Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

1 hour ago, Arsenije Pesic said:

 

"Ne treba ti da budeš tema" pa onda još deset rečenica o tome. :classic_laugh:

 

Ja ničim ne sprečavam ni tebe ni bilo koga drugog da pokažete sve svoje znanje iz svih mogućih oblasti. Tako da bi ove infantilne pričice mogla da ostaviš za nekog drugog jer to sa mnom nema nikakve veze. I prvi put sam ti ponudio da nađeš u bilo kojem mom postu to pozivanje na stručnost i kompetentnost, nadmenost i sve ostalo što si učitavala. To si uredno preskočila i sada nastavljaš sa istom pričom. Pa imaš istu ponudu i po drugi put: navedi gde sam napisao da sam jedini pozvan, kompetentan, gde sam na bilo koji način omalovažio tuđe mišljenje na ovu temu.

 

A i ne bi bilo loše da se vratiš na svoje pisanje, kao na primer,

 

pre nego što opet dođeš nešto meni da prebacuješ.

 

Nijednom ti se nisam obratila uvredljivim tonom, osim sto sam primetila dozu nadmenosti nakon sto te moderator onako nicim izazvan nahvalio. Ali ja to ipak ne bih nazvala uvredom. Ni u postu koji si citirao nisi mogao naci nista uvredljivo. Povredjena sujeta je vec nesto drugo; to nije do mene, nego do tebe.

Smajli koji se cereka i ovo boldovano sasvim sigurno nisam nicim zasluzila.

Hvala i dovidjenja.

 

Edit, da ne bude zabune: Ono sto si citirao je bio odgovor Cyber, ciji patronizirajuci i prilicno uvredljiv stil obracanja meni je poznat diljem bivseg i sadasnjeg foruma. 

Edited by vilhelmina
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Devil In My Pants said:

Arsa izvlaci ono sto bi bilo normalno kad bi npr Svedska vlada radila sa njima. Ipak radi se o bolesnom vucicevom umu koji polako rasprodaje ono stoje ostalo od ove zemlje.

...

Ova bolesna vlast sa domacim''strucnjacima'' koji se ubise objasnjavajuci kako je ovo dobro...bukvalno smo kolonija koju pljackaju svi..a vlada sve radi da im pruzi da bi oni mogli ovaj ostatak da ocerupaju.

Mogu li malo da se objasne ove tvrdnje? Šta je tacno ovde loše? Pa tu i treba sve rasprodati, ako ima ko bi hteo da kupi, osim privatnih kuća i stanova, jer su "domaći" očigledno nesposobni da organizuju bilo šta. Dobro bi bilo kad bi mogli da se rasprodaju i državni organi, opstine i slicno jer su svi amateri, potpuno nepouzdani i ubi bože.

 

Sve što je neko hteo da kupi je posle promene vlasnistva počelo da funkcioniše, i šta je tu tačno loše. A kupci dolaze onde gde procene da mogu da imaju zaradu, ne gde ih "pozove" neki Vucic ili bilo ko. Evo npr Walmart, kompanija sa najvecim ukupnim prihodom na svetu, ako se tako kaze, dva miliona i trista hiljada zaposljenih, verovatno vise nego u celoj Srbiji sto ima, moze cak i da ih celiva u straznjicu ne znam ni ja ko, oni nece doci na ovakva trzista kao Srbija. Bili su Nemackoj pa su otisli kad su promenjeni zakoni da mora neradna nedelja, ne znam za nocni rad itd, i osim UK nema Walmarta u Evropi, zbog zakona koji im ne odgovaraju, i nece ni biti Walmart-a u Evropi skorije. 7eleven ima samo u Skandinaviji, itd.

