Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

11 minutes ago, vilhelmina said:

U medjuvremenu, i jaloviste u Boru krene da klizi pa ga zaustavljaju nekakvim dzakovima. Javni servis o tome ne javi ni reci i misli nece se saznati. A panika samo raste, i to ne bez osnova. 

 

Najvažnije, nema razloga za brigu...
a,
...naredni korak je sprovođenje sveobuhvatne istrage stanja jalovišta i ubrzanje izgradnje novog kolektora kako bi se zamenio stari koji prolazi ispod jalovišta i već decenijama krije bezbednosne opasnosti, reči su rukovodioca sektora za bezbednost.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/25/2021 at 12:43 AM, Eddard said:


E moj Đavole, kad bi to bilo baš tako jednostavno… narod Srbije se ubi boreći se protiv korupcije, ali ipak svakom doktoru/službeniku/činovniku/ćati/svakomodkogamutrebausluga nosi ipak kafu, sok/viski i plavu kovertu… da pogura.

 

Koja bre crna borba protiv korupcije, ona je ukorenjena u mentalitet ljudi. Svaki od tih koji se tako zdušno bori bi sutradan na istom mestu lapao isto kao i ovi sadašnji.

Korupcija se u nekim drugim drzavama naziva Lobi.

On 12/25/2021 at 9:54 AM, Darth Bane said:

 

A ne govore o ljudima koje pominje Puzigaco: ljudima koji hoce da prodaju svoje zemljiste Rio Tintu. I Rio Tinto otvori tu rudnik na zemljistu koje je otkupio od vlasnika.

Zasto mora rudnik da otvore? Mogu na tom zemljistu proizvoditi organsku hranu za svoje radnike po belom svetu.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Kronostime said:

Cekamo da Kanadjani osmisle ekolosko prihvatljiv proces ekstrakcije nafte i gasa iz uljanih skriljaca - pa da unapredimo Aleksinac.:s_d:

Kanadjani da bi imali zito prskaju ga Glifosatom, i tako direktno truju svoje a i sve ostalo stanovnistvo na zemlji, tj svuda gde izvoze svoje zito i preradjevine od zita.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Constantin said:

Zašto je ekologija „trn u oku” vlasti? Šta se krije iza te priče? Zašto je taj narativ uzdrmao vlast kao ništa drugo poslednjih godina? Ko je dobio, a ko izgubio u ovoj igri?

 

Brojni su faktori........

 

Prvo, blizina izbora. Ne ide da se talasa i da se narod uznemirava. On treba da bude miran, da mu se dâ malo love, zamrznu prethodno podignute cene, pojača Jutarnji Rijaliti, i tako anesteziran izađe aprila i uzvrati uslugu svome Gospodaru. Još ako bude lepo vreme, kud ćeš lepše priče?

Drugo, ekologija je popularna (malo i populistička) tema! Tiče se svih – i levih i desnih, i četnika i partizana, i monarhista i republikanaca, i crnih i belih i žutih, svih! Svi 'oće vazduh, vodu i zemlju, naravno i Sunce. Ovo potonje vlast nudi u „ružičastim” bojama, a trenutno nema ponudu za prva tri elementa! Ispadoše namireni samo „Ovnovi” – ostalih 11 „znakova” ostadoše žedni, bez vazduha i na klimavom tlu!

 

Upravo u nedostatku adekvatne ponude, jedina opcija beše – strateško povlačenje! Strategija je ovakva – priznaj, povuci se, umiri, i onda napadni! I zaista, nije prošlo ni 10 dana, režim naoštri „artiljerijsku paljbu”, ovoga puta ni manje ni više nego po umetnicima, čak i onim vrhunskim. Ma ko ih šiša, koga interesuju te umetničke baljezgarije, reče opet naš napredno-radikalski narodni opunomoćenik, a pridružiše se druge „moralne gromade”.

 

Konačno, da otvorimo pitanje dobitnika i gubitnika. Jedno je sigurno, vlast je ustuknula, a pobedu pripisujemo narodu, onom osvešćenom, naravno. Iako je ovo „Pirova pobeda” u sizifovskom poslu obaranja autoritarne vlasti, podsticaj je dat onome kome i treba: uspavanom apstinirajućem delu naroda. Ako ova „afrička šljiva” ne deluje na njih, ne znam šta bi moglo? Budite se, dok još nije kasno!

