Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

6 minutes ago, DameTime said:

 

Pa kada je Lidl tek stigao u Srbiju imali su dosta niže cene u odnosu na konkurenciju, informacija koju ja imam (od osobe koja radi u toj industriji) je da su poslovali sa gubitkom ovde.

 

Inače, Lidl najviše troši na marketing od svih trgovinskih lanaca. Primera radi imali su nedeljni budžet 40.000 eura samo za influensere i to mora da se potroši.

Lidl je ulozio pola milijarde ( evra, ne dinara) u svoju infrastrukturu u Srbiji. Sta tu koliko kosta, ne znam, ali tako stoji na

websajtu firme. Jos je nesto cudno u vezi Srbije, a to je ima mnogo vise zaposlenih od recimo Hrvatske. Hrvatska 109 filijala,

zaposleno 2200, Srbija 70 filijala, zaposleno 3300.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DameTime said:

 

Pa kada je Lidl tek stigao u Srbiju imali su dosta niže cene u odnosu na konkurenciju, informacija koju ja imam (od osobe koja radi u toj industriji) je da su poslovali sa gubitkom ovde.

 

Inače, Lidl najviše troši na marketing od svih trgovinskih lanaca. Primera radi imali su nedeljni budžet 40.000 eura samo za influensere i to mora da se potroši.

Imao je i Maxi u odnosu na Pekabetu i C market pa ga nije sprecilo da ih otkupi i time ubije konkurenciju.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Selina said:

Jos je nesto cudno u vezi Srbije, a to je ima mnogo vise zaposlenih od recimo Hrvatske. Hrvatska 109 filijala,zaposleno 2200, Srbija 70 filijala, zaposleno 3300.

 

Ovo nisam znala ali mi je nekako logično - imaju manje marketa kod nas ali je Srbija veća po površini od Hrvatske, ima više stanovnika i samim tim je veća gužva u marketima na dnevnom nivou. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, DameTime said:

 

Pa kada je Lidl tek stigao u Srbiju imali su dosta niže cene u odnosu na konkurenciju, informacija koju ja imam (od osobe koja radi u toj industriji) je da su poslovali sa gubitkom ovde.

 

I šta je tu konkretno nezakonito? 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, DameTime said:

 

Pa kada je Lidl tek stigao u Srbiju imali su dosta niže cene u odnosu na konkurenciju, informacija koju ja imam (od osobe koja radi u toj industriji) je da su poslovali sa gubitkom ovde.

 

Inače, Lidl najviše troši na marketing od svih trgovinskih lanaca. Primera radi imali su nedeljni budžet 40.000 eura samo za influensere i to mora da se potroši.

 

Svako posluje sa gubitkom na početku, čak i kada je u pitanju obična piljara ili trafika. Informacija ti je tačna 100%, ali važi za sve koji nešto počinju da rade.

 

Lidl je, kao i svako drugi lanac, morao da obezbedi poslovni i prodajni prostor, da kupi fiskalne kase, POS aparate, police i još mnogo toga, da zaposli osoblje i isplati platu i pre otvaranja prve prodavnice, a tek kada je pokrio te troškove počinje zarada. I drugi su imali snižene cene prilikom otvaranja, što je takođe usporilo izlazak iz minusa. Tu nije ništa nezakonito.

 

Doduše, ako su ti infuLJEnseri dospeli do one babe Linde iz Pečenjevce ili do učesnika Prvog pilećeg rata, kojima su vrhunac tehničkog napretka fiksni telefon ili menjanje TV kanala, mora da su veoma dobra investicija.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Eddard said:

I šta je tu konkretno nezakonito? 

 

Vrati se na moj komentar od sinoć - tržište je van balansa.

 

12 minutes ago, DJ_Vasa said:

Svako posluje sa gubitkom na početku, čak i kada je u pitanju obična piljara ili trafika. Informacija ti je tačna 100%, ali važi za sve koji nešto počinju da rade.

 

Da brt, ali ne obara svaka piljara cene do te mere da umanji prozvođačev višak toliko da za njih maltene nema smisla da posluju.

