS mora da radi na ukrupnjavanju opozicije ako želi da ih obori na sledećim izborima.

 

Ova priča Đuke molera je dokaz da je neko hteo ovakvu skupštinu.

 



Slična priča i u Nišu, s tim što bih rekao da je ovo za Niš neka vrsta pobede s obzirom koliko je SNS uzimao na nekim prethodnim izborima

 

Quote

Da li Nišlije kaznjavaju loš rad SNS na lokalu ili su opozicione stranke bile aktivnije pred ove izbore

Zašto naprednjaci osvajaju sve manje glasova u Nišu?


Na tek održanim parlamentarnim izborima Srpska napredna stranka (SNS) u Nišu je osvojila 36 odsto, prema rezultatima Ujedinjene opozicije, što je daleko manje u odnosu na pre dve godine, kad im je skor bio skoro 60 odsto.

 

Da li razlozi zbog kojih su građani Niša delimično izgubili poverenje u SNS samo zbog lošeg rada lokalnih čelnika ove stranke ili je tome doprinela i aktivnost opozicionih partija, najbolje će pokazati sledeći lokalni izbori.

Đorđe Stanković, predsednik Gradskog odbora Narodne stranke, kaže da su „niški naprednjaci načeti i da je prava šteta što u Nišu nisu održani lokalni izbori“.

„Za SNS je u Nišu glasalo osam odsto manje birača u odnosu na celu Srbiju, a čak četiri odsto u odnosu na Beograd, što ukazuje da su Nišlije svesne da ova stranka loše radi u gradu. Ujedinjena opozicija je osvojila 17 odsto glasova građana koji su izašli na birališta, ali je bilo biračkih mesta na kojima su imali skoro identičan rezultat. SNS je imao 36 odsto glasova, mi za jedan odsto manje, ali je Aleksandar Vučić bio ubedljivo prvi. Jasno je da su građani Niša izgubili poverenje u SNS zbog mnogobrojnih afera njihovih predstavnika u lokalu“, smatra on.

https://www.danas.rs/vesti/politika/izbori22/zasto-naprednjaci-osvajaju-sve-manje-glasova-u-nisu/


A po poslednjim rezultatima
 

SNS: 37,08%

UzS: 15,47%

SPS: 13,46%

Moramo: 6,3%

Nada: 6,18%

Dveri: 4,89%

Zavetnici4,44%
 

Za predsednika:
Vučić: 52,93%

Ponoš: 21,33%

Jovanovic: 7,14%
Obradović: 5,33%


Znaci da SPS nije dao podršku ne da bi u Nišu bilo drugog kruga nego bi bilo zanimljivo kad se tamo ode.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da opozicija jednostavno ima potpuno pogresnu strategije kojom prilazi narodi - a onda kazu " glup narod"!!??! Pa I da jeste glup, trebaju ti glasovi tih "tupana I glupana"!!! 

Prvo: strategiju gradi na "negativnoj kampanjil": Vucic je ovakav , pa Vucic je onakav. Deo populacije koji je protiv Vucica vrlo dobro zna kakav je on. A za one koji ne misle tako ili koji su "neutralni" to do odredjene granice cak postaje pomalo iritantno. 

Drugo, akcenat na slobodi medija, oslobadjanju institucija itd sto je dobrom delu populacije zadnja rupa na svirali. Umesto da se vise bave ekonomskim temama. 

Trece, na lokalu su trebali ici ujedinjeni, osvojili bi bar neke opstine i gradove. 

Zarad buducih izbora: sto pre treba ici na ukrupnjavanju opozicione politicko scene. Treba da ostane jedna eventualno dve politicke partije. 

 

9 minutes ago, Ridji said:



Slična priča i u Nišu, s tim što bih rekao da je ovo za Niš neka vrsta pobede s obzirom koliko je SNS uzimao na nekim prethodnim izborima

 

https://www.danas.rs/vesti/politika/izbori22/zasto-naprednjaci-osvajaju-sve-manje-glasova-u-nisu/


A po poslednjim rezultatima
 

SNS: 37,08%

UzS: 15,47%

SPS: 13,46%

Moramo: 6,3%

Nada: 6,18%

Dveri: 4,89%

Zavetnici4,44%
 

Za predsednika:
Vučić: 52,93%

Ponoš: 21,33%

Jovanovic: 7,14%
Obradović: 5,33%


Znaci da SPS nije dao podršku ne da bi u Nišu bilo drugog kruga nego bi bilo zanimljivo kad se tamo ode.

Ispada da je SNS najgore prosao u Boru: oko 35% glasova. Ipak, sa socijalistima imaju vecinu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



 
Da li su plate bile mozda 50 maraka.


Čuj 50 maraka. Primio sam svojevremeno ujutro platu u iznosu od 10 maraka da bih posle posla (tupson, umesto da sam kao svi izašao pre podne) u povratku kući uspeo da kupim 5 maraka. To je bilo za pola meseca. Dakle 10 odnosno 20 DEM za taj mesec.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Mozda se eto u tom Jovanovicu javi novi Kostunica jer on jedini ima potencijal da osvoji vise. Gradjanstvo je izaslo i to je maksimum njihov,mozda sa Moramo moze do 25-30% Jovanovic bi mogao da ide rapidno gore i verovatno jedini koji sns moze uzeti glasove,samo oni u startu imaju 1m glasova.

 

Jovanović stvarno ima ozbiljan potencijal da uzme ogroman broj glasova u narednim ciklusima. Kao što si primetio, možda čak i jedini ima potencijal da SNS-u otkine glasove.

