Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

41 minutes ago, Constantin said:

Aerodrom u Sofiji ima metro liniju čija je poslednja stanica Aerodrom Sofija, ili kako oni kažu - Letište Sofija. Ali oni imaju dva odvojena terminala i razdaljina izmedju njih je oko 4-5 km. Ipak to su rešili tako što na svakih 15 minuta imaš autobus koji vozi od Terminala 1 do Terminala 2. Prevoz je besplatan. Oni su odvoji sletanje i poletanje aviona tako što su na T1 uglavnom lou kost kompanije, a na T2 klasika....

Ipak, imajuci u vidu da taxi u Sofiji od aerodroma do centra kosta trenutno 10 evra a do prosle godine je bio 5 mislim da se vecina odluci za tu varijantu.

Link to comment
Share on other sites

Nišlije koriste, uglavnom "organizovani prevoz" iz Niša do Sofije. Cena prevoza je od od 20-80 €...autobus je 25 € + Taxi 10 € + plus čekanje u Sofiji (autobusi stižu u 10,00 i 21,00) jasno je da će se tražiti organizovano...NAravno, to je sve na "crno" ali funkcioniše...poput bla-bla kara 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Eddard said:

Pobogu, zašto da dajem levi žmigavac, to nema nikakvu poentu jer ni u jednom trenutku ne idem u levo. 

Nije baš da nema nikakvog smisla, mada , mislim, da nije ni baš pravilno tako. Kružni tok bi trebao da bude krug sa dve ili tri trake, tri koncentrična kruga, Spoljni krug bi trebalo da služi samo za uključenje i isključenje, čim se ukljućiš treba da se prestrojiš u traku levo, osim ako se isključuješ na prvom izlazu, ako ostaješ u spoljnoj traci smeo bi na sledećom isključenju da se isključiš, nikako da ostaneš u KT. Onaj ko se uključuje uvek treba da ima slobodnu traku, svako ko je u spoljnoj traci mora se isključiti na prvom izlazu, 

Analogno, uključujem se na autoput sa prilazne potkovice, ne dajem desni migavac već levi jer hoću da se prestrojim u traku levo od ptiključne koja je ograničena na stotinak metara, dalje je zaustavna.a

Nisam siguran ali mislim da je nekad opšte pravilo za KT bilo tako, a bilo je izuzetaka, regulisanje znakom stop ili ašovom. Polagao sam pre više od 50 godina, zaboravilo se. Jedna zanimljivost, kad sam učio vožnju nije bilo obavezno prvo na poligon, moglo je odmaj u saobraćaj, tako da je moj prvi čas bio kretanje iz ulice Miloša Pocerca, desno u Kneza Miloša, desno u Nemanjinu pa do kraja na SSlaviju u kružni tok, valjda zato nikad nisam imao strah od Slavije, prolazio sam kao da je moj privatni trg.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Div said:

uključujem se na autoput sa prilazne potkovice, ne dajem desni migavac već levi

 

Da, ovo je jako bitno, a mislim da sam za 32 godine u automobilu video manje od 10 puta da je neko ovo ispoštovao.

Zastrašujuće je koliko ljudi ne poznaju ovo pravilo, a ono, spada u osnovne stvari.

Link to comment
Share on other sites

Jbt, kvotuje me vas 10 a da niste ni procitali sta sam napisao.

 

Rim je veci od Beograda, tako da na tu povrsinu koju ima aerodromi su blizi gradu, a rekao sam takodje pet puta da je potpuno nebitno i da bude 50 kilometara ako je dobro povezano i ako se stize brzo.

