Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

Nego šta nego tata.  Počev od muzike, filmova, serija, sporta... Makar 80% stvari koje volim je došlo sa te strane.

 

  Doduše tata je malo omatorio i izgubio onaj šarm koji je imao...

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Utopista said:

Možda bi tada pola ovih koji su protiv podržavali rudarenje? 

 

To je čak i izglednije, jer ja nikada nisam čuo da neko u Srbiji kaže majka Amerika, a hiljade puta sam čuo majka Rusija...

 

Rusija je majka, ali je zato Amerika keva 😁

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Utopista said:

Nego šta nego tata.  Počev od muzike, filmova, serija, sporta... Makar 80% stvari koje volim je došlo sa te strane.

 

  Doduše tata je malo omatorio i izgubio onaj šarm koji je imao...

 

Ali da se zna, svaka taraba u Srbiji.....i tako to...:bravo:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Selina said:

Ecological risk assessment of the Jadar lithium mine in Western Serbia

The planned Jadar lithium mine, along with its accompanying infrastructure, production facilities, and at least two landfills, is located in the western part of Serbia near the border with Bosnia and Herzegovina, in an area known for its prosperous agricultural practices. The project would occupy the territory of surrounding villages, which have a population of about 20,000 people28. Based on initially presented lifespan of 64 years, the project would result in job losses for thousands of people who currently rely on the area’s agricultural industries28.

The preliminary estimated spatial coverage of the Jadar project is between 2031 and 2431 ha, with 533 ha of land expected to be destroyed during the initial phase of the project implementation. Of the land to be destroyed, 203 ha are forests, and 317 ha is arable land. Ore excavation and groundwater pumping or leakage would result in the subsidence of almost 850 ha of land. The establishment of landfills in the immediate coastal zone of Jadar and Korenita Rivers, the extremely torrential local watercourses, would create a constant threat of contamination to downstream sections, endangering the water supply for about 2.5 million people.

 

 

By analogy, the 204 hectares of forest in Serbia planned to be removed due to the project “Jadar” would store about 56 kt of carbon.

The industrial waste landfill is planned in the Štavica stream basin (area of 167 hectares) where about 26,000 m3 of wood mass would be removed28. This amount of forest wood for CO2 assimilation will be permanently destroyed, which will accelerate soil erosion, drying of springs, the disappearance of the living world in the basin and riverbed, and increase the risk of destructive torrential floods. There are numerous examples in the world where mine waters and the leaching of dangerous substances from mining waste have polluted rivers so much that they have become dead37,38,39,40,41,42,43 including Borska River in eastern Serbia44, which is so polluted due to mining activities that it has become a dead river and is one of the most polluted rivers in the world.

 

Vise detalja:

 

https://www.nature.com/articles/s41598-024-68072-9

Ovo je do sada nešto najvažnije što smo videli od domaće struke i urađeno je ozbiljno.

 

Pratite ova imena autora. Ti što rade u Srbiji biće žestoko nagaženi od strane kartela.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Constantin said:

 

 

Ja googlao i kažu...najveći paket akcija, Čajnezi haben.....

Načuo sam nešto, možda nije tačno...Kinezi plaćaju neki djavo, taksa li je, porez li je, na količinu pretopljene rude zlata. E...kažu da Čajnezi ne tope svu rudu koju izrudare, nego "izvesnu količinu" uvoze u Kinu, kao sirovinu pa ga tamo tope, a mi smo visibabe za porez. Mada...ko zna da li je to tačno, možda je i BBC...

Porez na dobit placa se tamo gde je firma registrovana, Rio Tinto ima sediste u Londonu i Melburnu tako da tamo placa taj porez, ali

to nisu neke velike pare, nekada i ne ostvare dobit. Akcionari dobijaju dividende, to nema veze sa sedistem kompanije, uostalom

mali akcionar zato i kupuje akcije, uvek se gleda ko koliko placa dividende.

Rio Tinto je najveca kompanija koja se bavi iskopavanje rude gvozdja, a Kinezi su daleko najveci proizvodjaci, preradjivaci te rude

i onda zapravo diktiraju i cenu gvozdja pa automatski i vrednost akcija na berzi.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Selina said:

Porez na dobit placa se tamo gde je firma registrovana, Rio Tinto ima sediste u Londonu i Melburnu tako da tamo placa taj porez, ali

to nisu neke velike pare, nekada i ne ostvare dobit. Akcionari dobijaju dividende, to nema veze sa sedistem kompanije, uostalom

mali akcionar zato i kupuje akcije, uvek se gleda ko koliko placa dividende.

Rio Tinto je najveca kompanija koja se bavi iskopavanje rude gvozdja, a Kinezi su daleko najveci proizvodjaci, preradjivaci te rude

i onda zapravo diktiraju i cenu gvozdja pa automatski i vrednost akcija na berzi.

Vrlo dobro znam kako se "pegla" porez na dobit. :writing:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:

Vrlo dobro znam kako se "pegla" porez na dobit. :writing:

Peglaju ga svi, tako je knjigovodstveno i dozvoljeno.

Rio Tinto je imao u Mongoliji veliki picvajz, vlada je prvo dozvolila kopanje ( gvozdje), a onda se popishmanila

i rekla da ako im Rio Tinto plati dzravne dugove ( koji nemaju veze sa kompanijom) a 2,3 milijarde onda mogu da kopaju

i ovi su pristali, ali to sve nema veze sa ovim litijumom kod nas.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

spacer.png

3 minutes ago, Kronostime said:

Kreten na konferenciji iz Pariza u vezi OI....