 

I tako, malo izbori, malo ekologija, malo „kreni-pokreni”, malo „stani-pa-napadni”, ništa novo u zemlji „Nedođiji”. Likovi isti, dok nam „loši krojači sudbinu kroje”, ali pojava „Svetoga Sava” kao da osvetli put kojim treba ići! Jedina šansa je u ovome: dobra organizacija sa jasnim ciljevima, na desetine manjih pobeda, i „okrunićemo” i ovu vlast sa ili bez žuljeva!

 

https://www.juznevesti.com/komentar/Aleksandar-Mojasevic/Cetiri-elementa.sr.html

 

 

Ili si Mojašević ili si mogao da staviš link pa da podeliš, ali da se ogradiš od autorstva, ili si doktor nauka?

Edited by freethrow
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, freethrow said:

 

https://www.juznevesti.com/komentar/Aleksandar-Mojasevic/Cetiri-elementa.sr.html

 

 

Ili si Mojašević ili si mogao da staviš link pa da podeliš, ali da se ogradiš od autorstva, ili si doktor nauka?

Prvi deo teksta mi nema neku posebnu vrednost,a drugi deo je, po meni, nešto što treba istaći i svakako nemam čega da se ogradjujem, Nisam Mojašević, nisam doktor nauka, čak ni fakultet nemam završen....višu nebitnu školu.

 

Stavljanje linkova...???....ne znam čime si razočaran....

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, vilhelmina said:

 

Hvala ti na informacijama. Sad sam malo i proguglala i sve sto nalazim su naslovi tipa ”Kanadjani otvaraju rudnik zlata na Crnom vrhu” s par osnovnih informacija o lokaciji i na koliko rude se racuna. Govori se o 34 tone, ali svi ti clanci su iz 2019.

I sada me sve to jos vise uverava da su ljudi kao Cuta ipak nasusna potreba ovog drustva. Ko ce gradjane uopste obavestiti da se bilo sta takvog tamo dogadja ako ne ti i takvi ljudi? Sigurno ima i manje glasnih aktivista, onih koji prikupljaju dokumentaciju, pisu neke tamo predstavke i prepiru se s lokalnim mocnicima, ali pitanje je koliko oni mogu da postignu. Pisala sam ranije o svom iskustvu s jednim takvim. Prvi je jos pocetkom 2000-tih pokrenuo pricu o mini elektranama na Staroj planini, cak uspeo privremeno da zaustavi gradnju MHE na Toplodolskoj reci, ali juris na staroplaninske reke tu nije stao i nista se tu bitno nije desilo sve dok nije u pricu usao bas taj Cuta. Kakav god da je, on je jedini umeo da svemu tome da na vaznosti i tezini, a ja ti do sutra mogu pricati sta je sve time spreceno. Ribe u cevima, prazni bunari i zedna stoka uopste nisu najgora posledica ovih elektrana. 

Rio Tinto je dosao u fokus jer su pricu pokrenuli stanovnici Jadra, a Cuta i ostali ih podrzali. Na Crnom Vrhu jedino da medjedi i srne naprave neku ekolosku organizaciju, jer je taj kraj slabo naseljen. Ali postojece organizacije povezane u krovnu organizaciju kao sto je Ekoloski ustanak i tu mogu nesto da urade. Samo ih ne treba saplitati, izrugivati im se i proglasavati ih diletantima. Umesto toga im treba pomoci strucnim znanjem kojeg u Srbiji ima, ali ga neretko sujeta i ko zna sta jos sprecava da se nadje tamo gde je potrebno.

Idi na stock exchange. Tamo ti sve pise. Od A do SH!!! 

A u Jadar, kad vec nece rudnik otvoricemo termoelektranu na mazut i toplane za ceo kraj sve na ugalj i secku! 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, vilhelmina said:

U medjuvremenu, i jaloviste u Boru krene da klizi pa ga zaustavljaju nekakvim dzakovima. Javni servis o tome ne javi ni reci i misli nece se saznati. A panika samo raste, i to ne bez osnova. 