 

Surcin nije dobro povezan sa Beogradom, sto je cinjenica. Mozda vama Beogradjanima izgleda kao da jeste dobro povezan, ali stavite se u poziciju osobe koja je recimo prvi put u Beogradu i upravo je sletela u Beograd. Ta osoba hoce brzo i lako da dodje do svog sledeceg odredista, sto je najcesce centar Beograda ili glavna autobuska stanica kako bi isla dalje do svog konacnog odredista u nekom drugom srpskom gradu. Gde god da sam bio u Evropi osnovna je stvar da su aerodromi i zeleznicka i autobuska stanica dobro povezani i to tako da svima bude jasno - satl busevi, ili linije gradskog busa koji spajaju direkt aerodrom sa glavnom autobuskom i zeleznickom stanicom, znaci ne linije koje eto prolaze tuda i mozes da ih zakacis, nego bas linije koje idu direktno da spajaju te tacke i koje idu onoliko cesto koliko treba da idu. To u Beogradu ne postoji, iako su u poslednje vreme uvedene neke autobuske linije.

 

A sve to je potpuno sporedno u odnosu na ono sto je glavna stvar, a to je rant u vezi nove autobuske stanice. Koja je na glupavom mestu i takodje lose povezana.

Edited by McLeod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Div said:

Nije baš da nema nikakvog smisla, mada , mislim, da nije ni baš pravilno tako. Kružni tok bi trebao da bude krug sa dve ili tri trake, tri koncentrična kruga, Spoljni krug bi trebalo da služi samo za uključenje i isključenje, čim se ukljućiš treba da se prestrojiš u traku levo, osim ako se isključuješ na prvom izlazu, ako ostaješ u spoljnoj traci smeo bi na sledećom isključenju da se isključiš, nikako da ostaneš u KT. Onaj ko se uključuje uvek treba da ima slobodnu traku, svako ko je u spoljnoj traci mora se isključiti na prvom izlazu, 

Analogno, uključujem se na autoput sa prilazne potkovice, ne dajem desni migavac već levi jer hoću da se prestrojim u traku levo od ptiključne koja je ograničena na stotinak metara, dalje je zaustavna.a

Nisam siguran ali mislim da je nekad opšte pravilo za KT bilo tako, a bilo je izuzetaka, regulisanje znakom stop ili ašovom. Polagao sam pre više od 50 godina, zaboravilo se. Jedna zanimljivost, kad sam učio vožnju nije bilo obavezno prvo na poligon, moglo je odmaj u saobraćaj, tako da je moj prvi čas bio kretanje iz ulice Miloša Pocerca, desno u Kneza Miloša, desno u Nemanjinu pa do kraja na SSlaviju u kružni tok, valjda zato nikad nisam imao strah od Slavije, prolazio sam kao da je moj privatni trg.

Lepo je napisao @Dzoni_m, ne moras da se iskljucis. Mozes ceo dan da se vrtis u krug ako hoces. Pravila u KT su ista kao i na obicnom putu sa vise traka.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, McLeod said:

Surcin nije dobro povezan sa Beogradom, sto je cinjenica. Mozda vama Beogradjanima izgleda kao da jeste dobro povezan

 

Aman (nije supermarket 😉 ) ne smatramo da je dobro povezan (naprotiv) nego da nije daleko u nekoj nedođiji.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Clash said:

Lepo je napisao @Dzoni_m, ne moras da se iskljucis. Mozes ceo dan da se vrtis u krug ako hoces.

 

U suštini, bilo bi lepo kada bi se vozač isključio, i dobar vozač bi išao u unutrašnju traku ako se ne isključuje odmah, pa se prestrojio desno pre svog isključenja, ali ga propisi ne primoravaju na to.

 

U praksi vožnja u kružnom toku najčešće izgleda tako da, ako je gužva, samo paziš da nekoga ne zvekneš, nebitno u kojoj si traci, a ako nije gužva, onda je opet svejedno u kojoj si traci i koliko vrludaš.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Clash said:

Pravila u KT su ista kao i na obicnom putu sa vise traka.