 

Poenta je, ne dolaze kompanije negde zato sto ih neko zove, nego gde procene da ce imati profit i gde nisu sputavane. I sta uopste znace te price o kolonijama i ostalo? Zasto bi neko bio protiv da kompanije slobodno posluju bilo gde? Koji su motivi onih koji podrzavaju taj stav, to ne razumem. Šta znaci to "naše"? Pa ako je naše, koliko je moj deo onda, nećete da me prevarite :lol_2: Znam, znam, evo ovoliki :lol_2: To o kolonijalizmu je zaostatak iz prethodnog perioda i anahrono.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Mogu li malo da se objasne ove tvrdnje? Šta je tacno ovde loše? Pa tu i treba sve rasprodati, ako ima ko bi hteo da kupi, osim privatnih kuća i stanova, jer su "domaći" očigledno nesposobni da organizuju bilo šta. Dobro bi bilo kad bi mogli da se rasprodaju i državni organi, opstine i slicno jer su svi amateri, potpuno nepouzdani i ubi bože.

 

Sve što je neko hteo da kupi je posle promene vlasnistva počelo da funkcioniše, i šta je tu tačno loše. A kupci dolaze onde gde procene da mogu da imaju zaradu, ne gde ih "pozove" neki Vucic ili bilo ko. Evo npr Walmart, kompanija sa najvecim ukupnim prihodom na svetu, ako se tako kaze, dva miliona i trista hiljada zaposljenih, verovatno vise nego u celoj Srbiji sto ima, moze cak i da ih celiva u straznjicu ne znam ni ja ko, oni nece doci na ovakva trzista kao Srbija. Bili su Nemackoj pa su otisli kad su promenjeni zakoni da mora neradna nedelja, ne znam za nocni rad itd, i osim UK nema Walmarta u Evropi, zbog zakona koji im ne odgovaraju, i nece ni biti Walmart-a u Evropi skorije. 7eleven ima samo u Skandinaviji, itd.

 

Poenta je, ne dolaze kompanije negde zato sto ih neko zove, nego gde procene da ce imati profit i gde nisu sputavane. I sta uopste znace te price o kolonijama i ostalo? Zasto bi neko bio protiv da kompanije slobodno posluju bilo gde? Koji su motivi onih koji podrzavaju taj stav, to ne razumem. Šta znaci to "naše"? Pa ako je naše, koliko je moj deo onda, nećete da me prevarite :lol_2: Znam, znam, evo ovoliki :lol_2: To o kolonijalizmu je zaostatak iz prethodnog perioda i anahrono.

Sto me lozis Milenko? 😄 

 

Naravno da ce taj da proda, prodao bih i ja, to sam vec pisao. Imas pravo da i komplanije dolaze da uzmu profit. Kakose uzima profit u zemlji kao sto je Serbistan? Tako sto postujes sve zakone i dajes nemilice svuda za sve...Pa Punigaca znas ti da to tako ne ide. Jebe se nama da li ce neki seljak tamo da proda, ima ovde nesto male rude svuda i pocece da se busi svuda i onda ces ziveti u smogu, tj zivis i sad, samo sto ce biti kancerogenije jos vise na sve ovo sto imamo sad.

 

Arsenije poznaje materiju i verujem da ce ljudi dobiti odlican posao da budu u jami po ceo dan i da ce dobiti put za rudnik..divne su to stvari, ali tacno za sta? Hocu ja ili cak i ti imati nesto od toga? Pa necemo, ali ces imati za 10-20g ovde pakao od vazduha. 

 

Jbga zbog alavosti u parama ovaj svet ce puci jednom a neko rece i baterije ce smanjiti stetnost gasova iz automobila, ali svi znamo da se to ovde nece skoro pojaviti...itd moj dragi Punigaca

Edited by Devil In My Pants
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Sve to nisu nikakvi argumenti za pretvaranje neke teritorije u bunker. To rade oni na onom ostrvu u Tihom okeanu gde niko nikad nije bio jer svakoga ko dođe ubiju, pa čak i helikoptere gađaju kamenjem kad ih nadleću. Ako će za tih 10 do 20 godina tu voditi kolo onakvi kao onaj Glavotopić iz Čačka koji bunca o nekakvoj okupaciji, onda je pravedno da kod takvih i vazduh bude adekvatnog kvaliteta. Taj glavotopić je samo javno rekao ono što velika većina tu stvarno misli, od početka, tj od kad im je srusen "sloba" pa se kilavo krenulo u nekakvu tranziciju, koje ne bi ni bilo da su se takvi pitali. Od pocetka tu velika vecina bunca o mrskim stranim privatnim kompanijama, npr o bankama, i ostalim besmislicama. Ko ih... Nikoga nije briga sta takvi misle o bilo cemu jer su ocigledno reakcija. Uvek su i bili.

