Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

8 hours ago, Arsenije Pesic said:

Postoje odavno planovi za izmeštanje toka Kriveljske reke kojima bi se postojeći kolektor stavio van funkcije, zatvorio i time izbegle ovakve situacije. Koliko sam čuo Kinezi su voljni to da finansiraju, a posle ovoga će taj proces verovatno da se ubrza.

 

Zar nije obaveza vlasnika rudnika da obezbedi da se ovakve stvari ne desavaju? Nebitno sto nije kataklizma, opasnost po okolinu jeste.

Jasno je meni da je to moglo da se desi bilo kome, bilo kada i bilo gde. Ali u nekoj normalnoj zemlji bilo bi isto tako normalno i da javnost reaguje, kao i da vlast pozove na ogovornost predstavnike vlasnika, pa i da im odrapi neku kaznu. Pri tom da malo i jedni i drugi stoje mirno i znoje se pred novinarima i kamerama. Nista od toga u Srbiji, a ko uopste pomene da se nesto desilo, rizikuje da ispadne izmanipulisana budala, zrtva propagande, antiglobalista i protivnik razvoja, ”eto, opet se reaguje pre nego sto se sazna o cemu se radi. Vazno da se opali po mrskim stranim kompanijama” (by gosn Puzigaca, videti gore), you name it.

Kinezi mogu da finansiraju izmestanje reke ili da na drugi nacin rese problem, njihova stvar. Ali to ni slucajno ne bi smela da bude njihova dobra volja, i da im neko za to bude jos i zahvalan. To je njihova obaveza, kao sto je i do sada bila njihova obaveza da odrzavaju te tunele, pa se ne bi desilo da neki popusti. A kad vec jeste, javnost ima pravo da kritikuje, trazi odgovornost i pita ima li u ovoj zemlji nekakva inspekcija koja kontrolise kako se odrzavaju ta postrojenja.

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa ko im je do sad branio da zarade od turizma, sira i kajmaka, daj b'e će ga tužimo...

 

 

Svaka palanka u Srbiji istu pricu vrti. Baš u njihovu palanku najveći turistički potencijal ima (najjači su oni sa magarećim sirom od 1000 evra kilo) , samo svet to ne uviđa, pa ide u neke Parize i Firence, a zli lokalci pa vise vole Grcko od njihovo selo. ZAVERA! IZDAJA!

 

 Dobro ...  I ?  Zar je tih 5-6 miliona $ koje ce drzava dobiti godisnje od rente neki svemirski novac ili sica neka ?  Kolko ce potrositi da raseli te ljude odande ?  Kolko ce para otici u ekscesima kada se cijanid slije gde ne treba??

 

  Jasno je svima da ce kamarila na vlasti dobiti novac u dzepove u ovom korupcijskom neokolonijalizmu ..  Ali sta dobija drzava? Kolko ce ljudi ziveti bolje?  samo tih 500??  a ostale ko jebe, nek odu negde drugde???

 

Takva ce biti i prica sa RT samo u vecoj razmeri...  zaposlice XY ljudi ali ce "sjebati zivote"- kako kaze preCednik  10X vise...   A dobit drzave , naspram stete - vise nego smesna...  

 

 Ja razumem logiku RT i ostalih - ulaganja, jeftina radna snaga, korumpirana drzava + ne velika briga oko ekoloskih propisa= ogroman profit za njih...     Razumem i Vucica i onih najblizih njemu...  uzece od njih vise 100 miliona$  za mito, na kraju i otici sa porodicama u Emirate i zabole ih cose...   Ali ne razumem one sitne lokalne SnSovce koji saucestvuju u tome..  Oni nece dobiti tolko miliona da ce moci da odu ne znam gde..  morace ostati u tome...