I na običnom putu sa više traja, autoputu, brzom putu, krajnja desna traka može biti obeležena isključivo za isključenje, na autoputu i jeste.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

 

Treba da imaš u vidu i to da je veliki broj "starijih" vozača, apropo kružnog toka, učilo i polagalo po drugačijim, dijametralno suprotnim pravilima u odnosu na danas. Kada sam ja polagao, 1980.g. kad ulaziš u kružni tok, imao si pravo prvenstva prolaza i vozila, koja su se zatekla u kružnom toku, morala su da te sačekaju - jbg "pravilo desne strane"...doduše, to pravilo desne strane važi i danas, ali su svi kružni tokovi "naoružani" znakovima, prilikom ulaska na kružni tok, i sada više nemaš prvenstvo lad ulaziš u isti. A tek da vidiš problem gde nisu postavljeni znakovi...što kažu Turci-kalabalak. Gradovi i gradići koji nemaju kružne tokove, jer nemaju svrhu-nema gužve rasterećeni su problemas vožnje kroz kružni tok...ali zato kad dodju u grad gde ima, ruski rulet. Ja sam lično video Aleksinčanina, nedelja 8,30, doduše još nema gužve. kod Delte, kako u kružnom toku, uz sva 4 migavca stoji i doručkuje...:ajme:

Kod nas su problem kružni tokovi na ulazu u grad. Kod KPD i kod EI...bar 2-3 u toku nedelji, nadje se po neki kreten koji "ispravi" kružni tok i prodje kroz sredinu istog. Problem su visoki ivičnjaci i osim totalne štete na vozilu često se ljudi baš gadno povrede.

 

Naš aerodrom je na samom obodu grada...prodje Ruski špijunski centar i odmah si tu. Postoji kružna linija autobusa, u dva smera, koja kruži gradom i poćinje-završava na aerodromu. Retko ko koristi autobuski prevoz, TAXI je jeftiniji nego u Beogradu i uglavnom se on koristi do aerodroma. KAo i privatna režija...ko će seca kofere po autobusu...

 

Imaš i danas pravo prvenstva pri ulasku u kružni tok ukoliko nema obrnutog trougla, ali nije mi poznato da takvi kružni tokovi kod nas više i postoje. Takav kružni tok sam video jedino u Solunu i vozio kroz njega, a za sliku sa Google Street View klikni ovde. Grčka ima i kružne tokove sa obrnutim trouglom, ali nisam primetio da greše. Ukratko, propis se nije menjao u odnosu na doba kada si ti polagao, ali kružni tokovi su danas većinom regulisani tako da moraš da propustiš one koji su već u njemu.

 

Ja čak nisam ni primetio problem sa tim starijim vozačima jer ako pod njima smatraš ljude koji sada imaju oko 60 godina i polagali su otprilike kada i ti, bar ovi beogradski ne prave takve greške. Naravno, tu izuzimam individualnu bahatost, ali generalno su kategorija koja normalno vozi. Mnogo više se plašim vozača čiji automobili imaju šestocifrenu cenu u evrima, a stekli su ih nekim muljanjem. Takvi često ne konstatuju ni crveno svetlo.

 

Doduše, pre oko mesec dana sam maltene pao na d*pe kada sam u kraju video video ćelavog nabildovanog tipa koji zaustavlja auto odmah iza raskrsnice i ispred pešačkog prelaza, pali četiri migavca i izlazi da bi nekoj bakici sa štapom pomogao da pređe ulicu. Ja sam se ogrešio o njega pošto sam prvo pomislio da želi da nešto kupi u trafici koja se nalazi odmah kod tog prelaza.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Smrtokapa said:

 

U suštini, bilo bi lepo kada bi se vozač isključio, i dobar vozač bi išao u unutrašnju traku ako se ne isključuje odmah, pa se prestrojio desno pre svog isključenja, ali ga propisi ne primoravaju na to.

 

U praksi vožnja u kružnom toku najčešće izgleda tako da, ako je gužva, samo paziš da nekoga ne zvekneš, nebitno u kojoj si traci, a ako nije gužva, onda je opet svejedno u kojoj si traci i koliko vrludaš.

Osnovno pravilo kruznog toka je da sto pre izadjes iz njega sa sto manje ostecenja.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Div said:

I na običnom putu sa više traja, autoputu, brzom putu, krajnja desna traka može biti obeležena isključivo za isključenje, na autoputu i jeste.