 

BTW, ne mora se biti virusolog da bi se podrzavala vakcinacija, niti vojni strucnjak da bi se podrzavao ulazak u NATO, isl, pa isto vazi i za podsku slobodnom poslovanju mrskih multinacilnalnih, ili bolje, nadnacionalnih kompanija. Ni onom Nestorovicu i onoj Grujicic ne smeta sto nisu strucni za stvari u koje se mešaju, pa vise na TV non stop.

 

I da, imaću nešto od otvaranja rudnika. To je da su glavotopić i ostali istomisljenici mu silom naterani da gledaju kako izgleda stvarni svet, i onda ili da postanu normalni, pa prestanu da se deru protiv svake promene bilo čega, ili da se od njih čuje samo plač i škrgut zuba, svejedno je, to je win - win.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Milenko Puzigaca said:

Sve to nisu nikakvi argumenti za pretvaranje neke teritorije u bunker. To rade oni na onom ostrvu u Tihom okeanu gde niko nikad nije bio jer svakoga ko dođe ubiju, pa čak i helikoptere gađaju kamenjem kad ih nadleću. Ako će za tih 10 do 20 godina tu voditi kolo onakvi kao onaj Glavotopić iz Čačka koji bunca o nekakvoj okupaciji, onda je pravedno da kod takvih i vazduh bude adekvatnog kvaliteta. Taj glavotopić je samo javno rekao ono što velika većina tu stvarno misli, od početka, tj od kad im je srusen "sloba" pa se kilavo krenulo u nekakvu tranziciju, koje ne bi ni bilo da su se takvi pitali. Od pocetka tu velika vecina bunca o mrskim stranim privatnim kompanijama, npr o bankama, i ostalim besmislicama. Ko ih... Nikoga nije briga sta takvi misle o bilo cemu jer su ocigledno reakcija. Uvek su i bili.

 

BTW, ne mora se biti virusolog da bi se podrzavala vakcinacija, niti vojni strucnjak da bi se podrzavao ulazak u NATO, isl, pa isto vazi i za podsku slobodnom poslovanju mrskih multinacilnalnih, ili bolje, nadnacionalnih kompanija. Ni onom Nestorovicu i onoj Grujicic ne smeta sto nisu strucni za stvari u koje se mešaju, pa vise na TV non stop.

Opet nista nisi razumeo. Vecina gradjana ne veruje nasoj serbskoj vladi nego RT. Da su tu normalni ljudi verovatno bi im se verovalo.Pruga od 80km se gradi 5g, bazen na SPENS-u bice u maju dve godine. Ovo nije vise zajebancija ma koliko neki ''strucnjaci'' pisali koliko j sad bolje u Boru to ne znaci da je po standardu, stavise tamo ne bih ziveo kad bi mi dali stan od 150kv i 150k mesecno.  Uzeo bih eventualno kad bi mora jedan dan godisnje tamo da provedem.

 

Nije ovde rec o RT, niko i ne zna za njh do sad, radi se ovim govnima na vlasti koji su podmitljivi i sama korporacija ce raditi koliko joj drzava dozvoli. Eto slikovito da ti objasnim.

 

Multinacionalne kompanije sto se mene tice uvek dobrodosle ako rade kako treba..a ne kao u linglongu sto svercuju 500 vijetnamaca za platu od ''900'' eura 🤡

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

 

Naravno da ce taj da proda, prodao bih i ja, to sam vec pisao. Imas pravo da i komplanije dolaze da uzmu profit. Kakose uzima profit u zemlji kao sto je Serbistan? Tako sto postujes sve zakone i dajes nemilice svuda za sve...Pa Punigaca znas ti da to tako ne ide. Jebe se nama da li ce neki seljak tamo da proda, ima ovde nesto male rude svuda i pocece da se busi svuda i onda ces ziveti u smogu, tj zivis i sad, samo sto ce biti kancerogenije jos vise na sve ovo sto imamo sad.