Veseli se srpski roBe...

Alo, 3.14ka ti materina 3.14kousta - dosao si na spoCke igre, a ne na politicki miting.

:default_coffee:

Jbt...ima da nam se obraća i kad ode da kenja, sa WC šolje....:ajme:

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Tviter, facebook, forumi, svuda jako krenula kampanja relativizacije ekoloskih pitanja. Masala.
Da se ovako mobilisu ljudi da urade nesto pametno (ne moraju na proteste, mogu da sade drvece, planinare, igraju badminton u cvrge) ova zemlja bi bila divno mesto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

spacer.png

Jbt...ima da nam se obraća i kad ode da kenja, sa WC šolje....:ajme:

Koliki kreten od 0 do Vucic treba da budes da izlupetas sve ovo na konferenciji oko ucesca na sportskim igrama?

Jos pominje Jadar, opoziciju..... alo lekari - Ketamin duplu dozu tamo, manje ce da bruka drzavu!

Ana mu jos dodje i intelektualka u odnosu na ovo...

:krstipd4:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Koliki kreten od 0 do Vucic treba da budes da izlupetas sve ovo na konferenciji oko ucesca na sportskim igrama?

Jos pominje Jadar, opoziciju..... alo lekari - Ketamin duplu dozu tamo, manje ce da bruka drzavu!

Ana mu jos dodje i intelektualka u odnosu na ovo...

:krstipd4:

Svaka tebi cast kad imas zeludac da ga slusas.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Dal je ovo moguce?

A moguce je, imam i link.

 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić naveo je da se neće kopati i prekopati cela Srbija.

„Šetao sam juče Parizom i sa dvadesetak-trideset ljudi iz Srbije sam se slikao , pozdravljao, međutim, dogodio mi se jedan susret, bio je prijatan, sreo sam mladića, momak između 25-30 godina. Odakle si, kako si, iz Kraljeva, i pomenu dva mesta kod KRaljeva. Mislio sam da znam svaki toponim, ova dva nisam znao, gle čuda. Onda je dodao da tu treba da počne da se kopa. Ja sam rekao, a šta bi trebalo da se kopa, onda me je on pogledao i rekao da ne treba. Rekao sam mu – Pa ja znam da ne treba. Šta je suština cele priče? Ljudi čitaju vesti ne duže od tri sekunde, pogledaju naslov. Kada uđu u vesti ne zadrže se duže od četiri sekunde. Čuli su da će da se kopa i prekopa cela Srbija. Voleo bih da je moguće i da imamo toliko rude“, naveo je Vučić.

Dodao je da ono što je moguće da se kopa u Loznici je 70 puta manje nego ono u Boru. Vučić je rekao da bi to trebalo da podzemni rudnik, a ne površinski kop kao u Boru i Majdanpeku.

https://www.danas.rs/vesti/politika/vucic-litijum-valjevo-rudnik/

 

Link to comment
Share on other sites

Ova fora neće se kopati tu, nego samo u Jadru jelte, klasična stara udbaško-radikalska podela naroda. I protesta koji se šire Srbijom i na kojima nema kontrolu, što najviše žulja psihopatu.

 

Gde treba jedne ostaviti same u fazonu, ko jebe te seljake tamo, glasali su to hehe. Sve i da je jedino tamo rudnik, a neće biti naravno, treba im jebati sve živo. Samo neka se inati i izmišlja fantomske razgovore sa narodom. Svaka njegova izjava samo širi proteste i puni lonac besa. 

Edited by Molina23
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don Dusko said:

Kaze nek se iz opozicije brukaju!

...a kaže i narod Srbije bira zaostalost ili prosperitet. :ajme:   Mada sam ga ja razumeo da su "zaostali" ljudi protiv "kopanja", al' nek bude ovako. Znači, sve nas laže, o napretku Srbije. BDP-ima, minimalnoj inflaciji, skladišteno zlato, pare na računu...jer ako ne izaberemo Jadar, zaostadosmo....ili namerava da nam se sveti...ne znamšta je hteo ?

Link to comment
Share on other sites

On 7/22/2024 at 2:19 PM, Constantin said:

I verujem da to Vučić odlično zna i laže Lozničane...sa pogledom na Valjevo i Jahorinu....

 

Evo mene zanima koliko treba da budeš glup da poveruješ da Lozničani neće znati na šta da potroše silne novce? 

 

Pa osim ovih što će da prodaju njive i placeve i uzumu neku crkavicu (da se razumemo ni par stotina hiljada eur nije neka para jer treba da živiš negde a ne u novom BMW npr) a takvih je nekoliko stotina, ostali će da zarade kako?

 

Loznica nema dovoljno ljudi trenutno da uposli ni ovih par fabrika što su stranci otvorili prethodnih godina. Šabac isto. Od čega će tačno ti ljudi da zgrnu pare?

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, shonke said:

 

Evo mene zanima koliko treba da budeš glup da poveruješ da Lozničani neće znati na šta da potroše silne novce? 

 

Pa osim ovih što će da prodaju njive i placeve i uzumu neku crkavicu (da se razumemo ni par stotina hiljada eur nije neka para jer treba da živiš negde a ne u novom BMW npr) a takvih je nekoliko stotina, ostali će da zarade kako?

 

Loznica nema dovoljno ljudi trenutno da uposli ni ovih par fabrika što su stranci otvorili prethodnih godina. Šabac isto. Od čega će tačno ti ljudi da zgrnu pare?

Pa brate...njegovi simpatizeri "daju guzicu" i za mnogo manje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...