Tako je, a u kruznom toku nema zaustavna traka pa ovo onda nema veze sa kruznim tokom.

Mislim nadam se da ti je jasno sta hocu da kazem, nema kruzni tok posebnih propisa. 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, McLeod said:

Jbt, kvotuje me vas 10 a da niste ni procitali sta sam napisao.

 

Rim je veci od Beograda, tako da na tu povrsinu koju ima aerodromi su blizi gradu, a rekao sam takodje pet puta da je potpuno nebitno i da bude 50 kilometara ako je dobro povezano i ako se stize brzo.

 

Surcin nije dobro povezan sa Beogradom, sto je cinjenica. Mozda vama Beogradjanima izgleda kao da jeste dobro povezan, ali stavite se u poziciju osobe koja je recimo prvi put u Beogradu i upravo je sletela u Beograd. Ta osoba hoce brzo i lako da dodje do svog sledeceg odredista, sto je najcesce centar Beograda ili glavna autobuska stanica kako bi isla dalje do svog konacnog odredista u nekom drugom srpskom gradu. Gde god da sam bio u Evropi osnovna je stvar da su aerodromi i zeleznicka i autobuska stanica dobro povezani i to tako da svima bude jasno - satl busevi, ili linije gradskog busa koji spajaju direkt aerodrom sa glavnom autobuskom i zeleznickom stanicom, znaci ne linije koje eto prolaze tuda i mozes da ih zakacis, nego bas linije koje idu direktno da spajaju te tacke i koje idu onoliko cesto koliko treba da idu. To u Beogradu ne postoji, iako su u poslednje vreme uvedene neke autobuske linije.

 

A sve to je potpuno sporedno u odnosu na ono sto je glavna stvar, a to je rant u vezi nove autobuske stanice. Koja je na glupavom mestu i takodje lose povezana.

 

Izvini, o čemu ti pričaš? Ako taj famozni stranac hoće do centra ili do autobuske stanice, imaš linije, a možeš da stigneš njima brže nego na relaciji Heathrow - Oxford Street u Londonu sa sve njihovim vozovima i metroima.

 

Ne razumem šta treba da ima kada je i postojeći prevoz poluprazan, a obaveštenja tamo ima. Ako očekuješ da je neko lud da organizuje šatl do Kneza koji bi se vozio poluprazan i sa intervalom polaska od pola sata, onda previše očekuješ.

2 minutes ago, djura.net said:

Postoje, naravno.

 

Imaš li neku sliku ili znaš li gde konkretno? Kod nas zaista nisam video kružni tok bez trougla u kome ulazni saobraćaj ima prednost, samo u Grčkoj. Koliko znam, mi smo čak i usvojili neki standard prema kome svi treba da imaju obrnuti trougao.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

 

 

Ja čak nisam ni primetio problem sa tim starijim vozačima jer ako pod njima smatraš ljude koji sada imaju oko 60 godina i polagali su otprilike kada i ti, bar ovi beogradski ne prave takve greške. Naravno, tu izuzimam individualnu bahatost, ali generalno su kategorija koja normalno vozi. Mnogo više se plašim vozača čiji automobili imaju šestocifrenu cenu u evrima, a stekli su ih nekim muljanjem. Takvi često ne konstatuju ni crveno svetlo.

 

 

Nisam ni ja, a taj sam :s_d:

 

Inače...i mi u Nišu izmeštamo BUS stanicu i biće na Bulevaru Heroja sa Košara...iz Tempa. Na pola sadašnjeg puta ka Aerodromu. Železnička će takodje biti izmeštena, ali ko zna gde. Koliko se sećam, biće prema selu Trupalu. Tako da su "naprednjački mozgovi" smislili da nam Aerodrom, BUS stanica i Železnička, čine trougao gde su stranice tog trougla po 10-ak km. Jedino će autobuska biti na 5 km....znači = jednakokraki trougao.