 

Ostatak opozicije, zajedno sa većinom nas ovde na forumu, i generalno ljudima koji organski ne podnose Vučića, vidi situaciju u državi kao krajnje kritičnu, a Vučića kao glavnog odgovornog za to: potpuno odsustvo pravne države i postojanje jedino partijske države, korupcija, mlevenje ljudi u Ritopeku, paljenje kuća neposlušnim novinarima, rušenje u Savamali, ultrakopovi, podvođenje maloletnica u Jagodini od strane lokalnog šerifa, da nabrojimo samo neke stvari. Međutim, kao što je već ovde primećeno, većinu srpskih glasača očigledno to ne zanima preterano (pa čak ni ovo poslednje gde se najviše vidi kakvo smo dno dotakli) - ako ništa drugo, za njih je Đilas i dalje gori od Vučića.

 

I ja bih rekao da je Jovanović to shvatio (a možda i sam tako misli) i da je odlučio da igra na tu kartu, umesto da se sa ostatkom opozicije glođe oko tih nekih fiksnih 20%, a sebe kompromituje tako što će da ga stavljaju u isti koš sa Đilasom.

 

Ja verujem da postoji jedan ozbiljan deo ovih što glasaju za SNS koji to u popriličnoj meri radi iz inata, odnosno mržnje prema Đilasu i "žutima" i svima koji su sa njima asocirani. Njih su već pink i happy odavno postavili na podešavanja i tu nema nazad, tako da je jedino realno da ih neko kao Jovanović pokupi.

 

Ovo pišem jer vidim da se dosta potencira da je Jovanović pod kontrolom Vučića. Ja ne bih bio tako siguran, bar ne za sad. Moguće je da je samo odlučio da igra drugačije. Čak i u slučaju neke njihove eventualne saradnje (iako mislim da bi to za njega bio glup potez), opet ga ne bih automatski posmatrao kao Vučićevog poslušnika, ala Mica zavetnica i slično, mislim da on ima ambiciozne dugoročne planove.

Edited by djole
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, McLeod said:

Pricamo o gradu. Prvo, zasto bi iko prilazio SNSu u gradu, a da ne bude u vlasti i na republickom nivou? Jednostavno nema nikakve logike. Drugo, zasto bi iko prisao SNSu na prvom mestu, jer tako sebi pise smrtnu presudu? Ako je cilj da se uzme sto vise odmah sada odmah i da napravis cistu korist, da, ovo je verovatno najbolja sansa koju ce imati da pridju SNSu. Ali nekako ne verujem da cak i oni koji su napravljeni sa tim ciljem da SNS ostane na vlasti zaista mogu da ga podrze otvoreno u ovom trenutku.

 

Zavetnici su iz te priče 99%. Pravljeni za ovakve situacije. Njihove ambicije ne postoje, vrlo dobro znaju koja im je uloga i koliki im je plafon. I sad su ga dostigli. Naravno da ne mogu sad odmah i otvoreno da se priklone SNSu, jer su trubili u kampanji da su opozicija. Ali je Milica odmah rekla da ne može ni sa Đilasom, pa se volšebno predomislila i otišla juče na taj sastanak opozicije, gde je kao dogovoreno da se pravi većina ako i BoTa i Dulo ubodu cenzus. Ako do toga i dođe, čim počnu neki ozbiljniji pregovori oko većine u gradu, oni bi minirali proces i u jednom momentu izleteli iz te priče. Uvek mogu da kažu kako Đilas traži nemoguće i da oni neće u tome da učestvuju. Jovanović i Boško su malo drugačija priča, iako sam siguran da su i oni u nekom dilu sa Vučićem, ali nisu neambiciozni kao Zavetnica pa i verovatno koštaju mnogo više.

 

Uvek postoji mogućnost i da Vučić kupi nekog odbornika Zavetnika ili DSSa, pa da stranka kaže kako nisu mogli da utiču na to i nastave da glume opoziciju bez da se iskompromituju. Taj scenario mi je i najrealniji, jer sumnjam da će Vučić dozvoliti da izgubi vlast u Beogradu. Previše je tu mutnih poslova i korupcije, a on ne bi voleo da Đilas i Moramo kopaju po papirima... Ne bi mogli ništa posebno da urade jer institucije ne postoje, ali da bi otkrili dosta toga, bi sigurno... i pričalo bi se o tome makar na N1...

 

Na stranu što su ovi izbori pokradeni taman toliko da SNS ne izgubi vlast. Tragedija je što je opozicija pokradena na 100 načina, a da i ne zna za jedno 80 njih... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darth Bane said:

Samo da Jovanovic ne prodje ko Gangula??!!!?!?

 

Jovanovic je (ako ne za vise, ono barem za jotu) pametniji, elokventniji i

obrazovaniji od Sapica.

 

Jovanovic ako ostane opozicija sigurno moze da na narednim izborima otkine neke glasove Zavetnika ukoliko ovi udju u vladu, a posto su se Suverenisti po svoj prilici raspali verovatno ce privuci i deo njihovog birackog tela. Dosta je rasutih glasova na desnici i desnom centru (ne bih ja bas sve te grupacije svrstavao u ultradesnicarski kos, iako neki tu jesu). Hence, imace priliku da do narednih izbora konsoliduje DSS na nekih 10-15 posto birackog tela, i sto bi on sad ulazio u neku pricu a la Sapic kad je video da je ovaj izigran kao Hajman Rot od Migele Korleonea.

Link to comment
Share on other sites

  • A sad unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...