 

   A I  razumem  vas Beeoogradjane..  koji ste navikli da zivite na racun drugih, van kruga obilaznice ...  mislite da cete se ofajditi od toga? Imacete nesto vise para , istina, slivace se sve te pare u Beeeooograd... jer ce sve te kompanije imati sediste u Bg, pa ce se sve knjiziti tamo ( kao sto je za NIS- pare u BG - gasovi u Pancevo)... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa ko im je do sad branio da zarade od turizma, sira i kajmaka, daj b'e će ga tužimo...

 

Ma znaju i oni da od toga nema nista, to je Miki Maus turizam, onako usput ako neko slucajno tu zaluta, pa ga onda nagovore da prespava i nahrane ga sirom i kajmakom.

Sta oni tu nude, da dodjes tamo, kosis travu, hranis kokoske i slazes seno :classic_biggrin: Ma dobro mozda to moe da bude interesantno dva dana, sta posle.

 

Za pravi razvoj od turizma trebaju ogromna ulaganja, sadrzaji, putevi, objekti i opet je zarada mrsava.

Obisao sam Karibe, gde sezona traje tokom cele godine, idealno sve, predivne pjescane plaze, toplo i kristalno cisto more, bezbroj hotela napravljenih od stranih kompanija i opet kada izadjes iz tih resorta, sve jad i cemer.

Kada sam bio u Meksiku, pa kada vidim kako rade oni konobari, sluze pice po plazi i bazenu po onoj vrucini za neke sitne pare, prosto mi bilo neprijatno, pa im kazem ne treba nista, a ako hocu nesto da popijem ustanem i predjem 20 metara do sanka i sam uzmem sebi.

Evo vidimo da u Hrvatskoj i Crnoj Gori nema dovoljno radne snage za te poslove, jer nece ljudi to da rade za sitne novce, jos je tu sezona prakticno maksimalno 4 meseca godisnje.

 

Link to comment
Share on other sites

Konobari u NS zarade odlicno u dobrim lokalima, a radice za sicu u Kankunu npr..ne znamkoliko zaradjujes al sam siguran da obar deo konobara zaradjuje tu odlicno.

 

Sad je turizam qrac, a najbolje je rudarstvo gde dobijas celih 5% Bolje raditi u rudniku za ajde nek bude i 1k eura nego ko konobar u Meksiku..mislim jbte..

 

Stvarno tebi Amigo je bas stalo do prosperiteta u Srbiji,jbs turizam daj rudnike..😁 jbs poljoprivredu daj rudnike..jbs IT daj rudnike😆

 

"obilaznica oko Novog Sada sa mostom preko Dunava", 

 

https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/293641/VIDEO-Objavljeni-novi-snimci-buduceg-mosta-u-nastavku-Bulevara-Evrope.html

 

Ovi nisu normalni..ovo nema veze sa obilaznicom oko NS,jedino obilaznica oko Sremske Kamenice..kad bi to i napravili..kojim slucajem ne mogu ni da zamislim pakao koji ce nastati u tom delu grada,a ljudi ce direkt sa zgrade da masu automobilima:)))

 

Oni ovo ako zagrade ja cu ono da odsecem,ali pazi rok za sledecih 10g..ce napraviti NS bum, gradice i NS na vodi..

 

Npr grade jos uvek bazen 2g...Kej smrdi od fekalija decenijama, a neku rupu u mojoj ulici neka dva jadnika kopaju vec dva meseca, bog sami zna sta rade tu...

 

Eto prosperiteta, samo na animaciji koju bih i ja napravio 🙂

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Amigo said:

Kada sam bio u Meksiku, pa kada vidim kako rade oni konobari, sluze pice po plazi i bazenu po onoj vrucini za neke sitne pare, prosto mi bilo neprijatno, pa im kazem ne treba nista, a ako hocu nesto da popijem ustanem i predjem 20 metara do sanka i sam uzmem sebi.

 

Pa bolje da si ih pljunuo... Oni rade da bi im ti dao neki bakšiš. Od toga žive. Donese ti piće, daš mu 10 dolara. Ceo dan ti donosi za te pare. I još njih 30 tako i eto dnevnice 300 bucks.