 

Arsenije poznaje materiju i verujem da ce ljudi dobiti odlican posao da budu u jami po ceo dan i da ce dobiti put za rudnik..divne su to stvari, ali tacno za sta? Hocu ja ili cak i ti imati nesto od toga? Pa necemo, ali ces imati za 10-20g ovde pakao od vazduha. 

 

Jbga zbog alavosti u parama ovaj svet ce puci jednom a neko rece i baterije ce smanjiti stetnost gasova iz automobila, ali svi znamo da se to ovde nece skoro pojaviti...itd moj dragi Punigaca

 

Ove boldovane rečenice i reči su razlog zašto se ljudi bune protiv Rio Tinta. 

 

Ponavljam da je nebitno čija je firma RT. 

 

Bitno je što će koristiti prljavu tehnologiju i time naneti štetu po zdravlje ljudi. 

 

Pažljivo čitam postove koji govore u prilog RT ali ne razumem zašto u njima nema obrazloženja da li je rad RT štetan po zdravlje, po vazduh, vodu, zemlju..

 

Spominje se samo ekonomija..novac.. O zdravlju ljudi i o ekologiji nema ni reči.. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ove boldovane rečenice i reči su razlog zašto se ljudi bune protiv Rio Tinta. 

 

Ponavljam da je nebitno čija je firma RT. 

 

Bitno je što će koristiti prljavu tehnologiju i time naneti štetu po zdravlje ljudi. 

 

Pažljivo čitam postove koji govore u prilog RT ali ne razumem zašto u njima nema obrazloženja da li je rad RT štetan po zdravlje, po vazduh, vodu, zemlju..

 

Spominje se samo ekonomija..novac.. O zdravlju ljudi i o ekologiji nema ni reči.. 

Zato sto niko od tih tkz strucnjaka ne gleda long term,oni sve gledaju kratkotrajno I JEBE IM SE ZA ZAOSTAVSTINU KOJU OSTAVLJAMO...a ostavljamo jedno veliko nista,smejace nam se istorija..kako god ovo da se zavrsi..

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa rudnik na 100 godina nije kratkorocna aktivnost. A odavno se toj teritoriji i njenom stanovnistvu svi smeju, tj oni koji su za nju uopste culi i znaju nesto malo o njoj. I treba.  Vlast je izabrao "narod", i opet će. I onda treba da trpi posledice svog izbora. To je takođe pravedno.

Nisam na to mislio Milenko. Opet ti kazem, nemam nista protiv rudnika da je sve po visokim ekoloskim standardima, ali svi znamo da tako nsto nece biti 🙂 i nemas nikakav garant za to. Kinezi ne prezaju ni od cega, tu se vracamo na pricu o  Vijetnamcima a za ekologiju im se jebe, posebno neke trece zemlje gde im je preCednik potkupljivi lopov..😎

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Spominje se samo ekonomija..novac.. O zdravlju ljudi i o ekologiji nema ni reči.. 

 

O zdravlju ljudi u Srbiji se ne brinu prije svega sami ti ljudi, odbijaju vakcine, puse, pijani i drogirani voze okolo kao neki divljaci, ne vezu pojas u autu, ne postuju propise i ubijaju sebe i druge.

Sto se tice ekologije, za to treba da se uce deca jos od vrtica, a i trebaju i pare.

Ljudi moraju da rade da bi bili normalni, ovaj rudnik je jedna od mnogobrojnih dugorocnih prilika da se razvija ekonomija, a razvojem ekonomije, razvijace se i ekologija.