 

4 hours ago, Div said:

Najvažnije, nema razloga za brigu...
a,
...naredni korak je sprovođenje sveobuhvatne istrage stanja jalovišta i ubrzanje izgradnje novog kolektora kako bi se zamenio stari koji prolazi ispod jalovišta i već decenijama krije bezbednosne opasnosti, reči su rukovodioca sektora za bezbednost.

 

 

Pošto su medijski izveštaji i vesti obično šturi i nejasni kad su ovakve stvari u pitanju, da probam da pojasnim o čemu se radi. Kada se traži prostor za flotacijsko jalovište obično se traži neka prirodna uvala ili dolina sa ciljem da se maksimalno izbegne gradnja brana i da se minimizira opasnost od izlivanja. U takvim uvalama i dolinama obično postoje i manji ili veći vodotokovi čiji tok zbog jalovišta mora da se reguliše. Jedna varijanta je da se izmesti tok, što nije uvek moguće jer nekada jednostavno nema pogodne trase za izmeštanje, ili voda pravi problem svojim odbijanjem da teče uzbrdo. Druga varijanta je da se po postojećoj trasi toka postavi cevovod ili češće betonski tunel kojim će se štititi tok rečice/potoka. Znači pre jalovišta voda ulazi u tunel, a nakon jalovišta izlazi iz tunela i nastavlja svojim tokom, a u prostoru jalovišta ovaj tunel se nalazi na dnu i preko njega se odlaže jalovina. E ti tuneli se zovu kolektori. 

 

Jalovište Veliki Krivelj gde se ovo desilo je ogromno jalovište, podeljeno na tri polja koja su odvojena branama. Kolektor Kriveljske reke je dugačak nekoliko kilometara i po njegovoj trasi su na nekoliko mesta izgrađeni revizioni kanali. To su takođe tuneli kojima sa površine može "prečicom2 da se stigne do tunela kada treba da se vrši inspekcija ili neka sanacija. To je praktično rešenje da ne bi svaki put morao da se prolazi čitav tunel da bi se u njemu nešto radilo. Nešto slično imaju i klasični drumski tuneli veće dužine. E jedan od tih revizionih kanala je popustio u kroz njega je krenuo da se uliva materijal iz jalovišta, tj. voda, mulj i pesak. Dakle taj materijal je dospeo u tok Kriveljske reke i to je u stvari problem. Na izlazu iz kolektora su formirani bazeni u kojima se taloži mulj i pesak da ne bi išli dalje rekom. U međuvremenu je taj oštećeni deo saniran. Eto to je priča, nije bezazleno ali nije ni neki kataklizmičan scenario. Not great, not terrible što bi naš narod rek'o. Postoje odavno planovi za izmeštanje toka Kriveljske reke kojima bi se postojeći kolektor stavio van funkcije, zatvorio i time izbegle ovakve situacije. Koliko sam čuo Kinezi su voljni to da finansiraju, a posle ovoga će taj proces verovatno da se ubrza.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Pa oni su i rekli da prave tu pauzu da bi radili bas to sto kazes. Isto kao Đinđić što je isao na onu njegovu turneju, sa velikim uspehom, naravno.

 

Mir u svetu i milion dolara :roflmao:


U stvari nista posebno, samo da stanovnistvo, najveci deo, kao normalni ljudi pocne da uci na svojim greskama, i da se ponasa razumno, odgovorno i prakticno. Ne mora kao Englezi, pola od toga. More trecinu. I da hoce da uci od ovako... naprednijih od sebe. Da umesto sto za "nas nacin" proglasava prepustanje jakim emocijama i raspirivanje istih, pocne da ceni treniranje samokontrole, uzdrzavanja, odlaganje zadovoljstva, te stvari. Sto bi znacilo da vise ne bi mogao svaki zvalavko da ih vaćari na gluposti. I bila bi tišina.

Srbiju bi spasilo to kad bi nekim cudom usla u Britanske komonvelt! Ne znam Kako bi se to mogli izvesti??!?! Hteo big da organizujem proteste sa paralom " Za Srbiju u Britanskom Komonveltu"!!! 

@Devil In My Pants nisam za Vucica. Nekoj izmisljati. Nekad sam bio (ali cisto u onom delu oko izgradnje puteva I sl jer Srbiji treba infrastruktura ...). 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Bane said:

Srbiju bi spasilo to kad bi nekim cudom usla u Britanske komonvelt! Ne znam Kako bi se to mogli izvesti??!?! Hteo big da organizujem proteste sa paralom " Za Srbiju u Britanskom Komonveltu"!!! 