 

Ovako, em nije video kinte, em mu šef kaže "ovi sami uzimaju piće, koji ćeš nam krasni, idi ljušti tekilu sa drugarima na ulici".

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Doc Holiday said:

 

 Dobro ...  I ?  Zar je tih 5-6 miliona $ koje ce drzava dobiti godisnje od rente neki svemirski novac ili sica neka ?  Kolko ce potrositi da raseli te ljude odande ?  Kolko ce para otici u ekscesima kada se cijanid slije gde ne treba??

 

  Jasno je svima da ce kamarila na vlasti dobiti novac u dzepove u ovom korupcijskom neokolonijalizmu ..  Ali sta dobija drzava? Kolko ce ljudi ziveti bolje?  samo tih 500??  a ostale ko jebe, nek odu negde drugde???

 

Takva ce biti i prica sa RT samo u vecoj razmeri...  zaposlice XY ljudi ali ce "sjebati zivote"- kako kaze preCednik  10X vise...   A dobit drzave , naspram stete - vise nego smesna...  

 

 Ja razumem logiku RT i ostalih - ulaganja, jeftina radna snaga, korumpirana drzava + ne velika briga oko ekoloskih propisa= ogroman profit za njih...     Razumem i Vucica i onih najblizih njemu...  uzece od njih vise 100 miliona$  za mito, na kraju i otici sa porodicama u Emirate i zabole ih cose...   Ali ne razumem one sitne lokalne SnSovce koji saucestvuju u tome..  Oni nece dobiti tolko miliona da ce moci da odu ne znam gde..  morace ostati u tome...

 

   A I  razumem  vas Beeoogradjane..  koji ste navikli da zivite na racun drugih, van kruga obilaznice ...  mislite da cete se ofajditi od toga? Imacete nesto vise para , istina, slivace se sve te pare u Beeeooograd... jer ce sve te kompanije imati sediste u Bg, pa ce se sve knjiziti tamo ( kao sto je za NIS- pare u BG - gasovi u Pancevo)... 

I opet ta vika I dreka: a sta ima drzava od toga?!!?! A sta imamo mi od toga??!??! 

Pa vec smo elaborirali I o tome.... mrzi me vise da se ponavljam. Ali odgovorno tvrdim da rudarstvo kao privredna grana moze da izvuce Srbiju iz siromastva. Jedan rudnik sam po sebi nije mnogo, Ali npr 10-ak novih rudnika bi vec napravilo veliku razliku. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Darth Bane said:

I opet ta vika I dreka: a sta ima drzava od toga?!!?! A sta imamo mi od toga??!??! 

Pa vec smo elaborirali I o tome.... mrzi me vise da se ponavljam. Ali odgovorno tvrdim da rudarstvo kao privredna grana moze da izvuce Srbiju iz siromastva. Jedan rudnik sam po sebi nije mnogo, Ali npr 10-ak novih rudnika bi vec napravilo veliku razliku. 

 

  Pa nabrojao sam , prema iznetim podacima iz priloga za Homoljske planine, da ce drzava na ime rr dobiti 50 miliona $ , da ce se zaposliti samo 500 ljudi na samo 7 godina max, kolko ce raditi rudnik..

 

  Drzava ti je kao neko preduzece... ako nesto da, mora da ocekuje neki profit , dobit...  ako toga nema ili je pricinjena steta veca od dobiti,  djaba ti pos'o.... 

 

Ok... slazem se da ce taj rudnik uposliti jos po nesto podizvodjaca, logistike itd..  Ali prema onome sto je glavna baza zaposlenja, i sta to moze doneti  VS  onog sto ce iseliti hiljade ljudi,  cijanidom tretirano zemljiste ,zagadjenje itd.... to je zaista smesno

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Doc Holiday said:

 

  Pa nabrojao sam , prema iznetim podacima iz priloga za Homoljske planine, da ce drzava na ime rr dobiti 50 miliona $ , da ce se zaposliti samo 500 ljudi na samo 7 godina max, kolko ce raditi rudnik..