 

Mislim da bi autobuska i želenička trebalo da budu jedna do druge, van ili na periferiji grada sa dobrom povezanošću gradskim prevozom.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Clash said:

Tako je, a u kruznom toku nema zaustavna traka pa ovo onda nema veze sa kruznim tokom.

Mislim nadam se da ti je jasno sta hocu da kazem, nema kruzni tok posebnih propisa. 

Da, zato i kažem da se može regulisati saobraćajnim znacima, vertikalnim i horizontalnim, pravilima prestrojavanja. Dakle nema posebih pravila koja važe u svim KT ali može svaki KT da bude regulisan shodno konkretnim potrebama.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, DJ_Vasa said:

Imaš li neku sliku ili znaš li gde konkretno? Kod nas zaista nisam video kružni tok bez trougla u kome ulazni saobraćaj ima prednost, samo u Grčkoj. Koliko znam, mi smo čak i usvojili neki standard prema kome svi treba da imaju obrnuti trougao.

Ako mislis na kruzni tok u kome se nalazi obrnuti trougao, a na ulazu u kruzni tok znak za prvenstvo prolaza (zuto bela kocka), da znam za takav kruzni tok, jer je prvenstvo prolaza uzrokovano reljefom/nizbrdicom na ulazu u kt.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vreme da se uozbiljimo?

 

Lukašenko, balkan edition: U zatvor za objave na mrežama, policiji dozvoljeno da iznuđuje izjave - problematične izmene zakona

 

Quote

 

Nacrt zakona o izmenama Krivičnog zakonika dostupan na sajtu Ministarstva pravde predlaže zakonsku kaznu od do tri godine za "objavljivanje materijala kojim se savetuje izvršenje krivičnog dela".

...

Iz Zakonika se briše potpuno i član 136 - iznuđivanje iskaza. Taj član odnosi se na to da će se službeno lice koje "u vršenju službe upotrebi silu ili pretnju ili drugo nedopušteno sredstvo ili nedopušten način u nameri da iznudi iskaz ili neku drugu izjavu od okrivljenog, svedoka, veštaka ili drugog lica" biti kažnjeno zatvorom od tri meseca do pet godina.


 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Imaš li neku sliku ili znaš li gde konkretno? Kod nas zaista nisam video kružni tok bez trougla u kome ulazni saobraćaj ima prednost, samo u Grčkoj. Koliko znam, mi smo čak i usvojili neki standard prema kome svi treba da imaju obrnuti trougao.

 

U Pancevu na ulazu u BIG iz pravca Narodne baste (kod H&M) ima kruzni tok bez obrnutih trouglova. Jes manji kruzni tok u pitanju, ali ipak. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

 

Izvini, o čemu ti pričaš? Ako taj famozni stranac hoće do centra ili do autobuske stanice, imaš linije, a možeš da stigneš njima brže nego na relaciji Heathrow - Oxford Street u Londonu sa sve njihovim vozovima i metroima.

 

Ne razumem šta treba da ima kada je i postojeći prevoz poluprazan, a obaveštenja tamo ima. Ako očekuješ da je neko lud da organizuje šatl do Kneza koji bi se vozio poluprazan i sa intervalom polaska od pola sata, onda previše očekuješ.

 

Haos bi bilo da ne stizes, u jedno pet puta manjem gradu.

 

https://beg.aero/lat/parking_i_prilaz/transport/javni_prevoz

 

Ovo su linije. Cela jedna ide do Zelenog venca, gde treba da iskaces i da vuces kofere jos pola kilometra. Bar do ovog meseca. Ostale su manje vise gradske linije koje "cesu" aerodrom, 860 l ide do Savskog, ok, a poluprazne su verovatno jer ljudi imaju bolje, koje ne ukljucuju aerodrom. Za novu stanicu ne znam, ali mislim da nijedna ne prolazi tuda. Morace da uvode nove linije.

 

Ne postoji satl, ne postoji dedicated linija koju grad te velicine treba da ima.