@Devil In My Pants nisam za Vucica. Nekoj izmisljati. Nekad sam bio (ali cisto u onom delu oko izgradnje puteva I sl jer Srbiji treba infrastruktura ...). 

Ma koji putevi,dodji do Vojvodine da vidis puteve..u NS rupa do rupe. Zivim u centru NS moje dvoriste je kao da je vreme stalo iz 75' a da sredimo,asfaltiramo treba 50k+ evra, konkurisemo svake godine za neku pomoc i dobijamo qrac,  sami i da hocemo moras imati dozvolu grada a za to ti treba bar 6 meseci da dobijes..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Darth Bane said:

Srbiju bi spasilo to kad bi nekim cudom usla u Britanske komonvelt! Ne znam Kako bi se to mogli izvesti??!?! Hteo big da organizujem proteste sa paralom " Za Srbiju u Britanskom Komonveltu"!!! 

 

Daj bre Bane ne tupi*....ko će da vozi levom stranom. Vidiš da po Srbiji ne umeju ni normalnom stranom da voze....:smiley18:

 

*ovo nije uvreda....

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Div said:

Eto, nekakva nada su, pored lokalnih ekoloških pokreta, ona deca u Čačku, srednjoškolci koji se bore da se čuje i njihov glas, nažalost zasad su se oglasili samo u Čačku, valjalo bi da se čuju i u drugim mestima...

Odlična ideja! Zloupotreba dece u političke svrhe. Srbija! Srbija! 21 veka! Srbija! Srbija! 21 veka!

 

Možda bi mogli da poradite i na ideji o trovanju na nacionalnoj osnovi, jednom je prošla. Pa onda tu decu izbacite u prve redove na protestima protiv zlog Rio Tinta koji vas truje, a na čelo stavite onog sa potencijalom za sledećeg vožda, onog bre govnoglavića. Onog koji je u Čačku bulaznio da je to kad mrska strana kompanija otvori pogon okupacija. Lepo su ga zadojili preci samoizolacijom i teznjom da se vreme zaustavi. U njemu je buducnost!

 

I treba ih uhvatiti dok su mladi, i dok im ova dva ipo delimično slobodna medija i ostali mrski autošovinisti ne zatruju dušu. Eno baš je juče u večernjim novostima onaj njihov prolivnista što nikad ne pere kosu o tome imao kolumnu. Kako dva, tri preostala slobodna medija vašoj deci truju dušu i menatalno ih ubijaju i porobljavaju. I narušavaju vam (tajni superherojski) iNDetitet.

 

I kad tu decu zlopotrebljenu u političke svrhe postavite na čelo kolone, da im obučete gaće preko pantalona, kao pravim superherojima. Prvo ovom govnoglaviću. Njemu prema imenu, podvučene žutom.

7 hours ago, vilhelmina said:

U medjuvremenu, i jaloviste u Boru krene da klizi pa ga zaustavljaju nekakvim dzakovima. 

Eto, opet se reaguje pre nego sto se sazna o cemu se radi. Vazno da se opali po mrskim stranim kompanijama.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Arsenije Pesic said:

Druga varijanta je da se po postojećoj trasi toka postavi cevovod ili češće betonski tunel kojim će se štititi tok rečice/potoka. Znači pre jalovišta voda ulazi u tunel, a nakon jalovišta izlazi iz tunela i nastavlja svojim tokom, a u prostoru jalovišta ovaj tunel se nalazi na dnu i preko njega se odlaže jalovina. E ti tuneli se zovu kolektori. 