 

  Drzava ti je kao neko preduzece... ako nesto da, mora da ocekuje neki profit , dobit...  ako toga nema ili je pricinjena steta veca od dobiti,  djaba ti pos'o.... 

 

Ok... slazem se da ce taj rudnik uposliti jos po nesto podizvodjaca, logistike itd..  Ali prema onome sto je glavna baza zaposlenja, i sta to moze doneti  VS  onog sto ce iseliti hiljade ljudi,  cijanidom tretirano zemljiste ,zagadjenje itd.... to je zaista smesno

Prvo, nece iseliti hiljade ljudi. To je retko naseljeno podrucje.

Drugo, I u rudarskoj industriji postoje odredjeni standardi kad je u pitanju zastita zivotne sredine.

Trece to prirodno bogatstvo pripada I kompaniji koja je vrsila ta istrazivanja. Npr Taj Dundee je u proteklih 15- ak godina vec zapoljavao ljude dok su radili istrazna busenja. Ljudi su primali preko 100 000 platu za u principu neke niskokvalifikovane poslove. 

Cetvrto, opet pominjem da jedna lasta ne cini prolece. Ali eto, Dundee ovamo, Jadar onamo, plus jos par perspektivnih projekat u Raskoj I na jugu Srbije , uz vec postojece pogone ( Bor itd) mogli bi da naprave snaznu industriju. 

Taj Dundee je recimo vec ulozio dosta novca u geoloska istrazivanja. I netacno je reci "to je sada nase zlato, nase blago"- jer da prethodno neko nije ulozio novac i odradio geoloska istrazivanja- danas ne bi ni znali da to leziste postoji! 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Darth Bane said:

Prvo, nece iseliti hiljade ljudi. To je retko naseljeno podrucje.

Drugo, I u rudarskoj industriji postoje odredjeni standardi kad je u pitanju zastita zivotne sredine.

Trece to prirodno bogatstvo pripada I kompaniji koja je vrsila ta istrazivanja. Npr Taj Dundee je u proteklih 15- ak godina vec zapoljavao ljude dok su radili istrazna busenja. Ljudi su primali preko 100 000 platu za u principu neke niskokvalifikovane poslove. 

Cetvrto, opet pominjem da jedna lasta ne cini prolece. Ali eto, Dundee ovamo, Jadar onamo, plus jos par perspektivnih projekat u Raskoj I na jugu Srbije , uz vec postojece pogone ( Bor itd) mogli bi da naprave snaznu industriju. 

Taj Dundee je recimo vec ulozio dosta novca u geoloska istrazivanja. I netacno je reci "to je sada nase zlato, nase blago"- jer da prethodno neko nije ulozio novac i odradio geoloska istrazivanja- danas ne bi ni znali da to leziste postoji! 

 

kad bi sve to sto si naveo otvorilo rudnike , Srbija bi postala jedan veliki krater...

 

lako je tamo kod tebe u Kanadi... do rudnika imas cca 1000 km...  ovde sirina drzave 150km max a duzina 400...  kao sto rekoh ranije , migovi voze polukruzno.. jer bi sa voznjom po pravcu presli granicu

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Accuphase said:

Epa ova nije, Srbija kao država je nalik latino kartelskim "kombinacijama".

Nisu jedini, takvi su im i idoli i njihov jahac medveda, i oni tamo šeici i slicni. Samo, takvi ako su u tim Azijama, Afrikama, juznim Amerikama itd ko ih... ama ako su na teritoriji koja prirodno pripada civilizaciji, ili se sa njom granice pa rovare, zna se kako se sa takvima postupa. Nesto od toga je jednom pomenula Medlin Olbrajt. Mnogo su se oni svi raskokodakali u poslednje vreme.

 

 

Ovde ne skace na vreme automatski. Onda treba na 38:08

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Doc Holiday said:

 

kad bi sve to sto si naveo otvorilo rudnike , Srbija bi postala jedan veliki krater...