 

No dobro, necemo se sloziti ocigledno, a previse vremena smo potrosili na ovo.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

 

Haos bi bilo da ne stizes, u jedno pet puta manjem gradu.

 

https://beg.aero/lat/parking_i_prilaz/transport/javni_prevoz

 

Ovo su linije. Cela jedna ide do Zelenog venca, gde treba da iskaces i da vuces kofere jos pola kilometra. Bar do ovog meseca. Ostale su manje vise gradske linije koje "cesu" aerodrom, a poluprazne su verovatno jer ljudi imaju bolje, koje ne ukljucuju aerodrom. Za novu stanicu ne znam, ali mislim da nijedna ne prolazi tuda. Morace da uvode nove linije.

 

Ja sam uvek isla i na i sa aerdroma busem do i sa Slavije, Iz principa ne idem taksijem, a Slavija mi je najidealnije mesto

za te voznje. Staje taj bus i na zel.stanici i negde na Novom Beogradu.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, McLeod said:

Za novu stanicu ne znam, ali mislim da nijedna ne prolazi tuda.

 

Ova linija 600 prolazi tik pored ŽS Novi Beograd i nove autobuske. Linija 607 takođe prolazi u blizini, ali nema odgovarajuće stajalište, jer dolazi preko Mosta na Adi i produžuje pravo ka Tošinom Bunaru, odnosno spušta se na "nivo tla" tek kod West65, gde je i stajalište. To je oko 1 km od perona železničke i nešto manje do autobuske.

 

Edit: da ne bude zabune, ta linija saobraća na relaciji Banovo Brdo - Aerodrom već nekoliko meseci, ova putanja Paviljoni - Surčin nije više u funkciji.

Edited by Smrtokapa
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

 

Haos bi bilo da ne stizes, u jedno pet puta manjem gradu.

 

https://beg.aero/lat/parking_i_prilaz/transport/javni_prevoz

 

Ovo su linije. Cela jedna ide do Zelenog venca, gde treba da iskaces i da vuces kofere jos pola kilometra. Bar do ovog meseca. Ostale su manje vise gradske linije koje "cesu" aerodrom, 860 l ide do Savskog, ok, a poluprazne su verovatno jer ljudi imaju bolje, koje ne ukljucuju aerodrom. Za novu stanicu ne znam, ali mislim da nijedna ne prolazi tuda. Morace da uvode nove linije.

 

Ne postoji satl, ne postoji dedicated linija koju grad te velicine treba da ima.

 

No dobro, necemo se sloziti ocigledno, a previse vremena smo potrosili na ovo.

 

A dokle treba vući kofere pola kilometra? Zeleni venac je jedno od saobraćajnih čvorišta, plus je u centru, a sa malim brojem putnika je sasvim dovoljno. A1 ima samo nekoliko stanica, od kojih su za centar bitne Savski trg i Slavija.

 

Ima linija do obe nove stanice, za koje se slažem da su na lošim mestima, a to su 600, koja ide do glavne železničke stanice i nove autobuske, mada joj se može još više približiti ako se promeni samo jedno skretanje.

 

Ne znam šta treba da uvedu, da voze direktno do Kalemegdana, da prolaze kroz Knez Mihailovu, ili da ih skrenu ka Maloj Moštanici ili Slancima.

 

Sa ovakvim brojem putnika i cenom karte od 50 dinara, svih pet stranaca koji baš hoće da osete blagodeti drumskog i železničkog prevoza mogu samo da pevaju.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, fancy said:

BASara je odavno njihov igrač

 

Znači BAS i Ćirjak su na istoj strani, ko bi reko... Mada, ako Ćirjak sazna da je i BAS njihov igrač, onda će to baš teško da mu padne, može neki slom da doživi... Srećom, Ćirjak ne čita Kurir niti gleda Kurir TV na kojem BAS ima svoje emisije, pa ne može da sazna to (Ćirjak samo gleda Pink / rijaliti).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...