 

12 minutes ago, DJ_Vasa said:

Lidl je, kao i svako drugi lanac, morao da obezbedi poslovni i prodajni prostor, da kupi fiskalne kase, POS aparate, police i još mnogo toga, da zaposli osoblje i isplati platu i pre otvaranja prve prodavnice, a tek kada je pokrio te troškove počinje zarada. I drugi su imali snižene cene prilikom otvaranja, što je takođe usporilo izlazak iz minusa. Tu nije ništa nezakonito.

 

Ne pričamo ovde o minusu uzrokovanom odnosom ulaganja i zarade, već o obaranju cena 30-40% u odnosu na konkurente što jeste nezakonito. Samo nije imao ko da uhvati Lidl ovde jbg pa su iskoristili (kao i svi).

 

12 minutes ago, DJ_Vasa said:

Doduše, ako su ti infuLJEnseri dospeli do one babe Linde iz Pečenjevce ili do učesnika Prvog pilećeg rata, kojima su vrhunac tehničkog napretka fiksni telefon ili menjanje TV kanala, mora da su veoma dobra investicija.

 

Očigledno su dobra investicija ako se izdvajaju tolike pare. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, DameTime said:

Vrati se na moj komentar od sinoć - tržište je van balansa.

 

Šta to konkretno znači? Ne pitam za objašnjenje stručnog termina, nego koji zakon i kako je prekršen. Šta je Lidl konkretno uradio? Ako tvrdiš da je prekršen određeni zakon i neki njegov član, navedi.

 

15 minutes ago, DameTime said:

Ne pričamo ovde o minusu uzrokovanom odnosom ulaganja i zarade, već o obaranju cena 30-40% u odnosu na konkurente što jeste nezakonito. Samo nije imao ko da uhvati Lidl ovde jbg pa su iskoristili (kao i svi).

 

Da li je to propisano nekim zakonom? Spominjao sam ranije kada se govorilo o sličnoj temi da je gauda koju proizvodi Paladin oko 2000 din/kg u radnjama kao što su MAaxi ili IDEA, ali u malim radnjama i jeftinijim lancima koštaju 1000-1200 din/kg. Slične razlike postoje i kada je u pitanju kućna hemija. Ne govorim o kradenoj ili švercovanoj robi, već o onoj koja je legalno uvezena.

 

Ne bih sada o avionskim kartama, ali tamo toga ima koliko hoćeš. Sad se baš zezam i gledam koliko bi koštalo da u februaru letim između Milana i Budimpešte i ispada oko 50 evra sa Rajanom. Ovi ostali prevoznici su dosta skuplji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Baš gledam sad Zakon o zaštiti konkurencije i ne vidim po kom osnovu bi se reklo da privredni subjekat krši zakon time što prodaje robu ispod cene.

 

Postoji zabrana restriktivnih sporazuma, to je ovo o čemu se pisalo u vezi sprečavanja oligopola:

 

Quote

Restriktivni sporazumi su sporazumi između učesnika na tržištu koji imaju za cilj ili posledicu značajno ograničavanje, narušavanje ili sprečavanje, konkurencije na teritoriji Republike Srbije.

Restriktivni sporazumi mogu biti ugovori, pojedine odredbe ugovora, izričiti ili prećutni dogovori, usaglašene prakse, kao i odluke oblika udruživanja učesnika na tržištu, a kojima se naročito:

1) neposredno ili posredno utvrđuju kupovne ili prodajne cene ili drugi uslovi trgovine;

2) ograničava i kontroliše proizvodnja, tržište, tehnički razvoj ili investicije;

3) primenjuju nejednaki uslovi poslovanja na iste poslove u odnosu na različite učesnike na tržištu, čime se učesnici na tržištu dovode u nepovoljniji položaj u odnosu na konkurente;

4) uslovljava zaključivanje ugovora ili sporazuma prihvatanjem dodatnih obaveza koje s obzirom na svoju prirodu i trgovačke običaje i praksu nisu u vezi sa predmetom sporazuma;

5) dele tržišta ili izvori nabavki.

Restriktivni sporazumi zabranjeni su i ništavi, osim u slučajevima izuzeća od zabrane u skladu sa ovim zakonom.

 

Takođe postoji zloupotreba dominantnog položaja, ali se to teško može odnositi na nekoga ko tek ulazi na tržište, a za povredu zakona nije dovoljno da neko samo stekne taj položaj, već i da ga, jelte, zloupotrebljava:

 

Quote

Dominantan položaj ima učesnik na tržištu koji, zbog svoje tržišne snage, može da posluje na relevantnom tržištu u značajnoj meri nezavisno u odnosu na stvarne ili potencijalne konkurente, kupce, dobavljače ili potrošače.