 

lako je tamo kod tebe u Kanadi... do rudnika imas cca 1000 km...  ovde sirina drzave 150km max a duzina 400...  kao sto rekoh ranije , migovi voze polukruzno.. jer bi sa voznjom po pravcu presli granicu

Uh, i on iz Kanade. Znaci ovi sto su otisli iz Srbije su uglavnom za RT. I pisu nam kako sta 🙂

 

Jedino ne znam odakle je Milenko 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa sa interneta, a on je svuda. Tu samo vrsim razmenu materija. Ko je tebi kriv sto si se ogranicio na tvoju palanku, pa bi neprekidno da viris preko necijeg plota i u neciji novcanik, po lokalnim obicajima :lol_2: 

 

Dobro, sto jeste jeste, ne silujes po kucama kao ovi koji su silovali misicu zbog znaka rukama, a takvi su najveci bundzije i protiv rudnika, i protiv vucica, ali ipak najvise protiv mrskog "zapada". Za druge ne znam, ama ja sa takvima na istoj strani ne, taman da dele džabe pare :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Ma znaju i oni da od toga nema nista, to je Miki Maus turizam, onako usput ako neko slucajno tu zaluta, pa ga onda nagovore da prespava i nahrane ga sirom i kajmakom.

...

 

Poznajem taj kraj i omah da ti kažem da tamo od turizma nema ništa. U fazonu sam bicikl + fotografija + hiking i prokrstario sam tuda, a ponuda je smešna. Može da se prespava i da se dobije neka veoma bazična turistička ponuda za 2-3 dana i to je sve što se nudi u Homolju. Ima nekoliko prećina, prerasta (prirodni kameni most), eventualno se može proširiti ponuda onim što ima malo dalje od samih planina, uz Dunav, ali to je mršavo i ne doprinosi mnogo. Ceo taj kraj je generalno gastarbajterski, tako da ima onih koji uglavnom rade po zemljama nemačkog govornog područja, nešto malo poljoprivrede, nešto malo ugostiteljstva, ali to nije ništa. Najveći turistički kompleks u istočnom delu je Srebrno jezero, gde ima sadržaja otprilike koliko i na Adi, dve tvrđave u neposrednoj blizini, nekoliko manastira i to je otprilike to. Infrastruktura nije čak ni loša, ali ne može se reći da je posećenost baš velika. Koliko znam, ceo kraj se polako iseljava, ima dosta izolovanih mesta iz kojih beže još od doba SFRJ. Tamo se ostaje uglavnom na 2-3 dana, tj. produženi vikend, ali slabo je to kad se poredi i sa ostalim domačim turističkim destinacijama.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Devil In My Pants said:

Pomesao si me Milenko..ja sam iz NSa, evropske prestonice kulture. Nisam ja kriv za tvoj status preko.

 

Znam, ali cela ta zemlja je samo palanka, a mogu oni sta hoce da proglasavaju za bilo kakvu prestonicu. Sve dok gledate preko plotova i u tuđe novčanike, način vam je palanački, piše i u knjizi :classic_biggrin:

 

Na primer, ovo sto se ovde pise, u stvari mozda si ti pisao, koliko ce oni imati profit (evo ovoliki) to je isto kao kad je tamo cini mi se oko 1993, 94 jedan nabavio neke patike, plagijat starke, nabavljao ih po 2 marke, a prodavao po 7. I sad, postojali su neki kojima je bilo vaznije da znaju "a koliko je njegova zarada" nego da kupe patike 7 puta jeftinije od originala, koji je bio 50DM sto je tad bila ogromna suma, koje se dok se ne zagleda ne razlikuju od originala.

 

Tada jos takva plagijat roba nije masovno bila svuda. Ovakvih patika tada ni na pijaci nije bilo, taj je bio medu prvima koji su ih svercovali iz tih Kina i Bangladesa. Ali vazno palancanima je glavna briga bila "a koliko je njegova zarada". Princip je isti, ostalo su nijanse, to se zna.