Vidim ovde govore, malo je 100 miliona za drzavu godisnje, pa gde je to jedan rudnik resio sve ekonomske probleme, ali nekada je nas narod bio pametniji, pa je znao da ide zrno po zrno pogaca. Dakle sto vise investicija, vise para, prosta stvar. Sad mi na dnu Evrope jos biramo, da nece da nam daju da pravimo chipove. Mozda bi i dali, kada bi znali to da radimo.

 

Moram da priznam da ne znam mnogo o ovom Aleksandru Jovanović Ćuti, pa sam malo proguglo i vidim na LinkedIn da je on Chief Executive Officer at Odbranimo reke Stare planine :classic_biggrin:

Necu da gresim dusu, ali ako neko zna, da li je taj covek zaista igde zaposlen, ako nije, onda je to smesno, skoro kao sto je jedan ovde nas, inace nezaposlen, hteo da osnuje agenciju za zaposljavanje :roflmao:

 

@Devojka Luke Razića, nista licno protiv tebe, ovo je post za sve :classic_smile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa da. Gledam ove neke fabrike koje su malo iznad motaonica za kablove, pa onda ista firma, pogon u Kini, to je razlika, drasticna. Tamo se rade slozenije stvari, imaju i robote i laboratorije itd, a ovde rucno leme ono sto je grublje da kazemo, i na pamet im ne pada da tu postavljaju neku tehnologiju iznad rucne, jasno je i zbog cega. U Kini garantovano kad dođe iz centra firme neka izmena protokola ili slicno, ne skoce buljuci slobodnih mislilaca da prde "meni je ovako zgodnije" isl, nego rade kako im se kaze.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Znaci vodja protesta je nezaposlen. Kao i ovi antivakseri, vecina je bRezposlena.

 

Studirao je na Fakultetu dramskih umetnosti, grupa za organizaciju. Osnivač je udruženja „Odbranimo reke Stare planine“. 

„Jedan je od neformalnih, ali istinskih vođa ekoloških pokreta u Srbiji. Zvanično je nezaposlen, (na birou je rada), a istovremeno jedva stiže na sva mesta gde ga zovu. Zato spava po seoskim kućama, stražari na mostovima i deponijama, a dosta vremena provodi i u policijskim stanicama na informativnim razgovorima.“ (Danas, 15. 8. 2021. godine) 

 

Mozda je on i upravu, ne kazem da to nije moguce, ali ocigledno je da nije kvalifikovan, ali izgleda da nije los populista. Od cega zive ti nezaposleni aktivisti, nije mi jasno, nije valjda da zica lovu od roditelja za kafu.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

Od cega zive ti nezaposleni aktivisti, nije mi jasno, nije valjda da zica lovu od roditelja za kafu.

 

Sve to plaćaju CIA, Rokfeler i Đilas.

Imamo predsednika države koji nikada ništa nije radio osim što je obnašao partijske i državne funkcije, pa predsednika parlamenta, a sumnjam da je i premijerka išta suvislo radila i većina ministara. Ćuta se pridružio meštanima na Staroj planini, pomogao na neki način da se zaustave radovi na gradnji MHE, uspešno mobiliše ljude da izađu, iskažu protest, a njegovo udruženje je jedno od 40-50 koje učestvuje na protestima, projekat JAdar jeste povod za proteste ali skoro svi imaju svoj, lokalni, njima važniji problem, bitno je da shvate da mogu da prisile vlast da obrati pažnju na njihove zahteve koji su godinama, neki i decenijama, ignorisani.

Što se ćute tiče, negde piše da je završio FDU, negde, a to je sada uobičajeno, studirao, nije potrebna neka posebna struka da bi bio protiv, ima u tim grupama i stručnjaka, profesora univerziteta, a znaš i onu krilaticu, ne umem da snesem jaje ali znam šta je mućak.
Trebaju nama fabrike, ali moramo i neke koje već rade, bez kojih je teško zamisliti život, da gasimo, EU već pritiska Srbiju, s pravom, zbog TE, struja nam je nužno potrebna za normalan život, a svaka nova investicija, fabrika, radionica, zahteva struju, ali je jasno svakome i ko nije završio ni FDU da nas TENT i Kostolac truju, što pre prestanu da rade to ćemo više života sačuvati.