Tržišna snaga učesnika na tržištu se utvrđuje u odnosu na relevantne ekonomske i druge pokazatelje, a naročito:

1) strukturu relevantnog tržišta;

2) tržišni udeo učesnika na tržištu čiji se dominantni položaj utvrđuje, naročito ako je veći od 40% na utvrđenom relevantnom tržištu;

3) stvarne i potencijalne konkurente;

4) ekonomsku i finansijsku snagu;

5) stepen vertikalne integrisanosti;

6) prednosti u pristupu tržištima snabdevanja i distribucije;

7) pravne ili činjenične prepreke za pristup drugih učesnika tržištu;

😎 snagu kupca;

9) tehnološke prednosti, prava intelektualne svojine.

Dva ili više pravno nezavisna učesnika na tržištu mogu da imaju dominantan položaj ako su povezani ekonomskim vezama tako da na relevantnom tržištu zajednički nastupaju ili deluju kao jedan učesnik (kolektivna dominacija).

Teret dokazivanja dominantnog položaja na utvrđenom relevantnom tržištu je na Komisiji.

-----------------------

Zloupotreba dominantnog položaja na tržištu zabranjena je.

Zloupotrebom dominantnog položaja, naročito se smatra:

1) neposredno ili posredno nametanje nepravične kupovne ili prodajne cene ili drugih nepravičnih uslova poslovanja;

2) ograničavanje proizvodnje, tržišta ili tehničkog razvoja;

3) primenjivanje nejednakih uslova poslovanja na iste poslove sa različitim učesnicima na tržištu, čime se pojedini učesnici na tržištu dovode u nepovoljniji položaj u odnosu na konkurente;

4) uslovljavanje zaključenja ugovora time da druga strana prihvati dodatne obaveze koje po svojoj prirodi ili prema trgovačkim običajima nisu u vezi sa predmetom ugovora.

 

Što se tiče dampinga, on je predmet Zakona o spoljnotrgovinskom poslovanju, što je drugi par čarapa iz Lidla:

 

Quote

1) "antidampinška mera" je posebna dažbina na uvoz proizvoda koja se uvodi radi otklanjanja negativnih uticaja dampinga;

2) "damping" je uvoz proizvoda u Republiku Srbiju po ceni koja je niža od normalne vrednosti sličnih proizvoda u državi ili carinskoj teritoriji izvoza;

3) "normalna vrednost" je cena sličnog proizvoda na tržištu države ili carinske teritorije izvoza, utvrđena u normalnim uslovima trgovine u toj državi ili carinskoj teritoriji izvoza, ili u slučaju nedovoljne prodaje na domaćem tržištu, cena koštanja uvećana za prodajne, opšte i administrativne troškove.

----------------------------

Vlada uvodi antidampinške dažbine na predlog ministarstva i po okončanju postupka ispitivanja koje sprovodi ministarstvo ukoliko se utvrdi da postoji:

1) damping,

2) šteta za domaću industriju i

3) postojanje uzročne veze između dampinga i štete.

 

Jedino ako postoji nešto u nekom trećem zakonu (?) ili podzakonskom aktu, ili da se ove odredbe tumače jako, jako, jaaaako rastegljivo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Smrtokapa said:

Jedino ako postoji nešto u nekom trećem zakonu (?) ili podzakonskom aktu, ili da se ove odredbe tumače jako, jako, jaaaako rastegljivo.

 

Meni je sasvim konkretan primer ovo što sam naveo za sir i za hemiju. Da je tu nešto protivzakonito, ovi veliki i inspekcija bi im odmah zajahali na kičmu. A razlike u ceni postoje i u inostranstvu.

Link to comment
Share on other sites

On 10/16/2024 at 6:22 PM, Mama_mia said:

Nisam kliknula taj link jer to sto kazes nema veze sa mojom obzervacijom koja je bila vise nego jasna - ljudi u bg ili nisu zaposleni ili imaju takve poslove sa kojih lako mogu da izlaze i dolaze kad hoce. Za to vreme prave guzve, vozikaju se, razovoze decu i piju kafe. Mozda negde neki ljudi padaju u nesvest od posla ali ono sto ja vidim to je potpuna opustencija. U EU ljudi imaju krace radno vreme ali efikasnost je na visokom nivou. Tamo su ljudi koji rade u radno vreme na poslu a ne po kafanama....