 

Palancani, i šlus. A glavna odlika palanke (pored gledanja preko plota)  je zaparloženost, samodovoljnost, otpor svakoj promeni i težnja da se zaustavi vreme. Sve to sto se sad gleda uzivo, kad su dosli mrski "outlanders" da prckaju po "nasem" kukuruznom polju.

 

 

 

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

 

Znam, ali cela ta zemlja je samo palanka, a mogu oni sta hoce da proglasavaju za bilo kakvu prestonicu. Sve dok gledate preko plotova i u tuđe novčanike, način vam je palanački, piše i u knjizi :classic_biggrin:

 

Na primer, ovo sto se ovde pise, u stvari mozda si ti pisao, koliko ce oni imati profit (evo ovoliki) to je isto kao kad je tamo cini mi se oko 1993, 94 jedan nabavio neke patike, plagijat starke, nabavljao ih po 2 marke, a prodavao po 7. I sad, postojali su neki kojima je bilo vaznije da znaju "a koliko je njegova zarada" nego da kupe patike 7 puta jeftinije od originala, koji je bio 50DM sto je tad bila ogromna suma, koje se dok se ne zagleda ne razlikuju od originala.

 

Tada jos takva plagijat roba nije masovno bila svuda. Ovakvih patika tada ni na pijaci nije bilo, taj je bio medu prvima koji su ih svercovali iz tih Kina i Bangladesa. Ali vazno palancanima je glavna briga bila "a koliko je njegova zarada". Princip je isti, ostalo su nijanse, to se zna.

 

Palancani, i šlus. A glavna odlika palanke (pored gledanja preko plota)  je zaparloženost, samodovoljnost, otpor svakoj promeni i težnja da se zaustavi vreme. Sve to sto se sad gleda uzivo, kad su dosli mrski "outlanders" da prckaju po "nasem" kukuruznom polju.

 

 

 

Zapravo ne gledam nikad nikom u novcanik. Radim sa ljudima preko, zivim ovde bez placanja poreza i iz tog ugla mi je vrh.

 

Ostao sam da se borim za svoj narod bar dok Mina ne poraste malo. Samo i ako odem preko ne idem zbog para jer cu isti posao raditi.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Uh, i on iz Kanade. Znaci ovi sto su otisli iz Srbije su uglavnom za RT. I pisu nam kako sta 🙂

 

Jedino ne znam odakle je Milenko 🙂

 

Ja sam otisla u nisam za RT, cak sam probala onima sto misle da ko vise para ponudi moze da radi sta mu padne na pamet kazem iz licnog iskustva da nije ni blizu realnosti. Svaki pedalj zemlje ima tacnu namenu i odredjeno je u detalje sta i kako moze ma koliko god ga platio. Ako se odstupi znaci da je neka nelegalna radnja u pitanju i da je neko primio mito za tako nesto, sto se zaista retko desva.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, shonke said:

 

Pa bolje da si ih pljunuo... Oni rade da bi im ti dao neki bakšiš. Od toga žive. Donese ti piće, daš mu 10 dolara. Ceo dan ti donosi za te pare. I još njih 30 tako i eto dnevnice 300 bucks.

 

Ovako, em nije video kinte, em mu šef kaže "ovi sami uzimaju piće, koji ćeš nam krasni, idi ljušti tekilu sa drugarima na ulici".

 

Generalno si u pravu, ali nije bas tako drugar u ovom slucaju, u tom resortu nema baksisa, niti oni traze, niti im ko daje, to je valjda polisa tog hotela. Cancun je industrijski turizam, mislim da tu ima preko 100 hotela, od kojih su mnogi u vlasnistvu narko kartela, nema zajebancije. Zato mi se nije bas dopalo, mada je to bio najluksuzniji hotel gde sam bio na Karibima.