Ovo je zanimljivo, meni zbog drugog razloga. Ne secam se da to ima u knjizi, mozda i ima pa sam zaboravio. Verovatno se u It onaj deo u Deriju zove Jalovina, gde se ovi igraju, zato sto je tu nekad bilo jalovište koje je posle prekrila priroda, jer tamo oni imaju ovakve kanale i reku u tim betonskim koritima itd, a na jednom mestu ima da oni i ne znaju zasto se taj deo zove Jalovina kad nije jalovo nego obraslo prirodom :classic_smile:

 

Tako bi i oko ovog rudnika litijuma isto posle priroda sve prekrila :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ovo je zanimljivo, meni zbog drugog razloga. Ne secam se da to ima u knjizi, mozda i ima pa sam zaboravio. Verovatno se u It onaj deo u Deriju zove Jalovina, gde se ovi igraju, zato sto je tu nekad bilo jalovište koje je posle prekrila priroda, jer tamo oni imaju ovakve kanale i reku u tim betonskim koritima itd, a na jednom mestu ima da oni i ne znaju zasto se taj deo zove Jalovina kad nije jalovo nego obraslo prirodom :classic_smile:

 

Tako bi i oko ovog rudnika litijuma isto posle priroda sve prekrila :classic_biggrin:

 

Uh, knjigu nisam čitao, a filma se sećam samo kroz maglu, tj. sećam se samo klovna :classic_biggrin:

 

Sad guglam da u Barensu postoji i "landfill", što kad se prevede na naški može da znači mnogo toga, mislim jeste mesto za otpad, ali može da se odnosi i na komunalni i na razne vrste rudarskog otpada, pa i jalovinu. Tako da nemam pojma da li je to u pitanju.

 

Ali eto ima primera u rl, blizu nas, možda nije fensi kao Deri, ali u Mojkovcu na primer postoji flotacijsko jalovište u centru grada. Dobro, ovo 'grada' shvatiti uslovno. Elem, prave ljudi sportski centar sa pešačkim i biciklističkim stazama, na flotacijskom jalovištu bivšeg rudnika olova i cinka, koje je pritom odmah pored reke Tare.

 

1622364349-thumbnail-jaloviste-sada-osvi

 

1622364350-thumbnail-jaloviste-sada-trim

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Odlična ideja! Zloupotreba dece u političke svrhe. Srbija! Srbija! 21 veka! Srbija! Srbija! 21 veka!

 

Možda bi mogli da poradite i na ideji o trovanju na nacionalnoj osnovi, jednom je prošla. Pa onda tu decu izbacite u prve redove na protestima protiv zlog Rio Tinta koji vas truje, a na čelo stavite onog sa potencijalom za sledećeg vožda, onog bre govnoglavića. Onog koji je u Čačku bulaznio da je to kad mrska strana kompanija otvori pogon okupacija. Lepo su ga zadojili preci samoizolacijom i teznjom da se vreme zaustavi. U njemu je buducnost!

 

I treba ih uhvatiti dok su mladi, i dok im ova dva ipo delimično slobodna medija i ostali mrski autošovinisti ne zatruju dušu. Eno baš je juče u večernjim novostima onaj njihov prolivnista što nikad ne pere kosu o tome imao kolumnu. Kako dva, tri preostala slobodna medija vašoj deci truju dušu i menatalno ih ubijaju i porobljavaju. I narušavaju vam (tajni superherojski) iNDetitet.

 

I kad tu decu zlopotrebljenu u političke svrhe postavite na čelo kolone, da im obučete gaće preko pantalona, kao pravim superherojima. Prvo ovom govnoglaviću. Njemu prema imenu, podvučene žutom.

 

Ta deca su punoletna i pokazala su da su zrelija od tebe, oni ne žele nikoga da truju, naprotiv.

A, ti..., ma šta očekivati od jednog PuNigaće...

 

 

5 hours ago, Arsenije Pesic said:

Pošto su medijski izveštaji i vesti obično šturi i nejasni kad su ovakve stvari u pitanju, da probam da pojasnim o čemu se radi. Kada se traži prostor za flotacijsko jalovište obično se traži neka prirodna uvala ili dolina sa ciljem da se maksimalno izbegne gradnja brana i da se minimizira opasnost od izlivanja. U takvim uvalama i dolinama obično postoje i manji ili veći vodotokovi čiji tok zbog jalovišta mora da se reguliše. Jedna varijanta je da se izmesti tok, što nije uvek moguće jer nekada jednostavno nema pogodne trase za izmeštanje, ili voda pravi problem svojim odbijanjem da teče uzbrdo. Druga varijanta je da se po postojećoj trasi toka postavi cevovod ili češće betonski tunel kojim će se štititi tok rečice/potoka. Znači pre jalovišta voda ulazi u tunel, a nakon jalovišta izlazi iz tunela i nastavlja svojim tokom, a u prostoru jalovišta ovaj tunel se nalazi na dnu i preko njega se odlaže jalovina. E ti tuneli se zovu kolektori. 