 

Ovo ne samo da je potpuno netačno jer dok stojiš u knez mihajlovoj ti pojma nemaš šta radi preostalih 1.5miliona građana Beograda.

 

Drugo, izuzetno je bezobrazno da pišeš ovakve gluposti jer ni ne poznaješ te ljude koji "prave gužve, vozikaju se, razvoze decu i piju kafe" a naročito ne poznaješ one ljude koje ne vidiš jer imaju neka druga posla.

 

Dakle, skoro nisam pročitao veće lupetanje od onog što si napisala.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DJ_Vasa said:

Ako ti prosečni hoće da jeftinu italijansku testeninu plate 2-3 puta više nego što je tamo ili bace 3000 dinara za litar italijanskog maslinovog ulja samo zato što je Маде ин Италу, onda nema šta da se žale.

 

Odgovaram zato što me zanima koja je zamena za ove proizvode koje si naveo? Konkretno Barilla (jer ostale IT testenine koštaju po prodavnicama maltene isto) niti je najjeftinija u Italiji a ni ne košta kod nas baš 2-3 puta više nego tamo.

 

Takođe, zanima me koje maslinovo ulje iz Italije može da se kupi jeftinije kod nas i gde? Srpsko maslinovo ne postoji, grčko nije nešto značajno jeftinije. Dakle, nije stvar fensi proizvoda ili čega već nego nekih stvari prosto nema. Ja ove godine imao sreće da sam bio u Italiji pa sam baš to od 3000din iz maksija u IT kupio po 11 eur litar i doneo 5lit ali kažem, druge opcije nema.

10 hours ago, Smrtokapa said:

 

Lakše je jer je skoro sve na jednom mestu i onda formiraš navike i rutinu.

 

Ovaj Nemac iz Vasinog primera je u novom okruženju, pa je i logično da više istražuje šta tu ima. Mislim da bi i dobar deo nas što smo u toj nekoj vrsti kolotečine postupala slično na nekom novom mestu (pa makar tu bili kao turisti). Što, naravno, ne oduzima od poente Vasinog posta.

 

Kod mene u širem kraju (do 10min peške od kuće a gde mi je i pijaca) nema ni jedna prodavnica koja bi imala manje cene od maxija/idee kojih imam nekoliko u tom istom krugu. Jedino jedna prodavnica alkoholnih pića koja ima neka vina koja su jeftinija pa tu kupujem povremeno. Ostalo sve iste ili više cene nego u velikim marketima.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, shonke said:

Odgovaram zato što me zanima koja je zamena za ove proizvode koje si naveo? Konkretno Barilla (jer ostale IT testenine koštaju po prodavnicama maltene isto) niti je najjeftinija u Italiji a ni ne košta kod nas baš 2-3 puta više nego tamo.

 

Takođe, zanima me koje maslinovo ulje iz Italije može da se kupi jeftinije kod nas i gde? Srpsko maslinovo ne postoji, grčko nije nešto značajno jeftinije. Dakle, nije stvar fensi proizvoda ili čega već nego nekih stvari prosto nema. Ja ove godine imao sreće da sam bio u Italiji pa sam baš to od 3000din iz maksija u IT kupio po 11 eur litar i doneo 5lit ali kažem, druge opcije nema.

 

Ako te zanima Moninijevo ulje, ima u DIS-u za 2500: https://www.dis.rs/artikli/036723

 

Doduše, ako sam kažeš da si ga našao za 11 evra po litru, čini se da je cena dobra. A pošto sam i ja tamo skoknuo, sećam se da je Bennet imao dobre cene, kao što se vidi ovde:

https://www.bennet.com/Categories/DISPENSA/OLIO%2CACETO-E-CONDIMENTI/OLIO-EXTRA-VERGINE-DI-OLIVA/c/1368?databack=true

 

Koliko vidim, ekstradevičansko im je malo jeftinije po litru od ovog od 3000.