Poteže se jedna teška glupost od argumenta, ta zemlja u Jadru, kao, i nije nešto, eto kod nas je prosečan prihod po hektaru oko 1000 eura, u Holandiji 20000, znači imamo jedan neiskorišćen resurs, zašto ne bismo investirali u njega, mnogo je manji rizik. Ne može poljoprivreda sama da digne Srbiju sa dna ali prodaja sirovina još manje, a uz to ostavlja otrove za više generacija, ako ih bude.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Amigo said:

Znaci vodja protesta je nezaposlen. Kao i ovi antivakseri, vecina je bRezposlena.

 

Studirao je na Fakultetu dramskih umetnosti, grupa za organizaciju. Osnivač je udruženja „Odbranimo reke Stare planine“. 

„Jedan je od neformalnih, ali istinskih vođa ekoloških pokreta u Srbiji. Zvanično je nezaposlen, (na birou je rada), a istovremeno jedva stiže na sva mesta gde ga zovu. Zato spava po seoskim kućama, stražari na mostovima i deponijama, a dosta vremena provodi i u policijskim stanicama na informativnim razgovorima.“ (Danas, 15. 8. 2021. godine) 

 

Mozda je on i upravu, ne kazem da to nije moguce, ali ocigledno je da nije kvalifikovan, ali izgleda da nije los populista. Od cega zive ti nezaposleni aktivisti, nije mi jasno, nije valjda da zica lovu od roditelja za kafu.

U Srbiji se uvek i traži taj neki misteriozni nezaposleni što sve moze i svuda stiže. 

15 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ove boldovane rečenice i reči su razlog zašto se ljudi bune protiv Rio Tinta. 

 

Ponavljam da je nebitno čija je firma RT. 

 

Bitno je što će koristiti prljavu tehnologiju i time naneti štetu po zdravlje ljudi. 

 

Pažljivo čitam postove koji govore u prilog RT ali ne razumem zašto u njima nema obrazloženja da li je rad RT štetan po zdravlje, po vazduh, vodu, zemlju..

 

Spominje se samo ekonomija..novac.. O zdravlju ljudi i o ekologiji nema ni reči.. 

A onda isti ti firumaši piàu da se TENT treba zatvoriti zbog trovanja zivotne sredine.

Link to comment
Share on other sites

Ćuta živi od donacija. 90-ih je "bio za SPO" e sad da li to znači i članstvo ili samo simpatizer ne znam. Mislim da je radio kod Ljubiše Ristića u pozorištu e sad ne sećam se da li je to za vreme JUL ili posle. Ovo spominjem jer je javna tajna bila da svi koji hoće tamo posao moraju makar fiktivno da se učlane u JUL. U žižu javnosti je ušao tokom protesta na Staroj Planini. Tu se aktivirao jer je on poreklom iz tih sela i ima dosta rodbine tamo. Pošto je to trajalo godinama čovek je postao "zeleni" i danas prilično dobro radi svoj posao. Poznajem čoveka lično ali već godinama nismo u kontaktu i da mi je neko pre 5 godina rekao da će on ovo biti ne bih mu verovao jer je inače tih i povučen čovek.

 

Mislim da je u takvim organizacijama dobra stvar imati ekstrema. Meni se nije sviđalo što je ekstrem po saradnji sa opozicijom jer to znači da je eventualno glasanje za njega bacanje glasa ali sad kad je promenio i to što se mene tiče sasvim ok opcija. Mislim da treba da se odvoje od zelenog jer je on propao posle šabačkih izbora. On i NDBG uz lokalne stranke po Srbiji bi mogli na ovom talasu da prođu 3% a posle ako budu pametni bi mogli možda i do 5-6%. Kada bi mediji bili slobodni mislim da bi mogli da idu i do 10%.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Ove boldovane rečenice i reči su razlog zašto se ljudi bune protiv Rio Tinta. 