 

Hvala tebi na pojašnjenju tehničkih detalja, ali ja sam samo citirao glupost u izjavi rukovodioca službe bezbednosti. Kolektor decenijama krije opasnost po bezbednost, a nema razloga za brigu.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Pletilja said:

Jedini na svetu koji moze da me emotivno izmanipulise je moj unuk.

Mnogo je dobro odradjena ta propaganda: u jednom kadru, jedan otac, muz, domacin, izgubi dah, zagrcne se, govoreci o svojoj zemlji i svojoj resenoisti da je brani. Ako je propaganda, za Oskara je...

 

 

Nema potrebe da (meni) objasnjavate jer time implicirate da sam adresirala Vas. Nisam, jer u tom slucaju bih Vas kvotovala. Adresirala sam fenomen koji prevazilazi okvire bilo cije malenkosti. Nadovezavsi se na post koji nije Vas, prebacila sam i prokomentarisala taj fenomen na jednom visem/opstem a ne na licnom nivou na kome zaista ne nalazim intelektualni izazov (videti donju prepisku). Za adresiranje fenomena postoji valjan razlog – milioni gradjana Srbije* gledaju i podlozni su uticaju rts-a - verujem da je to ovde svima poznato.

Spoiler
Quote

*Gledanost TV programa s nacionalnom pokrivenošću u septembru 2021. godine

Prvi program RTS-a je i u septembru najgledaniji TV program u Srbiji. Preko 2.600.000 gledalaca je u proseku svakodnevno gledalo RTS 1, što je oko 600.000 više od druge po gledanosti televizije. >>>

 

Adresiranje propagandnog fenomena ...

23 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Nego, to što se ova jeftina propaganda prikazuje na rts ... 

Odgovor na to ...

22 hours ago, Cyber said:

Ja tek sada poimam koliko Zlo je rts. Nikada nisam gledala. 

Oni zlokoriste situaciju ovih ljudi, oni zloupotrebljavaju te ljude da bi (emotivno) izmanipulisali druge ljude.

Informativna vrednost = 0.

Propagandna vrednost = 10.

 

Ja mogu da argumentujem ovo sto sam rekla ako/kad bude bilo priike.  

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

 

Jeste li ispratili za ovo za rudnik zlata na Homoljskim planinama??

 

Rudnik zlata, Kanadska kompanija...  Planira rudnik gde ce se vaditi ruda i, kolko sam razumeo, iz 1 tone rude dobijati 1 ceo gram zlata...  Ta ruda ce se na otvorenom (?)  tretirati Cijanidom...  Kolko se secate sta je napravio reci Tisi Cijanid iz slicnog rudnika u Rumuniji pocetkom 2000tih ??  Trebalo bi raseliti nekolko sela, srusiti neka brda tamo da bi se doslo do zlata, unistiti ( kako kaze Vucic) zivot hiljadama ljudi...

 

 Beneficije drzave?  Rudnik planira rad  7 godina.. kolko im treba da povade to zlato..  Zaposlice celih 500 ljudi , jer im nece trebati vise...  A dobit drzave za tih 7 godina od rudne rente ce biti "celih"  50 miliona $ ili evra nebitno..  

 

 

 Ako ovo nije korupcijski neokolonijalizam onda ne znam sta je ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Doc Holiday said:

 

Jeste li ispratili za ovo za rudnik zlata na Homoljskim planinama??

 

Rudnik zlata, Kanadska kompanija...  Planira rudnik gde ce se vaditi ruda i, kolko sam razumeo, iz 1 tone rude dobijati 1 ceo gram zlata...  Ta ruda ce se na otvorenom (?)  tretirati Cijanidom...  Kolko se secate sta je napravio reci Tisi Cijanid iz slicnog rudnika u Rumuniji pocetkom 2000tih ??  Trebalo bi raseliti nekolko sela, srusiti neka brda tamo da bi se doslo do zlata, unistiti ( kako kaze Vucic) zivot hiljadama ljudi...