 

Grčka mogu da se kupe u Veru, ali razlike postoje. Evo šta nudi Masutis, njihov poznati lanac: https://www.masoutis.gr/categories/en/grocery?item=562&subitem=022123&subdescr=olive-oil---vegetable-oils---cooking-fats

 

Ova sa linka često imaju i oznaku na engleskom (extra virgin, da bismo poredili istu vrstu ulja), samo je potrebno kliknuti na sliku.

 

Da se vratimo na testenine. Pomenuti lanac ih ima: https://www.bennet.com/Categories/DISPENSA/PASTA/PASTA-DI-SEMOLA/c/298?databack=true

 

Doduše, vidim da ovi naši imaju sad i neke popuste, što nije loše. Verovatno su ukapirali da im je previše zinulo d*pe.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

U Maxiju su cene 20-50% vise od cena u lokalnoj prodavnici (za artikle koje redovno kupujem). 

Cene na stranu, mogu da ih dizu i 3x vise od ovoga, niko se nece buniti*... nego je kvalitet hrane (narocito u Beogradu) sramotan.

 

*Mogu da se kladim da kada bi digli cenu goriva na npr. 500 dinara litar, bilo bi nekih protesta (automobilom ofc) par dana i posle toga bi svi placali tu cenu i cutali.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Smrtokapa said:

Baš gledam sad Zakon o zaštiti konkurencije i ne vidim po kom osnovu bi se reklo da privredni subjekat krši zakon time što prodaje robu ispod cene.

 

Nije poenta u tome da je Lidl prodavao ispod cene nego što su dampovali cene 30-40% u odnosu na konkurenciju.


Opet ću se ponoviti, ono što sam čula od dipl. ekonomiste je da je jednako nedozvoljeno kao i ovo dogovaranje o cenama - jer se narušava slobodno tržište i veštački preteže na jednu stranu, pri čemu je proizvođačev gubitak veći od viška kupca (koji je u ovom slučaju na dobitku). 

 

Inače svi se oni međusobno prate, Delhaize šalje neke ljude da idu po drugim marketima i zapisuju cene, što tehnički nije nedozvoljeno, dokle god se cene "šteluju" u razumnim okvirima. 

 

No naš zakon je sranje i sve to ispada siva zona koju trgovinski lanci obilno koriste.

 

Meni su zanimljivi srpski preduzetnici lopovi koji kukaju na Temu, pošto su dropšipovali džidža-bidže sa sajta i uvaljivali kao domaće proizvode, lupali marže od 1500% a sad im je žao što su uhvaćeni.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DameTime said:

Opet ću se ponoviti, ono što sam čula od dipl. ekonomiste je da je jednako nedozvoljeno kao i ovo dogovaranje o cenama - jer se narušava slobodno tržište i veštački preteže na jednu stranu, pri čemu je proizvođačev gubitak veći od viška kupca (koji je u ovom slučaju na dobitku).

 

Meni zvuči kao da je tvoj ekonomski prijatelj hteo da kaže da je to jednako štetno kao i dogovaranje o cenama :classic_smile: jer da bi bilo nedozvoljeno, to mora negde da piše. Ako neko pronađe odredbu nek nas obavesti, do tada držim da je damping na unutrašnjem tržištu legalan, ako već nije legitiman.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kao što sam pisala, Agencija za zaštitu konkurencije je preuzela neke američke protokole koji uopšte nisu prigodni za naše tržište, koje je mnogo manje i skoncentrisanije nego u USA. Takođe nemaju ni nekakav autoritet.


Tako da neće "uhvatiti" ni Delhaize, Univerexport i ostale kao što ni Lidl nisu mogli da uhvate zbog dampinga cena.

Nije ni naša država odjednom gadljiva na prevare i laganje, ovaj postupak je svakako iz nekih drugih interesa.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, DameTime said:

Nije poenta u tome da je Lidl prodavao ispod cene nego što su dampovali cene 30-40% u odnosu na konkurenciju.


Opet ću se ponoviti, ono što sam čula od dipl. ekonomiste je da je jednako nedozvoljeno kao i ovo dogovaranje o cenama - jer se narušava slobodno tržište i veštački preteže na jednu stranu, pri čemu je proizvođačev gubitak veći od viška kupca (koji je u ovom slučaju na dobitku). 

 

Lepo je što to kaže ekonomista, ali šta kažu pravnici? Ako nešto nije zabranjeno zakonom, onda je dozvoljeno. Koliko vidim u zakonu, damping važi samo za uvoz, mada je i taj član široko formulisan.