Druga prica je na Kubi, tu je baksis normalna stvar. Moja zena uvek ponese pola kofera poklona za sobarice, konobare, kuvare i ostalo osoblje. Kubanci su mnogo otvoreniji i uvek se da kazem uslovno sprijateljim sa nekim konobarima, zezamo se i tako. Mnogo volim kubanski narod i ispunjava me zadovoljstvom kada nekome pomognem.

Jamajka mi je bila nekako razocarenje, tamo sam bio samo jednom sa primarnim ciljem da obidjem grob Bob Marlija, sto jeste bio dozivljaj, ali ostalo mi se nije dopalo. Sve je nekako usporeno, nema one veselosti.

Takodje boravak nanekim malo skupljim destinacijama mi se takodje nije dopao mnogo, mislim lepo je, ali nema te astmosfera kao na Kubi ili Dominikanskoj, previse ustogljeno. Pogotovu na Kubi gdje si 100% opusten, nema kriminala, slobodno se kreces van resorta, nema prosjaka, niko te ne smara. Odes na pijacu, kupis neke suvenire ako hoces, nema navaljivanja i gnjazavaze.

Npr usluga u Meksiku je mnogo bolja, kao i hrana, ali meni je ljepse i na Kubi i na Dominikanskoj. Najbolji momenat iz Meksika je bio posjeta piradima, Cicenica, to stvarno vredi da se vidi. Kada sam ja bio penjali smo se na piramidu, posle su to zabranili. MIslim da sam stavio neku fotku ovde na forum sa vrha piramide. Tu je bilo interesantno kada mi je vodic, lokalac, rekao da je isao u Mostar, da poseti Medjugorje :s_w:

E to je vec turizam, Medjugorje. Postoji u Srbiji taj manastir Tumane, ljudi vole cuda, postojala ili ne, mozda malo raditi nesto na tome. Za turizam mora da postoji neki razlog zasto bi negde neko isao.

 

3 hours ago, Doc Holiday said:

lako je tamo kod tebe u Kanadi... do rudnika imas cca 1000 km...  ovde sirina drzave 150km max a duzina 400...  kao sto rekoh ranije , migovi voze polukruzno.. jer bi sa voznjom po pravcu presli granicu

 

Gde ja zivim je ravnica i poljoprivredni kraj, nesto kao Vojvodina, rudnici su malo sjevernije. Najpoznatiji za mene je rudnik pored grada Sudbury, i imam jedan interesantan clanak o zastiti okoline u tom kraju, sta su ono radili tu.

 

https://www.csmonitor.com/Environment/2020/0924/The-Sudbury-model-How-one-of-the-world-s-major-polluters-went-green

 

Rudnici jesu dosta rasprosteranjeni u slabo naseljenim podrucjima, ne znam mnogo o tome, nije bas predmet moga interesovanja, ali priroda je priroda, tako da ja ne gledam na to sve kroz politiku.

 

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Zapravo ne gledam nikad nikom u novcanik. Radim sa ljudima preko, zivim ovde bez placanja poreza i iz tog ugla mi je vrh.

 

Ostao sam da se borim za svoj narod bar dok Mina ne poraste malo. Samo i ako odem preko ne idem zbog para jer cu isti posao raditi.

 

E jebiga sad, ne placas porez i time se hvalis, izvini ali nije to onda patriotizam pravi. 

Meni Vucic ne znaci nista, kao ni opozicija. Ne volim drzavu Srbiju, ni drzavu Bosnu i Hercegovinu takodje, ali volim te zemlje.

 

2 hours ago, Devil In My Pants said:

Uh, i on iz Kanade. Znaci ovi sto su otisli iz Srbije su uglavnom za RT. I pisu nam kako sta 🙂

 

Jedino ne znam odakle je Milenko 🙂

 

Mnogo ste osetljivi, kolega bolan od mene nista ne zavisi, samo kazem sta mislim, ako nisam u pravu, baci neke argumente, nije problem.