 

 Beneficije drzave?  Rudnik planira rad  7 godina.. kolko im treba da povade to zlato..  Zaposlice celih 500 ljudi , jer im nece trebati vise...  A dobit drzave za tih 7 godina od rudne rente ce biti "celih"  50 miliona $ ili evra nebitno..  

 

 

 Ako ovo nije korupcijski neokolonijalizam onda ne znam sta je ?

Postoji potencijal da vek ovog nalazista znacajno produzi.

Evo links pa koga interesuje neka procita (na engleskom)

https://www.dundeeprecious.com/English/Corporate-News/press-release-details/2021/Dundee-Precious-Metals-Announces-Positive-Pre-Feasibility-Study-and-Encouraging-New-Exploration-Results-for-the-Timok-Gold-Project-in-Serbia/default.aspx

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darth Bane said:

 

dobro ...  I ??   nek rade i 20 godina...  sta dobija Srbija ? sta dobijaju ti ljudi tamo ??   od rente 5-6 miliona$ i  mozda za tih celih 500 radnika koji milion na ime doprinosa..  godisnje??   dali je to vredno da se uniste zivoti hiljadama ljudi, devastira ceo kraj ??  Hoce li tih 500 ljudi koji budu radili u rudniku promeniti ekonomsku sliku tog kraja ???

 

 pa tih par miliona $  ti ljudi tamo mogu zaraditi i od turizma  , sira i kajmaka ukoliko drzava malo ulozi tamo u infrastrukturu i sveg sto treba

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Doc Holiday said:

 

dobro ...  I ??   nek rade i 20 godina...  sta dobija Srbija ? sta dobijaju ti ljudi tamo ??   od rente 5-6 miliona$ i  mozda za tih celih 500 radnika koji milion na ime doprinosa..  godisnje??   dali je to vredno da se uniste zivoti hiljadama ljudi, devastira ceo kraj ??  Hoce li tih 500 ljudi koji budu radili u rudniku promeniti ekonomsku sliku tog kraja ???

 

 pa tih par miliona $  ti ljudi tamo mogu zaraditi i od turizma  , sira i kajmaka ukoliko drzava malo ulozi tamo u infrastrukturu i sveg sto treba

Iskreno bih voleo da pocnu da grade, bar bi nam i seljaci prisli, onda bi vec bilo povuci-potegni...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Doc Holiday said:

pa tih par miliona $  ti ljudi tamo mogu zaraditi i od turizma  , sira i kajmaka ukoliko drzava malo ulozi tamo u infrastrukturu i sveg sto treba

Pa ko im je do sad branio da zarade od turizma, sira i kajmaka, daj b'e će ga tužimo...

 

 

Svaka palanka u Srbiji istu pricu vrti. Baš u njihovu palanku najveći turistički potencijal ima (najjači su oni sa magarećim sirom od 1000 evra kilo) , samo svet to ne uviđa, pa ide u neke Parize i Firence, a zli lokalci pa vise vole Grcko od njihovo selo. ZAVERA! IZDAJA!

2 hours ago, Div said:

Ta deca su punoletna i pokazala su da su zrelija od tebe...

Pa to tako i treba. Sledeca generacija i treba da bude bolja od prethodne. Ja kad sam bio kao oni osim štafete mladosti nije ni bilo masovnih okupljanja, a i na to smo isli zbog sprdačine, da u gužvi pravimo nered, ili da nekoga zajebavamo. Ovi vidiš sad mrtvi ozbiljni, kao da su se upuvali u crkvi, proglasili džihad protiv imperijalisticke bande. Svet spašavaju od neokolonijalista. Narocito ovaj buzdovanoglavić sa okupacijama. Taj je prvoborac. Zemlja koja ima takvu mladost...

 

Evo, danas čak i doktor Nos kaže: "...kad  čovek izađe malo iz ovog našeg dvorišta, primeti da se ovaј ludi svet neverovatno brzo transformishe u neverovatnim i često neočekivanim pravcima...za vikend sam bio na konferenciji u Varšavi gde su me jedna za drugom sustizale takve informacije...". Samo se jos tu opiru...nisu jos odlucili cemu, ali vazno je da se opiru. Buzdovanoglavić naročito.

 

Je li, a da li je taj učestvovao u grupnom silovanju one misice zato sto je napravila neki znak rukama? Da pogađamo jednom ili dva puta?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...