Link to comment
Share on other sites

Naivno je misliti da bi država mogla da uvede red u trgovini kekom kontrolom, ograničenjem, propisivanjem marži ili maksimiziranjem krajnjih cena, uvek su takve mere, a bilo ih je, dovodile do efekta suprotnog od očekivanog, većeg poremećaja, nestašica, prometa na crno. Ova drževa ne može ni u kojem segmentu , parcijalno, da uvede red, ćitav sistem je postavljen tako da neki pojedinci i grupe mogu da rafe šta hoće, da iako su zakoni naštelovani u njihovu korist ni takve zakone ne poštuju, uzmite javne nabavke, država namerno plaća dvostruko viće od realnih cena skoro sve nabavke robe i radova. 

Ja ne vidin da su male trgovine jeftinije od velikih, barem ove neke u koje idem kad sam primoran, kupujem najviše on-line, više od polovine robe po akcijskim cenama nižim za 35 i vše procenata, trgovci i ne misle da prodaju pakovanje toalet papira za 900 dinara već na akciji po 500 ali ako neko naleti pa kupipo 900 njegov izbor. U predhodnih par godina kupio sam više komada tehnike, vidim razlike u redovnim cenama i do 20%, obaška uvek ima neka akcija može se izabrati povoljnije, ne mora u najbližu Trhnomaniju na dranje.

Pomenuo sam par strana ranije mojudilemu, kako jevlast u Srbiji devalvirala Evro, na koji način održava godinama kurs evra na istom nivou, poveća plate i penzije za 100% nominalno a kupona moć tih plata je manja za , moja procena, oko 20%. Pritom bez problema možeš dakupiš legalno evre u banci ili menjačnici i odeš preko ili kupuješ preko neta. Ranije se inflacija, po pravilu odslikavala na crni kurs deviza, šticung, držanje para na računima u inostranstvu. Sad toga, uglavnom nema, postoji neka druga tehnika i bojim se da će nas u jednom momentu koštati mnogo višr nego što se dešavalo ranije prilikom devalvacija i denominacija.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Svako posluje sa gubitkom na početku, čak i kada je u pitanju obična piljara ili trafika. Informacija ti je tačna 100%, ali važi za sve koji nešto počinju da rade.

 

Lidl je, kao i svako drugi lanac, morao da obezbedi poslovni i prodajni prostor, da kupi fiskalne kase, POS aparate, police i još mnogo toga, da zaposli osoblje i isplati platu i pre otvaranja prve prodavnice, a tek kada je pokrio te troškove počinje zarada. I drugi su imali snižene cene prilikom otvaranja, što je takođe usporilo izlazak iz minusa. Tu nije ništa nezakonito.

 

Doduše, ako su ti infuLJEnseri dospeli do one babe Linde iz Pečenjevce ili do učesnika Prvog pilećeg rata, kojima su vrhunac tehničkog napretka fiksni telefon ili menjanje TV kanala, mora da su veoma dobra investicija.

Lidl zaposljava 570.000 ljudi i ima promet godisnji 137 milijardi evra.

Na sajtu kompanije stoji da su u Srbiji dva ogromna skladista i pretpostavljam da je to kostalo silne milione

jer je tu i citav vozni park, a skladista su i za robu u Bugarskoj, Grckoj i onda je svojim kamionima i hladnjacama

razvoze po Juznoj Evropi.. Nista oni ne rade haoticno i neplanski, a narocito ne idu na damping cene po Srbiji

da bi zayebali neke trgovce po Srbiji.

 

Lidl je privanta firma, nije akcionarsko drustvo, vlasnik je najbogatiji covek u Nemackoj, niko ne zna kako izgleda,

nikad u zivotu nije davao intervjue. On ima licno bogatstvo od 43 milijarde.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, shonke said:

 

Ovo ne samo da je potpuno netačno jer dok stojiš u knez mihajlovoj ti pojma nemaš šta radi preostalih 1.5miliona građana Beograda.

 

Drugo, izuzetno je bezobrazno da pišeš ovakve gluposti jer ni ne poznaješ te ljude koji "prave gužve, vozikaju se, razvoze decu i piju kafe" a naročito ne poznaješ one ljude koje ne vidiš jer imaju neka druga posla.