izvini, nije upuceno samo tebi, nego svima koji vrte zemlja/voda/vazduh pricu a zive u velikim gradovima, pre svih mislim na Beograd, Nis, Pancevo, Valjevo.

potpuno mi je neshvatljivo da se neko "sekira" za Jadar i moguc (ili da kazemo izvesno) los vazduh i zagadjenu vodu i zemlju za nekih 50ak godina, dok istovremeno svakog dana udise najzagadjeniji vazduh Evrope otprilike vec 15-20 godina, sa tendencijom da svakog narednog dana bude jos i gori. kako je moguce da ljudi nisu u stanju da se bore protiv konkretnog problema koji svakodnevno vide, osecaju i udisu, ali zato dizu glas protiv necega za sta nemaju ni jedan opipljiv dokaz? jel toliko tesko otvoriti prozor ili prosetati ulicama grada i videti tone djubreta i dima sopstvenim ocima ili oslusnuti buku sopstvenim usima? medijska manipulacija?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zagađenje velikih gradova možeš da rešiš samo ako uništiš sva ložišta. A pošto je to pravno nemoguće znači da taj problem možemo da rešimo samo ako osposobimo sve građane da napuste taj vid grejanja. A to znači više struje a to znači ulaganja od više desetina milijardi dolara. Po meni jedino rešenje za to su nuklearke pa da se svi grejemo na struju. Neko među rešenje je grejanje na gas ali to takođe zagađuje okolinu (doduše manje od uglja a pogotovo mazuta) tako da ni to nije srećno rešenje.

 

Inače TENT nije najveći zagađivač u BG nego je to Beogradska Toplana. Neke njene toplane troše mazut a on je najgori po pitanju zagađenja. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Klotzen said:

Zagađenje velikih gradova možeš da rešiš samo ako uništiš sva ložišta. A pošto je to pravno nemoguće znači da taj problem možemo da rešimo samo ako osposobimo sve građane da napuste taj vid grejanja. A to znači više struje a to znači ulaganja od više desetina milijardi dolara. Po meni jedino rešenje za to su nuklearke pa da se svi grejemo na struju. Neko među rešenje je grejanje na gas ali to takođe zagađuje okolinu (doduše manje od uglja a pogotovo mazuta) tako da ni to nije srećno rešenje.

 

Inače TENT nije najveći zagađivač u BG nego je to Beogradska Toplana. Neke njene toplane troše mazut a on je najgori po pitanju zagađenja. 

pa to su "goruca" pitanja i to ne od juce, o njima se treba raspravljati i raditi na tu temu, rec je o zdravlju i zivotima bukvalno miliona ljudi (za mnoge je, na zalost, odavno kasno), moje pitanje je zasto se toliki publicitet daje sudbini 50-100 porodica a potpuno ignorise stvarni visededecnijski problem miliona ljudi? medijska manipulacija?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, djura.net said:

moje pitanje je zasto se toliki publicitet daje sudbini 50-100 porodica a potpuno ignorise stvarni visededecnijski problem miliona ljudi? medijska manipulacija?

 

Nije medijska manipulacija nego kuvana žaba, zagađenje u Bgd se povećava decenijama, svest o tome se pojavila pre koju deceniju ali niko nije video rešenje, kao što se i sada ne vidi. Potrebni su neki radikalni rezovi, ali za tako nešto treba imati petlju, ko sme da zabrani saobraćaj motornim vozilima u širem centru, kako bi se grejalo 2/3 građana ako se zabrani upotreba uglja, drveta i lož ulja, za sam grad je čisto grejanje na struju, kao što su čisti automobili na struju, ali za prvo je portreban TENT, za drugo rudnik Jadar.

Postoje stvari koje se mogu uraditi odmah i predstavljaju preventivu za buduće vreme i stvari koje treba raditi godinama i decenijama da bi se akutno stanje popravilo.

A, nikako se ne radi o 50-100 ugroženih domaćinstava, radi se o ugroženom toku Jadra, Dtine, Save, Dunava, malo je više domaćinstava ugroženo.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...