Jednostavno ne verujem da cela Srbija treba da se bavi poljoprivredom, jer eto vidim ko bolje poznaje situaciju, kaze da se narod masovno iseljava i ide da radi vani, vec decenijama.

 

Ali stvarno bih voleo da cujem i drugu stranu, tj RT, sta oni imaju da kazu o unistavanju okoline i koji je plan da se to regulise.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Poznajem taj kraj i omah da ti kažem da tamo od turizma nema ništa. U fazonu sam bicikl + fotografija + hiking i prokrstario sam tuda, a ponuda je smešna. Može da se prespava i da se dobije neka veoma bazična turistička ponuda za 2-3 dana i to je sve što se nudi u Homolju. Ima nekoliko prećina, prerasta (prirodni kameni most), eventualno se može proširiti ponuda onim što ima malo dalje od samih planina, uz Dunav, ali to je mršavo i ne doprinosi mnogo. Ceo taj kraj je generalno gastarbajterski, tako da ima onih koji uglavnom rade po zemljama nemačkog govornog područja, nešto malo poljoprivrede, nešto malo ugostiteljstva, ali to nije ništa. Najveći turistički kompleks u istočnom delu je Srebrno jezero, gde ima sadržaja otprilike koliko i na Adi, dve tvrđave u neposrednoj blizini, nekoliko manastira i to je otprilike to. Infrastruktura nije čak ni loša, ali ne može se reći da je posećenost baš velika. Koliko znam, ceo kraj se polako iseljava, ima dosta izolovanih mesta iz kojih beže još od doba SFRJ. Tamo se ostaje uglavnom na 2-3 dana, tj. produženi vikend, ali slabo je to kad se poredi i sa ostalim domačim turističkim destinacijama.

 

Zapravo, najvrednije u tom kraju jeste to što nije ni turizam razvijen jer ako bi ga razvijali kao na Zlatiboru ili Kopaoniku, uništili bi ono najvrednije, očuvanu prirodu. Ono što se vidi na zlatiboru je grad na 2000m visine, pun divlje gradnje, OK donodi nekom zaradu, štrta je za svako posečeno drvo ali bar ne širi otrove okolo, mene tamo više ništa ne privlači, najvrednije je očuvati prirodu, šumu izvor, vodoskok, prerast, a izgraditi puteve. 

Obišao sam samo nekoliko lokaliteta, tamo oko Despotovca, Petrovca NM, za mene idealno za izlete od par dana, čak i dan, nije daleko, znam da to nije turizam koji lokalnoj zajednici i stanovništvu donosi pare, ali oni već žive svoj život, ako je njihova, većine njih, odluka da odu na rad i Nemačku, Švajcarsku, Francusku, nije to nikakva tragedija, i to je globalizacija, nije više Nemačka tako daleko da kad odeš, prvi put dođeš posle tri godine, sada se dolazi mesečno, ili par puta godišnje, kako već ko želi. Da li će praviti kuću na tri nivoa sa liftom i pozlaćenim gelenderom, ogradu sa pozlaćenim lavovima i krilatim konjima, grobnice sa kapelom nameštenom kao apartman u hotelu A kategorije, njegove pare, njegov izbor.
Čuo sam nekada od moje babe: Ko voli zlato, dao mu bog veliki grumen zlata da ne može ni da ga nosi ni da ga troši nego da sedi pored njega i da prosi.

Nama je, izgleda, bog dao,ne samo zlato, već i litijum, bor, nikl, da bi došli do njih sjebaćemo vodu, šume, oranice, na kraju ćemo ostati goli ko pištolj, nećemo imati ni rude ni zdrave prirode, naša je šansa da gradimo bolnice, da lečimo invalide rada iz silnih rudnika koji raditi ti po desetak godina, otići, ostaviti jalovinu, pregrađene i zatrovane reke, gole planine bez šume, ali progres je progres i sa karcinomom pluća, bolje je unreti u civilizaciji nego živeti u zaostaloj sredini od svog rada.

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...