 

Dakle, skoro nisam pročitao veće lupetanje od onog što si napisala.

 

ooh hajde i tebi da ponovim - dakle to sto sam napisala a par ljutih forumasa dovelo do `izbezumljenja` je bio moj utisak.

 

Utisak ne podrazumeva egzaktnost. Utisak je dojam ili impresija.Tako da onda imamo moj Utisak da u bg ljudi pune kafice u radno vreme a sto moguce ne znaci da ih pune i u drugim gradovima srbije gde mozda nema kafica. O tome ne pricam. Cak ne pricam ni o delovima grada u kojima se nisam obrela u trenutku o kome pricam. Utisak se uvek odnosi na ono sto moje oko trenutno vidi i pogled dosze, tako da je tvoja procena o tacnosti mog utiska nesto na sta nemas nikakav adut da bi mogao to da procenis. Jedino sto si mogao da uradis to je da napises ono sto si ti licno zapazio. Da li sam uspela da doprem...ili ako nisam, pisacu i objasnjavacu kadgod, a i crtacu....

 

Idemo jos pojasnjenja - necemo se prepirati oko Utisaka, posebno ako svako moze da ostavi svoj utisak ako zeli. Ali ako se na licni utisak koji iznosim o stanju u bg kaficima uzima kao napad na mene zbog nekih drugih stavova koje cesto iznosim, tada je fer da se tako i kaze a ne da se uvija kao kisa oko madrida i da se suprotstavlja iz desetih razloga a ne iz pravih.

 

Imala sam sa drugom robespjerom isto ovo - grdio me taj nick kako to tako da napisem kad srbija mnogo i tesko radi.... ali izletelo mu je na kraju - grdio me zbog Basare i necega sto je zapamtio a ne zbog toga sto sam iznela ovu dugo `skrivanu tajnu` kako beogradjani uglavnom nezaposleni ili klizno zaposleni bleje po kafanama, vozikaju kola po ceo dan i prave guzve....a radno vreme.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/17/2024 at 7:54 PM, shonke said:

ljudi u bg ili nisu zaposleni ili imaju takve poslove sa kojih lako mogu da izlaze i dolaze kad hoce. Za to vreme prave guzve, vozikaju se, razovoze decu i piju kafe.

 

Ovo je quote tvog posta na koji sam reagovao. Prvo napišeš generalizaciju a onda eto ti ti to tako vidiš. 

 

Ma nemoj. 

 

BTW, u centru grada ima nekoliko desetina kafića koji primaju od 10 do 100 gostiju. Neka je prosek 50  (a nije) i neka je 100 kafića u centru grada puno u 12h, to je 5000 ljudi u kafiću u gradu od 1.5 miliona stanovnika. Možeš ti da imaš utisak da je ceo BG u to vreme u kafiću ali je u najmanju ruku zlonamerno da napišeš takav utisak jer je to prosto poptuno besmisleno i nefer.

 

6 hours ago, Mama_mia said:

Ali ako se na licni utisak koji iznosim o stanju u bg kaficima uzima kao napad na mene zbog nekih drugih stavova koje cesto iznosim, tada je fer da se tako i kaze a ne da se uvija kao kisa oko madrida i da se suprotstavlja iz desetih razloga a ne iz pravih.

Ja nemam pojma o čemu ti pričaš. Mislim (gotovo sam siguran) da mi je ono bio prvi reply na neki tvoj post. Ako ti smetaju drugi odgovori na tvoje postove, žali se tim forumašima koji su lupili reply a ne meni. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Smrtokapa said:

U drugim vestima, kad već pomenu srpske preduzetnike lopove, mislim da je ova kreatura šampion preduzetničkog duha za tekuću nedelju:

 

U0hbCxo.jpeg

Pa ovo radi većina onlajn prodavnica, ne ide tako direktno, ali recenzija ide moderatoru i nešto se ne sećam negativnih recenzija.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

Pa ovo radi većina onlajn prodavnica, ne ide tako direktno, ali recenzija ide moderatoru i nešto se ne sećam negativnih recenzija.

 

Ovo nije sajt prodavca pa da on na njemu određuje pravila.

 

Osim toga, lik je praktično napisao "ima da zajebem do 5% mušterija i očekujem da to prihvatite kao nešto potpuno normalno".

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...